A=griep: In Vietnam: meer geweld, minder hoop ^cetai gerdcf S EIGEN WEG pluimveehouders, huisvrouwen, brandweerlieden... ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 februari 1965 Nr. 19733 Zij sparen, samen met ruim 1 800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4? miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice BI,IK DOOK HEI W'EREI.D VENSTI-'K Het lijkt er veel op of cle Noord- Vietnamezen hun gast Kosygin, de Sowjet-premier eens goed willen la ten zien hoe de zaken er in Achter- Indië bijstaan. Eerst een paar sen sationele en zeer succesvolle aanval len van de Viet Kong op Ameri kaanse luchtmachtssteunpunten in Zuid-Vietnam en daarna de vergel ding: bombardementen door Ame rikaanse en Zuidvietnamese vlieg tuigen op Noordvietnamese militaire bases. Dat laatste is dan een Ameri kaanse bijdrage om Kosygin goed te laten besef jen wat er aan de hand is. Het is uiterdard geen toeval dat de Viet Kong de laatste' tijd stelsel matig Amerikaanse eenheden als doelwit uitkiest. Het doel daarvan is vooral om de strijd een aspect te geven van: Aziaten tegen Ameri kaanse imperialisten. Niet alleen voor gebruik onder de Aziatische massa's is dit propagandistisch goed bruikbaar, maar het maakt boven dien voor Kosygin de zaak nog eens extra moeilijk. Hij kan zich onmo gelijk permitteren niet in de felste woorden van zijn afkeuring blijk te geven, of hij laadt de schijn op zich Ingezonden mededeling met de Amerikanen onder een hoed je te spelen. Noordvietnams leider Ho Tsji Minli heeft dit geraffineerd uitge dacht: hij dwingt de Sowjet-XJnie zich achter hem te scharen, zonder dat dit direct nodig maakt dat hij van zijn kant concessies doet iwaar toe Kosygin hem ivenst over te ha len: op de aanstaande wereldconfe rentie der communistische partijen Moskou te steunen tegen Peking. En hij bereikt er bovendien mee dat Kosygin inleen moeilijk parket' komt wanneer hij dit jaar ook met John son gaat praten. Immers, wanneer Kosygin zich nu te buiten' gaat aan anti-Amerikanismen, dan komt van dat gesprek ook geen steek terecht. De rekening De Amerikanen van hun kant heb ben door hun represailles ook een nieuw element in de strijd gebracht: in feite een verplaatsing van de oor log - althans ten dele - naar Noord- Vietnam. De eerdere vergeldings bombardementen kwamen na een zeegevecht tussen Noordvietnamese en Amerikaanse schepen, waarbij de Viet Kong dushelemaal niet betrok ken was. Ditmaal stelt Amerika vast dat de Viet Kong een verlengstuk is van Noord-Vietnam dat er dan maar re kening mee moet houden dat het thuis de rekening krijgt voor de streken die het bij zijn buren uit haalt. De fictie van de burgeroorlóg in Zuid-Vietnam is hiermee over boord gezet en het conflict heeft er een grotere schaal door gekregen: dat van een strijd inderdaad tussen twee landen, waarbij de V.S. de par tij van het ene kiezen. Hun les aan Kosygin daarbij is dat de U.S.S.R. een zeer zware last op zich laadt als ze voor Noord-Viet nam de rol wil spelen die de V.S. nu voor Zuid-Vietnam heeft op zich genomen en dat hij het risico loopt dat dan de Amerikanen en Russen op elkaar gaan schieten, met andere woorden dat dan de twee grote kern machten met elkaar in gewapend conflict komen, een allesbehalve aan trekkelijke gedachte voor de Russen, zowel als de Amerikanen. Geen papier President Johnson is overigens net zo goed als Kosygin in een onaange name positie gedrongen. Hij moest eigenlijk wel terugslaan zoals hij deed, anders was vanuit Peking over de hele Aziatische wereld uitge- kraaid: zie je wel, Amerika is maar een papieren tijger zoals we altijd al hebben gezegd. Maar aan de an dere kant is deze vergelding in geen enkel opzicht een oplossing. De gue- rilla in het zuiden roei je er niet mee uit. Het is geen geheim in Washington dat men daar steeds minder lust heeft de oorlog voor de Zuidvietna- mezen op te knappen. Hoe gering de strijdvaardigheid daar is, bleek uit het falen van de bewaking der vlieg- bases en hoe het met de politieke Weerstandskracht staat valt op te maken uit de voortdurende chaos in het burgerlijk bestuur. Alleen om zijn prestige kan Washington zich niet veroorloven zich uit Zuid-Viet nam te laten slaan, maar het zou graag van de gelegenheid gebruik maken nis die er was om zich zon der gezichtsverlies los te maken van de affaire. De hoop daar is dat Kosygin inziet dat 'Russen en Amerikanen er beide belang bij hebben dat de zaak aan de onderhandelingstafel wordt gere geld. Moskou is dan namelijk ook af van de misère dat hel of Ho Tsji Minh stevig helpt en daarmee de nntspanning spolitiek ten opzichte van de V.S. in gevaar brengt, of lauw reageert en dan door Peking te kijk wordt gezet als een wereldrevo- lutie verloochenende bangerd die de Amerikaanse kapitalisten in de kaart1 speelt. Of Kosygin echter iets derge lijks kan voorbereiden is zeer de vraag. Tenslotte is Peking in dit he le gebied in het offensief - de gue- rilla in Thailand is nu gelast - en Mao T$e Toeng is waarschijnlijk niet van zins de Russen ter wille te zijn. En zonder de Chinezen is weer geen oplossing mogelijk. De hele situatie in dit stuk wereld wordt steeds gespannener zonder dat er maar een sprankje meer hoop op een goede uitkomst ontstaat. SPORT VOETBAL SKNWK-Wolfaartsdük II 4—7 Gehandicapt door een aantal in vallers speelde SKNWK vooral de fensief bijzonder zwak. Het begin was voor de Nieuwerkerkers hoop vol, daar reeds in. de eerste minuut linksbuiten I-I. Wandel met, een fraai schot de thuisclub de leiding gaf (1-0) De vreugde was evepwel maar van korte duur daar de bezoekers na ge-r lijk te hebben gemaakt tot 1-3 uit-, liepen. Mirivoor v. d. Wel verkleinde de achterstand tot 2-3 maar uit een strafschopwegens hands werd het 2-4. Nog leek er niets voor de thuis club verloren toen eerst v. d. Wel, uit een dieptepass en Wandel met een hard schot, de stand weer, in evenwicht brachten. Door zwak de fensief spel werd het nog voor de rust 4-6. Na de hervatting bleek de lange rustperiode despelers da,nig parten te spelen. Alleen Woifaarts- dijk slaagde er nog in de SKNWK- dcelman nog eenmaal te passeren (4—7). knopen aftellen, hij komt wel, hij komt niet WAAROM WORDEN ONZE MILITAIREN INGEËNT Toen iedereen het er zo'n beetje 0„.,r r,.fjflt de Russische griep wel in de ijzeren gordijnen zou blijven hangen, viel het besluit dat de in west-Duitsland gelegerde Ne derlandse militairen van land- en luchtmacht zo spoedig mogelijk te gen deze ziekte zouden ivorden inge ënt. Zo ongeveer zouden onze cabaret iers de zaken graag stellen en zou den er (omdat het zo'n lekkere mond vol is) aan toevoegen, dat deze be slissing genomen werd door de in- speeteur van de militair geneeskun dige dienst, géner aal-majoor arts dr. H. J. vandér Giesen, zulks op- ad vies' van de kolonel-arts- dr. B. J. W. Beundersy hoofd van de dienst militaire gezondheidszorg en ge zondheidstechniek van de inspectie der^ militair geneeskundige dienst. Hierna, doet de cabaretier er even het zwijgen toe om zijn publiek een ogenblik veelbetekenend aan te kij ken. Als hij zijn vak goed verstaat móeten nu ook de doktoren Van der Giesen en Beunders, wanneer die toevalligerwijze ook in de zaal zijn, geheel ontwapend met de anderen meelachen. Desorganisatie voorkomen Het is aan-de mensen van het ca baret om overal een komische noot te zien, maar het zou beslist heel wat minder lachwekkend zfijn wan neer een eventuele griepepidemie ook in een kazerne om zich heen zou grijpen. Het.is immers bekend dat bij grote, epidemieën meestal niet meer dan twintig tot veertig procent van de bevolking ziek wordt, maar dat in legér,kampementen, door de opeenhoping van mensen, de cijfers veel en veel. hoger liggen. De gevechtswaarde van onze een heden is onder zulke omstandighe den natuurlijk tot nul gereduceerd, maar dat zal bij de onderhavige be slissing-geen doorslaggevende rol-- hebben gespeeld. Men is denkelijk ■niet bevreesd geioeest voor de mó gelijkheid dat de soldaten uit oost- Europa, die net zelf weer van de griep opgekrabbeld waren, onze jon gens die nu de strijd- tegen het virüs gingen aanbinden en allen met koorts te bed lagen, plotseling zou den overvallen. Het besluit zal eenvoudigweg zijn genomen omdat in een legerplaats de allerergste desorganisatie optreedt als iedereen ongeveer gelijktijdig ziek ivordt. De ingreep van vaccinatie is volkomen onschuldig en als de ent stof er is, kan men beter het zekere voor het onzekere nemen. Want het is nog helemaal niet gezegd, dat west-Europa voor deze A-griepgolf gespaard Ulijft: het is nog steeds knopen tellen van: hij komt wel, hij komt niet. Ingezonden mededeling Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK Na het vertrek der bewoners had tante Gerdien aan Gerda de sleutels gegeven. Daarna ha'd ze 'het samen met Arie naar hun zin ingericht en voor de gasten vertrokken, moest iedereen de gezellige, knusse boven woning bewonderen. Tannie had Gerda in Ihet oor gefluisterd: „Meid, Ger, ik begin de smaak te pakken te krijgen. Kijk niet gek, als je birtnen enkele weleer, onze verlovingskaart krijgt". Om twee uur vertrokken de laat ste gasten, vrolijk uitgeleide gedaan door het jonge paai* en tante Ger dien. Toen de deur gesloten was. sloeg Arie zijn armen om de vrouw heen en gaf haar- een hartelijke kus. „Tante Gerdien, wij zullen' nooit ver geten, wat je tot op deze dag voor ons gedaan hebt, hoör. Laat niemand ooit één kwaad woord over je laten vallen, want dan vil ik hem éigen- handig". De vrouw bloosde en duwde de bruidegom van zich af. „Ga weg jij. En neem je jonge vrouw mee naar boven. Draag haar, zoals het behoort over de drempel en wees samen ge lukkig. Zodra de Wittebroodsweken voorbij zijn. kom ik wel eens op theevisite". Toen Arie de slaapkamer achter zioh gesloten ihad, trok hij zijn jonge vrouw in de armen, kuste haar eer biedig en zei: „Lieveling, ik weet. wat er vandaag in je omgegaan is en als je straks in bed ligt. mag je gerust uithuilen, hoor. Je hebt een heleboel voor mij opgegeven, snoe- pie, ik zal proberen het te vergoeden met mijn liefde. O, Gerda, wat hou ik veel van je. Hoofdstuk 20. Al het andere valt in 't niet. Het leven gaat verder. Op „De Peppelhorst" en in de Amsterdamse Anna Vondel'straal. Op de boerderij kwam de drukke tijd weer aan, en daarbij nieuw moeilijkheden, die zich voordien in het boerenbedrijf niet hadden voorgedaan: er begon eer. groot gebrek aan personeel te ontstaan. Vaste boerenarbeiders wa ren vrijwel n-iet meer te krijgen. Werd door de eigenaars de traditie van vader op zoon gehandhaafd als een vanzelfsprekend feit, bij de on dergeschikten was dit niet 't geval. De oude garde boerenknechten begon uit te sterven en geen nieuwe gene ratie kwam daarvoor in de plaats. Met de jonge meisjes was het al net eender. Als je van half acht tot vijf uur op een atelier óf in een fabriek meer en gemakkelijker kon verdie nen gedurende een vijfdaagse werk week, dan--op een boerderij van des morgens zes tot 's avonds acht of negen uur, zes dagen lang en soms rog een -deel van de zondag, dan was je stapelgek, als je je ging verhuren als boeren dienstbode. Werd het vroe ger als vanzelfsprekend beschouwd, als de dochters van de boerenarbei ders in vaste dienst bij hun boor in betrekking gingen voor een daalder in de week met de volle kost, van daag de dag hadden de ouders geen zeggenschap meer over hun kinde ren. Of ze gingen na hun veertiende jaar doorleren, of ze gingen naar een atelier als modinette, waar ze met een al drie tot vier tientjes in de week verdienden met veel vrije tijd en nimmer smerig werk. En dan kreeg je ze voor vijf en twintig gul den niet meer op de hofstede. Geurt Hendrik van 't Grashek kwam dagelijks meer tot de ontdek king, dat de welvaart ook zijn zelf kanten bezat. Werkte in normale omstandigheden 'behalve de meester knecht, vijf of zes vaste arbeiders mee. behalve drie of vier „meiden", en in het hooi- en dovsseiy.oen bo vendien nog enkele losse arbeiders, de laatste tijd moest hij het doen met vier oude getrouwen, die zo on geveer aan hun A.O.W. toe waren en met één of twee iaar ook wel zou den komen vertellen, dat ze er zo langzamerhand mee zouden stoppen. Twee meisjes deden samen met de boerin op de hoeve al het werk. wat gewoonlijk door vrouwen werd ge daan en losse arbeiders voor het sei zoen waren er helemaal niet meer te krijgen, zodat de boer noodgedwon gen was om zelf van de vroege mor gen tot de late avond mee te helpen. Daarbij kwam -nog, dat sedert enige maanden zijn dochter ook niet meer beschikbaar was om te helpen, waar dat nodig was. Nu zat de boerin des morgens en 's avonds weer bij de melkmaclvnc en viel in bij alle werkzaamheden. die daarvoor in aanmerk''ng kwamen. Sinds het vertrek van Gerda was de stilte gedaald op de grote hoeve, 's Avonds las Geurt de krent, trok heftig aan zijn pijp. maar verwijlde mot zijn gedachten elders. Keek af en toe verstolen naar zijn vrouw, die doorgaans de avonduren benutte mei het verstollen der werkkleding. (Wordt vervolgd.) Entstof en ziekenfonds Inmiddels is ons van alle kanten gevraagd welke personen nu eigen lijk in aanmerking komen voor vac cinatie tegen griep, wanneer er geen entstof en geen organisatie is om de gehele bevolking onvatbaar te ma ken. Hierbij dient men in het oog te houden, dat de influenza op zichzelf een betrekkelijk onschuldige infectie -ziekte is. Het zijn de complicaties die deze ziekte soms een grimmig aspect geven: tijdens de virusinfec tie krijgen allerlei soorten bacteriën soms vrij spel en daar kunnen dan ernstige ziektetoestanden uit voort komen. Tot de groep van personen die tij dens een griepepidemie een groter risico lopen dan de gezonden, beho ren de lijders aan sommige chroni sche hartziekten, lijders aan ver schillende aandoeningen van de ademhalingsorganen, patiënten met stafylococcen-infecties en met stof wisselingsziekten waaronder diabe tes. Ook bejaarde personen dienen tot deze groep te worden .gerekend. Ons lijstje is hiermee wel niet ge- - heel compleet, maar het geeft zo toch een goede indruk. Overigens voor bepaalde catego rieën patiënten stellen de zieken fondsen dit vaccin jaarlijks ter be schikking van hun verzekerden. Dergelijke zieken krijgen dan voor dat het influenzaseizoen begonnen is hun injectie, zodat men mag veron derstellen dat bij ons te lande de meerderheid van personen die tot de „high risk" groep behoren, al gevac cineerd is. Nog andere indicaties Naast deze medische indicaties zijn er ook nog andere redenen waarom bepaalde personen of groe pen van personen tegen griep wor den ingeënt. Het gaat dan om men sen of groepen van mensen waarvan men vindt dat ze slecht gemist kun nen worden. Dan bestaat er dus een sociale of economische, soms zelfs een politieke indicatie. In sommige bedrijven wordt het personeel inge ënt tegen influenza: dat is dan een sociale maatregel met een econo misch tintje. Tot slot: men moet zich van de immunisatie ook weer niet te veel voorstellen. Het is niet zo dat ge vaccineerd'nu ook „onvatbaar" be tekent. Om te beginnen moet de entstof onvatbaarheid geven tegen het type virus dat de epidemie ver oorzaakt en wanneer zulks het ge val is, geeft zulk een vaccin toch slechts bescherming in de helft van de gevallen. Op zichzelf kan dat na tuurlijk al voldoende reden zijn om wèl te enten. Dr. H. W. Scalongne. KEKKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te- Waddinxveen (3e pred.pl.) (loez.): P. J. Bos, Sprang. Aangenomen naar Rotteixlam (vak. F. Oberman): T. W. Dekker, Zutphen Ger. Kerken Beroepen te Middelburg (4e pred. pl.): P. Joosse, Barendrecht; te Wol- phaartsdijk: P. Rullmann, Hoek van Holland; te Rottevalle: kand. K. J. Arwsrt, Amsterdam-Slotervaart; te Werkendam (vak. H. Moll); W. C. v. d. Brink, Rer.kum-Heelsum. Bedankt voor Rotterdam (vak. wijlen G. Bouwmeester): G. Rang, Haarlem-Z. Ohr. Ger. Kerken Bedankt voor Vlissingen: D. H. Biesma, Lisse. Ger. Gemeenten Bedankt voor Arnhem en voor Kovlgene: H. Ligtenberg, Oudemir- dum. Ger. Gem. in Nederland Be-dankt voor Rotterdam-W.: F. Mallan, Veenendaal. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor de benoeming tot predikant in algemene dienst (voor de binnenlandse zending): J. Enter jr., Enschedé,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7