SIR WINSTONS UITVAART: DAG VAN SOMBERE GLORIE Officieren grijpen de macht in Laos V.S. bemoeit zich teveel met Z.O.-Azië PLECHTIGE HERDENKINGSDIENSTEN IN HET LAND Consumentenbond: flink afdingen maar! Brits Lagerhuis stuurt dankteiegram ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 februari 1965 121ste jaargang Nr. 19727 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur. M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk In dit nummer Huldiging voorzitter Helpt Elkander BLADON, 31-1. Zondagmiddag hadden reeds een tachtigduizend belang stellenden het graf van Churchill op het kerkhof van het 413 inwoners tel lende dorp Bladon, in het graafschap Oxfordshire, bezocht. De menigte had drie uur nodig voor het passeren van het kleine kerkhof, waar zich een drie honderd graven bevinden. Ook zendagavond was de belangstelling nog groot. De politie van Bladon verwachtte dat in de gehele nacht wan zondag op maandag belangstel lenden het graf van Churchill zouden bezoeken. LONDEN, 30-1. Koningin Eliza beth van Engeland heeft zaterdag, als laatste groet aan Sir Winston Churchill, een prachtige krans naar de groeve in Bladon gezonden. Hij bestond uit anjers, fresia's, lelies en gladiolen. Op de begeleidende kaart stond, in het handschrift van de vor stin: ,Van de natie en van het Ge menebest. In dankbare herinnering. Elizabeth". In een bewogen lijkrede, uitge- sproken in de kathedraal van St. Paul's, heeft Sir Robert Menzies, de eerste-minister van Australië, zater dagmiddag een laatste groet gebracht aan zijn grote vriend Sir Winston Churchill. Sprekend uit naam van het gehele Gemenebest zei hij onder meer: ..Door zyn moed, door zyn uit zonderlijke welsprekendheid en door zyn grote menselijke begrip, heeft Winston Churchill ons geïnspireerd en ons naar de overwinning geleid. Hij behaalde niet alleen de overwin ning in de lucht, ter zee en te land, maar ook in hart en geest". Oud-president Eisenhower sprak zaterdagmiddag een kort woord ter nagedachtenis van Winston Churchill voor radio en televisie van de B.B.C. „En nu, Winston Churchill, mijn oude vriend, vaarwel", aldus de oud- strijdmakker van de ontslapene. De drukte was bijzonder groot op Ludgate Hill, bij de St. Paul's-ka- thedraal, waar al vroeg in de morgen de menigte vijf rijen dik was. Ook de beide trottoirs bij White Hall za gen zwart van de mensen. Een kleu rige noot in de trieste en ijskoude ochtendstemming vormden de vlag gen, die een groep van ongeveer tweehonderd Belgische en Franse oud-strijders, die zich bij Downing Street hadden opgesteld, meevoerde. Om vijf over half elf (Ned. tijd) brachten de vijf officieren van de „Queen's Royal Irish Hussars", die de laatste erewacht bij de baar in Westminster Hall hadden gehouden.» nog een sabelgroet, om dan plaats te maken voor elf gardegrenadiers, die de lijkkist behoedzaam op de schou ders namen, om deze vervolgens op het affuit te plaatsen voor de ruim anderhalve kilometer lange tocht naar de kathedraal. Tijdens het uit dragen presenteerden de daar gepos teerde militairen en kadetten de ge weren. terwijl de vaandels negen. Tezelfder tijd bulderde het eerste van de negentig saluutschoten, die gedurende de uitvaart werden afge vuurd. Kort daarop zette het affuit, ge trokken door 142 mariniers, zich in beweging, in een tempo van vijf en zestig passen per minuut, als het ware de hartslag van de gehele rou wende Britse natie symboliserend. Dienst in tie St. Paul's Beneden aan het bordes van de St. Paul's wachtte lady Churchill met de andere familieleden het stoffelijk overschot op. Acht grenadier guards droegen de kist de trappen op. Bin nen zong het koor het gezang „Ik ben de verrijzenis en het leven". De vier herauten brachten Churchill's heraldieke attributen - zwaard, wa penschild, helmpluim en sporen, de emblemen van zijn ridderschap - het kerkgebouw binnen. Daarna volgden de slippedragers, twaalf reeds oude mannen met ieder zijn persoonlijke herinneringen aan een verscheiden vriend en medestrijder. De kist werd op de baar voor het altaar geplaatst en de aanwezigen zongen de hymne „Wie ware moed wil zien, hij kome nader.Dr. W. R. Matthew, de deken van de St. Paul's verzocht daarna de aanwezi gen mee te bidden voor „een groot man die gedenkwaardige diensten aan zijn land en aan de zaak der vrijheid heeft verleend". Na het gebed zette het koor „God save the Queen" in. Hierna klonken, gespeeld op een trompet, de „Last Post" en de „Reveille", het ontwa ken. Dit betekende tevens het einde van de dienst. Op de tonen van Handel's Doden mars droegen de militairen de kist de kathedraal uit, gevolgd door ladv Churchill, die werd gesteund door haar zpon Randolph. Vervolgens werd de lijkkist weer op de affuit geplaatst. Terwijl de saluutschoten werden hervat nam de tocht naar Bladon een aanvang. Koningin Elizabeth en de overige vorsten namen, in gezel schap van een groot aantal staats hoofden, op de trappen van de ka thedraal van St. Paul's afscheid van Sir Winston. In de schemer van de Engelse na middag werd Sir Winston toever trouwd aan de aarde die hij zo lief had. Aan het graf waren zijn naaste familieleden, met uitzondering van zijn dochter Sarah, die de reis naar Bladon niet had meegemaakt wegens een zware griep, en enkele goede vrienden verzameld. Onder het uitspreken van de een voudige woorden uit het Anglikaanse gebedenboek: „Aarde tot aarde, as tot as, stof tot stof", zakte de kist langzaam in de groeve. De zwartge- sluierde weduwe, kinderen en klein kinderen wierpen een hand aarde op de eikenhouten kist. Eerder was de kist door de acht huzaren naar de groeve gedragen, waar twee plaatselijke geestelijken, reverend John E. James en reverend Anthony J. Fearn, de korte plechtig heid leidden. Lady Churchill stond enkele mo menten in stilte bij het graf en wendde zich af toen de begrafenis dienaren de aarde in het graf be gonnen te scheppen. Een voor een namen de familieleden nu afscheid, met gebogen hoofden. Ook de lijf arts van de overledene, Lord Moran, was op het kerkhof aanwezig. Het was hel einde van een dag van som bere glorie. Uitlating van Soekarno: WASHINGTON, 31-1. De Indone sische president, Soekarno, heeft in een onderhoud dat hy te Djakarta heeft toegestaan aan een vertegen woordiger van het Amerikaanse ra dio- en televisiestation „Columbia Broadcasting System" (C.B.S.) ver klaard: „De Verenigde Staten be moeien zich teveel met de, zaken der Zuidoostaziatisclie volken. Zij moe ten hun politiek wyzigen en ons met rust laten". Hij zei ook: „Indonesië zal eerst weer tot de Verenigde Naties toetre den, wanneer de volkerenorganisatie is gereorganiseerd. De Indonesische regering streeft er thans niet naar tot de instelling van een tegenhanger der V.N. te ko men. Ik (Soekarno) zou tegen het com munisme zijn, indien het in Indone sië moeilijkheden zou veroorzaken. Maar dat is in het geheel niet het geval. En tegen het communisme als leerstelling heb ik niets", aldus de Indonesische president. Soekarno zei verder dat Indonesië „elk volk zal helpen, dat voor zijn vrijheid strijdt". Hij dacht hierbij met name aan de bewoners van Ma leisië en noord-Borneo, „die mij om hulp hebben gevraagd". Nederland herdacht Sir Winston Churchill DEN HAAG, 30-1. - Zaterdagoch tend om tien uur is in de Klooster kerk van de Ned. Hervormde ge meente te Den Haag een plechtige herdenkingsdienst gehouden ter ge legenheid van het overlijden van Sir Winston Churchill. De dienst werd o.m. bijgewoond door de ministers mr. B. W. Bies heuvel, mr. E. H. Toxopeus, dr. J. E. Andriessen, P. J. S. de Jong, dr. H. Witteveen, mr. J. van Aartsen, mr. Y. Scholten en dr. G. M. J. Veld kamp, verscheidene staatssecretaris sen en vele leden van het Corps Di plomatique. Nadat allen waren gezeten, leidde de Blitse ambassadeur, Sir Peter Garran, H.K.H. prinses Christina de kerk binnen. De dienst werd geleid door the reverend V. B. Wynburne. Nadat het koor psalm 15 had gezon gen, las de Canadese ambassadeur, zijne excellentie W. F. Buil, de hoofd stukken 43 en 44 uit Ecclesiasticus, een der apocriefe boeken. Vervol gens hield minister Biesheuvel de tweede schriftlezing; het vijftiende hoofdstuk uit de eerste brief van Paulus aan de Corinthiërs. Hierna sprak de Britse ambassadeur, Sir Peter Garran, zijn rede uit. 's-HERTOGENBOSCH, 30-1. Velen hebben zaterdagavond in de kathe draalbasiliek van St. Jan in 's-Her- togenbosch de Churchill-herdenking bygewoond, die onder auspiciën van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland was georganiseerd door de afdeling oost- Brabant en het voormalig verzet te 's-Hertogenbosch. Tot de aanwezigen behoorden tal rijke burgerlijke en militaire autori teiten. Burgemeester mr. R. J. J. Lambooy wees in zijn inleidend woord op de eenzaamheid die het deel van iedere grote man en ook van Churchill is geweest en die tref- DEN HAAG, 30-1. De consumen ten moeten, wanneer zy een auto- radiotoestel, t.v.-toestcl, bandrecor der, wasmachine of een ander arti kel, waarvoor de verticale prijsbin ding is verboden, willen kopen, maar flinke kortingen op de geadverteer de prijzen bedingen. Dit adviseert de Nederlandse Con sumentenbond in zijn maandblad „Consumentengids" omdat het naar zijn mening steeds duidelijker is ge worden, dat het bedrijfsleven niet van plan is zich bij het verbod van de verticale prijsbinding neer te leg gen. De Consumentenbond zegt nog geen enkele advertentie van een fa brikant of importeur le hebben ge zien, waarin een prijs werd vermeld met de mededeling erbij, dat de ge adverteerde prijs alleen maar een adviesprijs is (een fabrikant mag voor de betrokken artikelen alleen maar een adviesprijs adverteren, waaraan de winkelier zich echter niet behoeft te houden). Men gaat rustig door met het noemen van één prijs, alsof er niets veranderd is, al dus de bond. die vindt, dat Philips het heel erg maakt. Van Philips ver schenen onlangs' grote advertenties over een nieuw televisietoestel. Met grote letters stond erbij: „kost f 898,-". De consumentenbond vraagt zich af: hoe kan Philips weten hoe veel dit toestel in de winkel kost als hij zijn winkeliers vrijlaat in het vaststellen van hun verkoopprijzen. Zich loyaal neerleggen bij beslissin gen van een op democratische wijze tot stand gekomen regeling is er volgens de bond blijkbaar niet bij. Dc bend vertrouwt echter, dat dc regering niet met zich zal laten sol len en dat zy verbieden zal op een dergclykc manier met de pryzen te adverteren. In afwachting van dit verbod moeten dc consumenten dan maar flink afdingen op de geadver teerde prijzen of anders hun aan kopen zolang mogelijk uitstellen. fend gesymboliseerd werd toen. hij op deze middag met alle statie naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. In deze bijeenkomst, aldus de burge meester, herdenken wij hem en bid den wij voor zijn zielerust, maar we willen ook God danken dat Hij ons deze man in een zo moeilijke tijd ge geven heeft. De griep in de Sowjet-Unie MOSKOU, 30-1. De ernstige griepepidemie in noordwest-Rusland heeft zich uitgebreid tot Tallinn, de hoofdstad van de Sowjet-republiek Estland, zo is in Moskou bekend ge worden. De epidemie woedt al drie weken. Volgens het Russische rege ringsblad Izwestia groeit het aantal zieken van dag tot dag. Het vak bondsblad Troed raadt de oudex's aan ,hun kindex-en niet mee te ne men naar gelegénheden als schouw burgen en bioscopen en ze ook niet van het openbaar ven/oer gebruik te laten maken. Een medisch des kundige in Moskou drong donderdag voor de radio aan op massa-inenting SCHIPHOL. Na een toux-nee van anderhalve maand door hun geboor teland zijn de Blue Diamonds uiterst tevreden op Schiphol teruggekeerd. De gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten BERLIJN, 30-1. Dc Duitse delega tie heeft by de jongste onderhan delingen van de ministerraad der E.E.G. in Brussel ingestemd met dc vaststelling van nieuwe termynen vcor de landbouwsectoi-, zo heeft de Westduitse minister van voedsel voorziening verklaard. Dinsdag was uit Brussel gemeld dat de ministers van landbouw van de E.E.G. tijdens hun tweedaags overleg overeengekomen waren in beginsel 1 juli 1967 als datum voor de totstandkoming van de gemeen schappelijke markt voor landbouw produkten aan te houden. Tegelijk met de inwerkingtreding van de uniforme graanprijs zouden dan ook de prijzen der vooi*naamste land bouwprodukten aan elkaar aange past en de nog komende marktver- ordeningen vex-wezenlijkt kunnen worden. Volgens het E.E.G.-verdrag komt de volledige gemeenschappe lijke markt voor landbouwprodukten pas op 1 januari 1970 lot stand. Minister Schwarz stelde dondex-dag tegenover journalisten in Bex'lijn met nadruk vast, dat naar Duitse op vat ting in Brussel niet over nieuwe ter mijnen gesproken mag worden voor de fundamentele kwesties van de marktregelingen voor melk, suiker, rundvlees, oliën en vetten zijn op gelost. Ds. N. van den Akker (Geref.) noemde Chux-chill de belichaming van de hoop. In de duisterste en bit terste dagen van de ooxdog stond hij als een rots in de branding. Zijn woorden en daden gaven nieuwe hoop, ook al bestond die uit de harde x'ealiteit. Hierna las hij enkele ver zen uit Romeinen 5 en 1 Petrus 1. Rabbijn L. Isx-aëls van de Isx-aëli- tische gemeente te Amsterdam, las zowel in het Hebreeuws als in het Nederlands psalm 91 en ging voor in gebed. De bisschop van 's-Hex*togenbosch, mgr. W. M. Bekkers, verbond aan zijn gebed voor de zielerust van de overleden staatsman, ook een gebed voor de leiders der volkex'en en voor de vrede. SCHIPHOL, 31-1. Zeer onder de indruk van de tot in de perfectie uit gevoerde begrafenisplechtigheid van Sir Winston Churchill, is de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zondagmiddag per B.E.A.- toestel uit Londen op Schiphol te ruggekeerd. „Een uitzonderlijk imponerende plechtigheid met al de ceremonie die juist Engeland immer hoog in ere houdt", zei hij en hij voegde er aan toe, dat zo'n indx-ukwekkende cex-e- monie waax'schijnlijk nooit meer zal tenxgkomen. Er wax*en zeven ge- ki'oonde hoofden en een zestal px-e- sidenten, minstens twaalf px-emiers en x*uim twintig ministex-s van bui tenlandse zaken. VIENTIANE, 1-12. Een groep offi cieren van het Laotiaanse leger heeft zondagavond een radiostation in Vientiane bezet en meegedeeld dat zij een staatsgreep hadden gepleegd. Kolonel Boenleut Sykosy, stafof ficier van het legei'hoofdkwartier in Vientiane en een der leiders van de staatsgreep, verklaai'de dat het over nemen van de macht in Vientiane niet van politieke aard is: „wij wil len alleen het leger stex-ker maken". Kolonel Sykosy, die in Washing ton eeix opleiding heeft gehad, zei dat de groep enige veranderingen in het oppei-bevel van het leger wil aanbi-engen, maar hij wilde niet meedelen welke. Naar vei-luidt staan zijn troepen tegenover die van generaal Koepra- sith Abhay, enige kilometers builen Vientiane. De ti'oepen van generaal Koepra- stih Abhay. plaatsvei*vangend staf chef van het Laotiaanse leger, ruk- Aardverschuiving in V.S. TILLAMOOK (Oregon), 1-2. - Bij het plaatsje Tillamook in de staat Oregon, in'het noox-dwesten der V.S., heeft zich zondag een aardverschui ving voorgedaan waardoor in de ri vier de Wilson een dam van modder ontstond, met als gevolg de vorming van een meer van 6 km lengte. Men vreest dat de dam zal instorten en dat het water uitstroomt in een dal dat zich uitstrekt tot de monding van de Wilson. Alle dorpen in de vallei zijn geëvacueerd. DEN HAAG, 30-1. De voorzitter van het Bx-itse Lagerhuis ,de heer H. Hylton-Foster, heeft in een [telegram aan de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. F. J. F. M. van Thiel, zijn dank uitgesproken voor het medele ven, dat door het Nederlandse par lement is betoond bij het overlijden van Churchill. De tekst van het telegx-am luidt als volgt: „Het Lagerhuis is zeer erken telijk voor uw blijken van medele ven bij het verlies, dat wij leden door het overlijden van sir Winston Churchill. Uw nobele woorden van dankbaarheid jegens hem en van er kenning van zijn grootheid zijn met trots in het officiëel verslag opgeno men. Het is een wax-e troost voor ons te weten, dat het Nederlandse volk en de Staten-Generaal in onze diepe smart delen". DEN HAAG. Hax-e Majesteit de Koningin zal maandag 1 febx*uari in aansluiting op de opening van de Van Brienenoordbrug een bezoek brengen aan het Leuvenhavensta- tion van de in aanbouw zijnde me tro in Rotterdam. Tsjombe in Brussel De premier van Kongo, Moise Tsjombe is donderdagochtend op het vliegveld van Brussel aangekomen. Hij werd daar verwelkomd door de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak. De pers was er ook - en wel met zovelen, dat de cameramensen het er niet gemakkelijk hadden. Tweede van rechts de heer Tsjombe. ken naar Vientiane op om de op stand der jonge officieren te onder- drukken. h'et radiostation is tot dusver het enige door de opstandelingen bezette gebouw. Er zijn geen meldingen over bloedvergieten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Om goed te schijnen is de a mens vaak bereid tot alle 4 kwaad. Wisselende bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking en aanvanke lijk enkele lokale buitjes; matige, in de kustgebieden nu en dan krachtige wind tussen noordwest en noordoost; vannacht en morgenochtend in het binnenland overwegend lichte vorst en aan de kust temperaturen om het vriespunt; overdag temperaturen en kele graden boven nul. 2 Icbr Zon. op 8.19, onder 17 29. Maan op 9.12, onder 18.10. Nieuwe maan: 1 febr. te 17.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 febr. 4.03 v.m. 16.28 n.m. BROUWERSHAVEN 2 febr. 3.42 v.m. 15.55 n.m. Spx-ingtij: 3 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontale zóne, die de scheiding vormt tussen de in onze omgeving aanwezige polaire lucht en subtropische, uit het zuiden afkom stige luchtmassa's heeft dit week einde bover. 'het noorden van Frank rijk en het zuiden van Duitslaxxd vrijwel stil gelegen. Aan de noord- kant van deze zóne heeft het in een ongeveer 200 km. brede zóne bijna onafgebroken gex-egend en plaaselij'k ook gesneeuwd. I-n Parijs is het weer geleidelijk onder invloed gekomen van een hogedrukgebied, dat zijn centrum nabij Schotland heeft en zidh over de Noordzee en het zuiden van Noorwegen uitbreidt. Het ld aar de op en in het oosten en zuiden van het land kwam de afgelopen nacht 5 tot 8 graden vox'st voor. Aan de kust, waar de wind uit zee ging waaien, bleef de temperatuur in het algemeen iets boven het vriespunt. Het hogedrukgebied blijft ook mor gen bet weer in Nederland beheer sen. Na het passeren van een front, dat enkele buitjes veroorzaakt, zal het opnieuw gaan opklaren. De toe stand met voi'st in de nacht en och tend en tempex-aturen enkele graden boven het vriespunt in de middag duurt dan ook voort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1