Uit DUET Vijf en veertig jaar visserij vereniging „Helpt Elkander" NYLONS Minister Biesheuvel over spreekverbod aan ambtenaar opgelegd Een populaire jubilaris ZIERIKZEE, 29-1. Met een feestelijke bijeenkomst in het „Huis van Nas sau" herdenkt de Zierikzeese visserüvereniging „Helpt Elkander" heden- vrijdagavond het 45-jarig bestaan, een mijlpaal die het bestuur noch leden onopgemerkt voorbij wensen te laten gaan. Daarvoor is er teveel gebeurd op visserij gebied in de voorbije jaren, daarvoor is ook de vereniging te diep geworteld in de stedelijke samenleving, daarvoor is tenslotte „Helpt Elkan der" ook tezeer een vereniging die aandacht vraagt en verdient, gewikkeld als hij is in een strijd om het behoud der cultures in Zeeland. Op een moment echter weten de vissers zich te distanciëren van de moei lijkheden en willen ze er rond en feestelijk voor uit komen, bljj en dank baar te zijn, dat hun vereniging zoveel jaren achtereen op de bres heeft mogen staan voor de belangen van de visserij. Daarom vanavond „film en muziek" in een zaal. waarin de leden - vooral de jongeren - heel wat feeste lijks zullen binnendragen, want dat is hun toevertrouwd. De mossel is van origine wel Zeeuws, maar de visserij op grote schaal en het uitoefenen van cul tures werd eerst mogelijk door het prachtig initiatief van wijlen bur gemeester mr. A. J. P. Fokker van Crayenstein van Rengerskerke, die door uitgifte van mosselpercelen in de Oosterschelde, vissers uit ver schillende delen van de provincie stimuleerde om zich te Zierikzee te vestigen, van welke stad uit zij hun bedrijf konden uitoefenen. De ste delijke mosselvissers zijn „import mensen", maar men vergeet het snel, want ze zijn in de loop der ja ren zo Zierikzees' geworden als wat. Het begin van de mosselarij was moeilijk en zelfs primitief, want men voer nog „op de zeilen" en dat maakte vooral bij windstilte of stormweer het werken op zee ris kant en natuurlijk tijdrovend. Vooral bij het transport van de mosselen naar de afzetgebieden speelden deze klimatologische fac toren een rol. Ze werden nog over troffen door het subtiele patroon van prijzen en kosten. Laten we er te rugblikkend van mogen zeggen: er heeft zich, vooral in de jaren voor twintig, veel zweet bij het Ooster- scheldewater gevoegd en misschien wel tranen. De geboorte van „Helpt Elkander" Geen wonder dat de'stedelijke vis sers nader tot elkaar kwamen en de conclusie trokken uit hun gemeen schappelijke moeilijkheden, n.l. dat er een vereniging moest komen. Het werd de geboorte van „Helpt elkan der", een vereniging, die in de loop der jaren ongemeen veel goed werk heeft kunnen doen en die is inge groeid in de plaatselijke samenle ving. „Helpt Elkander" kan nog al tijd wijzen op een hoog aantal do nateurs, omdat inderdaad velen in tuïtief aanvoelen, dat juist deze or ganisatie steun en sympathie ver dient. „Helpt Elkander" was niet de eerste visserij vereniging in de pro vincie. In Tholen was er al een, toen de Zierikzeese in 1920 van start ging. Individualisten samenbrengen in een vereniging. Het was een niet eenvoudig karwei, waarvoor het eer ste bestuur, onder leiding van de (eenmalige voorzitter, de heer C. J. Schot, zich zag geplaatst. Menige vergadering droeg de sporen van dit individualisme, want men moest niet denken, dat de vissers op alles maar „ja en amen" wensten te zeggen. De ondergrond van hun denken echter was er één van lotsverbon denheid, van begrip voor de situatie en tenslotte een van vriendschap, want - al verschilden de meningen v/el eens - men had op zee elkaar te hard nodig om „boos te blijven". Vooral bij vliegend weer ging men voor elkaar door het vuur, al reali seren we ons wel dat deze beeld spraak in het onderhavige geval een vreemde is. Twee punten Twee belangrijke punten springen in 'de geschiedenis van de vereniging naar voren, nd. de stelselmatige mo- elk jaar een mosselfeest dornisering en aanpassing van de vloot en de instelling van het Kan toor voor Mosselzaken te Bergen op Zoom, een instelling die regelend heeft gewerkt en een einde maakte aan een moordende concurrentie on der de Zeeuwse schippers. Wat de vloot betreft is - in vergelijking met die van andere Zeeuwse vissers plaatsen - de Zierikzeese niet achter gebleven. Het is een proces dat zich in de bestaansperiode van de vereniging duidelijk heeft voltrokken en nog al tijd doorgaat, ondanks de onzeker heden rond de visserij. Er zou een boek te schrijven zijn over de stof: „van hoogaars tot moderne mossel- kotter". Niet minder dan dramatisch was de ramp, die in de oorlog zich ook aan deze vloot - het kostbaarste be zit van de leden - 'voltrok. De bezet tende macht legde er 'beslag op en in de wankele tijd na de bevrijding, stond men voor de schier onmoge lijke opgave de zaak „van de grond af" weer op te bouwen. Een andere na-oorlogse moeilijkheid was het probleem van „de parasiet", die uit wijken naar het noorden noodzake lijk maakte. Tot een zonnevonk na al dat donkers werd 'het jaarlijkse Smosselfeest, dat stadgenoot en toe rist veel vermaak schenkt. Een zilveren jubilaris Het is intussen een 'bijzondere co ïncidentie dat gelijk met het 45-ja- rig bestaan der vereniging de nog altijd actieve voorzitter de heer B. W. Schot zijn zilveren jubileum zal vieren. „Ben Schot" - mogen we het voor deze keer eens populair zo sahrijven - gaat vanavond in de bloemetjes, want 'het feestcomité zal niet vergeten zijn, wat deze pionier in een kwart eeuw voor „Helpt El kander" heeft gedaan. Men mag bijna zeggen, ei' was geen vereniging meer geweest zon der deze pionier, die de moeilijke begintijd' van de vereniging heeft meegemaakt, zij het niet als voor zitter, maar 'd!ie ook weet heeft van de actuele problematiek, die het Deltaplan voor de visserij met zich brengt. Hij stond en staat op de bres voor de belangen van ,zyn" vereniging, ook al loopt de jubilaris hard naar „de zeven kruisjes". Na tientallen jaren bestuurslid te zijn geweest stapte de 'heer Schot in 1940 er in als voorzitter en vanaf die tijd is 'hij de prominente vissersman 'gebleven, 'die op ta'lrijke vergaderin gen, conferentiesen bijeenkomsten voor dé belangen van de visserij heeft gestreden. De gemeente Zie rikzee onderkende zijn verdiensten door hem het ere-burgerschap aan te bieden. De heer Schot is - hoe kan 'het anders - ook „Zevibelist" en spreekt mee in de Mosseladviescom missie, kortom hij heeft de stedelijke vissers naar buiten stem gegeven op een wijze, die alle lof verdient. Nog in ander verband werid en wordt de naam van de heer Schot genoemd. Eens per jaar vergeet 'hij dat er op de Zeeuwse banken mosselen liggen. Dan vaart hij uit met de Z.Z. 8, met aan boord een select gezelschap we tenschapsmensen, die speuren naar de ruldiimenten uit de Zeeuwse oer tijd op de bodems van Ooster- en Westerschelde. Twee jubilea op één dag. Het kan niet op bij de vissers van Zierikzee. Vanavond vergeet men de Deltawollk. Wat biedt de BEELDBUIS? Als zaterdag a.s. de begrafenis van uit St. Pauls cathedral te Londen zal plaatsvinden, moet het Nederlandse (in de programmabladen reeds aan gekondigde) programma nogmaals worden gewijzigd. De Eurovisie neemt natuurlijk de reportage over van de B.B.C. en wij zullen de droe ve stoet door Londen naar het 100 km. verder gelegen geboorteplaatsje van sir Winston, die op Blenheim Palace het licht zag, stap voor stap kunnen volgen. Op hun laatste stiefbenen We kunnen dus vrijdagavond nor maal kijken naar The Beverley Hill billies (7.35 uur), Pa Pinkelman en de l&dtste Stiefbeen Zoon, waar mee dan voor vele trouwe genieters van de Amsterdamse lompenhande laars, winnaars van de Televizier- ring, weer het abrupte einde van een uitstekende serie is aangebroken. Wat maar niet eindigt is een reeks als die van Bueno de Mesquita en Rita Corita, waarvan we die avond ook kunnen genieten, maar ja, daar wordt ook veel minder over gespro ken Dit keer heeft de V.P.R.O. een beurt op kanaal 27, zodat de fans van dr. Van Swol, car 54 en Simon van Collem moeten overschakelen of hun idolen weer eens moeten mis sen. Gelukkig komen dit jaar de steunzenders in verschillende uit hoeken in de ether, zodat het leed vólgend seizoen wel langzamerhand geleden is. Zaterdag en zondag Zaterdag dus de gehele begrafenis plechtigheid van Churchill en daar na terug naar Bussum voor het nor male programma. Die avond staan o.a. een Dick van Dyke, Wie van de drie en Wachtwoord, Willy en Wil- leke Alberti en Johnny en Rijk op het A.V.R.O.)-programma, terwijl de K.R.O. via kan. 27 een Rendez-vous mit Jo uit Zwitserland, het leven van Jan van der Heyden, een mono loog van Magda Janssens en een klein uurtje met Hitchcock op de rol heeft staan. We verwachten wel, dat ting zal worden gegeven van Chur- chills begrafenis. Zondag zal commissaris Maigret weer op het scherm verschijnen (Ned. 1, 9.10 u.) voorafgegaan door o.a. Tel uit je winst (niet zo popu lair meer als vroegere quizzes van Theo Eerdmans). Nederland 2 pre senteert het vervolg van Robinson Crusoë, een nieuwe Tom Ewell show, een film van het befaamde Louvre en de film Hits Hot and KERKNIEUWS Inzameling in kerken op jaardag watersnoodramp UTRECHT, 28-1. Aanstaande zon dag, 7 februari, wordt in vrywel alle protestantse en oud-katholieke ker ken een inzameling gehouden voor internationale hulpverlening. Deze inzameling is een jaarlijkse traditie geworden nadat Nederland zelf uit alle delen van de wereld hulp ont ving na de watersnoodramp op de eerste zondag van februari in 1953. In 'dit werelddialkonaat werken de kerken die lid zijn van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen (de Nederlandse Her vormde Kerk, de Doopsgezinde Broe derschap, de Remonstrantse Broeder schap, de Oud-Katholieke Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerk en de Evangelische Broedergemeente) sa men met het algemeen diakonaal bureau van de Gereformeerde Ker ken. Vorig jaar brachten de leden van de Stichting 800.000 gulden bij een, terwijl 'de collecte in de Gere formeerde Kerken 1.115.000 gulden DEN HAAG. H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden boden 27 en 28 januari 1965, op pa leis Huis ten Bosch de diplomatieke vertegenwoordigers van de in Ne derland geaccrediteerde landen een diner aan ter gelegenheid van het nieuwe jaar. SCHIPHOL. President Johnson heeft zijn fiat gegeven aan een door de Amerikaanse rijksluchtvaart dienst verleende ver voersvergun- ning voor de K.L.M. en de Lufthan- opleverde. Daarbij kwam nog de op brengst van de oecumenische radio- actie „Wilde Ganzen", zodat in to taal voor het hulpwerk ongeveer 2,5 miljoen gulden beschikbaar was. RECHTSZAKEN Politierechter te Middelburg Bcetc voer agressiviteit „IT staat erg gauw klaar met het geven van een pak slaag. Ook nu bent u daar nogal voldaan over". Voor de Middelburgse politierechter stond terecht de 19-jarige opperman T. C. van D. uit Haamstede. Boven staande uitlating is van de officier, mr. A. W. Rosingh, die tegen Van D. een boete van vijftig gulden eiste, omdat hij iemand op 18 juni met een stuk hout te lijf was gegaan. Het gebeurde in Haamstède, toen bij de vader van de verdachte brand uitbrak. Onder de toeschouwers stond zekere B., een persoon waar mee Van D. junior op niet al te goede voet staat. Ze kregen ruzie en er viel een klap. Vorig jaar gebeurde ook iets der gelijks, maar toen was het B. die voor de rechter kwam. Hij kreeg toen 75 gulden boete. Daarom von de politierechter, mr. B. S. Sieperda het billijk dat Van D. gelijk „be deeld" werd. Hij wist nog te vertel len dat deze verdachte niet al te best bekend staat en voor tamelijk agres sief doorgaat. „Ik dacht dat het nogal goed. ging de laatste tijd", meende Van D. te moeten opmerken. Maar het bleef bij een boete van 75 gulden, subsidiair vijftien dagen hechtenis. Voordat hij de zaal verliet zei Van D. nog: „Als B. zo doorgaat als nu sta ik hier over drie maanden weer". Ongeval onder Oostcrland Op de rijksweg onder Oosterland vloog op 11 december de auto van de 41-jarige automonteur W. J. C. uit Halsteren uit de bocht. Hierbij werd de heer A. J. uit Bruinisse vrij zwaar aan de arm gewond. De Middelburgse politierechter mocht gisteren onderzoeken in hoe verre C. hieraan schuldig was. De verdachte voerde aan dat hij ver blind was door een tegenligger. Het gebeurde in de bocht. Langs de weg stonden tonnen om' aan te geven dat naast de weg gegraven werd. De voorband raakte één der tonnen, klapte en de wagen sloeg tegen een zandhoop over de kop. Dit gebeurde in het holst van de nacht. C. had in een café in Zie rikzee de hele avond accordeon ge speeld. Toen hij na afloop zijn in strument in de auto wegborg, kwam J. er bij en vroeg om hem naar Brui nisse te rijden. C. voelde daar eerst niet veel voor, maar J. bleef aan houden, zodat hij tenslotte toestem de. Volgens verdachte liep J. de ver wonding niet op tijdens het ongeval, maar geraakte deze daarna zo in pa niek, uit angst voor bradngevaar, dat het bij het verlaten van het wrak gebeurd was. Enkele omwonenden traden op als getuige. Ze,hadden de klap gehoord en één van hen had zelfs gezien dat de bewuste tegenligger even had in gehouden en daarna hard was door gereden. Ze hadden niet de indruk dat C. onder invloed was geweest. Omdat het slachtoffer J. niet ter zitting kwam getuigen, werd de zaak aangehouden. De officier wil boven dien de verbalisant en de man die het technisch onderzoek verlichtte horen, alvorens een eis te doen. De verdediger van C., mr. W. A. Hoek, zou een volgend keer graag de café houder, bij wie zijn cliënt die avond gespeeld had, als getuige horen. Ingezonden mededeling spaar plezlerigmet met gratis ■waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart HAVANA. Cuba heeft de Domini caanse republiek er van beschuldigd tegen Cuba samen te spannen en bases ter beschikking te stellen, aan Cubaanse ballingen. TONEEL EN FILM „De zoon van Captain Blood Deze week wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de spannende piratenfilm „De zoon van captain Blood", met in de hoofdrollen Sean Flynn en Ann Todd. De film gaat over de belevenissen van Peter, de zoon van de eens zo roemruchte ka per. Peter .heeft een aardje naar zijn vaartje en trekt naar zee. Het schip wordt echter gepraaid door zeero vers. Als de kaper-topitein verneemt dat Peter de zoon is van de ver maarde Captain Blood, besluit hij zijn oude wraak op de jongeman te koelen. Peter weet zich echter met behulp van enige gewezen beman ningsleden te bevrijden en het pira- tenscShip te nemen. Hij wordt tot ka pitein uitgeroepen en het schip kiest zee, waar het uiteraard nog vele avonturen beleeft. NEW YORK. De Amerikaanse af gevaardigde bij de V.N., Stevenson, heeft gewaarschuwd dat het finan ciële geschil de V.N. op een twee sprongen heeft gebracht en dat snel 'besloten moet worden welke kant men opgaat. SPORT Om gewestelijk kampioenschap 3e klasse libre Nieuwerkerk staat dit weekend weer eens een byzonder biljart-eve- rement te wachten. In hotel de Meebaal zal n.l. a.s. zaterdag en zendag worden gestreden om het ge westelijk kampioenschap 3e klasse libre. Daar de kampioen van dit toernooi een plaats kan verwerven in de fi nal e om het nationale kampioen schap mogen er bijzonder spannende wedstrijden worden verwacht waar bij de deelnemers zich voor de volle honderd procent zullen inzetten. Voor de biljartliefhebbers is dit weer een prachtige gelegenheid om van de strijd op het groene laken te genieten. Het distrikt Schouwen- Duiveland, die dit toernooi oi'gani- seert, zal vertegenwoordigd zijn door haar jeugdige distriktskampioen Piet van Mierlo van de Carambole te Dreischor. De verdere deelnemers zijn: R. Stipthout, „Concordia", Vierlingbeek A. Buijs, „E.B.C.", Etten, J. v. Hees, „Bellevue", Bergen op Zoom;; P. v. d. Werff, „Ons Genoegen", Helmond, B. Bevers, „V.O.G., Vught, M. v. d. Linden, „K.T.O.", Kaatsheuvel en A. Maas, „B.S.V.", Drunen. BADMINTON Eindstand badmintoncompetitie N, Brabant-Zeeland ZIERIKZEE, 28-1. De eindstand in de eerste afdeling van de tweede klas van de districtscompetitie N.- Bra'bant-Zeeland van de Ned. Bad minton Bond, waaraan werd deelge nomen door do plaatselijke badmin tonclub Zierikzee, luidt als volgt: 1. Flying Shuttle I 10 7 2 1 16 53-27 2. Cock I 10 7 0 3 14 49-31 3. Zierikzee I 10 6 0 4 12 47-33 4. Breda II 10 6 0 4 12 44-36 5. Robad II 10 2 1 7 5 31-49 6. Typhoon II 10 0 1 9 1 16-64 Kampioen werd dus Flying Shuttle uit Bergen op Zoom, igezien het ge ring aantal verliespunten een ver diend kampioenschap. De eni'ge ver loren wedstrijd was de reglemen tai- 'he 8-0 nederlaag tegen Zierikzee 1. doch dit kon het kampioenschap niet verhinderen. Wonderlijk genoeg ver speelde Flying Shuttle zijn „norma le" verliespunten tegen de zwakste teams uit deze afdeling. De nieuwe kampioen promoveert naar de eerste 'klas. Zierikzee legde beslag op de der de plaats dank zij een beter parti j- gemiddelde, een niet onverdienstelijk resultaat overigens, aangezien de tweede klas aanmerkelijk „zwaarder bezet" was dan vorig jaar. Vooral in de slotfase van de com petitie was „Zierikzee" sterk op dreef en uit de laatste 5 wedstrijden veroverde zij maar liefst 8 punten! Jammer dus van 'het 'begin der com petitie. Tot de 'beste wedstrijden die Zierikzee speelde behoorden de twee wedstrijden tegen Cock I uit Breda. Beide malen moest Zierikzee genoe gen nemen met een 5-3 nederlaag. Tot slot volgen hier nog de uitslagen van de wedstrijden van Zierikzee: Plying Shuttle I Cock I Breda II ROBAD II Typhoon II 2-6 en 8-0 3-5 en 3-5 2-6 en 6-2 en 6-2 en 5-3 5-3 DE DELTAWERKEN Sweet II, die het hoogtepunt van de avond moet vormen (8.30). Enkele tips voor de werkvjeek: maandag de speelfilm Kapitein Ho ratio; dinsdag The Beverley Hillbil lies, Coraline Kaart; woensdag Dan ny Kaye en donderdag het toneel stuk In het teken van de vis (alles via Ned. 1); dinsdag Perry Mason; woensdag een thriller De blauwe saffier; donderdag Lucy Ball en vrij dag The Saint op kan. 27. DEN HAAG, 28-1. „De afsluiting van de Oosterschelde in het kader van de Deltawerken is by de wet ge regeld. Er is dus geen enkele reden tot ongerustheid terzake". Met deze woorden ontkende minis ter Biesheuvel (landbouw) donder dagmorgen in de vergadering van de vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer, dat er een voornemen zou bestaan om de voorgenomen afsluiting niet te la ten doorgaan. Uit de commissie was gewezen op geruchten die terzake bestaan en op de onzekerheid die zich als gevolg daarvan van velen heeft meester gemaakt. „Deze onge rustheid benauwt de mensen", zo werd gesteld. Minister Biesheuvel merkte daar omtrent o.m. op, dat daarvoor geen aanleiding behoeft te bestaan. „Wan neer anderen die onzekerheid schep pen, is dat niet mijn verantwoorde lijkheid", zo zei hij. De minister wees erop, dat hij zeer recent een ambte naar! drs. A. Drinkwaard - Red.) van zijn departement een spreekverbod heeft opgelegd. „Het aanvechten van een bij de wet geregelde zaak kan ik niet toestaan", aldus mr. Bies heuvel. Hij wees erop, dat er disci pline in het ambtenarencoi-ps moet zijn. De betrokken ambtenaar, wiens naam noch functie werden vermeld, zou onlangs een spreekbeurt hebben willen vervullen waarop hij zijn be zwaren tegen de afsluiting van de Oostei'schelde zou uiteenzetten. EMMEN. Te Nieuw-Weei'dinge is een personenauto bestuurd door de 57-jarige EgbeiM. Pepping uit deze plaats geslipt, enkele malen over de kop geslagen en daarna in een sloot terecht gekomen. De heer Pepping is op weg naar het Diaconessenhuis overleden. Hij was gehuwd. Ingezonden mededeling KUNSTMEST STROOIERS 4. J.W.KOOMAN Ellemeet Tel.O 1117-281 HET ZWAARD VAN PALERMO 29. „Volgt mij, messires", sprak het meisje, haar paard in de brede oprijlaan, die naar de hoofdingang van het slot voerde, drij vend. Enkele dienaren traden haar bui gend tegemoet toen zij lenig van haar rij dier sprong. Zij gaf het paard aan hen over en Aram en Palermo volgden haar voorbeeld. „Volgt deze lieden, messires", sprak zc lachend. „Zij zullen u wijn en verversingen aanbieden, neemt wat gc no dig hebt. Ge zijt mijn gasten". „Heb dank!" De avonturier boog hoffe lijk. „Doch hebt gc ons behalve uw gast- vrl;heid ook niet een verklaring beloofd? Wij tasten nog steeds in het duister aan gaande de ware betekenis van de zwaard schede die mijn vriend aan zijn zijde draagt". „Geduld mijn vriend. Dat komt later", zei de Rode Hertogin. En met een ondeu gend lachje ging zij heen. „Is zij niet schoon?" prevelde Palermo verrukt, terwijl hij haar dromerig na staarde. „Is zij niet als de opkomende zon, die hel hart des dichters in vlammen zet?" „Ik wilde dat ze evenveel licht vcr- spreidde in de raadselachtige historie van die zwaardschede", zei Aram, terwijl zij de dienaren volgden naar een klein ver trek, waar hun spijzen en dranken werden voorgezet. „Ge zijt te prozaïsch, mijn vriend", ver klaarde de dichter gi'oolmoedig. „Ge denkt aan zwaardscheden terwijl er een godin rondwaart op lichte voeten". Hij hief geest driftig het. hoofd. „Hoor ik haar schreden niet naderen?" Doch hij zakte teleurgesteld terug toen de voetstappen dichterbij kwa men, want in plaats van het meisje trad een gerimpelde oude vrouw' binnen, die hen argwanende aanstaarde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2