WATERVERBRUIK OP SCH.-DUIVELAND WEER HOGER Géén A-griep in West-Duitsland Het overlijden van jhr. De Casembroot LAATSTE NIEUWS Franse verklaring over situatie in Vietnam Na brand: ernstige treinramp in Spanje Half miljoen Moskovieten heeft griep firiep enpijnen ZIERIKZEE, 11-2. Opnieuw is het waterverbruik in dit kwartaal ge stegen, n,L met t.o.v. het over eenkomstige kwartaal een jaar te- vcren. Deze toename kan worden toegeschreven aan de in 1964 ge- rttdgt komen woningen en aan de weersinvloeden, t.w. minder vorst in december en meer regen. Zoals werd voorzien is het stroomverbruik daarentegen verminderd, als gevolg van de in gebruik genomen tweede transportleiding van het pompsta- sticn naar Burgh. De afname beliep 4:,/i voor pomp- en aanjaagsta- tlcn samen. Aldus wordt medegedeeld in het donderdag verschenen verslag over het vierde kwartaal 1964 van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schou- wen-Duiveland". De neerslag bedroeg bijna het dub bele van het vierde kwartaal van 1663 en lag 60 boven het gemid delde. De waterstanden bij het pompstation die in de loop van het jaar nogal gezakt waren, stegen dan ook weer en bereikten hetzelfde peil als verleden jaar. De standen van de pompputten lagen gemiddeld een weinig lager. Meer reoaratics De aktiviteit in leidingaanleg ver minderde. maar toch werd nog 2.7 km aan hoofd- en dienstleidingen gelegd. Dit betrof zowel»uitbreidin- gen (in Zierikzee de Bogaardstraat en in Haamstede de J. J. Boeijesweg, de Boumansweg en de Julianaweg), als vernieuwingen wegens corrosie (in Eikerzee de Weelweg en in Brui- nisse de Boomdijk, hoek Steinstraat). Tevens moest het leidingtracé naar het zwembad De Val worden gewij zigd. Pentagon over Z.-Vietnam WASHINGTON, 10-2. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft woensdag toegegeven dat de Zuid- Vietna mezen bij de slag te Binh Dinh woensdag zware verliezen ge leden hebben. Nog niet meegedeeld werd hoeveel Amerikanen er in de kazerne te QuiNhon zijn omgeko men. DEN HAAG, 10-2. Na informatie door de geneeskundige 'hoofdinspec tie van de volksgezondheid van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid bij de gezondheids autoriteiten in west-Duitsland', is het volgende gebleken: Uit de streek rond Hersfeld wordt bericht, dat zich ,daar een opeenho ping van op influenza lijkende in fecties heeft voorgedaan. Het A2- virus is, naar het ministerie van ge zondheid in Hessen berichtte, nog niet aangetoond. Tot dusver is in de Westduitse bondsrepubliek geen A2- griep vastgesteld. Naar het 'hoofdkwartier van de wereldgezondheidsorganisatie in Genève gisteren over de verdere ontwikkeling van de A-griep in de Sowjet-Unie meedeelde, 'hebben zich tussen de twintig en dertig duizend ziektegevallen in Moskou voorge daan. In de meeste noordelijke ste den van Rusland zijn nieuwe geval len van A-griep geconstateerd. Het hoofdkwartier van de W.H.O. noemt de epidemie evenwel van „beperkte" omvang. Het verloop van de ziekte is goedaardig. Het aantal reparaties aan hoofd leidingen was hoger dan een jaar te voren. Een aantal lekke verbindin gen als gevolg van het verkeer is hieronder begrepen en een aantal brandkraanreparaties. De brandkra- nen werd in dit kwartaal allen ge- kontroleerd en voor een groot deel afgespuid. In de gemeente Brouwers haven werden nieuwe aanwijsplaat- jes er bij aangebracht. Een bestel auto werd ingeruild tegen een gro tere. Wijziging, machinegebouw Besloten werd om in het machine gebouw te Haamstede, dat door brand geleden had. tijdelijk met het herstel enige wijzigingen aan te brengen. Er komen een afzonderlijke schakelruimte, een sehaftgelegen- heid en een vloer over de pompen- kelder. Één van de cude dieselmoto ren werd reeds gesloopt. Van het nieuwe kantoor te Zierik zee met magazijn e.d. kwam de be stekstekening aan het eind van de cember gereed. De bouwvergunning wordt in de loop van het jaar tege moet gezien. Van het provinciaal be stuur werd het voorontwerp facet streekplan waterwingebieden ter be oordeling ontvangen, van groot be lang voor de veiligstelling van de watervoorziening. Tot slct kan werden vermeld dat i.v.m. de ontvangen renteloze voor schotten van rijk en provincie een gesaneerde balans werd opgesteld pér ultimo 1960. De cijfers van de jaren nadien moeten allen worden omgerekend. Britse regering ziet af van bouw onderzeeboot LONDEN, 11-2. Volgens de „Ti- mes" heeft de Britse regering beslo ten af te zien van de bouw van een vijfde, met Polaris-raketten uit te rusten onderzeeboot. Hierdoor zal een bediag van ongeveer 800 mil joen gulden worden bespaard, plus nog vijftien miljoen per jaar voor onderhoudskosten. Deze beslissing zal, aldus de „Ti mes", slecht werden ontvangen dooi de marine, die van oordeel is dat minstens vijf van deze onderzee boten nodig zijn om de Britse be langen over de gehele wereld en in het bijzonder ten oosten van Suez te beschermen. Taalstrijd eist doden MADRAS. 10-2. Elf personen hebben het leven verloren en onge veer zestig werden gewend bg ge- veehten die zich woensdag voorde den in de Indiase staat Madras. Politie opende het vuur op beto gers die in verscheidene steden de straat opgingen om te protesteren tegen aanvaarding van het Hindi als officiële taal in India. Hierbij vie len negen slachtoffers. Woedende menigten wierpen stenen naar de politie. Twintig politiemannen wer den daarbii gewond. Twee politie mannen verloren 'het leven, doordat zij door de betogers in brand wer den gestoken. Soebandrio naar Tokio STAD EN EILAND N.C.V.B. - ZIERIKZEE Kapitein Ruysink van het Leger des Heils sprak op bejaardenbijeenkomst ZIERIKZEE, 10-2. De bejaarden- afdeling van de N.C.V.B. hield woensdagmiddag in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw een druk bezoch- |te bijeenkomst, die onder leiding stond van de vicc-presidente mevr. M. G. v. d. Veen-de Vries. Speciaal verwelkomde zij kapitein J. Ruysink van het Leger des Heils, die tijdens de bijeenkomst het werk en de doel stellingen van het Heils-leger nader uiteenzette. Dit gebeurde aan d<? hand van de filmdocumentaire „De daad bij het Woord", waarin o.a. beelden getoond werden uit 1865, toen de Engelsman William Booth in oost-Londen het Woord van God bracht aan het „al looi", het volk waar niemand naar omkeek. Om publiek te trekken ge bruikte William Booth hierbij wat hij krijgen kon, waaronder straat muzikanten, een methode die in en buiten de kerken veel en vaak open lijk tegenstand ondervond. De doelstelling van het Leger des Heils is gebleven zoals ook de stich ter die zag: Het Woord Gods en de vreugde van het geloof te verkon digen op die plaatsen waar mensen zijn. De organisatie werd geschoeid op militaire leest, met als. opdracht het Evangelie en de naastenliefde, terwijl de lijfspreuk werd „Saved to save", gered om te redden. In de loop van de tijd onderging Drie mannen in Suriname verdronken PARAMARIBO, 10-2. Drie mensen zijtn verdronken toen .hun boot op de Coppenamerivier in Suriname door een hoge golfslag volliep en zonk. Zes anderen werden gered, nadat zij bijna een uur in (het water hadden gelegen. Het gezelschap keerde terug van een jachtpartij, toen het ongeluk met de vissersboot gebeurde. De slacht offers zijn de Surinaamse 'korporaals D. R. Men'ick en I. R. Goelno, en Ide heer Kong A Sang. Kind viel uit raam GRONINGEN, 11-2. De tweejarige Eelke Alexander Brockbernd is gis termiddag in de ouderlijke woning aan de Couperusstraat te Groningen in een onbewaakt ogenblik in een vensterbank geklauterd er. van de tweede etage zeven meter naar be neden gevallen op de tegels achter de woning. Het jongetje werd zo ernstig gewond dat het vanmorgen in het ziekenhuis is overleden. „Zwaar verlies" In de N.C.R.V.-radiokrant van woensdagavond gaf de waarnemend commissaris mr. dr. A. J. J. M. Mes een kort, maar treffend commen taar op het plotselinge verscheiden van jhr. mr. de Casembroot. Hij merkte op dat Zeelands commissaris geleefd en gewerkt heeft voor de belangen van zijn provincie. „Hij was 'een man vol liefde, open heid en menselijkheid", aldus mr. dr. Mes, die ook wees op het diep geworteld geloof van jhr. de Casembroot, waardoor hij de betrek kelijkheid van het aardse leven duidelijk .besefte. Hij roemde ten slotte de overledene om zijn vriendschappelijke omgang met mensen en merkte op dat Zeeland een zeer zwaar verlies heeft geleden. De burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester, was ont steld over de plotselinge dood van Zeelands commissax-is. „Dit is een bijzonder zware slag voor de provincie", zo vatte 'hij zijn ge voelens gisteravond samen. Raadsvergadering In verband met het overlijden van de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, wordt 'heden (donderdag)-avond te Zierikzee een bijzondere raadsvergadering gehouden, die om 7 uur aanvangt. Condoleanceregisters Op alle raadhuizen van de gemeenten op Sohouwen-Duiveland liggen condoleanceregisters ter tekening door 'het publiek. Voor de gemeente Brouwershaven is een speoiale regeling getroffen. Het te tekenen register ligt doorlopend op het raadhuis te Dreischor. Te Noordgouwe op vrijdag 12 februari van 18-19 uur in de o.l.-school. Te Zonnemaire op vrijdag 12 februari van 19.15-20.15 uur in de o.l.- school. Te Brouwershaven op vrijdag 12 februari van 20.30-21.30 uur in het kantoor van Gemeentewerken. Uitgestelde vergaderingen De tegen vrijdag 12 februari uitgeschreven gecombineerde ver gadering van de afdelingen Schouwen en Duiveland der Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in het „Huis van Nassau" te Zierikzee, is in verband met het overlijden van <le commissaris uitgesteld tot nadere aankondiging. Men verzoekt ons verder te willen mededelen,, dat ook de togen vrijdag a.s. uitgeschreven vergadering te Zierikzee van de V.V.D. is uitgesteld, evenals de op zaterdag a.s. gedateerde toneelavond van de afdeling Schouwen-Duivelaud der P.J.G. BUzondere statenzitting Vrijdag 12 februari a.s. 11 uur zullen de Staten van Zeeland in buitengewone vergadering te Middelburg bijeenkomen i.v.m. het overlijden van de commissaris. het Leger des Heils een uitbreiding over de gehele wereld, waarvan ka pitein Ruysink o.a. de zending noem de en een overzicht gaf van de werk zaamheden in Nederland. Om hier van en van de gang van zaken in het Leger des Heils een volledig inzicht te geven, was de tijd tijdens de bijeenkomst zöker te kort. Aan het slot dankte de vice-pre- sidente de kapitein voor zijn komst en de wijze waarop hij de middag verzorgd had. Zij hoopte dat kapi tein v. d. Hoek, vijf jaar geleden werkzaam te Zierikzee en eind fe bruari met verlof uit Hongkong in Nederland, de gelegenheid krijgt voor de bejaarden-afdeling van zijn zendingswerk te vertellen. Alsmede dankte zij mevr. E. Dijckmeester, ge boren jonkvrouwe De Brau voor haar komst deze middag. Kapitein Ruysink sloot de middag na gezamenlijk zingen met dank gebed. De eerstvolgende bijeenkomst is op 24 februari, waar zuster Dekker zal vertellen over haar reizen met het hospitaalschip „J. Henri Dunant" Bromfietser verongelukt BUDEL, 11-2. De 23-jarige onge huwde Kees Kissen uit Budel is woensdagavond met zijn bromfiets op weg van Budel naar Hamond (België) door "nog onopgehelderde oorzaak tegen de slagboom aan de Belgisch-Nederlandse grens gereden en zo ex-nstig gewond dat hij later in het Sint Janziekenhuis in Weei-t is overleden. DJAKARTA, 11-2. De Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, is dondeidag- morgen uit Djakarta naar Tokio ver- ti'okken voor besprekingen met de Japanse regering over de kwestie Maleisië en de 'komende Afi-ikaans- Aziatische confei-entie dn Algiers. Op dè terugreis zal Soebandxdo Paki stan en Cambodja aandoen. Speelgoedbranche is geen kinderspel UTRECHT, 10-2. De speelgoed branche in ons land is beslist geen kinderspel. Rond 2000 winkels in ons land verkopen speelgoed, 225 hebben zich zelfs helemaal op speel goed gespecialiseerd. De totale om zet beliep in 1963 een bedi'ag van rond 100 miljoen gulden. De cijfers over het afgelopen jaar zijn nog niet bekend, maar de ingewijden reke nen op een flinke toeneming, want een stijging van de verkopen met ruim zeven procent per jaar is nor maal. Ruim 200 fabrikanten en hande laars in speelgoed en sportartikelen zullen op de komende voorjaars- beurs in Utrecht (8 tot en met 16 maart) weer present zijn. Johnson over de dollar WASHINGTON, 10-2. President Johnson heeft woensdag opnieuw de verzekering gegeven dat de Ver. Staten de dollar als basis van het internationale monetaix-e stelsel wil len handhaven. In een bijzondere boodschap aan het Congres stelde hij een aantal maatregelen voor die ten doel hebben het internationale vertrouwen in de dollar te herstel len en het aanhoudende tekort op de Amei-ikaanse betalingsbalans te verminderen. ZIERIKZEE De schrijver J. W. Geleijnse, werkzaam ter inspectie der directe belastingen te Zierikzee, is m.i.v. 1 februari 1965 benoemd tot adjunct commies-titulair. Nieuwe actie tegen Noord-Vietnani op komst? DA NANG. 11-2. Op de Ameri- kaansc luchtbasis Da Nang, 80 km van de Noordvictnamese grens, ston den donderdag Amerikaanse straal jagers en Vietnamese gevechtsbom menwerpers gereed om op te stijgen. Hoewel niet bekend is of de vlie gers orders voor een bepaalde mis sie hebben gekregen, doen geruchten de ï'onde, dat een nieuwe luchtactie tegen Nooi'd-Vietnam op handen is, na de aanslag van de Vietcong, woensdagavond tegen het Amex-i- kaanse kazemegebouw in Qui Nhon. In Da Nang zijn thans ook Ame rikaanse raketten gestationeex-d. Later stegen ongeveer 28 Zuidviet- ramese gevechtsbommenwerpers, met veile lading bommen en 20 Amerikaanse straaljagers van Da Nang op, in noordelijke richting. Met droefheid geven wij kennis dat zacht en kalm is overleden, ónze lieve en zorgzame moeder, be huwd- en grootmoeder JANNA WILLEMINA DEKKER geboren VAN MOUIUK in de leeftijd van 67 jaar Ouwerkei'k: J. P. DEKKER P. DEKKER- PANNEKOEK JAAP en JACOLIEN Zierikzee: P. A. DEKKER C. S. DEKKER-THIERY SJAAK en MARCO Ouwerkerk, 11 febr. 1965 Zuidsti'aat 1 De teraardebestelling zal plaats vinden maandag 15 febi\, 's namiddags 2 uur. Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze geliefde zuster, behuwdzuster, tante en oud-tante JANNA WILLEMINA VAN MOURIK wed. van Jacob Dekker in de leeftijd van 67 jaar Namens de familie: M. J. VAN MOURIK Zierikzee, 11 febx\ 1965 Sch. Boeyestraat 4 DEN HAAG. In de nacht van za terdag 13 op zondag 14 februari zul len zes vliegtuigen over de weg van Gilze-Rijen naar Deelen worden ver voerd. Het transport vangt aan te Gilze-Rijen om vijf minuten voor één en vex-wadht woi'dt dat de aan komst te Deelen om ongeveer vijf uur zal zijn. SARAGOSSA, 10-2. Woensdag echtend kert na 6 uur is brand ont staan in drie rijtuigen van de stop trein Madrid-Barcelona, teen deze zich cp 40 km van de stad Saragossa bevend. Dertig mensen kwamen bij dit ongeluk om het leven, terwijl er 33 met brandwonden in ziekenhui zen moesten worden opgenomen. Voor zeven van hen vreest men het ernstigste. Het ongeluk, dat te wijten schijnt te zijn aan het niet werken van het alarmsysteem, vei'liep op tragische wijze: de brand sloeg naar de ach- tex-ste wagens over doordat de ma chinist niet onmiddellijk in de gaten had welk drama zich achter hem volti'ok. Tussen de dorpjes Grisen en Pin- seque kwam de trein tenslotte tot stilstand, waarop de passagiers in paniek uit de trein trachtten te ko men. Voor een aantal van hen was het echter al te laat. De drie wagons wax-en al geheel in vlammen gehuld. Het te hulp gesnelde treinperso neel koppelde de dx'ie brandende wagons af. De ernstig gewonden werden naar Saragossa vervoerd. Uit de bx'andende wrakstukken werden de 'verkoolde x-esten van 26 mensen gehaald, terwijl langs de spcox'lijn nog vier verkoolde lijken werden gevonden. PARIJS, 10-2. Het Franse kabi net heeft zich woensdagochtend on der meer met de toestand in het voormalige Frans-Indo-China bezig gehouden. Na afloop werd dienaan gaande door de minister van voor lichting Peyrefitte het volgende ver klaard. De Franse x-egex'ing heeft met veel belangstelling en zonder verbazing kennis genomen van de jongste ont wikkelingen in Indo-China, die slechts een bevestiging zijn van het standpunt, dat Frankrijk met be trekking tot deze- ernstige zaak in genomen heeft. De Franse regering meent dat het niet mogelijk is de zuidoost Aziati sche vraagstukken door middel van gewapend geweld te regelen. Slechts een internationale overeenkomst, waardoor met name een einde ge maakt wordt aan elke buitenlandse inmenging in Noord- en Zuidviet- nam, Laos en Cambodja, kan de weg vrijmaken voor herstel van de bin nen- en buitenlandse vrede in dit ongelukkige gebied. De Franse rege ling is te allen tijde bex-eid tot deel neming aan ondexiiandelingen over een dergelijk akkoord, die zouden moeten worden gevoerd overeen komstig de beginselen, waarop het te Genève in 1954 gesloten verdrag over Indo-China was gegrondvest. Het initiatief voor het uitschrij ven van nieuwe internationale be- spi'ekingen over de toestand in Indo- China moet berusten bij de Sowjet- Unie en Groot-Brittannië, die in 1954 als de twee voorzitters van de Geneefse conferentie zijn opgetre den", aldus de mening der Franse regering, zoals die door de minister van voorlichting Peyx-efitte is weer gegeven. MOSKOU, 10-2. Volgens onbeves tigde berichten heeft de Aziatische griep aan 19 mensen in Moskou het leven gekost en lijden 500.000 Mos kovieten aan deze ziekte. Van deze berichten, afkomstig van gewoonlijk betrouwbare zegslieden, is op geen enkele manier bevestiging te krijgen Een der noodmaatregelen tegen het ver-spreiden van de ziekte is het verplicht dragen van maskers voor mond en neus. Dit wordt gecontro leerd door doktex-s, die b.v. de kap perszaken binnengaan en een onmid dellijk te betalen boete opleggen wanneer de kapper zonder dit mas ker werkt. Ingezonden mededeling ^,,MIJNHARDTJES"i2skla!iO Be ziekte is een maand geleden in Leningrad uitgebroken en heeft zich van daaruit naar andere steden ver- spx*eid. In Leningrad is men de epi demie inmiddels reeds weer te bo ven. De dokters van deze stad heb ben een officiële dankbetuiging ge kregen voor de snelheid waarmee zij de ziekte hebben bedwongen. Op een onlangs gehouden bijeenkomst cp het ministerie van gezondheid werd er echter over geklaagd dat de ziekte in vele streken slechts traag en ondoelmatig wordt bestreden. Ondanks de moderne medische entdekkingen hebben de Russen zo hun eigen zienswijze over het be strijden van de griep. Een krant in Meskeu schreef dat de Moskovieten sinds het begin van de epidemie 500 tch knoflook hebben gekocht, een kwart van het jaarlijkse verbruik in de hoofdstad. Kxxoflook eten voor de maaltijd wordfc als de beste re medie beschouwd. Een der laatste bezoeken van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot aan Schouioen-Duiveland gold een werkbezoek aan Zierikzee op 10 de cember van het vorig jaar. Zeelands commissaris nam toen de restau- ratiewerken aan de monumenten, het industrieterrein en de nieuw bouw in ogenschouw. HET ZWAARD VAN PALERMO 36. „Luister", sprak de dichter Palermo, aandachtig een bloem plukkend. „Thans volgt het gedicht dat ik zo pas op uw schoonheid heb gemaakt. Het is kort, maar het vertolkt mijn gevoelens volledig, en meer mag men niet van de poëzie ver wachten, nietwaar?" En terwijl hij de bloembladen één voor één afplukte, i'eciteei'de hij: „O hart, dat in mijn boezem zwelt Wanneer het deze bloem beziet En op dees blaad'ren angstig telt Mint zij mij wel? Mint zij mij niet?" Of het Clelia ontroerde kon hij helaas niet opmaken, want juist toen hij gevoelvol de laatste regel prevelde, slaakte het meisje plotseling een zachte kreet van schx-ik. „Alfonso!" „De duivel hale die kerel", sprak de dichter vex'slooi'd. „Waarom komt hij' mijn aardig vers bederven? Wie is het eigen lijk? - Ah!'Die laatste uitx-oep klonk uitex-st verontwaardigd, want eensklaps had hij de ruiter, die nu zijn paard voor hen hield, herkend als de man die hem kort geleden met geweld zijn zwaax-dschede trachtte te ontnemen. „Ik heb u reeds eerder gezegd dat gij een hanswox-st zijt, messix-e!" zei hij ver ontwaardigd. „Ge mist ieder gevoei voor schoonheid en de hogere kunsten! Maar dat gij het thans waagt mij op dit moment te stox-en, is te stuitend voor woox-den!" „Ik kom hier volsti-ekt niet voor u, be rooide landloper!" antwoordde Alfonso met een onaangenaam lachje. „Ik kom hier uitsluitend om vi*ouwe Clelia een wat ede ler gezelschap te geven dan waarin zij zich thans bevindt. Ik ben" „Een sti'uikrover!"zei een scherpe stem achter hen - en toen Alfonso rood van woede het hoofd wendde, zag hij Aram bedaard uit de struiken treden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6