JOHNSON VRAAGT MEER VOOR SOCIALE MAATREGELEN Nationale begrafenis voor Churchill Tocht door Sahara De toestand in Tibet Koffie goedkoper De Amerikaanse begroting voor 1965-'66 Nationale onderwijstentoonstelling Nederland politiek niet erg „positief" GESPANNEN SFEER IN SYRIë - OPSTAND GEVREESD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 januari 1965 121ste jaargang Nr. 19724 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, postbus I, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Wij zin gin gen in Uitbreidingsplan Malta I Minder voor defensie op Amerikaanse begroting WASHINGTON, 25-1. President Jchnsen hteft maandag een begro ting ingediend by het Amerikaanse congres, waarin hy voor 1965-1966 99.7 miljard dollar vraagt. Aanzien lijk meer is begroot voor de door Johnson voorgestelde maatregelen op sociaal terrein, minder voor de fensie. De belasting zal aanzienlijk wOrdcn verlaagd. Op de begroting is tweehonderd miljoen dollar meer uitgetrokken dan de geraamde uitgaven in het lo pende begrotingsjaar. Volgens Johnson zullen de inkom sten in 1866 met 3.2 miljard dollar en zal het tekort op de begroting in 1966 5.3 miljard dollar bedragen. Voor hulpverlening aan het bui tenland wordt op de begroting 3.2 miljard dollar uitgetrokken, 1.1 mil jard dollar voor militaire hulp, 100 miljoen dollar minder, en 2.1 miljard dollar vcor economische hulp, 50 miljoen meer. Voor defensie is 47.9 miljard uit getrokken, 200 miljoen dollar min der dan voor 1965. Bij dit bedrag is militaire hulp niet inbegrepen. Volksgezondheid en onderwijs Voor maatregelen op sociaal ter rein, voortvloeiende uit Johnson's „Great Society Drive", ten behoeve van volksgezondheid, werkgelegen heid en spreiding van de welvaart is met 34.1 miljard dollar 5.2 miljard dollar meer uitgetrokken. De uitga ven voor steun voor het onderwijs zullen op 2.6 miljard dollar ruim 75 procent hoger zijn. Bij het indienen van de begro ting zei president Johnson, dat de Verenigde Staten in de laatste vier jaar op economisch gebied veel had den bereikt, maar hij liet tevens de waarschuwing horen dat de produk- tie ver beneden de capaciteit ligt. „Bijna vier miljoen mensen zyn wtrkloos", zo zei hy. „Hele bedryven en machines liggen stil en naar schatting 35 miljoen mensen leven in armoede". Op de Amerikaanse begi-oting voor 1966 is voorts 5.1 miljard dollar uit getrokken voor ruimte-ondex-zoek en technische research, 3.94 dollar voor de landbouw en 2 miljard dollar voor do ontwikkeling van kex-nener- gie. LONDEN, 25-1. Het Britse Lager huis heeft maandagmiddag zijn goed keuring gehecht aan een boodschap van koningin Elizabeth waarin zij de wens te kennen geeft, dat aan Sir Winston Churchill een nationale be grafenis zal worden gegeven. Het Lagerhuis heeft ook het voor- stel van koningin Elizabeth goedge- keurd om het stoffelijk overschot van de Bx-itse staatsman drie dagen op te baren in de Westminster Hall en wel van woensdag tot zaterdag. NEW YORK, 25-1. De algemene vei-gadering der V.N. 'heeft maandag een minuut stilte in aCht genomen ter nagedachtenis van sir Winston Ohurchill. Nadat de voorzitter, de Ghanees Quaison-Sackey, en secre- Nederlands parlement condoleert Brits parlement vallen van grote gaven tot volle was dom te laten komen. Op 9 mei 1946 smaakten wij het genoegen, dat deze illustere parle mentariër de beide kamers in ver enigde vergadering in de i-idderzaal toesprak. Met groot verdriet schax-en wij ons thans met zijn landgenoten rond zijn baar om een laatste eerbewijs te brengen. De herinnering aan zijn grootheid is voor altijd in onze har ten gebox-gen. DEN HAAG, 25-1. Telegrafisch zonden de voorzitters van de Eerst en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonk man en mr. F. J. F. M. van Thiel, aan de lord-kanselier, voorzitter van het Hogerhuis en aan de voorzitter van het Lagerhuis condoleances by het overlijden van sir Winston Chur chill. Het telegram zegt: „Het Neder landse volk en de Staten-Genex-aal rouwen over de dood van de man aan wiens onverzettelijke vasthou dendheid en onverwoestbare moed onze hei-rij zenis als een vrij volk te danken is. Sir Winston Churchill was een groot parlementariër, een groot oor logsleider en een groot staatsman. Alleen in Engeland bestaat waar schijnlijk de constitutionele basis, die nodig is om zo'n uniek samen- MUNCHEN, 25-1. Een groep Bel gen, tien mannen en twee vrouwen, is er voor de eerste maal in geslaagd de Sahara door te trekken van het westen naar het oosten, over het Hoggar-gebergte. Onder leiding van Richard Petiniot vertrokken zij met drie vrachtwagens op 28 november vorig jaar uit Brussel. De reis ging door Spanje naar Noord-Afrika, dwars door de Sahara, door Egypte, Turkije en Zuidslavië naar Duits land, meer dan 20.000 km., waarvan 10.000 kilometer in 60 dagen door de Sahara. Het Hoggar-gebergte, dat tot 3000 meter hoog is, stelde de hoogste eisen aan mensen en materiaal. De Belgen noemden hun expeditie „een zuiver sportieve onderneming". De tocht door de woestijn van west naar oost is al in 1960 door Fransen en in 1962 door Engelsen geprobeerd, maar beide malen mis lukt. De deelnemers werden dood aangetroffen. NIEUW DELHI, 21-1. In India is een monnik uit Tibet aangekomen, die verklaart dat de Chinezen in Tibet de Pantsjen Lama uit de weg willen ruimen en het boeddhisme willen uitroeien. De monnik hoopt de Dalai 'Lama, die bij de Chinese machtsovername in 1959 naar India uitweek, te kunnen spreken. Hij ver telde, dat de Pantsjen Lama had ge weigerd de Dalai Lama af te zwex-en. De Chinezen schilderden hem nu als veri-ader af. De Chinezen maakten zieh militair sterker in Tibet. Naai de schatting van de monnik zijn er nu 300.000 Chinese militairen en 200 duizend Chinese burgers. De monnik heeft .er 48 dagen over gedaan om India te bei-eiken. Hij reisde in een vermomming. Andei-en die ook hadden geprobeerd het land uit te komen waren gearresteerd. De Chinezen 'hadden een net van wegen in Tibet aangelegd naar de grenzen van India en Nepal. SOMEREN. Maandagmiddag is de 10-jarige Carolina van Bussel te So meren toen ze met ihaar fiets de Lieropsedijk ovei-stak door een auto aangereden. Het meisje overleed ter plaatse. I DEN HAAG, 25-1. - Nog geen kwart van de Nederlandse bevol king (22 procent) staat positief tegenover het parlement; ruim een kwart (26 procent) heeft geen houding en ruim de helft (52 procent) is negatief ingesteld tegenover het parlement, waarbij nog onder scheid valt te maken tussen matig negatief ingesteld (33 procent van de bevolking) en negatief ingesteld zonder meer (19 procent). Dit is de globale uitslag van een onderzoek, dat bet Instituut voor Psychologisch Marktonderzoek op eigen initiatief heeft ingesteld naar de houding van de Nederlander tegenover het parlement. Het onderzeek werd verricht by een volgens het instituut repre sentatieve steekproef van mannen en vrouwen vanaf 18 jaar. Het onderzoek vond plaats in vier achtereenvolgende weken, aanvangend eind november 1964. In iedere week werden driehonderd personen ondervraagd. Het veldwerk voor het onderzoek werd voor het insti tuut door de Nederlandse Stichting voor Statistiek in Den Haag ver richt. Er werden 1217 gesprekken gehouden. Een positieve instelling van het parlement komt bij mannen meer voor dan by vrouwen, terwijl er veel meer vrouwen dan mannen zijn die geen houding hebben. Van de ondervraagde mannen had 24 procent een positieve instelling, van de ondervraagde vrouwen 19 procent. Twintig procent van de mannen heeft geen houding; by de vrouwen is dit 33 procent. Van de mannen heeft 32 procent een matig negatieve instelling en 24 procent een negatieve instelling; bij de vrouwen respcktievclyk 34 cn 14 procent. taris-generaal Oe Thant hulde- had den gebi-aeht aan de overleden Brit se staatsman, werd de bijeerxkomst verdaagd. Woensdag zal een speciale bijeenkomst Worden gehouden om sir Winston te ex-en. LONDEN, 25-1. Premier Wilson van Engeland heeft in het Lagerhuis voorgesteld, dat be zetel die sir Win ston Churdhill daar de afgelopen tien jaar placht in te nemen, voort aan onbezet blijft. LEIDEN, 25-1. In het groot audi torium van de Leidse univex-siteit is sir Winston Ohurchill maandag middag herdacht in tegenwoordig heid van een zeer gx-oot aantal 'hoog leraren, het curatorium, vertegen- woox-digers van het college van b. en w. en vele universitaire en stu- denter.oi-garxisaties. STRAATSBURG, 25-1. De Raad van Europa heeft maandag de nage dachtenis van sir Winston Ohux-chill geëerd en hem vooral hei-dacht als de man dié de stoot beeft gegeven tot de naoorlogse Europese samen werking en de oprichting van de Raad van Europa in 1949. AMSTERDAM, 25-1. Naar het A.N.P. uit vakkringen verneemt, maakt een daling van de koffiepx-ijs op de wereldmarkt het mogelijk de consumentenprijzen voor koffie te verlagen. Met ingang van dinsdag 26 januari zullen de koffieprijzen in het algemeen, al naar gelang van de soort, met 4 tot 16 cent per pakje van 250 gram worden verlaagd. De prijzen van koffiepoeder worden analoog aangepast. De theeprijzen blijven ongewijzigd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De Scheveningse zakenman C. J. Osse, gefotografeerd bij het door hem ont worpen behendigheidsspel „Jupiter",. waarop hij octrooi heeft aangevraagd. „Jupiter" is afgeleid van roulette, doch volgens de ontwerper kan de deel nemer zijn winstkansen beïnvloeden. Het balletje wordt via een liftje en een vijftal gootjes in de draaiende, verticaal opgestelde schijf gebracht. WASHINGTON, 25-1. Op ee«,x pers conferentie ter gelegenheid van het bekendmaken der ontwerpbegroting vcor 1965-1966 heeft de Amerikaan se minister van financiën, Douglas Dillon, maandag verklaard, dat de eccncmische expansie der Verenigde Staten dit jaar naar verwachting iets trager zal verlopen dan in 1964. Hij zei dat het bruto nationaal pi-odukt waarschijnlijk met 38 mil jard dollar zal toenemen of met 6.1 procent, terwijl de groei in 1964 6.6 pi-ccent bedi'oeg. Deze kfeine vertraging van de economische gi-oei maakt het volgens minister Dillon duidelijk waarom er in de loop van het komende begro tingsjaar geen snellex-e vooruitgang kan worden gemaakt op de weg naar evenwicht op de begroting met vol- ROTTERDAM, 25-1. De vierde na tionale onderwijs tentoonstelling (N.O.T.) wordt van 23 tot en met 29 april 1965 in de Rotterdamse Ahoy- hallen gehouden. De expositie woxdt georganiseerd door de Stichting Na tionale Onderwijs Tentoonstelling, waarin de pex-soneels- en bestui-en- oi'ganisaties van alle levensbeschou welijke richtingen in het onderwijs zijn vertegenwoordigd. Een van de belangrijkste evene menten van de N.O.T. >zal de demon stratie van het talenpracticum zijn, Theo Eerdmans ernstig ziek AMSTERDAM, 25-1. De quizmas ter en chef van de Amstei'damse re dactie van het Vrije Volk Theo M. Eerdmans is geheel onverwacht ern stig ziek opgenomen in 'het zieken huis van de vereniging „Ziekenver pleging". Zijn toestand is zeer ern stig, maar niet levensgevaarlijk. Aan welke ziekte de heer Eerdmans lijdt is onbekend. Mislukte roofoverval op boerenleenbank GIETEN, 25-1. - Maandagmorgen omsti-eeks tien uur is op de boei-en- leenbank in Gieten een roofoverval gepleegd. Op dat tijdstip kwam een man de wachtkamer van de bank binnen, waar twee klanten zaten. Hij dwong het tweetal voor hem uit te gaan. Toen een van de klerken, de heer H. Hovius, meer dan gewoon lawaai hoorde, trok hij de deur van het kantoor open. Hij zag een man met ccn machinepistool, die langs hem heen het kantoor binnendrong. Hier op ontstond een worsteling tussen de onbekende en de kassier, de 45-ja- rige heer W. Huting. De heer Huting werd daarbij zo ernstig aan de slaap gewond, dat hij naar het Wilhel- minaziekenhuis in Assen moest wor den overgebracht. De indringer is verdwenen in een auto met een Duits nummerbord. waaraan door complete klassen met hun lex-aren wordt deelgenomen. De ze lessen zijn openbaar: belangstel lende 'bezoékei's kunnen door mid del van een gesloten t.v.-circuit de lessen volgen. In het paviljoen handenarbeid zullen in samenwerking met de be treffende landelijke organisaties alle voi'men van handenarbeid wox'den gedemonstreerd. Nieuw is ook de „boekenmarkt", die de mogelijkheid tot discussie open stelt. Verkeersschool Op het open terrein voor de Ahoy- hallen zal een verkeersschool komen waar de kinderen praktisch onder richt in de verkeersregels ontvan gen. Op de N.O.T. zal eveneens een compleet 'ingerichte modelschool te bezichtigen zijn. Tijdens de N.O.T. 4 zal een aantal conferenties worden gehouden; on der andere over het verkeersonder- richt, de scholenbouw en de school gemeenschap, het buitengewoon la ger onderwijs, de sport in het onder wijs, de geprogrammeerde instruc tie en de televisie. ledige werkgelegenheid, wat de doel stelling van de regering blijft. Het tekort voor 1965-1966 zal met een miljaxd dollar vei-minderen of toenemen, al naar gelang men uit gaat van de administratieve begro ting of van de geconsolideex-de be- groting. De minister voegde hieraan toe dat het gezien de omstandighe den van het ogenblik redelijk is voor de begroting een evenwicht te ver wachten voor het begrotingsjaar 1967-1968. Turkse arbeider bezweek na ongeval ZAANDAM, 25-1. De 33-jarige Turkse arbeider Mecit Karabulut die vorige week tijdens een bedrijfs ongeval in de wonirïgfabriek van Indeco-Coignet te Zaandam ernstig werd gewond is maandag in het St. Jansziekenhuis te Zaandam aan zijn verwondingen overleden. Tijdens werkzaamheden kantelde een betonnen segment van twee ton en trof de Tui'k. Op last van de ge rechtelijke autoriteiten is sectie op het lichaam verricht. Het stoffelijk overschot zal per vliegtuig naar Turkije worden overgebracht om daar te worden begraven. Telegram van koninklijk paar DEN HAAG, 24-1. H.M. de Konin gin en Z.K.H. de Prins der Nederlan den hebben H.M. Koningin Elizabeth zondag een telegram van deelneming met het overlijden van sir Winston Ohurchill gezonden. De inhoud van het telegram luidt als volgt: „Voor altijd zullen wij ons met dankbaarheid Churdhills onsterfelij ke naam 'herinneren, verbonden als deze is met onze vrijheid. Nederland deelt met diepe ontroering en mede leven de gevoelens van de Britse natie in dit, zijn laatste uur. Elk Ne derlands huis en hart eert Churchill bij zijn overgang naar de uiteinde lijke onsterfelijkheid". j| De domme verdient geld om i het te kunnen uitgeven, de J verstandige geeft geld uit om ook daarmee weer geld te kun- f nen verdienen. Om hel vriespunt Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met plaatselijk sneeuw; matige, af en toe kx-achtige noordoostelijke wind; temperatuur om het vriespunt. 27 jan. Zon op 8.28, onder 17.19. Maan op 4.30, onder 12.54 28 jan. Zon op 8.26, onder 17.20. Maan op 5.36, onder 13.25. Nieuwe maan: 1 febr. te 17.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 jan. 28 jan. 11.09 v.m. 0.02 v.m. BROUWERSHAVEN 27 jan. 11.02 v.m. 28 jan. 12.15 n.m. Doodtij: 26 jan. 23.47 n.m. n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 26-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Oceaan-depressies kunnen voorlopig niet meer tot West Europa doordringen. De storingen, die nu boven onze omgeving verschijnen, komen ui thet oosten. Ze bewegen aan de flank van een groot hoge- drukgebied boven Scandinavië en Noox'd-Rusland. De lucht waarmee deze continentale storingen zijn ge vuld, heeft op het ogenblik een tem peratuur rond het vriespunt. Er komt over het algemeen veel be wolking in voor-, zodat er ook in de nacht niet meer dan lichte voi-st is te verwachten. Plaatselijk valt er sneeuw. De wind blijft het komende etmaal overwegend noordoost en wakkert af en toe aan tot krachtig. Onbekenden sloegen landbouwer neer DEN HAM, 25-1. Naar de politie eerst maandag meedeelde, is de 49- jarige landbouwer W. H. Laarman omsti-eeks één uur in de nacht van zaterdag op zondag bij zijn woning in Den Ham neergeslagen. De land bouwer ging naar buiten, omdat hij vermoedde dat er kippendieven op zijn erf liepen. Hij is vermoedelijk met een ijzeren staaf neergeslagen. De man is in zorgwekkende toe stand opgenomen in het ziekenhuis „Ziekenzorg" in Enschedé. Omtrent het motief van de daders, die nog voortvluchtig zijn, is nog niets be kend. N.T.S.-reportage Churchill's begrafenis HILVERSUM. 26-1. Zaterdas 30 januari zal de N.T.S. van 10.20 tot 14.30 uur op Nederland I recht streeks de reportage overnemen, die de B.B.C. van de uitvaart van sir Winston Churchill verzorgt. Com mentatoren zyn Arie Kleiwegt en George Sluizcr. BEIROET, 25-1. Volgens een oog getuige die uit Damascus in Beiroet is aangekomen, zijn by onlusten in Syrië zes mensen om het leven ge komen, van wie vier leden van de nationale garde die in de Omajadcn- moskee zyn omgebracht. Radio-Bagdad heeft gemeld dat het aan de mohammedanen verboden is de moskèeën binnen te gaan. De islamitische geestelijkheid, die zich tegen de regeringsmaatregelen heb ben verzet, hebben zich in de Oma- jaden-moskce teruggetrokken. In de wyk Maidan zon de bevolking barri caden hebben opgeworpen. De meeste kooplieden in Damascus hebben maandag ondanks de arres taties en het in beslag nemen van vermogens hun proteststaking voort gezet. Van 22 gi'ootlhandelaren, die ex-van worden beschuldigd tot de staking te hebben aangezet, zijn de eigendommen in beslag genomen. De andere kooplieden zouden zich hier bij hebben aangesloten, alle zaken waren maandag dicht. Alleen bak kerijen en groente- en vleeswinkels waren een paar uur open. Ook do advocaten staakten. Verwacht wordt dat de staking tof een algemene op stand zal leiden. Toestand zeer ernstig In Damascus was het maandag avond rustig maar er hing een ge spannen sfeer. Er waren zo nu en dan geweerschoten te (horen. De po litie patrouilleerde door de stx-atcn. Diplomatieke kringen achten de toe stand zeer ernstig. De staking is tydens het week einde in de bazaars van Damascus begonnen, nadat mohammedaanse geestelijken, die tegen de nationali- seringsniaat regelen hadden gepro testeerd, gevangen genomen waren. Van de 115 genationaliseerde bedrjj- vcn zyn er dertig inmiddels aan de eigenaars teruggegeven. Een Syrische militaix-e rechtbank heeft maandagavond acht mensen ter dood veroordeeld, van wie drie bij verstek. Radio-Damascus maakte bekend, dat de tei-doodvci-oox-deelden tegen de regering hadden samenge spannen en „godshuizen hadden mis bruikt voor hun intriges". Intussen is voor een deel van Da mascus een uitgaansverbod afgekon digd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1