Koningin stelde de Brienenoordbrug officieel in gebruik Kosygin's reis naar zeer belangrijk Noord-Vietnam Duitse wapens voor Israël Postcheque- en girodienst heeft bijna miljoen rekeninghouders wïi President Johnson doet beroep op stakende havenarbeiders Dr. Luther King gearresteerd mr PÉ P ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 februari 1965 121ste jaargang Nr. 19728 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: JanriÊwekWen 11, Zierikzee, poitbui 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer Engelse reddingsboot te Burghsluis Oeververbinding voor Rotterdam A-griep in Moskou ROTTERDAM, 1-2. Om even voor vier uur maandagmiddag heeft ko ningin Juliana op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat, Z.E. minister J. van Aartsen, op een knop gedrukt waardoor de bascule- brug aan de noordzijde langzaam naar beneden zakte en het gat, wat tussen de noordelijke en zuidelijke oevers nog bestond, .sloot. Toen de brug op zijn plaats lag gingen lang zaam de slagbomen open en was de Brienenoordbrug voor het verkeer opengesteld. De Marinierskapel speelde het Wilhelmus, vuurpijlen scholen de lucht in en sirene's van schepen in de omgeving loeiden. Het uitgebrei de officiële gezelschap met aan het hoofd H.M. de Koningin, maakt als eerste een wandeling over de brug en heel kort daarna reed de eerste Rotterdamse autobus van de nieuwe lijn die over de brug voert van noord naar zuid, waarmee dus ook het pro bleem dat wandelaars de brug niet mogen betreden is opgelost. Voor de Rotterdammers die er een nieuwe oeververbinding hebben bij- gekregen was de gebeurtenis bijzon der feestelijk. Omstreeks half vijf slapte de ko ningin, die o.a. in gezelschop was van jonkvrouwe C. E. B. Röell, haar secretaris mr. J. van der Hoeven en haai- kamerheer i.b.d. mr. K. P. van de Mandele, in haar auto om aan sluitend een bezoek te brengen aan het Leuvehavenstation van de in aanbouw zijnde Rotterdamse Metro. De koningin zag daar een film over de bouw en heeft vervolgens een wandeling gemaakt door de nog kale tunnelbuis onder de rivier. Zij heeft dus, zowel boven als onder de Maas. gewandeld. In zijn speech, die hij* ter gelegen heid van de opening van de Brie nenoordbrug, in aanwezigheid van H.M. de koningin hield, heeft minis ter mr. J. van Aartsen gezegd, dat de Benelux-tunnel en het bijbeho rende wegenplan dat door de Rijks waterstaat wordt aangelegd, in 1967 gereed zal zijn. Typlius onder duiven ERICA, 1-2. De duivenlhouders in de zuidoost-hoek van Drente maken zich ernstig zorgen over een para- typhus-epidemie, welke zich t'hans onider hun dieren voordoet. De voor zitter van de Twentse concourscom- binatie, de heer H. Kruk heeft er tijdens een te Nieuw-Amsterdam ge houden vergadering bij de leden op aangedrongen de dieren zo spoedig mogelijk te laten inenten. De schulden van de V. N NEW YORK, 1-2. Secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Na ties heeft maandag de algemene ver gadering van de V.N. een gewijzigde versie voorgelegd van zijn rapport van 17 januari volgens hetwelk op 17 landen van de V.N. artikel 19 van het handvest (opschorting van het stemrecht) van toepassing is wegens achterstalligheid in de 'betaling van een bedrag gelijk aan twee jaar con tributie op de gewone 'begroting van de V.N. In 'het gewijzigde rapport staan de bezwaren vermeld die door zekere landen (Frankrijk, de Sowjet-Unie, Cuba en communistische landen) zijn gemaakt, die menen, niet te hoeven bij te dragen in de kosten van de vredesoperaties van de V.N. in Kon go of in het nabije oosten omdat zij deze operaties .onwettig" aohten. NEW YORK, 1-2. Twee grote dag bladen, New York Times en New York Hercld Tribune, brengen de kemende reis van premier Kosygin raar Nccrd-Vietnam in verband met het bericht uit Moskou, dat de Sow- jcl-Russische leiders zullen reageren op de uitnodiging van president Johnson, de Ver. Staten te bezoeken „Geen van deze reizen uit Mos kou kan afzonderlijk worden be schouwd. Want wat de Sowjets in Hanoi doen zal, in zeer sterke mate, bepalen wat zijn en wij in Was hington moeten zeggen. Aangenomen moet worden dat de Russen een massa hoofdofficieren naar Noord- Vietnam zullen zenden om de rode Chinese invloed aldaar het hoofd te bieden. Wanneer de Sowjet-groep dat doet door te proberen de Noord- Vietnamezen uit hun steeds nauwere verstrikking in de Zuid-Vietnamese burgeroorlog te halen, zal dat de meest positieve stap zijn die Moskou zou kunnen nemen ter verminde ring van de spanning in de wereld. Meer zelfs, de Sowjet-Unie zou een barrière oprichten tussen rood Chi na en Indonesië, waarvan de toena dering de Russen evenwel zorg moet baren als aan het westen. Mte het optreden van de Sowjet-Unie als rem in Hanoi zouden de Russen iets concreets en veelbelovends hebben om in Washington over te spreken. De Sowjel-Russische aankondiging van de twee bezoeken zou daarom een van de meest betekenisvolle zet ten op bet internationale schaakbord sinds vele jaren kunnen blijken te zijn. De wereld zal de ontwikkeling van deze stap met evenveel hoop als vrees afwachten", aldus de' New York Herald Tribune. Tien jaar Oostenrijks staatsverdrag WENEN, 1-2. Naar het Oostenrijk se ministerie van .buitenlandse zaken heeft meegedeeld, hebben zowel de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk als die van de Sowjet- Unie een uitnodiging der Oostenrijk se regering aanvaard om op 15 mei naar Wenen te 'komen, ter gelegen heid van de herdenlkirtg van het feit dat tien jaar -geleden 'het Oostenrijk se staatsverdrag tot stand kwam. BONN, 1-2. Het Wesl'duitse week blad „Der Spiegel" schrijft in het laatste nummer, dat in maart 1960 tussen de toenmalige bondskanselier Adenauer en de Israëlische president Ben Goerion in het d'iepste geheim is afgesproken, dat de bondsrepu bliek voor 320 miljoen mark wapens aan Israël zou leveren. Deze af spraak werd volgens het blad ge maakt in het Waldorf-Astoriahotel in New York. Zelfs de Amerikanen werden niet ingelicht. Eind 1964 was volgens „Der Spiegel" voor 200 mil joen maTk afgeleverd. ROTTERDAM, 1-2. Waarschijn lijk dit jaar nog zal de Postcheque- en Girodienst van dc P.T.T. zjjn mil joenste rekeninghouder kunnen no teren. - A Jim% Na op kasteel Drakesteynhaar 27ste jaardag te hebben gevierd, is H.K.H. Prinses Beatrix maandagmorgen voor een wintersportvakantie naar Gstaad in Zwitserland vertrokken. De foto toont de kroonprinses met haar hond Joris in de tuin van het kasteel. (Foto: Gé van der Werff). De directeur-generaal van de P. T.T., prof. Bast, kondigde deze ge beurtenis maandag alvast aan tijdens een lezing die hij in Rotterdam hield voor de maatschappij voor nijver heid en handel. Prof. Bast sprak voorts de verwachting uit dat de Postcheque- en girodienst bimien af zienbare tijd, waarschijnlijk over en kele maanden, een geheel geautoma tiseerd bedrijf zal zijn. Begin mei al gaat men beginnen de laatste reke ningen op de computer te zetten. Hij achtte deze automatisering van emi nent belang gezien tegen de achter grond van de steeds vrij ernstige personeelstekorten waarmee deze tak van het Nederlandse P.T.T.-be- drijf de afgelopen jaren te kampen heeft gehad. Nu al is volgens prof. Bast le merken dat het manco aan personeel bij de Postcheque- en Gi rodienst onder invloed van de auto matisering bezig is over te gaan in een personeelsoverschot. Minister Rusk is ziek WASHINGTON, 1-2. Naar een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van 'buitenlandse zaken ■heeft medegedeeld, moet minister Dean Rusk voorlopig 'het bed 'houden. Tijdens zijn bezoek aan Londen, waar bij de begrafenis van sir Win- ston Churdhill bijwoonde, heeft mi nister Rusk een zware kou opgelo pen, waarop ihij na zijn terugkeer in Washington koorts 'kreeg. Parade in Paramaribo PARAMARIBO, 2-2. Ter gelegen heid van de 27ste verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix vond maan dagochtend in Paramaribo een défilé plaats van de troepenmacht in Suri name. Hieraan werd ook deelgeno men door de marine. In de voorste rijen liep nl. de in keurig wit gesto ken bemanning van Hr. Ms. „Luy- mes" mee. Daarop volgde het khaki van de militairen van de troepen macht in Suriname. In deze gelede ren marcheerden ook de Surinaamse „vrijwillige dienstplichtigen". Het défilé, dat werd afgenomen door de wnd. gouverneur van Suri name, mr. F. Haverschmidt, werd besloten met 'het gemotoriseerde ge deelte, bestaande uit gevechtwagens en carriers. WASHINGTON, 1-2. President Jo'hnson beeft maartdag de stakende arbeiders in de 'havens waar reeds '..vf.vpenstemming tussen vakbonden en scheepvaartmaatschappijen is be reikt. verzocht bet werk te hervat ten. De opheffing van de staking wordt namelijk opgehouden door de tradi tionele weigering van de havenar beiders om bet werk te hervatten, zolang in enkele havens van de Amerikaanse oostkust en do Golf van Mexico nog geen arbeidscontracten tot stand zijn gekomen. In verscheidene plaatsen is over eenstemming bereikt, zoals onder meer in New York, New Orleans, Boston en Norfolk. Er zijn echter nog plaatsen waar dit niet het ge val is. Minister van arbeid Wirtz, die de oproep van de president bekend maa'kte, zei dat president Johnson had besloten zidh tot de arbeiders te richten na een onderhoud met de onder-minister van arbeid, Reynolds. Deze zou onmiddellijk naar New York vertrekken om met de vak- bonds'vertegenwoordigers te spreken. Het uit twaalf leden bestaan de bestuur van de ..International Longshoremen's Association" kwam maandag in New York Op het zarlel UTRECHT. 1-2. De binnenstad van Utrecht is het toneel ge weest van een enerverende achtervolging. Enkele agenten bijgestaan door de concierge van de Willem de Zwijger- school (Janskerkhof) zaten een jeugdig manspersoon na, dai via daken aan zijn achtervol gers trachtte le ontkomen; dal lukte hem ondanks het feit dal hij door het dak van een fiet senstalling zakte, dwars door het dak belandde hij boven op het zadel van een damesfiets. Dit ging met zulk een kracht gepaard dat de zadelpen brak. Ondanks deze on fortuinlijke val wist de jongeman te ont komen. Hij werd nagezeten omdat hij zich 's middags ver dacht had opgehouden in de school. hijeen om zich te beraden over de staking, die het scheepvaart verkeer op de Amerikaanse oost kust nu al 22 dagen heeft ver lamd. SELMA, 1-2. De negerleider en -predikant dr. Martin Luther King is maandag, samen met omstreeks 300 andere negers gearresteerd, toen zij in optocht op weg waren naar het gerechtsgebouw, waar zijn aan hangers zich als kiezers wilden la ten registreren. De politie grondde de arrestatie op overtreding van het verbod van het houden van optoch ten zonder vergunning. Tevoren was d'e deelnemers gelast zioh in kleine groepjes te verdelen, hetgeen dr. King weigerde. Dr. King leidt op het ogenblik in Selma, in de staat Alabama, een campagne om het verzet tegen het verlenen van stemrecht aan de ne- gerbevol'king te breken. ERICA. De 22-jarige R. Pais uit Nieuw-Amsterdam is bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De jongeman reed met zijn motor fiets tegen een aanhanger van een vrachtwagen, die uit een uitrit de weg opreed. Besprekingen tussen België en Kongo BRUSSEL. 1-2. In Brussel zijn maandag besprekingen begonnen lussen België en de voormalige Afri kaanse kolonie Kongo om te trach ten de financiële vraagstukken tus sen beide landen definitief op te los sen. Kongo is vertegenwoordigd door premier M. Tsjcmbe, die wordt bij gestaan door twee ministers en een staf adviseurs. De Belgische delega tie wordt geleid door de minister van buitenlandse zaken Spaak. Gehoopt wordt, dat tegen het einde van deze week een ontwerp-overeenkomst kan worden geparafeerd, die op zijn vroegst na de algemene verkiezingen die zowel in Kongo als in België voor de deur staan, kan worden bekrach tigd. Ingezonden mededeling Deze foto toont hel interieur van een van de grootste Russische restau rants, nl. dat van het Oekraine-hotel in Moskou. Om de besmetting van de aldaar heersende A-griep zoveel mogelijk tegen te gaan, dragen de obers en diensters ivitte maskers voor de mond. Dit nummer beslaat uil 8 pagina's Wie altijd.lacht is een dom kop, wie altijd glimlacht is een huichelaar. WA T &ILT TA V WU'.'j I I1 1 17.04 n.m. 17.32 n.m. 16.30 n.m. 17.00 n.m. Bewolking en plaatselijk mist Verwachting tot woensdagavond: Overwegend droog weer met binnen- drijvende wolkenvelden en plaatse lijk mist; zwakke veranderlijke wind maar in het noorden van het land matige noordwestelijke wind; van nacht in het binnenland overwegend lichte vorst, morgenmiddag tempe raturen over het algemeen enkele graden boven het vriespunt. 3 febr. Zon op 8.17, onder 17.31. Maan op 9.34, onder 19.21. 4 febr. Zon op 8.16. onder 17.33. Maan op 9.52. onder 20.33. Eerste kwartier: 9 febr. te 9.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZKF 3 febr. 4.36 v.m. 4 febr. 5.10 v.m. BROUWERSHAVEN 3" febr. 4.16 v.m. 4 febr. 4.51 v.m. Springtij: 3 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een nog in betekenis toene mend hogedrukgebied, waarvan de kern boven Schotland ligt. heeft zich in de afgelopen nacht verder naar ons land uitgebreid, waardoor de noordelijke wind afnam. De tem peratuur daalde daardoor in het bin nenland op verscheidene plaatsen tot ongeveer 5 graden onder nul. In Duitsland kwamen ongeveer even lage minimumtemperaturen voor. De mist die vanmorgen hier en daar ontstond was van zeer lokale aard. Zachtere lucht die van de oce aan komende om het hogedrukgebied heen stroomt, naderde vanmorgen de Noorse kust en het noordelijk ge deelte van de Noordzee. Deze lucht zal via de Noordzee langzaam naar ons land koihen, hetgeen waarschijn lijk een toeneming van de bewolking met zich mee zal 'brengen. Voordien zal het vannacht nog langdurig on bewolkt zijn zodat weer lichte en in het binnenland hier en daar matige vorst zal voorkomen. Daarbij zal ïn cle loop van de nacht ook plaatselijk mist ontstaan, die morgen hier en daar hardnekkig kan blijven han gen. Het weer wordt dus minder zonnig, maar er wordt geen neerslag verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1