Belevenissen in en om de Vogelsport Pracht handen Grote schade door sneeuwval in Rome De A-griep GRIEP Jubileum C.J.V. Zierikzee Leiders en leidsters van de C.J.V. te Zierikzee. die op feestelijke uijzc lief 75-jarig bestaan vierde. Een drietal „oud-gedienden" ontvingen het gouden C.J.V.-insigne. De foto toont een C.J.V.-ster, die de heer A. Jonker het goud op de jas speldt. Links van hem de heer B. Schot, die eveneens met goud werd bedacht. (Foto's: Ziexukzeesche Nieuwsbode). DE HISTORIE SPREEKT De oesters en de oesterhandel in Zierikzee Herfst- en winterwerk De allereerste vogelfoto's, die ik, nog in de pionierstijd van de vogel fotografie in onze bladen zag ver schijnen, waren alle opnamen van vogels bij 't nest. Wat voor de hand lag. Het nest toch, met eieren of jonge vogels, is de plaats, waar de vogel moet verschijnen, de plaats dus, waar men hem voldoende dicht met zijn cameragedoe kan benaderen Zo is het ook vanzelfsprekend, dat ik de eerste paar jaren uitsluitend jacht maakte op vogels bij 't nest, waaruit weer volgde, dat ik eind juli mijn cameraspullen opborg tot het eerste kievitsei 't volgend jaar. Maar zie, op een mooie zaterdag morgen in oktober, terwijl ik zo voor mijn raam stond, viel op het tuinpad uit de noteboom voor mijn voeten een okkernoot. De groene bolster was er al af en in de harde bast was een gat. Het was windstil weer. Naar boven kijkend zag ik de bewerker, een koolmees, die al weer aan een andere noot bezig was. Nieuw arbeidsveld Onmiddellijk zag ik voor herfst en winter 'n nieuw arbeidsveld voor me: vogels fotograferen op noten en andere begeerlijkheden, op win- tervoer dus. Voor mijn huiskamer raam stond een laag pereboompje. Dus halveerde ik een okkernoot, boorde een gaatje in de harde bast en bevestigde deze helft aan een der takken, expresselijk met dun koper- of ijzerdraad, opdat het stuk noot niet bij de tak neerdraaien zou. De camera er voor, een eind touw aan het sluiterhefboompje gebonden en onder het raam door de kamer in geleid. De vogeltjes kwamen, kool- en pimpelmezen en mussen. Een ruk aan het touw: opname! Meerdere op namen volgden, maar het resultaat was knudde. Camera tijdens de be lichting bewogen, koord teveel spe- lnig. En dan zulke allervlugste ac- i'obaten. Mjjn ocg viel op ccn grote kist, waar ik met een beetje wringen en draaien in kon. Dus plantte ik ach ter in de tuin enkele takken met zij takjes, laag b\j de grond, aan welke ik weer halve okkernoten bevestigde. Nu een gaatje in de kist gezaagd voor de lens en een plankje getim merd voor de camera en dan de kist naar de gewenste plaats in de tuin gesleept. De kist zou de vogels niet afschrik ken, maar als daar nu voor hun ogen een mens in kroop, wat dan? Ik wist nog zo weinig van hun al of niet schuw zijn af, dat ik er a priori op doorging, dat ze dan nooit bij de noten zoud enkomen. Dus met de kist naar de bijkeuken en mijn vrouw en het dagmeisje gesommeerd mij, in de kist gezeten, naar die tak ken in de tüin te dragen. Maar daar kwam protest en niet zo zuinig. Mijn vrouw, rood tot haar hals, kreet als hysterisch uit: „Maar dat zal ik dan toch nóóit doen.'Begrijp je dan niet?"Je in een kist het huis uitdragen?" „In een kist het huis uitdragen". Ja, de klep ging open. Ik begreep en respecteerde haar gevoelens. Sa men droegen we nu de lege kist naar zijn plaats. Ik kroop er in en mijn vrouw had amper haar hielen ge licht, of mezen en mussen betwistten elkaar de noten. Een volgende keer, er alleen heengaande, zwermden ze LAND- EN TUINBOUW Fruitteeltnioeihcids- onderzoek Ondanks de ongekend zware fruit oogsten is het jaar 1964 in het alge- oneen geen best jaar voor de fruit telers geweest. Dit 'is meestal het ge val in een jaar met grote oogsten, omdat de prijzen dan steeds verder gaan wegzinken. Vorder gaan dan ook do plukkosten een belangrijk woordje meesproken, speciaal in de hoogstamboomgaarden waar deze niet onbelangrijk hoger zijn dan in de struik- en vooral de spillenboom- gaarden. Verder is ook de kwaliteit van het fruit uit de hoogstamboom gaarden belangrijk minder dan in de modern aangelegde fruittuin en daarom zullen er odk dit jaar onge twijfeld weer vele hectares oude hoogstam- en ook struikenboomgaar den worden gerooid, met het doel er een moderne fruittuin van te maken. Bij goede groei en aanslag van de jonge bomen kan de jonge boomgaard na een vijftal jaren al behoorlijk produktief zijn. In onge veer de helft van de gevallen laat de groei van de jonge bomen op oude boomgaardgrond meestal te wensen over. De feitelijke oorzaak is al om de kist heen en sprongen op de takken, zodra ik in de kist kroop. Opgevouwen Dus doende had ik bij tijd en wijle nieuw werk voor een half jaar. Uren zat ik in de kist, ook bij vorst en sneeuwval, wonderlijk opgevouwen, kwam er stijf en verstijfd uit, maar kreeg in één herfst-winter een rijke collectie foto's van kool- en pimpel mezen, mussen, roodborstjes. Ook vna merel, heggemus, vinkjes, die steeds op de grond bleven, waar ze rotte appelen kregen. Kort daarop kwam mijn elektrisch werkend sluiterapparaat gereed, dat me vanaf het begin van mijn foto experimenten voor ogen had ge zweefd. Zowel de sluiter als de ont spanner waren eigen werk. Ik zou het apparaat op deugdelijkheid toet sen voor het fotograferen van een gewone huismus. En ik zou maar da delijk de mus zichzelf laten kieken. Gelijk met het denkbeeld van de elektrische sluiterontspanning toch had ik gezien, dat de druk op het contact van de vogel, die zich er op neerzet, hetzelfde bewerkt als de duimdruk van de mens, m.a.w. de automatische vogelfotografie was een feit. Dus plaatste ik de camera voor een paaltje, waarheen, op de top, ik de pooldraden leidde en beves tigde, uiteraard elkaar niet rakende. Op het paaltje verder wat vogelzaad gestrooid en in de kamer uitkijken naar de mus. Deze kemt op het paaltje verras send vlug, vliegt meteen weg: op name! 't Negatief geeft een vogel beeld met uitgeslagen wieken, zeer enscherp. Dit is te voorkomen door de sluiter sneller te stellen. De vogels kunnen het zelf Maar de opzet is geslaagd: de vo gels kunnen zichzelf fotograferen. Merkwaardig genoeg voldoet de werkwijze me maar matig, 'k Heb het gevoel, of ik hiermee onze mooie sport afbreuk doe. Wel vind ik het elektrisch werkende sluiterapparaat een ware uitkomst. Elke afstand camera-vogel is te overbruggen door het electrische snoer, voor universeel gebruik dus. Het zelf-op-de-knop- drukken lacht me meer toe dan de automatische werkwijze. Wat dus de wintervogels betreft, ben ik voor de volgende jaren al bijzonder luxueus ingericht: De camera op 't gazon voor mijn huiskamer, voor een paal tje, waarop met een spijker genageld - anders vliegen de knapen er met mijn lokaas vandoor vóór ik ze kie ken kan, een stuk brood, een kaas- korst of een stuk spekzwoerd, het elektrisch snoer onder de raamdeur door geleid, contactknop op tafel en de fotograaf bij de warme kachel en bij zijn kopje, koffie. De ene winter meer, de andere minder - wat ik hier vertel loopt over meerdere jax-en -krijg ik zo nieuwe foto's, vaak, in mijn ver langen naar steeds mooier en scher- pex-, van dezelfde vogel. Behalve het kleine grut kreeg ik ook voor de camera de bonte kraai, de roek, de kouw, de vlaamse gaai en zowaar herhaaldelijk de grote bonte specht (winter 1963). Niet bü kleine zangers Wat de automatische werkwijze betreft, deze volg ik nooit bij de wa- tervlugge kleine zangers. Die zijn te beweeglijk. Voor de grotere vo gels - ik heb in hoofdzaak op 't oog de grondbroeders - is blijkens mijn resultaten een belichting van een- nog niet bekend bij de wetenschap. Sinds vorig jaar bestaat echter de mogelijkheid om de grond voor het Inplanten te laten onderzoeken op fruitteeltmoeheid of eventuele slech te groei. Dit onderzoek is ontwikkeld door de Commissie Horinplant T.N. O. en het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oos- terbeék. De grondmonsters worden genomen in april en in augustus vólgt de uitslag van de biologische toets met het advies of ontsmetting van de grond met chloorpicrine wen selijk of noodzakelijk 'is. De assis tent van de tuinbouwvoorlichtings- dienst geeft gaarne nadere inlich tingen. Ingezonden mededeling en nimmer ruw of schraal Hameis-Gelei Een groot aantal afdelingen van de Belgische federatie van benzine exploitanten heeft zich maandag en dinsdag uitgespi-oken voor een sta king, indien de winstmarge op ben zine niet wordt verhoogd. honderdste seconde bij zonnig weer en diafragma 8 wel voldoende, soms te veel. Deze vogels naderen het nest zeer behoedzaam en zetten zich rustig neer. Sinds oprechte vogelrhinnaaxs zich afvx-agen, of het gi'oeiende aantal vo gelfotografen door dit bedrijf ook tot schade van de vogelstand zou kun nen zijn, volg ik bij de laatste cate gorie al een kleine twintig jaar lang de automatische methode. De vogel wordt minder geplaagd en veront rust. Er is geen tent, de mens, die zijn camera gesteld heeft, gaat weg, de vogel is alleen met het kleine bergje, stoepje graszoden, waarop de camera - groen kistje - al of niet gecamoufleerd. Voor de fotograaf is het wel een bezwaar, dat de vogel tijdens de belichting de meest wil lekeurige stand of houding kan heb ben. Ik heb ook foto's, waarop de kluut, de wulp, de zilvermeeuw met de staart naar de lens gekeerd zitten. Het risico is te verminderen door van eenzelfde vogel meer opnamen te doen. Dan is er altijd wel wat goeds bij. J. VIJVERBERG. ROME, 10-2. De zware sneeuw val van dinsdag heeft in Rome en omgeving voor 120 miljoen gulden schade aangericht. Honderd mensen hebben bij ongelukken verwondin gen oDgelopen en tientallen auto's werden beschadigd. Volgens weer- kundigen heeft het daar in 200 jaar niet zo hevig gesneeuwd. Op som mige plaatsen lag een halve metex\ kleintjes het biKt\ei\iohd HEERLEN. Op een diepte van 548 meter is bij transportwexkzaamheden in 'de staatsmijn Mauröts de 48-jarige houwer J. Hei-mans uit Obbicht ver ongelukt. De heer Hermans was ge huwd en vader van een kind. DEN HAAG. De secx-etaris-gene- raal van de Nato, de heer M. Brosio, 'heeft als gast van 'de koninklijke ludhtmadht een tocht gemaakt met een F-27 Friendship van de konink lijke ludhtmadht over Delta- en Zui derzeewerken. Breedbaud-transaetie: 100 milj. bezitsvorming DEN HAAG, 10-2. Naar het A.N.P. verneemt hebben onderhandelingen op interdepartementaal niveau er toe geleid, dat uit de opbrengst van de verkoop door de staat van de staals- aandelen N.V. Breedband aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabx'ieken N.V. een gedeelte zal worden bestemd voor de bevor dering van de bezitsvorming. Van het totaal uit deze verkoop verkre gen bedrag ad 453,3 miljoen zal f 100 miljoen voor dit doel dienstbaar ge maakt worden. Een verdeling van dit bedrag van f 100 miljoen over de eventueel te kiezen projecten van bezitsvox-ming is nog niet 'genomen. Dit is thans nog onderwerp van interdepartemen taal overleg. DEN HAAG, 10-2. Aan hxiisartsen in ens land wordt bet overgelaten cm de eerste aanval van de A-griep af te slaan. Het directoraat-generaal vcor de volksgezondheid heeft gead viseerd alvast te beginnen de kwets baarste mensen in te enten. Het vac cin is nog schaars. Verwacht wordt, «?at de voorraad over een week is aangevuld. Tot de kwetsbaarste mensen wor den de zieken, voox-al de hart- en longpatiënten, gerekend. Voorts be heren tot deze groep ook wel be- jaarden en vrouwen, die in verwach ting zijn. Gebleken is, dat vele bedrijfsge neeskundige diensten zich reeds van het vaccin hebben voorzien. Zij trachten de gevolgen van een econo mische klap, die de bedrijven door de A-gi'iep krijgen, zoveel mogelijk te beperken. Overigens is men bij het dii-ecto- raat-generaal voor de volksgezond heid niet ongerust; de A-griep heeft geen kwaadaax'dig karakter. Frankrijk heeft de Sowjet-Unie en Bx'ittannië vex-zocht een nieuwe conferentie in Genève over Vietnam te houden, zo heeft de Franse minis ter van voorlichting, Peyrefitte, woensdag meegedeeld. Hiertegen kwamen de oesterkoop lieden 14 december 1725 in verzet en verzochten tonnen te mogen kopen buiten de stad. Maar de teelt werd ook sterk uitgebx-eid, wat blijkt uit een verzoek aan de Raad van 8 maai-t 1732, gedaan door de Weduwe de Groot en Tonis van der Os, om oesters te mogen zaaien in den Osse. Dit zal algemeen iets vreemd aan doen, maar indien men hierbij in aanmerking neemt dat de toenmalige burgemeester van Ziex-ikzee ook op- perdijkgx-aaf was van de polder Schouwen, dan wordt dit duidelijker. Levendige handel Uit alles blijkt dat er een leven dige handel in oesters bestond, waar van ook de „Tegenwoordige Staat" melding maakt, waar men kan lezen dat scheepsladingen oesters uit En geland werden gehaald om hier ver waterd en gemest te worden. De verzending had plaats doox* geheel Nederland maar tevens naar vele andere landen. Dat België toen ook reeds een van de grote afnemers was is af te leiden uit het verzoek van de stadsregex-ing van Zierikzee, namens de oesterhan- delarcn aan het Hof te Brussel om de lasten op de oesters te vermin deren, Dit was in 1765. Zo is overal en altijd te bemer ken dat er regelend is opgeti-eden, niet alleen omdat aan alle plaatsen waar oesters verhandeld werden be lasting moest betaald wox-den, maar in 1786 kwam er zelfs een verzoek van de vissers van de stad Tholen om de vistijd voor oesters te beper ken en de open tijd vast te stellen van 1 oktober tot 1 februari. De Zierikzeeënaax-s hadden toen zeven oesterputten, n.l. 5 onder de stad en twee op Brouwershaven, be nevens oesterpercelen in de Schelde en Grevelingen. Ingezonden mededeling Kies bij griep ook voor uw kind het betrouwbaarste raiddel. Bayer maakt Kin der-Aspirin. Het smaakt goed en bovendien is de verpakking beveiligd door een vernuftige sluiting kinder daar staat ASPIRIN 0BAYER metvruchtensmnak ^-2/ ACHTER NEW YORK. Dominee King deel de na afloop van een gesprek met Johnson mee, dat <de president van plan is nog dit jaar het congres een nieuw wetsontwerp inzake de bur- igcrrechten voor te leggen opdat de negers verzekerd 'kunnen zijn van toekenning van bet stemrecht „zon der dat ze last hebben van een ver tragende behandeling of plagerijen". NIJMEGEN. De medische facul- teits vereniging in Nijmegen orga niseert zaterdag 6 maart een sympo sion over „De 'huisarts en zijn loe- 'kömst". In de stad lag er één bij het Zaag molentje, voor het Kapellestraatje, voer de Venkel en ter weerszij den van het havenhoofd. Het is eigenaardig dat in Zierikzee eerst in 1799 melding gemaakt wordt van de Iersekebank. Toen zal de handel in Zierikzee reeds een eind op retour zijn geweest. Er moge in de oesterhandel in de gouden eeuw en nog een poosje daax-na veel ver diend zijn, in de nadagen zijn er ook vermogens aan verloren en ver schillende families kwamen aan de rand van de afgrond door deze spe culatie. Be laatste Zierikzeese ocsterkwe- kers waren: Thijs en Herman Berrc- vocts, die dit bedrijf uitoefenden in de put ten oosten van het haven hoofd. In 1912 namen de Gebr. Schot van Tholen dit bedrijf over, maar cck zij specialiseerden zich meer op de mossel dan op de oestcrteclt. Tot in 1962 werden nog oestex-s geteeld op de gronden liggende aan de zuidzijde van Schouwen, doch de strenge vorst heeft dit ook toen ten dode gebracht. Rijzen, blinken en verzinken geldt voor alles in deze wereld, zo ook voor de oestei-handel van Zierikzee. P. VAN BEVEREN. Voor 30 jaar.... NOORDWELLEAlhier werd ver kocht een wagenmakerswerkplaats met woning en pakhuis met in de werkplaats aanwezige houtbewer kingsmachines voor f 1600. OUWERKERK. Na een vakalure van drie jaar deed ds. W. E. Heij- boer zijn intrede als predikant der Ned. Hervormde gemeente. ZIERIKZEE. Door de „Aeroband" werd medewerking verleend aan de openbare vergadering van de Zeeuw se Jeugdluchtvaartclub „Schouwen- Duiveland". DREISCHOR. De zangvereniging „Streven naar Beter" gaf een con cert in de kerk. HAAMSTEDE. Hel hagelschade- comité hield een vergadering in het gemeentehuis. BROUWERSHAVEN. Op 4 maart a.s. hoopt de muziekvereniging Apollohet veertigjarig bestaan te vieren. ZIERIKZEE (adv.). Zes diepe bor den 68 ct.: 6 boterhambordjes 45 ct.; 1 nest schalen (zesdelig) 89 ct.; kop en schotel 18 ct. RENESSE. Dank zij een verloting is het- mogelijk in de kerk een do- ventelefoon aan ie brengen. NIEUWERKERK. Op 28 februari herdenkt de landbouwvereniging Eendracht Bindthet gouden jubi leum. ZIERIKZEE. Op dc jaarlijkse II. B.S.-avond voerden dc leerlingen ditmaal hel toneelspel „De Klimgeil op. ZIERIKZEE. De stedelijke afde ling van de ChrNat. Werkmans bond inerde hel 30-jarig bestaan. ZIERIKZEE. In de Concertzaal werd de historische film Tsarina van Rusland." vertoond, met in de hoofdrol Mariene Dietrich. koolmees op voederpaal ENKHUIZEN Twee Friese journa listen zijn gewond .geraakt toen de draagvleugelboot „Shadowfax" in het Krabbersgat voor tie 'haven van Enikhuizen op 'het IJsselmeer op topsnelheid (53 Jcm./u.) tegen een j bel'boei botste. DEN HAAG. Minister Andriessen (economisdhe zaken) beeft geen plannen in overweging die kunnen leiden tot een drastische inkrimping van de produktie van de staatsmijn Maurits of tot sluiting van deze mijn. De minister beeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Ole en Tans (beide P. vjd.A.). AMSTERDAM. De Amsterdamse politie beeft in 'hotel Krasnapolsky de 27-jarige maitre dUiotel L. de M. uit Rome aangehouden, die er van wox-dt verdacht een autohandelaar uit de hoofdstad te hebben opgelicht. LEEUWARDEN. In Leeuwarden is na een ernstige ziekte, op 74-jarige leeftijd overleden mr. Rcmmert-Pol- lema, sedert 1928 lid van de Eerste Kamer voor de Christelijk Histori sche Unie. ROTTERDAM. Naar verluidt zul len de Philippijnse opvarenden van de „Mindanao Logger", het schip dat sinds Kerstmis in de Rotterdamse Waalhaven aam de ketting ligt, 'he den (donderdagmiddag) vanaf de luchthaven Schiphol maar hun va derland terugkeren. AMSTERDAM. Eén 34-jax-ige Am sterdamse huisvrouw iis om het le ven gekomen toen de auto waarin zij meereed op rijksweg 1 onder Die- men tegen een 'lichtmast botste. De bestuurder van deze wagen een 31- jarige Duitser uit Dortmund bleef ongedeerd. TUBBERGEN. Een landbouw- schuur van de heer H. O. M. in Tub- berger. is door 'brand verwoest. Een zeug en twaalf biggen 'kwamen in de vlammen om. Een grote partij veevoeder, die tie dag tevoren was opgeslagen, ging verlox-en. WESUP. Bij de 'landbouwersfami lie Heidemans 'in Wesup in Drente verblijft momenteel 't 23-jarige Ja panse meisje Mitchüko Nakano. Het meisje, dat samen, met nog twee Ja panse jongens in ons land is, werd door een jeugdorganisatie in Japan uitgezonden om het Nederlandse boerenbedrijf te bestuderen. TILBURG. Tengevolge van glad heid door bevriezing hebben zich op tie Dongenseweg te Tilburg woens dagmorgen 'een aantal ongevallen voorgedaan, waarbij één persoon ge dood werd, twee antieren ernstig ge wond werden en een aantal auto's min of meer ernstig werd bescha digd. ROTTERDAM. Een lot op heden onbekend gebleven jongeman heeft vorige nacht, onder bedreiging met "een revolver, een 67-jarige alleen wonende Rotterdamse vrouw 'bei*oofd van f 130 en enige sieraden. De po litie heeft van de vrouw een nauw- keurig signalement van do dader ontvangen, maar kon nog niet tol arrestatie overgaan. VARSSEVELD. De 83-jarige wiel rijder D. Bot is op de weg Varsse- veld-Aalten toen hij plotseling links af sloeg, tioor een vrachtauto aange reden en zo zwaar gewond, dat hij 's avonds in een ziekenhuis te Doo- linchem is overleden. (Slot) Men ging dan ook peinzen om een goede plaats te vinden cm oesters te kweken, Op 7 oktober 1683 ver zocht Manus van Verre een oester- bank te mogen maken in het djjk- water. Teen was er tussen het dicht ste Sas - wat wij nu nog het Sas 1 ncemen - en het verste Sas, aan het eind van het dykwatcr en Saspoldcr, een heel groot binnenwater. Daarop had men het oog gericht. Het waren tegen dc dijken aan goede slikken en van Verre vroeg daarvan het ge bruik voor hem en „zijn nazaat". Hem werd dit toegestaan voor 7 jaar. Toch was de invoer van oestex-s nog groot, want 29 oktober 1680 had de Raad nog bepaald dat van elk schip cestex-s een half vat naar de vismax-kt gebracht moest worden, om daar verkocht te worden. Maar het is niet alleen nu roerig onder de schippex-s, dat kwam toen ook reeds voox\ De oester-handel meende dat zij geheel op zichzelf stond, maar daar waren ook gilden. Een dier gildenwas die van St. Anna De vissers die meenden dat dit be drijf bij hun gilde hoox-de, zochten niet alleen ruzie maar beklaagden zich ook bij de magistraat. Van alle oude tijden af hadden die. van Sint Anna met oesters gevaren, en nu lieten de oesterhandelaars alle sche pen toe dit werk te doen. Belasting Gelukkig wist het stadsbestuur deze ruzie te stillen door te bepalen dat de schippers uit Vlaanderen en Bra- band van hun lading, indien deze 16 ton 1600 kg bedroeg - daax-van 4 stuivei-s moesten stox-ten in de kas vap het Sint Annagilde. Het is te begrijpen dat hier ge noemde belasting nog al eens gewij zigd: werd, naarmate het een armere of meer welvarende tijd was, welke omstandigheden toen soms snel kon den wisselen, b.v. door een misoogst in de landbouw, een kleine oorlog tussen de mogendheden waar men mee handelde en dergelijke. Zo werd 23 september 1700 de be lasting verhoogd met 4 groten 10 cent per tón'. Maar ook andere lan den zagen iets in die oesterhandel en zo bepaalde de stad Hamburg dat de oesterschippers ook daar tol moesten betalen. Dan verzoeken de oesterhandela ren 3 maart 1712 de stadsregering om bezwax-en tegen deze maatregel in te dienen. Of de Hamburgers hier gehoor aan hebben gegeven is hier niet bekend. Vernieuwing Daarna schijnt er een algehele ver nieuwing te zijn gekomen in de oes terteelt, aangezien op 9 april 1723 Gillis Boom en Tonis van der Os verzoeken oesters te mogen „saayen" op de Zeeuwse Stromen. Dit is voor het eerst dat van zaaien van oesters melding gemaakt wordt, maar ook voor het eerst dat men beschutte plaatsen wil gaan veiiaten en in de Ocstex-scheldc wil gaan kweken. Dc geest van vernieuwing betrof echter niet alleen het kweken van oesters, maar ook het emballagema teriaal voor dc verzending. Tot hier toe waren ook dc oesterhandelaars gebenden aan dc regels van het kui- pcrsgilde, waarin was vastgesteld dat allo vaatwerk in Zierikzee ge maakt moest z\)n.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2