RUSSISCHE VERKLARING NA AMERIKAANSE AANVAL: Opnieuw arrestaties in Selma (Alabama) Vier doden bij verkeersongevallen Oud-ministers ter dood veroordeeld Acht vliegtuigen van de V.S. Meer salaris voor Britse artsen WAT UQT Dl BILT beschadigd Lage temperaturen in Turkije Vliegramp bij New York eist 84 doden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 februari 1965 121ste jaargang Nr. 19732 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11,. Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per sink. In dit nummer: Oesterteelt te Zierikzee in vroeger tijd „Gedwongen veiligheid van Noord-Vietnam te verzekeren" MOSKOU, 8-2. De Russische regering zal gedwongen zyn „met haar bondgenoten en vrienden" verdere maatregelen te nemen om de veiligheid van Noord-Vietnam te verzekeren en de defensie van dit land te versterken". Dit werd maandagavond door het persbureau „Tass" bekendgemaakt. In de Russische verklaring wordt verder gezegd dat deze maatregelen noodzakeiyk zyn met het oog op de „nieuwe en ernstige provocaties tegen Noord-Vietnam door strüdkrachten van de Verenigde Staten". Er behoeft niet aan te worden getwijfeld dat de Sowjet-Unie deze maatregelen zal nemen. Het Russische volk zal zjjn internationale verplichtingen tegenover een socialistisch broederland nakomen, aldus de verklaring. De Sowjet-regering steunt vastbe raden de verklaring van de Noord- Vietnamese regering, welke protes teert tegen de militaire acties van de V.S. en tegen de aanwezigheid van Amerikaanse troepen en wapens in Zuid-Vietnam. Zij onderschrijft volledig de eis van Noord-Vietnam deze acties stop te zetten en de Ge- neefse akkoorden strikt na te leven. Na een overzicht van de gebeurte nissen van de afgelopen dagen zegt de Sowjet-regering in haar verkla ring: „De piratenacties door vlieg tuigen van de Amerikaanse lucht macht op onbewoonde dorpen in Noord-Vietnam wekt toom en ver oordeling bij het Russische volk en bij alle volken die zich verzetten te gen imperialistische willekeur en agressie. In een poging om tenminste een schim van een voorwendsel voor deze nieuw daden van agressie tegen Noord-Vietnam te scheppen, verwij zen Amerikaanse officiële kringen naar het feit dat in de loop van hun bevrijdingsstrijd de Zuidvietnamese patriotten klappen uitdelen aan mi litaire installaties op het gebied van door de Amerikanen bezet Zuid-Viet nam. Maar wie geeft de V.S. het recht vergeldingsmaatregelen te nemen te gen acties van opstandelingen in Z. Vietnam? In de verklaring wordt op gemerkt dat de bevolking van Zuid- Vietnam een harde en gerechtvaar digde strijd voert tegen buitenlandse interventie en dat het slechts wenst zijn eigen boontjes te doppen zonder buitenlandse bemoeiingen. Chinese reactie PEKING, 8-2. China heeft maan dag de Amerikaanse „piratenactie" tegen Noord-Vietnam veroordeeld cn gezegd dat het niet werkloos zal blij ven toekjjken. In een regeringsverklaring worden de Amerikaanse luchtacties beschre ven als „een onverbloemde oorlogs provocatie". De Amerikaanse rege ring is begonnen de oorlog tot buiten Zuid-Vietnam uit te breiden. Noord- Vietnam heeft thans het recht van actie om de Amerikaanse agressie te bestrijden, zo merkt de Chinese re gering op. Zij zegt verder dat alle landen, die de akkoorden van Genève steunen, gerechtigd zijn Noord-Viet nam te steunen. 900.000 gulden schade bij ui legeroefening NEDERLANDERS WERKEN LANG DEN HAAG, 8-2. De Neder landse industriearbeiders wer ken over het algemeen langer dan hun collega's in de andere E. E.G.-land en, zo blijkt uit een statistiek in Europa-Uni- on", het orgaan van de West- Duitse Europese Beweging. In 1963 werkte de Nederlandse industrie-arbeider gemiddeld 207G uur, tegen de Franse ar beider 2073, de Italiaan 2000, de Belg 1972 en de Westduitser 1860 uur. Dit betekent, dat de Duitse industrie-arbeider in dat jaar vijf weken minder ge werkt heeft dan zijn Neder landse collega. Doch dit bete kent dank zij de moderne pro- dukCiemethoden niet, dal de Duitser minder produceerde, aldus „Europa-Union". „Agressie door de Verenigde Sta ten tegen de democratische republiek Vietnam betekent agressie tegen Chi na", aldus de regeringsverklaring. Deze zegt voorts dat het 650 mil joen zielen tellende Chinese volk be paald niet werkloos zal toezien en dat het in dit opzicht goed is voor bereid. De verklaring besluit met een op roep op alle vredelievende landen zich te verenigen en het Vietnamese volk „in zijn rechtvaardige strijd te steunen". Vergeldingsaan vallen WASHINGTON, 8-2. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen heb ben maandag bü een nieuwe vergel- dingsaanval op Noord-Vietnam mi litaire doelen gebombardeerd. D§ Amerikaanse woordvoerdei sprak een bericht tegen van het Russische persbureau „Tass", vol gens hetwelk drie Amerikaanse toe stellen waren neergeschoten. Het Russische persbureau sprak over een nieuwe aanval op de stad Dong Hoi, maar de Amerikaanse te levisiemaatschappij N.B.C. meldde uit Saigon dat de luchtaanval van maandag tegen andere doelen was gericht dan de aanval van zondag. Volgens de N.B.C. namen maandag ook Zuidvietnamese toestellen aan de luchtaanval deel. Zondag moesten de Zuidvietnamese vliegtuigen wegens het slechte weer naar hun bases te rugkeren. De tweede vergeldingsaanval werd uitgevoerd kort nadat Vietcong-re- bcllen in de nacht van zondag op maandag een Amerikaanse basis voor hefschroefvliegtuigen, op 90 km ten zuiden van Saigon, hadden aan gevallen. De aanval mislukte door dat alle toestellen tijdig konden op stegen. AUGSBURG. 9-2. De grootscheep se winteroefening van de 24ste Ame rikaanse infanteriedivisie in het ge bied Augsburg-Münohen is maandag tot nader order stopgezet, terwijl ze oorspronkelijk tot donderdag zou duren. De divisiecomimandant, gene raal William' A. Cunningham, nam dit besluit met 'het oog op het grote aantal ongelukken en de grote scha de, die was aangeridht. In de eerste vijf dagen van de oefening waren drie militairen om het leven geko men en waren er vijftien bij ver keersongelukken gewond. Verder waren vijf woonhuizen ernstig be schadigd door tanks en was een am fibievoertuig in de Donau gezonken. De materiële schade zou in totaal 900.000 gulden bedragen. Kajotters bouwen buizen in Brazilië SCHIPHOL, 8-2. Uitgewuifd door vele familieleden en ken nissen zijn maandagavond twee jongens en twee meisjes van de Katholieke Arbeiders Jeugd (K.A.J.) met een K.L.M. lijntoestel van Schiphol naar Rio de Janeiro vertrokken. Zij zullen in Brazilië gaan mede werken aan de bouw van een 50-tal landarbeiderswoningen, die in- de omgeving van Ara- caju in de staat Sergippe zul len worden opgetrokken. In deze plaats zullen zich nog twee Belgische kajotters bij het team voegen. Zij vertrek ken aanstaande zaterdag per boot vanuit Antwerpen. Johnson over de 1 uchtverontreiniging WASHINGTON, 8-2. In een bood schap over de „natuurlijke schoon heid van de Verenigde Staten", die 'hij maandag naar bet Amerikaanse congres heeft gezonden, 'heeft presi dent Johnson opnieuwalarm geslagen in verband met de luchtverontreini ging, die voortvloeit uit 'het autover keer in de Amerikaanse steden. „Elke dag", aldus Johnson, „wordt er aan de lucht bijna 50.000 ton van het soms gevaarlijke zwaveldioxide toegevoegd en onze auto's produce ren bijna 300.000 ton andere vergif ten". SELMA, 9-2. Bij 'het gerechtsge bouw te Selma, in de Amerikaanse staat Alabama, zijn maandag op nieuw tientallen negers gearresteerd bij een demonstratie over het stem recht. Tot de zevenenvijftig arres tanten behoorde dominee James Bevel, een medewerker van de pre dikant Martin Luther King. Ook twee blanken, eveneens predikanten, werden aangehouden. DEN HAAG. Aan de een-en-tach- tigste Weense Jaarbeurs nemen vol gens voorlopige gegevens 2.268 bui tenlandse firma's uit 27 landen deel. De Australische stad Hazelwood, 150 kilometer ten oosten van Mel bourne, zal zich voortaan Churchill noemen, ter ere van de nagedachte nis van de grote Britse staatsman. „Mauritssingel" met man ROTTERDAM. 8-2. Er is nog al tijd geen spoor gevonden van de vermiste Nederlandse kustvaarder „Mauritssingel". Bij de rederij. P. A. van Es en Co. in Rotterdam, heeft men ihet aanvankelijke optimisme verloren. Dat het schip ergens zou schuilen acht men nu wel uitgeslo ten, ten eerste omdat de kapitein na dagen wel een middel zou hebben gevonden om zich te melden; ten tweede omdat de Franse marine met vliegtuigen de hele kust heeft afge zocht en niets heeft gevonden. De vrees dat 'het schip in de felle noordooster storm met man en muis is vergaan groeit. Vreemd blijft het echter dat in dat geval geen wrak hout of andere aanwijzingen zijn gevonden. ZEVENAAR, 9-2. De bestuurder en de byryder van een Duitse vrachtwagen met aanhanger, gela den met blik, zijn vannacht om het leven gekomen, toen hun voertuig op de rijksweg Beek-Berg (E 36) on der Zevenaar teg eneen viadukt bot ste en in brand vloog. De auto, van de firma Schafer uit Salzdorf bij Bcrdtmind, is uitgebrand. De politie vermoedt dat de bestuurder in slaap is gevallen. AMSTERDAM, 8-2. De twaalfjari ge Amsterdamse sdhoïiere Wilma Drilling is maandag omstreeks half twee terwijl zij van de Weesperzijde naar de Berlagebrug fietste onder de achterwielen van een haar passeren de vrachtwagen geraakt. Zij overleed ter plaatse. APELDOORN, 8-2. De 37-jarige chef-kok J. J. Th. Hulsman uit Zwolle is maandagmiddag omgeko men toen zijn auto bij Vaassen uit de bocht vloog. Zijn vrouw, mevr. Hulsman-van EsCh en 'hun vier kin deren, onder wie een 'baby van en kele maanden, zijn in het Juliana- ziekenhüis in Apeldoorn opgenomen. De toestand van mevr. Hulsman en van twee van de kinderen is vrij ernstig. Hoogverraad-proces in Ghana ACCRA, 8-2. Ir. Accra zyn maan dag twee Ghancse oud-ministers cn drie anderen ter dood veroordeeld op Leschuldigign van samenzwering lol hoogverraad. Na een proces van vier maanden kwamen de twaalf leden van de jury- in nog geen uur eenstemmig tot een schuldig verklaring, waarna opper rechter Sarkode Adoo het doodvon nis uitsprak over de oud-minister van voorlichting Tawia Adamafio, de oud-minister van buitenlandse zaken Ako Adjei, een oud-bestuurslid van de aan de macht zijnde volksconven- tiepartij. Hugh Cofie Crabbe, een voormalig lid van do oppositie, Ro bert Benjamin Otchere en een oud- De Amerikaanse minister van defensie, Robert MeNamara, gefotografeerd tijdens de door hem gegeven persconferentie in Washington, waarin hij mee deelde, dat Amerikaanse vliegtuigen zondag doelen in Noord Vietnam heb ben aangevallen (boven). PLEIKOE Zuid Vietnamk Amerikaanse militaire adviseurs bekijken de restanten van een HU-1B helicopter, welke tijdens een aanval van de Viet- cong is vernield (beneden). ambtenaar. Joseph Jaw Manoe. Het vonnis zal door ophanging worden voltrokken. WASHINGTON, 8-2. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft maandag bekend gemaakt dat acht straalvliegtuigen van de Amerikaan se marine by de aanval op militaire bases in Noord-Vietnam zondag door vijandelijk vuur zijn beschadigd. Er waren 49 vliegtuigen bij deze aan val betrokken. Onder de acht be schadigde vliegtuigen is ook het vliegtuig dat is neergeschoten. Naar de piloot van dit vliegtuig wordt nog gezocht. De vliegtuigen hebben twee moederschepen als ba sis, de „Hancock" en de Coral Sea" die ten tijde van de aanval ongeveer honderd mijl buiten de Zuid-Vietna mese kust lagen. De beschadigde vliegtuigen ondervonden geen moei lijkheden bij de landing. Geen dei- inzittenden liep letsel op. NIEUW DELHI, 8-2. De regering van India zegt in een verklaring, dat beide partijen in Vietnam zich moe- LONDEN, 8-2. De 23.000 huisartsen van de Britse 'gezondheidsdienst krijgen in totaal een salarisverho ging van ruim 55 miljoen gulden. De desbetreffende voorstellen zijn door premier Wilson aanvaard. Het ge middeld huisartsensalaris zal van ruim 27.000 gulden per jaar verhoogd worden tot iets meer dan 30.000 gul den. Het leeuwedeel van het be schikbare geld gaat echter naar die artsen, die 'hulpkrachten in dienst hebben en hoge 'huren moeten beta len. Belangrijk minder druk in Antwerpse haven BRUSSEL, 8-2. Sinlds 1 januari zijn 400 schepen minder dan nor maal de Antwerpse 'haven binnen gelopen, aldus is maandag bekend gemaakt. De teruggang wordt toe geschreven aan de nog steeds voort durende „langzaam-aan-actie" van de 800 werknemers -bij de „kapiteins- dienst", die de bruggen, sluizen en sleepdiensten in de haven verzorgen. Zij besloten tot de actie nadat zij in januari hun staking moesten be ëindigen na door de regering te zijn gevorderd. Aan 'het einde van 'deze week wordt een bemiddelingsvoorstel verwadht van de gouverneur van de provincie Antwerpen. Een oproep om de actie met een maand op te schorten werd de vorige week door de leden van de katholieke vakbond afgewezen. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's Tobben geeft het hart soms i tok lucht. 4 Weersverandering Verwachting tot woensdagavond: Vannacht in het oosten en zuidoos ten van het land lichte vorst; mor gen overdag bewolkt weer met kans op enige regen of sneeuw gevolgd door stijging van temperatuur; zwakke naar westelijke richtingen draaiende wind en toenemend tot matig of krachtig. 10 febr. Zon op 8.05, onder 17.44. Maan op 11.45, onder 2.55. 11 febr. Zon op 8.03. onder 17.46. Maan op 12.21, onder 4.16. Eerste kwartier: 9 febr. te 9.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 febr. 11 febr. 8.45 v.m. 9.54 v.m. 21.28 n.m. 22.48 n.m. ten onthouden van provocerende ac ties. Zij acht het noodzakelijk, dat er onverwijld een internationale con ferentie over Vietnam wordt belegd. Zondag heeft premier Sjastri van India in een persgesprek gezegd, dat alle buitenlanders naar zijn mening Vietnam moeten verlaten. Raketdeskundige van de V.S. verdwenen HUNTSVILLE, 9-2. Het ruimte vaartcentrum te Huntsville, in de Amerikaanse staat Alabama, heeft maandag meegedeeld dat een van zijn ingenieurs, de 47-jarige Dale Burrows, sinds 27 januari wordt ver mist. Burrows is een specialist op het gebied van raketten. Hij was sinds 1956 in dienst van 'het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (Nasa) en 'had toegang tot geheime documenten. Er zijn overi gens geen documenten verdwenen. Het ruimtevaartcentrum merkte nog op, dat vijfennegentig pi-ocent van het personeel inzage heeft in het merendeel van deze 'documenten. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden 'heeft maandag beslo ten ihet aan president Johnson over te laten of de V.S. al dan niet moe ien doorgaan met 'het zenden van voedseloversöhotteA naar de Ver enigde Arabische Republiek. Vakantie-uitkering voor bejaarden DEN HAAG, 8-2. De Nederlandse Bond van Ouden van Dagen heeft zich tot de ministerraad gewend met de vraag of niet een valkantieuitke- ring aan bepaalde groepen bejaarden kan worden overwogen. Gedacht wordt aan hen die leven van de A. O.W. plus een uitkering ingevolge de Algemene Bijstandswet. In de suggestie van de Bond van Ouden van Dagen wordt er op gewezen, dat er juist onder deze groep heel wat zijn die toen zij nog werkten nooit valkan tie 'hebben genoten, laat staan vakantietoeslag. BROUWERSHAVEN 10 febr. 8.37 v.m. 21.16 n.m. 11 febr. 9.46 v.m. 22.39 n.m. Doodtij: 11 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-2. Het K.N.M.I deell mede: Het hogedru'kgebied ten wes ten van de Britse eilanden is in om vang afgenomen en heeft een positie ingenomen die wat zuidelijker is dan voorheen. Aan zijn noordelijke flank wordt de circulatie sterker waar door de frontale storingen tot in Scandinavië en de Noordzee door dringen. Dit heeft tot' gevolg dat de koude polaire lucht geleidelijk wordt verdreven. Het voorste front dat dinsdagochtend tot de omgeving van Londen gevorderd was zal in de nacht van dinsdag op woensdag de Nederlandse kust bereiken. In de voornacht is landinwaarts nog weer liohte vorst te venvachten. Daarna wordt met wind uit westelijke rich tingen zachtere en vochtiger oceaan- luöht binnengevoerd. De wind is aanvankelijk nog zwak maar neemt later wat in kracht toe. Verder drijft er bewolking binnen waarbij latei- de kans op wat regen of sneeuw van het noordwesten uit toeneemt. Wolven in Zuid-Slavië BELGRADO, 9-2. Zuid-Slavië. dat op hel ogenblik wordt geplaagd door naar schatting zesduizend wolven, heeft een prijs van zeventig tot hon derdveertig gulden uitgeloofd voor elke wolf. die door jagers wordt ge dood. De wolven richten in dit land jaarlijks een schade van 23 miljoen gulden onder de veestapel aan. ANKARA, 9-2. In Turkije is een tiental mensen als gevolg van de feïle koude overleden. Er zijn tem peraturen van 21 graden onder het vriespunt gemeten. Voorts zijn om streeks vijftig schapen aan rond zwervende wolven ten prooi geval len. Aan de kust van de Middelland se zee was de temperatuur maandag daarentegen 27 graden Celsius. Alle beklaagden die verklaarden onschuldig te zijn, hadden al eerder terecht gestaan. In dit eerste proces dat in december 1963 eindigde, was het doodvonnis uitgesproken over Otchere en Manoe, terwijl de andere drie beklaagden werden vrijgespro ken. President Kwame Nkroemah ontsloeg twee dagen nadien sir Ar- koe Korsah, die als opperrechter het proces had geleid en verklaarde ver volgens, met machtiging van hel parlement, het vonnis nul en van gener waarde. DEN^ HAAG. Dr. J. J. Goudsmit van de E.M.S. heeft maandag ver klaard dat de Maatschappij Wandel- hoofd Scheveningen (E.M.W.S.) over weegt een vergoeding te vragen van de schade die zij in de pierprijsaf- faire heeft geleden door de indivi duele prijsmaatregel. Deze schade is becijferd op f 120.000. NEW YORK, 9-2. Een Ameri kaans ïynvliegtuig met 84 mensen aan boord is maandagavond kort na het opstygen van het New Yorkse vliegveld Kennedy ter hoogte van Long Island in de Atlantische Oce aan gestort. Het toestel, eigendom van de Amerikaanse maatschappij „Eastern Airlines", was op een vlucht van Boston naar Charlotte in Noord-Carolina. Het had 79 passa giers cn een bemanning van vijf kop pen aan boord. De Amerikaanse kustwacht, die onmiddellijk alle beschikbare sche pen en vliegtuigen naar het gebied dirigeerde, deelde mee dat de plaats waar het toestel in zee terecht is gekomen door vlammen wordt ge markeerd. Het verongelukte toestel is een viermotorige DC-7, een propel lervliegtuig. Het was om 18.20 uur plaatselijke tijd van het vliegveld Kennedy opgestegen. Om 18.32 uur had de verkeerstoren het radiocon tact met het vliegtuig verloren. In dc lucht ontploft Het verongelukte toestel is blijkens latere mededelingen in de lucht ont ploft. Men vreest dat er geen over levenden zijn. Het vliegtuig is onge veer acht km van het strand van het Jones-Beachpark op Long Island in zee gestort. Het Amerikaanse federale bureau voor de luchtvaart heeft meegedeeld, dat de piloot van dc DC-7 geen mel ding heeft gemaakt van moeilijkhe den voor het toestel van het radar s-scherm op hel vliegveld Kennedy verdween.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1