gerda's eigen Verenigde Staten en de N.A.V.O. STOP* *<*STOP i r»i =£^i j Kindermoord aan Brumisse heelt nieuwe brandweergarage t blik oook hkt wereld c het licht gekomen =75 ct Brits koningspaar naar Afrika STAD EN EILAND venster Welpen vlogen over naar de verkenners Korps is het waard URLTNISSE. 30-1. Klokslag halt drie liet zaterdagmiddag de brand weersirene zijn sinister geluid over het dorn Bruinisse klinken en velen spoedden zich op dat moment naar de haven, vanwaar een grote zwarte rookwolk door de oostenwind over het dorp werd geblazen. Op de haven aangekomen zag men echter gelukkig niets dan een soort vreugdevuur, door gemeentewerklie den opgebouwd van oude autoban den en ander brandbaar materiaal. Een vreugdevuur ter gelegenheid van het feit dat de brandweerkazer ne te Bruinisse officieel in gebruik werd genomen. De brandweerauto moest daartoe de oude garage verlaten, gaf op de haven een demonstratie en bluste tenslotte het vuur. In het nieuwe gebouw aangeko men, werd de ingebruikneming enigszins feestelijk gevierd. Burgemeester C. H. van de Linde herinnerde er aan, hoeveel moeilijk heden overwonnen moesten worden eer het voormalige huis van het hoofd der openbare school, die im mers tot aan de evacuatie aan de Molenstraat en de Schoolstraat stond, kon worden omgebouwd tot brandweerkazerne. Het plan van de heer Boot (thans hoofd van de Centrale Dienst) vond wel waardering bij de gemeenteraad, maar de op zichzelf verheugende omstandigheden, dat de plaatselijke ambachtslieden volop werk hadden, vertraagde de gereedkoming nog enkele jaren. Spr. verheugde zich met het brand weerkorps over deze grote verbete ring, terwijl hij de commandant prees voor de wijze waarop hij de goede geest in het korps steeds wist te bewaren. Mede door de energie en de geestdrift, waarmee steeds de oefeningen konden worden gehou den, bleef de paraatheid bewaard. Dat enkelen een specialistencur sus hadden gevolgd was evenwel een reden om verheugd te zijn. Hij dank- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Jorwerd: J. Walstra, Oostvoorne; te Hengelo (Gld.): M. Jansen, Altforst; te Buurse (toez.): D. R. Jonker, Oudelande; te Vinkeveen: J. H. Cirkel, Huizen (N.H.); te Val- kenswaard-Aalst-Waalre: C. W. Slin- gemann, legerpred. te Den Bosch; te Lopik: A. Vlietstra., kand., Hooge- veen; te Zuilichem-Nieuwaal: P. Ver- maat, kand., Barendrecht; te Hilver sum (vak. P. J. de Geeter): W. Dijck- meester. pred. voor bijz. werkzaam heden, Den Haag. Aangenomen naar Ternaard (toez.) J. Mcstert, Meeden-Westerlee; naar Ermelo (4e pred.pl.), (toezegging): S. Meijers, Ameide en Tienhoven. Geref. Kerken Beroepen te Drachten (6e pred.pl.): P. C. Meijer, Valthermond; te Naar- den (2e pred.pl.): J, Goumare, Al melo. Aangenomen naar Geesteren-Gel- selaar: R. J. A. Tanenburg, kand., Amsterdam. Bedankt voor Krommenie: J. C. van Egmond, Tholen; voor Erica en voor Terzooi: R. J. A. Hanenburg, kand., Amsterdam. Gerei'. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Cloverdale (B.C. Ca nada): Tj. Boersma, Urk. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Vlaardingen: M. C. Tanis, Barendrecht. Vrije, Evang. Gemeenten Bedankt voor Utrecht-C.: P. C. Tonjes, Bergum (Fr.). Geref. Gemeenten Beroepen te Arnhem: H. Ligten- berg, Oudemirdum; te Tholen: G. Schipaanboord, Apeldoorn. Bedankt voor Wageningen: W. Hage, Klaaswaal; voor Werkendam: G. Schipaanboord, Apeldoorn. Ingezonden mededeling is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dal lekkere sigaretten met duur behoeven fo zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eersle klas plantage-tabakken te tenslotte de hoofdaannemer, de firma van Oeveren en de onderaan nemers de heren A. M. Jumelet, S. J. P. Jumelet, H. Kesteloo, M. C. v. d. Berge en Jac. Littooy voor wat door samenwerking tot stand werd gebracht. Prijzen In het gezellige zaaltje trekt het kaste met de prijzen, die op diverse brandweerwedstrijden zijn behaald, direct de aandacht. De commandant, de heer A. M. Ju melet, memoreerde hoe de plaats van de „brandspuit" tot aan de oorlog, sedert mensenheugenis onder de to ren was. Dit veranderde toen de to ren werd kapot geschoten en het ge hele gebouw werd gesloopt. Toen de gemeenteraad besloot van het oude postkantoor een gebouw te maken waarin alle gemeentelijke diensten konden worden onderge bracht, kreeg de brandweer daarin wel de kleinste plaats. Het duurde verschillende jaren eer de thans in gebruik zijnde garage met instructie lokaal in gebruik kon worden geno men. Hij dankte de burgemeester en de beide wethouders, dat thans de brandweer in een gebouw gevestigd was en van een materiaal was voor zien, dat andere gemeenten op het eiland tot voorbeeld kon strekken. Namens de onderaannemers en te vens als chauffeur-monteur van het korps sprak de heer S. J. P. Jumelet. ADDIS ABEBA, 1-2. Maandagmid dag zijn koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland in Ethiopië aan gekomen voor een bezoek van acht dagen. Het zal de eerste keer zijn, dat een regerend vorst van Engeland dit land bezoekt. In 'de avonduren werd in ihet paleis van keizer Haile Selassie een baniket gehouden, waar voor duizend gasten waren uitgeno digd. Op 8 februari «vtlliagen 'koningin en prins naar Chartoem, de hoofdstad van Soedan, waar zij tot 12 februari blijven. De koningin gaat daarna naar 'huis terug, maar de prins zal nog een vliegreis van zes weken ma ken, waarop 'hij Australië, India, Pa kistan, Satoah, Serawak, Nepal en Bahrein zal aandoen. kleintjes uitjfö Kei binnenland HAARLEM. Verdacht van diefstal van grote hoeveelheden voor Polen en Spanje bestemde paling ter waar de van f 25.000 'heeft de Haarlemse politie vijf chauffeurs van een pa linggroothandel uit Spaarndam (gem. Haarlem) en een vroegere bediende in arrest gesteld. ROTTERDAM. Bij K.B. van 23 ok tober 1964 is aan mr. G. E. van Wal- sum ;in verband met ihet 'bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn verzoek met 'ingang van 1 maart 1965 eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Rotterdam, met dank -voor de vele en gewichtige diensten door hem als burgemeester bewezen». NAARDEN. In 'het ziekenhuis in Bussum is overleden de heer J. Co- hen uit Amsterdam. De heer Cohen werd zondag zwaar gewond bij een verkeersongeval op rijksweg 1 in Na arden. SCHIPHOL. Met praktisch inge stelde adviezen voor verhoging der technisoh-wetensdhappelijke samen werking tussen Indonesië en Neder land zijn drie 'der vijf leden van een voornamelijk natuurwetenschappe lijke missie uit Djakarta op Schiphol teruggekeerd van een bezoek aan Indonesië, dat een maand in beslag heeft genomen. HEDEL. In Hedel, even over de verkeersbrug over de Maas, ten wes ten van de rijksweg no. 26 Utrecht- 's-Hertogenbosch, komt Europa's grootste varkensfakkerij. Het wordt een 'dochteronderneming van de N.V. Roudijs voederfabrieken te 's-Her- togenbosch. SLIEDRECHT. Minister Biesheu vel en alle leden en plaatsvervan gend leden van de vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer 'hebben een uitnodi ging ontvangen voor een broodmaal tijd. Het initiatief hiertoe is genomen door de heer E. Sonneveld te Slie- drecht. Hij is - als ex-bakker - di recteur van een broodcrèmefabriek. De 'heer Sonneveld wil deze maaltijd houden op woensdag 3 februari in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. DEN HAAG. Generaal G. J. Le- fevre de Monfcigny van de generale staf, adjudant in buitengewone dienst van Hare Majesteit de Koningin is. met ingang van 1 mei 1965 op zijn verzoek eervol ontheven van zijn functie van voorzitter van het comité der verenigde chefs van statven. FiOTTERDAM. Vele tienduizenden Nederlanders hebben in.het afgelo pen weekeinde gebruik gemaakt, van de mogelijkheid de nieuwe Van Brienenoordbrug bij Rotterdam te gaan bekijken, die maandag door de koningin officieel werd geopend. On der hen waren ruim 7000 wandelaars die bij de Rotterdamse wandelsport vereniging hadden ingeschreven voor een georganiseerde wandeling naai de brug van 7 kilometer. DOORN. In het seminarie der Ne derlandse Hervormde Kerk, „Hyde Park" te Doom, is de eerste verga dering gehouden van de commissie die op voorstel van kardinaal Alfrink werd gevormd voor overleg tussen de kerken over de mogelijkheden bij overgangen van reformatorische ker ken naar de R.K. kerk. WINTERSWIJK, 31-1. Een gruwe lijke kindermoord, anderhalf jaar geleden verpleegd, is eerst in het af gelopen weekeinde aan het licht ge komen. nadat de moeder van het kind aangifte had gedaan. De stief vader van het kind, de 24-jarige tex tielarbeider B. P. B. heeft bekend, dat hij het kind heeft dood geslagen. Het kind, een jongetje van twee jaar, stierf in mei 1963. De ouders hadden destijds verklaard, dat de kleuter van de trap was gevallen. De politie vond bij 'haar onderzoek toen geen aanwijzingen, die aan een misdrijf deden denker.. De moeder kreeg echter onenigheid met haai man en deed in de afgelopen week aangifte, nadat zij de echtelijke wo ning had verlaten. B. zal dezer dagen voor de offi cier van justitie te Zutphen worden geleid. Doorwerken in de winter levert meer huizen op UTRECHT, 1-2. Op 844 bouwpro- jecten in ons land wordt op het ogen blik verplicht doorgewerkt zolang het kwik in de thermometers de ze ven gr. onder nul niet nadert. Vorig jaar waren 'het er 550. De Stichting verletbestrijding bouwnijverheid, die alle doorwerkprojecten premiëert, venvacht dat als gevolg van het ver plichte doorwerken bij een gelijke kwakkeliwinter als vorig jaar 4500 a 5000 woningen meer zullen worden opgeleverd. Vorig jaar was het re sultaat van de nieuwe winterse aan pak in de bouw 2500 woningen meer. BRUINISSE Oliebollendag speeltuinvereniging De speeltuinvereniging heeft om aan 'geldmiddelen te 'komen een olie- bolilendag georganiseerd, die zal wor den gehouden op zaterdag'6 febru ari 1965. Tevoren zullen huis aan huis door dames die zich daarvoor beschikbaar stelden, bestellingen op genomen worden. De oliebollen zul len aan huis worden 'bezorgd. OOSTERLAND, 30-1. Er bestond grote belangstelling voor de propa ganda-feestavond, gehouden door de afdeling Ocsterland van „Volkson derwijs", in de Conferentiekamer, onder voorzitterschap van de heer M. J. Zejjler. Deze opende de bijeen komst met een welkomstwoord, in zenderheid tot de spreker, de heer Bij leveld uit Kerkwerve. Het verheugde de voorzitter zeer dat zovelen belangstelling toonden voor deze feestavond. De heer Bijleveld wees op de taak van „Volksonderwijs" in deze dyna mische tijd. Spr.'' herinnerde aan vroeger tijden die gekenmerkt wer den door isolatie en separisme. Voor hetgeen elders gebeurde interesseer de men zich niet; men leefde naar een vast patroon. In het huidige tijdsgewricht is dezé gezapigheid drastisch veranderd. Aan de hand van verschillende voorbeelden licht te spr. dit toe. Gp velerlei gebied be speurt men een tendens van éénwor ding; men denke aan de Europese samenwerking en voor wat de ker ken aangaat, de oecumene, en dat terwijl bij het onderwijs de ver brokkeling doorgang vindt. En nu is MARKTBERICHTEN Paardenmarkt te Utrecht UTRECHT, 1-2. De Utrechtse paar denmarkt had een aanvoer van 267 'dieren. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1000 tot f 1340; werkpaarden f 1000 tot f 1300; oude paarden f 800 tot f 1050; 3-jarige paarden f 800 tot f 1100; 2-jarige paarden f 720 tot f 900; veulens f 300 tot f 600; hitten f 600 tot f 820. Slaohtpaarden per kg. slachtge- wiCht f 2,30 tot f 2,70; jonge slac'ht- paard'en per kg. slachtgewicht f 2,70 tot f 3,10. z De handel was rustig. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 1-2. Op de Rotter damse 'graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd af boerderij Tarwe - doorsn-eekwaliteit basis 17 pet. vocht levering deze week tot f 38,75. Zomengerst - volgens monster lot f 30,00. Groene erwten tot f 36,00; Schok kers tot f 42,00; Bruine bonen - boe- renschoon tot f 70,00. Aardappelmarkt ROTTERDAM, .1-2. Klei-aardap pelen voor ihet binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 16,00- 17,50; Bintje 35 mm tot 50 mm geen aanbod; Bintje 40 mm opwaarts in twee maten gesorteerd f 13,00-14,00; Meerlanden 40 mm opwaarts f 12.75- 14,00; Bevelander 40 mm opwaarts f 16,50-18,00; Furore 40 mm opwaarts f 13,00-14.00. Zandaardappelen voor het binnen land: Libertas 40 mm opwaarts f9,50 -10.00. Klci-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts 'in Uvee ma ter. gesorteerd geen notering; Bintje 45 mm opwaarts in vei-schillende maten gesorteerd geen notering. Zandaardappelen voor de export: IJsselster 35 mm opwaarts f 8.50; Patrones 35 mm opwaarts f 8,50; Voran 35 mm opwaarts f 8,50. Voeraardappelen f 3,00-3,50. Stemming: binnenland rustig, bui tenland afwachtend. Prijzen berekend per 100 kg en op de ban del.woor vvaarden vastgesteld voor do verkoop van consumptie aardappelen op wa'gon, söhip of auto Een groep Amerikaanse congresle den, die eind vorig jaar drie weken in Europa hebben vertoefd, heeft zondag een verslag gepubliceerd waarin zij de Verenigde Staten ge deeltelijk verantwoordelijk stelt voor de huidige verslapping van de Navo en de onzekerheid van de toekomst van deze organisatie. De congresle den, leden van de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden, bezochten Spanje, PortugalGriekenland, de Sowjet- Unie, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Brittannië. Zij zeggen dat de verschuiving van de Amerikaanse politiek van mas sale vergelding naar een „buigzaam antwoord" in Europa nooit formeel ter goedkeuring aan de Navo is voor gelegd. Dit heeft met latere ontwik kelingen, waaronder het voorstel voor een multilaterale kernmacht, enige verivarring gewekt. „Het is daarom helemaal niet te verwonde ren dat enige Europeanen zich heb ben afgevraagd wat onze houding en plannen ten aanzien van de Navo waren", aldus het verslag. Andere voorbeelden van Ameri kaanse politiek zijn volgens het ver slag de tegenstellingen met België over Kongo, met Portugal over An gola en vlet Brittannië over Suez. Deze zijn er nauwelijks op berekend de eenheid in de Navo te handhaven, zegt het verslag. Het gevaar bestaat ook dat de Europese gemeenschappelijke markt zich tot een isolationistisch geheel BURGH, 30-1. In „De Koebel" wa ren zaterdagmiddag de verkenners- groep „Kaninefaten", de Welpenhor- de en enige genodigden getuige van het plechtige overvliegen van enige welpen naar de verkenners en de in stallatie van twee jongens in deze greep, lerwyl tevens de terugkomst het één van de taken van Volkson derwijs om öoor middel van het openbaar onderwijs ook op schoolge bied de éénheid te bevorderen, en zulks onder het motto: „het bouwen aan een maatschappij met meer ver draagzaamheid en saamhorig heid". Tenslotte wekte spr. degenen die nog geen lid van de vereniging Volksonderwijs is, toe te treden als lid, en zich te scharen onder de ruim 150.000 leden. De voorzitter dankte de spreker voor zijn met belangstelling aange hoord betoog. Acht nieuwe leden traden toe. Hierna werd overgegaan tot de opvoering van het blijspel in drie bedrijven: „Strikt zakelijk", een creatie van Willem van Boxtel. Een negental dames en heren uit eigen plaats had zich voor deze opvoering ingezet en het moet gezegd: op su blieme wijze. De rollen van dit inge wikkelde stuk waren goed ingestu deerd; hetgeen uit vertolking en mimiek bleek. Met spanning werd de ontknoping van dit ingewikkelde familierelaas gevolgd. Tijdens de pauze werd een verlo ting gehouden tot dekking van de onkosten. Er waren vele prijzen, waarvan tot verrassing van velen als eerste prijs een lammetje van slechts enkele weken oud. Tenslotte dankte de voorzitter degenen die gratis prijzen hadden willen afstaan voor de verloting en hen die aan het slagen van deze avond hadden mee gewerkt. Hierna volgde een gezellig samenzijn. In die dagen overleed onze buur man, een graSboer, Wiens huis al lang afgebroken 'is. Hij, Bouwman geheten, 'bezat enkele bunders uit stekend grasland, dat enigszins in gesloten lag tussen onze bezittingen. Mijn vader had al vaker geprobeerd met Bouwman tot een overeenkomst te komen, maar de prijs, die onze buurman vroeg, was zo hoog, dat geen zinnig méns er aan zou denken die ervoor neer te 'leggen. Na de dood van Bouwman spraken je moe der en ik er over, en 'bij dat gesprek was ook je vader, die toen al zo half en half 'bij ons knecht was. Wij, je moeder en ilk, probeerden met de erfgenamen tot een akkoord' te ko men, maar tot onze stomme verwon dering hoorden we, dat 'het land al verkocht was. Diezelfde avond over handigde je 'vader de eigendomsbe wijzen van het land. Toen bemerk ten wij, dat hij de koper was. Al spoedig kwamen wij te weten, dat Geurt van 't GraChèk naar Olders- beek was gereisd, naar zijn grootva der, die daar op 'hoge leeftijd nog steeds 'boerde, en van hem het geld ha'd losgekregen om dat land te ko pen. Ik toegreep toen de opzet van deze transactie: Geurt van 't Gras hek wilde graag trouwen met Eefje van Ellen, maar wilde niet met lege handen aankomen. Om de verhou dingen enigszins op gelijke voet te torengen, had 'hij het grasland voor onze neus weggekocht en omdat vooral je moeder erg gebrand was op die stukken grasland, stemde ze toe in een huwelijk met je vader. Waarover loen heel wal te doen is geweest, want aanvankelijk wist hie- ontwikkelt, bewaakt door bescher mende tarieven. Om deze twee rede nen zijn de onderhandelingen in de Kennedy-ronde buitengewoon be langrijk, aldus het verslag. Ten aanzien van de betrekkingen met de Westeuropcse landen afzon derlijk merken de congresleden op: Frankrijk: „Gezien in het verband van het geheel van onze betrekkin gen met de leden van het bondge nootschap afzonderlijk, is de houding van generaal de Gaulle niet geheel onverklaarbaar". Portugal: „Terwijl men zou kun nen opkomen tegen bepaalde aspec ten van Portugal's redeneringen in zake koloniale kwesties, is er geen twijfel aan dat de programma's die dat land in Afrika uitvoert... op bouwend en noodzakelijk zijn". Spanje: „Het congres moet in gun stige overweging nemen aan Sjrnnje, in het kader van het programma voor militaire bijstand, bepaalde de len van de Amerikaanse „mottenbal- lenvloot" over te doen (schepen die in Amerikaanse havens zijn opgesla gen)". Wat de betrekkingen met de Oost- Europese landen betreft bevelen de congresleden aan de deur open te laten voor uitbreiding van contacten. Er kan echter geen uitwisseling op grote schaal worden verwacht. Een matige uitbreiding van de handel in niet-strategische goederen achten zij gewenst zolang de Verenigde Staten daar passend voordeel bij haakt. van vaandrig Kik fecstelük werd gevierd. Vijf en dertig jongens waren aan wezig toen de groepsleider, hopman P. van Waveren, een welkom uit sprak tot burgemeester en mevrouw Everwijn en de leden van de plaat selijke commissie. Hopman van Wa- veren was verheugd dat voor het eerst in de geschiedenis van „Kani nefaten" nu welpen overvliegen naai de verkenners. De in een kring opgestelde jongens mochten vaandrig Kik, juist terug uit militaire dienst, begroeten. Hem werd een geschenk overhandigd door de welp Gillis Straaijer. Vaandrig Kik dankte hartelijk. Als eerste werd Jan Everwijn ge ïnstalleerd, die na de voorgeschre ven handelingen te hebben verricht de blauwe das, kleur der verken- nersgroép, werd omgedaan. Cor v. d. Sluijs was de tweede jongeman die deze pelchtigheid onderging'. Totempaal Uit de welpen, keurig aangetreden onder leiding van Bachera Gerda Jonker, kwamen Olivier Blom en Henk Landegent naar voren om „over te vliegen" naar de verken ners. Ook zij werden, na de belofte te hebben uitgesproken, in de groep met drie hoera's opgenomen. Hopman van Waveren bood de welpen een totempaal aan, welke, zoals hij hoopte, spoedig behangen zal zijn met trofeeën. De oudste welp Piet Priemis, mocht de paal in ont vangst nemen. De jongelui werden daarna tóe ge sproken door burgemeester Everwijn die allen met een handdruk felici teerde. Soreker hoopte dat iedereen het verkenners-spel mee zal spe len op voorbeeldige wijze. „Op grond van de padvindersbelofte moeten jullie ook voor de buitenwereld dit alles nakomen", zeide de burgemees ter, die zich er verder op Verheugde dat zoveel jongens tot de padvinders toetraden. Hij wenste de leiding daarmee geluk. WEG 50 HENK VAN HEESWIJK mand natuurlijk, wat de prijs was geweest en velen hebben nadien nooit 'geweten, dat het Geurt van 't Grashek was geweest, die met geld van zijn grootvader het land van wijlen buurman Bouwman had ge kocht". De vrouw zweeg en keek haar nichtje aan. Gerda had met grote aandacht geluisterd en nu begon ze verschillende dingen te begrijpen. Haar mon!d viel open. Met grote ogen keek het meisje 'haar tante aan en eindelijk durfde ze de vraag te uiten: „Tante, wilt u daarmee zeg gen, 'dat het vader 'in de eerste plaats om -de boerderij te doen was en in de tweede plaats om mijn moeder?" Langzaam sahuidde de vrouw haar hoofd. „Jouw moCder hield van de rustige Geurt en hoewel je vader al tijd erg spaarzaam was met zijn uitingen van genegenheid, wil ik al leen maar aannemen, dat hij op zijn beurt ook van je moeder hield. Maar je moeder was ook erg gebrand op uitbreiding van 'het 'bezit van „De Peppel horst". De kwestie is name lijk, dat een honderd jaar geleden dat land al in het bezit was van de Van Elten's. Maar door verkeerd be leid van een onzer voorvaderen moest toen een deel van 'het bezit verkocht worden, en daaronder was het land, dat gedurenid eeen halve eeuw 'in het ibezit was van de familie Bouwman, begrijp je? Waarschijnlijk beschouwde je moeder het als een ereplicht tegenover het voorgeslacht om de oude bezittingen weer aan „De Peppelhorst" toe te voegen", Gerda knikte, „li zcgl het alle maal netjes en voorzichtig, tante. Ingezonden mededeling RED BAND- ROOSENDAAL EEN VERRE REIS ROTTERDAM, 1-2. Na een reis van 11.300 mijl over zee na ruim een maand varen werd in Noord Korea het diepvries-visserij-moederschip „Back Dusan" (Top van de witte berg) door de heer A. de Booy, vice- president van Verolme's United Ship Yards, overgedragen aan de Noord Koreaanse rederij Kmang Hypodon Trading Comp. Dit op de Verolme werf in Alblasserdam gebouwde diepvries-visserij moederschip is het grootste dat ooit in Nederland werd gebouwd én een van de grootste dat in de vaart is. Het heeft de volgen de hoofdafmetingen: lengte ea. 129 m„ breedte 17.60 m.; holte 10.85 m.; d.w. ca. 17.000 ton. De voortstuwings installatie bestaat uit een dieselmo tor met een maximum vermogen van 6.000 bh.p. ARNHEM. De 25-jarige J. C. uit Wydhen heeft bekend getracht te hebben zijn 'broer, de 26-jarige F. T. C., te vergiftigen om een erfenis niet te behoeven te delen. KERKNIEUWS N'ed. Herv. Kerk OOSTERLAND. Op de laatstge houden (gemeente-avond van de Ned. Herv. gemeente a'llhier, werd in de vacature M. van 't Hoff tot ouder ling gekozen de heer H. A. van dei- Werf Johz. Ingezonden mededeling Mededeling van de Postcheque- en Girodienst Te rekenen van 1 februari 1965 is het stortingsrecht verhoogd tot f 0,25 en het ohequerecht tot f 0,35. Stortingskaarten .toedrukt met een zegeiopdruk van f 0,20 moeten wor den bij gefrankeerd met 'n zegel van f 0,05, welke zegel op „,het bewijs van storting" (kleinste gedeelte) ge plakt moet wonden en in geen geval op de kennisgeving van bijschrijving. Voor een storting ten gunste van de eigen postrekening van de storter - natuurlijk persoon - wordt te re kenen van 1 febr. jl. geen recht ge heven. Voor deze stortingen kunnen de gewone stortingskaarten zonder ze geiopdruk worden gebruikt. In de rubriek „gestort door" dient de aanduiding „hem zelf", „haar zelf" of „ei'gen rekening" te worden ge plaatst. Op de stortingskaart mag verder geen enkele aanduiding of ge geven worden vermeld met betrek king tot de storter. Is dit wel het ge val, dan is het normale stortings recht verschuldigd. 's-Gravenhage, 1 februari 1965. De directeur van de postcheque- en girodienst, G. F. J. A. GROEN. Maar ik kan toch niet loskomen van de gedachte, dat zakelijke overwe gingen bij beiden een grotere rol ge speeld' hebben dan 'het enkele feit, dat men van elkaar 'hield, niet?" De ander kneep haar sigaret uil en keek nog even naar dë laatste rookspiralen. „Wie 'kan een mens doorgronden, sohatje? Wie kan be oordelen, of de woorden, die gespro ken worden, ook uit het hart komen, of alleen maar op de oppervlakte liggen? Ik mati'g me geen oordeel aan. Maar in de kringen, waartoe ik krachtens mijn geboorte behoorde, speelde niet alleen de liefde een rol, als 'het ging om een huwelijk. Dan waren er meer factoren, die voor zichtig afgewogen werden en soms van 'beslissende betekenis bleken te zijn. Een oud-Nederlands gezegde luidt: Geld trouwt met geld. In dit opzicht is er gelukkig wel wat aan het veranderen, ook in de kringen der gezeten boeren, maar een of twee generaties geleden waren er heel wat haken en 'ogen. en moest er behoorlijk gepa'st en 'gemeten wor den, vooraleer een huwelijk tussen een rijke boerenzoon en een dito boerendochter tot stand 'kon komen. Daar moesten de oudelui doorgaans aan te pas komen en hing het in me nig opzicht van hen af, of het huwe lijk-al dan niet kon 'doorgaan. En omdat generatie op 'generatie met deze gang van zaken vertrouwd was geraakt, beschouwden ook de jonge ren tot voor kort 'dit als een van zelfsprekende zaak en was er feite lijk niemand, die er tegen in verzet kwam of met 'bezwaren durfde te ko men. Als je het. vanuil deze gezichts hoek bekijkt, dan kun je je vader en moeder niets kwalijk nemen, sohatje. en dan is 'het ook mogelijk, dat je ondanks alles begrip kunt opbrengen voor hun standpunt, dat men van jou verwacht, dal jij als rijke boeren dochter, bovendien nog enig kind, een -gepast huwelijk zal doen met iemand van je eigen stand. (Wondt vervolgd.) Propaganda-avond „Volksonderwijs" te Oosterland Opgewekte padviiidersplechtiglieid in Koe-bel, Burgh Feuilleton door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6