DE GAULLE DOET AANVAL OP GOUDWISSELSTANDAARD Tuinman zoon In Nederland 2700 paren 60 jaar getrouwd C.C.O. over liberalisatie van broodprijs Staking bij Wilton Vervroeging van de zomervakanties LOF VAN MINISTER VOOR ZEEUWS BEJAARDENBELEID Zonne-observatorium draait om de aarde Te Rotterdam ook Churcliillpleiii ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 februari 1965 121ste jaargang Nr. 19730 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekker» 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakfeur: M. i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De bouwactiviteiten te Zierikzee De Ë.E.G. heeft evengrote goudreserve als de Verenigde Staten PARIJS, 4-2. President De Gaulel heelt donderdag op zün persconfe rentie verklaard dat de goud wissel- standaard niet langer overeenkomt met de werkelijkheid van vandaag. De nadelen ervan nemen toe; het is nu de tijd het vraagstuk nog eens kalm te bezien, zo verklaarde het Franse staatshoofd. De E.E.G. heeft thans even grote goudreserves als de Verenigde Staten en deze zouden nog groter zijn als de zes landen al hun dollars in goud hadden omgezet. „De alles overtref fende waarde van de dollar is ver loren gegaan", zo zei De Gaulle. De dollar is volgens hem niet lan ger een onpartijdige internationale waardemeter, maar een betaalmid del dat aan één land toebehoort. Ingezonden mededeling Uw ivoning ingericht door uw vakman Komt en ziet onze collecties vloerbedekking overgordijnen lopers en vitrages Ook aan huis te ontbieden! Uw woninginrichting is in goede handen bij woninginrichters Mol 19 - tel. 2887 - Zierikzee In een pleidooi voor de terugkeer naar de gouden standaard zei presi dent De Gaulle dat er een gouden regel in de internationale valutahan- del bestaat, namelijk het herstel van het evenwicht tussen het ene mone taire gebied en het andere door mid del van het edele metaal. De situatie moet doof- de betrokken landen gron dig worden onderzocht, zo meende hij. Het Internationale Monetaire Fonds en de „Club van tien" industrieel ontwikkelde landen bieden het ge schikte forum voor zulke besprekin gen, zo zei de Franse president. Het tot nog toe gevolgde interna tionale monetaire systeem heeft in de praktijk lange tijd de veelvoudige hulp begunstigd welke Amerika aan vele landen heeft verleend en waar van wijzelf in grote mate hebben ge profiteerd, aldus De Gaulle. Maai de omstandigheden zijn veranderd. Daarom wil Frankrijk het systeem veranderd zien. DUITSLAND Duitsland moet een zeker element voor vrede en vooruitgang worden. Op die voorwaarde moet de hereni ging van de twee landsdelen worden bevorderd. De eenheid van Europa, aldus De Gaulle, eist de verzoening van Frankrijk en Duitsland en hun samenwerking. De buurlanden van Duitsland moeten trachten overeen stemming over het Duitse vraagstuk te bereiken. Ook wat betreft gren zen en bewapening. De economische Europese Zes moe ten ook politiek en militair tot sa menwerking komen in het belang van het evenwicht in Europa. Uit eindelijk moet de Europese samen werking zich uitstrekken van de At lantische oceaan tot *de Oeral. „Dan pas kan Europa, dat de moeder van de moderne beschaving is, samen met de dochter - Amerika - de rol spelen die het toekomt bij de lots verbetering van twee miljard men sen die daar beslist behoefte aan hebben". Het Duitse vraagstuk is alleen door Europa op te lossen. De Sow- jet-Unie dient daarbij te beseffen, dat haar toekomst ligt in samenwer king met de vrije volken en niet in een totalitair stelsel. Aan het slot van zijn persconfe rentie sneed de Franse president de betrekkingen met Engeland aan, hoewel over dat onderwerp geen vragen waren gesteld. Hij zei vol daan te zijn over het gesprek dat hij met premier Wilson heeft gehad toen hij in Londen was voor de begrafe nis van Churchill. „Wij hebben ge zien dat er geen berg tussen Frank rijk en Engeland ligt, maar slechts een kanaal en .als er eenmaal een tunnel is, zijn wij nog dichter bij elkaar". De president zei er zeker van te zijn, dat tijdens Wilson's bezoek aan Parijs de standpunten in de voor naamste problemen kunnen worden verzoend. DEN HAAG, 4-2. Bü de volkstel ling 1960 is gebleken, dat er in ons land 2.700 echtparen waren die zes tig jaar of langer zijn getrouwd. Vol gens de thans door het C.B.S. gepu bliceerde gegevens over de huwelij ken hadden verder 45.000 echtparen het vijftigjarig huwelijksfeest al ach ter de rug en waren er ruim 200.000 huwelijken, die reeds veertig jaar of meer geleden waren gesloten. DEN HAAG, 4-2. Het Consumen ten Contact Orgaan (C.C.O.) heeft naar aanleiding van de actie van de Nederlandse Bakkerijstichting voor een vérgaande liberalisatie van de broodprijs als zijn mening uitgespro ken, dat volledige liberalisatie van de bezorgprijs voor de consument ongunstig zou zijn. Gezien de geringe concurrentie kracht van een lagere winkelprijs zou de bezorgprijs op ontoelaatbare wijze kunnen stijgen. Slechts indien ondubbelzinnig zou komen vast te staan, dat bij een overwegend deel van de bakkerijen de bezorging met grotere kosten gepaard gaat, wat stellig niet ondenkbaar, maar overi gens tot nu tóe n'iet duidelijk aan getoond is, zal de consument die be zorging op prijs stelt, bereid moeten zijn deze meerdere kosten te beta len. Bevindt de broodprijs zich op SCHIEDAM. 4-2. Een deel van het 5000 man tellende personeel van de scheepswerf Wilton-Feijenoord le Schiedam heeft donderdagmiddag tegen half vier het werk neergelegd en is naar huis gegaan. De werkne mers zijn ontevreden over het uit blijven van de loonsverhoging tot 5 procent. Volgens de heer Th. Corver van de personeelsdienst zal deze loonsverhoging binnenkort met te rugwerkende kracht tot 1 januari uitbetaald worden. een verantwoord niveau, waarin de kosten reeds, zoals tot nu toe gebrui kelijk, zijn verdisconteerd, dan zal een verhoging van de bezorgprijs ook een verlaging van de afhaalprijs moeten medebrengen. Bij de uitvoering van de voorstel len voor een bepaald vast bedrag per week voor de bezorging van brood, verwacht het C. C. O. veel moeilijkheden. Het door de Bakke rijstichting genoemde bedrag van 25 cent, dat bij een verbruik van acht broden een prijsverhoging van drie cent per brood zou betekenen, schijnt vooralsnog op geen enkele wijze ge rechtvaardigd, aldus het C.C.O. Actie onder burgerij voor een ziekenhuis AMSTELVEEN. 4-2. Ten einde de bouw van een algemeen ziekenihuis met 150 bedden in Amstelveen mo gelijk te maken wordt onder de 55.000 inwoners een grootscheepse actie gevoerd om 400.000 igulden bij een te torengen. Dit bedrag is als voorwaarde verbonden aan de rijks garantie voor leningen tot 8 miljoen gulden. Aan de organisatoren van deze particuliere actie .heeft iemand uit de nabuurgemeente, maar die onbekend Wi'l 'blijven, donderdag avond een ton toegezegd. De kwestie van het 'bouwen van een ziekenhuis was in Amstëlveens gemeenteraad in een politieke impasse geraakt. Onder de 2.7 miljoen getelde-ge-» zinnen waren er 2.5 miljoen be staande uit een echtpaar zonder dan wel met nog in het gezin wonende kinderen. Voor 2.3 miljoen of ruim 90 pro cent van de bestaande huwelijken was voor beide echtgenoten sprake van het eerste huwelijk.' 580.000 of bijna een kwart van alle echtparen bestond uit echtgenoten, beide jon ger dan 35 jaar. Tegenover deze jonge echtparen zijn er 330.000 ge teld, waarbij beide of een der echt genoten reeds 65 jaar of ouder wa ren. Gemengde Thuwelyken Op grond van de eigen opgave over hun kerkelijke gezindte is ook de godsdienstcombinatie der echtge noten nagegaan. Blijkens deze cijfers vormt het aantal gemengde huwe lijken circa 10 procent van alle be staande huwelijken. Bij onderscheiding naar afzonder lijke kerkelijke gezindte komen per 100 niet-gemengde huwelijken tus sen rooms-katholieken 11 huwelij ken voor waarbij slechts één dei- partners r.k. is. Een vrijwel over eenkomstige verhouding blijkt voor de gezamenlijke gereformeerde groe peringen (14 gemengde op 100 niet- gemengde). Meer frequent komt het gemengde huwelijk voor onder Ne derlands-hervormden (23 gemengde op 100 niet-gemengde). Bij splitsing naar eerste en niet- eerste huwelijken blijken onder de laatste categorie aanmerkelijk meer gemengde huwelijken te bestaan (25 op 100 niet-gemengde) dan onder eerste huwelijken (maar 10 op 100 niet-gemengde). Dit is de eerste officiële foto van de vier dagen oude prinses Stephanie, het jongste kind van het Monagaskische vorstenpaar. De foto toont prinses (iïracia met haar dochtertje in het prinselijke paleis in Monaco. Kennedy-beeld te Amsterdam met teer overgoten AMSTERDAM, 4-2. Onbekenden hebben het in november op de sterf dag van Kennedy onthulde borst beeld van de vermoorde president, op de President Kennedylaan in Am sterdam, in de nacht van woensdag op donderdag met teer besmeurd. Pas donderdagmiddag ontdekten voorbijgangers deze wandaad. De reinigingsdienst van de ge meente heeft inmiddels het monu ment schoon gemaakt. DEN HAAG, 4-2. In verband met de beslissing van de regering, ter wille van de vakantiespreiding te bevorderen dat de zomervakanties van de scholen tot 1 juli vervroegd worden, zullen deze vakanties voor de rijkshogereburgerscholen, -mid- dölbaresc'holen voor meisjes en -kweekscholen in 1965 lopen van zaterdag 10 juli (eerste vakantiedag) to ten met maandag 6 september en in 1966 van vrijdag 1 juli (eerste va kantiedag) tot en met maandag 22 augustus. ingezonden mededeling Minister drs. Schouwenaar-Fransseii besloot tweedaags bezoek KAAP KENNEDY, 4-2. - De OSO-2, de nieuwe 248 kilo zware kunstmaan met een zonnc-obscrvatorium in het klein, heeft donder dag staag haar banen rond de aarde getrokken, ondertussen steeds meer gegevens verschaffend over de kokende baaierd van onze ster, nadat de deskundigen op aarde een voor een de ingewikkelde in strumenten hebben ingeschakeld. Woensdag is de OSO-2 in een bijna cirkelvormige baan gebracht, die in hoogte varieert van 445 km tot 628 km van bet aardoppervlak. Dc kunstmaan stabiliseerde zich zo goed dat het eerste instrument binnen twee uur na dc lancering kon worden ingeschakeld. De acht instrumenten, waaronder scherpzinnig uitgedokterde instrumenten als de ccronograaf, een spectro-heligraaf, geigertellers cn spcctro- fotometers, zullen vrijdag alle in bedrijf zijn. Dc bedoeling is dat z(j zes maanden zullen volhouden. De cylindrischc romp draait gestadig om dc kunstmaan stabiel te houden, terwijl een halfcirkelvormig „zeil" van zestig centimeter doorsnee op dc zon gericht blijft. Dc kunstmaan heeft 24 miljoen dollar gekost. VLISSINGEN, 4-2. Dc minister van maatschappelijk werk, drs. J. F. Schouwenaar-Fransscn, heeft haar tweedaags werkbezoek aan dc pro vincie Zeeland afgesloten. In Ter- neuzen heeft zy het bejaardencen trum „Bachtcn Dieke" van de Stich ting Protestantse Bejaardenzorg in Oost-Zeeuws Vlaanderen geopend. Op een persconferentie na afloop van het werkbezoek, liet de minis ter zich vol lof uit over het all round bejaardenbeleid, dat het pro vinciaal bestuur van Zeeland voert. Na Utrecht is Zeeland de tweede provincie waaraan op dit gebied op deze wijze aandacht wordt besteed. Veel waarde hechtte zij aan de sa menwerking lussen de verschillen de levensbeschouwelijke instanties en organisaties, die zij hier had aan getroffen. Over het streek-verbete- ringswerk in West-Zuid-Beveland toonde mevrouw Schouwenaar zich zeer enthousiast, vooral omdat hier bij in vroeg stadium maatschappe lijke aspecten betrokken zijn. Zij verklaarde zich als minister van maatschappelijk werk bereid samen met gemeenten invalstructuurwerk op dit gebied tot op zekere hoogte te financieren. Het provinciaal opbouvv- orgaan „De Stichting Zeeland" prees zij om de in Nederland unieke struc tuur, waarbij gewerkt wordt met zeer autonome raden voor respectie velijk sport, jeugdzaken, maatschap pelijk en cultuur. Om het stimuleringsbeleid op de juiste wyze te kunnen bepalen, zei de minister, is een grondige inventa risatie in de provincie nodig. Voor dit werk is van 1966 tot 1968 18 mil joen gulden beschikbaar. Bejaardenzorg moet zich naar de mening van mevrouw Scbouwenaar- Frartssen uitstrekken tot diensten centra, bejaardenhulpen, verpleeg tehuizen en geriatrische afdelingen in ziekenhuizen. Voor de subsidies van dienstencentra in complexen van bejaardenwoningen zijn goede subsi diemogelijkheden aanwezig. Gewerkt wordt op het departement van maat schappelijk werk aan de voorberei ding van subsidies in de exploitatie. De minister kondigde aan volgen de maand een werkbezoek aan Gro ningen te willen brengen en daarna aan Noord-Holland. Bij de opening van het bejaai-denccntrum „Bachten Dieke" in Terneuzen ging de minis ter in op een actueel onderwerp: na- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Door te letten op iemands gebreken kan men zijn deug den leren kennen. VJAT W Dl bilt melijk de kwestie van de tarieven, die in bejaardentehuizen gevraagd worden. Zij stelde vast. dat een bil lijke verhouding moet bestaan tus sen de gevraagde prijs en de gebo den huisvesting en verzorging. Zij deed een beroep op de besturen van de diverse tehuizen om hierover overleg te plegen met de bejaarde bewoners. Onverbeterlijk recidivist AMSTERDAM. 4-2. Op de Oude schans te Amsterdam in de hoofd stad heeft de politie de afgelopen nacht de 21-jarige snackbarbediende IT. W. J. M. W. uit Eindhoven op de Oude Sohans in een niet aan hem toebehorende auto aangetrof fen. De Eindhovenanr, al 14 keer terzake van auto- cn andere dief stallen veroordeeld, was pas drie dagen geleden uit de gevangenis ontslagen. De volgende dag reeds had de politie in zijn woonplaats hem 'des nachts ook al in dc auto van een ander aangetroffen. De eigenaar van de wagen in de hoofd stad verklaarde aan de politie dat hij zijn wa'gen had afgesloten. Noordelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking met plaatse lijk enige regen; matige tot krach tige wind tussen noordoost en noord west; iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 6 febr. Zon op 8.12, onder 17.37. Maan op 10.24, onder 22.59. 7 febr. Zon op 8.10, onder 17.39. Maan op 10.40, onder 8 febr. Zon op 8.09, onder 17.41. Maan op 10.57, onder 0.15. Eerste kwartier: 9 febr. te 9.53. IIOOC,WATEKSTANI)EI\ ZIERIKZEE 6 febr. 6.13 v.m. 18.36 n.m. 7 febr. 6.44 v.m. 19.08 n.m. 8 febr. 7.19 v.m. 19.48 n.m. li no UWERS HAVEN 6 febr. 5.56 v.m. 18.09 n.m. 7 febr. 6.30 v.m. 18.46 n.m. 8 febr. 7.08 v.m. 19.29 n.m. Doodtij: 11 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van Schotland handhaaft zich het centrum van een krachtig hogedrukgebied. In de kern is de luchtdruk nog steeds iets bo ven 1045 millibar. Er omheen bewe gen verschillende storingen van Groenland over Scandinavië naar het zuiden en zuidoosten. Deze ver oorzaken ook in ons land verander lijk weer met temperaturen boven normaal. Komende 24 uur zal eerst een rug van ihoge luchtdruk verge zeld van opklaringen voorbij trek ken, maar daarna nad'ert alweer een voligend storingsgebied, waardoor de regenkansen weer groter worden. De winden, die aanvankelijk uit noord tot noordoost waaien, krimpen later weer naar het noordwesten. ROTTERDAM, 4-2. B(j het begin van de vergadering van de Rotter damse gemeenteraad, vanmiddag, heeft burgemeester van Walsum een korte herdenkingsrede gehouden ter nagedachtenis van Winston Chur chill, die op 13 mei geïnstalleerd werd als ere-lid van deze raad. Mr. G. E. van Wallsum stelde in zijn rede voor het plein dat als schakel tussen de Blaak en de West- blaak in Rotterdam zal ontstaan naar de overleden Britse staatsman te noemen. Dit x-plein zou te zijner tijd 'het Mr. dr. K. P. van der Man- dele plein worden genoemd op grond van toezeggingen aan dr. van de Man'dele - de Rotterdamse grand old man - bij zijn 80e verjaardag ge daan. Dr. van de Mandele heeft na de dood van Ohurdhill echter zelf aan to. en w. gevraagd het plein niet naar 'hem maar naar Churchill te noemen om zodoende sir Winston, die ook voor Rotterdam van zulk een grote 'betekenis is geweest, in de volle openbaarheid te eren. Deze suggestie is graag overgenomen en vond alle waardering in de raad. Scholieren bekennen inbraken DEN HAAG. 5-2, Een 14-jarige en een 15-jarige Haagse scholier hebben bekend de afgelopen maan den zestien inbraken te hebben ge pleegd in de Zuiderparkwijk in Den Haag. Zij zijn voorgeleid voor de of ficier van justitie. De jongens gingen 's avonds tussen acht en negen uur samen op een fiets er op uit. Zij hadden het gemunt op winkels, waar zij snoep, sigaret ten cn geld dachten te vinden. De buit werd dikwijls met vriendjes, te genover wie het tweetal graag groot deed, opgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1