PREMIER MARIJNEN TERUG VAN REIS NAAR DE WEST Visie van De Gaulle op de Ver. Naties Nederlandse landbouw moet niet wachten op Brusselse beslissingen Om het stemrecht voor negers in de Y.S. Een aardbeving treft eilanden in Indonesische archipel NIEUWSBODE Maandag II februari 1965 121ste jaargang Nr. 19721 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. Ott 10-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs tó cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Geslaagde uitvoeringen harmonie Crescendo Dit nummer bestaat' uit G pagina's Afbreken zou onmogelijk zijn geweest SCHIPHOL, 6-2. By zyn terug komst van zijn eerste bezoek aan de Nederlandse rijksdelen in de West. heeft premier Marijnen zaterdagoch tend in antwoord op een vraag van een journalist gezegd, dat het afbre ken van deze reis ter bijwoning van de begrafenis van Churchill, in de West op onbegrip zou zijn gestuit en aldaar een zeer slechte indruk zou hebben gemaakt. „Ik geloof dat aan Nederlandse kant bepaald veel te weinig begrip is opgebracht voor de gevoeligheden die in de West ten deze bestaan. Men zcu het bepaald hebben misverstaan, indien de premier de reis, die zoveel uitgebreide voorbereidingen had ont vangen, om deze reden had afgelast. Ik heb dat in gesprekken aldaar dui delijk kunnen beluisteren: men be greep van de kritiek in Nederland niets en distilleerde er zelfs een ze kere vorm van affront uit tegenover Suriname en de Antillen. Daarbij dient men voorts te be denken, dat ook zonder myn aanwe zigheid Nederland en het koninkryk zeer gemakkelijk op uitstekende en waardige wyze by de begrafenis konden worden vertegenwoordigd, hetgeen in feite ook geschied is", al dus de premier. „Ik ben anderhalf jaar premier en ben daarvoor vier jaar minister van landbouw geweest. Tot driemaal toe was er een vaste afspraak voor een reis naar Suriname gemaaktmaar telkens kwam er wat tussen. Vlak voordat ik drie weken geleden ver trok, werd Churchill ernstig ziek en teen heb ik er met collega Biesheu vel over gepraat, maar we waren het er zonder meer over eens, dat we de reis niet meer konden uitstellen. Ik zou bijna willen zeggen: het zou niet meer verantwoord zijn geweest". Werkloosheid Sprekend over de werkloosheid van duizenden arbeiders in de An tillen, zei de premier: „Eén van de vraagstukken, die ik in Nederland nog nader zal bespreken is hoe we in samenwerking met de Antilli aanse regering op grotere schaal ar beidskrachten uit deze eilanden in Nederland te werk kunnen stellen. Daarbij staat bij mij voorop dat het niet zou moeten zijn een emigratie in de zin van een definitief verlaten van de eilanden, maar veeleer zoek ik de oplossing in de richting van een interim-periode, die het voor deel biedt, dat de arbeidskrachten dan later weer ter beschikking ko men van de Antillen zelf". De premier geloofde dat dit de meest efficiënte oplossing zou zijn. Immers de later terugkerende arbei ders zouden dan in Nederland, dank zij hun werk, veel vakkennis hebben opgedaan. PARIJS, 6-2. By zyn pleidooi voor terugkeer naar het oorspronkelijke handvest van de Verenigde Naties zoals dat destyds in San Francisco werd aanvaard, heeft president De Gaulle van Frankryk er op zyn jongste persconferentie met name op gewezen dat volgens dit handvest de bevoegdheid tot handelend optre den alleen aan de veiligheidsraad was voorbehouden en de algemene vergadering slechts aanbeveling kon doen. Dit was volgens hem een rede lijke regeling. Frankrijk wenst vurig dat men het instituut van de Verenigde Na ties, waarop de wereld zo haar hoop De afschaffing van de doodstraf in Engeland LONDEN, 6-2. De Britse minister van binnenlandse zaken, sir Frank Soskice, heeft een verzoek afgewe zen van de Britse politiebond, de doodstraf te 'handhaven voor men sen die politiemannen in functie do den. Naar bekend is momenteel in het parlement een wetsontwerp in behandeling tot afschaffing van de doodstraf. De minister wees donder dag ook een suggestie uit het Lager huis van de hand om de politie met het oog op toeneming van de geor ganiseerde misdaad te 'bewapenen. GELDERSE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW ARNHEM, 6-2. Het hoofdbestuur van de Gelderse Maatschappij van Landbouw is van mening, dat de Nederlandse landbouw niet moet wachten op de beslissingen die in Brussel vallen. „Het kan lang duren alvorens hierover enige opheldering komt, terwijl men in andere E.E.G.- landen verder werkt. Wanneer mi nister Biesheuvel geen gehoor voor zijn standpunt vindt, zullen de Ne derlandse boeren in een onmogelijke concurrentiepositie komen te staan, hoe loffelijk het streven van minis ter Biesheuvel ook is een prijsbe leid te voeren zonder subsidies", zo meent het hoofdbestuur. Wanneer de andere E.E.G.-landen dit niet willen beamen is het, aldus het hoofdbestuur van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, hoog tijd zich te beraden wat er dan in Nederland moet gebeuren. Wanneer de andere E.E.G.-landen wél voort gaan met het verstrekken van aan zienlijke subsidies voor de verbete ring van de landbouw, dan zal, zo Laat verzoek om eerherstel LONDEN. 6-2. De Britse scheepskapiteins hebben vrij dag een nieuwe actie ingeluid om een vroegere, inmiddels gestorven, collega, wie destijds verweten werd niets gedaan te hebben om de opvarenden van het zinkende passagiersschip „Titanic" te hulp te komen, 'van elke blaam gezuiverd te krijgen. De „Mercantile Marine Service Association", de orga nisatie van Britse kapiteins, verzoekt in een petitie aan het Britse ministerie van handel om een nieuiv onderzoek in de zaak van kapitein Stanley Lord die volgens haar het slacht offer is geweest van een rech terlijke diualing. Kapitein Lord - die drie jaar geleden op 84- jarige leeftijd overleed - was gezagvoerder van het 6223 ton melende passagiersschip „Cali- fornian", toen de „Titanic", Engelands nieuwste schip dat naar men zei niet kon zinken, in de nacht van de 15e april 1912 op de Atlantische oceaan verging na op een ijsberg te zijn gelopen op zijn eerste reis naar New York. vervolgde het hoofdbestuur, in Ne derland dezelfde regel moeten wor den gevolgd. Er blijken bovendien aanzienlijke verschillen in de belas tingsystemen van de verschillende landen te zijn, die eveneens van in vloed zijn op de ingenomen positie in de landbouw. Een volledige gelijkschakeling op al deze terreinen is uiteraard een moeilijke zaak in de groei naar een gemeenschappelijke markt. Toch moeten, naar de mening van het hoofdbestuur van de Gelderse Maat schappij van Landbouw, al deze vraagstukken bijzondere aandacht hebben, teneinde te bevorderen dat de concurrentie-voorwaarden voor de verschillende E.E.G.-landen ge lijk zijn. Man die Churchill gevangen nam overleden JOHANNESBURG, 6-2. Kapitein Gerhardus Botha, een van de man nen die Winston Churchill gevangen namen in de Boerenoorlog, is vrijdag op 81-jarige leeftijd in een zieken huis te Boksburg bij Johannesburg overleden. Kapitein Botha raakte later in de oorlog zelf in gevangen schap en werd naar Ceylon overge bracht. Een ander lid van de groep die Churchill gevangen nam, de 83- jarige Jaap Botha, die op dezelfde dag als Churchill een beroerte kreeg, ligt nog in 'het ziekenhuis. heeft gesteld, zal kunnen behouden teneinde de solidariteit onder alle mensen ter wereld te kunnen bevor deren, aldus de Franse president, die er op wees dat de gedachte van „Verenigde Naties" al van lang ge leden stamt. Met de volkenbond, die theoretisch de oorlog had veroor deeld, bleek men toch te hoog ge mikt te hebben want toen het, te genover het destijds imperialistische Japan, nazistische Duitsland en fas cistische Italië niet alleen meer op woerden aankwam maar op hande len, bleek de volkenbond onmachtig. De tweede wereldoorlog betekende zijn faillissement. Na de jongste oorlog konden vijf grote mogendheden, wier politiek economie, bewapening en invloed hun een wereldwijde verantwoorde lijkheid verleenden, in de schoot van de veiligheidsraad elkaar ontmoe ten en mogelijk zelfs samenwerken om de vrede te handhaven. Deze regeling was volgens mij een verstandige, aldus De Gaulle. Na tuurlijk betekende dit geen wereld regering of wereld parlement, want iets dergelijks zou in onze eeuw nog slechts een droombeeld kunnen zyn. Onder de druk der gebeurtenissen in Korea, Suez en Hongarije, en ook van het cnmatige misbruik door de Scwjets van hun vetorecht, hebben de Verenigde Naties zich er toe laten brengen de grenzen van hun aard en mogelijkheden te overschrijden en ze zyn hun handvest te buiten gegaan. In de aldus geschapen moelijkhe- den werd de secretaris-generaal er toen toe gebracht zich een opperste en buitensporig gezag aan te meten. Voortgaande op die verkeerde weg, aldus De Gaulle, ging de orga nisatie en meer precies de alge mene vergadering ingrijpen in de binnenlandse toestand van Kongo. Bij die opeenvolging van breuken op haar eigen wettigheid onderging de organisatie van de Verenigde Na ties een diepgaande vergadering wel ke haar dat moet toch toege geven worden haar eenheid, pres tige en functioneringsmogelijkheden deed verliezen. Vandaar de crisis waarin zij is terecht gekomen, aldus president De Gaulle. Drie (leden bij oversteken van de weg DRUTEN, 7-2. In Afferden, ge- meente Druten, zijn zondagavond twee mannen bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen en op slag gedood. De slachtoffers zijn de 49-jarige G. Visee en de 52-jarige L. van Eldi'k, beiden ongehuwd en afkomstig uit Afferden. Beide man nen stapten uit ide 'bus en liepen om de bus heen de weg op, juist toen een auto naderde. Een aanrijding was niet meer te vermijden. DE BILT, 7-2 Op de Land'broeker- weg in Neder langbroek (Utr.) is zon dagavond omstreeks 'half tien de 84- jarige weduwe Drost uit die plaats door een personenauto aangereden en op slag gedood. De vrouw, die net uit de bus gestapt was, liep sdhuin de weg over naar haar huis. Zij lette wel op een naderende auto, doch zag niet dat deze wagenn door een ander werd ingehaald. Deze laatste heeft vergeefs getracht een aanrijding te vermijden. ATLANTA. 8-2. De Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King heeft zondag te Atlanta, in de zuidelijke staat Georgia, meegedeeld dat hij dinsdag vice-president Hu- bert Humphrey en de minister van justitie, Nicolas Katzenbach, zal ont moeten. Hij zal met hen van gedachten wisselen over maatregelen, die de uitoefening van 'het stemrecht door negers mogelijk moeten maken. We gens de gebeurtenissen in Zuid- Vietnam was het gesprek, dat oor spronkelijk voor maandag was vast gesteld, een dag versdhoven. Domi nee King zei dat hij een telefoonge sprek had gevoerd met een functio naris van het Witte Huis en nog steeds hoopte, door president John- Ellc die geeft Veel vrienden heeft. Momenteel is een film naar het beroemde boek „De negehut van oom Tom" inde maak. De fto geeft een beeld uit deze film. Oom Tom (John Kitzmiller) heeft aan zijn vriendin Eva (Gerlraud Mittermayer) een korte, maar geluk kige vrijheid te danken. Moskou over De Gaulle's voorstel MOSKOU, 6-2. Een woordvoerder van het Sowjetrussische ministerie van buitenlandse zaken in Moskou heeft gezegd dat het voorstel van president de Gaulle, een vijfmogend- hedenconferentie te houden vooi herstel van de positie van de Ver enigde Naties overweging verdient. De Prawda gaf vrijdag een 600 woorden tellend verslag van de pers conferentie van de Gaulle, zonder commentaar. Uit de aandacht die het blad er aan besteedt kan wor den opgemaakt dat het Kremlin zijn voorstellen gunstig heeft ontvangen. Treiler in aanvaring met onderzeeër LONDEN, 6-2. De Britse treiler „Star of Freedom" is in de nacht van donderdag op vrijdag met een groot lek Castlebay op 'het eiland Barra ten zuiden van de Hebriden binnen gevaren. De schipper is ervan over tuigd dat hij in aanvaring is geweest met een onderzeeër. Woensdagoch tend werd op de Atlantische oceaan op ongeveer 25 km. van het eiland Barra door de bemanning een sterke sdhok waargenomen, waarna het lek werd ontdekt. Van Engelse en Ame rikaanse zij'de is meegedeeld dat geen van hun onderzeeërs tijdens het ongeval in de omgeving is geweest. Afnemende wind Verwachting tot dinsdagavond: Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer; tot matig of zwak afnemende wind in hoofdzaak tussen noordoost en noord; in de nacht en ochtend overwegend lichte vorst, morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 9 febr. Zon op 8.07, onder 17.43. Maan op 11.18, onder 1.34. Eerste kwartier: 9 febr. te 9.53. HOOGWATERSTANDEN /.IF.RIK/Kl 9 febr. 7.59 v.m, 20.31 n.m. BROUWERSHAVEN 9 febx\ 7.50' v.m. 20.16 n.m. Doodlij: II febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde verplaatste een van Groenland af komstige depressie zich over west Rusland naar het zuiden. Tussen de ze depressie en een 'hogedrukgebied ten westen van Schotland, waarbij zich tijdelijk een krachtige rug van hoge luchtdruk over het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland op bouwde, voerden krachtige tot harde noordelijke winden koude polaire lucht naar het zuiden. Deze lucht be reikte ons land maandagmorgen. De rug van hoge luchtdruk trekt even eens tamelijk snel naar het zuiden en zal ons land de komende 24 uur met opklaringen en afnemende wind passeren. De temperaturen kunnen daarbij in de nacht flink dalen, zo dat vrij algemeen lichte vorst zal voorkomen. Inmiddels breidt een volgend depressiegebied boven het noordelijke deel van de oceaan en Groenland zich ahveer naar het oos ten uit. Hierbij neemt 'het hoge druk- gebied 'bij Schotland, dat daar meer dan een week met zeer 'hoge lucht drukwaarden. heeft gelegen nu in betekenis af. son te kunnen worden ontvangen. Hij deel'de verder mee, vandaag en dinsdagochtend te Montgomery, in de staat Alabama, een campagne voor inschrijving van negers op de kiezerslijsten te zullen inluiden en aan het eind van de week naar Sel- ma te zullen terugkeren waar. naar hij zei, „meer negers in de gevange nis zitten dan op de kiezerslijsten vermeld staan". Intussen heeft een restauranteige naar in Atlanta, een zekere Lester Maddox, besloten zijn zaak. waar alleen blanken toegang hadden, te sluiten. Een federale rechtbank heeft hem veroordeeld tot betaling van een dwangsom van tweehonderd dollar per dag zolang hij geen negers toelaat. „Ik sluit liever dan negers tc bedienen", zo zei Maddox op een afscheidsmaal voor journalisten. DJAKARTA, 6-2. Ten minste 40 mensen zijn 24 januari jl. omgeko men door een hevige aardbeving en een geweldige vloedgolf, die eilanden tussen Celebes en de Molukken teis terden. In de eerste berichten over de ramp, die zaterdag door het Indo nesische persbureau „Antara" zijn gepubliceerd, wordt gezegd dat de aardbeving de eilanden Celebes, Sa- nada,.Mangole en Buru trof. Huizen en andere gebouwen werden ver woest. De plaats Sanana, gelegen aan de noordpunt van het gelijknamige eiland, werd voor 90 procent door een vloedgolf vernield. Namlea, op het zuidelijker gelegen eiland Buru, kwam ook onder wafer te staan. Het meteorologisch instituut te Djakarta beschikte zaterdagochtend nog niet over gedetailleerde gegevens van zijn plaatselijke bureaus. Op 23 januari had de universiteit van Californië een zware aardbeving geregistreerd, met een sterkte van 7,5 op de schaal van Richter die 12 graden telt. Als gevolg van de inten siteit van de beving kon als epicen trum slechts „ergens in de Stille Oceaan" worden opgegeven. Het seismografisch instituut van Honoloeloe constateerde dal de be ving zich moest hebben voorgedaan in het gebied van het eiland Hal- mahera in de Molukken. De aard beving werd ook in de Zweedse stad Uppsala geregistreerd. Daar noemde men het de hevigste beving sinds de aardschok welke vorig jaar Alaska teisterde. Vorig jaar januari kwamen in het gebied van Pinrang, aan de westkust van Celebes, zeven mensen om het leven als gevolg van een krachtige aardbeving, die meer dan vijfhon derd huizen verwoestte. Vier maan den later werden honderden mensen gewond door een aardschok op de noordpunt van Sumatra. Van doden werd toen geen melding gemaakt. In V.S. geregistreerd De seismograaf van de universi teit van Californië heeft intussen vrijdag en zaterdag twee naschok ken geregistreerd, die verband hiel den met de beving op de Aleoeten van woensdag jl. De sterkte van deze naschokken was resp. 6 lot 6,5 en 6,75 tot 7 op de Richter-schaal. De autoriteiten van Hawaii hebben ge waarschuwd voor een mogelijke vloedgolf. Te Mobile, in de Amerikaanse staat Alabama, is in de nacht van vrijdag op zaterdag een sterke aard beving - van 6,25 tot 6.5 op de schaal van Richter - geregistreerd, waar van het epicentrum bij Antifogasta in Chili was gelegen. In 1960 kwamen bij zware aard bevingen in Chili meer dan 5.000 mensen om het leven en werden 370.000 mensen dakloos. LTS-ERS BETER AF Geslaagde ulo-leerlingen komen slecht aan bod NIJMEGEN, 6-2. In vergelijking met leerlingen van de lagere tech nische scholen (de vroegere am bachtsscholen), komen jongens met een ulo-diploma veel moeilijker aan de slag in het bedrijfsleven. Ook daarna nog wisselen de laat- sten vaker van werkgever, omdat ze ontevreden zijn over de betaling, geen boeiend werk hebben of betere vooruitzichten verlangen. Maar even eens zonder dat zij het zelf willen, belanden zij eerder buiten de poort. Veel meer ulo-jongens dan oud l.t.s.- ers worden namelijk aan het eind van een eerste proeftijd ontslagen, of worden werkeloos, door mechani sering of fusie van hel bedrijf. Dit is vastgesteld bijeen op weten schappelijke basis verricht onder zoek bij het gewestelijk arbeidsbu reau in Nijmegen. Het onderzoek wijst aan. dat de ongunstige kansen voor oud-ulo- leerlingcn geen verband houden met de conjuncturele situatie en dat de geschetste ontwikkeling nog steeds sterk toeneemt. Hoewel de studie nog niet is af gesloten, zijn er wel conclusies ge trokken. Eén daarvan is, dat de l.t.s.- ers meer profiteren van de beroe- penvoorlichting. die reeds lang aan de technische scholen wordt gege ven. Ook hel leerlingenstelsei in de bedrijven blijkt grote steun en ont wikkelingskansen te geven, die ont breekt in de administratieve sector.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1