Gillette Griep...? STAD EN EILAND Alle militairen worden ingeënt tegen A-griep MEER KEREN SURLIEM SCHEREN DAN MET WELK ANDER MESJE OOK! dat is pas écht scheren Trekken Russen zich terug uit Oost-Duitsland Rome in de sneeuw DE HISTORIE SPREEKT De oesters en de oesterhandel in Zierikzee (i) ZIERIKZEE, februari. Het is le- gtnwucrdig rcerig onder de Zeeuwse schelpdierenvissers. Het eeuwenoude bedrijf wordt bedreigd, niet door de zware vorst als in 1962-1963 of door de slippers of andere parasiet of welke ziekte onder de schelpdieren er gt vonden mag worden, maar door zijn medemens, die op grotere vei ligheid bedacht de Oosterschelde wil afdammen cf beducht dat hem straks een tekort aan de eerste levensvoor- waardeu, het zoet water, zal ontbre ken, met vooruitziende blik „een zcetwaterreservcir wil scheppen door de afdamming dier Schelde, om dat gevaar te voorkomen. Indien dit laatste al mocht gelukken, dan is het vanzelfsprekend, dat de schelpdie renvisserij ten dode gedoemd is.. Te betreuren zou het zijn indien deze welvaartsbron zou ophouden te vloeien. Dit alles bedenkende gaan de gedachten verder terug en vraagt men zich af of dit nu waarlijk een oud bedrijf is. Eerstens dient vermeld te worden dat de oesters reeds voorkwamen in de prehistorie. De vele fossiele oes terschelpen die nog heden worden gevonden, bewijzen dit. Maar ook de eerste mensen die aan onze binnen wateren hebben gewoond zullen oes ters hebben gegeten wanneer zij bij een sterke oostenwind, als het water heel laag was, de kans kregen deze op de zeebodem op te rapen. Hun vindingrijkheid zal hun wel gehol pen hebben om ze open te maken en de inhoud der schelpen te nutti gen. Daar is echter de handel in oesters niet mee bewezen. Het eerste wat wij in onze streek van oesterhandel bemerken is opge- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nagele-Tollebeek (toez.): R. P. Ytsma, Hemelum; te V'aassen (toez.): F. J. Veldman, Drachten. Bedankt voor Barneveld: D. v. d. Berg, Veenendaal; voor Zetten-An- delst: P. J. Bos, Sprang. Ger. Kerken Beroepen le Voorburg (vac. dr. J. M. Vlijm): C. L. Timmers, Amstel- veen-Z.; te Ruinerwdld-Koekange (vac. J. A. Kwast): A. Vos, Hoog kerk; te Dwingelo: 'kand. Tj. Kui pers, Nijmegen. Aangenomen naar Joure: C. A. Wrelemaker, Nieuw-Loo9drecht; naar Roermond-Maasbraoht (schippers- pred.) kand. A. C. Verheul, Nijkerk, die bedankte voor Homhuizen- Kloosterburen en voor Staveren- Hindelopen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Appingedam-Over- sehild: K. van de Belt, Twijzel. Ohr. Ger. Kerken Beroepen te Schiedam: R. Slofstra, Harlingen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Rilland-Bath: L. Huisman, Vlaardimgen. NIEUWERKERK. Woensdag 10 fe bruari, 7.30 uur: bijbellezing, ds. Karens. Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Vrijdag 12 fe bruari, 3 uur, ds. F. Mallan, te Vee nendaal. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt te Utrecht UTRECHT, 8-2. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 316 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1000 tot f 1380; werkpaarden f 950 tot f 1400; oude paarden f 800 tot f 1160; 3-jarige paarden f 800 tot f 1120; 2-jarige paarden f 700 tot f 900; veulens f 300 tot f 620; hitten f 600 tot f 800. Slachtpaarden per kg. slachtge- wicht f 2,30 tot f 2,80; jonge slacht paarden per kg. slaohtgewicht f 2,80 tot f 3,20. De handel was vlug. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 8-2. Op de Rotter damse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd af boerderij Tarwe - 'doorsrreekwaliteit 'basis 17 pet. vocht levering deze week tot f 38,75. Zomergerst - volgens monster tot f 30,00. Groene erwten tot f 35,00; Schok kers tot f 41,00; Bruine bonen - boe- rensdhoon tot f 62,50. Aat-dappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 8-2. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 16,00- 17,50; Bintje 35 mm tot 50 mmf 11,50; Bintje 40 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 12,75-14,00; Meev- 1 ander 40 mm opwaarts f 12,75-13,50; Bovelandcr 40 mm opwaarts f 17,00- 18.00; Furore 40 mm opwaarts f 13,00 -14.25. Zandaardappelcn voor het binnen land: Libertas 40 mrm opwaarts f9,25 -9,75. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 12,50-13,50; Bintje 45 mm opwaarts in verschillende maten gesorteerd geen notering. Zand-aardappelen voor de export IJsselster 35 mm opwaarts f 8,00; Patrones 35 mm opwaarts f 8,00; Voran 35 mm opwaarts f 8,00. Voer-aardappelen f 3,0(7-3,50. Stemming: binnenland rustig, bui tenland flauw. Prijzen berekend por 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto tekend in de boeken van de „tol te Iesekeroord" en wel dat op don derdag 18 maart 1473 is gepasseerd, het „meretscip van der Goes" waar in wat oesters waren van de „Cop- man van Westenscouwen" voor welke oesters betaald waren 10 gro- ters een kwartje in ons tegen woordig geldgebruik. Hieruit kan evenmin bewezen worden dat er te Westenschouwen oesterbanken wa ren, dus een cesterteelt werd uitge oefend, maar wel dat er een handel bestond en dat was vastgesteld wel ke belasting van oesters betaald moest worden. Maar ook het woord koopman van Westenschouwen wijst toch wel in de richting van dezelfde tol te Ier- sekeroord waarin vermeld, dat in november 151S het tolgeld voor oes ters werd vastgesteld en bepaald op 12 groten per last, dat is 30 cent in onze munt of voor 12 smalle tonnen. Vaatjes Hieruit blijkt dat ook toen reeds vaatjes werden gebruikt voor het verzenden van oesters. Vergelijken we nu het bedrag van 1473 n.l. een kwartje met 1519 vastgesteld op 30 cent per last, dan is het moeilijk cm aan te nemen dat dit z.g.n. wilde oesters waren, die b.v. opgeraapt waren te Hugelijnszand op de slik ken ten oosten van Westenschouwen. Er waren echter niet alleen Zeeuwse oesters bekend, maar ook Franse, Engelse en Noorse. Door de wacht te Vlissingen is hierover op 15 februari 1570 opgetekend: „Jan Nie- naer van Diepen, comende van Ca lais, met 60 tonnen oesters", waar voor hij belasting betaalde 2 schel lingen 10 denariën, is ongeveer 70 cent onze munt. Hieruit moge blijken dat er ook een handel met Frankrijk bestond en oesters vandaar hier werden in gevoerd. Het is onbekend of die Franse oes ters hier verder werden gekweekt, verwaterd of rechtstreeks verhan deld werden. Wel is van verschillen de z.g.n. keukenstukken bekend dat de kunstschilders dikwijls de oesters hebben afgebeeld op de tafels der ZIERIKZEE Toneelavond P.J.G. Schouwen-Duiveland Zaterdag 13 februari a.s. wordt in het „Huis van Nassau" de jaarlijkse avond gehouden van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Schouwen- Duiveland. Door leden -van de P.J.G. zal worden opgevoerd het blijspel in drie bedrijven „Haar andere man". Na afloop volgt een bal o.l.v. de „Sea Town Five". Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen Op vrijdag 12 februari houdt de afdeling Schouwen van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen in samenwerking met de afdeling Duiveland een vergadering in het „Huis van Nassau". Als spreker treedt op de heer H. Dumee, met het onderwerp „Op vleugels naar Mal- lorca". Het gesproken woord wordt toegelicht met 'kleurendia's. Ver. „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland" Op donderdag 18 februari a.s. wordt in de bestuurskamer van de Technische School de algemene le denvergadering gehouden van de Vereniging „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland te Zierikzee. Op deze vergadering komen de jaarstukken aan de orde. Een be stuursverkiezing is noodzakelijk in verband met de periodieke aftreding van de heer M. de Regt. In de vaka- ture van de heer J. Roggeband be veelt het bestuur aan het dubbeltal: L. Tieleman, Nieuwerkerk en J. H. Braber te Renesse. In de vakature van de heer J. Steutel beveelt het bestuur aan de heer J. Steutel Jzn. te Zierikzee en de heer Joh. v. d. Wekken te Zierikzee. Geld ontvreemd uit benzine-automaat In de nacht van zondag op maan dag hebben onbekenden de automaat voor bromfiets-benzine van garage J. v. d. Wekken, staande aan het Jannewekken alhier, geforceerd en de uit zilveren guldens bestaande inhoud gestolen. Hoeveel geld pre cies is ontvreemd valt niet meer na te gaan, maar naar alle waarschijn lijkheid 'kan d'e 'buit ten hoogste f 20 'hebben bedragen. Overigens was de 'benzine-automaat vrij simpel open te maken ,maar hierin zijn intussen verbeteringen aangebracht. De rijks politie stelt een onderzoek in. WESTENSCHOUWEN Raadsvergadering De raad komt in openbare verga dering bijeen op vrijdagmiddag 12 februari. De agenda omvat een 14- tal punten, waarbij o.a. de aanbie ding der gemeentebegroting 1965. Verder hopen 'b. en w. op goedkeu ring van hun voorstel tot het verle nen van een éénmalige bijdrage in verband met het 40-jarig jubileum van 'het District West van de Ned. Politie Sportbond. Een ander voor stel 'behelst het verlenen van recht van opstal aan de vereniging „Het Groene Kruis" van Renesse. Noord- welle en Serooskerke. Een beroep schrift van de 'heer D. C. Groene- woge inzake hel weigeren van een bouwvergunning zal behandeld wor den. Grondruil met de heer J. de Koning komt eveneens ter sprake. Verhoging der reinigingsrechten zal ook een belangrijk punt vomrtcn. Verder enige wijzigingen in de ge meentebegroting 1964 en in de gem. dienst voor soc. bijstand. De gemeen te gaat verder 'bouwgrond verkopen aan de erven Vis-Geluk, gelegen aan de J. M. Beijelaan te Burgh. rijken, een bewijs dat het toch geen zeldzame delicatesse was. Toch zou het nog bijna een eeuw duren alvorens het stadsarchief ons hierover nader zou inlichten en wel tot 19 februari 1656, toen de magis traat van Zieriksee het salaris van de oestermeter vaststelde. Dit wijst wel degelijk op een bestaande handel in oesters. Aangesteld door de raad Deze oestermeters werden door de Raad aangesteld en hun namen zijn bekend tot 1766. Het besluit is van 16 juli 1661. Uit hetzelfde jaar is mede iets bekend over de handel in oesters, wanneer de heren van de Raad op 25 september bepalen dat oesterhaalders en kreeftenvaarders een „zekere quantiteit" op de vis markt moeten brengen. Er staat niet bij, opdat de heren ook eens een oestertje zouden kunnen eten Het woord „oesterhaalders" houdt echter in dat dit een beroep was en niet zomaar van een enkeling, maar van meerderen, waaruit we mogen besluiten dat er een levendige han del was in buitenlandse oesters. Het is niet bekend of al die oesters hier verwaterd werden, maar wel dat op 29 december 1663 door de Raad aan Adriaan Boom vergunning werd verleend om een oesterhuis te bouwen ten oosten van het tegen woordige havenhoofd tegen betaling van 13 schellingen 6 groten, is 4 gulden en 5 cent 'sjaars. De heren vergaten cok zichzelf niet, want er werd bijgecondisioneerd dat men jaarlijks daarbij moest geven een kinnetje oesters, wat zeker een wel kome versnapering was op Sint Ste vensdag (26 december) als jaarlijks de nieuwe burgemeester werd ge kozen en de heren in de kleine uur tjes elkaar thuis brachten. Oniengheid Het gemeentebestuur had nogal wat besognes met de oesters en er schijnt zelfs over de oesterprijs on enigheid te zijn geweest. Want 2 september 1668 stelde de Raad vast dat de oesters geleverd moesten wor den voor f 1,25 per 100 stuks en dat men een beugel moest maken óm de aangevoerde oesters te meten. Het was destijds als tegenwoordig, de magistraat zocht altijd naar nieu we bronnen van inkomsten. Toen de oesterhandel zich sterk ging uitbrei den zag de Raad dan ook hierin niet alleen een voordeel voor de stede lingen, maar ook voor de stad als zodanig. Daarom stelden zij op 18 juni 1669 vast dat van buiten inko mende oesters werden belast met een schelling (30 cent) per ton. De oes terhaalders maakten hiertegen ern stig bezwaar op 14 september, met het gevolg dat op 28 december van hetzelfde jaar dit Raadsbesluit werd gewijzigd en de belasting werd ver laagd van een schelling tót 4 stui vers. Bij nauwkeurig lezen zit in dat raadsbesluit nog iets anders en wel de inkomende oesters werden belast, niet de hier gekweekte. Het zou dan ook niet verwonderlijk zijn wanneer de Raad deze belasting vorderde om de eigen kweek te bevorderen. Vorstschade De winter van 1669 op 1670 schijnt een strenge te zijn geweest, althans een paar oesterkwekers, Adriaan Boom en Daniël Crijnse verzoeken 20 juli 1670 om van de belasting - men noemde dat toen import - te worden ontslagen, nadat zij rapport hadden uitgebracht over de grote vorstschade aan de oesters. HAAMSTEDE De heer H. Bod'bijl te Haam stede slaagde aan de Vakschool voor bakkerij- en 'hotelpersoneel te Rot terdam voor het diploma koksoplei ding voor zeevarenden. NOORDWELLE Toneelavond K.V. DOSKO AI gooit de plaatselijke korfbal vereniging DOSKO dan niet direct 'hoge ogen in 'de micro korfbalcom- petitie, tooh gonst 'het 'in de vereni ging ook 's winters van activiteiten. Dit najaar bijv. verzorgde DOSKO met eigen 'krachten een zeer ge slaagde feestavond. Thans is men weer zover gevorderd d'at a.s. zater dag de jaarlijkse toneelavond zal kunnen worden gegeven. Opgevoerd zal worden „Een stuurman komt te rug". Zoals gewoonlijk zal DOSKO ook ditmaal wel weer een volle zaal weten te trekken. Vragen maar... LONDEN, 9-2. Prins Philip, de gemaal van koningin Elizabeth ral op 4 april deelnemen aan een radio-„quir" van de B.B. C. Hem zullen dan door een viertal „tieners" over oncler- irorpen van allerlei aard Dra gen worden gesteld. De prins zal van tevoren niet weten welke vragen hem boven het hoofd hangen. DEN HAAG, 9-2. De inspecteur van de militair geneeskundige dienst, generaal-majoor-arts dr. H. J. van der Giesscn, heeft heden (dinsdag) besloten dat ook alle in Nederland gelegerde militairen van land- en luchtmacht tegen de A-gricp zullen worden gevaccineerd. Daarmee zal het totaal aantal militairen dat in geënt wordt stijgen tot rond 100.000. Diefstal van antiek opgehelderd BREDA, 8-2. Door een lip van een antiquair heeft de Bredase recher che maandag in samenwerking met de rijkspolitie van Made waarschijn lijk drie inbraken kunnen ophelde ren, 'die de daders voor naar schat ting enkele duizenden guldens heb ben opgeleverd. Antiek tafelzilver, oude klokken, en tapijten behoorden tot. de buit, waarvan een deel werd achterhaald toen maandagmorgen 'in alle vroegte tien politiemannen een inval deden in het huis van de 35-jarige 'koop man M. van Z. Deze 'beweerde de goederen te 'hebben gekocht. Hij is verdacht van heling ingesloten. ZIERIKZEE Bratul in etalage van kledingmagazijn Gisteren (maandag)avond omstreeks kwart voor zes werd de brandweer gealarmeerd voor een brand welke was ontstaan in een etalage van het kledingmagazijn „De Stad Parijs" en waarbij, naar later kon worden vast gesteld, voor meer" dan duizend gul den schade is aangericht aan kleding en etalagepoppen. De brand onstond toen een zoon tje van de eigenaar een sigaretten aansteker, welke ten gerieve van de klanten bij de kassa lag, had weg genomen en er mee aan het spelen was gegaan bij de etalage. Toen de brandende aansteker in de nylon pluche vloerbedekking van de etalage viel, stond deze zeer snel in brand. Met behulp van enige personeelsle den van de N.V. Koninklijke Zeelan- dia kon het vuur met schuimblus- sers spoedig worden bedwongen. De brandweer*, welke vlug ter plaatse aanwezig was, behoefde toen geen dienst meer te doen. Regeling voor overcompleet zijnde offieieren DEN HAAG, 8-2. Overcompleet zijnde officieren die vrijwillig de dienst verlaten, kunnen aanspraak maken cp een uitkering die gelijk is aan achttien maal het bedrag van hun laatst genoten jaarwedde. Deze officieren kunnen voorts voor zichzelf en hun gezinsleden aan spraak maken op een gelijke genees kundige verzorging als waren hun geen voortijdig ontslag verleend, tot op het moment dat ze normaal de dienst zouden hebben verlaten. Verder zal deze officieren de mo gelijkheid worden geboden om bij het verwerven van een burgerbe trekking, bemiddeling op individuele basis te verkrijgen. Dit zijn de „extra's" die de minister van defen sie, de heer P. J. S. de Jong biedt om te bevorderen dat het teveel aan beroepsofficieren in bepaalde ran gen wordt teruggebracht. Een en an der heeft hij meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer J. Blom (P.v.d.A.). Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. (terftouiscfl Vóór 50 jaar. ZIERIKZEEè Hel Hollands To neelgezelschap bracht het blijspel „Mijn baby" op de planken van de Concertzaal. BRU1N1SSE. Door het Koninklijk Nationaal Steuncomité is aan het comité f 678,62 gezonden als restitu tie van 50 pet. der uitgekeerde dag lonen bij de werkverschaffing. BRUJNISSE. De heer H. v. d. B. alhier vierde zijn 101ste verjaardag. DREISCHOR. „Levensdwang" was de titel van het spel, dal werd opge voerd door de rederijkerskamer „Bellamy". ZIERIKZEE. Over de Anti-Oor logsraad sprak in het „Huis van Nassau" mr. dr. S. J. M. van Geuns. ZIERIKZEE. De zoutziederij „De Zierikzeesche Leye Keethield een algemene vergadering van aandeel houders. RENESSE. In deze gemeente be vinden zich nog altijd 35 Belgische vluchtelingen, die van rijkswege on dersteund worden. NOORDGOUWE. Ondanks de moeilijkheden als gevolg van de mo bilisatie is Con Amore" er toch nog in geslaagd een uitvoering te geven. KERKWERVE. Op enige afstand van de losplaats Flaauwers spoelde een zeemijn aan. ELLEMEET. In zaal de Roo trad de in Schouwen welbekende land weerman Pierre Leenhouts op, met een programma van komische voor drachten. NIEUWERKERK. De kapitale mee- stoof „De Kapel" te Kapelle in Dui veland is verkocht. „De Kapel" werd in 1SG9 gedeeltelijk nieuw en geheel in steen herbouwd. BURGH. Alhier ging de bijzondere school met de lessen van start. HAMBURG, 9-2. De in Hamburg verschijnende „Bild-Zeitung" meld de dinsdag op grond van uit War- sdhau ontvangen informaties, dat de Sowjet-Unie reeds enige maanden lang bezig is haar troepen uit oost- Duitsland terug te trekken. Zij zouden worden vervangen door Poolse en Tsjeohoslowaakse troepen, naast enkele symbolische Russische eenheden. Volgens hei blad zou tot deze te rugtrekking zijn besloten tijdens ge heime besprekingen, in Genève en New York, tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie. die beoogden tot een ontspanning op (militair ge bied in centraal-Europa te komen, zonder concessies evenwel op poli tiek terrein. Voor dit laatste baseert de „Bild-Zeitung" zjj'n bericht op verklaringen van diplomatieke zijde in oost-Berlijn. ROME. 9-2. In Rome ligt een pak sneeuw, dat vanmorgen reeds 10 cm dik was. Het sneeuwt nog en het le ven in de stad is gedesorganiseerd. Er rijden bussen noch taxi's en de Romeinse openbare werken zijn niet ingesteld op deze toestand. HET ZWAARD VAN PALERMO 35. „Alfonso gaat zijn opwachting bij de hertogin maken?" Aram rukte zich plotse ling los uit zijn roerloze houding. „Maar zij is in het park, te zamen met Palermo! En als Alfonso de zwaardschede van mijn vriend ziet"Hij maakte zijn zin niet af. Lenig sprong hij de treden van het bor des af en rende weg, zo snel zijn benen hem dragen konden. De oude vrouw keek hem somber na. „Ge zult tevergeefs strij den tegen de gevaren die uw vriend be dreigen".... prevelde ze. „Hij zoekt het zwaard.... cn de vloek van het zwaard zal over hom komen" Op hetzelfde ogenblik hield Alfonso ver rast zijn paard in en boog zich enigszins voorover. „Ahik meen de kleine her togin te zien".... zei hij met. een hoge stem. „Doch het duifje is niet alleen, Felix! Het schijnt dat ze een doffer heeft ge vonden en samen met hem in het lover- koertWij komen juist op het goede ogenblik, naar het schijnt. Ik ben be nieuwd wie de jonge dwaas is, die wij een lesje zullen moeien geven".En met een behaagziek lachje wendde hij zijn paard. Tussen de hoge bomen liepen Palermo en Clclia naast elkaar. De dichter had juist haar ogen vergeleken met stille bergmeren cn met viooltjes en met de wijde blauwe lucht en met do duizend en een andere dingen die een behoorlijk dichter weet le verzinnen, wanneer hij verliefd is. „Dat is zeer schoon gesproken, messire", zei hel meisje lachend. „Maar hebt ge het zwaard niet vergeten, dat degene met wie ik mag huwen moet vinden?" „Maak u geen zorgen, dat zwaard vind ik wel", verzekerde Palermo luchtig. „Heb ik soms niet de zwaardschede, die er bij past aan mijn zijde hangen? Welnu, maak u dan geen zorgen. Niels kan mij weer houden! Nu zijn er belangrijker dingen om aan te denken. Luister. Ik heb zojuist een nieuw kwartrijn voor u bedacht"Hij was zó in beslag genomen door Clclia en zijn nieuw gediohh dat hij do zachte hoef slagen niet achter zich hoorde naderen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7