qerda's EIGEN WEG Engeland op de voorpagina slik uw pijn wee met een akkert tuinders... De verjaring van Spaanse griep in Russische steden Chroesjtsjef.... vergeten oorlogsmisdaden Bolsward 1250 jaar metaalbewerkers, tandartsen, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 28 januari 19C5 Nr. 19725 ingezonden mededeling Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen A\ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice BLIK DOOR HET WERELD Beperking van de bewapening en (misschien) vrede in Kongo Uiteraard, stond het wereldnieuws deze week geheel in het teken van het afscheid van sir Winston Chur chill. Het verscheiden van de 90-ja- rige politicus betekende een enorm verlies. Niet alleen voor Engeland, doch voor de gehele wereld, want vriend en vijand beseften heel goed, dat ons hier een der allergrootsten der aarde ontviel, een man die histo rische wonderen had verricht. De enorme belangstelling voor Churchills ziekte werd waarschijn lijk mede oorzaak van een politieke aardverschuiving in enkele kiesdis tricten die sinds onheuglijke tijden voor labour stemden. Zijn dood kon de politieke gebeurtenissen in Enge land niet geheel noar de achtergrond drukken. Sinds betrekkelijk korte tijd is daar een labourregering aan het be wind, die in het parlement slechts over een zeer bescheiden meerder heid beschikt, waardoor het regeren voor premier Wilson een uiterst moeilijke zaak was. Deze situatie is nu aanmerkelijk verslechterd, door de tussentijdse verkiezingsuitslagen in Leyton en Nuneaton, waar de ar beiderspartij er niet zo best afkwam. Op de wip In Leyton leed zelfs Wilson's emi nente medewerker en minister Pa trick Gordon Walker een volkomen nederlaag, waardoor 's mans minis terscarrière vroegtijdig werd beëin digd. De bescheiden meerderheid der socialisten in het parlement is nu tot vrijwel niets gereduceerd en hiermee komt de kleine groep van li berale afgevaardigden heerlijk op de wip te zitten. In wezen hebben zij het in de strijd tussen de grote twee, socialisten en conservatieven, voor het zeggen, want hun stemmen zul len de doorslag geven. Aangezien men mag venvachten dat er nu niets kan komen van de plannen tot nationalisatie van de staalindustrie in Engeland, stegen prompt de koersen van deze bedrij ven op de beurs. Overigens is de huidige politieke KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Giessen-Nieuwkerk: kand. H. Stroeve, Utrecht. Ger. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Oost: S. v. Bekkum, Monster; te Heerlen (vak. A. ter Hoeve): A. Verdoorn. Hasselt; te Enumatil en te Visvliet: J. F. Sollie, laatstelijik vrijgem. pred. te Nijega-Opeinde; te Barneveld (2e pred.pl.): P. J. Westerneng, Ooster- ze-e; te Delfzijl (vak. F. J. Bil): P. C. Meijer, Valthermond; te Treebeek (vak. J. v. Wijngaarden): J. D. te Winkel, Vorden. Aangenomen naar Avereest-Balk- brug: J. Brouwer. Aduard. Bedankt voor Maassluis (4e pred. pl.): J. Hengeveld, Gouda. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-West: W. Heerma, Nunspeet en J. Keuning, Veenendaal; te Schiedam: J. Kievit, Noordeloos en R. Slofstra, Harlingen Beroepen te London (Ontario, Ca nada) (Free Chr. Ref. Ohurch): J. Over du in, Aldergrove (B.C. Canada) (vih. te Almelo); te Gouda: H. W. Eerland, Amersfoort; te Amsterdam- West en te Enschedé-Oost: P. op den Velde, Mijdrecht. Ger. Gemeenten Beroepen te Oud-Beijerland: P. Blok, Dirksland. Bedankt voor Beekbergen: H. Lig- tenberg, Oudemirdum. situatie voor Engelnad en voor ge heel Europa zeer ongezond. I-Iet wordt tijd, dat er in het oude Albion weer een kabinet van sterke struc tuur komt, opdat ingrijpende maat regelen het land uit de economische misère kunnen halen. Het Frans-Duitse gesprek De 'ontmoeting tussen Erhard en de Gaulle is „bevredigend" geweest Bonn is niet gezwicht voor de Fran se dreigementen, die zijn aangezegd indien de bondsrepubliek te nauwe atlantische relaties zou aangaan. Erhard heeft dus geen boete ge daan bij de Gaulle zoals door som mige dagbladen werd voorspeld. En voor het overige komt het gepubli ceerde residtaat van het gesprek op Rambouillet er op neer, dat er nog maar eens in een wat breder kring gepraat moet worden over een poli tieke unie van de zes. al dan niet met wat defensieve aspecten daarin opgenomen. Op het derde punt van bespreking, de Duitse hereniging, lijken beiden op het oude standpunt te staan. De Gaulle ziet niets in viermogendhe- den-bijeenkomsten daar over - even min trouwens als de Britten en Ame rikanen, juist omdat de Russen er zeker niet voor voelen - en Erhard is nog niet overtuigd dat het heil in deze zaak komt door wat betere vrienden te worden met de Oost europeanen opdat het dan tot een oplossing komt van Europeanen on der elkaar. In dat opzicht was het resultaat van het gesprek volkomen nihil. Er hard zal geen Franse concessies ver wacht hebben en kan dus niet eens ontevreden zijn. Hetzelfde geldt voor de Gaulle. Minder voor defensie De defensiebegroting van de V.S. wijst dit jaar een eindtotaal aan dat aanzienlijk lager is dan dat van de afgelopen jaren, al gaat het nog al tijd om een enorm bedrag van twee honderd miljard gulden. Ook de de fensiebegroting van de Sowjet-Unie is een stuk lager dan in vroeger ja ren, al is dit niet zo gemakkelijk op zijn juiste waarde te schatten, aan gezien daar het wetenschappelijk werk, waaronder raketonderzoek, uit een aparte begroting wordt be taald en er ivaarschijnlijk nog meer verkapte budgetten voor defensieve doeleinden bestaan. Op zich heeft deze bezuiniging op defensie niet die waarde die velen er aan willen geven, want zij is hel gevolg van het inzicht, dat het wei nig zin heeft voort te bouwen aan arsenalen. Wat maakt het uit, of men een vijand vier of vijf keer van de aardbodem kan wegvagen: als die vijand maar iveet, dat het in elk ge val één keer kan. En dat wéét hij. Vandaar dat Washington de na druk legt op een nieuwe raket op de kernonderzeeërs, de lanceerinrich- tingen die ook door een onverwach te aanval niet zijn uit te schakelen. Hoe het in dit opzicht met de Rus sen gesteld is weten we niet, maar men mag aannemen dat de situatie daar misschien in principe gelijk is. Öok de Duitse bondsrepubliek heeft haar defensiebudget voor het komende jaar met een milinrd te ruggebracht tot 18,2 miljard DM. Het besnoeide miljard zal dienstig wor den gemaakt aan de Duitse land- len van buiten af bewerkt ivorden positie ten opzichte van andere leden der E.E.G. te verbeteren. Kongolezen streven naar vrede Vele Kongolezen zijn langzamer hand de strijd moe en dat is niet te verwonderen na zoveel jaren gehar rewar. Er is een controverse tussen de huidige premier Tsjombe en de oud-premier Adoela. De laatste meent dat het voor het land beter zou zijn indien Tsjombe verdween, aangezien dan de mogelijkheid zou bestaan tot een vergelijk met de re bellen. Zolang Tsjombe aan de macht is, blijft dit onmogelijk omdat de rebel len hem waarlijk haten en zien als een marionet van de blanken. Te vens wenst Adoela dit, omdat hij ziet hoezeer Kongo langzamerhand vervreemdt van zijn Afrikaanse buurlanden. Anderzijds is het beslist niet zeker, dat na het verdwijnen van Tsjombe een verzoening tussen regering en rebellen tot stand zou kunnen komen, aangezien de rebel len va nbuiten af geiverkt worden door Chinese communisten. Het is heel goed mogelijk, dat zij juist als Tsjombe verdwijnt de kans waarne men om de macht geheel aan zich te trekken. Dat is ook de reden dat Amerika nen en Belgen Tsjombe financieel steunen in zijn strijd. Dit neemt ech ter niet weg, dat Kongo op die ma nier een sterk geïsoleerde positie gaat innemen in het zwarte wereld deel. Vel Kongolezen echter zijn de strijd moe en steunen de ideeën van Adoela, hopende op die manier tot vrede te komen. President de Gaul'le zal vrijdag naar Londen vertrekken, om de be grafenis van sir Winston Churchill bij te wonen. De Gaulle zal worden vergezeld door de Franse ambassa deur in Londen en door admiraal Cabanier, chef-staf der Franse ma rine. MOSKOU, 27-1. Blijkens een me dedeling van 'het Russische ministe rie van volksgezondheid 'heerst in Leningrad en Moskou Spaanse griep. Als gevolg van deze epidemie is Le ningrad geïsoleerd terwijl in de Rus sische hoofdstad quarantainemaat regelen zijn getroffen, in het bij zonder in ziekenhuizen en op scho len. De meeste ziekenhuizen in Mos kou zijn geïsoleerd. Genezen patiën ten mogen niet vertrekken terwijl de bezoekuren zijn afgelast. De scho len zijn maar halve dagen open. In de jaren 1918-T9 werd de hele wereld door een epidemie van Spaanse griep getroffen. Vijfhonderd miljoen mensen werden door de ziekte getroffen, van wie er 20 mil joen stierven. MOSKOU, 27-1. In de nieuwe „geschiedenis van de Sowjet-Unie", ten behoeve van de studenten in de Sowjet-Unie, wordt de rol die de voormalige leider der Sowjet-Unie, Ohroesjtsjef, heeft 'gespeeld, nauwe lijks vermeld. Het werk is in de Moskouse biblio theken ten verkoop aangeboden. Als datum van uitgave is vastgesteld 3 december 1964 - zes weken na de val van Chroesjtsjef. „De geschiedenis van de Sowjet- Unie" bestrijkt de periode van Ï917 tot 1961. Wat Chroesjtsjef aangaat wordt slechts vermeld dat hij met andere verantwoordelijke militaire leiders in de tweede wereldoorlog, in juli 1942, militaire bevoegdheden uitoefende in zijn hoedanigheid van lid van de militaire raad voor het front van Stalingrad. Verder is nog aangegeven, dat hij in 1953 eerste secretaris was van de partij. Over het optreden van Chroesjtsjef als regeringsleider wordt met geen woord gerept. BONN, 27-1. Het Westduitse par lement zal op 10 maart een nota van de bondsregering bespreken over de stand van zaken ten aanzien van het onderzoek naar misdaden in de nazi- tijd. Zowel de fractie van de C.D.U.- C.S.U. als de sociaal-democratische oppositie hcel't de regering uitgeno digd de nota uiterlijk 1 maart gereed te hebben. Van de inhoud zal het af hangen of west-Duitsland de verja ringstermijn van in de oorlog begane misdrijven, die op 8 mei afloopt, al dan niet zal verlengen. De bondsre gering voelt tot dusver niet voor verlenging. BOLSWARD, 27-1. In de gemeen teraadsvergadering van Bolsward heeft het oudste raadslid de heer E. S. de Jong er aan herinnerd dat op een steen, die in het raadshuis is ge metseld, het jaar 715 genoemd wordt als het stichtingsjaar van de stad Bolsward. Bolsward viert dus dit jaar het 1250-jarig bestaan en is daarmee een van de oudste steden van ons lan'd. De nederzetting zelf bestond in feite echter reeds veel langer. Op het kerkhof van d'e Mar tinikerk, voltooid in 1466, werden bij opgravingen sporen van bewoning gevonden, daterende van rond hel begin van onze jaartelling, en in de onmiddellijke nabijheid hiervan zelfs aardewerkfragmenten .die een bewo ning van 300 tot 200 jaar voor Chris tus doen veronderstellen. Negenjarige tweeling omgekomen RIJSBERGEN, 27-1. Twee meisjes van negen jaar, de tweelingzusjes de Hoon uit Rijsbergen zijn om het le ven gekomen toen zij bij het over steken van de drukke verkeersweg van Breda naar Antwerpen in hun woonplaats door een personenauto werden overgereden. De meisjes waren uit de bus ge stapt, die hen van hun school in Bre da naar Rijnbergen had gebracht. Aan de overzijde van de verkeers weg stond hun oom, die hen beduid de, dat zij met oversteken moesten wachten, ómdat er een auto nader de. De kinderen hebben dit verkeerd begrepen en staken toch de weg over. Ook radio-reportage van Churchill's begrafenis HILVERSUM, 27-1. De Neder landse radio zal zaterdag in vier rechtstreekse reportages verslag ge ven van de begrafenisplechtigheid van Winston Churchill. Deze vier reportages zullen via Hilversum II (K.R.O.) werden uitgezonden als een gezamenlijk programma van A.V.R. O., V.A.R.A., K.R.O., N.C.R.V., V.P. R.O. en Wereldomroep. President Johnson van Amerika heeft, evenals zijn echtgenote, het marinehospitaal in Washington ver laten, waar hij enkele dagen is ver pleegd wegens een aandoening van de luchtwegen. Het staat nog niet vast of de president naar Churchills begrafenis zal gaan. Het Libanese parlement heeft de regering gemachtigd de hulp in te roepen van andere Arabische landen in geval Israël tot de aanval over gaat wanneer het omleiden van het water van de Jordaan in Libanon is begonnen. Zeven en dertig uur wnchten LONDEN, 26-1. Twee dames uil Cardiff, een van 48 jaar en een van 64, hebben reeds in de vorige nacht de wacht betrokken bij de ingang van Westminster Hall, waar van woensdag tot vrijdagavond het stof felijk overschot van sir Winston Churchill zal zijn opgebaard. In bontmantels gehuld om zich te gen de kou te beschermen, zullen zij 37 uur moeten wachten om de eer sten te zijn die voor de overleden staatsman kunnen knielen. Nederlands leerboek voor Indonesiërs DEN HAAG, 27-1. Een Nederland se particuliere uitgeverij werkt op het ogenblik aan de uitgave van een nieuw leerbeek Nederlands voor In donesiërs. dat is geschreven door dr. J. F. H. A. de la Court. Het boek dat in de loop van dit jaar zal verschij nen. zal 160 tot 200 bladzijden tellen. Blijkens berichten uit Djakarta hebben veel Indonesiërs sedert het herstel van de diplomatieke betrek kingen tussen Nederland en Indone sië belangstelling getoond voor Ne derlandse boeken en tijdschriften. De ambassade in Djakarta ontvangt veel verzoeken om literatuur en lec tuur. Ook richten Indonesiërs zich om de zelfde reden wel tot bevrien de relaties in Nederland. Ingezonden mededeling Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK Geert boog zich uit het raampje. „Gerda, ik denk er net zo over als Tannie, hoor?" Even glimlachte ze. „Dank je Geert". Ze oogde de wagen na, tot hij dooi de bocht verdwenen was. Lex jankte en ze ging naar hem toe. Terwijl ze bij hem neerknielde, greep ze hem om zijn harige hals en'zei: „Jij bent vrouwtje's lieve hond, hoor? Omdat je zo verwoed geblaft hebt. Het is aan jou te danken, dat ze binnen in de gaten kregen, dat er wat aan de hand was". Ze trok het dier heftiger tegen zich aan, aaide hem nog een keer en ging toen met lode voeten naar binnen. „Wij moeten morgen eens een har tig woordje met elkander praten, Gerda, zei van 't Grashek, „want zo gaat dit niet langer". „Tenslotte is het jouw schuld, dat je vaders verjaardag zo'n schandalig einde kreeg", voegde de boerin er aan toe. Gerda barstte opnieuw in snikken uit. „Welja, het is mijn schuld zeker dat Brand me vastgreep? Had ik soms moeten toelaten, dat hij met. me wilde doen, wat hij van plan was?" „Dat doet een zoon van van Gis- pelaar niet", klonk het hard uit de mond der vrouw. „Ach jullie.... Als Tannie niet geschreeuwd had. was Arie nu mis schien dood en Brand in de gevan genis.... wees blij, dat hij op tijd tussen beide kon komen Voor de twee mensen nog wat kon den zeggen, had Gerda 't vertrek al verlaten. Languit gestrekt op haal bed snikte ze haar leed uit. In de vroege morgen, toen het nog donker was, sloop Gerda met twee zware koffers zacht de trap af. In de schuur kostte het haar enige moeite ze op haar bagagedrager vast te krijgen. Buiten zei ze zacht in de richting van de hond. die ze in het schijnsel van de maan zag staan, kwispelen: „Koest, Lex, niet blaf fen, hoor!" De hond ging zitten en keek met zijn schi-andere ogen naar hel meis je, dat haar fiets beklom en lang zaam het erf afreed. Toen ze halver wege de oprijlaan door was. hoorde ze de hond janken. Een snik welde in haar op. Hier hoor ik niet meer thuis, dacht ze. Mijn plaats is bij Arie. Hoofdstuk 18. En moeder dan met de domineeszoon? „Daar zit ik echt van te kijken, schat je. Dat je de mood hebt opge bracht om er vandoor te gaan.... Wel, je bent hier welkcm, zo lang als je wilt. We zullen eens beginnen, een lekker kopje thee te zetten. En gegeten heb je natuurlijk ook nog niet. Wel, wel, bij dag en dauw al uit Nijloo. Ik zal straks even naar „De Peppelhorst" bellen en zeggen, dat je hier veilig en wel bent aan gekomen. We kunnen je vader en moeder niet in ongerustheid laten. Dat gaat niet op". „Maar hoe vindt u dat nou, tante? Er is niets op Arie aan te merken, maar alleen het feit, dat hij van de lage kant komt, is oorzaak, dat vader en moeder hem niet willen accep teren". „Waar is die Arie nu?" „Naar zijn kosthuis. Vanmiddag moet hij weer werken. En hij ziet er uit.Gisteravond zag ik alleen die gescheurde lip. Het mes is er rake lings langs gegaaneen mens moet er niet aan denken, wat er ge beurd zou zijn. als hij vijf centime ter dichterbij had gestaan. Maar van morgeneen compleet blauw oog. En als u zijn mooie pak gezien had". „Daar moet je je maar niet te veel van aantrekken, schatje. Textiel zal er langer op de wereld zijn dan jóuw Arie. Ik wil wel eens met die superman van je kennismaken". Gerda glimlachte. Ze keek drome rig voor zich uit en vouwde haar handen over de knieën. „Tante, hij is een lieverd. Trots ze hem honds behandeld hebben, wil hij geen kwaad woord horen over vader en moeder. Zo is hij nu". „Ziezo. Eerst maar eens ontbijten. Met een volle maag voelt een mens zich veel prettiger. Daarna ga jij een paar uurtjes rusten, schatje. want vannacht zal er van slapen wel niet veel eekomen zijn. Intussen bel ik naar Nijloo". Tegenstribbelen hielp niet en of Gerda al verklaarde, dat ze zich zo fris als het maar kon voelde, tante Oordien besliste: „Jij gaat een uur tje liggen. Ik ben nu een klein beet je verantwoordelijk voor je". De vrouw ging naar builen en Gerda strekte zich op de divan uit, luister de naar de schaarse straatgeluiden in dit afgelegen gedeelte. (Wordt vervolgd.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7