De militaire acties in Zuid-Vietnam Nederlandse Antillen wachten met spanning op de kroonprinses Weer broodprijs- verhoging? Overspannen man wurgt zijn echtgenote Hoe en wat van academici in Nederland Rajakowitsj voor de rechter West-Duitsland vraagt Israël begrip Een Europese federalistische partij in Nederland De wereldsituatie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 februari 1965 121ste ja urn a in; Nr. 19726 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 13.00 uur: tel. 01110-2118 Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 Der sluk. In di( nummer: Westerschouwen verhoogt reinigingsrechten SAIGON, 15-2. Bjj de gevechten die 8 februari tussen de Zuid-Viet- namese plaatsen Qui Nhon en Bog- son hebben plaats gehad en waarbij twee bataljons regeringssoldaten vrijwel werden vernietigd, hebben de regeringsstrijdkrachten 400 man aan deden, gewonden of vermisten verleren. lfaiul van Slate behandelt grootste zaak DEN HAAG. 15-2. De afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State is begonnen met die behandeling van de grootste zaak, welke ooit als geschil met officiële instanties is behandeld. Provinciale Staten van Utrecht 'hebben voor het gebied van de Utrechtse heuvelrug een streekplan opgesteld, teneinde, nu de industrie en de wegenbouw zich steeds meer ontwikkelen, zoveel mogelijk natuurschoon te behouden. Er waren van gemeentebesturen, andere instanties en particulieren niet minder dan ruim 160 bezwaar schriften ingekomen, waarover de Raad van State zal hebben te advi seren aan de Kroon. Vanwege de grote belangstelling had de raad de Rolzaal in beslag ge nomen en voor de behandeling van deze zaak drie dagen in deze week uitgetrokken. Bij een tegenactie van vijf rege ringsbataljons zijn de lijken van 33 Zuid-Vietnamese militairen gevon den, maar hei gebied is nog niet ge heel uitgekamd. Zaterdag is na een aanval van een bataljon geregelde Vietcongtroepen op een eenheid Zuid-Vietnamese mi litairen, eveneens een tegenactie ter sterkte van een bataljon, in de om geving van Qui Nhon een tegenactie ingezet. Vijftig Zuid-Vietnamese mi litairen werden na de Vietcong-aan- val vermist. Bij de tegenactie wer den de eerste dag 29 Vietcong-rebel- len gedood. Aan regeringszijde sneu velden twee soldaten en werden er twee, onder wie een Amerikaanse officier, gewond. LATIJNS VERKEER? VATICAANSTAD, 15-2. In Vati caanstad vraagt men zich af. of er nu binnenkort misschien Latijnse verkeersborden gaan verschijnen, nu het tijdschrift „Latinias", onder re dactie van mgr. Maleto Tondini. se- oretaris van de „Brieven aan de prinsen", het wegverkeersreglement voor de pauselijke stad-staat in het Latijn 'heeft vertaald. Die vertaling is bedeeld als een soort handleiding voor de Vaticaanse „Miles Viatorius" oftewel verkeersagenten in het geval zij 'het moeten opnemen met buiten landers die geen van de courante moderne talen verstaan. Canada heeft nieuwe vla" WILLEMSTAD, 15-2. De Neder landse Antillen maken zich op om prinses Beatrix te Gntvangen. Reeds kan worden gezegd, dat met verlan gen naar de komst van de kroon prinses wordt uitgekeken, want hoe wel lal van jaren geleden, ligt het vorige bezoek van dit oudste ko ningskind by velen nog vers in het geheugen. Alle zes eilanden van de Nederlandse Antillen zullen door prinses Beatrix worden bezocht. Ingezonden mededeling Vrijdagavond 19 februari komt zij met haar gevolg op de Dr. Albert Plesman Luchthaven, het vliegveld van Curasao, aan. Op dit eiland blijft zij tot de ochtend van de 23ste om dan van Curapao naar Aruba te vliegen. Aruba zal de prinses gast vrij ontvangen tot de ochtend van de 25ste februari. Dan gaat zij naar Bonaire, waar zij een dag zal ver toeven. Vrijdagmorgen, 26 februari ver trekt zij van het Flamingo-eiland naar Sint Maarten, het grootste van de bovenwindse eilanden, waar zij die dag zal blijven. De volgende dag brengt zij door op Sint Eustatius en Saba, waarmee een einde zal zijn gekomen aan het officiële verblijf van prinses Beatrix in de Nederlandse Antillen. Zij zal privé tot 1 maart op Sint Maarten blijven om die dag per speciaal vliegtuig van de Antilliaanse Lucht vaart Maatschappij naar Paramari bo te vliegen. ROTTERDAM, 15-2. In de vroege morgenuren van maandag heeft een 32-jarige Rotterdammer A. J., ver moedelijk na echtelijke moeilijkhe den, zijn enkele maanden jongere echtgenote H. J. van H. gewurgd. De man heeft zich daarna bij de politie gemeld. Hij bleek al vele ma len en lange tijd in psychiatri sche inrichtingen te zijn verpleegd, maar was ongeveer één jaar geleden ontslagen en weer thuis gekomen. Hij werkte als grondwerker in een groep van minder valide arbeiders in het Kralingse bos. Een tragische bijzonderheid bij dit gebeuren is, dat de man zondag avond rond 10 uur al bij de politie was geweest in verband met zijn moeilijkheden thuis. Hij maakte toen een zeer overspannen indruk, maar een oudere brigadier wist de man op zijn gemak te steller) en hem zo ver te krijgen dat hij weer naar zijn vrouw terug wilde gaan. Twee poli- tie-agenten hebben de man per auto thuis gebracht in de Aalkeetstraat en waren getuige van een hartelijk begroeting tussen man en vrouw - elf jaar getrouwd, geen kinderen. Ogenschijnlijk leken alle problemen opgelost en de politiemannen lieten J. met een gerust hart achter, na uitvoerig bedankt te zijn voor hun bemiddeling. Het echtpaar schijnt inderdaad normaal naar bed te zijn gegaan, maar later in de nabht moet er toch weer ruzie zijn ontstaan, want de vrouw ging op een slaapbank in de huiskamer liggen. Rond vier uur in de morgen heeft de man haar ge wurgd, waarna hij zich bij de po litie meldde. DEN HAAG, 15-2. - Op 31 mei 1960 telde de Nederlandse bevol king 76.000 academici, een aantal dat sinds 1930 byna is verdrie voudigd. Ook relatief is er een duidelijke groei: in 1930 waren er per 10.000 inwoners van 25 jaar en ouder 58 academici, in 1947 waren er 79 en in 1960 112. Ondanks de sterke uitbreiding van hun aantal vormt de groep academisch gevormden ook nu nog een kleine minderheid van de bevolking. Van de totale bevolking boven 25 jaar nauwelijks één procent en van de bevolking in de leeftijdsklasse van 30-34 jaar ruim anderhalf procent. Het aantal academisch gevormde vrouwen steeg in de laatste dertig jaar van 9 tot 28 per 10.000 vrouwen, te weten in 1960 een aantal van rond 8.900. De stijging van het aantal acade misch gevormden onder de vrouwen in de laatste dertig jaar is sneller verlopen dan die onder mannen. Deze cijfers en gegevens zyn ontleend aan het zojuist verschenen overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin de gegevens zijn verwerkt van de dertiende volkstelling, gehouden op 31 mei 1960. Het C.B.S.-rapport vermeldt o.m. ook gegevens en cijfers over de samenstelling der academici naar kerkelijke gezindte. De belang rijkste accentverschuivingen in de levensbeschouwelijke structuur van de academisch gevormden zijn als volgt samen te vatten: In 1930 vormden de onkerkclijkcn verreweg de grootste groep onder de aca demici (37 procent), gevolgd door de Nederlands-hervormden (25) en rooms-katholieken (15), terwijl de gereformeerden (3,6) na de re monstranten cn de doopsgezinden de rjj sloten. In 1960 namen de onkcrkelyken (33 procent) nog steeds de eerste plaats in. Het per centage rooms-katholieken (23) is thans vrijwel geljjk aan dat van de Nederlands-hervormden (24). De gereformeerden klommen op naar de vierde plaats en hun aantal nadert dat van de remonstranten en doopsgezinden tezamen (7,5 procent). Onder de jongere academici komen de rooms-katholieken (28 procent) reeds op de tweede plaats cn de marge t.o.v. de onkerkelykcn (31) is nog maar gering. DEN HAAG, 15-2. De minister van economische za'ken zal heden (dins dag) middag een afvaardiging van de Nederlandse Bakkerijstichting ontvangen voor een gesprek over de broodprijs. De 'bakkerijstichting wil een prijsverhoging van twee cent per 800 gram voor in de winkel ge kocht brood en van vier cent voor bezorgd brood. Als motief voert zij o.m. aan; de vijf procent loonsver hoging in de bakkerij. Werkloze bouwvakkers in noord-Nederland UTRECHT, 15-2. De in de centrale commissie bouwnijverheid samen werkende werknemersorganisaties hebben in een telegram aan de mi nister van volkshuisvesting en bouwnijverheid hun verontrusting ge uit over de toenemende werkloos heid onder de bouwvakkers, die met name in het noorden van ihet land optreedt. De commissie heeft de mi nister met spoed om een onderhoud over dit onderwerp verzocht. WENEN, 15-2. Maandag is in We nen het proces begonnen tegen de vroegere medewerker van Adoll' Eichmann, Erich Rajakowitsj. die werdt beschuldigd van medeplichtig heid aan moord op 83 joden tijdens -de tweede wereldoorlog. Erich Rajakowitsj, die na de oor- Jog de naam dr. Raja aannam, was destijds eerste luitenant bij de SS en heeft gedurende lange tijd de Ne derlandse en Belgische „bijzondere afdeling voor de joden" geleid. De 59-jarige advocaat meldde zich in april 1963 in Wenen bij de poli tie om zijn onschuld te bewijzen. Sedert die tijd bevindt hij 'zich in arrest. TEL AVIV, 15-2. Bondskanselier Erhard van west-Duitsland heeft premier Esj'kol van Israël gevraagd begrip te 'hebben voor het besluit dat zijn regering heeft genomen om d'e militaire 'hulp aan Israël te be ëindigen. Vol'gens het Israëlische blad Yedi- oth Aharonoth beloofde Erhard in een brief aan Es j kol 'dat Bonn zijn verantwoordelijkheden tegenover het volk van Israël niet zal vergeten en had hij onderhandelingen voorge steld om het eens te worden over een financiële compensatie. Canada heeft met ingang van van daag zijn nieuwe vlag: overal ter wereld is de oude gestreken en ver vangen door de nieuwe met het es doornblad. Ook in ons land: in Den Haag werd met enig ceremonieel bij de Canadese ambassade het oude dundoek neergehaald en het nieuwe gehesen. Dit gebeurde in aanwezig heid van de ambassadeur, W. F. Buil, minister Luns en de Koninklijke Mi litaire Kapel. Op de foto toont de ambassadeur met twee Canadese jongeren het nieuwe dundoek van Canada. Twintig jaar geleden: Bezuiclenhout (Den Haag) gebombardeerd DEN HAAG, 15-2. Op drie maart is het twintig jaar 'geleden dat Den Haag de zwaarste slag tijdens de oorlog werd toegebrachthet Bezui- denhoutkwartier werd gebombar deerd. Bij het monument op de algemene begraafplaats aan de Kerk'hoflaan in Den Haag zal op drie maart een plechtige herdenking van de slacht offers van dit bombardement wor den gehouden. Op 3 maart 1945 vielen er in het Bezuidenhoutkwartier 511 doden. 344 mensen werden gewond. 3250 woningen werden verwoest, 3241 huizen licht en 285 huizen zwaar be schadigd. Voorts werden 290 bedrij ven vernield, alsmede vijf kerken, negen scholen en tien openbare ge bouwen. Door het 'bombardement werden 20.000 mensen dakloos. De Britse premier, Harold Wil son, zal west-Duitsland van 6 tot 9 maart 'bezoeken. Hij gaat samen met zij nmmister van 'buitenlandse za ken, Michael Stewart. Om de gelijke beloning van mannen en vrouwen UTRECHT, 15-2. Over het beginsel van gelijke beloning voor mannen en vrouwen bestaan in de Stichting van de Arbeid verschillende inzichten, zo bericht het jongste nummer van „Ruimzicht", het orgaan van het Ne derlands Katholiek Vakverbond. Met de regering 'is een deel van het stichtingsbestuur van mening dat beperking der loonpolitieke mo gelijkheden ook grenzen stelt aan de verdere doorvoering van het begin sel van gelijke beloning voor man nen en vrouwen. Zowel op grond hiervan als op grond van hel feit dat de beschikbare gegevens er niet op wijzen dat in andere landen van de E.E.G. een duidelijke vooruitgang wordt gemaakt, acht dit deel van het bestuur van de Stichting van de Ar beid volgens 'het N.K.V.-oi'gaan een opschorting van verdere verplichte doorvoering van de gelijke 'beloning, ook voor de zogenaamde gemengde functies in 1965 wenselijk. Het col lege van rijiksbemiddelaars zal nu moeten beslissen wat er moet gebeu ren als bij een toetsing in de loon- commissie van do Stichting van de Arbeid geen meerderheid van stem men wordt verkregen als gevolg van dit verschil van mening, zo meent het N.K.V.-orgaan. AMSTERDAM, 15-2. De voorzitter van de nieuwe democratische partij (N.D.P.) de Amsterdamse zakenman M. Lewin, de secretaris en twee Haagse leden hebben een samenspre- kiing gehad met de voorzitter van de Europaische Föderalistische Partei tei Deutschland (E.F.P.) Ernst Ruban uit Bremen, twee mede-oprichters en een lid van deze vorig jaar janu ari gestichte nieuwe politieke partij in West-Duitsland. Doel van diit gesprek was om na te gaan of er een mogelijkheid is om in Nederland ook een Europese fede ralistische partij op te richten. Het initiatief tot idit gesprek is van de N.D.P. uitgegaan, omdat, aldus haar voorzitter, de doelstellingen van de N.D.P. grotendeels overeenstemmen met die van de E.F.P. Het bestuur van de N.D.P. zal de zaalk weer ver der bestuderen. Medio maart zal een beslissing worden genomen om of een E.F.P.-Nederlartd te stichten dan wel de N.D.P. om te vormen tot zulk een E.F.P. voor ons land. De Nieuwe Democratische Partij werd in oktober 1962 opgericht op initiatief van de heer Lewin, die ook initiatiefnemer was voor de oprich ting in september 1958 der Neder landse Volksbeweging, welke bij de Het gemeentebestuur van Rome 'heeft maandagavond de opvoering van het omstreden toneelstuk van Rolf Hooh'hulh, De plaatsvervanger, verboden omdat hel strijdig wordt geacht met het verdrag van Latera- nen tussen Italië en het Valicaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Schone appels zijn soms ook j wel zuur. f Droog weer Verwachting tot woensdagavond.' Opklaringen afgewisseld door enkele wolkenvelden en droog weer; een zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen; vannacht lichte en op enkele plaatsen in het binnenland matige vox*st; morgenmiddag tempe raturen enkele graden boven het vriespunt. 17 febr. Zon op 7.52, onder 17.57. Maan op 19.56, onder 9.01. 18 febr. Zon op 7.50, onder 17.59. Maan op 21.17, onder 9.20. Volle maan; 16 febr. te 1.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 febr. 18 febr. 4.23 v.m. 5.05 v.m. 16.53 n.m. 17.35 n.m. stichting der N.D.P. geheel in deze nieuwe politieke partij opging. De heer Lewin is voorts voorzitter van de bond van belastingbetalers en,hij is indertijd een der drie oprichters geweest van radio Veronica. MERKWAARDIG STUK PARIJS, 15-2. Een Frans ge nootschap van S00 leden heeft vrijdag een proces aangespan nen tegen de staat ivaarbij het een bedrag van 75 miljoen francs (ruim 57 miljoen gul den) opeist als schadevergoe ding voor goud, dat door Na poleon zou zijn gestolen. Alle leden van hel genootschap zijn afstammelingen van een Fransman. genaamd Jean Thierry, die in 1579 werd ge boren en als schatrijk man in Italië stierf. Volgens de advo caat Roger Hild, zelf lid van het genootschap, loerden 25 miljoen gouden francs uit de nalatenschap van Thierry - zich bevind end in de Zacca- bank in Venetië - op last van Napoleon in de Franse schat kist gestort nadat Napoleons troepen de stad in 1797 roaren binnengetrokken. Mr. Hild zegt, dat deze maatregel on wettig was en niet kan wor den beschouwd als een nor male oorlogsdaad omdat de heer Thierry een Fransman was. BROUWERSHAVEN 17 febr. 4.02 v.m. 16.20 n.m. 18 febr. 4.45 v.m. 17.01 n.m. Springtij: 18 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-2. Het K.N.M.I, deelt mede: Het weer in Nederland is ge leidelijk meer onder invloed geko men van een gebied van hoge lucht druk, dat zich uitstrekt van Ierland naar Scandinavië. Samenhangend daarmee nam de buiiigheid sterk af. Ook werd de wind veel zwakker. Het komende etmaal zal het weer geheel door het genoemde hogedrukgebied worden beheerst. Dit houdt in dat het de komende nacht in vrijwel het gehele land zal vriezen. De vorst zal over het algemeen licht zijn. maar op enkele plaatsen in het binnenland kan matige vorst voorkomen. Morgen overdag stijgt de temperatuur overal tot enkele graden boven het vriespunt. De wind blijft uit noordelijke richtingen waaien, maar zal slechts zwak of matig zijn. Buien worden er niet meer verwacht. LONDEN, 15-2. In een gesprek voor de televisie 'heeft de Britse mi nister van buitenlandse zaken Ste wart de kans dat Vietnam een twee de Korea wordt, niet zo groot ge noemd. Wel gaf 'hij toe 'dat de Chi nese plannen moeilijk te schatten zijn. Rusland ihoedt zich naar zijn mening voor een al te vijandige hou ding jegens Amerika. Engeland over legt met Amerika over oen mogelij ke 'basis voer onderhandelingen. Al vorens er besprekingen kunnen be ginnen, aldus Stewart, zal de Vict- cong zijn activiteit in Zuid-Vietncm moeien staken. De Amerikaanse re presailles tegen Noord-Vietnnm noemde do minister onvermijdelijk in de gegeven omstandigheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1