Politie dwong negerkinderen tot mars Belastingopbrengst 2,2 miljard gestegen De televisie en de gezondheid De „Mauritssingel" opgegeven SLIK VW PIJN WEG MET EEN "AKKERTJE" Felle brand na breuk in gasleiding Toename verstedelijking van de bevolking ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 februari 1965 Nr. 19733 Reeds 3400 negers gearresteerd in Selma (V.S.) SELMA, 11-2. Een groep van 160 negerkinderen ontsnapte woensdag te Selma, in de Amerikaanse staat Alabama, aan de petitie, die de kin deren wilde overbrengen naar een huis van bewaring buiten de stad cmdat de plaatselijke gevangenis te vol was. De kinderen waren gearresteerd bij betogingen voor het gerechtsge bouw in Selma in het kader van de campagne voor inschrijving als kies gerechtigden. Sheriff James Clark en zijn helpers dreven de kinderen bijeen voor een mars van tien kilo meter naar het gebouw waar zij zou den worden opgesloten. Van tijd tot tijd werden de kinderen gedwongen, MEPPEL, 10-2. In de Drentse ge meenten Hoogeveen en Oosterhesse- len wenen ongeveer 100 leerplichtige kinderen van 13 tot 14 jaar, die niet naar school gaan er. waarop door bijzondere omstandigheden de leer plichtwet niet kan worden toegepast. Deze wonderlijke situatie kwam aan 'het licht op een zitting van het kantongerecht te Mepoel waar een inwoner van het dorp Elim, gemeen te Hocgeveen, de heer B., terecht moest staan omdat 'hij zijn 13-jarige dochter A'ie wel had laten inschrij ven op de huishoud- en industrie school te Hoogeveen, maar het meis je niet naar deze school 'had gezon den zonder daarvan officieel mede deling te doen aan de directrice. Dit feit was duidelijk en de man was het er volkomen mee eens, dat hij in dit geval de leerplichtwet had overtreden. Hij werd veroordeeld tot een boete van f 20 of 4 dager, hech tenis, waarvan de helft voorwaarde lijk. Maar wél toonde de man uit Elim zich verontwaardigd over de situatie op onderwijsgebied in zijn woonplaats met de 'bijbelse naam. Aan de Nederlands Hervormde sohool voor christelijk volksonder wijs ter plaatse is namelijk geen ge legenheid: om de kinderen van de zevende en achtste klas, het zoge naamde v.g.l.o.-onderwijs, te laten volgen. Het hoofd van deze school, de heer G. E. Visser, en de inspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Meppel, de heer H. Vene- ma. werden door de 'kantonrechter, mr. Oosterhuis. als getuigen géhoord. Inspecteur Venema n vertelde dat het schoolbestuur aan de minister van O. K. en W. had verzocht de school uit te breiden met een zeven- Nog gevechten in Kongo LEOPOLDSTAD, 10-2. Vliegtuigen en hulptroepen zijn gezonden naar de Kongolese plaats Bafwassende, 360 'km. ten noodoosten van Stanley- stad, waar een 700 man sterke afde ling van het Kongolese leger maan dag door opstandelingen met vlam menwerpers en 'bazoeka's is aange vallen. Daarbij zijn tien soldaten ge dood en 35 gewond en ongeveer een derde van de voertuigen van het convooi beschadigd. De afdeling was zaterdagochtend uit Stanleystad naar Paulis vertrok ken, dat in regeriwgshanden is. Van daaruit moest de noordoostelijke grens worden afgesloten voor de wapentoevoer uit Oeganda en Soe dan naar de opstandelingen. Deze lagen tussen Barwasende en Nia-Nia in een hinderlaag en 'bestookten het convooi. In een radiobericht zei 'het convooi dat „Ben Bella's mannen" tussen de opstandelingen waren. Uit de Soedanese hoofdstad Khartoem is onlangs gemeld dat daar Algerijnen zijn gezien die op weg waren naar de Kongolese grens. in de looppas te gaan waarbij en kelen die niet zo goed mee konden komen met wapenstokken in de rug werden gepord. Een meisje, dat ken nelijk op van vermoeidheid was. barstte in tranen uit en hoefde niet meer mee te lopen. Ongeveer hal verwege stoven de kinderen plotse ling uiteen en verdwenen in alle richtingen. De sheriff zei later tot verslaggevers, dat hij en zijn man nen in auto's hadden gezeten en de vluchtende kinderen onmogelijk had den kunnen tegenhouden. De campagne van de negers in Alabama is nu al drie weken gaande In die periode zijn in Selma en het nabijgelegen Marion ongeveer 3400 negers gearresteerd. de en achtste klas. De minister had dit goed gevonden, maar daaraan echter de voorwaarde verbonden dat het rijk beide leerkrachten die hier voor nodig zouden zijn pas zou be talen wanneer er per onderwijzer meer dan 20 leerplichtige kinderen waren. DEN HAAG. 10-2. De totale be lastingontvangsten zijn volgens de gegevens van het ministerie van fi nanciën in 1964 met 2.229 miljoen gulden ten opzichte van 1963 geste gen tot 13.742 miljoen gulden. De niet-kohierbelastingen vertoonden verreweg de grootste stijging, name lijk met 1.736 miljoen gulden tot 9.023 miljoen gulden. De kohierbe- lastingen stegen met 493 miljoen gulden tot 4.719 miljoen gulden. De stijging van de totale belasting ontvangsten was van 1963 op 1964 veel groter dan van 1962 op 1963, toen zij 634 miljoen gulden bedroeg. Nieuw Brits vliegtuig ROTTERDAM, 10-2. De British United Airways heeft op Schiphol en Zestienhoven 'haar nieuwste pas sagiersvliegtuig, een 'korte-afstand Jet van de British Aircraft Corpora tion. gedemonstreerd. Dit nieuwe toestel de 1-11 doet wegens de plaat sing van de straalmotoren denken aan de Franse Caravelle. Het is een bijzonder snel vliegtuig, kruissnel heid 550 mijlen op een hoogte van 20.000 voet (800 km. op plus minus zeven km. hoogte), dat plaats 'biedt aan 72 passagiers in de toeristen klasse. Het zal te zijner tijd worden gebruikt om diensten van Londen- Gattwick naar Amsterdam en Rot terdam en vele andere plaatsen in Europa te verzorgen. Britse artsen willen meer salaris LONDEN, 11-2. Meer dan twee honderd artsen in Belfast, Noord- Ierland, hebben woensdagavond be sloten uit de Britse nationale ge zondheidsdienst te treden uit onte vredenheid over hun salaris. Eerder had de Britse artsenvereniging, die zegt een kwart van de 23.000 Britse huisartsen te vertegenwoordigen, de regering het ultimatum gesteld, dat zij binnen drie maanden moet in stemmen met radicale hei-vorming van de gezondheidsdienst wil zij voorkomen, dat de vereniging de huisartsen adviseert tot ontslagne ming. Ingezonden mededeling Er hard en De Gaulle BONN, 10-2. - Kanselier Erhard heeft woensdag in de Bondsdag in Bcnn gezegd dat het te betreuren is dat generaal De Gaulle de indruk heeft gewekt dat Frankrijk Brittan- nië en Amerika zou willen isoleren en West-Duitsland steviger wil bin den aan de Franse politiek inzake Europa en de Duitse hereniging. De Gaulle heeft op geen enkele manier initiatieven inzake de Duitse kwes tie verworpen, zei Erhard. Op vele plaatsen in de wereld, waar de televisie haar intrede heeft gedaan, onderzoekt men het effect daarvan op de gezondheidstoestand, in verband met reeksen klachten, die met het televisie-kijken verband schijnen te houden. Oog- en hoofd pijnklachten zijn het talrijkst, soms gepaard gaand met duizeligheid of oververmoeidheid. Heel belangrijk is - wat vele kijkers niet schijnen te weten - dat men de televisie niet in een donker of donker gemaakte kamer in werking moet stellen, maar integendeel in een goed verlicht ver trek, al klinkt dit voor de onbe voegde beoordelaar paradoxaal. De Zwitserse Commissie voor Gezins zorg heeft voorts aa.nbevolen, de toe schouwer te doen plaatsnemen op een afstand van minstens vijf maal de hoogte van het toestel. 'Voorts plaatse men zich zo veel mogelijk recht vóór het toestel. Bij kinderen spelen een ganse reeks bijkomstige factoren een rol, vooral bij sterk ge ëmotioneerde, maar daar kan de t.v. niets aan doen! In het algemeen is de medische wereld van mening, dat t.v.-kijken geen enkel schadelijk gevolg voor de gezondheid behoeft te hebben - ook niet voor die van kinderen - als men een aantal eenvoudige voorzorgen in acht neemt en voorts het gezond verstand laat werken. Italiaan stak bejaarde mail dood GRONINGEN, 10-2. Woensdag- middag heeft een 30-jarige Italiaan in een woning in de Bedumerstraat in Groningen de 70-jarige heer van Dijk met een mes doodgestoken. Na zijn daad heeft de Italiaan zich ge meld bij de politie van Groningen. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. De Italiaan woonde bij de bejaar de lieer van Dijk op kamers. Woens dagmiddag zouden beiden ruzie ge kregen hebben, die in 'een vechtpartij eindigde. Op een gegeven moment trok de Italiaan een mes en stak daarmee de oude 'heer van Dijk, die vrijwel op slag dood was. Engelse koningin bezoekt ook West-Berlijn BONN, 10-2. Het bureau van de Westduitse president Lübke heeft medegedeeld, dat koningin Elisabeth, wanneer zp in mei a.s. de bondsre publiek bezoekt, ook West-Berlijn zal bezoeken. Hiermede is een einde gekomen aan maanden van twijfel, of de Britse regering ermede zou instemmen de koningin ook een bezoek aan de ver deelde stad te laten brengen, waar bij ongeveer 160 kilometer boven het door de communisten beheerste Oost Duitsland moet worden gevlogen. Van Westduitse officiële-zij de is nog medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat dat het bezoek van de Britse vorstin aan West-Berlijn niet zal doorgaan, indien er een politieke crisis over Berlijn zou ontstaan. In de officiële Westduitse verkla ring worden de namen van nog tien steden genoemd, die koningin Elisa beth gedurende haar verblijf in de bondsrepubliek, van 18 tot 28 mei a.s. zal bezoeken. ROTTERDAM, 10-2. De Franse autoriteiten hebben de Rotterdamse rederij P. A. van Es en Co., eigenaar van het sinds 2 februari jl. vermiste kustvaartuig „Mauritssingel" laten weten, dat een tweedaagse opspo ringsactie van marine en luchtmacht langs de Franse westkust geen resul taat heeft gehad. Bij de rederij heeft men thans alle hoop op gunstige be richten over de „Mauritssingel" op gegeven. Men moet aannemen dat het scheepje met man en muis is vergaan. DEN HAAG, 10-2. Van 'het marine vliegkamp Valkenburg is woensdag middag een Neptune opgestegen om te zoeken naar eventuele wrakstuk ken van de verdwenen Nederlandse coaster „Mauritssingel". Aanleiding tot deze speurtocht is 'het signaleren in zee ter 'hoogte van Ameland van een drijvend object waarop het nummer 49 staat. De reddingsvlotten van de „Mauritssingel" droegen het nummer A 4985, zodat 'het wrakstuk mogelijk een deel is van 2o'n red dingsvlot. Contact tussen Ierland en noord-Ierland DUBLIN. 9-2. Voor het eerst sinds de opstand van de Sinn-Fein tegen de Britten in 1923 tot een verdeling van Ierland leidde, heeft dinsdag een premier van Noord-Ierland een bezoek gebracht aan Dublin, voor overleg met zijn collega van de Ier se republiek. Premier O'Neill kwam per auto uit BeLfast naar de Ierse hoofdstad, waar 'hij de lunoh gebruikte met premier Sean Lemass. Daarna be spraken de twee eerste-ministers economisohe kwesties, welke ook aan de orde zijn geweest toen zij elkaar op 14 januari in Belfast ontmoetten. De onafhankelijke Ierse republiek heeft een bevolking van 'drie miljoen mensen, voornamelijk Rooms-katho- lieken, terwijl Noord-Ierland zijn eigen parlement en tevens met ze tels in het Britse Lagerhuis, ander- •half miljoen inwoners telt, die over wegend protestant zijn. Angstig avontuur C O van schipbreukelingen DARWIN, 10-2. Twee mannen, de 27-jarige Tom Spradvrow en de 22- jarige Bill Pit, hebben 50 kilometer geroeid in een lekke roeiboot, tussen haaien die naar de riemen hapten, om hun mede-schipbreukelingen van een eilandje ten noorden van Aus tralië af te helpen. Terwijl één van de mannen roeide schoot de ander met een geweer op de haaien. Dinsdag bereikten zij Darwin, waar zij vertelden van de hel waarin de schipbreukelingen hebben geleefd. Na het vergaan van de 32 ton metende logger Dana Ma ria bij de Wessel-eilanden, 580 km. ten noordoosten van Darwin, kwa men zes mannen, een vrouw en een kind op een onbewoond eiland te recht. Zij hadden wat meel, thee eh aardappelen en een tent kunnen red den. De voorraad voedsel was na drie dagen op. Daarna leefde men op oesters, mosselen, vis en gevogel te. Spradvrow en Pitt slaagden erin een lek in een beschadigde roeiboot zover te dichten dat zij ermee naar het Echo-eiland konden roeien. Daar moesten zij nog 56 kilometer lopen voordat zij een missiepost van de methodisten aantroffen. Het perso neel van deze missiepost heeft de an dere schipbreukelingen van het on bewoonde eiland gehaald en naar de missiepost overgebracht. De staten van Suriname hebben met algemene stemmen een ont werp landsverordening goedgekeurd waarbij een schuld van S.fl. 500.000 van de Surinaamse stichting „Dia- konessen Arbeid" aan het gouverne ment van Suriname wordt kwijtge scholden. Honderd Drentse kinderen spijbelen van de school GOUDA. Een breuk in de gas leiding tussen Gouda en Waddinx- veen heeft woensdagochtend om streeks acht uur een felle brand ver oorzaakt. Be met twee wagens uit gerukte Goudse brandweer had een uur nodig cm de vuurzee te doven. De breuk ontstond teen de 50- jarige bromfietser P. L. J. van Soest uit Waddinxveen in een werkput in het langs de Henegouwerweg lo pende fietspad reed. Hij had hek ken en een rood licht uitstralende waarschuwingslampen te laat opge merkt. Nadat omwonenden en een pas serende bromfietser de man op de been hadden geholpen schoot plotse ling een steekvlam van zeven meter uit de plastic gasbuis die onder het rijwielpad loopt. De 29-jarige land bouwer J. Kortenoever, die ook te hulp was gesneld, liep daarbij lichte brandwonden aan gelaat en handen op. Monteurs van het Gouds gemeen telijk gasbedrijf sloten de leiding voor stadsgas tussen Gouda, Wad dinxveen en Boskoop af. Het reser voir in beide concessiegemeenten was nog zo groot dat geen stagnatie in de gasaflevering optrad. Onmid dellijk nadat de brand was bedwon gen werd een begin gemaakt met het vernieuwen van de gasleiding. a Premier Kosygin van de Sowjet- Unie is heden-donderdag per vlieg tuig uit Peking naar Pjongjang in Noord-Korea gevlogen, zo meldt het persbureau „Tass". DEN HAAG, 10-2. - Van de bijna 11,5 miljoen inwoners van ons v (i land op 31 mei 1960, woonden rond 22 procent in plattelandsgc- meenten, 23 procent in verstedelijkte plattelandsgemeenten en 55 i i' procent in stedelijke gemeenten (van wie 31 procent in steden met I meer dan 100.000 inwoners). J Vergeleken bjj de vorige volkstelling, dertien jaar geleden, is voor J iNederland als geheel het bevolkingsaandeel van de plattelandsge- 4 i' meenten met 7 procent gedaald. De grootste winst boekte in de pe- riode 1947-1960 de groep van verstedelijkte plattelandsgemeenten, f waarin thans 23 procent van de totale bevolking is gehuisvest tegen J II neg maar 16 procent in 1947. Het aandeel van de stedelijke gemeen- 4 l1 ten is slechts toegenomen van 54 tot 55 procent. 4 11 Bij vergelijking met de cijfers op grond van de tussenliggende alge- f J, mene woningtelling 1956 blijkt, dat het proces der verstedelijking in i ,i ons land in de periode 1956-1960 in sneller tempo is verlopen dan 4 i1 in de jaren 1947-1956. 4 Een en ander blijkt uit door het C.B.S. verzamelde cijfers. f Micro-korfbalcoinpetitie te Nieuwerkerk Zeemeeuvven-DES 4-4 Ook in deze wedstrijd gaven beide teams elkaar niet veel toe. Kees Ver ton liet de Zeemeeuwen aanhang het eerste juichen (1-0), maar Janny Struik zorgde anct een voortreffelijk sdhot voor de 'gelijkmaker (1-1). Toch sloot Zeemeeuwen de eerste helft af met een 2-1 voorsprong, door een doelpunt van Anneke Dalebout. In de 2e helft scheen DES regelrecht op de overwinning af te stevenen. Dirk Fluijt liet 2-2 aantekenen, waarna Janny Struik 'haar productiviteit toonde door mettwee treffers de stand op 2-4 te brengen. Zeemeeu wen gaf zich nog 'niet 'gewonnen, en nadat Riet Wandel de achterstand had terug gebracht tot 3-4 zorgde Anneke Dalebout 1 min. voor tijd voor de gelijkmaker (4-4). Velocitas-ZSC II 2-4 Hoewel Velocitas er uitstekend in slaagde ZSC partij te 'geven zag het toch geen kans de nederlaag te ont lopen. Ben Louwers zorgde met twee doelpunten voor een 0-2 stand in de Ie helft. Huib Bournan scoorde hier na tegen (1-2), waarna mej. M. Hanse ZSC wat meer lucht gaf. Jan Hanse bracht nog oven de spanning terug (2-3), maar uiteindelijk stelde Cora Louwerse de zege voor ZSC veilig. Dcsko-Velccitas 210. Dosko, dat met nog al wat inval lers moest aantreden, maakte in deze wedstrijd de indruk last te hebben van de voorjnarsmoeheid. .Tan Hanse gaf Velocitas al spoedig een 2-0- voorsprong met welke stand ook de le helft werd afgesloten. Na de her vatting kwam Velocitas pas eerst goed op dreef. Mevr. v. d. Wielen- Kloet deponeerde het leder al spoe dig tweemaal in de korf (4-0), waar na Jan Hanse en Dick de Rijke voor een 6-0 stand zorgden. Mevr. v. d. Wielen-Kloet schoot hierna weer raak (0-7), waarna Martien Moer- mond kon tegenscoren (1-7). Door Gerda Bouman en Jan Hanse werd het 1-9. Martien Moermond benutte vervolgens een strafworp (2-9) waar na Huib Bouman de eindstand op 2-10 bracht. Rencssc-ZSC II 3-3 Beide teams waren na aan elkaar gewaagd. De puntenverdeling gaf de verhouding in liet veld dan ook goed weer. Reeds in de le min. wist Joop Verboom door de ZSC-verdediging te glippen en Renesse de leiding te geven (1-0). Beurtelings kwamen hierna beide korven in gevaar. Het was Coby v. Sluis die de stand weer iii evenwicht bracht, waarna Cor Dorreman ZSC met een afstands schot de leiding kon geven. Nog voor het verstrijken van de le helft bracht Jac. Dorreman beide partijen weer naast elkaar. Met volle overgave streden beide teams na de hervat- ting voor de puntjes. Ben Louwcvse boekte 'het eerst succes voor ZSC (2-3), waarna Goossens een straf worp onbenut liet. Renesse bleef evenwel aandringen, 'het was uit eindelijk Nico Goossens die het ge lukte zijn fout te herstellen door de eindstand op 3-3 te brengen. Carlo van 't Broek provinciaal kampioen Padvinders actief Na de installatie was er gelegenheid tot het maken van een groepsfoto. (Foto's: Zierikzeesohe Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 11-2. Tijdens de te Goes gehouden hengsten- keuring van de K.V. „Het Ne- derlandsch'e Trekpaard" werd Carlo van 't Broek van A. N. Steendijk A.Jz. te Nieuwer kerk uitgeroepen tot provin ciaal kampioen. Het trotse dier werd gekeurd in de ru briek hengsten van 4-5 jaar, middenmaat, en kreeg het predikaat Ia. Een deskundige medewerker van hpt Ned. Land- en Tuinbouwblad „Plat telands Post", welke ons be reidwillig het cliché van Car lo's fraaie foto ter publikatie afstond, heeft de nieuwe pro vinciaal kampioen als volgt omschreven: Beer. van een hengst, massief, zwaar en enorm gespierd, goede draf, kon even edeler in de lijnen. De padvinderij doet de laatste weken op Schouwen-Duiveland weer flink van zich spreken. In het „Goetschlaer" te Schuddebeurs vond de installatie plaats van een aantal verkenners. Een der „nieuwelingen" legt de belofte af en wordt door de hopman gefeliciteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5