Noordvietnamese bewind moet hart onder de riem gestoken 'IR zei de ^tuinder Het bezoek van Ulbricht aan Egypte VERNIEUW MET KLEUR - KLEUREN VERNIEUWEN Premier Pengel over koningin voor Suriname In Sporttoto een ton voor één winnaar De regeling van de ziekenhuistarieven „Wie aardgas zegt, moet ook boer zeggen" De financiële hulp aan de ontwikkelingslanden Johnson nog dit jaar naar Rusland? ZEG r P£ eiLT Eerste Kamer over Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 februari 1965 121ste jaargang Nr. 19729 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vijf en zeventig jaar C.J.V. te Zierikzee Kosygin op reis Kamer keurt brood MOSKOU, 3-2. In verband met de reis van premier Kosygin naar Noord-Vietnam, menen waarnemers in de Russische hoofdstad, dat Ko sygin het Noordvietnamese bewind een hart onder de riem wil steken met beloften van militaire hulp. Zij geloven echter ook dat Kosygin's reis verband houdt met een nieuwe po ging om de betrekkingen tussen Mos kou en Peking te verbeteren. Van welingelichte communistische zijde is al voorspeld, dat Kosygin's bezoek wel eens het keerpunt kan betekenen in het nu al lang durende ideologische geschil, dat de commu nistische wereld aan de rand van een scheuring heeft gebracht. Noord- Vietnam is tot nu toe een van Chi na's ideologische bondgenoten ge weest. De leiders in Hanoi zijn ech ter wel altijd voorzichtig geweest in hun kritiek op Moskou. Dit zou een van de redenen zijn, waarom het Kremlin hoopt op een neutrale houding van Noord-Viet nam. Voorts zou een tussenlanding in Peking Kosygin de kans geven op nieuw zijn voelhorens uit te steken, zonder aan het overleg een formeel karakter te hoeven geven. Ken belangrijke kwestie die gere geld moet worden, is de zaak van de communistische conferentie. Men vraagt zich af of de Russen verder zullen gaan met het treffen van voorbereidingen voor de voorgeno men conferentie van 26 communis tische partijen op 1 maart, nu de Chinezen opnieuw met een boycot van deze conferentie hebben ge dreigd. FRANKFORT. In het proces te gen twee vroegere medewerkers van Adolf Eichmann is woensdag de 59- jarige Hermann Krumey veroor- deld tot vijf jaar gevangenisstraf, terwijl de 53-jarige Otto Hunsohe werd vrijgesproken. LONDEN. Brittannië heeft een Russisch voorstel om de Verenigde Staten vanwege hun militaire acti viteit in Laos te veroordelen en om de conferentie van Genève bijeen te roepen, verworpen, zo is van wel ingelichte zijde vernomen. Ingezonden mededeling Ik kweek de groenten van California'sgroentesoep. Denk niet dat ze daar de bloemkolen, de sperciebonen, de preien en wat al niet, zo maar in de soep verwerken. O nee, die worden heel* zorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe zei California „ja" tegen al mijn groente. Nou dan ben ik de béste groentekweker van Nederland 1 Diverse kopstukken zullen Kosy gin vergezellen op diens reis. Onder hen bevinden zich maarschalk Kon- stantin Versjinin, opperbevelhebber van de Russische luchtmacht en vice- minister van defensie, en generaal Evgenji Loginov, minister van bur gerluchtvaart en topdeskundige op dit gebied. De zware nadruk die er bij de samenstelling van de delegatie is gevallen op luchtmachtzaken, duidt er wel op, dat Noord-Vietnam Russische hulp kan verwachten bij de opbouw van zijn luchtmacht. Voor het ideologische overleg gaat Joeri Andropov mee. Andropov is een deskundige op het gebied van zaken, die het hele communistische blok betreffen. Bonn in het geweer BONN, 3-2. In de West-Duitse hoofdstad is aangekomen de West- Duitse ambassadeur in Egypte, Ge- org Federcr. Hjj zal zjjn regering verslag uitbrengen over het toekom stig bezoek aan Egypte van 't Oost- Duitse staatshoofd, Walter Ulbricht. Bij zijn aankomst in Dusseldorp verklaarde Federer, dat naar zijn mening Ulbrichts bezoek zeker zal doorgaan. Aangenomen wordt dat de ambassadeur niet naar de Egyp tische hoofdstad zal terugkeren voordat Ulbrichts bezoek ten einde is. Men acht het waarschijnlijk dat de West-Duitse economische hulp aan Egyote wordt stopgezet totdat de gevolgen van het bezoek nader zijn overwogen. In gewoonlijk betrouwbare kring was men van oordeel, dat Bonn de betrekkingen met Egypte niet zal verbreken, voordat Ulbricht vertrok ken zal zijn. Men achtte het overi-^ gens niet waarschijnlijk dat het zo ver zal komen, tenzij Egypte zelf( roet in het" eten gooit door de ver heffing tot ambassade van het be staande Oost-Duitse consulaat-gene raal in Cairo. Een breuk met Egypte zou tot gevolg hebben dat dit land Oost-Duitsland diplomatiek zou er kennen, welk voorbeeld door andere neutralistische landen zou kunnen worden gevolgd. Dit zou een neder laag betekenen voor West-Duitsland, dat volgens zijn regering de enige legale Duitse staat is. Ingezonden mededeling <3BÏ> PARAMARIBO, 3-2. Tjjdcns zijn persconferentie heeft premier Pengel er op gewezen, dat Trinidad een on afhankelijk land is, dat zijn eigen buitenlandse betrekkingen behartigt. Het land is evenwel lid van het Ge- menbest, terwijl koningin Elizabeth óók koningin van Trinidad en To bago is. Wellicht, aldus de Surinaamse mi nister-president, is hier een oplos sing voor de vraagstukken rondom de toekomstige onafhankelijkheid van Suriname. De koningin der Ne derlanden zou dan, na een wijziging van de Grondwet, worden koningin van Nederland, van Suriname en van de Nederlandse Antillen. In ieder ge val is de Surinaamse regering thans beter in staat haar standpunt inzake de onafhankelijkheid te formuleren dan enkele jaren geleden. Premier Pengel zei zelf tot een groep te behoren die deze onafhan kelijkheid niet onmiddellijk noch in de verre toekomst verlangt. Hij zei, dat zijn partij, de Nationale Partij Suriname (N.P.S.), voorstander is van algehele onafhankelijkheid maar dat door toedoen destijds van de V.H.P. (Verenigde Hindostaanse Par tij) deze kwestie in de ijskast is be land. Premier Pengel verwachtte dat de kwestie binnenkort weer aan de orde zal komen. „Natuurlijk zal het niet zo zijn, dat wij overal ambassadeurs gaan benoemen. Dat zou een te kostbare zaak zijn, aldus premier Pengel, die ook nog geen oplossing had gevon den voor de defensie. Ook een eigen militair apparaat achtte de heer Pen gel voor Suriname onbetaalbaar. Hij verwachtte evenwel dat hierover wel overeenstemming met Den Haag zal kunnen worden bereikt. DEN HAAG, 3-2. Aan :de sport toto van het afgelopen weekeinde ■namen 685.160 personen deel. Aan prijzen kwam beschikbaar f 327.221. Voor de Ie prijs van f 179.971,55 meldde zidh slechts één deelnemer met 13 goed voorspelde wedstrijden. Hij zal voor de eerste maal het nettobedrag van 100.000 gulden in ontvangst kunnen nemen. De directeur van een broodfabriek in Sliedreclit, de heer E. J. Sonneveld, heeft woensdag in het perscentrum- Nieuwspoort in Den Haag een brood maaltijd aangeboden aan minister Biesheuvel en de leden van de vaste commissie voor landbouw en utsserij in de Tweede Kamer. We zien de heer Sonneveld hier samen met mevrouw G. Brautigam bij de stapel ver schillende broden voor deze maaltijd. TWEEDE KAMER Mening Landbouwschap DEN HAAG, 3-2. Wie „aardgas" zegt moet ook „boer" zeggen en wie „boer" zegt moet ook maar „cul tuurmaatschappij" zeggen. Vindt het Landbouwschap, blijkens een brief, die het aan de Nederlandse Gasunie heeft geschreven. Het wil graag dat het herstel van land bouwgrond, waar aardgasieidingen DEN HAAG, 3-2. De financiële hulp die de geïndustrialiseerde lan den van de OESO aan onderontwik kelde landen geven, is in de periode 1956-1961 aanzienlijk gestegen, doch daarna vrijwel op hetzelfde peil ge bitven. Het netto-bedrag van financiële ontwikkelingshulp uit overheids- fondsen van 12 Europese landen, de Verenigde Staten, Canada en Japan beliep in 1961 6.134 miljoen dollar, tegen 3.270 miljoen in 1956. Voor 1962 en 1963 was dit cijfer 6.014 miljoen en 6.048 miljoen dollar. Uit dc gegevens die de OESO bij een heeft gebracht, blijkt, dat de jaarlijkse officiële uitgaven nogal varieren. Zo kwam uit Nederlandse overheidsfondsen in 1956 netto 48 miljoen dollar, in 1961 69 miljoen, in 1962 91 miljoen en in 1963 38 mil joen. Verreweg de meeste hulp ver schaffen de Verenigde Staten: 3.721 miljoen dollar in 1963, tegen 2.006 miljoen in 1956. Na hen komen in deze statistiek Frankrijk met 863 miljoen dollar in 1963, West-Duits land met 424 miljoen dollar, Groot- Brittannië met 414 miljoen dollar en Japan met 174 miljoen dollar. De ontwikkeling van particuliere investeringen en de omvang der ge garandeerde particuliere uitvoer- krediclen ten behoeve van onder ontwikkelde landen vertoonde een minder gunstig beeld. Het niveau is van circa 3.2 miljard dollar in 195G gedaald tot 2,4 miljard in 1963. doorheen zjjn gelegd, wordt opge dragen aan een cultuurmaatschap pij (Heidemij of Grontmjj) en uit sluitend onder haar verantwoorde- l»5kheid ter hand wordt genomen. Alleen dan is een uit landbouwkun dig oogpunt bevredigende opleve ring van de grond verzekerd. Het Landbouwschap toont zich in zijn brief wel dankbaar voor de re sultaten van het overleg, dat het met de Gasunie heeft gevoerd, maar meldt toch ook dat in de loop van 1964 de wijze waarop in verschillen de delen van het leidingentracé de grond werd opgeleverd aanleiding was tot vele gerechtvaardigde klachten. De meeste van die klach ten konden niet meer in datzelfde jaar worden verholpen. Waardering heeft het Landbouwschap voor de inschakeling van de Stichting Bo- demkartering, die thans aanwijzin gen geeft voor het herstel, maar zijn verontrusting kan slechts wor den weggenomen door inschakeling van een cultuurmaatschappij. Het gevaar is zeker niet denkbeel dig, zo houdt het de Gasunie ter overdenking voor, dat de teleurstel ling de overhand krijgt over de vol doening en dat dit uiteindelijk resul teert in een afwijzende houding van de grondeigenaren. De wijze waaron de Gasunie de grond oplevert wordt in dc praktijk nu eenmaal be schouwd als waardemeter van de gezindheid waarmee de Gasunie de grondeigenaren tegemoet treedt. DEN HAAG, 3-2. - Een wetsont werp, waarbjj het opstellen van zie kenhuistarieven, wordt geregeld, pas seerde woensdagavond na een breed debat de Tweede Kamer. Ziekenihulstarieven werden tot dusver in overleg met economische zaken geregeld. Het wetsontwerp voorziet in het oprichting van een stichting „Cen traal Orgaan Zieken'huistarieven", gevormd door ziekenhuizen, fondsen en sanatoria. WASHINGTON, 3-2. - President Johnson heeft woensdagavond in Washington verklaard, dat hij de Sowjet-Unie nog dit jaar hoopt te bezoeken. Hjj sprak de hoop uit dat dc Russische leiders nog in 1965 naar de Verenigde Staten zullen komen. Johnson zei dit in een toespraak aan een diner van de Amerikaanse bond tot het tegengaan van (gods)- lasterlijke taal. Johnson verklaarde redenen te hebben om aan te nemen, dat de Sowjetrussische leiders een bezoek van hem aan de Sowjet-Unie zou den verwelkomen. „Ik hoop dat de Amerikaanse en Russische leiders voor het einde van dit jaar eikaars landen zullen heb ben bezocht", aldus de president. Dit orgaan zal zelfstandig richt lijnen geven voor de tariefstructuur van ziekenhuizen enz. en deze aan de praktijk toetsen. Ieder ziekenhuis 'kan, indien eigen tarief-voorstellen door het centraal orgaan worden afgewezen, een be roep doen op de minister. Repres sief toezicht van de overheid blijft mogelijk, rechtstreekse inmenging feitelijk niet, aldus werd verklaard. Niet in het orgaan besloten zie kenhuizen zullen zich voor tarief kwesties tot de minister van sociale zaken en volksgezondheid kunnen wenden. Tegen diens beslissingen zal beroep bij het „College beroep bedrijfsleven" kunnen worden aan- getelcend. Nadrukkelijk werd ge zegd dat het wetsontwerp slechts de economische kant van de ziekenhui zen raakt. Ondergronds meer MOSKOU, 3-2. Russische geolo gen hebben onder de vlakten bij de berg Ararat in Armenië een onder- 'gronds meer ontdekt, dat zich over dertigduizend hectaren uitstrekt. Er zijn al 23 putten geboord voor be- vloeiïng van het gebied. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Laat nimmer iets tot morgen slaan Wal nog heden kan gedaan. WA7 Koudere nacht Verwachting tot vrijdagavond: Vannacht en morgenochtend plaatse lijk opklaringen en kans op mist- vorming; zwakke wind en tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst; morgen overdag over het al gemeen veel bewolking en plaatse lijk enige neerslag, in hoofdzaak in de vorm van regen of motregen; tot matig en aan de kust tot vrij krach tig toenemende noordwestelijke wind en middagtemperaturen enkele gra den boven het vriespunt. 5 febr. Zon op 8.14, onder 17.35. Maan op 10.08, onder 21.46. Eerste kwartier: 9 febr. te 9.53. II >OG W ATKKSTA IN 1)1 N ZIERIKZEE 5 febr. 5.38 v.m. 18.06 n.m. BROUWERSHAVEN 5 febr. 5.21 v.m. 17.35 n.m. Doodtij: 11 febr. 11KT WEKROVIC1IZICHT DE BILT, 4-4. Het K.N.M.I. deelt méde: Zwakke storingsgebi ede n d'ie over Scandinavië naar het zuiden kwamen, hebben op de meeste plaat sen in ons land enige regen gebracht. Daarbij stroomde minder koude lucht vain de Noordzee over ons land. In de ons omringende landen bleef plaatselijk lichte vorst voor komen. De storingen trekken rond een hogedrukgebied heen, waarvan de kern zich nu ten noordwesten van Schotland bevindt. Tussen Jan-Mayen en de Noord kaap is een depressie van meer be tekenis ontstaan, waarvan verwacht wordt dat hij naar de BothnisChe Golf zal trekken. Hij wordt vooraf gegaan door een rug van hogedruk. die nu over Zweden en Denemarken naar het zuiden komt. Bij het pas seren van deze rug zal tijdelijk dro gere lucht tot het oosten van ons land doordringen, hetgeen gepaard zal gaan met opklaringen. Deze zul len in hoofdzaak gedurende de ko mende avond en nacht voorkomen. De temperatuur zal dan tot enkele graden onder het vriespunt kunnen dalen. In het westen van het land zal de temperatuur nauwelijks onder nul 'komen. Er kan daarbij vannacht plaatselijk mist ontstaan. Morgen overdag wordt de aanvoer van lucht via de Noordzee hervat. Er komt dan weer veel bewolking, waaruit plaatselijk wat neerslag kan vallen. Het weer behoudt dus een wissel vallig karakter. Fabriek van Krupp in Polen WASHINGTON, 3-2. De West- Duitse firma „Krupp" zal dit jaar beginnen met de bouw van een eer ste fabriek in Polen, in samenwer king met de Poolse regering. Dit heeft Berthold Beitz,. directeur-gene raal van de firma, die op 'het ogen blik in de V.S. is, te kennen gege ven. De fabriek komt waarschijnlijk ten oosten van de Oder-Neissegrens te liggen. Krupp zal de industriële uitrusting leveren, de technische kennis en het leidinggevend perso neel. Niet strafbaar... LONDEN, 3-2. Het Britse Ho gerhuis is lot de slotsom ge komen, dal het bevuilen van de openbare weg door honden niet strafbaar is te stellen bij de wet, aangezien overtredin gen moeilijk zijn vast te stel len. Een loetsvoorstel van de socialistische lord Douglas van Barloch werd verworpen. Een partijgenoot van lord Douglas, lord Silkin, had namens de twee miljoen hondebezitters tegen, aanvaarding van het voorstel gepleit. DEN HAAG, 3-2. Over de begro ting van volkshuisvesting en bouw nijverheid is door de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer het voorlopig verslag uitgebracht. Sommige leden stellen hierin de vraag of ons land ook in de komende jaren voldoende kapitaal zal kunnen opbrengen om het woningbouwpro gramma van minister Bogaers te re aliseren. Zij vragen welke middelen de regering zal aanwenden om er voor te zorgen, dat het benodigde ka pitaal beschikbaar zal zijn. Vele andere leden willen weten of niet een sterke toeneming van het aantal gezinnen, dat over een twee de woning beschikt, valt te verwach ten. Hierdoor zou de woningnood voor de jongeren en voor de sociaal zwakkeren merkbaar worden ver lengd. Zij vragen of en zo ja hoe de bewindsman de groei van het aantal tweede woningen wil tegengaan. Enige leden vragen of de minister wel staande kan houden dat dc wo ningnood in 1970 zal zjjn opgeheven. Wanneer men in aanmerking neemt, dat thans 18 procent van dc wonin gen van zeer slechte kwaliteit is of zelfs krotwoningen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1