als u voortaan kolen 9 neem dan de goedkope schone syntraciet voor rijk9 levend syntraciet NUTSSPAARBANK - ZIERIKZEE Geringe spaarkansen voor kleine ondernemers STAD EN EILAND Syntraciet, de moderne vaste brandstof, wordt gega» randeerd door de specialisten van de Staatsmijnen in Limburg. Let op de èchtheid! Syntraciet heeft rondom 3 ribbels. Oil 0| Jeifgd-premiesparen Oil 01 Gewone spaarrekening j Ambtenaren-sparen J W '4 'O Bedrijfssparen W '2 '0 Q3I 01 X0j 6 mnd. opzegging O |Q 12 mnd. opzegging £f (Van een economische medewerker) De ontwikkeling van het economi sche leven heeft er toe geleid dat de structuur daarvan zich sneller wij zigt dan voorheen. Dit betekent in feite dat het tempo van de economi sche slijtage enorm is toegenomen. Bedrijfsmiddelen, die men bij aan schaf vele jaren dacht te gebruiken, blijken plotseling verouderd bijvoor beeld door de plotseling veranderde kostenverhouding tussen machine- kosten en die van de menselijke ar- beid of anderszins. Ook de alom op te merken schaal vergroting van bedrijven werkt in de richting van snelle afschrijving van bedrijfsmiddelen en zelfs van hele bedrijven. De schaalvergroting van de consumptie heeft er toe geleid, dat het grootbedrijf en het grootka pitaal veel meer belangstelling voor de produktie niet alleen, maar ook voor de distributie, heeft gekregen. Het klein- en middenbedrijf, dat toch al meer dan eens economisch in het defensief wordt gedrongen, heeft het daardoor extra moeilijk ge kregen met name in het vlak van de financiering van de onderneming. De financiering Komen kleinere ondernemers tot de slotsom dat hun zaken op grotere schaal moeten worden gedreven, dan zijn daarvoor min of meer omvang rijke financieringen nodig. In de meeste gevallen zijn daarvoor de middelen niet aanwezig. Zij moeten financieren uit eigen middelen of door middel van kredieten. Beide wegen zijn voor vele zaken mensen met een bescheiden of mid deninkomen moeilijk begaanbaar. Uit hoofde van hun individualistische instelling komen zij niet zo gemak kelijk tot een samengaan met ande ren. Samen zaken doen houdt in het scheppen van economische en juri dische verhoudingen en op dit ter rein is men meestal niet thuis. Een groot bedrijf geeft een emissie uit op de open kapitaalmarkt of heeft tal leningen kan bouwen. Het heft de middelen tot uitgebreid markt onderzoek en kan daarom met meer zekerheid de uitkomst van een be paalde financiële politiek berekenen. Steun in de rug Als kleine zakenlieden kredieten opnemen, doen zij het aarzelend om dat hun traditionele instelling er op gericht is alleen met eigen vermogen te werken. Veel van dit soort onder nemers zal zijn instelling ten deze uit noodzaak moeten wijzigen en daarvoor zijn een goede voorlichting en een beter inzicht in het bedrijf noodzakelijk. Die instelling groeit niet van vandaag op morgen. In de tussentijd wordt de achterstand gro ter en wordt het nog moeilijker om uit de nesten te geraken. Wij zouden kunnen opmerken dat in deze sector toch de mogelijkheid bestaat, gebruik te maken van een aantal garantiekredieten, waarbij de staat uiteindelijk steun in de rug biedt. Nog onlangs zijn dit soort kre dietmogelijkheden aanzienlijk ver ruimd. Nochtans vermogen zij niet de moeilijkheden van velen te over bruggen. Wij wijzen dan op het on voldoende spaarvermogen van de kleine en middeninkomens. Verplichting Voor zover die spaarmogelijkheden aanwezig zijn, worden zij afgeroomd door het zg. gedwongen sparen gro tendeels voor de oude dag. Dit spa ren is verplicht ingevolge de uitge breide sociale verzekering ook voor zelfstandigen waaraan tot 12.000 een achtste van het inkomen moet worden geofferd. Wil men daarnaast nog belasting vrij sparen, dan wordt dit ook naar de sociale sector gedrongen omdat er voor lijfrentepremies nog 5.000 per jaar sinds 1 januari 1965, belasting vrij mag worden besteed. Van dit geld behoeft de ondernemer eerst in de toekomst belasting te betalen, nl. wanneer hij het gaat besteden. Wil doen, dan wil de fiscus daarover di rect zijn deel hebben. Uit de geweldige kaptiaalvorming bij de levensverzekeringsmaatschap pijen blijkt hoezeer hier de investe ring in de risicodragende sector be nadeeld wordt ten bate van de in vestering in de sociale sfeer. Hogere rente Temidden van deze ontwikkeling is de rentevoet verhoogd, waarmee het beroep op krediet wordt afge zwakt en is de investeringsaftrek af geschaft. Die investeringsaftrek be tekende voor de kleine luyden al thans nog een beperkte uitweg om belastingvrij investeringen te doen. Het bezwaar is dat zij discriminerend werkt. Kapitaalintensieve ondernemers genoten een voordeel boven degenen die met veel arbeidskracht werkten. Bovendien kunnen ondernemers er van profiteren en particulieren niet. Men vergeet echter dat investerin gen voor ondernemers het brood des levens in hun produktieve periode vormen en dat partidulieren er bui ten kunnen. Bij de thans bestaande gang van zaken wordt de particuliere sfeer bevoordeeld boven die van het on dernemen. Zou het niet meer gelijke kansen scheppen wanneer belasting plichtigen een keuze mochten doen om tot 500 te investeren, hetzij in de risicodragende sector, hetzij in de particuliere (lijfrente) sfeer? Verrekening Ook hier zou de fiscale afrekening later kunnen plaatsvinden, nl. op het moment dat de ondernemer de risi codragende sector verlaat .Toegege ven moet worden dat de controle daarop op technische moeilijkheden stuit, maar onoverkomelijk zijn die toch niet. Wil men voorkomen dat met name de genieters van hoge inkomens van een zodanige regeling profiteren en stellen dat deze groep de aftrek niet nodig heeft, dan zou de keuzemoge lijkheid kunnen gelden tot een be paald inkomen. Willen wij er toe ko men om voor klein- en middenbe drijf gelijke kansen te scheppen, ook in de financiering, als voor het groot bedrijf dan moeten er op dit terrein mogelijkheden liggen. De positie van de economisch zwakkere ondernemers vraagt er om, de eis tot behoud van gezonde zaken wijst in die. richting en de bezits- - - 'et eco nomisch leven is er mee gediendDe financiële problematiek, die daaraan verbonden is, verdient alle aandacht. Drs. Mierlo. ZIERIKZEE „Helpt Elkander" gaat jubileum vieren Vrijdag 29 januari -a.s. wordt in het „Huis van Nassau" de jaarlijkse grote feestavond gehouden van de vissersvereniging „Helpt Elkander". Itevens zal deze avond het 45-jariig bestaan van ide vereniging worden herdacht. Van de zijde van het be stuur verzoekt men ons mede te de len dat deze avond voor de huisge noten der leden uiteraard toeganke lijk is. Schuur afgebrand Dinsdagavond omstreeks half tien werd de brandweer gealarmeerd voor een brand welke was ontstaan in een schuur van de heer B. S., aan de Lammermarkt alhier. Toen de brandweer binnen zeer korte tijd ar riveerde stond die houten schuur reeds in lichterlaaie, Met de nevel- spuit kon echter uitbreiding worden voorkomen. Het sdhuurtje brandde geheel af, in de vlammen kwamen enige tientallen haantjes om. De brand lis waarschijnlijk ont staan tengevolge van een stormlan taarn welke na werkzaamheden brandend 'in de schuur was achter gebleven. Vermoedelijk is het glas van de lamp tengevolge van over verhitting gesprongen, waarna 'het vuur in de houten sdhuur z'n weg wel wist te vinden. MIDDENSCIIOUWEN Vergadering gemeenteraad Op vrijdag 29 januari a.s. wordt dn het gemeentehuis te Scharendijke een vergadering gehouden van de gemeenteraad van Middenschouwen. Op de agenda komt o.m. een voor stel voor tot instandhouding van de o.l.-school te Kerkwerve. Verder een voorstel tot het voorbereiden van een uitbreidingsplan voor idle ge/hele ge meente. Op deze vergadering zullen de gemeentebegroting 1965 en de be groting van .het woningbedrijf wor den aangeboden. OUWERKERK Rode Kruis-filmavond Het Ned'erlandsChe Roode Kruis heeft maandagavond 'in het Dorps huis een film vertoond, getiteld: „Gods Geuzen", van Jan de Hartog. Helaas waren slechts weinigen aan wezig, die desondanks een goede en prettige avond 'hebben doorgebracht met het zien van deze 'boeiende en onvergetelijke kleurenfilm. De landbouw in de E.E.G. BRUSSEL, 27-1. De Franse minis ter van landbouw, E. Pisani, heeft verklaard dat het jaar 1967 thans door de ministerraad van de Europe se Economische Gemeenschap is aan vaard als d!e datum, waarop het einddoel van een gemeenschappelijk landbouwbeleid dient te worden be reikt. Als voorzitter van de minis terraad, die dinsdag een tweedaagse bijeenkomst besloot, zei hij op een persconferentie in Brussel, dat dit niet alleen geldt voor de gemeen schappelijke graanprijs, maar voor alle gebieden van de landbouwpoli tiek van de „zes". Over de graan prijs werd reeds in december 1964 overeenstemming bereikt: op 1 juli 1967 zal de eenheidsprijs van kracht worden. De landbouw in de Sowjet-Unie MOSKOU, 25-1. Uit een artikel in het Russische party-orgaan „Praw- rla" blijkt, dat de Sowjet-leiders overwegen een op winst gebaseerd stelsel voor de collectieve- en staats boerderijen in te voeren. In het bewuste artikel, geschreven door Leonid Kassirov, wordt gesteld dat men nauwelijks een beter mid del kan vinden om de produktiviteit op te voeren. In vele Sowjet-fabrieken worden al voorbereidingen getroffen om bij wijze van proef over te gaan op een systeem, waarbij de produktie wordt gebaseerd op de vraag en niet in de eerste plaats meer op de richtlijnen van de overheid. Er zouden aanwij zingen zijn, dat men in de landbouw dezelfde richting gaat inslaan. Kassirov pleitte ook voor een be ter prijzenstelsel in de landbouw ter stimulering van de produktie. Vol gens hem verschillen de prijzen per streek vaak in sterke mate. RECHTSZAKEN Economische politie rechter te Middelburg MIDDELBURG, 26-1. De Middel- burgse economische politierechter behandelde een groot aantal zaken waarin landbouwers en tuinders in overtreding waren geweest tegen het overtredingsbesluit dat in het leven geroepen werd ter bestrijding van de aardappelmoeheid. Maar liefst elf gevallen moesten worden beboet. Onder hen was de Ellemeetse landbouwer J. P. B. Hij was het niet erg eens met de be schuldiging - evenals zijn overige collega's - en voerde aan: „Ik heb het eens bekeken, er lag vier jaar tussen. Bovendien klopt de opper vlakte niet. er stonden reken fram- bzen en bessen tussen". De eis was een boete van twintig gulden of vier dagen. Het werd tien gulden of twee dagen. De Zierikzeese Spar-winkelier J. v. d. H. liet zich vertegenwoordigen door zijn advocaat, mr. Zegers. Hij had in winkeltjes in Burgh en Wes- terschpuwen op verschillende punten de Vestigingswet overtreden. De winkel in Burgh heeft hij intussen gesloten, omdat die 's winters niet rendabel is. Eis en vonnis waren zeven boetes van vijftien gulden, subsidiair zeven maal drie dagen. De kruidenier J. S. de F. uit Re- nesse verkocht in een kampwinkeltje melkprodukten en kruidenierswaren zonder vergunning. Ook hij werd door mr. Zegers vertegenwoordigd. Deze zei: „De grote stroom kampeer ders die daar komt moet toch le vensmiddelen hebben. Het dorp is al zo vol, ze zijn al blij als er wat minder komen. Men moet die regel niet zo rigoureus handhaven". De F. kreeg een boete van twee maal vijftien gulden, subs, drie da gen, wat ook de eis was. Prins Bernliard naar Churchill's begrafenis DEN HAAG, 27-1. Bij de begra fenis van sir Winston Churchill op zaterdag 30 januari zal H.M. de Ko ningin worden «vertegenwoordigd door Z.K.H. de Prins der Nederlan den. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal de regering vertegenwoordigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 12