Ems Bonn door de knieën NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER H. P. EVERWIJN STAD EN EILAND Auto botst op tractor - 2 doden RO De kwestie Maleisië NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER C. H. v. d. LINDE Aantal toeristen in 1964 opnieuw sterk gestegen Geen plaats voor allerlei bouwsels op kampeerterreinen WESTERSCHOUWEN, 13-2. In zijn nieuwjaarstoespraak tijdens de vrijdag gehouden gemeenteraads vergadering heeft burgemeester II, I*. Everwijn medegedeeld dat het aantal toeristen dat in 1964 de ge meente bezocht t.o.v. vorig jaar op nieuw is toegenomen. Hoewel nog niet over de juiste cijfers van de gastenstatistiek kan worden beschikt kan veilig worden aangenomen dat het aantal geregistreerde overnach tingen in 1964 meer dan 600.000 be dragen heeft. In 1963 bedroeg dit ruim 465.000. Op twee teldata is ge teld en geschat en men kwam toen op een vermoedelijk aantal verbljjfs- toeristen op die dagen van plm. 25 duizend. Er kan dan ook gesteld worden dat ruim 600.000 toeristen vorig jaar de gemeente bezochten en daar gezamenlijk 720.000 overnach tingen hadden. Een gemiddeld ver blijf dus van 12 dagen per gast. De outillage op sommige kampeer terreinen laat nog te wensen over, terwijl een groot bezwaar is dat stamriolen naar deze terreinen ont breken, waardoor aansluiting op het gemeentelijk rioleringsstelsel niet mogelijk is. Een in 19G4 gemaakt plan voor de aanleg van stamriolen naar deze terreinen, brengt met in begrip van nieuwe zuiveringsinstal laties, pompen en dergelijke een uit gaaf met zich van plm. f8.000.000. Een bedrag om van te schrikken, maar toch zullen we ons niet mogen laten afschrikken door deze hoge kosten, maar een middel voor finan ciering van deze zo hoog nodige wer ken moeten zoeken. Het college heeft deze zaak in studie, aldus bur gemeester Everwijn. Door het gereedkomen van uit breidingsplannen, ook voor de ge bieden waar de kampeerbedrijven zijn gelegen, zal orde op zaken kun nen worden gesteld wat de bebou wing van die terreinen betreft. Ik heb tot mijn voldoening mogen con stateren dat de exploitanten begrip hebben voor de werkwijze die het college thans heeft uitgestippeld, al dus de voorzitter. Het oprichten van allerlei bouw sels op de kampeerbedrijven en elders, moet uit zijn. Ons college wil van vroeg tot laat in de weer zijn om de belangen van de gemeente te behartigen, maar daarbij is ook in begrepen het optreden tegen datgene wat bij wet of plaatselijke verorde ning verboden is. Men zal goed dienen te beseffen, en ik zeg dit over uw hoofden heen tot de inwoners die het betreft, dat de maatregelen die we nemen en de eisen die we stellen juist in het be lang van de exploitanten en hun be drijven zijn. Het kan immers niet juist zijn om, zender dat een bepaald plan aan de inrichting van een bedrijf ten grond slag ligt, aan de opbouw te begin nen. Vroeg of laat brengt dat onher roepelijk teleurstellingen met zich. Er zal een goede samenwerking op dit gebied tussen exploitant en ge meentebestuur tot stand moeten ko men, en waar nodig zal ik die zoveel mogelijk trachten te bevorderen. Ik zie dit als een noodzakelijkheid voor de verdere ontwikkeling van de re creatie in onze gemeente, aldus de burgemeester. Het aantal inwoners steeg in 1964 van 4036 naar 4053. Een geringe stij ging dus maar. Er was een geboorte overschot van 56 min 43, dus van 13, en een vestigingsoverschot van 142 min 138 is 4. Totaal dus 17 vooruit. De toename van de vaste bevol king zou sneller gaan als de rijks goedkeuringen voor de woningbouw wat ruimer konden zijn. Aanvragen bouwvergunningen Op heden liggen 53 aanvragen, tot een bouwsom van f 1.606.015, uit de ze gemeente in Middelburg te wach ten op een rijksgoedkeuring voor de bouw van een woning, bestemd voor permanente bewoning. Daarnaast zijn er 32 aanvragen met een totaal som van f 977.550 voor de bouw van een zomerwoning, terwijl in Middel burg en Den Haag aanvragen liggen tot een bedrag van f 1.231.500 i.v.m. nieuwbouw en uitbreiding van be drijfsgebouwen. Het behoeft wel geen nader be toog dat gelet op deze cijfers, een toewijzing voor 1965 aan deze ge meente van 4 woningen, een druppel op een gloeiend hete plaat is. Een ge lukkige omstandigheid is dat enkele prea-fab-woningbouwsystemen nu buiten het contingent om mogen ge bouwd worden cn dat de zg. goed kope woningen ook wat mogelijkhe den bieden. Zo liggen bv. de cijfers van de in 1964 gerealiseerde of toe gestane bouw nog niet eens zo erg ongunstig, getuige het volgende overzicht. Door extra toewijzingen in verband met toepassing van prea-fab bouwsystemen, alsmede door de bouw van zogenaamde goedkope wo ningen, konden in 1964 27 bouwver gunningen worden uitgereikt voor woningen bestemd voor permanente bewoning (in 1963 slechts 5). In to taal werden in 1964 bouwvergunnin gen verleend tot een bedrag van ruim twee miljoen gulden; in 1963 slechts voor ruim f 800.000. Deze medaille heeft echter ook nog zijn keerzijde, wat de prea-fab wo ning is eenzijdig qua architectuur en de zg. goedkope woning moet zo klein en uitgekleed zijn dat deze mo gelijkheid van bouw toch ook voor velen weer niet interessant is. Het college trekt steeds aan de bel cm verruiming van het toegestane contingent te bewerkstelligen. YVij hebben er begrip voor dat de bouw van de zg. 2de woningen nog niet mogelijk is, al remt dat de ontwik keling van een recreatie-gemeente. Maar we menen dat er voldoende bouwcapaciteit in de gemeente cn omgeving is cm méér woningen voor permanente bewoning te kunnen bouwen dan de toegestane vier, cn wc hopen van harte dat we zullen kunnen bewerkstelligen dat de plaatselijke bouwcapaciteit niet ver snipperd zal worden door allerlei karweitjes in de sector van beneden de f 10.900 vergunningen, zo sprak burgemeester Everwijn. Wat de woningwetbouw betreft is de hoop gevestigd op de mogelijk heid van het bouwen van 40 wonin gen in het Boomgaardwekken, cLw.z. ratio-bouw. De vooruitzichten dat dit plan in 1965 van de grond zal ko men zijn niet ongunstig. Binnenkort hoopt de gemeente tot aanbesteding va nhet bouwrijp maken van deze gronden over te kunnen gaan. Reorganisatie secretarie Het college is met vele zaken be zig. Uitbreidingsplannen, riolering, vliegveld, duinovergangen, aanleg voet- en rijwielpaden, aanleg par keerterreinen, uitbaggeren haven, woningbouw, nieuw gemeentehuis, verbetering straatverlichting. Wat de zeer nabije toekomst betreft, deelde de voorzitter mee dat waarschijnlijk nog deze maand een eind gemaakt wordt aan de ongewenste toestand dat nog een gedeelte van de secreta rie in Renesse gehuisvest is. Zij die daar nu nog werken zullen een plaats krijgen in het gemeentehuis in Haamstede, waardoor het admi nistratieve apparaat tot een betere eenheid zal kunnen groeien. Deze overplaatsing zal gepaard gaan met een interne reorganisatie van de se cretarie, waar het publiek weinig van zal merken, maar die toch een betere gang van zaken zal teweeg brengen. Met deze reorganisatie zal ook de Dienst Gemeentewerken en Bouw- en Woningtoezicht een ver andering ondergaan. Moeilijk blijft voor een gemeente als Westerschouwen de beknotte fi nanciële armslag. Er moeten veel uitgaven worden gedaan in het be lang van het toerisme, waartegen over men in de gemeentekas prak tisch geen inkomsten ziet. Met Pasen ongeveer zal Schouwen -Duivcland eiland af zijn, en zal het bezoek aan dit gebied nog meer toe nemen. En in dit verband wilde de voorzitter toch nog eens de nood kreet laten horen dat de Rijksover heid nu eindelijk eens gehoor zal dienen te verlenen aan de zeer ge rechtvaardigde vraag van de ge meenten met een structuur als deze, cm voer de recreatiegemeenteu op het stuk van de financiële verhou ding Rijk-gemeenten bijzondere maatregelen te treffen. Ik noem het absurd dat een gemeente als Wes- terschouwen het met eenzelfde uit kering uit dat Gemeentefonds moet doen als een of andere stille ge meente van ruim 4000 inwoners el ders in het land waar geen kip komt. De Wet Kapitaals Uitgaven Publiek rechtelijke Lichamen beknot ons dermate in ons handelen dat we per celen grond die te kocp komen in handen van speculanten moeten la ten overgaan omdat we zelf niet mo gen lenen om die gronden, die straks een grote rel in de recreatie kunnen spelen, te kunnen kopen, aldus bur gemeester Everwijn. Op provincaal streekniveau zal men z.i. nu met spoed de realisering van de in het streekplan geplande ontsluitingswegen ter hand dienen te nemen. Hoe zal men anders de stroom van auto's, die na het eiland af zijn ongetwijfeld zullen komen, kunnen verwerken. Men kan de aan leg en financiering van deze wegen niet op de nek van de gemeente schuiven. Het behoren wegen te zijn die moeten worden opgenomen in het Provinciaal Wegenplan. BLIK DOOR HET WERELD De Spaanse markies De Nerva schijnt het geschil tussen Bonn en Cairo weer bijgespijkerd te hebben: Nasser zal oost-Duitsland niet er kennen, waarmee het min of meer verholen dreigde, en de bondsrepu bliek zal de wapenleveranties aan Israël staken. Het klimaat was nu weer goed, zei de Spaanse edelman. Het is uiteraard de Arabische na ties een doorn in 't oog dat ladingen wapens naar Israël gestuurd wor den. Dat geldt overigens in veel grotere mate de V.S. en Engeland, zelfs ook Frankrijk, maar dat is door het gebruik al min of meer een normale zaak geworden. Het ge beurde ook open en bloot. En tus sen landen die normale diplomatie ke relaties met elkaar onderhouden. Bonn heeft die betrekkingen niet en het hield de wapenleverantiès ook angstvallig geheim, juist omdat het de Arabische landen niet op de tenen wilde trappen. In een poging om met ieder goede vrienden te blij ven is Bonn akelig tussen ka en schip gevallen. Chantage Daar komt dan nog bij dat de bondsrepubliek zo gemakkelijk te treiteren is door haar Hallstein-doc- trine dat erkenning van oost-Duits- land beantwoordt met het verbre ken van de betrekkingen met wie dat doet. Alle voorwaarden voor chantage werden zo in Bonn zelf geschapen en Nasser heeft daar het volle ge bruik van gemaakt. Tot Schröders verdriet. Hij is al niet zo voor het Hallstein-doctrine en ook de wapen leveringen schijnen hem nooit be koord te hebben, juist vanwege de mogelijke repercussies. Het tot op een kwart afgewerkte contract kwam door toedoen van Adenauer nog tot stand. Want al is er nu nog geen kind over boord: de nare gewoonte van chanteurs is, dat ze steeds terugko men. En Bonn voorziet met angst en beven dat - nu het eenmaal door de knieën is gegaan - ook andere lan den de bondsrepubliek hun wil zul-, BONN. De Westduitse bondskan selier, Ludwig Erhard, heeft vrijdag het besluit van zijn regering om voortaan geen wapens meer te leve ren aan gebieden waar internatio nale spanningen heersen, openbaar gemaakt. Voor de derde keer in enkele da gen tijd hebben Belgische boeren ge demonstreerd tegen de naar hun mening te lage suiikerbietenprijs. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Lopikerkapel (toez.): kand. H. Stroeve, Utrecht, die bedankte voor Schalkwijk. Bedankt voor Bennekom (vak. wijlen P. J. F. Lamens) en voor Harskamp: P. de Jong, Veenendöal; voor Delft (vak. J. -v. Rootselaar) (toez.): W. Chr. Hovius, Nieuw-Lek- kerland. Ger. Kerken Beroepen te Domburg-Westkapel- le: kand. K. J. Arwert, Amsterdam- Slotervaart. Ger. Gemeenten Bedankt voor Leiden en voor Rot- terdam-Z.: C. Harinck, Utrecht; voor Tholen: C. Schipaanlboord, Apel doorn; voor Paterson (U.S.A.); C. Harinck, Utrecht. Zen proberen op te leggen met het dreigement dat ze anders oost-Duits- land erkennen. Voor Schröder inder daad geen prettig vooruitzicht, want zolang zovelen in de coalitie zo ge porteerd zijn voor het Hallstein-doc trine heeft hij haast geen middel om zich tegen de afpersers te verweren. Ingezonden mededeling Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Uetofatrtas C/J WESTERSCHOUWEN De winterganzen De voorzitter der Vogelwacht deelt ons n.a.v. het artikel over de win terganzen nog het volgende mee: Ganzen worden wel „dom" genoemd doch ze zijn het geenszins. Het zijn voorzichtige en schuwe vogels, die erg waakzaam zijn. Steeds zijn er dan ook wel één of meer bij de groep die als de anderen eten of slapen, de wacht houden. Door hun alarmsig naal zijn tamme ganzen zeer goede bewakers van het boerenerf. Volgens het verhaal zouden de alarmslaande ganzen van 'het kapitool eens het oude Rome voor een overval hebben gewaarschuwd, en zo de stad gered. Zoals bijna overal is het mannetje de baas van het gezin. Reeds na 2 maanden zijn de jongen zo ver ont wikkeld dat ze zelfstandig zijn, doch ze blijven nog lang in familiever band bij elkaar. Alle ganzen zijn bij uitstek plantcneters. Zelf vormen ze een voortreffelijk wildgebraad. Be halve door de mens wordt ze ge jaagd door grotere adelaarsoorten, een aantal viervoetige roofdieren (vossen en wolven) en krokodillen. Onze tamme gans stamt van de grauwe gans af die op haar beurt uit twee vormen bestaat, nl. de westeuropese en de oosteuropese. De vogels zijn eerst na 2 jaar geslachts rijp, zodat er altijd een generatie is die als „vrijgezel" leeft. De nesten liggen niet zo heel ver van elkaar, maar toch heeft ieder paar zijn eigen gebied ,dat de man angstvallig be waakt togen eventueel nog „onge huwde" soortgenoten. Na de paring zorgt'het wijfje voor de nestbouw, waaraan de man niet helpt, doch alleen de bewaking verzorgt. Reeds in maart kan 'het eerste ei worden gelegd. Als de jorïgen uit zijn wor den ze direct al het water ingestuurd om de eerste beginselen van het voedselzoeken te worden bijgebracht Des avonds 'keert (de familie naar het nest terug en 'houden dat dan nog een 14 dagen vol, totdat ze er uit gegroeid zijn. Als de rui begint, bij het mannetje 1 a 2 weken eerder dan bij zijn echtgenote, onttrekt hij zich aan de familie en verbergt zich zolang hij niet vliegen kan in het riet. Als moeder edhter gaat x-uien zijn de jongen in staat om zichzelf te helpen. ROSMALEN, 13-2. Op rijksweg 55 f-Hertcgenbosch-Nijmegen) onder Rosmalen zijn twee inzittenden van een personenauto om het leven ge komen toen hun wagen met grote snelheid in botsing kwam met een tractor met oplegger, geladen met katoenbalen, die de rijksweg over stak. De slachtoffers zijn de 33-jari- ge D. van A. uit Ai'kel en de 17-ja- rige A. M. de H. uit Hardinxveld- Giessendam. De auto werd vernield. Sclieepvaartberichten Esso Den Haag, 11-2 rede Brega. Goeree, 11-2 van Bahia Blanc a naar Durban. Seinelloyd, 12-2 van Port Swetten- ham, 13-2 te Penang verwacht. LAND- EN TUINBOUW Ontsmet al uw zaaizaad STICHTING „DE OPBOUW" UTRECHT, 11-2. De grootste al gemene instelling voor kinderbe- schei-ming in Nederland, de stichting „De Opbouw", bestaat 25 jaar. Het jubileum van de stichting, die veer tien tehuizen exploiteert en negen honderd kinderen onder voogdij heeft, zal sober worden gevierd. De feestelijkheden beperken zich tot een receptie van het bestuur (donder dagmiddag) in het chalet „Den Hom mel" in Utrecht. Er is een gedenk schrift uitgegeven, dat meer dan op het vei'leden de aandacht vestigt op de moderne hulpverlening aan kin deren die in moeilijkheden verkeren. DODELIJKE ONGELUKKEN ALKMAAR. Vrijdagavond is het zesjarig jongetje Bertje de Waard uit Egmond aan den Hoef, toen hij plotseling de rijweg overstak aange reden door een auto bestuurd door de heer A. uit Bgmond-Binnen. Het kind is dezelfde avond in het „St. Elisabeth ziekenhuis" in Alkmaar overleden aan de opgelopen verwon dingen. VROOMSHOOP. Zaterdagmorgen is op de Tonigendij'k in Vroomshoop de zevenjarige Anette Hudepohl door een vrachtwagen van het expeditie bedrijf Wessels uit Vriezenveen aan gereden en gedood. ERICA. Op een met een dikke laag glibberig veen bedekte Mr. Ovings- straat in Klazienaveen is het echt paar Pol-Schoonwille door een slip pende personenauto aangereden. Me vrouw K. Pol-Sehoonewille (61 jaar) werd zwaar gewond samen met haar man naar het ziekenhuis in Emmen gebracht, waar ze bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De heer Pol werd niet levensgevaarlijk gewond. Langzamerhand naden de tijd om aan het zaaiplan en het zaaien te denken. Vroeg gezaaid, betekent in het voorjaar meestal goed gezaaid en dikwijls geven de vroege zaaisels de hoogste opbrengst. Vanzelfsprekend moeten bodem en omstandigheden geschikt zijn, wan- dit het geval is, is voor sommige ge- SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 4e klas G: Vosmeer-Burgh 3-1; Oude Molen-S.C. Gastel 2-3; De Sohutters-Nieuw Borgvliet 2-0; RK- PC-Halsteren 1-1. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klas B: Zonnemaire-Dreischor 3-4; Hansw. Boys-Renesse 3-2. Pa- trijzen-Robur 1-2; Luctor-Kruinin- gen 5-1. 2e klas C: Burgh II-Renesse II 4-0 SVOWK-Zierikzee III 1-4. Zaterdagcompetitre le klas: Middelburg-Hoek 2-3; Wemeldinge-AZVV II 7-1; Beren- Nieuwdorp 1-1; Wolf aartsdijk-Ka pel le 5-1. 2e klas A: Serooakerke-SKNWK 1-2; Wissenkerke-Wolfaartdijk II 10-3; Veere-Colpl. Boys 3-1. 3e klas A: Zwaluwen II-WIK 0-8; SKNWK Il-Zwaluwen 1-1; Bruse Boys II-MEVO II 4-2. BRIDGE Bridgedrive „Mondragon" Aan de zaterdagavond gehouden bridgedrive namen 9 dames en 23 heren deel. Na 8 ronden van drie spellen was de uitslag: Oneven groep: 1. de heren P. J. ten 'Haaf en A. Paauwe met 92 pun ten; 2. de heren N. v. d. Wolf en J. H. Holty met 101% punt. Even groep: 1. de dames mevr. N. v. d. Valk-Zeijler en mevr. J. G. Holty-Ultee (met 92 punten2. de he ren M. de Regt en J. Th. Brouwer met 94% punt. De volgende -drive wordt gehouden op zaterdag 13 maart a.s. KOEALA LOEMPOER, 13-2. Vice- premier Abdoel Razak van Maleisië heeft een suggestie van <ïe Indonesi sche minister vam buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, van de hand ge wezen. Minister Soebandrio had don derdag in Bangkok, waar hij een tussenlanding maakte tijdens een vliegreis naar Tokio, geopperd dat Indonesië en Maleisië besprekingen over hun (geschil zouden openen zonder dat daaraan tevoren voor waarden zouden worden vastge knoopt. Vice-premier Abdoel Razak verklaarde, dat eerst van onderhan delingen sprak zal kunnen zijn na volledige terugtrekking van de „In donesische agressors" van Maleisisch grondgebied. wassen zoals zomertarwe, gerst en haver vroeg zaaien geen bezwaar. Dat aan het zaaizaad en de keuze- van het ras de grootste zorg besteed moet worden is wel bekend. Daar naast wordt wel eer.s uit het oog verloren dat het beste zaad nog niet altijd de zekerheid biedt van een gezond gewas. Dikwijls kan het zaad worden aan getast door ziekten, waarvan de kiemsporen reeds op het zaad aan wezig zijn, zonder dat men dit met het blote oog kan bespeuren. De ge volgen blijven niet uit en een slech te opkomst met holle stand is het resultaat. Vooral die zaadpartijen welke in het afgelopen jaar door slecht oogst- weer zijn binnengehaald en dus in sterke mate door kiemschimmelszijn aangetast dienen te worden ontsmet. Maar dit geldt tevens voor gezond zaaizaad. Er mag geen enkele korrel de grond in die niel ontsmet is, do kosten zijn dei-mate gering dat nie mand hier risico mag nemen. Het is een groot vooiTecht dat de Nederlandse landbouwer een keus kan maken uit zeer betrouwbare ontsmettingsmiddelen. Naast het oude bekende en nog veel gebruikte Germisan, kan men odk (gebruik ma ken van de gecombineerde (insecti cide) toepassing o.a. het middel AA- absolute bescherming tegen schim mels en insecten. Dit jaar moet weer alles in het werk worden gesteld, om te komen tot een zo groot mogelijke oogst. Ontsmetten van het zaaizaad blijft hiervoor van 'het grootste belang. AMSTERDAM. Met ingang van 25 februari zullen in vijf bioscopen te Amsterdam gedurende de ochtend uren voor leerlingen van scholen voor lager en voortgezet onderwijs tegen gereduceerde prijs speciale voorstellingen worden gegeven van de film „De grote urer." (The finest hours) over het leven van wijlen sir Winston Ohui-chill. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zelhem: J. H. J. Hoff man, Kruiningen. Aangenomen «naar Waarder: kand. A. Vlietstra, Hoogeveen, die be dankte voor Bnichem-Kerkwijk, Leerbroek, Lopik, Molenaarsgi-aaf. Nieuw-Lekkerland (Kinderdijk), Oosterwol'de (Gld.) en voor Wouters- woude. Ger. Kerken Beroepen te Hellendoom: kand. B. de Boei-, Meppel; te Metslawier: kand. Tj. Kuipers, Nijmegen, die geen verdere beroepen in overwe ging 'kan nemen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Albany (West-Austra- lië): Joh. Strating, Alkmaar-Broek op Langendij'k. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Westzaan: M. S. Roos, 's-Gravenzande en G. de Vries, 's-Gravendeel. Beroepen te Mussel: J. P. van den Boomgaard, Sneek. Vele activiteiten in 1964 Krappe geldmiddelen oorzaak van grote problemen BRUINISSE, 12-2. In de eerste vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse heeft burgemeester C. H. v. d. Linde een nieuwjaarstoe spraak gehouden, waarin hij in eer ste instantie een overzicht gaf van datgene wat in 1964 tot stand kwam cf waarmee begonnen is. De raads voorzitter schetste dit jaar in z'n ge heel als een jaar vol activiteit, een jaar waarin zeer veel tot stand is gebracht en waarin veel problemen werden behandeld. De voorzitter noemde o.a.: tot standkoming brandweerkazerne, aan schaf brandweei-wagen, voortgang krotopruiming, plaatsing bloembak ken, asfaltering Dorpsweg, uitbag gering haven, bouwrijp maken terein achter de Kon. Julianastraat en het plaatsen van autoboxen. Twee be langrijke zaken, de uitvalsweg en het plan noodwoningen, bungalow park, is administi-atief nog niet rond. Voorts memoreerde burgemeester v. d. Linde de "sbaan-aanleg, voltooi ing zoutschadeherstel aan de beide scholen en het bereiken van over eenstemming voor bouw van ratio- woningen. Voor twee of drie jaar is aan Bruinisse een aantal van 20 wo ningen toegewezen. De woningnood is overigens voor de gemeente nog altijd een knellend probleem, een an dere moeilijkheid vormt de toewij zing van woningen aan de plaatse lijke industrie. Op de lijst van wo ningzoekenden staan dertig gevallen waarvoor nieuwe woonruimte gecre- eerd zal moeten worden. Overigens ziet het er niet naar uit dat dit wo ningleed op korte termijn zal kun nen worden gelenigd. In ratiobouw zal te Bruinisse een gymnastieklo kaal gebouwd worden. De voorzitter memoreerde verder het uitkomen van het boekje „Een nieuwe basis voor Bruinisse", de vestiging van een zeilschool en de bouw op het industrieterrein van 'n fabriekshal door de fa. Braber. Een negatief geluid was het niet door gaan van het badstrand aan de dam. Met Rijkswaterstaat zijn thans be sprekingen gaande om het badstrand op een andere plaats- aan te leggen. Moeilijke financiële positie Wat betreft de vooruitzichten voor 1965 was burgemeester v. d. Linde minder optimistisch gestemd, hierbij in de eerste plaats doelende op de financiële positie van de gemeente. Deze is uiterst precair. Op het ver zoek om verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds is nog steeds niet beschikt en de vooruitzichten daaromtrent zijn niet gunstig, aldus de voorzitter, die het maar een vreemde zaak noemde dat in deze tijd van hoogconjunctuur de ge meenten aan bloedarmoede lijden. Bijna alle gemeenten, ook de grote, kampen met begrotingstekorten. Door het gebrek aan financiën kun nen vei-schiilende taken die aan het gemeentebestuur zijn opgedragen niet uitgevoerd worden. Met nadruk betoogde de voorzitter van mening te zijn dat de opzet van de wet op de financiële verhouding onjuist is. Het is immers gebleken dat prak tisch alle gemeenten in Nederland tengevolge van de uitkeringen van die wet aan bloedarmoede lijden. Onderhandelingen zijn gaande over de bouw van een nieuw politiebu reau. Een probleem vormt het uit- baggeren van de haven. De gemeente juicht het initiatief om te geraken tot een speeltuin van harte toe. Over de eventuele opheffing van het bad huis is thans nog niets naders be kend. Zeilrecreatie Met enige vooraanstaande inwo ners van Rotterdam zijn besprekin gen gevoerd om tot de oprichting van een jachtclub te geraken. De jachten van deze vereniging zouden dan Bruinisse als thuishaven heb ben. Een stap op weg naar Bruinis se als middelpunt van de zeilreci-e- atie. De moeilijkheid is daarbij dat dan meer gelegenheden geschapen moeten worden. Gedacht is daarbij aan de werkhaven. Deze haven is geen eigendom van deze gemeente ofschoon, aldus de voorzitter, ik hoop dat deze, na sluiting van het Brou- wershavense Gat, in beheer en on derhoud bij deze gemeente zal ko men. Met Rijkswaterstaat zijn be sprekingen gevoerd om tot een be perkte accomodatie te komen in ge noemde haven. En als wij dan ver in de toekomst blikken dan denkt de voorzitter zelfs nog aan de rijksvluchthaven als ge meentehaven voor jachten. Immers als het Schelde-Rijnkanaal gereali seerd is, bestaat de mogelijkheid dat elders een nieuwe vluchthaven aan gelegd wordt, waarbij dan de huidi ge vluchthaven als jachthaven kan worden dienstbaar gemaakt Het plan buitendijks de Grevelin- gen is met diverse instanties bespro ken, waarbij gunstige reacties ge hoord werden. Het prov. bestuur heeft medewerking toegezegd en met dit bestuur is een gesprek gaande om met andere zg. „mosselgemeen ten" een gezamenlijk compensatie programma te doen opstellen, opdat ook de gemeenschap die tengevolge van de uitvoering van het Deltaplan getroffen wordt, de helpende hand geboden wordt. De voorzitter herinnerde voorts aan de uitspraak van minister en Twee de Kamer dat de Deltawet volledig zal worden uitgevoerd. „Een uit spraak welke geen twijfel meer kan doen ontstaan", aldus de voorzitter, en waardoor het gemeentebestuur zich gesteld ziet voor een bijzonder netelig en uiterst belangrijk de dorpsgemeenschap rakend probleem. Het gemeentebestuur heeft zich nu reeds beraden op de problemen die zullen gaan spelen, als de werk zaamheden aan het Deltaplan zijn uitgevoerd. Deze stelling heeft niets te maken met onze strijd te vechten voor datgene dat het meest haalbaar is, aldus spr. Mocht inderdaad het ergste geschieden, het verplaatsen van de mosselverwatei-plaatsen naar het noorden, dan zijn wij daarop voorbereid. Plannen 'op het gebied van de recreatie en industrialisatie zijn gereed. De voorzitter .is van mening dat men dit als organisatie eveneens dient te doen. Zet niet alles op een kaart, doch probeer verschillende troeven in handen te houden. Strijdt niet uitsluitend voor een zaak die de sympathie niet heeft van de over heid. „wu als Zeeuwen betreuren de be slissingen die omtrent deze kwestie van het behoud van de schelpdieren- cultuur genomen zijn en zouden het gaarne anders gezien hebben, doch ik ben van mening dat men met een bestaande situatie rekening moet houden, men kan cn mag niet blind zÜ« voor de realiteit. De strijd voor het ene behoeft do strijd voor het andere niet uit te sluiten", aldus burg. v. d. Linde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2