V.S. voeren luchtaanvallen uit op bases in rood-N.-Vietnam in vrijheid STAD EN EILAND Aardgaspersleiding sprong uit elkaar Ned. kustvaarder vermist Eerste auto over Greveliiigendam Kerk in België brandde uit Radio-luchtvaartverkeer via satelieten Na aanval van Vielcong J)r Llltlier King MICROKORFBAL Geslaagd adspirantentoeniooi te Nieuwerkerk SAIGON, 7-2. De Zuid-Vietname- se regering en de Amerikaanse mis sie in Saigon hebben bekend ge maakt dat men zondag is overgegaan tot anavallen cp militaire installaties in communistisch Noord-Vietnam. tot aanvallen cp militaire installaties aldus een in Saigon uitgegeven com muniqué, ztfn gebruikt ter onder steuning van de Vietcongrebellcn die in Zuid-Vietnam aanvallen doen, zo als de aanval die zondagmorgen is gedaan op installaties en personeel in de gebieden van Pleikoe en Toei Ilea. Het Witte Huis maakte later be kend, dwat eenheden van de Ameri kaanse en Zuid-Vietnamese lucht macht zondag opdracht hebben ge kregen om vergeldingsaanvallen te doen op kazerne^ en gebieden in het zuiden van Noord-Vietnam, die ge bruikt moesten worden voor de op leiding van guerillastrijders en als basis voor infiltratie in Zuid-Viet- nam. De luchtaanvallen vormen een antwoord op de uitdagingen van het bewind in Hanoi, aldus het Witte Huis. President Johnson is akkoord ge gaan met de aanvallen na een bij eenkomst van de Amerikaanse vei ligheidsraad in de nacht van zater dag op zendag. WASHINGTON, 7-2. De Ameri kaanse luchtaanvallen op Noord- Vietnam werden uitgevoerd vanaf drie Amerikaanse vliegdekschepen in de Zuidchinese Zee. Dit hccffc de Amerikaanse minister van defensie, Mc Namara, zondag avond cp een persconferentie mee gedeeld. Hij zei dat de vliegdekschepen, de „Ranger", de „Hancock" en de „Co- ral Sea" ter hoogte van de zeven tiende breedtegraad, die Noord-Viet nam en Zuid-Vietnam deelt, op on geveer 160 km uit de Zuid-Vietna mese kunst voeren. Evakuatie gezinnen President Johnson heeft de „orde lijke evacuatie" gelast van de ge zinsleden van Amerikaans personeel in Zuid-Vietnam. In een verklaring van het Witte Huis, na de bijeenkomst met de na tionale veiligheidsraad, werd gezegd dat de president een bataljon lucht verdediging opdracht heeft gegeven naar Zuid-Vietnam te vertrekken en dat andere versterkingen zullen vol gen. We hebben nu geen andere keus meer dan de zaak schoon te vegen en onze vastbeslotenheid om Zuid-Viet nam te steunen bij zijn strijd voor de handhaving van zijn onafhanke lijkheid volkomen duidelijk te maken Aldus de verklaring. Het luchtverdedigingsbataljon is uitgerust met „Hawk"-raketten. De schade in Pleikoe SAIGON, 7-2. Bij de aanval, die rebellen van de Vietcong in de nacht van zaterdag op zondag hebben uit gevoerd op een vliegveld en een Amerikaanse hoofdkwartier bij Plei koe in Midden-Vietnam, zijn volgens de laatste cijfers 7 Amerikanen ge sneuveld en 108 gewond. Zes hef- schroefvliegtuigen zijn totaal ver nield. Zestien helicopters en twee vliegtuigen - een transport- en een verkenningsvliegtuig - zijn zwaar beschadigd. Dit wordt van gezagheb bende Amerikaanse zijde meegedeeld Zeven barakken zijn gedeeltelijk verweest. Vijfenzeventig gewonde Amerika nen zijn naar een Amerikaanse veld hospitaal in Nathrang overgebracht, vanwaar 21 gewonden verder zijn vervoerd naar de Philippijnen. Generaal Ngcejen Chanh, opperbe velhebber van de Zuid-Vietnamese strijdkrachten, heeft zondag in Plei- kie een onderhoud gehad met de spe ciale afgezant van president John son, Bundy. Deze heeft zondagmid dag het hospitaal in Nathrang be zocht en is vervolgens in Saigon in een vliegtuig naar Amerika gestapt. Geslaagde uitvoeringen muziekver. „Crescendo" DREISCHOR, 6-2. Donderdagavond gaf de plaatselijke muziekvereniging „Crescendo" de jaarlijkse uitvoering in de bovenzaal van hotel „De Drie Sdhapen". In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer A. J. Bil, een talrijk publiek, en in het bijzonder wethouder L. M. Moer- mond, ere-voorzitter J. J. Verjaal en de ere-leüen A. J. Verjaal en H. Wagemaker. De voorzitter schetste het afgelo pen jaar als rustig en gaf een op somming van de diverse verenigings- aartgelegenheden. De voorzitter wees op de grote onkosten die jaarlijks ge maakt moeten worden, en het be vreemde hem dat er kritiek geko men was op het plan om de donaties te verhogen. De nieuwe overeen komst tussen de B.U.M.A. en de Kon. Ned. Federatie van Muziekgezel schappen zal in de komende tijd gro tere uitgaven met zioh meebrengen. Na ihet openingswoord van de voorzitter speelde de hamonie o.l.v. direkteur J. v. d. Weijde op voor treffelijke wijze een achttal marsen en andere muziekstukken, o.a. Su- benhara (mars), Pug-Nose (ouvertu re), Heinzelmannchens Wachtparade Zomeravondzang, Regina (ouverture) een selectie uit Schubert's Rosamun- de, Marie Henriëtte (ouverture), met als slotmars: Florida. Een enigszins overladen programma, maar niette min prima uitgevoerd, zeker wat de drie laatste „zware" stukken betreft. Klucht „Hoog bezoek". De toneelgroep had dit jaar de klucht „Hoog Bezoek" ingestudeerd. Gelet op de successtukken van de laatste jaren 'kan gezegd worden dat dit stuk niet igeheel aan de verwach ting voldeed. Het geheel telde nogal drukke scènes, zodat het spel wel eens rommelig aandeöd. Dit deed echter geen afbreuk aan de presta ties van de tonelisten, die zich uit stekend van hun 'niet gemakkelijke taak kweten. Aan het slot mochten d'e tonelisten de dames M. P. Kloet-Hogerheide, C. A. Nelisse, J. M. M. de Vlieger, J. H. Waasdorp, M. A. de Wit-v. d. Kloos ter en de heren C. J. van Dixhoorn, K. v. d. Sande, A. P. Verjaal, L. J. v. d. Weijde en A. P. de Wit een welgemeend applaus in ontvangst nemen. De voorzitter overhandigde de dames als (blijk van waardering een aandenken en hoopte een vol gend maal weer een 'beroep op hen te mogen doen. Voorts bracht hij ZIERIKZEE Postzegel-ruilbeurs werd groot succes Er was veel interesse voor de za terdagmiddag in restaurant „Mon- dragon" gehouden postzegel-ruil beurs. In de morgenuren hadden de be sturen der Zeeuwse afdelingen van Philatelica zich bezig gehouden met de problemen in deze provincie. De komende tentoonstelling in Oostburg vormde wel de hoofdmoot der be sprekingen. Ook de hoofdbestuursleden uit Den Haag droegen er het hunne toe bij deze eerste rayon-bijeenkomst te Zierikzee tot een volledig succes te maken. 's Middags was het opmerkelijk zo veel niet-leden te zien grasduinen in de vele en zeer goede zegels. De plaatselijke afdeling ziet hierin aan leiding vaker een ruilbeurs te orga niseren, terwijl ook de vergaderingen in breder kring bekend gemaakt zul len worden. Veel lof komt de afdeling Vlissin- gen (de grootste in Zeeland) toe, die geheel belangeloos deze beurs voor zag van alle nieuwe zegels der laat ste jaren. Al met al een geslaagde Zierik- zeese postzegeldag. Geen buil bij inbraakjes Een onbekende of onbekenden heeft (hebben) vorige week een nach telijk bezoek gebracht aan de kan toren van het 'gemeentelijk gasbe drijf en van Emulsion Holland aan de Grachtweg. Door verbreking van een ruit heeft men zich toegang tot de kantoren verschaft, kennelijk met het doel de bureaus op de aanwezig heid van geld te inspecteren. Er werd echter niets gevonden. De po litie stelt een onderzoek in. N.C.V.B.-bejaardenmiddag Woensdag 10 februari' ,s middags half drie, wordt een bejaardenbij eenkomst gehouden van de N.C.V.B. in het Hervormd verenigingsgebouw in Het Vrije te Zierikzee. Deze middag zal worden verzorgd door de kapitein van het Leger des Hcils, kapitein Ruisink, waarbij hij de film „De daad bij het woord" zal vertonen. Alle bejaarden zijn harte lijk welkom. De C.i.V.-ofieboliendag Zaterdag heeft de jubilerende C. J.V. Zierikzee in de oliebollen gezet. Het resultaat blijkt verrassend te zijn geweest. Niet minder dan 11000 oliebollen werden verkocht. De ver loting tijdens de vrijdag gehouden feestavond in de Concertzaal bracht ruim f 870 op, een bedrag waarover dank aan de fam. van Mierlo, gri meur Biesen, souffleur J. J. v. d. Linde en het publiek voor de goede opkomst en mooie opbrengst bij de verloting. Zaterdagavond had een herhaling van de uitvoering plaats, welke zeer druk bezocht wérd. Een gezellig bal o.l.v. de „Musica Band" sloot deze geslaagde avond af. het bestuur uiteraard evenzeer heel tevreden is. WESTENSCHOUWEN Vergaderprogramma Woensdag een speciale avond voor de fruitkwekers. In hotel Bom spreekt de heer C. Stange namens Landbouw Bureau Wiersum over de ziekten en plagen in de fruitteelt, terwijl een apart hoofdstuk wordt gewijd aan de chemische onkruidbe- strijding. Vrijdagavond in hotel „Het wapen van Burgh" de reeds eerder aange kondigde uitvoering der zangvereni ging „Nu met Hope". Eveneens op vrijdagavond in hotel Bom eer. vergadering van de Coöp. Landibouwverenigimg „C. et C." Op deze avond spreekt ir. W. Wilten van het Nat. Instituut voor Brouwgerst over „Actualiteiten 'betreffende de teelt en verwerking van brouwgerst" BURGH Onderlinge cross „Schouwse Ruiters" Het zachte winterseizoen droeg er het hare toe bij om ook de „Schouw se Ruiters" wat vroeger te doen „ontwaken" dan normaal. Reeds za terdag, bij vrij zacht weer, dartelden paardevoeten door de Schouwse dui nen. De „Schouwse Ruiters" meen den dat door een onderlinge cross country het behaalde wedstrijd-peil behouden kon worden, terwijl de le den tevens onderling weer eens na der tot elkaar 'kwamen, want ook in 1965 wacht deze vereniging van lan delijke ruiters weer een zwaar pro gramma. Het parcours was uitgezet in het fraaie duingebied van het „Rooie Dal", een van de mooiste plekjes van het duingebied der Do meinen. Zoals gewoonlijk was de wedstrijd weer gesplitst in twee ge deelten, een licht en den een zwaar. De uitslag in de zware cross was als volgt: 1. A. van Liere met Ca- ballero, 4.09 minuut; 2. mej. G. Steendijk met Nico, 4.20 min.; 3. A. Hansc op Athleet in 4.23 min.; 4. J. de Wilde op Romeo in 4.36 min.; 5. Joh. v. Oevcren op Jupiter in 4.50 min. De lichte cross werd een overwin ning voor J. Klompe op Victor in 5.24 minuut; 2. M. v. d. Bijl op Westhella in 5.30 min.; 3. L. Klompe op Zephyr in 5.56 min. en 4. mej. I. Fierens in 6.28 min. Er werd nog even gezellig nage praat in hotel ,jHet wapen van Burgh". De president van Uruguay, Luis Giannattasio, is zondagavond in de Uruguayse badplaats Del Este over leden als 'gevolg van een hartaanval. BROUWERSHAVEN Auto's botsten Vrijdagmorgen pl.m. half acht had in de Zuidernieuwlandweg te Brou wershaven een botsing plaats tussen een personenwagen van de firma S. uit Zierikzee en een vrachtwagen van de firma H. te Kerkwerve. De auto, die personeel had opgehaald te Brouwershaven, werd bestuurd door de heer J. v. D. Een tegemoetkomen de tractor met wagen week zover naar links uit, dat de auto in de rechterberm werd gedrongen. Door het verblindend licht der tractor werd een aan de rechterzijde staan de onverlichte wagen niet opgemerkt zodat een botsing onvermijdelijk was Wonderwel liep dit voor de bij het ongeluk betrokkenen met enige ver wondingen af. Zowel de chauffeur als de naast hem zittende M. G. moesten zich onder doktersbehande ling stellen wegens opgelopen hoofd en handwonden. De rijkspolitie heeft de zaak in on derzoek. De personenwagen werd frontaal geheel verwoest. BRUINISSE C.J.V.-reisavond Wie geen vreemdeling is in het land van reizen en trekken, weet dat de reizen zoals die door het Christe lijk Jongeren Verbond worden geor ganiseerd, uitstekend verzorgd en laag in prijs zijn. Maar omdat nog niet iedereen dat weet, wordt voor d'eze reizen ook propaganda gemaakt en voor het geven van een propagan- da-avond waren de heren W. de Boone, T. Mennes en J. Bucher van dit verbond vrijdagavond in Brui- nisse in het Ned. Hexv. Verenigings gebouw. De heer de Boone sprak een welkomstwoord en veirtelde van de verschillende reizen. De heer T. Mennes verduidelijkte een en ander inet zeer fraaie dia's en de heer Bu- chei- zong verschillende liedjes, die wisselden naarmate men weer bij zonderheden uit een ander land liet zien. Zo -werd een mooie avond ver kregen, die echter niet aan zijn doel beantwoordde omdat de belangstel ling zo minimaal was. Dit laatste was zeker wel het gevolg van de te geringe propaganda voor deze avond op Bru gevoerd. De heer de Boone sloot met het lezen van Psalm 63 en dankzegging. ONVEILIGE „KLUIS" De 55-jarige vrachtwagen chauffeur Michael Mulkovich in Milwaukee kwam vrijdag tot de ontdekking dat de 60 duizend dollar die hij in 35 jaar had gespaard, waren ge stolen. Hij had het geld ver zameld in een metalen gereed schapsbak. SELMA, 6-2. Negerleiders hebben aangekondigd, dat zij hun betogin- in Selma. in de staat Alabama. ^Hlen hervatten, omdat de raad ^ffiar negers en blanken zich als kie zer kunnen laten registreren, wei gert dagelyks zitting te houden. Zoals bekend ageren de negers al bijna drie weken om het inschrijven van nieuwe kiezers in Selma te ver gemakkelijken en te bespoedigen. Op grond van een verbod op sa menscholing zijn tot dusver 2.800 negers aangehouden. De Nobelprijswinnaar, dr. Luther King, die vorige week maandag in Selma is gearresteerd op grond van overtreding van een verbod op sa menscholingen, is weer op vrije voe ten gesteld. Dr. King werd gearres teerd bij een betoging van negers in Selma tegen de h.i. traag verlopende inschrijving van negerkiezers in Selma. Hand- en spandiensten afgeschaft HELDEN, 6-2. Als laatste gemeen te Limburg zal Helden overgaan tot afschaffing van d'e hand- en span diensten. Dit is een oude gemeente lijke belasting in natura, waarbij hoefden van 'gezinnen werden opge roepen cm per jaar een of meer da gen te werken aan het onderhoud der wegen, dan wel, indien zij over paard en wagen beschikten, hun trekdier met voertuig ter beschik king van dit doel te stellen. Het was al vele jaren -gebruik dat deze diensten werden afgekocht te gen de bescheiden som van f 2,50 per dag. De gemeente Helden incas seerde uit dezen hoofde vorig jaar rond f 11.00. De hand- en spandien sten werden afgeschaft als compen satie voor de verzwaring van de we genbelasting op gebouwde en onge bouwde eigendommen, die op f 13 per ha. is gebracht. De nieuwe rege ling zal de belastingbetalers overi gens ongeveer het tienvoudige kos ten van de oude hand- en spandien sten. Enorme knal te Nijkerk UTRECHT, 7-2. Zondagochtend om streeks half zes is met een oorverdo vende knal, die zelfs in Amersfoort, Hilversum cn Apeldoorn te horen was, de in de buurtschap Holkerveen in Nykerk (vlakbij Nqkerkerveen) onder de spoorlijn Amersfoort-Zwol- le doorlopende aardgasleiding van het regionale net ontploft. De explosie, die een duistere re- gen van zand veroorzaakte, isoleerde het westen van ons land, met name de provincie Utrecht en het Gooi, van het aardgas uit Slochteren. De omwonenden werden uit hun vx*edige slaap gewekt en dachten dat er een zware bom was ontploft. In allerijl werden enkele gascentra in het westen van het land, die aan gewezen zijn op het aardgas uit Verkenners geïnstalleerd SCIIUDDEBEURS, 6-2. In aan wezigheid van de heren M. Docleman H.Jzn. en dr. Röhncr, die het plaat selijk bestuur vertegenwoordigden en verschillende ouders, werden za terdagmiddag in het troephuis van de Mr. Bakker-padvindcrsgroep het „Goettschlaer" vijf leden van de groep door waarnemend hopman P. van Wavcrcn tofc verkenner geïn stalleerd. In een toespraakje gaf de hopman uiting aan zijn voldoening dat het thans toch weer zover is gekomen, het aantal geïnstalleerde verkenners tc vergroten. Voor elk der geïnstal- leerden had hij een „woordje apart", hen wijzend op de verplichtingen, die ihet geïnstalleerd zijn met zich brengt. Met de (hand op de vlaig leg- In het gymnastieklokaal van de c.l. shcocl te Nieuwerkerk werd za terdagmiddag door de S.D.K.B. een uitstekend geslaagd microkorfbal- toernooi voor adspiratiten georgani seerd. Vol overgave streden de jeug dige korfballers om op sportieve wijze de eer van hun club hoog tc houden. Aan spanning heeft het hierbij niet ontbroken, daar de teams van Brou wershaven, Z.S.C. en W.I.K. na aan elkaar gewaagd bleken te zijn. Aan het eind van het toernooi bleken deze drie teams een gelijk aantal punten te hebben vergaard, waar door uiteindelijk straf worpen de be slissing moesten brengen. Brouwers haven bleek dit onderdeel het beste onder de knie te hebben, waardoor zij op de eerste plaats beslag konden leggen. Z.S.C. werd tweede terwijl W.I.K. genoegen moest nemen met de derde plaats. De uitslagen waren als volgt: Brouwershaven A-WIK 1-2; SKN WK-Brouwershaven B 0-0; Veloci- ias-ZSC 0-2; SKN WK-Brouwersha ven A 0-2; Velocitas-Brouwershaven B 3-3; ZSC-WIK 2-1; SKNWK-Ve- locitas 7-3; Brouwershaven A-Brou- wershaven B 6-1; W!K-Velocitas 2-1; Brouwershaven A-ZSC 4-0; W1K- SICNWK 5-1; Brouwershaven B-ZSC 0-5 Velocitas-Brouwershaven A 0-5; ZSC-WIK 2-0; Brouwershaven B- WIK 0-3. De eindstand is; Br.haven A 5 4 0 1 18- 3 8 ZSC 5 4 0 1 11- 5 8 WIK 5 4 0 1 13- 5 8 SKNWK 5 113 8-12 3 Br.haven B 5 0 2 3 4-17 2 Velocitas 5 0 1 4 7-19 1 Burgemeester H. P. Everwijn heropende nieuwe zaak Texel beschermt zeehonden DEN BURG. 6-2. Het Staatsbosbc- heer op Texel gaat de zeehonden, die sinds 1930 de gronden ten noord oosten van het eiland tot domicilie hebben, bewaken. Een intensief toe zicht is noodzakelijk geworden, we gens de omvangrijke stroperij. Het aantal robben in het betref fende gebied is sinds 1947 van rond 500 exemplaren teruggelopen tot nog geen 100 dieren. Tot nu toe werd slechts zo nu en dan een inspectie tocht door het 20.000 hectare grote reservaat ondernomen door dei'ijks- politie te water. Mede dank zij de bemoeiingen van het ITBON, het Instituut voor Toegepast Biologisch Onderzoek in de Natuur te Arnhem, is de kolonie niet verloren gegaan. Vandalen vernielden interieur kleuterschool DRONTEN, 7-2. In Dronten (Oos- telijik Flevoland) 'heeft vandalistische jeugd zaterdag het interieur van de openbare kleuterschool 'geheel ver- neld. Tafeltjes en stoeltjes zijn ka potgeslagen er. getracht is, het uit twee lokalen bestaande schooltje in brand te steken. Bij onderzoek vond de rijkspolitie voetsporen die erop wezen, dat jongens in de leeftijd van ongeveer 10 jaar 'de daders moeten zijn 'geweest. Het schooltje is geslo ten. Scheepvaartberichten Attis, 6-2 van St. Thomas naar Grenada. Abida, 5-2 van Aden naar Genisa- land. Esso Den Haa'g, 5-2 te Lavera. BURGH, 8-2. De fraaie nieuwe winkel van de firma gebr. Verton alhier is vrijdagmiddag officieel ge- cpend dcor burgemeester H. P. Ever wijn. De heropening van deze be kende zaak viel samen met het 90- jarig bestaan. De jongste zcon van de eigenaar, de achtjarige Marco, overhandigde burgemeester Everwijn de sleutel, waar deze even later de grote toe gangsdeuren mee opende. De offici ële opening vond plaats in aanwezig heid van de beide wethouders, de heren L. v. d. Klooster cn J. van Wa- veren, de gemeentesecretaris de heer J. W. de Jonge en de directeur van de gem. tcchn. dienst, de heer Z. Rcosebocm. Burgemeester Everwijn hield zijn toespraak in de schoenenafdeling van de nieuwe zaak en constateerde o.a. dat de winkel aan vernieuwing toe was. Spr. memoreerde dat de groot vader van de heer Verton 90 jaar geleden als schoenmaker begonnen was in een pand „De Brakke" ge naamd. Het spreekwoord „schoenma ker blijf bij je leest" ging voor de familie Verton niet op, want de za ken werden ook op ander gebied uit gebreid, zo zeer dat de nieuwe zaak een kleine supermarkt geworden is. „Uw ondernemingslust heeft 't zo ver 'gebracht", aildus burgemeester Everwijn, die namens het gemeente bestuur de fa. Verton feliciteerde, met de wens dat de nieuwe winkel tot 'in lengte van dagen resultaat zal mogen zien. De 'burgemeester ver leende de heer L. J. Verton vervol gens wegens drukke werkzaamheden eervol ontslag als klokkenist. Gelukwensen De voorzitter van V.V.V. Burgh- Haamstede, de heer C. B. Blom, noemde 'het verheugend dat elk jaar opnieuw middenstandszaken naar de eisen van de tijd worden ingericht. Hij meende dat de heer Verton er iets 'geweldigs van had 'gemaakt en bood namens V.V.V. bloemen en een fraaie brief-opener aan. De heer L. Leeuwe sprak namens de vrienden kring. Hij hoopte op een goede ver koop en naast de arbeid God's zegen. Een fraaie strand-reproduktie vorm- Slochteren, op het Westlandse aard gas overgeschakeld, zodat de gasver- bruikers van de explosie en storing in de, gastoevoei: vrijwel geen last hebben gehad. Persoonlijke ongeluk ken dqden zich niet voor. Materiële schade was er vrijwel niet. De enige slachtoffers waren enkele kippen in de buurt, die het lawaai van het met een kracht van dertig atmosfeer ont snappende aardgas niet langer kon den verdragen en angstig op elkaar gingen zitten. Ze stierven de ver- stikkingsdood. Het hex'stel van de vlak naast de spoorwegovex'gang in de Domstraat lopende stalen aardgasleiding (veer tig kilometer doorsnee), waarin een gat van ongeveer andexhalve meter lengte onstond, vergde gexuime tijd. ROTTERDAM, 7-2. De Neder landse kustvaarder „Mauritssingel" (500 b.r.t.) van de i'ederij P. A. van Es en Co. in Rotterdam is thans of ficieel als vermist opgegeven, wat betekent dat alle schepen langs de west-Exxropese kusten varen en de kustwachtdiensten de opdracht heb ben gekregen, uit te kijken naar het schip of eventuele wrakstukken. De „Mauritssingel" is op 26 janu ari uit Bayonne vertrokken met een lading graan, bestemd voor Ham burg. Daar had het schip op 3 febru ari moeten arriveren. De laatste maal dat de „Mauritssingel" zich heeft gemeld, was op 29 januari, toen het schip zich ter hoogte van Oues- sant aan het noordelijke uiteinde van de Golf van Biscaje bevond. Het kampte toen met een zware noord- oosterstorm, windkracht negen.. Proces om bos te Baarn voor ziekenhuisbouw BAARN, 5-2. Namens een aantal ingezetenen zal de Baarnse advocaat, mr. J. Grooten, bij de Utrechtse rechtbank binnenkort een px'oces te gen de gemeente aanhangig maken naar aanleiding van het besluit om in het Maai'schalkerbos een zieken huis te bouwen. Het bos werd in 1921 aan de gemeente geschonken met de bepaling, dat er niets gebouwd -zou mogen wox'den en het publiek altijd als wandelplaats gebruik van het bos moet kunnen maken. de een passend geschenk. De 'heer J. v. d. Berge vertolkte de gevoelens van de Middenstands- verenigingg, onder aanbieding van een thexmometer.. In een dankwoord richtte de heer L. J. Verion zich in de eerste plaats tot 'burgemeester Evex'wijn en ver volgens tot 'de aannemers, fa. L. C. Bom en de heren H. W. v. d. Kloos ter, J. de Meij en R. Sa man, die het werk in korte tijd realiseerden. „Het is een mijlpaal in -de geschiedenis van de Vertons geworden, maar we gaan onvermoeid verder", aldus de heer Verton. De nieuwe zaak heeft een vloer oppervlak van niet minder dan 125 m'-\, belegd met bijna 7000 tegeltjes. De bouw leverde een fraai geheel op, met mooie muurkasten, vitrines, gondola's en toonbanken, waarvan een groot gedeelte door de fa. Bom werd ontworpen en gebouwd. In de nieuwe zaak worden behalve brom mers en rijwielen ook elektrische appax-aten, schoenen, wijnen, tabaks artikelen, uurwerken en lederwax'en verkocht. De verbouwing wei'd ont worpen door de heer M. Bom. BRUINISSE, 6-2. Bij wijze van huzarenstukje is de bij één der bouwmaatschappijen werkzame heer P. A. de Koning er zaterdagmiddag in geslaagd per autc van Bruinissc naar Flakkee te rijden over de Gre- velingendam in aanleg. Vandaag (maandag) zou een dergelijke tocht niefc meer mogelijk zijn, want ergens in de dam was weer „een gat ge waaid", hetgeen voor een auto een cncverkcmenlijk obstakel zou vor men. De heer de Koning mocht met moeite zijn weg door het opgespoten zand, maar bereikte de andere oever. Het ziet er wel naar uit dat binnen- kert, ten dienst van het hij de aan leg werkzame personeel, rijplaten zullen worden gelegd. Men vestigt er evenwel de aandacht op dat ge bruik van de dam dcor particulieren nog wel enkele maanden zal aanlo pen BRUSSEL, 8-2. De brandweer heeft zondagmiddag machteloos moeten toezien hoe een 18e eeuwse kerk in de Belgische plaats Brustem volledig uitbi-andde en kunstschat ten van onschatbare waarde in de vlammen opgingen. De brandweerwagens konden de kerk niet benadex-en dooxdat de nau we straten te smal bleken te zijn. Voordat ander matei'iaal uit Has selt ter plaatse was, was het kerk- gebouw al in de vuurzee ingestort. Het gehele kostbare interieux-, waar onder een onvervangbare kansel en communie-bank in Louis XVI-stijl, ging verloren. De bx*and is waax'schijnlijk ont staan door het omvallen van bran dende kaarsen. De Sowjet-Unie heeft zatexdag gepleit voor het beleggen van een internationale confex-entie om te ko men tot een vreedzame oplossing van de kwestie-Laos. Moskou deed dit in een verklaring die door „Tass" werd uitgegeven. De Indische premier, Lal Baha- doer Sjastri, heeft een bijeenkomst van px-esident Johnson van de V.S. met pi'emier Kosigin van de Sowjet- Unie voox-gesteld. P.V.-plechtigheid in „Goettschlaer" te Schuddebeurs den hierna do verkenners de belofte af. 'Het waren: Bart Mauthaan, Co Schel, Jan Bergmans en Frank Ver- hage van de Zwaluwen-patrouille en Kees Bij dc Vaate van de Speiwers- patrouille. Tot assislcnt-patrouilleleiders wer den 'geïnstalleerd Robert Dijckmees- ter, Jaap Nie^kens en Benno Wie- bols. Tenslotte werd Jan Dijckmees- tcr geïnstalleerd tot patrouilleleider. Dr. J. C. Röhner sprak een woord van felicitatie. Welkom werd gehe ten de heer W. van Leeuwen, die zich gaat voorbereiden op de taak van plaatsvervangend hopman. Ten slotte werd medegedeeld dat de le den van de Kieviten-patrouille zich gaan prepareren op een taak, die het hoofdkwartier stelt, in het kader van dc P.V.-methodlekvemieuwing. SCHIPHOL, 6-2. - Nadat dezer dagen ccn straalvliegtuig van Pan American World Airways op weg van San Francisco naar Honolulu boven de Stille Oceaan met dc eigen radio-apparatuur boodschappen via dc satelict Syncom 3 naar een grond-station in Californic had gezonden en prompt langs dezelfde weg antwoord ontving, heeft vice-president W. W. Lynch van deze maatschappij verklaard, dat naar zijn mening het radioverkeer van dc burgerluchtvaart binnen twee jaar over dc gehele wereld via satelieten kan worden geleid. „Syncom 3 kan ons dienen als ccn antenne op 20.000 mijl hoogte", zo zei hij en hij zette uiteen, dat dit de ideale hoogte is voor dc ontvangst cn de transmissie van alle zeer hoge frequenties (VHF) die op aarde slechts beperkte reikwijdte hebben, omdat dc stralen dc kromming van dc aardbol niet volgen, doch rechtuit het niets inschieten. Daarom was men tot dusverre genoodzaakt voor de verbinding met vliegtuigen die „buiten het gezicht van dc VHF op dc grond" zijn, minder hoge, wel „buigzame", frequenties tc benutten, die ech ter veelal onbereikbaar cn dikwijls onbetrouwbaar zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2