golden fiction t een e stijl „De Blauwe Keet" onderging ingrijpende uitbreiding en modernisering CELSTRAF VAN 18 WEKEN VOOR „TANDHEELKUNDIGE" Prinses Beatrix naar Suriname Weer een staatsgreep in Zuid-Vietnam Land- en tuinbouw in de Tweede Kamer 1964 was gunstig landbouwjaar HET ZWAARD VAN PALERMO OOSTERLAND, 27-1. Het gerenom meerde café-restaurant „De Blauwe Keet", eigenaar de heer A. K. Deur- loo alhier, heeft een belangrijke uit breiding ondergaan. Moesten voor heen de maaltijden worden geser veerd in de 7 x 23 in grote vergader ruimte, annex cafézaal en biljart kamer, een aangebouwde gezellige, antiek ingerichte, eetzaal (groot 7 x 9 m.), maakt dat men nu ongestoord kan genieten van de uitgezochte spijzen en dranken. Verder is er een nieuwe keuken bijgebouwd (de voor malige is tot spoelkeuken bestemd) groot 6x7 meter, waarin de nieuw ste en modernste machines een plaats hebben gevonden, alsmede al lerlei soorten bak- en braadmachi- nes en fornuizen. Verder wordt deze ruimte gevuld met twee grote opzettafels, voor ge- reedzetting van de te serveren spij zen. Tenslotte is nog een koelcel aangebracht met een irfhoud van 3 m;1., waar alle eetwaren op een con stante temperatuur van 1 graad Cel sius wachten op gebruik. Verder borgt de moderne frisse goed geven tileerde keuken een vleessnijmachi ne, patamachine en een schrapma- chine. Dat deze keuken grenst aan de nieuwe eetzaal 'bevordert een voordeel voor een vlugge bediening. Verder is een 'grote moderne afwas machine in gebruik genomen. Dat de afwasruimte thans gesplitst is van de keuken is hygiënisch gezien een grote verbetering. Dat verder in de nieuwe keuken een plaats kon worden ingeruimd om de „dagvoor- raad" te bergen, spaart vele reizen, zoals voorheen naar de 'kelder. Bin nen korte tijd wordt er nog een „au bon marie" verwarmingsapparatuur verwacht, onmisbaar om de spijzen langer warm te houden, teneinde a la minute de gasten op elk uur van dag of nacht van een warme maal tijd te kunnen voorzien. Door de centrale verwarming 'heerst door het gehele gebouw een behagelijke tem peratuur. Personeelsuitbreiding Heeft het bedrijf tot op heden met een -betrekkelijk kleine staf van per soneel gewerkt, binnen enige maan den zal hierin verandering worden gebracht door instelling van een dubbele ploeg, uiteraard indien dit mogelijk is met het oog op de hui dige personeelsschaarste. Het is een met al wel een groot verschil met „De Blauwe Keet" van voor de j>ran<i van 11 april 1958, dat toen maar een klein landelijk café ge noemd kon worden. De herbouwde zaak werd in gebruik genomen op 16 mei 1959, en is sindsdien uitge groeid tot een bedrijf dat wijd en zijnd bekendheid geniet. Het ruime parkeerterrein biedt plaats aan tal van auto's en andere voertuigen. Als bijzonderheid kan tenslotte nog wor den meegedeeld dat bij een eventu eel uitvallen van elektriciteit, het 'bedrijf kan overschakelen op een eigen installatie. Al met al is de Blauwe Keet eer. modern en fris Horecabedrijf geworden, geheel in gesteld op 'het toerisme dat door op heffing van de eilandelijke isolatie zonder twijfel nog sterk zal toene men. Ingezonden mededeling bedrijf dateert van 1959 ZIERIKZEE, 27-1. Een straf van 18 weken hechtenis onvoorwaarde lijk vormde tijdens de woensdagmor gen gehouden strafzitting van het Kantongerecht Zierikzec het trieste einde van de loopbaan welke de zich noemende tandheelkundige R. v. d. B. uit Poeldijk sedert een tiental ja ren, waarin hij regelmatig in con flict kwam met de wet, heeft uitge oefend. Hcge boeten en celstraffen elders in het land hadden v. d. B. er echter niet van weerhouden zijn praktijken in de provincie voort te zetten. Te Oosterland kreeg hij zelfs de kans bij een negental personen „tandheelkundige" ingrepen te ver richten, totdat de politie er aan te pas kwam en v. d. B. voor de zoveel ste maal op bet matje moest worden geroepen. Ditmaal stond hij dus terecht te Zierikzee, waar hij tegenover kan tonrechter mr. A. Berkhout uit Mid delburg de feiten grif erkende. De officier van justitie, mr. A. W. Ro- singh, stelde in zijn requisitoir vast dat v. d. B. ondanks het feit dat hij sinds 1954 herhaalde malen met de rechter in aanraking was geweest, onverschrokken doorgegaan was met zijn werkzaamheden. „Dit is echter ook in Zeeland ontoelaatbaar", al dus mr. Rosingh, die een ingrijpende straf nodig achtte en negen maal drie weken 'heohten'is vorderde voor elk te Oosterland gepleegd strafbaar feit dus drie weken. De kantonrech ter veroordeeld v. d. B., die weinig tot zijn verdediging had aan te voe ren, voor elk feit tot twee weken onvoorwaardelijk, dus 18 weken in totaal. Naar de gang van zaken met het bouwen van zomerwoningen, kam- peerhuisjes en dergelijke, zoals dit plaats vindt in de Schouwse West hoek zal een nader gerechtelijk on derzoek worden ingesteld. Zover kwam het tijdens deze zitting naar aanleiding van een zaak tegen L. J. B., exploitant van een kampeerter rein te Haamstede, welke conform het verzoek van de officier door de kantonrechter werd verwezen naar de rechter-commissaris. In eerste in stantie had de officier een boete van 4 x f 100,- geëist. B. had gedurende de periode van 1 maart tot 25 mei 1964 zonder schriftelijke vergunning van het ge meentebestuur op zijn kampeerter rein een viertal kamphuisjes laten plaatsen, in strijd dus met de bouw verordening. B. erkende de feiten, maar beriep zich op de mondelinge afspraak met wijlen burgemeester jhr. Röell. De raadsman van B„ mr. P. P. Lap uit Bergen op Zoom, verklaarde in zijn pleidooi, dat de boomgaard van B. door een fel ontwateringsproces teniet was gedaan en dat zijn cliënt op advies van de toenmalige burge meester op de recreatie was „over gestapt". Na het overlijden van de burgemeester was er volgens mr. Lap in Westerschouwen een periode van „vriendjespolitiek" gevolgd, waarvan B. mede het slachtoffer zou zijn geworden. De kantonrechter merkte op, dat het komende uitgebreide onderzoek meer klaarheid zal brengen en dat het door mr. Lap gehanteerde woord „vriendjespolitiek" uiteraard geheel voor rekening van deze raadsman blijft. Wegens het ontbreken van schuld werd de hotelhouder C. B. te Brou wershaven ontsilagen van rechtsver volging. De hotelier was tenlaste ge legd een rondvaartdienst te hebben uitgeoefend met een schip, waarvoor de vereiste goedkeuring nog niet was verstrekt. De kantonrechter- ham evenwel in aanmerking dat, zoals 'door de raadsman mr. K. A. Keuning uit Zierikzee naar voren was ge bracht, B. volkomen te goeder trouw had gehandeld en dat de door B. van de burgemeester verkregen mondelinge toestemming, als een vergunning kon worden aangemerkt. De eis van de officier in deze for mele zaak was f 10,- of 2 dagen. Mr. Keuning had geconcludeerd tot schuldig verklaring zonder oplegging van straf. Visserij wet Als gemachtigde van de visser I. B. te Colijnsplaat trad op mr. A. J. v. d. Hoeven te Tholen. B. was ten laste gelegd dat hij op 26 oktober 1964 na'bij Westerschouwen op een viertal mosselpercelen zou hebben gevist, hetgeen was geconstateerd door een opziener van de Visserij- politie. De raadsman ontkende de ten lastelegging niet, maar verklaarde dat B. eerst na het passeren van de bewuste percelen (De Hammen) zijn vistuig had uitgegooid. „Deze per celen liggen overigens zo diep, dat ze volstrekt geen waarde hebben". Mr. v. d. Hoeven meende, dat, aangezien vissen ter plaatse geen enkel nadeel kan brengen, schuldig verklaring zonder straf in dit geval op z'n plaats zou zijn. Overwegende dat de betrokken percelen eigenlijk niet langer als mosselpercelen zouden moeten wor den uitgegeven, veroordeelde de kantonrechter B. tot f 50 of 10 dagen De eis was f 120,- of 24 dagen. Een tweede zaak tegen B., die ook gevist zou hebben in een verboden gedeelte van het Schelphoekgat, werd voor nader onderzoek aange houden. Verkeersovertredingen De landbouwer H. J. B. werd con form de eis veroordeeld tot f 20,- of 4 dagen. Hij had op de Heuvelsweg te Duivendijke met een trekker en aanhangwagen klei laten vallen en dit pas opgeruimd na aanzegging door de poliite. De caféhouder P. M. v. d. V. te Bruinisse had op 23 ok tober met een personenauto op de Rijksweg te Nieuwerkerk te hard gereden, zodat hij niet tijdig kon afremmen om een. botsing met een stoppende bestelwagen te voorko men. Hij werd veroordeeld tot f 30,- of 6 dagen, de eis was f 40,- of 8 dagen. De vrachtvervoerder M. J. V. te Zierikzee zou met een vrachtwagen een pas gelegd trottoir te Dreischor hebben beschadigd, maar werd con form de eis vrijgesproken, aangezien het wettig bewijs niet kon worden geleverd. De bakker J. C. E. te Rcnessc werd veroordeeld tot f 150,- subs. 30 (lagen, omdat hij, zoals de kanton rechter omschreef, „in den blinde was blijven doorrijden" toen een voor hem rijdende motor rechts af wilde slaan. Dit gebeurde 's anvonds cp de Provinciale weg naar Rcncssc. E. verklaarde dat hij verblind was dcor een tegenligger toen hij op de motor inreed, maar de kantonrech ter was hier niet zo zeker van. De cis was f 100,- of 20 dagen. i 37 pureJtoegevoegd aroma. En geen toey Na vele straffen <le provincie ingetrokken.... Gerecht stelt onderzoek in naar kaïnphuisjesbonw in de Westhoek Voor het besturen van een vracht wagen zonder rijbewijs en het be schadigen van een geparkeerde auto werd K. P. de J. uit Noordgouwe twee maal f 15,- subs, twee maal 3 dagen in rekening gebracht. De eis was twee maal f 25,-. Omdat hij na sluitingstijd nog be zoekers in. zijn zaak aanwezig had gehad, werd de caféhouder A. E. P. G. te Scharendijke veroordeeld tot f 50,- subs. 10 dagen. De Zierikzeese caféhouder F. L. van N. had iemand in zijn zaak toe gelaten die voorkomt op de „zwarte lijst". Dit kwam hem te staan op f 20 of 4 dagen. De jeugdige F. M. van O. te Burgh had de snelheid van zijn bromfiets wéten op te voeren tot niet minder dan 65 km per uur, zodat de politie dit „projektiel" in beslag had moe ten nemen. De hardrijder hoorde zich veroordeeld tot f 100,- of 20 dagen. De sproeier waarmee hij z'n brom mer deze krachttoer had laten ver richten zal aan het verkeer worden onttrokken. De landbouwer N. L. B. te Kerk- werve zal f 30,- moeten betalen.om dat hij tijdens de bietencampagne van de Taayersweg met klein een gladde modderboel had aangericht. De monteur B. L. te Ellemect was cp 15 nov. in de bocht van Den Osse te Brouwershaven bjj het passeren van twee brommers onvoorzichtig te werk gegaan. Één van de bestuur ders, de zestienjarige Joh. van A. uit Brouwershaven, was gevallen; brom mer en kleding werden beschadigd. De kantonrechter meende dat er geen enkele reden was geweest voor deze gevaarlijke manoeuvre en ver oordeelde L. tot f 100,- of 20 dagen, conform de eis van de officier. PARAMARIBO, 27-1. H.K.H. Prin ses Beatrix wor<dt op 1 maart a.s. in Suriname verwacht voor een tien daags werkbezoek. Zij zal de reis Willemstad-Paramaribo maken, met een chartervliegtuig van 'de A.L.M.- K.L.M. Zoals belkend, zal de prinses eerst een tien dagen durend bezoek aan de Ned. Antillen brenigen. Tijdens haar verblijf in Suriname zal prinses Bea trix vermoedelijk twee tochten ma ken naar de binnenlanden van dit ^and. RECHTSZAKEN WASHINGTON, 27-1. De nieuwe staatgrecp in Saigon, waarbij de bur gerlijke regering door een militair bewind is vervangen, betekent een nieuwe tegenslag voor de V.S. in Zuid-Vietnam, zo hebben diploma tieke kringen in Washington woens dag verklaard. Men ziet de nieuwe ontwikkeling overigens niet als een verrassing, aangezien premier Tran Van Hoeong voortdurend mét moei lijkheden had te kampen. Intussen is de staatsgreep een klap in het gezicht van de Amerikanen, die steeds met kracht geijverd heb ben voor een burgerlijk bewind. Men verwacht een krachtmeting tussen generaal Ngoejen Chanb, die nu weer aan de macht is gekomen, en de ambassadeur van de V.S., gene raal Maxwell Taylon, die op het ogenblik niet in Zuid-Vietnam is. De generaals zouden zelfs hun actie met een week hebben vervroegd om van zijn afwezigheid gebruik te maken. Men acht het niet uitgesloten, dat generaal Chanh niet zal rusten voor dat Washingtn generaal Taylor zal hebben vervangen. Kritische geluiden over bestrijdingsmiddelen Politierechter te Middelburg Voor de politierechter te Middel burg stond terecht de Zierikzeese caféhouder M. K. Uit de door de of ficier mr. Van Empel voorgelezen ten lastelegging bleek, dat alle po gingen van K. en zijn vrouw om de vereiste papieren voor het cafébe drijf te pakken te krijgen tot nu toe geen succes hebben gehad. In 1963 kreeg hij al eens een boete van hon derd gulden wegens het overtreden van de vestigingswet. De politierechter vond het maar een kwalijke zaak. „Tenslotte zitten we niet zo om caféhouders verlegen al9 om bouwvakkers." Even later bleek dat K. zelf in de bouwvakken werkt Zijn wouw en dochters werken in het café. Mevrouw K. deed al een keer de vakproef, maar dit bleek toen bij vergissing de zware proef te zijn. Later werd ze voor een lichtere proef opgeroepen, maar was toen door familieomstandighe den verhinderd te gaan. Ontheffing werd door de Kamer van Koophandel twee maal afgewe zen. De officier, mr. Th. Lebret, zei in zijn requisitoir dat het helemaal niet zo gek zou zijn als een voor waardelijke stillegging zou volgen. Hij liet het echter nog bij een eis van 150 gulden boete of 30 dagen hech tenis. Mr. Van Empel maakte er 120 gulden of twaalf dagen van. DEN HAAG, 27-1. Mevr. Brauti- gam (Arb.), de heren Mellema (C.H. U.), Tuynman (V.V.D.) en anderen lieten in de openbare commissoriale vergadering over landbouw in de Tweede Kamer nogal wat kritische geluiden horen over bestrijdingsmid delen in land- en tuinbouw.0 Ofschoon de regering ruime be voegdheden heeft op het gebied van chemische bestrijdingsmiddelen, maakten de afgevaardigden zich hierover toch grote zorgen. Zij dron gen aan op versnelling van het on derzoek naar biologische bestrij dingsmiddelen. Streng toezicht Minister Biesheuvel verklaarde, dat zeer streng op het gebruik van chemische middelen wordt toegezien. Middelen met lange nawerking wor den niet getolereerd. Met het gelui van de noodklok der biologen in de oren wordt door 43 geleerden, ver deeld over 15 instituten, gewerkt aan insectenziekten, verdere biologische bestrijdingsmiddelen, lokstoffen en afweerstoffen. Nederland staat in Europa bij dat onderzoek voorop en neemt daarbij intensief deel aan in ternationale uitwisseling van gege vens. Snelle resultaten van deze onder zoekingen verwacht de minister on danks gestadige vooruitgang niet. De bewindsman wees er op, dat dit onderzoek niet alleen om het econo misch voordeel van de boer wordt verricht. Het verbieden van chemi sche bestrijdingsmiddelen zou ech ter op het ogenblik rampzalig voor de voedselvoorziening zijn. DEN HAAG, 27-1. „In het alge meen was het jaar 1964 voor de la'ndbouxv een gunstig jaar". Tot de ze uitspraak kwam minister mr. B. W. Biesheuvel (landbouw) bij de be antwoording van vragen in de (open bare) vergadering van de vaste com missie voor landbouw en visserij uit dé Tweede Kamer. De minister schetste de betekenis van de E.E.G. voor de Nederlandse landbouw. Hij deelde 'in dit verband o.m. mee, <iat van de „enorme pro- duktie" van varkens tot een totaal van 15% miljoen stuks een miljoen werd geëxporteerd naar E.E.G.-lan- den, waarvan 80 pet. naar Frank rijk. De export van 'geslacht pluim vee ontwikkelde zich eveneens gun stig. Tégenover een export van 34 duizend ton kalfsvlees in 1963 werd het vorige jaar 49.000 ton kalfsvlees uitgevoerd. De export van consump tie-eieren was teleurstellend. 28. „Uu hebtnaar deze vreemde zwaardschede van Palermo gezocht?" bracht Aram er moeilijk uit. Hij herin nerde zich nu ook dat de waard in de her berg waar zij overnachtten, over Paler mo's erfdeel had gesproken in verband met de Rode Hertogin. Zou het daarom zijn, dat er reeds herhaalde malen een po ging was gedaan hen de schede te ont roven? De avonturier vond het een ge heimzinnige geschiedenis. Hij brandde van verlangen om de verklaring te horen. Maar het meisje, dat zich de Rode Hertogin noemd, gaf hem die niet. „Volgt mij, messires", zei ze met een spottend lachje.en haar paard de spo ren gevend ging zij hen voor door het dichte woud. „Ik vraag mij af wat er eigenlijk met uw zwaardschede aan de hand is, Palermo", mompelde de avonturier, tenvijl hij met - de dichter achter het meisje aanreed. „Wat heeft zij met ons voor?" „Dc tijd zal het leren", verklaarde de poëet onbezorgd. „Mijn vader heeft mij al tijd voorgehouden dat deze zwaardschede mij nog eens een hertogdom opleveren zal en hij was een betrouwbaar man. Ik heb hem nooit op een leugen kunnen betrap pen. Waarom zouden wij ons dan zorgen maken?" Hij wierp een smachtende blik op de meisjesfiguur die sierlijk voor hen uitreed. „Wat mij veel meer bezighoudt, is de vraag of haar hart gevoelig is voor de liefde", verklaarde hij bezoi-gd. „Nimmer zag ik iets dat mijn ziel zo in vlam zette. Denkt ge dat een dichter iets voor haal kan betekenen, vriend Aram?" „Ge zijt een wanhopig geval, Palenno", zei de avonturier hoofdschuddend. „De ernst ontbreekt u, vrees ik". „Nee, nee, waarlijk niet", bezwoer dc dichter. „Ik ben nog nooit in mijn leven zo ernstig verliefd geweest. Ik ga een lied op haar maken. O liefde, wie kan u weer staan?" Op dat ogenblik hadden zij het einde van het woud bereikt en het meisje maakte een handgebaar naar het prachtig buitengoed, dat schilderachtig uit dc bomen oprees. „Daar ligt mijn kasteel, messire"zei zc lachend tot Aram. „Volg mij. Spoedig zult ge het antwoord op al uw vragen weten".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2