GRIEKS SCHIP VERGAAN IN STORM BIJ VUSSINGEN Donge-dijk door gebroken bij storm Opnieuw Idandestiene handel in vlees China: „Vietnam moet worden geholpen" Uitvinder: diamant ontstond toevallig Opvallende daling sigarettenverbruik Gevaren van Salmonelle-besmetting Overval op taxichauffeur met weeroverzicht Allen uitstappen" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 februari 1965 121ste jaargang Nr. 19735 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. Nieuwjaarstoespraken te Westerscliouwen en Bruinisse Sleepboot zonk op het IJsselmeer; matroos verdronken VUSSINGEN. 14-2. Zaterdag avond omstreeks half negen is het 2065 brt. metende Griekse schip „Spyros Armenakis" in hevige storm op de Nollenplaat, vlak voor de Vlis- singse boulevard, aan de grond ge lopen. Het schip was onderweg met kolen van Engeland naar Terneuzen. Aangezien de loodsdienst buitengaats voor het Oostgat was gestaakt, voer de kapitein op eigen koers, waarbü hü is misleid door de lichten van de veertig schepen die nog steeds door de onlangs gehouden staking in Antwerpen op de rede van Vlissin- gen liggen. Een half uur na de stranding voer de „President Wiersma" uit Breskens uit om hulp te verlenen. Om tien uur kwam het schip los van de plaat en brak meteen in tweeën. Onder bijzonder moeilijke omstandigheden zijn, op de kapitein na, alle opva renden door de reddingsboot naar VTissingen overgebracht, waar zij, twintig mannen en een vrouw, de echtgenote van de marconist, in ho tel Dekker van droge kleding wer den voorzien. De kapitein is aan boord van het wrak gebleven, ter wijl de reddingboot in de nabijheid bleef om kapitein Stephanos Bachas aan boord te nemen wanneer deze gedwongen zou worden het schip te verlaten. De „Spyros Armenakis" is eigendom van de Steamship Com pany op Pyraeus. De kapitein is later van boord ge- gaan en de haven binnengebracht. Sleepboot vergaan URK, 13-2. De sleepboot „Neel- tje Jacoba" uit Urk is omstreeks zes uur zaterdagavond tijdens een hevi ge windvlaag op het IJsselmeer ge zonken. Een van de twee opvaren den, de matroos Juri van den Berg (IS) uit Urk, verdronk. De ander wist zich met behulp van een vlot te red den. De „Neeltje Jacoba", die door de week sleepwerkzaamheden voor de Zuiderzeewerken verricht, had dit weekeinde z.g. „stoomwacht". Dit houdt in, dat de bemanning de bag germolens, kranen en bakken moet bewaken die buitengaats liggen. Aan boord bevonden zich matroos van den Berg, die tevens eigenaar van de sleepboot is en de heer Hijsse Scheffer, die als kapitein optreedt, daar van den Berg hiervoor niet de benodigde papieren bezat. Dicht bij de dijk van de Zuidwest polder kreeg de „Neeltje Jacoba" een Toto-inzet weer boven miljoen DEN HAAG, 14-2. Aan de sporttoto van deze week hebben 720.834 deel nemers een formulier in gezonden. De totale inzet bedroeg f 1.064.809, een nieuwe record. Voor de eerste prijs is beschik baar f 193.263, voor de tweede prijs f 105.416 en voor de derde f 52.708. Zondagavond hadden zich twee deelnemers met 13 punten, 41 met 12 punten en een nog onbekend aan tal met de eerste 8 goed voorspelde uitslagen. 's-GRAVENMOER, 14-2. De dijk bij 'het riviertje de Donge bij 's-Gra- venmoer is zaterdagnacht tengevolge van de hevige storm doorgebroken. Er ontstond een gat van ongeveer tien meter breed en vier en een hal ve meter diep. Het water stroomde daardoor de 's-Gravenmoerse polder binnen. Personeel van 'het water schap De Donge en inwoners van 's-Gravenmoer hopen het zo snel mogelijk te kunnen dichten. zware golf over zich heen. Deze golf heeft waarschijnlijk een luik weg geslagen, want de boot begon onmid dellijk te zinken. Scheffer wierp een modern red- dingvlot over boord en riep zijn ka meraad toe erop te springen. Daarna sprong hij zelf, maar Van den Berg volgde hem niet. Hij dorst kennelijk niet en bleef wanhopig over het dek rennen. Scheffer zwom toen van het vlot weer naar de boot, maar hij kwam te laat. De „Neeltje Jacoba" zonk voor zijn ogen en nam van den Berg met zich mee. Scheffer is later met het vlot aan land gespoeld en heeft toen hij enigs zins van de kou was bekomen in een op de dijk staande werkkeet de politie gebeld. IJJMUIDEN, 14-2. Het Liberiaan se vrachtschip Calliope, dat in de afgelopen nacht tengevolge van de zware storm voor de kust van IJmui- den in moeilijkheden was geraakt en twee ankers had uitgeworpen, is thans buiten gevaar. Het heeft geen sleepboothulp nodig gehad. Het is op eigen kracht verder gevaren. UTRECHT, 13-2. In het grensge bied van Utrecht en Zuid-Holland zyn in de afgelopen week opnieuw enige gevallen van klandestien slachten van kalveren aan het licht gekemen. De politie vermoedt dat in de periode medio 1963-herfst 1964 in deze streek enkele tientallen jon ge kalveren illegaal zijn geslacht en verhandeld. Tegen drie personen is proces-ver baal opgemaakt; tegen kalverenmes- ters uit Everdingen, de transporteur H. van D. uit Snelrewaard en (nood)- slachter A. R. uit Papekop. Kalver- mester S. -zo is uit het onderzoek komen vast te staan - heeft geen aangifte gedaan van de dood van enige jonge dieren. Hij verkocht ze aan transporteur van D., die de kal veren uit de keuringskring Alblas- serwaard-Vijfherenlanden naar Pa pekop, dat in de keuringskring Cudewater ligt, vervoerde. R. ver richtte tenslotte de illegale slachtin gen. Het is nog niet bekend waar het vlees naar toe is gegaan. De rijkspolitie van de groep Via- nen, die met het onderzoek is belast, vermoedt dat deze nieuwe affaire in verband staat met de omvangrijke handel in kadavervlees die in het najaar 1964 in Montfoort werd ont dekt. Ongeveer 180 blanke Zuid-Afri kanen zullen deze week nog naar Kongo vertrekken om daar dienst te doen in 'het huurlingenleger. Vrouwen plegen overval BRUSSEL, 13-2. In Brussel, op de weg naar Tervuren, hebben vrijdag avond twee jonge vrouwen een voor bijgangster aangevallen. Zij sloegen de vrouw op het hoofd en ontrukten haar de handtas. Daarop sprongen zij in een wachtende auto, met een vrouw aan het stuur, en verdwenen spoorloos. In de tas zat 1.500 frank (ongeveer 110 gulden); NATUUR EN TECHNIEK Eén van de belangrijkste miniatuurbouwstenen van de electrotechniek, de koud- geleider laat deze foto zien en wel op een zeer bijzon dere manier. D efotograaf maakte de opname met een speiale camera tijdens een bezoek aan een grote elec- trotechnische fabriek. Het kleine onderdeel wat van zo groot belang is, wordt hier door een slechts onge veer 15 millimeter groot in sect bekeken en betast. De eigenaardige facetogen, die links en rechts de grootste gedeelte van de kop van het dier innemen, zijn voor onze begrippen heel klein, maar niet kleiner dan de door de ingenieurs zo veel vuldig gebruikte koudgelei- der, die het insect hier tus sen zijn voelsprieten heeft. De koudgeleider bestaat uit twee fijne draden en een zeer dun keramisch schijfje dat slechts 0.3 mil limeter hoog is en dezelfde breedte heeft. Dit onder deel regelt, om slechts en kele gebruiksmogelijkheden te noemen, in electrische wasmachines de watertoe voer en de schuimproductie, controleert in olie- en ben zinetanks het vloeistofni veau en vormt bovendien een ideale beveiliging tegen overbelasting door stroom en door te hoge tempera turen. Noord-Vietnam vraagt vertrek van waarnemers PEKING, 13-2. In een Chinese regeringsverklaring naar aanleiding van de gebeurtenissen in Vietnam, die zaterdag is gepubliceerd, wordt een beroep gedaan op „alle volken ter wereld die tegen het Amerikaanse imperialisme zijn, alsmede op „alle volken ter wereld die tegen het Amerikaanse imperialisme zijn, als mede op alle volken van het socia listische kamp om gezamenlijk doel treffende maatregelen te nemen om de volken van Vietnam en Indo- China te helpen in hun rechtvaar dige strijd en het Amerikaanse im perialisme te verstaan". Amerika moet bedenken, aldus de verklaring, dat het als eerste de de marcatielijn tussen noord en zuid- Vietnam heeft geschonden. „Ameri ka zegt dat het aanvallen doet op Noord-Vietnam omdat het in Zuid- Vietnam klop heeft gekregen. Dit is gangsterlogica". „China weet hoe Vietnam en de rest van Indo-China moeten worden geholpen om de Amerikaanse agres sors te verdrijven", aldus de rege ringsverklaring. SAIGON 14-2. Van bevoegde Ame rikaanse zijde in Saigon is meege deeld, dat men de lijken van vier van de achttien Amerikanen, bedol ven onder het puin van een hotel in Qui Nhon, dat wiensdag door Viet- ccngrebellen werd opgeblazen, heeft kunnen bergen. Er is geen hoop meer dat er van de overige veertien nog iemand levend kan worden uitgegra ven. De Noordvietnamese legerleiding heeft de internationale controlecom missie verzocht met onmiddellijke ingang haar waarnemers terug te trekken, te beginnen met de provin ciale hoofdsteden Dong Hoi en Vinh, die onlangs door Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen werden aangevallen. Storm velt torenspits NIJMEGEN, 13-2. De storm heeft zaterdagmiddag in Nijmegen de on geveer zeshonderd kilo wegende spits van de Doopsgezinde kerk los gewrikt. De spits viel op het dak van de kerk maar veroorzaakte geen persoonlijke ongelukken. DRIEL, 12-2. De heer Mudde ziet nog'geen reden tot ongerustheid voor de ihuidige producenten van natuur lijke en syntihetisc'he diamant, daar hij niet verwacht dat zijn vinding op korte termijn geschikt is voor produktie op grote schaal. De diamant is bij zijn onderzoe kingen min of meer toevallig ont staan. Het onderzoek was oorspron kelijk gericht op het verkrijgen van geheel andere materialen zoals boor- nitriet, een zeer 'harde stof met hoog smeltpunt, dat gebruikt wordt voor isolatie van ovens. De heer Mudde ziet goede mogelijkheden voor in dustriële. toepassing van zijn vin- Oproep van Oe Thant NEW YORK, 13-2. De secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft vrijdag bij alle partij en in de crisis om Vietnam op zelf beheersing anagedrongen. Hij zei in een verklaring voor de pers dat een politieke regeling in de plaats diende te komen van militai re actie. Volgens hem zou het moge lijk zijn schikkingen te treffen voor een gesprek tussen de belangrijkste partijen in het geschil teneinde hel terrein te effenen voor uitgebreidere en meer officiële besprekingen. AMSTERDAM, 13-2. Naar aanlei ding van de berichten over de op brengst van de tabaks-accijns in 1964 die geringer is dan werd geraamd heeft dr. L. Meinsma, leider van de actie niet-roken 1965, medegedeeld dat blijkens andere C.B.S.-gegevens in 1964 volgens de banderoleverkoop 14.073 miljoen sigaretten in de han del zijn gekomen tegenover 16.297 miljoen in 1963 en 15.190 miljoen in 1962. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 13-2. De socialisti sche afgevaardigde Lamberts joeg zijn mede-Kamerleden de rillingen op het lijf toen hij de gevaren van Salmonella-besmetting breed schil derde. De groep van deze bacteriën, die o.a. paratyfus veroorzaken, maken jaarlijks minstens honderdduizend Nederlanders ziek, waarvan zeker honderd sterven, zo verklaarde hij. De infectie wordt verspreid door o.a. ei-produkten, vis- en diermeel en kalfs- cn varkensvlees. Speciaal ook verse worsten, gehakt en tar taar moeten gewantrouwd worden. Met spijt moest deze medicus con stateren, dat zijn voorlichting niet altijd succes heeft. Met klem drong dokter Lamberts aan op brede voorlichting en scher pere controle op en over vlees en vleesprodukten, slagerijen, slacht huizen, boerderijen, hersterilisering van ingevoerd' dier- en vismeel (vee voer) en het niet langer als plant- soenmest gebruiken van gedroogd slib uit rioolwaterzuiveringsinstalla ties. Hel speet hem. dat de in behande ling zijnde wijziging van de veewet alleen 'hcrsteriliisatie van geïmpor teerd diermeel mogelijk maakl maar niet van vismeel. Per hoofd van de Nederlandse be volking betekent dit een consump tie van 1168 sigaretten in 1964, 1371 in 1963 en 1296 in 1962. Uit deze cp- valende daling mag volgens dr. Meinsma worden afgeleid dat er ve len zijn die hun rookgewoonten in 1S64 hebben gewijzigd. De gebruike lijke jaarlijkste stijging van de siga- rettenconsumptie in aanmerking ne mende betekenen de nieuwe cijfers een daling van circa 20 pet Dr. Meinsma verklaarde in dit verband het te zullen toejuichen als bij even tuele invoering van reclame in de televisie een uitzondering voor ta baksreclame wordt gemaakt, ter ver dere bescherming van de volksge zondheid. Bij een ruzie kreeg koop man messteken ROTTERDAM, 14-2. By eon ruzie in een woning aan 'de Schans in Rotterdam is de afgelopen nacht do 41-jarige koopman A. J. E. ernstig gewond geraakt door een aantal ste ken met een mes die hem door zijn zwager, de 48-jarrge S. H. B. werden toegebracht. Het slachtoffer moest worden vervoerd naar het Dijkzigt- ziekenhuis. Zijn toestand is rviet le vensgevaarlijk. ding vooral in deze richting. „Het is mogelijk gebleken door synthetische en natuurlijke grafiet te onderwerpen aan schokgolven van grote amplitude dit grafiet om te zetten in diamant", a'ldus de heer Mudde uit Driel. „Verscheidene onderzoeken, zoals zijn beschreven door Alder en Chris tian in de „Psysical Review" vol 7 no. 10, hebben dit bevestigd". Volgens de heer Mudde zou uit röntgenografische onderzoekingen zijn gebleken, dat bij de proefnemin gen, die hij in samenwerking met de 'heer van 't Hof hield, inderdaad diamant ontstond. Miljoenen aan sieraden te kijk DEN HAAG, 13-2. Voor meer dan acht miljoen gulden - handelswaar de - aan sieraden zijn tentoongesteld in het Haagse gemeentemuseum. Het zijn byoux die baron Henri-Michel Heger de Löwenfeld heeft uitge voerd naar ontwerpen en andere werken van de in 1963 overleden Franse schilder George Braque, de enige beeldende kunstenaar, die bij zijn leven zijn werken zag geëxpo seerd in het Louvre. De expositie in het Haagse museum werd geopend door de echtgenote van de burge meester van de residentie, mevr. R. T. Kolfschoten-Ferwerda. De byoux zijn te zien tot 21 maart. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Lof verdienen en ontvlieden Is het werk van wijze lieden. DELFT, 12-2. De Haagse taxi- Cheuffeur L. W. B. is zaterdagoch tend in het westen van Delft, door twee Hagenaars, de 19-jarige W. E. J. T. en de 18-jarige J. J. TÏ. d'ie hij van Den Haag naar Delft bracht, overvallen. De chauffeur werd met een limonadeflesje op 'het hoofd ge slagen, waardoor hij een grote wond opliep. Toen hij echter 'bij bewust zijn bleek te blijven, maakten zijn overvallers zich uit de voeten. De Chauffeur was nog i'n staat naar het Delftse politiebureau te rijden. De twee jongens werden later in- gereken'd. Rotterdam heeft nieuwe burgemeester DEN HAAG, 13-2. Bij Koninklijk Besluit van 12 februari 1965 is met ingang van 13 april 1965 benoemd tot burgemeester der gemeente Rot terdam de heer W. Thomassen, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Enschedé. De heer Thomas sen, 'die 55 jaar is, is sinds 1 mei 1958 burgemeester van Enschedé. Hij is lid van de Partij van de Arbeid. DE BILT, 15-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde heeft hét weer in ons land geheel onder invloed gestaan van een diepe depressie, die van IJsland kwam en vervolgens via het Skagerak en het zuidelijke deel van de Oostzee in oostelijke richting verdween. Van ochtend lagen de restanten ervan boven de Finse Golf. De depressie veroorzaakte op de hele Noordzee een zware noordwesterstorm. Een randstoring ervan deed zaterdag middag langs onze Waddenkust de wind tot kracht 10 a 11 toenemen. D? noordwestelijke wind heeft on afgebroken polaire lucht aangevoerd, die vanmorgen al tot voorbij Major ca was gevorderd. Deze lucht is on stabiel, zodat op de meeste plaatsen enkele sneeuw- en hagelbuien tot ontwikkeling kwamen, die soms van zware windstoten vergezeld gingen. Een gebied van hoge luchtdruk, dat zijn centrum boven het zuiden van Ierland heeft, krijgt verbinding met een ander hogedrukgebied, dat bo ven de Noorse bergen ontslaat. Tengevolge hiervan zal de wind, die aanvankelijk nog noordwestelijk blijft, langzaam naar richtingen tus sen ncord enmoordoost gaan ruimen. Drogere en koudere lucht kan als gevolg hiervan ons land morgenmid dag bereiken. De buiigheid neemt dan af. Iets kouder Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen, maar ook nog enkele verspreid voorkomende sneeuw- of hagelbuien; overwegend matige wind tussen noordwest en noordoost; iets lagere temperaturen met vannacht in het binnenland lichte vorst. 16 febr. Zon op 7.54, onder 17.56. Maan op 18.31, onder 8.39. Volle maan: 16 febr. te 1.27. HOOG W ATI ;K STAN D KN ZIERIKZEE 16 febr. 3.35 v.m. 16.05 n.m. BROUWERSHAVEN 16 febr. 3.15 v.m. 15.33 n.m. Springtij: 18 febr. DEN HAAG. De Indonesische zaakgelastigde in Nederland, drs. Mohammed Sjarif, treedt a.s. woens dag in Bonn in het huwelijk met mevrouw S. Prajogo. 95- GENEVE, 13-2. „Alle Italianen uit stappen", zo klonk vrijdag door de luidsprekers op het Zwitserse grens station Ohiasso, nadat een trein uit Italië was binnengerold. Verbaasd gaf ook prins Orsini, lid van een dei- oudste adellijke geslachten van Ita lië, hieraan gehoor. Hij moest met een groot aantal Italiaanse arbeiders in een rij gaan staan voor een ge zondheidsonderzoek. Toen hij zijn identiteit wilde opgeven werd hij bars teruggewezen. De prins schikte zich er toen maar in en ook bij hem werd nagegaan of hij niet aan een besmettelijke ziekte leed. Een stort vloed van verontschuldigingen kwam over de lippen van de ontstelde Zwitserse functionarissen nadat prins Orsini eindelijk de gelegenheid had gekregen, zijn pas le tonen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1