Minister-president mr. Marijnen in de Nederlandse Antillen Zware koude in Marokko Regeling verkoop van mosselen De metaal-lonen REDEN TOT GROTE VREUGDE - STAD GROEIT WEER Tuinman zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 januari 1965 jaargang -Nr. 19726 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus I, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 oer stuk. In dit nummer: Zierikzeese raad gaf fiat aan begroting 1965 WILLEMSTAD, 20-1. Minister president mr. V. G. M. Marynen, die voor een bezoek tot 5 februari in de Nederlandse Antillen vertoeft, heeft allereerst besprekingen gevoerd met het bestuurscollege (te vergelijken met b. en w.) van het eilandgebied Curacao. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het kantoer van de dienst van openbare werken, dat als uit gangspunt gold voor een bezoek aan RABAT, 28-1. Volgens officiële cijfers zijn in het noord-oostelijk deel van Marokko sinds begin janu ari 23 mensen als gevolg van felle kou en zware sneeuwval om het le ven gekomen. In de districten Tebdoe en Taoerir, in de provincie Oejda, ging negentig procent van de veestapel verloren. In twee andere districten lag het percentage tussen veertig en vijftig. DEN HAAG, 28-1. In de open bare vergadering van de vaste com missie voor landbouw en visserü uit de Tweede Kamer, heeft minister Biesheuvel (landbouw) donderdag enkele mededelingen gedaan over de verkoopregeling voor mosselen. II y deelde mee, dat het produkt- schap zich gaat beraden over een passende marktverordening, waarin ruimte wordt gelaten voor vrye me dedinging. In de huidige regeling, geschapen in de vooroorlogse crisis jaren, is van een vrije concurrentie geen sprake en wordt de mededin ging beperkt. Een definitief stand punt over deze kwestie is evenwel nog niet ingenomen. Met deze uiteenzetting reageerde de minister op vragen uit de Kamer commissie. Hierbij werd o.m. aan dacht geschonken aan de eventuele opheffing van het Centraal Mossel verkoopkantoor te Bergen op Zoom. De minister zei, ook deze mythe te willen opruimen, want een definitief besluit is nog niet gevallen. DEN HAAG, 28-1. Naar vernomen wordt is in nrincipe 'het verzoek van de vakraad voor de mijnindustrie ingewilligd om de maxiimum gemid delde uurlonen, voorkomende in de regeling van de arbeidsvoorwaarden in de metaalindustrie, te verhogen met 21 cent. De vakraad heeft dat verzoek aan de betreffende instantie gericht nadat partijen in de vakraad tot overeenstemming waren geko men. Zoals na afloop van het bereiken der overeenstemming is medegedeeld betekent deze verhoging niet dat in alle ondernemingen 'de maximum ge middelde uurlonen met 21 cent wor den verhoogd, omdat o.a. rekening gehouden moet worden met de alge mene loonronde van twee procent en met de ondernemingsgewijze diffe rentiatie. Reuzeheilbotten iIJMUlDEN, 28-1. Aan de vis- afslag te IJmuiden zijn door a de Scheveningse trawler Sch. 4 303, de „Wilhelmina Maria", i twee reuzeheilbotten aange- j voerd. De eerste woog 225 kilo de tweede 152 kilo. De „Wil helmina Maria" had dit twee tal gevangen tijdens een IJs landse visreis. De grootste heilbot bracht 382,50 op, de kleinste 288,80. Beide exem plaren werden gekocht door de firma J. C. Pronk. Ondanks deze verrassende vangst was de besomming van de Sch. 303 voor deze IJslandreis teleur stellend: er werd in totaal 50.000 besomd. de welvaartsprojekten. Allereerst heeft men de gereedgekomen werken voor de toekomstige brug over de Annabaai in ogenschouw genomen. Deze brug zal over de Annabaai ko men en de twee delen van Willem stad (Punda en Otrabanda), die dooi de baai worden gescheiden, met el kaar verbinden. De brug komt hoog boven het water te liggen, zodat een vrije doorvaart voor zeeschepen ge garandeerd blijft. De Annabaai is namelijk de toegangsweg naar de na tuurlijke haven van Curagao, het Schottegat. Andere werkzaamheden De werker, voor de eigenlijke brug wachten op bagger- en andere werk zaamheden aan de Annabaai, die ge financierd zullen werden uit E.E.G.- gelden en waarover de gezaghebber van Curagao, de heer M. P. Gor- sira, zeer recent in Brussel bespre kingen heeft gevoerd. Vervolgens heeft men een bezoek gebracht aan een proefboerderij en aan de „waterfabriek" op Mundo Zeer grote belangstelling voor begrafenis Churchill LONDEN, 28-1. Tweeduizend gul den wordt er betaald voor een plaats voor een raam in het dorp Bladon, waar zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van sir Winston Churchill ter aarde wordt besteld. Hoewel Lady Churchill met nadruk de wens heeft uitgesproken, dat de begrafenis een eejwoudig besloten karakter zal hebben, verwacht men een invasie van honderden mensen, onder wie talrijke journalisten. Ook in Londen is er veel belang stelling voor een plaats aan een raam langs de route die de stoet zal volgen. Jongens verwonden zevenjarige knaap AMSTERDAM. 28-1 Drie tot nu toe onbekende knapen hebben de 7- jarige Marcel Vonk in de Wiltzangh- laan te Amstex-dam zo met een stuk hout afgei-ost, dat de jongen met ernstige verwondingen aan een van zijn ogen en de rest van zijn hoofd in het Wilhelminagasthuis moest op genomen worden. Naar het schijnt hebben de drie jongens hun slachtoffer, voor zij het te lijf gingen, vastgebonden. Marcel was na het gebeurde dusdanig over stuur, dat de precieze gang van za ken nog niet te reconstrueren is. H.M. de koningin toch naar begrafenis van Churchill DEN HAAG, 28-1. - Donderdag avond is officieel medegedeeld, dat H.M. de koningin toch de begrafe nisplechtigheid van Churchill zal bij wonen. Gevi-aagd naar commentaar deelde een woordvoerder van de R.V.D. mede, dat door volledig begrip aan. Britse zijde voor de wensen van H.M. de koningin, het mogelijk is, dat nu de koningin met de prins naar Lon den kan gaan, evenals de minister van buitenlandse zaken. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat ook in het verleden de ko ningin naar dergelijke plechtigheden steeds begeleid door haar man is ge gaan. Pleegde burgemeester onregelmatigheden MIDDELBURG, 28-1. Tijdens een onder-zoek dat de rijksreöherche eni ge tijd geleden instelde Is een zeer sterk vermoeden gerezen, dat de burgemeester van Kortgene, Colijns- plaat en Kats ontoelaatbare declara ties zou hebben ingediend. Hij zou, wanneer hij voor meerdere instan ties een dienstreis maakte, de onkos ten bij al deze instanties volledig hebben gedeolareerd, terwijl hij het bedrag eigenlijk over alle betrokken instanties had moeten verdelen. Hoe wel het niet om grote 'bedragen zou gaan, heeft de officier van justitie in Middelburg toöh een onderzoek gelast. Ingezonden mededeling Nobo, het distillatiebedrijf, dat uit zeewater zoet water maakt voor huishoudelijk en industrieel gebruik. De ochtend werd besloten met een door het bestuurscollege aangeboden lunch, in de Piscaderabaai Club. Donderdagmiddag heeft mr. Ma- rijnen een bezoek gebracht aan het landhuis Brievengat, een eeuwen oude gerestaureerde plantagewoning die thans bewoond wordt door dr. Hans Hermans, Nederlands commis saris voor algemene voorlichting. Humoer in India om Hindi-taal MADRAS, 28-1. In Madras heeft opnieuw een betoger tegen de aan vaarding van het Hindi als officiële taal in India zelfmoord gepleegd door zich met benzine te overgieten en in brand te steken. In Chidabaram, op 200 kilometer van Madras, werd woensdag een student gedood en een andere ge wond toen de politie het vuur open de op een menigte betogers, die vrij lating eiste van de dinsdag gearres teerden. De politie opende het vuur toen de betogers geweld gebruikten. De demonstratie was georganiseerd door de Dravida Munnetra Kazha- gam, van welke partij reeds meer dan honderd leden zijn gearresteerd. In Madras had dinsdag ook reeds een (man zelfmoord gepleegd door zich met benzine te overgieten en in brand te steken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Op 31 januari a.s. hoopt H.K.H. prinses Beatrix haar 26ste verjaardag te vieren. (Foto: Gé van der Werff). Mr. Dijckmeester in Nieuwjaarsrede: Ondanks bevolkingstoenemiiig nog vele problemen aan de orde ZIERIKZEE, 28-1. „Als wij de balans opmaken van het afgelopen jaar, dan is er reden tot grote vreugde: Zierikzee groeit weer! De bevolking nam toe met 240 zielen, waarin kan worden onderscheiden een geboorte-overschot van 105 en een vestigingsoverschot van 135. Relatief komt deze groei onge veer overeen met die van het zich zo stormachtig ontwikkelende Terneuzen. Aldus loopt Zierikzee in het voorste gelid van de Zeeuwse ppmars, die lang zamerhand op gang komt". Met deze woordsen opende burge meester mr. F. Th. Dijckmeester gis teren (donderdag)avond zijn nieuw jaarstoespraak aan :het begin van de eerste .raadsvergadering van het nieuwe jaar. De raadsvoorzitter ver wachtte dat het „marstempo" snel ler gaat worden, maar ook dan zal Zierikzee zioh in de kopgroep moe ten handhaven. He1. is de industrie, die nieuwe krachten aan het oude Zierikzeese lichaam kan geven, al dus mr. Dijdkmeester. Al het andere hangt daarvan af: stedebouwkundi- ge plannen, woningbouw, voortgaan de modernisering van d'e midden stand, scholenbouw, sportaccomoda- tie, culturele vernieuwingen, op peil houden van de haven en instand houding van de monumenten. De voorzitter schetste uitvoerig het bin nen enkele jaren ontstane gevarieer de en expansieve industriële pa troon: de fraaie fabriek van W. Ha gen nadert z'n voltooiing, een zeer mooie aanwinst is de nieuwe fa briekshal van Zeelandia, Superdam onderging een 'belangrijke uitbrei ding, de werkplaats voor minder- validcn belooft een zogen te worden voor de gehandicapten op het eiland, startklaar is de bouw van een nieu we loods van de C.T.V., Smit Bol nes ontwikkelt zich zo voorspoedig dat het nu reeds aan een uitbreiding toe is. Delta Elektronica ondergaat eer. veelbelovend verloop van zaken, de bedrijfsgebouwen van de C.A.V. worden steeds groter. Hoogst betreurenswaardig achtte mr. Dijckmeester het feit dat de zo voorspoedig op gang gekomen indus triële ontwikkeling dreigt te worden afgeremd door het aflopende karak ter dat de regering heeft gegeven aan de status van Zierikzee. Tegen over de bedrijven die vzstiging in Zierikzee aandurfden' kan deze maat regel slechts ontmoedigend werken. De animo tot nieuwe vestiging wenst de regering echter kennelijk niet te stimuleren. En het is nu juist de in dustrievitamine, die Zierikzee zo broodnodig heeft om het tempo bij te houden, aldus de voorzitter. Wat betreft de uitbouw van de stad moet reeds verder worden ge zien dan Malta II en Kaaskenswater en 'het oog worden gericht in weste lijke richting. Dc uitwerking van plan West is dan ook urgent gewor den, Voor de 140 woningwetwonin gen die de bouwstroom de stad zal opleveren bieden Malta I en II al bijna geen voldoende ruimte. De be hoefte aan goede middenstandswo ningen omvat nog ruim 250 namen. I-n de scholenbouw zit verontrustend weinig perspectief. De lagere scholen zijn stuk voor stuk een aanfluiting van moderne onderwijsvoorzienin gen. Sport accomoda tie De accomodatie voor de sportbe oefening is thans in de meeste op zichten bevredigend. Het uitzicht be staat op twee nieuwe gymnastieklo kalen, het zwembad bewees zijn bruikbaarheid en de verwezenlijking' van een overdekt instructiebadje lijkt niet uitgesloten. De oplossing van het voortbestaan van de Concertzaal vormt een nieu we zware opgave voor de gemeente. Enige voorzieningen (vernieuwing toneelaccomodatie) zijn onvermijde lijk. Met klem stelde mr. Dijckmees ter dat hier een oplossing moet ko men omdat Sch.-Duiveland het zon der de Concertzaal niet stellen kan. Evenwel mag de verliesgevende ex ploitatie niet langer van particulie ren worden gevergd. Grote bedragen zullen nodig zijn voor vernieuwing op vele plaatsen van de haven. De 'bouw van de zwaaikem bij het Sas kan nu eer lang beginnen. Monumenten Een gigantische taak vormt de in standhouding van de monumenten en ihet is ontmoedigend' dat het Rijk zijn aanvankelijke toezegging van 75 procent subsidie voor de stadhuis- toren en 'bijgevolg voor de voorgevel eenzijdig heeft 'geconverteerd tot 40 procent. De taken die aan ide gemeente toe vallen dienen te worden gezien te gen 'de achtergrond van haar finan ciële mogelijkheden. Uit de begro ting 'blijkt evenwel 'hoe ongerijmd de situatie is. Een tekort van 3V:2 ton op een ge meentebegroting van 4 miljoen is een dwaasheid, zeker als men be denkt, dat diverse urgente voorzie ningen in die begroting niet zijn ge raamd, aldus de voorzitter. Temeer nog, nu er generlei uitzicht bestaat op dekking van hel tekort. Bestuur lijk is Zierikzee aldus in feite lam gelegd. Aanvullende bijdragen ex artikel 12 van de Financiële Verhou dingswet 1960 worden niet toege kend. Van verfijningen heeft Zierik zee- althans voorlopig - niets te ver wachten. In het bijzonder de laak van de kleine centrum-gemeenten wordt door d'it alles wel in hoge mate ver zwaard. Waar moeten die centrum gemeenten de financiële ruimte vin den om de ontwikkeling van de streek metterdaad te bevorderen? Dat wordt immers van die gemeen ten verwacht? Het is dit nijpende probleem, dat de vijf Zeeuwse ste delijke gemeenten binnenkort in een gezamenlijke 'brief aan de minister van Binnenlandse Zaken zullen voor- Tussen handelen en mishan delen ligt misverstand bij hopen. Enige neerslag Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige sneeuw of regen en hier en daar mist; zwakke tot matige overwegend zuidoostelijke wind; temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. 30 jan. Zon op 8.23, onder 17.24. Maan op 7.29, onder 14.56. 31 jan. Zon op 8.22, onder 17.26. Maan op 8.11, onder 15.55. 1 febr. Zon op 8.20, onder 17.28. Maan op 8.46, onder 17.00. Nieuwe maan: 1 febr. te 17.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 jan. 2.02 v.m. 31 jan. 2.48 v.m. 1 febr. 3.26 v.m. BROUWERSHAVEN 30 jan. 1.44 v.m. 31 jan. 1 febr. 2.28 v.m. 3.06 v.m. 14.23 n.m. 15.07 n.m. 15.49 n.m. 14.02 n.m. 14.41 n.m. 15.17 n.m. leggen, zo deelde mr. Dijckmeester mee. Hoe de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeenten in hel reine moet komen is nog volstrekt ondui delijk. Wel is duidelijk, dat 'n klei ne gemeente, die Zierikzee ondanks de bevolkingstoeneming toch nog is, zich gesteld ziet voor een zeer om vangrijk programma van werkzaam heden en voorzieningen. Het moet daar'bij optornen tegen een fikse te genwind uit Den Haag, waar het Gemeentefonds te schriel wordt be deeld' en waar de industrie-bevorde ring prematuur werd ingeperkt. Deze controversiële situatie enerzijds groei en perspectief, an derzijds ernstige belemmering - valt samen met het einde van Schouwen- Duiveland's bestaan als eiland. Naar ik meen, aldus spr., zijn wij redelijk toegerust om aan de nieuwe situatie het hoofd te bieden. Onze grootste vrees, onvoldoende werkgelegenheid en daardoor nog groter leegloop, is voor een belangrijk deel weggeno men, al is het aflopende karakter der kernfaciliteiten bedenkelijk. Tentoonstelling Wat betreft het gereedkomen van de Grevelingendam deelde de voor zitter in zijn rede mee, dat de ge meenten op het eiland en het Wa terschap Schouwen-Duiveland zich voorstellen in aansluiting op een of ficiële plechtigheid op de Grevelin- gendam een bijeenkomst te Zierik zee te organiseren. Tevens zal dan een tentoonstelling worden geopend welke een beeld zal geven van ver leden, heden en toekomst van het eiland. Mr. Dijckmeester memoreerde voorts de levendige bouwactiviteit in het afgelopen jaar. Buiten de wo ningwet- en premiebouw werd voor omstreeks 3 miljoen aan rijksgoed keuringen verleend, terwijl er nog voor ruim 5 miljoen op verlening wacht. Voorts gaf de voorzitter een opsomming van de voornaamste ge beurtenissen en ontwikkelingen van het afgelopen jaar, o.a. in de cul turele sectoi*, het verenigingsleven en de sportwereld. De voorbereidin gen voor de aanleg van een nieuwe jachtsteiger zijn thans nagenoeg ge reed. Voor het zomerseizoen zullen de jachten er kunnen meren. „Beter Wonen" vierde het in be heer nemen van haar 500ste woning. Merkbaar was in hel afgelopen jaar de toegenomen attractie welke Zierikzee uitoefent op de toeristen. De stad genoot de hoge eer van een bezoek van Hare Majesteit op een mooie zomeravond. Mr. Dyckmeester besloot zyn jaar overzicht met zyn bewondering uit (e spreken voor dc verrassende saamhorigheid en de opofferingsge zindheid, die heel Zierikzee aan de dag heeft gelegd by de televisie- uitzending „Één tegen Allen". Dat heeft in Nederland een goede indruk gemaakt. En dat geeft vertrouwen voer de toekomst, aldus dc burge meester. Springtij: 3 i'ebr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling bo ven west-Europa voltrekken zich in langzaam tempo wijzigingen, die lei den lot een afnemen en mogelijk ge heel verdwijnen van de vorst. Een omvangrijk lagedrukgebied, dat de Azoren is gepasseerd, trekt namelijk in de richting van Spanje. Hierdoor is gisteren al minder koude lucht in beweging gekomen, die zich over een groot deel van Frankrijk heeft uit gebreid. Ten zuiden van de Loire werden maximumtemperaturen van omstreeks tien graden bereikt, In de afgelopen nacht heeft het daar niet meer gevroren. Het warmtefront, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt, be weegt zich nog langzaam naar het noorden en komt morgen in ons land aan, waarna ook hier de tempera tuur tot boven het vriespunt zal stij gen. Voor het front uit zal plaatselijk enige sneeuw of regen vallen. Johnn Fiolet overleden AMSTERDAM, 28-1. Na een lang durig ziekbed is te zijnen huize in Amsterdam op 63-jarige leeftijd overleden de toneelspeler Johan Fiolet. Zeer oude man overleden IRBID, 28-1. In Irbid, op 65 km ten noorden van Amman, is woens dag een Jordaniër, Eid Soeleiman- Sjawahin, in de ouderdom van 120 jaar overleden. Hij laat 140 kin deren en kleinkinderen na. Ingezonden mededeling Een ruime keus in: Bankstellen Eetkamers Wandnieubelen Losse clubs Secretaires Royal wandrekken Byzolka&tjcs en Klcinmcubclcn bij woninginrichters Mol 19 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1