De Amerikanen doen massale luchtaanvallen op het noorden SCHILDERFEEST NIEUWE KLEUREN Invoering van Hindi-taal stuit op verzet De griep De vervuiling van de Rijn De SneeUW ill Italië De Nederlandse Beroepsleger of dienstplichtigen? Conferentie over Cyprus? Bioscoop verwoest na ontploffing Tuinman zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijilg 12 februari 1965 121ste jaargang Nr. 11)724 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. 8i/ de Vaale, tel. 011 f0-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 oer stuk. In dit nummer: Raden herdachten Zeelands commissaris Het spant in Vietnam Mensapen genazen SAIGON, 11-2. Meer dan hon- derddertig Amerikaanse en 28 Zuid- vit tr.amcse vliegtuigen hebben gis teren luchtaanvallen gedaan op doe len cp het grondgebied van Noord- Viitnam. De Amerikaanse toestellen waren epgtstegen van vliegdekschepen in de Zuidchinesc Zee. Golf na golf bombardeerde en mitrailleerde doe len in een gebied, waarvan de Ame rikaanse inlichtingendienst meent te weten dat het werdt gebruikt als basis voor communistische guerilla- slryders dit In Zuid-Vietnam over vallen plegen op Amerikaanse mili taire installaties. Vier Amerikaanse vliegtuigen gingen verloren; twee piloten kwamen cm het leven. Deze aanvallen, de zwaarste die tot dusverre zijn ondernemen op doelen in Noord-Vietnam, waren be doeld als antwoord op de aanslag die communistische infiltranten de dag tevoren hadden gepleegd op een hotel dat werd gebruikt als kazerne voor Amerikaanse militairen. Het aantal slachtoffers van die overval staat nog niet vast, maar men houdt het erop dat meer dan dertig Ame rikanen het leven verloren. Verschillende doelen De doelen van de „vergeldings- aanval" liggen op twee plaatsen. Eerst werd een gebied gebombar deerd dat ruim tweehonderd kilo meter ten noorden van de grens ligt, bij Tsjanh Hoa. Daar zouden gueril- lastrijders worden opgeleid. De tweede aanval was gericht op Tsjap Li, dat veel dichter bij de grens ligt. Daar zouden opgeleide communisti sche infiltranten ondergebracht zijn in afwachting van het bevel om zich Ingezonden mededeling Nederlands staatsburger doodgeschoten in West-Irian? DJAKARTA, 11-2. Onlangs is te Merauke in West-Irian (Nieuw-Gui- nea-West-Papoea) een Nederlands staatsburger doodgeschoten wiens naam wordt opgegeven als Smitt. Het dodelijke schot werd gelost, zo meldt het officiële Indonesische persbureau Antara, door het hoofd van het plaatselijk bestuur, W. Sim- bay. Volgens de administrateur voor West-Irian in Djakarta, brigade generaal Sutjipto, aldus het pers bureau. is Smitt gedood omdat hij de republiek Indonesië beledigde. Smitt en de anderen van „de oude garde" moeten weten, zo zei Sut jipto, dat Indonesië nu onafhanke lijk is en een- eigen gezicht heeft. Op de Nederlandse ambassade in Djakarta zei men niets van het ge beurde te weten. Volgens een niet- bevestigd bericht zou Smitt r.k. mis sionaris zijn geweest. Wolven vertoonden zich in bewoonde wereld ROME, 11-2. Nadhbwa'kers hebben wolven zien lopen tussen de luxu euze villa's van filmsterren en Ro meinse aristocraten aan de Via Ap- pia- bij Rome. De wolven zouden dom- de zware sneeuwval van de af gelopen dagen uit de bergen zijn verdreven. Opgevangen In een zware sneeuwstorm stortte woensdag een Frans militair vliegtuig in het ooste lijk deel van de Pyreneeën neer. Men dacht dat de vijf inzittenden om het leven wa ren gekomen. Drie uur later kwam een groep mannen, die de bergen was ingegaan om te zien tvat er van het veronge lukte toestel was overgeble ven, de vijf inzittenden tegen. Zij waren slechts licht gewond doordat de enorme dikke sneeuwlaag hen zacht had op gevangen. langs sluipwegen of per schip naar Zuid-Vietnam te begeven. In Washington heerst nu al dagen lijke infiltranten door Amerikaanse strijdkrachten afgeslagen. Op vier honderd kilometer ten noorden van Saigon, ter hoogte van Qui Nonh, ontdekten patrouillevliegtuigen een vloot jonken waarmee ongeveer vijf honderd communistische guerrilla strijders probeei'den een landing uit te voeren. Amerikaanse helicop ters, uitgerust met raketten en zwa re mitrailleurs, namen de jonken on der vuur en verijdelden de landing. Qui Nonh was de plaats waareergis- teren de aanslag werd gepleegd op het als kazerne gebruikte hotel. Diplomatieke activiteit. In Washington heerst nu al dogen lang grote politieke activiteit als ge volg van de plotselinge verscher ping van de strijd in Vietnam. De schuld voor deze verscherping geeft men geheel en al aan de communis ten. Gezamenlijk hebben de Ameri kaanse en de Zuidvietnamese rege ring dan ook een verklaring uitge geven waarin zij een reeks aanslagen vermelden die niet zonder vergel ding konden blijven. Nog onrust in Madras MADRAS, 11-2. Het bestuur van de Indische staat Madras heeft ster ke legereenheden naar een doz(jn plaatsen in deze staat gezonden in verband met het nog steeds voort duren van de met gewelddadigheden gepaard gaande actie tegen de in voering van het Hindi ais officiële Indische taai- Het verzet komt van de zijde van Indiërs, die het Tamil spreken. De jongste wanordelijkheden in de staat Madras hebben tot nu toe aan23 personen het leven gekost, terwijl er evenveel werden gewond. Openbare installaties en spoorweg bruggen in de stad Madras en van het ongeveer 20 km daarvan verwij derde vliegveld van Meenambakkam worden thans door de politie be waakt. Betogende studenten zijn donder dag op een aantal plaatsen op spoor- wegbanen gaan zitten, om zodoende de treinenloop te belemmeren. Studenten hebben voorts winke liers met vernieling van hun zaken bedreigd, indien zij deze niet slui ten. Het aantal doden is tot 25 ge stegen. WARSCHAU, 11-2. In Polen zijn donderdagavond alle medische dien sten gewaarschuwd in verband met de plotselinge toeneming van het aantal griepgevallen die het begin kan zijn van een epidemie. Er zijn in heel Polen al 3.500 ge vallen van griep geconstateerd. In Teresin, op 40 km. ten westen van Warschau, liggen 100 ikinderen met griep te bed. Zoals bekend hebben Rusland en oost-Duitsland zwaar te lijden ge had van een griepepidemie. De Amerikaanse verliezen in Zuid-Vietnam WASHINGTON, 12-2. Het Ame- rikaanse ministerie van defensie heeft donderdag het verliescüfer van vier Amerikaanse vliegtuigen bjj de vergeldingsactie van die dag op Noord-Vietnam op grond van nadere gegevens gerectificeerd. Volgens het ministerie waren drie toestellen niet teruggekeerd. Zij wa ren alle afkomstig van het vliegdek- schip Coral Sea. De piloten van twee van deze toestellen konden worden gered. De bestuurder van het derde vliegtuig was volgens radio Hanoi in communistische handen gevallen. De Amerikaanse tactische lucht macht verkeert sedert zondag in ver band met de gebeurtenissen in Viet nam in een verhoogde staat van pa raatheid. Dit werd donderdag door een luchtmachtwoordvoerder ver klaard. Brandkast was leeg nrrMSTEDE. 11-2. Brandkas ten krakers hebben in dé nacht van '1woensdag op donderdag in vier gebouwen op het in dustrieterrein in Heemstede ingebroken. Uit een machine fabriek haalden zij een snij brander en via het dak van het gemeentelijk gasbedrijf is men in het kantoor gekomen, ivaar de brandkast 'iverd open gesneden. De bezoekers had den pech, want de kast was leeg. De snijbrander iverd maar achtergelaten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het leven schenkt de mens f .^HoQwel ze nog een beetje ziekjes uit de apenogen kijken, zijn de orang oetan Barbara (rechts) en de chimpansee Dinie (links) toch al weer aardig opge knapt van de geheimzinnige apenziekte, waaraan de meeste van de mens apen in de Rotterdamse diergaarde „Blijdorp" hebben geleden. Tot nu toe zijn Dinie en Barbara de twee enige mensapen, die de ziekte overleefd heb ben. De foto toont hen met een van de oppassers, Chris Baris, die, samen met collega Jaap Kasbergen, zoveel heeft bijgedragen tot het herstel van de beide dieren. Franse onderwijzers doen het kalm-aan PARIJS, 11-2. De Franse onder wijzers aan middelbare en techni sche scholen zullen van vrijdag af wegens looneisen en eisen van be tere arbeidsvoorwaarden hun werk slechts gedeeltelijk verrichten. De lessen gaan gewoon door, zodat de leerlingen er niet onder lijden, maar voor examenwerk geven de onder wijzers geen cijfer meer. Zij wil len ook geen schoolvergaderingen meer bijwonen. ROME, 11-2. Door de hevige pneeuwval van de afgelopen drie dagen zijn driehonderd dorpen in de zuidelijke Appenynen in Italië van de buitenwereld afgesloten. Verscheidene huizen in Apulie zijn onder de vracht sneeuw op hun da ken bezweken, op de wegen ligt de sneeuw soms tot borsthoogte. Op Sicilië heeft de sneeuw veel schade aangericht aan de aanplant. Gazzana bij Messina wordt door overstromingen en een aardverschui ving bedreigd. Ook Sardinië heeft veel van de sneeuw te lijden. Sinds woensdag is de bootverbinding met Corsica door de storm onmogelijk. DEN HAAG, 11-2. Enkele Eerste Kamerleden 'hebben in ihet voorlo pige verslag over de defensiebegro ting de vraag gesteld of minister de Jong een uiteenzetting wil geven over de voor- en nadelen die ver bonden zijn aan opheffing van de dienstplicht en een daarmee gepaard gaande overgang op een beroepsle ger. Verder wordt geïnformeerd naar de heersende opvattingen over de gewenste verhouding tussen de sterkte van 'het beroepspersoneel en het aantal dienstplichtigen in de landmacht. Indien de regering plan nen heeft om deze verhouding voor de naaste of. wat verdere toekomst wat te wijzigen wil men graag over die plannen ingelicht worden. Verder is gevraagd of de minister - binnen 'het bestaande defensiepla- fiond - een mogelijkheid ziet tot ver ruiming van de soldij. vertegenwoordiging bij begrafenis Churchill DEN HAAG, 10-2. De Nederland se vertegenwoordiging bij de begra fenis van sir Winston Churchill is ter sprake gekomen in de commissie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over de begroting van alge mene zaken. In het eindverslag vra gen enkele leden waarom bij afwe zigheid van de minister-president - de heer Marijnen vertoefde ten tijde van de begrafenis in Suriname - de vice-minister-president niet naar Londen is gegaan. In het eindverslag kondigen en kele leden aan, dat zij in de Kamer het feit ter sprake zullen brengen dat op de verjaardag van prinses Irene op regeringsgebouwen de vlag was uitgestoken. DEN HAAG, 11-2. De Tweede Kamerleden Ole en R. Laan (P.v.d. A.) hebben de ministers van verkeer en waterstaat en van buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd of er ra mingen beschikbaar zijn van de schade, die aan de Nederlandse eco nomie in het algemeen en de drink watervoorziening in het bijzonder jaarlijks wordt toegebracht tenge volge van het hoge chloridegehalte van het Rijnwater. In dit verband vragen zij ook naar de juistheid van berichten volgens welke meer dan de helft van het door de Rijn mee gevoerde chloride afkomstig is van afval van Franse fabrieken ep circa 40 pet. daarvan door een kalibedrijf in de Elzas wordt gespuid. Grote brand in Woerden WOERDEN, 11-2. Een uitslaande brand 'heeft donderdag tegen de avond een oud pand in de binnen stad van Woerden in korte tijd in de as gelegd. Er waren 'gevestigd een kaaspakhuis, een opslagplaats van veevoeder, een eienhandel, en een fietsenmakerij. De brand ontstond in de herstelplaats waar een brom fiets in brand vloog. De schade be draagt een ton. Volgens de jongste, nog voorlopi ge cijfers heelt de spoorwegramp, die nabij Saragossa heeft plaats ge had, het leven gekost aan 34 men sen. Voorts weiden 33 personen zwaar 'gewond. Ringo Starr, de drummer van de Beatles, is donderdag in Londen in het huwelijk getreden met de 18- ■lood.xaAiq jtn xoo uaa.im;jM aguef Bouwactie voor internaat voor schipperskinderen te Terneuzen Voor de bouw van een internaat voor schipperskinderen te Terneu zen is dezer dagen een actie van start gegaan onder auspiciën van het Schoolfonds voor Schipperskinderen vanwege de Ned. Herv. Kerk te Am sterdam-C. De deuren van de inter nalen van deze stichting staan open voor kinderen van alle gezindten. De te verwachten verdere ontplooi ing van Zeeland maakt 'het noodza kelijk dat in Terneuzen een goed uitgerust internaat voor schippers kinderen verrijst. Er is in deze snel ontwikkelde stad reeds een zeer mo derne school voor schipperskinderen. Enige in aanbouw zijnde flatwonin gen zijn inmiddels beschikbaar ge steld voor inrichting als nood-inter naat. Het terrein voor een nieuw te bouwen internaat is reeds gereser veerd. De bouwkosten worden ge raamd op lVt miljoen. Het internaat zal plaats bieden aan 128 kinderen in acht groepen van zestien. De actie blijft beperkt tot Zeeland en de landelijk bij de binnenvaart betrokken bedrijven en instellingen. Daarnaast wordt een beroep gedaan op de Nederlandse binnenschippers om wier kinderen .het gaat. Hel plan ligt startklaar, maar de bouw zal alleen kunnen lukken met de hulp van velen. niets zonder grote inspanning. i t NICOSIA, 12-2. „Een conferentie over Cyprus waaraan alle betrok ken partijen zouden 'deelnemen zou zeer nuttig zijn", zo zei de V.N.-be middelaar voor Cyprus, Galo Plaza Lasso, donderdag bij zijn aankomst in Nicosia. Als partijen noemde 'hij de Cyprische regering, Turkije, Grie kenland, Groot-Brittannië en de Turkse bevolkingsgroep op het eiland. Hij zal vandaag (vrijdag) spreken met president Makarios en de Turks-Cyprische vice-president Kutohuk en daarna naar Ankara en Athene gaan. Weer betoging van negerkinderen in Selma SELMA. 12-2. Vierhonderd neger kinderen hebben donderdag voor het gerechtsgebouw te Selma, in de Amerikaanse staat Alabama, weer een betoging gehouden in het kader van de campagne voor toekenning van het stemrecht aan negers. She riff James Clark, die woensdag een groep van 160 negerkinderen een ge forceerde mars van enkele kilome iers liét maken na een gelijksoortige demonstratie, greep dit keer niet in. Hij gaf zelfs zijn helpers opdracht te verdwijnen. De betoging verliep rus tig. DEN BOSCH, 11-1. Een ontplof fing 'heeft de bioscoop „Het Concert gebouw in Den Bosoh donderdag avond, een uur voor de eerste avond voorstelling, in een ruïne veranderd. De hele voorgevel aan de Jan Heins- straat kwam naar .beneden en de zijgevel aan de Van Tuldenstraat en hel dak werden zwaar 'beschadigd. Er hebben zich voor zover men thans kan nagaan, geen persoonlijke onge vallen voorgedaan. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan door een lek in een gas leiding. DEN HAAG. Sommige Eerste Ka merleden willen van minister de Jong een zo nauwkeurig mogelijke uiteenzetting over zijn plannen op lange termijn tot aanschaffing van door kernenergie voortbewogen duikboten. Ze vragen daarom in het voorlopig verslag over de defensie begroting. Depressieweer Veiwachling lot zaterdagavond: Aanvankelijk bewolkt met plaat selijk enige regen, later gevolgd door opklaringen en enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien. Matige tot krachtige, aan de kust later harde tot stormachtige zuidwestelijke wind ruimend naar noordwest. Lagere middagtemperaturen. 13 febr. Zon op 7.59, onder 17.50. Maan op 14.16, onder 6.40. 14 febr. Zon op 7.58, onder 17.52. Maan op 15.36, onder 7.31. 15 febr. Zon op 7.56, onder 17.54. Maan op 17.03, onder 8.10. Volle maan: 16 febr. te 1.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 febr. 0.18 v.m. 13.00 n.m. 14 febr, 1.34 v.m. 14.12 n.m. 15 febr. 2.39 v.m. 15.09 n.m. BROUWERSHAVEN 13 febr. 0.07 v.m. 12.41 n.m. 14 febr. 1.20 v.m. 13.48 n.m. 15 febr. 2.22 v.m. 14.40 n.m. Springtij: 18 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij IJsland is door aanhou dende drukdalingen een diepe de pressie ontstaan, aan de achterzijde waarvan zeer koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden stroomt. De depressie ontwikkelt zich tot een stormdepressie waarvan verwacht wordt dat het centrum zich in oost- zuidoostelijke richting naar zuid Noorwegen verplaatst. Dan breidt het stormvel'd zich over de Noord zee uit. Voordien neemt de wind in onze omgeving uit zuidwestelijke richting tot krachtig of hard toe. Het koufront van de depressie zal in de nanacht of morgenochtend de kust bereiken. Na 'de* frontpassage valt regen. In de koude poolluchl komen opklaringen voor, maar ook enkele buien waarvan sommige met hagel of sneeuw. Een federaal gerechtshof in New Ycrk lieeft de havenarbeiders van deze stad bevolen het werk onmid dellijk te hervatten en vijf dagen te blijven werken. Ingezonden mededeling Aanstaande bruidsparen of degenen die hun interieur gaan vernieuwen! Bij aankoop van uw meubelen geven wij als extra service: GRATIS reis naar de toon- kamers GRATIS uw tapijten en andere vloerbedek king gelegd GRATIS uw overgordijnen en vitrage genaaid en geplaatst GRATIS uw lopers gelegd en GRATIS deskundig advies Voor kwaliteit én voordeel; woninginrichters Mol 19 - tel. 2887 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1