ZEELAND ROUWT De Verenigde Staten en West-Duitsland Het apendrama in Blijdorp ZEELAND'S COMMISSARIS TE UTRECHT OVERLEDEN Premier Kosygin - vermoeid en ernstig - in Peking aangekomen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE f)on<l<'t'<la£ 11 fi'itmari 1965 121ste jaargang Nr. 19733 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 -tEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Idnnewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255. n<s 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 157677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 5,46; per week 42 cenl. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 oer stuk. In dit nummer: Rouw over verscheiden jhr. mr. De Casemhroot Juist op het ogenblik dat er gunstige berichten werden verno men over de gezondheidstoestand van jhr. mr. A. F. C. de Casem hroot, kwam het ontstellende be richt dat Zeelands commissaris ten gevolge van n hartinfarct is over leden. De ziekte die de commis saris enige tijd geleden in het zie kenhuis bracht heeft geen herstel meer te zien gegeven. Jhr. de Ca- sembroot is niet meer en Zeeland is in rouw over het verscheiden van een hoogste gezagsdrager, die sterker dan wie ook zijner voor gangers, door zijn liefde voor en verknochtheid aan dit gewest, die pe sporen heeft nagelaten, vooral in de harten der mensen, die hij in zijn veelbewogen leven, heelt gediend met een edele hartstocht. Met name op Schonwen-Duive- land is de droefheid groot over dit verlies .want in de ramptijd van 1953 zijn banden gesmeed, die al leen de dood kon verbreken. YVij herinneren ons het ontroerend medeleven van de commissaris toen de bevolking van deze streek tot het uiterste geprangd en ge slagen bijna geen uitweg meer zag. Wij herinneren ons ook de taaie, wilskrachtige houding nadien door jhr. de Casemhroot aangenomen om ook dit deel van zijn provincie er weer boven op te helpen. Her inneringen, ze zijn vele. Jhr. de Casembroot was aanwezig tijdens de herdenkingsdienst in de Grote Kerk te Zierikzee, luttele dagen na het gruwelijk rampgebeuren. Hij verbleef een nacht in het dooi water omsloten Ouwerkerk, maar hij was ook present toen de beslis sende slagen vielen aan het wa terfront. Hij stemde in met het: „Wat de toekomst brengen moge", gezongen door een geslagen be volking, maar zijn enthousiaste roep werd ook gehoord, toen de sluiting bij Ouwerkerk een feit was. Talrijke malen bezocht de commissaris sindsdien het getrof fen eiland, verschillende malen in gezelschap van de Landsvrouwe, die hij de geslagen wonden in deze streek toonde en die hij inlichtte over de middelen tot herstel. Een andere herinnering: Zee- land's commissaris was er bij toen de Hongaarse vluchtelingen hier onderdak vonden. In een veelzeg gende stilte nam hij het woord. De eerste regels van zijn toespraak waren in het Hongaars. Jonge mensen die al heel veel hadden beleefd, hebben we toen zacht zien huilen. In het hoogste bestuurscollege heeft jhr. de Casembroot met ener gie, met esprit en waardigheid de belangen van de provincie ge diend, oog hebbend voor de grote lijnen, maar de details niet ver getend. Nimmer sloot hij zich op in een ivoren toren, maar heel dicht stond hij bij zijn Zeeuwse volk. dat hij waarachtig heeft lief gehad. Zijn hartelijkheid en jov ia liteit waren spreekwoordelijk. Hij kende de autoriteiten, maar hij kende ook de „gewone man" en beter dan wie ook wist hij, welke krachten er juist in die eenvoudi ge Zeeuwse mens schuil gingen. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot is niet meer onder ons. Hij werd geroepen tot hoger orde. Zijn een voud en godsvrucht, zijn diep ge fundeerde menselijkheid en zijn kinderlijk geloofsvertrouwen zij de Zeeuwse bevolking evenzeer tot voorbeeld «als tot troost en bemoe diging. De vliegramp bij New York NEW YORK. 10-2. Nog slechts de stoffelijke resten van tien slachtof fers van de ramp met de DC-7 bij New York zijn geborgen. Het toe stel, dat 84 mensen aan boord had. stortte naar bekend maandagavond bij Long Island brandend in zee na in de lucht ontploft te zijn. Geen van de inzittenden overleefde de ramp. Men heeft lot dusver slechts kleine wrakstukken gevonden. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog volledig in het duister. Laotiaanse vluchtelingen naar Thailand BANGKOK, 10-2. Tn de afgelopen negen dagen zijn ongeveer 20.000 Laotianen naar Thailand gevlucht, aldus een in Bangkok uitgegeven verklaring van het Thailandse mi nisterie van buitenlandse zaken. Hierin wordt verder gezegd dat duizenden vluchtelingen de rivier de Mekong overstaken toen de gevech ten na de inmiddels neergeslagen opstand van rechtse generaals, vori ge week, begonnen. Generaal Phoemi Nosavan. Laoli- asns vice-premier, en generaal Lan- phoelhacoel, hoofd van de politie, die de voornaamste leiders van de opstand waren, vluchtten vorige week naar Thailand en vroegen po litiek asiel. De Thailandse premier veldmaarschalk Thanom Kittika- ohorn, deelde verslaggevers dinsdag mee dat de generaals niet niemand contact mogen opnemen. Thailand heeft versterkingen naar de grens met Laos gezonden om in filtraties van de linkse Pathet Lao strijdkrachten tc voorkomen. WASHINGTON, 10-2. President Johnson 'heeft de Westduitse ambas sadeur, Knappstein. de verzekering gegeven, dat de V.S. het streven naar de hereniging van Duitsland volledig zullen blijven steunen. De ambassadeur bracht een bezoek aan de president om hem een brief van bondskanselier Erhard te overhan digen over diens besprekingen met president de Gaulle in Rambouillet. De president verklaarde na afloop van het onderhoud, dat de bood schap van prof. Enhard een beves tiging vormde van de diepgaande belangengemeenschap tussen de bondsrepubliek en de V.S. Bij een zware storm in de Be- ringzee zijn op 19 januari vier Rus sische treilers met man en muis ver gaan, zo heeft het Russische persbu reau Tass woensdag bekend gemaakt ROTTERDAM. 10-2. Opnieuw is een or&ng oetan in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp gestorven. De vrouwtjesaap Nina, die in het week einde ziek was geworden, stierf. De enige mannetjes orang toetan Peek, waarvan men zaterdag zei dat hii stervende was, leeft nog steeds al is zijn toestand niet verbeterd. Er zijn nu nog drie vrouwtjes-orang-oetans die niet door de ziekte zijn aange tast. Provincie in rouw Dit nummer bestaat uit 12 pagina's In Zwitserland is een comité in het leven geroepen, dat zich voor stelt de herinnering aan wijlen sir Winston Churchill levendig te hou den door 'het aanleggen van een ver zameling van alle door deze geschre ven boeken en van werken, die op het leven van Churchill zijn geba seerd. Op de Amerikaanse ambassade in Den Haag, heeft de heer P. Smith, woensdagochtend, namens een aar dewerk- en tegelfabriek, twee Ken- nedy-herdenkingsborden aangeboden aan de Amerikaanse zaakgelastigde, de heer Fisher Howe. Een van de borden zal worden doorgestuurd naar mevrouw Jacqueline Kennedy. De foto toont rechts de heer Fisher Howe, links de heer P. Smith, Overigens hadden de Chinese auto riteiten het niet nodig geoordeeld een welkcmslmanifestatie, hoe be scheiden ock, te organiseren. In deze afwezigheid van uitbun dige vriendschapsbetuigingen bij de één in vreugde, één in verdriet. Zuidwestelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking maar weinig of geen regen; zwakke wind diaaiend naar zuidwest, latei- toenemend tot matig of krachtig; weinig verandering in temperatuur. 12 febr. Zon op 8.01, onder 17.48. Maan op 13.11, onder 5.33. Volle maan: 16 febr. te 1.27. Doodtij: 11 febr. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 12 febr. 11.28 v.m. n.m. HJIO» WKKSHAVEN 12 febr. 11.18 v.m. n.m. Springtij: 18 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied bij Ier land- neemt >n omvang af en ver plaatst zich langzaam in de richting van de Golf van Biscaye. Boven IJs- land en ook in het zeegebied ten zuiden daarvan daalt de luchtdruk gestadig. Er formeert zich een vrij omvangrijke depressie In ons land Zal hierdoor de wind naar zuidwes telijke richtingen draaien en latei- in kracht toenemen. Er blijft lucht van maritieme oorsprong binnen stromen waarin vrij veel bewolking voorkomt. Een zwakke frontale sto ring die enkele buien veroorzaakt passeert vanavond ons land. Voor morgen laat het zich aanzien dat er geen regen van betekenis zal vallen. Eerst nadat de depressie bij IJsland vrij diep geworden is, kunnen de re genkansen weer groter worden. In de temperaturen 'komt niet veel veran dering .De vorst in Europa is lang zaam op retour. In de Balkan, Italië en Spanje heeft het de afgelopen nacht flink gevroren, in de Povlakte zelfs 10 graden C. Grote populariteit Zeeland zal verder moeten gaan zonder de steun en zender dat hart verwarmend enthousiasme van deze voortreffelijke mens ,die de dertiende commissaris in successie was en die zich wijd en zijd in deze provincie een grote populariteit heeft verwor ven. gebouwd op bewondering en sympathie voor zijn gave persoon lijkheid. Met name denkt Schouwen-Duive- land in dit droeve uur aan de man, die vooral in en na de stormramp van 1953 heeft meegeleefd met de getroffen bevolking op een wyzc die zijns gelijke niet heeft. Talrijke malen is Zeeland's com missaris toen naar het eiland geko men. Hij wilde delen in de vreugden van dit gewest, maar ook in de smarten en op dit punt heeft hij zijn ware innerlijk prijs gegeven. Het was er één van een medevoelend en medelijdend mens, die zichzelf op trok aan de eenvoud en godsvrucht van de Schouwen-Duivelands be volking, die hij zeer hoog achtte. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot is niet meer onder ons, maar de her innering aan hem zal nimmer ver bleken. Hij beschouwde Schouwen- Duiveland niet als zo maar een „bui tengewest", maar als een integrerend onderdeel van deze provincie, voor de ontwikkeling waarvan hij zijn vol ledige persoon heeft ingezet. In een di if tig geleefd leven heeft hij zijn hoge diealen waargemaakt tot zegen van stad en gewest. Met een nuchtere necrologie van Zeeland's overleden commissaris is nog niets gezegd, want het was juist deze man die in een fel geleefd le ven, hart en ziel aan deze provincie had verpand en aan de ontwikkeling van dit gewest heeft gedaan wat maar mogelijk was. herinnering aan I960; bomen planten te Ouwerkerk Er was dan ook ernstige ongerust heid onder de Zeeuwse bevolking over de ziekte van de commissaris. Vrijwel ieder wist dat een chroni sche astmatische aandoening in een akuut stadium was gekomen, het geen opname in het Akademisch zie kenhuis te Utrecht noodzakelijk maakte. Van dat moment af heeft Zeeland - heeft met name ook Schouwen-Duiveland - meegeleefd met jhr. De Casembroot. Ook van hieruit waren de telefoontjes naai de provinciale griffie talrijk. Zij die telefoneerden wilden weten hoe de ziekte van de commissaris zich ont wikkelde. In de kerken werd voor zijn herstel gebeden. PEKING, 10-2. Premier Kosigin van de Sowjet Unie is met zyn dele gatie na een bezoek van vier dagen aan Noord Vietnam, uit Hanoi in Peking aangekomen. Kosigin's gezicht stond ernstig. Hij scheen somber gestemd en vermoeid te zijn en daalde langzaam de vlieg tuigtrap af. Ook de bescheiden handdruk die Kosigin Tsjoe en Lai gaf, was een afspiegeling van zijn gemoedsge steldheid, aldus A.F.P. Toen Kosigin de fotografen ontwaarde deed hij een poging om vriendelijker te schij nen. De Russische premier scheen pas een weinig „op te leven" toen hij zes kinderen met bloemruikers op zich af zag komen. Kosigin klaag de over de tropische warmte in Hanoi. aankomst van Kosigin zien corres pondenten een bevestiging van ge ruchten, dat de Russische premier slechts korte tijd in Peking zal blij ven en morgenochtend naar Moskou zal vertrekken. Uit een en ander trekt A.F.P. de conclusie, dat de jongste gebeurte nissen in Noord-Vietnam niets bij gedragen hebben tot verbetering van de betrekkingen tussen Peking en Moskou. Vanaf zondag hebben de Chinese pers en radio telkens weer herhaald, dat allen die denken aan onderhan delingen en „co-existentie" met „het Amerikaanse imperialisme" tenslot te gemene zaak met Washington zul len maken. Meer rode hulp aan de ontwikkelingslanden DEN HAAG, 10-2. In hel Academisch ziekenhuis in Utrecht is woensdagmiddag op 58-jarige leeftijd overleden jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commis saris van de koningin in Zeeland. De heer De Casembroot werd 5 januari van dit jaar met akute adem- halingsstocrnissen opgenomen in het Gasthuis te Middelburg. Op 17 januari werd hü overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Utrecht, waar hij woensdagmiddag is overleden. WASHINGTON, 10-2. De econo mische hulp van 'het communistische b'iok aan de ontwikkelingslanden was in 1964 groter dan ooit, zo heeft dinsdag David Bell, directeur van het Amerikaanse bureau voor inter nationale ontwikkeling meegedeeld. In een rapport dat bestemd is voor het Amerikaanse congres raamt Bell de waarde van deze hulp in het af gelopen jaar op 1.3 miljard dollar. „Dat wijst erop dat de communisti sche wereld haar pogingen heeft ver sterkt om de hulp te gebruiken als middel tot verkleining van de in vloed van het westen in de minst ontwikkelde gebieden", aldus Bell, die echter de vergroting van de Hulp ook als resultaat ziet van de wed ijver tussen de Sovvjet-Unie en China. Naar aanleiding van het overlij den van de commissaris der konin gin is er morgen (vrijdag) in Middel burg een buitengewone vergadering van de Staten van Zeeland. De ver gadering begint om elf uur. August Francois Charles de Ca sembroot werd geboren te Middel burg op 7 december 1906. Na het gymnasium in zijn geboortestad te hebben afgelopen, studeerde hij rechten aan de Utrechtse universi teit, waar hij in 1931 het doctoraal examen deed. In juni 1932 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Westkapelle, welke functie hij ver vulde tot 1 januari 1941. In decem ber 1940 was hij namelijk benoemd tot lid van gedeputeerde staten van Zeeland, doch op 6 mei 1943 werd hij als zodanig door de bezetter ont slagen. Nu de bevrijding werd jhr. de Ca sembroot belast met de waarneming van het ambt van commissaris dei- koningin in Zeeland. Hij werd alge meen adviseur van de militaire com missaris in die provincie en vervol gens tot 1 oktober 1945 eerst-toege- voegd-officier bij het militaire com missariaat Zeeland. Na de opheffing van dit instituut was bij verbin dingsofficier van het militair gezag voor Zeeland benoorden de Wester - schelde tot l december bruari 1946 werd bij opnieuw bur gemeester van Westkapelle. Met ingang van 1 februari 1948 volgde jhr. mr. de Casembroot jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford als commissaris der koningin in Zeeland op. De heer de Casembroot was com mandeur in de Orde- van Oranje- Nassau en grootofficier in de Orde van Verdienste (Al merito della Re- publica) van Italië. Aanvankelijk herstel Na een zeer angstige periode, met akuut levensgeyaar, trad aanvanke lijk een herstel in en juist deze week liet de toestand zich gunstiger aan zien, zo zelfs dat de echtgenote van jhr. De Casembroot toestemming kreeg zich naar Middelburg te be geven. Onverwacht kwam gistermid dag het onherroepelijk bericht dat een hartinfarct een einde maakte aan het leven van Zeeland's com missaris. Uit Utrecht werd het ontstellend bericht doorgegeven aan de plaats vervangend commissaris, mr. dr. A. J. J. M. Mes, die o.m. de partikulier secretaris van H.M. de Koningin van het droeve verscheiden op de hoogte stelde. Ook andere autoriteiten wer den door mr. dr. Mes ingelicht over de dood van Zeeland's eminente com missaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1