DUIZENDEN TREKKEN DOOR DE WESTMINSTER HALL OPRUIMING fa. Joh. den Boer Stoffelijk overschot Sir Winston Churchill ernaar Westminster Hall overgebra V.N. eren Churchill Verhoging van de sociale uitkeringen N.V.V. herdacht Evert Kupers Onrustiger wordende toestand in Syrië Verhoging motorrijtuigenbelasting gaat 1 februari in VERDERE VERLAGING BELASTINGDRUK NIET MOGELIJK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I)»ncI(»r(I;i<; 28 janiuiri 1965 121slf jaargang Nr. 19725 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jdnncwekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2)18. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) t 1,25 oer stuk. In dit nummer: Nieuwjaarsrede Brouwershaven*s burgemeester Sir Winston opgebaard LONDEN, 27-1. Sinds woensdag morgen trekken duizenden mensen in twee langzaam voortbewegende r(jen langs de katafalk in Westmin ster Hall, waarop de kist met het stoffelijk overschot van Sir Winston Churchill rust. Het défilé werd ge opend door premier Wilson en zijn echtgenote. De volgenden die de zondag over leden staatsman de laatste eer be wezen waren de conservatieve op positieleider, sir Alec Douglas-Home en de leider van de liberale partij, Jo Grimmond. Daarop volgden par lementsleden, leden van de hofhou ding en het corps diplomatique. Een uur nadat Westminster Hall ook voor het publiek toegankelijk was geworden waren al meer dan vijf duizend mannen, vrouwen en kinde ren de katafalk gepasseerd. In de lange rij die buiten in de koude wind en een temperatuur van even boven het vriespunt stond te wach ten ontwaarde men immigranten uit West-Indië, Afrika, Pakistan en In dia. Ook waren er veel belangstel lenden van het Europese vasteland, uit de Verenigde Staten, Canada, Australië cn Nieuw-Zeeland. Som migen hadden de gehele nacht in de ijzige kou voor het gebouw zitten wachten. Westminster Hall, naast de parle mentsgebouwen gelegen, zal tot za- Ingezonden mededeling Nog 1 week 5: duurt onze met voordeel voor U! Tel. 2345 Zierikzee terdag bijna drie-en-twintig uur per etmaal voor het publiek geopend zijn. De kist met het stoffelijk over schot van sir Winston is bedekt met de Union Jack en wordt verlicht door vier grote oranje kaarsen. Vier officieren, die om de twintig minu ten worden afgelost, vormen de ere wacht. Churchill's uilvaart Tot dusver hebben vijftien Euro pese landen 'besloten, het recht streekse televisieverslag van de B. B.C. van de uitvaartplechtigheid in de kathedraal van St. Paul op ader- dag over te nemen. België, Dene marken, Finland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, west-Duitsland, Zweden en Zwitserland sturen eigen com mentators. Ierland neemt de com mentaar van de B.B.C. over, terwijl Zuid-Slavië en Portugal het pro gramma zullen opnemen voor een latere uitzending. Vanuit de Westduitse plaats Rnis- ting zullen televisiebeelden van de plechtigheid over de Atlantische oceaan naar de V.S. en Canada wor den gezonden. Nieuwe huurlingen op basis in Kongo LEOPOLDSTAD, 27-1. Een nieuwe lichting van ongeveer 400 blanke vrijwilligers zijn momenteel in op leiding in de militaire basis Kamina in Katanga, zo heeft een reiziger die woensdag in Leopoldstad aankwam gezegd. Van deze mannen zijn onge veer 250 uit Zuid-Afrika en Rhodesië afkomstig, de rest komt in hoofdzaak uit Frankrijk, België, Duitsland en Turkije. Verwacht wordt dat zij de huurlingen die na afloop van hun contract naar huis terugkeren, zul len vervangen. NEW YORK, 27-1. De algemene vergadering van de Verenigde Na ties heeft woensdag in een speciale bijeenkomst eer bewezen aan de na gedachtenis van sir Winston Chur chill als één van de voornaamste ar chitecten van de volkerenorganisatie Het was de eerste maal dat de al gemene vergadering op deze wijze iemand herdacht die op het ogenblik van zijn dood geen staats- of rege ringshoofd was. LONDEN. 27-T. Het stoffelijk overschot van sir Winston Chur chill is van 28 Hyde Park Gate, de woning van de overleden oud-pre- mier, overgebracht naar Westminster Hall, waar het tot zaterdag opge baard zal blijven. De lijkwagen, waarin de kist met de Union Jack bedekt, werd vooraf gegaan door twee politiewagens. De stoet, gevormd door acht rijtuigen, werd gesloten door vier motoragen ten. Ongeveer 500 personen stonden zwijgend bij Hyde Park Gate - de straat zelf was afgesloten. Op het ogenblik dat de Big Ben, de monumentale klok van het parle ment, tien slagen over Londen liet horen, begon woensdagochtend het défilé langs het stoffelijk overschot van sir Winston Churchill. Als eersten bewezen premier Wil son en zijn echtgenote de laatste eer aan de zondag overleden staatsman, gevolgd door politieke leiders, par lementsleden, leden van het konink lijk huis en het corps diplomatique. vervolging in Nederland vervolgingin Nederland DEN HAAG, 27-1. Als publikatie van "het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie zal in april verschij nen de geschiedenis van de Joden vervolging in ons land. Deze is, inge volge een in 1950 aanvaarde op dracht, voorbereid en geschreven door dr. J. Presser, hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit in Amsterdam. Het werk dat in twee delen verschijnt, zal uitgegeven wor den door het staatsdrukkerij- en uit geverijbedrijf, tezamen met Martinus Nijihoff. Na twaalf uur werd het publiek in de gelegenheid gesteld afscheid te nemen van de oorlogsleider. Onge veer honderd mensen stonden al voor Westminster Hall in de ijzige kou te wachten. Toen de menigte in de Westmin ster Hall werd binnengelaten had, zich reeds een rij van een kilometer lengte gevormd. Ondanks maatrege len van de politie ontstond bij het gebouw een geweldige verkeersop stopping. UTRECHT, 27-1. Tijdens de woens dag in Utrecht gehouden hoofdbe- sturenyergadermg van do bij het V.V. aangesloten organisaties heeft de waarnemend-voorzitter van het verbond, de heer A. H. Kloos, de za terdag overleden oud-voorzitter van het N.V.V. de heer E. Kupers her dacht. Hij noemde hem de verper soonlijking van de irugroei van de vakbeweging in de maatschappij. Op nationaal en internationaal terrein had de heer Kupers volgens de heer Kloos een grote reputatie. Spr. her dacht de overleden oud-voorzitter van het N.V.V. als de voorganger die voor de tegenwoordige generatie in de vakbeweging de grote lijnen heeft uitgezet. Rotterdam. In het afgelopen jaar is het aantal aanvaringen op de Nieuwe Maas fors opgelopen in vergelijking met dat van het jaar daarvoor. In 1964 gebeurden op de rivier 170 ongelukken, tegen 127 in 1963. DAMASCUS, 27-1. Luitenant-ge neraal Amin Al Hafez, voorzitter van de Syrische presidentiële raad, heeft in een toespraak tot te Da mascus bijeengekomen aanhangers der regering verklaard: „Ik zal de samenzweerders en uitbuiters, die de sociale- en nationaliseringspolitiek der regering aanvallen, verplette ren". Radio-Bagdad heeft dinsdagmid dag een dramatische beschrijving gegeven van de „erger wordende toe stand in Syrië". Volgens dit Iraakse radiostation wordt er gevochten tussen de bevol king en eenheden der Syrische Baat- histische Arabisch socialistische) militie. „Tanks hebben in Damas cus de wijk van El Midane omsin geld. Er heeft zich hierbij een schiet partij voorgedaan, waarbij tientallen bewoners van deze wijk om het le ven zijn gekomen", aldus Radio- Bagdad,, dat voorts spreekt over „talrijke arrestaties van de hoofden van moskeeën in Damascus". „De gelovigen, die in de heilige maand Ramadan naar Damascus zijn geko men, om aldaar in de moskeeën te bidden, worden door militairen om singeld". Aldus radio-Bagdad nog. Radio-Damascus heeft omgeroepen dat er opnieuw een aantal Syrische particuliere bedrijven is genationali seerd. DEN HAAG, 27-1. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, zal de totstand koming bevorderen van een Konink lijk Besluit, waarby de uitkeringen krachtens de A.O.W., A.W.W., inte- riimvet invaliditeitsrentetrekkers en de kinderbijslagwetten met terug werkende kracht tot 1 januari 1965 als volgt zullen worden verhoogd: A.O.W.: Gehuwdenpensioen f 3.756 thans f 3.642), ongehuwden f 2.628 (thans f 2.550). x A.W.W.: Weduwen met kinderen i 3.756 (thans f 3.642), weduwen zon der kinderen f 2.628 (thans f 2.550), wezen tot 10 jaar f 834 (thans f 804), wezen 10 tot 16 jaar f 1.254 (thans f 1.212), wezen 16 jaar en ouder f 1.626 (thans f 1.578). Interimwet invaliditeitsrentetrek kers: a. f 5.178 (thans f 4.878), b. f 4.212 (thans f 3.966), c. f 3.240 (thans f 3.054). Kinderbijslagen (per kwartaal): le kind f 83,46 (thans f 79,56), 2e en 3e kind f 91,26 (thans f 86,58), 4e en 5e kind f 124,02 (thans f 118,56), 6e en volgende kinderen f 138,84 (thans f 132,60). ADVIES Op 22 december jl. verzocht minis ter Veldkamp de S.E.R. om advies Premier Mansour van Perzië overleden TEHERAN, 26-1. Premier Man sour van Perzië is dinsdagavond overleden aan de gevolgen van de aanslag die cp 21 januari op hem is gepleegd. Premier Hassan Ali Mansour is 41 jaar geworden. Vijf dagen geleden werd hij bij een aanslag gewond door schoten in buik, nek en kaak, toen hij op het punt stond het par lementsgebouw binnen te gaan. De vermoedelijke dader, de student Mo hammed Bocharaii en twee mede plichtigen zijn in hechtenis. De mi nister van financiën, Amir Abbas Hoveidaa, is minister-president ad interim totdat de shah een opvolger van Mansour benoemd heeft. inzake een verhoging van verschil lende welvaartsvaste sociale verze- kerings-uitkeringen per 1 januari 1965, in verband met de loonsverho gingen voor 1965, door middel van de indexering vooraf, met 3 procent. Voorts zou, aldus het voorstel van de minister, zowel voor de uitkerin gen ingevolge de interimwet invali diteitsrentetrekkers als voor de kin- derbijslagbijdragen, daar nog bij ko men de verwerking van de stijging van het indexcijfer der regelingslo nen van 31 juli 1964 - op welk cijfer de huidige bedragen zijn gebaseerd - tot 31 december 1964. Waar over de uitkeringen ingevolge de interim wet m tegenstelling tot die krach tens de A.O.W., de A.W.W. en do kinderbijslagwetten wél A.O.W.- cn A.W.W.-premie is verschuldigd, was het naar het inzicht van de minister wenselijk de uitkeringen-interim wet uit hoofde van de premiecompensa tie ook nog eens met 1.5 procent te verhogen. Woning onder water MOSKOU, 27-1. In de Zwarte zee zal van de zomer een proef worden genomen met een Rus sisch „onderwaterhuis". Een tangwagon zal worden inge richt om vier mannen gedu rende lange perioden in staat te stellen op een diepte van ongeveer 15 meter en op een afstand van ongeveer 150 me ter uit de kust wetenschappe lijke waarnemingen te ver richten. Luchtverversing, ener gie- en wateriworziening zul len vanaf de kust worden ver zorgd. De voornaamste taak van de bewoners zal zijn het bestuderen van de reacties van de menselijke organen op on gebruikelijke omstandigheden. Het tekort op de zichtbare han delsbalans van Groot-Brittannië wordt voor 1964 op 523 miljoen pond geschat, tegen 49 miljoen pond in 1963 en 72 miljoen in 1962. zo heeft de Board of Trade bekend gemaakt. Verwachting van minister Witteveen: DEN HAAG, 27-1. In het staats blad is de wet gepubliceerd tot in stelling van een rijkswegenfonds. Deze wet houdt onder meer in, dat de motorrijtuigenbelasting met 65 procent wordt verhoogd. De verho ging is gebonden aan een maximum van f 75 en geschiedt voor de duur van 15 jaar. Volgens het inwerking- tredingsbesluit zal de wet op 1 fe bruari 1965 in werking treden. Het Rijkswegenfonds is ingesteld voor aanleg en uitbreiding van rijkswegen en oeververbindingen teneinde het rijkswegennet te kun nen aanpassen aan de sterke groei van het aantal auto's in Nederland. Het fonds bezit eigen rechtsper soonlijkheid. Nakoming van de ver plichtingen van het fonds wordt door het rijk gewaarborgd. Het be heer geschiedt door de minister van verkeer en waterstaat. Dé inkom sten van het fonds worden behalve door de opbrengst van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting ge vormd door een jaarlijks vast te stellen bijdrage van het rijk uit de algemene middelen en door eventu ele bijdragen van derden in de kos ten van werken die ten laste van het fonds zullen worden uitgevoerd. Door de instelling van het fonds wordt de continuïteit in de wegen bouw door de rijksoverheid bevor derd. In de wet wordt een formule gegeven, waardoor verband wordt gelegd tussen de groei van het mo torrijtuigenpark en de omvang van de jaarlijkse bedrage uit de algeme ne middelen. De mogelijkheid wordt geopend voor daartoe aan te wijzen urgente projecten leningen te slui ten ten laste van het fonds. Na vol tooiing van het project kan dan tij delijk tol worden geheven om de le ning af te sluiten. DEN HAAG, 26-1. De in het ka der van de budgettaire politiek van de regering voor belastingverlaging in deze kabinetsperiode beschikbare structurele ruimte is met de reeds door de Tweede Kamer aanvaarde voorstellen tot belastingverlaging verbruikt. Initiatieven tot aanwending van de structurele ruimte voor verdere optrekking van de belastingvrije minima, voor verdere verlaging van de belastingdruk en voor een verbe tering van de regeling inzake kin deraftrek kunnen in deze kabinets periode niet verwacht worden. Aldus minister Witteveen en staatssecretaris van den Berge (fi nanciën) in de memorie van ant woord op hel voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de wetsontwer pen tot verlaging van de inkomsten en loonbelasting en over het ontwerp van wet tot bestendiging van de tij delijke verhoging van enige indirecte belastingen. Neg te zwaar In deze memorie van antwoord zeggen de beide bewindslieden, het niet verantwoord te achten, dat bij een berekening van de omvang van de belastingverlaging reeds bij voor baat rekening zou worden gehouden met eventuele prijsstijgingen in de toekomst. In de memorie wordt er o.m. op gewezen, dat naar de mening van de beide bewindslieden ook na de komende verlaging het belasting tarief op allerlei punten nog te zwaar is. „Het probleem van ver schuiving van de directe naar de in directe belastingen, zal op den duur niet kunnen worden ontweken". Dit probleem van de drukverhouding is zeer nauw verweven met ontwikke lingen op fiscaal gebied in E.E.G.- verband en mag daarvan niet los worden gezien", aldus de bewinds lieden. Zij wijzen er op. dat zowel wat het tijdstip van eventuele meer belangrijke verschuivingen betreft, als de wijze waarop deze zouden worden verwezenlijkt, de ontwikke lingen in E.E.G.-verband mede een Hel stoffelijk overschot van sir Win ston Churchill ligt thans opgebaard in de Westminster Hall. De eerste erewacht werd woensdagochtend ge vormd door vier officieren van de Britse marine en twee vrouwelijke politie-agenten. Gedurende drie da gen kunnen de Britten de overleden staatsman eer bewijzen door langs de katafalk le defileren. Dit nummer bestaat uil 12 pagina's Hel leren moet niet worden opgedrongen f De lust moet zitten in de j jongen. belangrijke factor moeten vormen. „Op deze wyzc zou in de toekomst een megelykheid kunnen ontstaan cm tot verdergaande verlaging van de Icon- en inkomstenbelasting te kemen, welke belastingen hier te lande, ook in Europees licht gezien, bijzonder hoog zijn". In de memorie van antwoord mer ken beide bewindslieden voorts o.m. op ,dat zij het zouden toejuichen in dien de verhouding van totale be sparingen en totale investeringen het in de toekomst zou toelaten een gro ter deel van de rijksuitgaven met leningen te financieren om aldus tot een verdere verlaging van de druk van de directe belastingen te gera ken. Gesteld wordt, dat bij de mi nisters twijfel over de mogelijkhe den terzake in de nabije toekomst aanwezig is. „De ontwikkeling van sparen en investeringen in het re cente verleden en de hoge eisen, die aan het investeringspeil worden ge steld, laten geen ruimte voor hoog gespannen verwachtingen", aldus de memorie van antwoord. Lichte vorst Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met hier en daar enige sneeuw en slechts enkele ver spreid voorkomende opklaringen; zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen: lichte vorst. 29 jan. Zon op 8.25, onder 17.22. Maan op 6.37, onder 14.06. Nieuwe maan: 1 febr. te 17.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 jan. 1.07 v.m. 13.32 n.m. BROUWERSHAVEN 29 jan. 0.52 v.m. 13.16 n.m. Springtij: 3 febr. I1ET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht heeft het in Nederland tijdens opklaringen op vele plaatsen ongeveer 5 graden gevroren. In Duitsland waren de mi nimum-temperaturen tengevolge van bewolking wat minder laag. Het ziet er naar uit dat er het komende et maal ook in ons land veel bewolking zal zijn. In verband hiermee is er geen verdere toeneming van de vorst te verwachten. De dagelijkse gang van de temperatuur zal gering zijn, zodat ook overdag de temperatuur in het algemeen beneden het vries punt blijft. Verder komen in Duits land nog enkele sneeuwgebieden voor. Aangezien de wind uit ooste lijke richtingen waait, blijft ook in ons land de kans op sneeuw aanwe zig. De oostelijke ludhtstroining is aanwezig tussen een hogedrukgebied boven Scandinavië en Rusland en een lagedrukgebied boven Spanje en hel westelijke deel van de Middel landse zee. Tien van de ongeveer 22 arbei ders die dinsdagavond bij demon straties voor het 'hoofdkantoor van de vakbonden in Madrid waren ge vangen genomen, zijn woensdag vrij gelaten. Dit is uit gewoonlijk be trouwbare kringen vernomen. STRAATSBURG. In de Raad van Europa is sterk verzet gerezen legen hol denkbeeld van een Europese po litieke unie die beperkt zou moeten blijven tot de zes landen der Euro pese Gemeenschap - het zogenaam de kleine Europa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1