Gemeenteraad van Zierikzee herdacht Zeelands commissaris Amerikanen lanceren weer kunstmaan Dr J. W. Schulte Nordholt sprak over het rassenprobleem Begrafenis van jhr. mr. de Casembroot Een lezing over bestrijdingsmiddelen bij „De Zon" 10 pet. korting op Chemisch Reinigen ,Waf een bof' si "»jjr SUCCESJES MAj&PPN Hogerheijde Specialiteiten! NIEUW KOELKASTEN NIEUW Indrukwekkende vergadering in trouwzaal ZIERIKZEE, 11-2. In de trouwzaal van het stadhuis werd donderdag avond een openbare, bijzondere raadsvergadering gehouden, onder voorzitterschap van burgemeester mr F. Th Djjkmeester, in verband met het overlijden van Zeelands commissaris jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot. In een gevoelvolle toespraak her innerde de voorzitter aan het recen te bezoek van die commissaris aan Zierikzee, hoogtepunt waarvan was een openhartig gesprek met de raadsleden. „Nog enkele dagen 'geleden verze kerde de commissaris mij, dit ge-: sprek bijzonder te hebben gewaar deerd", aldus mr. Dijckmeester, die de overleden commissaris kenschet ste als een markante persoonlijk heid, met een grote - tot in de de tails gaande - belangstelling, vooral oog hebbend voor het menselijk as pect. Een ijzeren geheugen stond hem terzijde, zo vervolgde mr. Dijck meester, dia verder als eigenschap van jihr. de Casembroot noemde, een aristocratisch gevoel voor goede vor men en een gemeenzaamheid, die hem gemakkelijk met de medemens in contact bracht. Mr. Dijckmeester herinnerde er aan dat jhr. mr. de Casem- broot de eerste was, die (op 5 mei 1945) voet aan wal zette op Schouwen-Duiveland. In de oor log bewees hij een moedig man te zijn, bereid om te vechten.' Zo was 'hij de ziel van het Zeeuwse verzet en 'in de ramptijd de ziel van het herstel en de wederop bouw. De voorzitter sprak woorden van troost tot mevr. de Casembroot, die haar rusteloze, bewegelijke en altijd werkzame man, op voorbeeldige wij ze heeft bijgestaan. „Haar verdriet is niet te peilen, maar wij weten dat zij leeft uit een sterk geloof". „We zijn zeer dankbaar voor alles wat de commissaris voor onze ge meente heeft gedaan en dat is heel veel", zo vervolgde de voorzitter, die 'besloot met de woorden: „Moge God hem in zijn eeuwige liefde opne men". Op voorstel van de voorzitter be sloot de raad aan mevr. de Casem broot een schrijven van rouwbeklag te zenden. De toespraak van de voorzitter - zcrwel die van de nestor van de raad - werden staande aangehooi-d door de raad en'talrijke belangstellenden. Zierikzee BURGERLIJKE STAND Geboren. 4 febr. Willem Jaco bus, z. van Leendert Johannes van Putte en Cornelia Johanna Versprille (Brouwershaven); 6 febr. Cornells, z. van Adriaan Le.eri!dert Mol en Aaltje Catharina Boogaart (Duiveland); 8 febr. Astrid Mathilda Ohristina, d. van Richard Petrus Roctus en Ma thilda van Goethem (Zierikzee). Overleden. 8 febr. Hendrica Wilhelmina Maria Gunst, 66 jaar, echtg. van Adriaan Leeuwe, eerder* geh. gew. met Willem Joppe (Zie rikzee); 9 febr. Jan Jakob Hogerland, 90 jaar, geh. gew. met Kr ij nt je Boot (Zierikzee). In antwoord op de kritiek van president de Gaulle op de dollar heeft Johnson gezegd: „Zij die ho pen dat de dollar zwakker zal wor den hopen tevergeefs. De dollar is en blijft evengoed als het goud, dat vr ij inwisselbaar is tegen 35 dollar per troy ounce". Ingezonden mededeling VOOR BABY'S HUIDJE Be gevoelens van de raad De gevoelens van de gezamenlijke fracties werden vertolkt door de heer J. G. L. Simmers, die uitdruk king gaf aan de diepe schok welke het overlijden van de commissaris heeft veroorzaakt. „In de periode van zijn energieke leiding aan ons gewest was voor ons vooral opval lend met hoeveel begeleidende zorg hij zich steeds inzette voor de plaat selijke gemeenschappen", aldus de heer Simmers, die in dit verband herinnerde aan de veelvuldige be zoeken van wijlen jhr. de Casem broot aan Zierikzee er. in het bij zonder aan zijn persoonlijk medele ven met de bevolking ten tijde van de ramp in 1953. „Velen zullen zich herinneren dat een beroep op zijn medewerking nooit tevergeefs werd gedaan", zo vervolgde de heer Sim mers. Door zijn persoonlijke houding wist jhr. de Casembroot het vertrou wen van de Zeeuwen in een goede toekomst te behouden. De heer Sim mers besloot met een woord van medeleven aan het adres van mevr. de Casembroot en het uitspreken van de wens dat God haar Zijn kracht mag schenken voor het heden en de toekomst. „Geheel Zeeland en geheel Zierikzee 'herdenken het ver lies van een groot magistraat en een groot vriend van onze gehele be volking", zo besloot de heer Simmei's KAAP KENNEDY, Florida, 11-2. Van de Amerikaanse ruimtevaart- basis Kaap Kennedy in Florida is donderdag 'een Tdtan-3a-raket ge lanceerd met een 31 kilo zware kunstmaan, waarbij twee delen van 'de raket eveneens in verschillende banen om de aarde moesten komen. De kunstmaan is een verbindings satelliet die voor het ministerie van defensie wordt ontwikkeld door het instituut voor technologie van Mas sachusetts. Het voornaamste doel van de lancering is, te bewijzen dat deze raket van de luchtmacht in staat is meer dan één kunstmaan te gelijk te lanceren. De derde trap van de 37 meter hoge raket is een raketmotor die zo is ontworpen dat zij vanzelf stopt en daarna weer ontbrandt om in de ruimte van baan te kunnen veran deren. Deze 'derde trap is, met de verbindimgssatelliet cn een 460 kilo zwaar deel van de raket in een „parkeerbaan" op 185 km. hoogte te recht gekomen, twaalf minuten na de lancering. Het derde deel moet de kunstmaan beschermen. Vier uur na de lancering werd de motor van de kunstmaan, „Trans- tage" geheten, opnieuw in werking gebracht. Voor de eerste maal is dit in de Verenigde Staten gelukt. Taxichauffeurs staken ROTTERDAM, 12-2. Van vanmor gen 7 uur tot zaterdagmorgen 7 uur rijdt het overgrote deel van de in Rotterdam aanwezige blokbandtaxi's niet. Dit is het gevolg van een sta- kingsbesluit, dat tijdens een van nacht in Rotterdam gehouden de monstratieve vergadering van perso neel van huurauto- en taxibedrijven wend genomen. Bij de staking zijn ongeveer 250 auto's en 400 chauffeurs in loon- .dienst betrokken. Z. V. U. Nuisdepartemeni Op indringende en verhelderende wijze sprak de bekende publicist dr J. W. Schulte Nordholt donderdag avond voor Z.V.U. en Nutsdeparte- ment over het rassenprobleem, in de Concertzaal-foyer, gevuld met een kennelijk geïnteresseerd publiek. In zijn causerie wees dr. Schulte Nordholt op 'de typisch Amerikaan se, schrijnende tegenstelling tussen enerzijds 'hooggestemd idealisme en de bittere praktijk m.b.t. het rassen vraagstuk. In een logisch betoog ontzenuwde spreker tal van argumenten, die met name de zuiderlingen in de V. S. aanvoeren om de rassendiscrimi natie te verdedigen c.q. aannemelijk te maken. Zij gebruiken 'daarbij een aantal stereotypen mh.t. de neger, die echter in de praktijk niet houd baar zijn. Deze stereotypen zijn bv.: de neger is lui, kinderlijk, dom, re ligieus emotioneel en sexueel anders. Spreker zette uiteen 'dat deze stereo typen in sterke mate bepaald wor dier. dóór vooroordelen en door het wederzijds elkaar niet 'kennen. H'et laatste is geen wonder, want juist de 'blanken 'hebben een scheidsmuur opgetrokken tussen zichzelf en de negerbevolking. Niet houdbaar beeld Dr. Schulte Nordlholt weerlegde d'e verschillende typeringen en wees er op hoe werkkring, sociaal milieu en ontwikkeling van invloed zijn op de neger en hoe 'het volksbewustzijn ziöh een beeld van de neger heeft gevormd, dat niet houdbaar is. Na dien behandelde spreker - d;ie Ame rika uit aanschouwen kent - de ver schillende stromingen onder de ne gers, als de volgelingen van dr. Martin Luther King, „de Gandhi van de negers" en de „Black Moslems". De eersten staan geweldloosheid voor, de laatsten 'hameren op het aambeeld van de eigen rassentrots. Dr. Schulte 'geloofde dat de uitwen dige discriminatie snel aan 'het ver dwijnen is, maar de onzichtbare dis criminatie zich nog lang zal hand haven. Bij een interessante diskus- sie 'kwamen er nog talrijke aspecten van ihet rassenvraagstuk aan de or de. De spreker werd ingeleid door d'e Nutsvoorzitter 'dr. J. C. Röhner en. dank gebracht door de voorzitter van de Z.V.U.-groep dr. J. J. Wes tendorp Boerma, die 'dr. Schulte het fotoboek van Zierikzee overhandig de. MIDDELBURG, 11-2. Men deelt cns mede dat het stoffelijk overschot van Zeelands commissaris jhr mr A. F. C. de Casembroot, maandag middag 15 februari a.s. in het Wal- Scheepvaartberichten Esso Amsterdam, 12-2 te New York verwacht. Esso Rotterdam, 11-2 van Port Said naar Hamburg. HAAMSTEDE HAAMSTEDE, 11-2. De door Wiersum Chemie uitgeschreven ver gadering in hotel Bom waarbij de heer C. Stange uit Oostkapelle de huidige ziektebestrijding besprak, trok zeer grote belangstelling. Van het gehele eiland waren fruitkwe kers naar Haamstede gekomen om dit actuele onderwerp te beluiste ren. De avond werd mede georgani seerd door de firma S. P. Groenleer te Kapelle, die het provinciaal ver- kcopsapparaat voert voor Wiersum Chemie. Na ingeleid te zijn door de heer M. Groenleer, behandelde de heer Stange allereerst enige insecten en zwammen die schade aan kunnen richten in de fruitbomen. Wantsen worden weer zeer actief in de laatste jaren en een tussenvrucht als aard appels en de zwarte bessen zijn hier hoofdoorzaak van. Nog steeds is D. D.T. net voor de bloei het aangewe zen middel. Voor spint zal het goed kope P.C.P.B.S. eveneens kort voor de bloei gespoten het beste resultaat afwerpen. Indien de kweker een meeldauw-middel zoals Karathane gebruikt tegen spint, dan moet hij wel de spintrconcentratie aanhou den, Een 3-jarige proef van de Proeftuin Geldermalsen wees uit dat T.E.C. gespoten op Cox's 206 kg gaf, met T.M.T.D. 196 kg en met Captan 202 kg. Op Crimson Cox's waren deze cijfers resp. "87, "43 en 239 kg. Op Golden Delicious 360, 313 en 352 kg. Tegen gloeosporium kan T.E.C. heel goed gebruikt worden. Een op gezette verruwingsproef gaf als re sultaat dat van de insecticides Aaro- gor do minste verruwing gaf, Para- thion daarentegen de meeste. Nieuw middel Een nieuw middel voor de Golden Delicious is Aastimasul. Het bevat wat spuitzwavel, zink en mangaan. Spuitzwavel drukt de bladstand wat, doch door bijvoeging van zink en mangaan wordt dit opgeheven. In de chemische onkruidbestrij- ding komen steeds meer nieuwe middelen aan de markt met steeds meer mogelijkheden. Weedasol en Aamitrol zullen naast Aakarmex Granulaat (strooibaar) zeker veel gebruikt worden dit jaar. Tot slot liet de heer Stange twee spuitschema's zien, een duur (Cap tan) en een goedkoop (T.E.C.). Het dure met 20 bespuitingen over 'n ge heel jaar genomen met inbegrip van de dure insecticides gaat per ha f 919,- kosten. Het goedkope, ook van 20 bespuitingen met goedkopere in secticides f 700,-. Natuurlijk is een dergelijke vergelijking slechts theo rie en zeker aanvechtbaar. Toch zal een groot gedeelte der kwekers het goedkope blijven gebruiken. Na de pauze werden druk vragen behandeld en de heer Groenleer be handelde in het kort de nieuwe wet op de bestrijdingsmiddelen. De fruit kwekers en iedereen die met deze middelen omgaat zal er goed aan doen een dergelijke wet te pakken zien te krijgen, want zoals voorheen gaat het niet meer. Vooral de be waarplaatsen vallen onder strenge eisen, zoals ventilatie, getraliede ra men, een schop, maskers, een was plaats, enz. De heer Stange vertoon de aan het einde nog wat instruc tieve kleuren-dia's, cherse dorpje Gapinge ter aarde zal worden besteld. De begrafenisplech tigheid zal een intiem karakter dra gen. Aan de begrafenis gaat een rouw dienst vooraf, die göhouden zal wor den in de Nieuwe Kerk te Middel burg. Deze dienst vangt aan om 12 uur, maar autoriteiten en belang- stellenden worden geacht om 11.30 uur hun plaatsen te hebben ingeno men. De dienst zal een liturgisch 'karakter dragen; toespraken worden ni'et 'gehouden. Het stoffelijk over schot van de overleden commissaris is inmiddels van Utrecht naai- Mid delburg overgebracht. Tij dens de rouwdienst zal de kist in een apart gedeelte van d'e Nieuwe Kerk opge steld staan. Na de dienst krijgt het publiek gelegenheid, langs de baar lopend1, afscheid te nemen van de overledene. De begrafenisplechtig heid nadien zal zidh verder geheel in de eigen familiesfeer voltrekken. SPORT ZierikzeeDIVO A.s. zoridag komt „Zierikzee" in het veld tegen DIVO uit Dinteloord. Vanzelf rijst de vraag of de thuis club zich dan zal 'herstellen van de jl. zondag geleden nederlaag tegen „De Schutters", waardoor S.C. Gas tel tot op één verliespunt kon nade ren. De roöd-zwarten kunnen zich dan ook geen misstappen meer ver oorloven. Om deze reden, alsmede het feit dat DIVO 'de minst gepas seerde verdediging bezit ondanks de zeer bescheiden plaats op de rang lijst, geloven wij dat „Zierikzee", met W. van Ham weer in 'de gelederen, zidh meer dan volledig zal inzetten. Wij verwachten een kleine overwin ning. De Sowjet-Russische premier, Kosygin, heeft donderdag in Pjong jang met Noordkorcaanse leiders ge sproken. ROTTERDAM. Uit het drinkwa terhaventje aan de Hongerwinter- dijk in Rotterdam is het lichaam aangetroffen van een man. Het lijk, dat nog niet geïdentificeerd kon worden, is overgebracht naar de al gemene begraafplaats „Crooswijck". ,Zie je dat vanaf zaterdag 13 februari a.s. Ja, ook uw kleding weer als nieuw. Kijk in de kast, geef mee uw mantel, kostuum of japon. Nu EXTRA VOORDELIG en toch GEGARNDEERD GOED Adressen Depots: Zierikzee, Oude Haven 31, Telefoon 3370 Dhr. J. Bom, Ring A3.1, Noordgouwe Dhr. J. Buyze, Ring 42. Zonnemaire Dhr. J. Landman, Ring 8, Kerkwerve Dhr. Wagenaar, Molenweg 2, Dreischor Het condoleantieregister, in verband met het overlijden van de Commissaris der Koningin ligt in de gemeen te WESTERSCHOUWEN tot en met 15 februari a.s. ter tekening in het Gemeente huis te HAAMSTEDE en in het voormalige Gemeente huis te RENESSE. Daarenboven zal op zater dagmiddag 13 februari a.s. gelegenheid bestaan tot het tekenen van dit register en wel te SEROOSKERKE in „Het Dorpshuis" van 2-3 uur en te NOORDWELLE in „Het Dorpshuis" van 2-3 uur Diversen: Union brommers, de nieuw ste modellen, Sport „automa tic", alléén starten en gas- geven, en nu nog tegen niet verhoogde prijzen bij Garage P. i Bezuijen, Zierikzee. Tel. 2164. Neomoscan M proefflacon, en inlichtingen: P. M. v. d. Klooster, Söhuddebeurs, tel. 01110-2745. N.S.U. Quickly brommers, de nieuwe modellen, uit voor raad' leverbaar met 2 of 3 versn., in verschillende uit voering bij: Garage P. Be zuijen, Zierikzee. Tel. 2164. Goed tehuis 'gezocht voor jonge waakhond, 8 weken (zwart). .J. W. Bolkenbaas, Heuvelsweg 17, Kerkwerve. H.H. Veehouders. Mel'kwat- ten nodig? Vraagt ons prijs! Tel: 01110-2745. P. M. v. d. Klcfoster, SChuddebeurs. De bloemzaden en tuinzaden zijn uit nieuwe voorraad le verbaar. J. v. d. Sluijs, Hoge- zoom 59, Haamstede. Tel. 394 N.S.U. Quiokly, de onver woestbare brommer in zijn prijsklasse, in verschillende modellen uit voorraad lever baar 'bijGarage P. Bezuijen, Zierikzee, tel. 2164. H.H. Veehouders! Veeverzor- gingsmididelen nodig? Wij zijn tot uw dienst. P. M. v. d. Klooster, Schuddebeurs, tel. 01110-2745. Nu nog de nieuwste Union rijwielen, tegen oude prijzen. Neemt de kan waar en pro fiteert hiervan bij: P. Be zuijen, Zierikzee. Tel. 2164. Wilt U een rijbewijs? Belt dan bij erkende autorijschool A. J. Kort, Zeeasterstraat 8, Nieuwerkerk, tel. (01114)- 478. Wij 'lessen ook in de Westhoek. B-E (luxe auto) en CE/DE (vrachtwagen-bus) Verkeerslessen iedere don derdag om 7.30 uur, Hoge zoom 6, Haamstede, tel. 381 en iedere maandag om 7.30 uur te Nieuwerkerk. De nieuwste -modellen brom mers, „Sparta", „Union" en „N.S.U. QuiCkly" uit voor raad leverbaar. Betaling des gewenst -in overleg. Garage P. Bezuijen, Zierikzee. Tel. 2164. Neomoscan M voor reiniging van melkmachines en ge reedschap. Geen aanslag meer, tast uw materiaal niet aan. Het is niet belangrijk of Uw kapper dichtbij of -ver weg woont, .maar hoe is Uw 'kap sel als U klaar bent. Dat on dervindt U het beste als U een keer 'bij kapsalon Bal, Nieuwerkerk geweest bent. Kinderrijwielen, driewieler- fietsjes en autopeds, bij ons eon enorme sortering, en al les nog tegen oude. dus niet verhoogde prijzen. Bij P. Be zuijen', Zierikzee. Tel. 2164. Last van Reumatiek? Neem dan van Zalm's kruiden, sinds 1894 steeds, met succes bekroond. Van Zalm's Krui- denhandel, Hogezoom 45, Haamstede, tel. (01115)-275. Plakplastic kent U allemaal Dat kunt U plakken op uw kastplanken, tafeltjes, boven uw gasstel, enz. en dat weet U óók Maarals U nog wilt weten welke dessins en kleuren er zijn komt dan even kijken bij „Verf en Kleur", Meelstraat 40, Zierik zee. Sneldienst 'Koophandel'. Van Rotterdam: Centraal Bode huis Leuvehaven 10 uur, Zekveld 12 uur; Dordrecht: Van Putte, 12.30 uur. Aan komst Zierikzee 4 uur. Chr. Contact Bureau (C.C.B.) voor Nederland, Lindelaan 32, Krommenie (N. H.). Huwe- lijksbemidd. en briefw. Voor inl. postz. bijsluiten. ..Vapo", onze natuurperma- nent, geeft voldoening; zit steeds patent! Kapsalon Murk, telef. 2767, Zierikzee. Voor uw haard of kachel: Shell-petroleum. De Braai, Nieuwerkerk, tel. (01114)-377. Tuinzaden en gazongraszaad steeds uit vooraad leverbaar, alsmede alle bestrijdingsmid delen voor uw tuin. W. van Sluijs, Hogezoom 44, Haam stede. Altijd succes met „Shell"- produkten! De Braai, Nieu werkerk, telef. (01114) 377. Doe het zelf! Meubelplaat, spaanplaat, triplex, hard- en zachtboard, latten, hout- en lijstwerk; tafelpoten 15 tot 75 cm; ronde stokken, plastic band, kneedbaar hout, lijm, Formica, fineer, enz. C. Ber- revoets, St. Domusstraat 12, Zierikzee, telefoon 3104. Voor uw tuin! Wij nemen bestellingen op van: fruit bomen, bessen, fr-ambozen, rozen, Ligustrum, alle soor ten windschermbeplantingen, enz. W. van Sluijs, Hogezoom nr. 44, tel. 437, Haamstede. Wilt u een dégelijke oplei ding, zowel practisch als theoretisch, lest dan bij er kend autorijschool „Succes", tel. (01114)518, Nieuwerkerk. Iedere donderdagavond theo rielessen. Pracht sortering tafel-gas- aanstekers in verschillende prijzen. - Sigm. D. C. Vier gever, hoek Kraanplein, Zie- rikzee en Weststraat, Haam stede. Zelfbouwmeubelénpakket. Het wandstijlmeubel biedt U de gelegenheid Uw eigen wandsysteem saam te stel len. In voorraad bij: Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zzee. Autorijschool Lemsom, tel. 01110-2259, Kerkwerve. Er kend en gedipl. door F.N. O.P. en V.A.M.O.R. Opleiding voor rijbewijs B-E (luxe autoen C-E/D-E (vrachtwa gen en bus). Verkeersl.es iedere dinsdag om 7.30 uur in ons theorielokaal. I MAAGTABLETTEN f De echte Amerikaanss w en beste ter wereld. i Een blijvende uitkomst. L 'BIJ apotheker of drogist.!f Imp. L Rietbergen c.v. Korenaarstr.55,B'dam-6 Weggevlogen: Twee valkparkieten. Terug te bezorgen bij J. J. Schot, Ring 40, Dreischor. Levensmiddelen- bedrijf „Naast de Beurs" telef 2848 - Zierikzee Per 100 gram Pathé de Veau Gras f 0,90 Jambon d'Ardennes f 1,50 Achterham f 1,20 Rookvlees f 1,50 Rookvlees f 0,90 Boerenmetworst f 0,80 Cervelaatworst f 0,80 Salami f 1,20 Gekookte Gelderse worst met band f 0,80 De echte WIJNZUURKOOL per Vz kg pakf 0,60 Prima rookworst met band - per stuk.f 1,75 Buitenlandse kaas Emmenthealer Roquefort Kernhemse Camembert Doosjes 12 porties Rigi kaas Gruyère en gemengd Serie 1965 nu reeds voorradig PHILIPS MARIJNEN ZANUSSI PHILIPS inhoud 130 I. 339,- 145 I. 369,- 170 I. 449,- MARIJNEN Type 401inh. 135 I. 298,- 402, 135 1. 328,- 405, 160 1. 398,- Alle Marijnen koelkasten met een magnetische deur sluiting, verstelbare rekken, en bieden plaats aan 4 literflessen in de deur. Elke Philips koelkast heeft een geëmailleerde binnen- kast en vriesvak over de gehele breedte. ZANUSSI inhoud 165 I. 399,- 135 1. 329,- FRIVENTA Table Top, inhoud 130 WELTEVREDEN met geëmailleerde binnenkast en automatische binnen- verlichting, ontdooi automaat. 298,- Zie Toonzaal Appefmarkt 16 en Toonzaal Kerkstraat 2 - Burgh. Vraagt vrijblijvend folder of inlichtingen. Uw Koelkast-handelaar!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6