BROUWERSHAVEN NOG NIET TOT EENHEID GEGROEID GA ER NIET OP ZITTEN! Verkouden? IEH3H3I llUahl.Mj De reis van koningin en prins naar de West Afzet Nederlandse kolen m gevaar; Bedrijfsbeëindiging in de landbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 januari 1965 Nr. 19725 Burgemeester Vermeulen iu nieuwjaarsrede: Financiën van gemeente geraken in zorgelijke situatie Ingezonden mededeling BROUWERSHAVEN. 27-1. „Het is gebruikelijk een korte terugblik te geven over het afgelopen jaar en ons te bezinnen op het heden en de toe komst. Het spijt mij dat ik hierover in velerlei opzicht geen optimistische klanken kan laten horen. Nog altijd is onze nieuw gevormde gemeente, in de afgelopen vier jaren, niet tot een eenheid gegroeid. Ik vrees dat we nog geruime tijd nodig zullen hebben om tot eendrachtige samenwerking te komen. Zonder dit toe te spit sen wil ik er op wijzen dat we nog altijd niet zijn gekomen tot een aan- vaarbaar besluit inzake de definitieve plaats van vestiging van ons ge meentelijk bestuursapparaat en van het huis der gemeente. Dit schaadt het aanzien van onze gemeente". Aldus burgemeester A. H. Vermeu len in zijn nieuwjaarstoespraak tij dens de gisteren (woensdag) gehou den raadsvergadering van Brouwers haven, welke plaats vond in het „Plaatsenhuis" te Dreisohor. Burge meester Vermeulen vervolgde aldus: „Voorts is de concentratie-gedach te in de hoofden en harten van onze ingezetenen nog onvoldoende om te komen tot een harmonische en effi ciënte samenwerking. Gaarne doe ik een beroep op uw raad om hieraan op daadwerkelijke wijze medewer king te verlenen en waar mogelijk stimulerend te willen werken. Het inwonertal liep wederom met 58 personen terug, zodat de gemeen te thans 3317 inwoners telt. Op 1 ja nuari 1961 bedroeg het inwonertal 3561, zodat we sedertdien met 244 zielen zijn teruggelopen. De 'havenbeweging in Brouwers haven beliep een invoer van 3610 ton tegen 12429 ton in 1963, een vrij belangrijke terugggang dus. De uit voer daarentegen steeg met 17600 ton, nl. van 36740 ton in 1963 tot 54340 ton in het afgelopen jaar. Het aantal schepen dat de haven aandeed bedroeg 229, met een gezamenlijke tonnage van 61729 ton. In Zonnemiare bedroeg de totale aanvoer 790 ton, terwijl de uitvoer 1980 ton beliep. Deze cijfers waren in 1963 respectievelijk 945 en 2258 ton, hetgeen zowel voor de in- als voor de uitvoer opnieuw een achter uitgang betekent. Het aantal sche pen bedroeg hier 20, met een geza menlijke tonnage van 3109 ton. Financieel gakertwiekt De financiën der gemeente geraken in een zorgelijke situatie. Wijheb ben dit bij de 'behandeling van de begroting voor dit jaar kunnen waarnemen. We ralken daarmede in de 'knoop. Het rijk iheeft de gemeen te financieel gekortwiekt. Onze taken breiden zich naar om vang en betekenis steeds uit en de regering stelt ons niet in staat hier aan uitvoering te geven. De toene mende uitgaven worden onvoldoen de gedekt door de onmisbare ver sterking van de gemeente-financiën. Dit is een chapiter wat reeds in alle toonaarden door de grote en kleine gemeenten en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten naar voren is gebracht. We kunnen slechts hopen dat hierin binnen niet al te lange tijd verbetering kamt, opdat dit niet zal gaan ten koste van de leefbaar heid in onze gemeente. Aldus de heer Vermeulen. De verkrijging van aardgas op dit eiland is nog altijd een zaak die in de mist verkeert. Gegevens hierover ontbreKer* ïidg geKeeïj Volkshuisvesting De aktiviteiten op 'het terrein van de volkshuisvesting waren het afge lopen jaar wederom onvoldoende. Weliswaar werden en 2 woningwet woningen gebouwd in Brouwersha ven en 3 bejaardenwoningen in Zon- nemaire en zijn er 8 woningwetwo ningen in Zonnemaire in aanbouw, dit alles dekt nog bij lange na niet de behoefte. Ratio-houw, waarvoor nu de eerste stappen zijn gezet, is dringend noodzakelijk. Nu de ontsluiting van het eiland uoot de deur staat en reeds binnen 2 maanden de beperkte toegang over de Grevelingendam kan worden ver wacht, is het de hoogste tijd ons ver der te bezinnen op de te nemen maatregelen en besluiten in verband met de recreatieve ontwikkeling van ons, eiland in het algemeen en van onze gemeente in het bijzonder, al dus burgemeester Vermeulen. Er is een plan gereed om te komen tot de vorming van een stichting in de vorm van een gemeenschappelijke regeling „Recreatieschap Grevelin- gen". De uitvoering 'hiervan onder vindt ernstige vertraging doordat hogere organen 'hieraan medewer king en goedkeuring moeten verle nen. Er wordt evenwél aan gewerkt om dit verder op gang te brengen. De aantrekkelijkheid zag burgemees ter Vermeulen zeer sterk in het be houd van het dorps- en stadsschoon. Het is daarom zagk hiervoor te wa ken en te traahten!» alles te doen tot het behoud hiervan. Restauraties Het is verheugend dat vele gebou wen van geschiedenis en -kunst reeds zijn gerestaureerd en dat nog in uit voering zijn de restauratie van de molen in Brouwershaven en de or gelkast in de Grote Kerk aldaar, als mede de restauratie van de toren te Dreischor. Voorts zijn in voorberei ding de restauratie van het stadhuis en de Waag in Brouwershaven, de Koeijerij in Noordgouwe, de Hoge Hoeve en de -ag. „nieuwe huisjes" aan de Slotstraat in Dreischor. In dit opzicht kan de voorlopige monumen tenlijst van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg nog van onschat bare betekenis 'blijken te zijn- Buiten onze grenzen constateerde burgemeester Vermeulen dat er nog onvoldoende belangstelling bestaat voor de Europese Beweging. De gees telijke vader hiervafi, sir Winston Churchill, wiens overlijden wij dezer dagen herdenken en aan wie wij zo veel dank verschuldigd zijn als de bevrijder van ons land, stond voor ogen een Europese samenwerking op staatkundig en economisch gebied om daardoor het- hoofd te kunnen bieden aan de voortgaande blokvor ming in de wereld. In dit verband herinnerde spreker er aan dat het jaar 1965 het jaar zal worden van internationale samenwerking, ook voor de gemeenten. Er bestaan reeds regionale grenscontacten en verder hebben vele gemeenten internatio nale contacten. Zo heeft ook Zierik- zee contacten met Frankrijk en En geland in de vorm van een jumelagp. De bedoeling hiervan is x> bree^ mogelijke lagen der gemeentelijke bevolkingen uit versdhiller.de landen met elkaar in werkelijk contact te brengen. Dit onderwerp is ook in ons college wel eens ter sprake ge weest. De uitwerking daarvan beveel ik gaarne 'bij u aan, aldus de burge meester. Micro-korfbalcompetitie te Nieuwerkerk In afdeling A van de micro-com petitie van de S.D.K.B. te Nieuwer kerk zorgde S.K.N.W.K., dat nog al zwak was gestart, voor een grote verrassing door in een bijzonder spannende wedstrijd Burgh de helft vna de inzet te ontfutselen (4-4). Dat de Nieuwerkerkers op dreef waren bewezen zij ook tegen Z.S.C., dat met 7-3 het onderspit moest del ven. W.I.K. boekte zijn eerste over winning door Unitas geen kans te geven (5-2). Brouwershaven haalde op Z.S.C. zijn derde overwinning in successie (6-1), terwijl Bürgh zich met 6-2 de meerdere toonde over Unitas. Burgh 4 3 1 0 25—12 7 Brihaven 3 3 a 0 14— 2 6 S.K.N.W.K. 3 1 1 18—14 3 Unitas 4 1 0 3 14—25 2 W.I.K. 3 1 0 2 8—13 2 Z.S.C. 3 0 0 3 7—18 0 Heden (donderdag)avond opent S.K.N.W.K. met de beste kansen het programma tegen W.I.K. Een span nend duel om de leiding mag hierna worden verwacht tussen Burgh en Brouwershaven, waarna ZSC tegen Unitas wel kans maakt zijn eerste puntjes te bemachtigen. S.K.N.W.K. dat vorige week zo verrassend voor de dag kwam kan mogelijk ook tegen Brouwershaven wel eens voor een spannend duel zorgen. Als Z.S.C. haar produktiviteit wat heeft weten Bijgaande foto toont een heel eenvoudig, maar toch ge zellig jurkje, dat van zijn ontwerper de naam „Super market" kreeg. Inderdaad een japon om in het warme voorjaar en in de zomer mee te gaan winkelen. De stof is een plat geweven denim met een kreukherstellende finish. Laat dat met een gerust hart aan de N.M.B. over. Daar zitten ze er bovenop. Om uw belangen zo goed mogelijk voor u te behartigen. Om uw geld zoveel mogelijk voor u te laten verdienen. Door een goede spaarrente. Door een gunstige effecten-belegging. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Zierikzee: Lange Nobelstraat 8 -> - op te voeren zijn zij ook tegen W.I.K. niet geheel kansloos. W.I.K. II-Velocitas 2-1 In deze matig gespeelde wedstrijd demonstreerden beide aanvallen een groot gemis aan schutterscapacitei- ten. W.I.K.dat overwegend het beste van het spel had, verdiende hierdoor de overwinning wel. In de le helft nam Velocitas door Dick de Rijke een voorsprong. Na de hervatting bracht Janhy de Wit de balans in evenwicht (1-1), waarna mevr. Over- beek-Bouman er in slaagde haar club de volle winst te bezorgen (2-J,). Zeemeeuwen-Renessc 3-3 In deze gelijk opgaande wedstrijd, waarin beide teams elkaar niet veel toegaven, gaf de puntenverdeling de krachtsverhouding goed weer. Zee meeuwen slaagde er in door Kees Verton de leiding te nemen (1-0) waarna Nico Goossens de balans weer in evenwicht bracht (1-1). Na de vakverwisseling gaf Wim Hoogerhuis met een fraai schot Re- nesse een 2-1-voorsprong, met welke stand ook de le helft werd afgeslo ten. In de 2e helft kwam Zeemeeu wen door Anneke Dalebout weer op gelijke hoogte (2-2). In de slotfase boekte Nico Goossens weer succes (2-3) waarna Maja Slager op de val reep er nog in slaagde voor haar club de helft van de inzet uit het vuur te slepen (3-3). D.E.S.-Velocitas 7-2 Zonder veel moeite wisten de weer produktief spelende Sirjanslanders beslag op de volle winst te leggen. Door Janny Struijk en Wim van Dienst konden zij al snel een 2-0- voorsprong nemen. In de volgende opstelling werd het door Janny Bolle 3-0, waarna mevr. v. d. Wiele-Kloet uit een strafworp wist tegen te sco ren (3-1). D.E.S. kreeg hierna ook een strafworp toegewezen welke door Kees Struijk werd benut (4-1). In de 2e helft werd het al spoedig 5-1 door Janny Kraak. Mevr. v. d. Wiele- Kloet boekte hierna aan de andere zijde succes voor Velocitas (5-2) waarna Truus Kraak en Kees Struijk de eindstand op 7-2 brach ten. LONDEN. De Amerikaanse oud president Eisenhower zal zaterdag in -de kathedraal van St. Paul voor de televisie van 'de BBC spreken. Dit zal gebeuren direct nadat de uit vaartplechtigheid voor sir Winston Churchill zal zijn geëindigd. Prehistorische aardewerkvoiidsten in zuid-Limburg AMERSFOORT, 2J-1. Naar de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek in Amersfoort het A.N.P. meedeelt, is tijdens verken ningen van de sleuf van de gaspüp- leiding op het trace Geleen-Maas tricht op een tiental plaatsen pre historisch aardewerk uit do ijzertijd gevonden. De vondsten werden voornamelijk gedaan in kuilen die van verschil lende niveaus af zijn ingegraven in geelbruine leem. Een bijzondere ver melding verdient het feit dat in een van deze kuilen, behalve ruw en gladwandig aardewerk, ook een zwart-grijze maalsteen van basalt lava in de vorm van een Napoleons- hoed, stukken gebroken kwartsiet, verbrande leembrokken, houtskool, alsmede enkele rolsteentjes aan het liidht 'kwamen. Pastoor-Afrikajager SCHIPHOL, 27-1. Gestoken in een gro enjachtcostuum is pas toor J. N. v. d. Brink uit Uit- hoorh samen met zijn broer Engelbert, directeur van een verffabriek in Laren, van Schiphol via Cairo naar Entebbe vertrokken om te gaan jagen in de oerwouden van Oeganda. „Naast mijn drukke' werkzaamheden als leider van de parochie aan de Schans te Uithoorn houd ik mij in mijn vrije tijd bezig met jacht en vogelstudie", vertelde pastoor v. d. Brink vlak voor zijn vertrek, „daarom besteed ik dit jaar mijn vakantie aan een zesweekse jacht in Afri ka". De pastoor, wiens vader ook al een verwoed jager was, wees 'er nadrukkelijk op, dat hij het aangename met het nuttige wilde verenigen. Op verzoek van prof. K. M. Voous die als ornitholoog verbonden is aan het zoölogisch museum te Amsterdam, zal hij op zoek gaan naar bepaalde soorten vogels, waarvan het museum gaarne enkele exemplaren in bezit zou willen hebben. Om de vogels na ze te hebben ge schoten naar Nederland mee terug te kunnen nemen zullen beide broers worden vergezeld door de preparateur van het zoölogisch mxiseum, de heer P. L. Graat. u De Russische vicc-prcmier, Con- stantin Roednev en maarschalk Iwan Kcniev, zullen zich naar Londen be geven ter bijwoning van de begrafe nis van Winston Churchill. OOST-BERLIJN. De leider van de communistische partij in oost-Duits- land, Walter UIbrioht, 'heeft een uit nodiging van president Nasser voor eenbezoek aan Egypte in februari aangenomen. Ingezonden mededeling UeJtïoetw c/> Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPR0'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. PARAMARIBO, 26-1. Op een persconferentie in Paramaribo heeft minister-president mr. V. G. M. Ma- rijnen gezegd, dat de reis van ko ningin Juliana en prins Brenhard „zo spoedig mogelijk" na de derde dinsdag in september zal beginnen. KERKNIEUWS Ned1. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (als pre dikant met bepaalde opdracht voor Amsterdam-N.): M. Vos, Ransdorp; te Oudega (W.): W. F. Kuil, 't Woudt; te Wouterswoude: kand. A. V'lietstra, HoogevCen. Ger. Kerken Beroepen te Homhuizen-Klooster- buren: kand. A. C. Verheul, Nijkerk; te Oost en West Souburg: D. ICrone- meyer, Maastricht. Ger. Gemeenten HAAMSTEDE. Vrijdag 29 januari, 's avonds 7 uur ds. Karens. In de Syrische hoofdstad 'Damas cus, waar handelaars en zakenlie den drie dagen 'hebben gestaakt uit profest tegen de sociale politiek van de regering, is de rust woensdag weergekeerd. Het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken 'heeft meegedeeld dat de Kongolese eerste-minister, Tsjombe, Brussel (vandaag) als gast van de Belgische regering zal be zoeken. GRENOBLE. Vier jonge Fransen zijn om het leven igékomen toen een lawine neerkwam op een groep van 60 skiërs - leraren en leerlingen - die oefende in 'het bergmassief van de Mont Blanc. MOSKOU. De Sowjet-Unie 'heeft de eerste secretaris van de Ameri kaanse ambassade in Moskou, Ri chard Stolz, beschuldigd van spiona ge en 'hem 'gelast ihet land tc ver laten. De koninklijke gasten, die op hun reis vergezeld zullen worden door minister B. W. Biesheuvel, zullen eerst Suriname bezoeken. De gehele reis naar de West zal ongeveer drie weken duren. Mr. H. L. de Vries zal op korte termijn naar Nederland reizen om te worden beëdigd als gouverneur van Suriname, zo heeft premier Marijnen 'meegedeeld. De nieuwe gouverneur zal zijn ambt aanvaarden voordat prinses Beatrix haar bezoek aan Su riname brengt. Zoals bekend, wordt de Nederlandse kroonprinses om streeks 1 maart in Suriname ver wacht. DEN HAAG, 27-1. Heeft het stop zetten van de 'invoer van kolen uit de Verenigde Staten, teneinde het kolenverbruik van Duitse kolen door elektrische centrales veilig te stel len, het door de minister gewenste effect gehad?, zo heeft de heer Ne- derhorst schriftelijk gevraagd aan de minister van economische zaken. Hij wil ook weten of 'het juist is, dat dit van véle zijden -bekritiseerde beleid het averechtse 'gevolg had, dat de elektrische centrales in plaats van de duurdere Duitse kolen te ge bruiken in toenemende mate over gegaan zijn op het gebruik van zwa re olie als brandstof, waardoor ook aan de afzet van Nederlandse indus triekolen een blijvende schade dreigt te worden toegebracht? Voor 45 jaar RECHTSZAKEN Jongens beroofden bejaarde arbeider AMSTERDAM, 27-1. De 22-jarige schoorsteenveger W. K. uit Eemnes en de 19-jarige glazenwasser E. D. uit Hilversum hebben woensdagmid dag de officier van justitie mr. H. E. van Renesse een gevangenisstraf te gen zich horen eisen van 12 maanden waarvan 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Zij hadden in Hilversum een 'bejaarde fabrieksar beider ide 62-jarige J. van Polen te gen de grond geslagen en zodanig geschopt dat deze versuft op de grond bleef liggen. Daarna hadden zij de man zijn portefeuille ontno men. DEN HAAG, 27-1. Minister Bies heuvel heeft verklaard, dat het ont wikkel ings- en saneringsfonds van de landbouw thans 2630 gevallen van bedrijfsbeëindiging heeft goedge keurd. In totaal zijn thans 4400 aan vragen afgehandeld, waarvan 800 op grond van de geldende k rit er ia moesten worden afgewezen. Na een stortvloed van aanvragen in het begin komen thans 100-200 aanvragen per maand bij het fonds binnen. De oorspronkelijke achter stand is geheél ingelopen. Enige ver traging kan ontstaan door moeilijk heden bij kadastrale vaststellingen en ook, indien 'betrokken 'boeren aar zelen met verkoop van 'hun grond. Het 'bestuur beraadt zich thans over de vraag of de geldende kri teria, bijv. ten aanzien van de leef tijd en de inkomensgrens te strin gent zijn. Het fonds steunt thans 350 experi menten, zoals voorbeeldbedrijven. In geen geval 'komt men tot indivi duele subsidiëring. Overwogen wordt proeven mei 'bedrijfsverzorgingsdien- sten te gaan. steunen en verder wel licht te bepalen proeven op het ge bied van samenwerking. BRUINISSE. Het nieuw benoemde hoofd der bijzondere school de heer de Wolf, werd in zijn betrekking ge ïnstalleerd. NOORDGOUWE. De nieuw opge richte toneelclub bracht het toneel spel in vier bedrijven „Baboe Rita" op de planken in zaal Coomans. DREISCHOR. De Nutsvereniging organiseerde een onderlinge voor drachtsavond, waaraan door talrij ke leden werd deelgenomen. RENESSE. Aan de cursus in paar denkennis, gegeven door de vee arts de heer C. Davidse, nemen 30 jongelui deel. ZIERIKZEE. De harmonie „Kunst en Eer" heeft de komische opera „Franchemont de marskramer" in studie genomen. BRUINISSE. Bij de gehouden ver koop van straatmest van de gemeen te werd koper de heer K. voor f 212. RENESSE. Voor een zeer talrijk belangstellend publiek sprak de heer De Vriend, controleur bi? de Raad van Arbeid, over de Invaliditeitswet. ZIERIKZEE. De C.J.V. Samuël herdacht in de Kleine Kerk hel der tigjarig bestaan. ZIERIKZEE. De firma Schilfer Co. heeft het plan opgevat hier een fabriek te stichten voor technisch instrumentarium. KERKWERVE. De schietvereni ging „Willem Teil" hield een verga dering, waarop iverd. besloten de vereniging om te zetten in een bur gerwacht. DREISCHOR. Op 20 februari a.s. zal de Rederijkerskamer Bellamy hel gouden jubileum vieren. ZIERIKZEE. Voor dc vereniging „Alpemecnc Ontwikkeling" trap op „Algcmeene Ontwikkeling" trad. op dam dr. A. F. J. Porticlje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5