BOEK OVER DE NOG AANWEZIGE MOLENS IN ZEELAND STAD EN EILAND Toestand Churchill onveranderd Engelse reddingsboot NIEUW KUSTVAARTUIG BEGINT REIS IN ZIERKZEE Een VOLVO 544 GARAGE REMEEUS een metselaar een opperman BEKENDMAKING In opdracht van het Provinciaal bestuur van Zeeland is door de heer M. van Hoogstraten een studie ge maakt van de 75 nog aanwezige mo lens in dit gewest. Daarvan heeft hij belangeloos een boek samengesteld. De heer van Hoogstraten, verbon den aan het Instituut Stad en Land schap van Zuid-Holland te Rotter dam, conservator van het streekmu seum te Sommelsdjjk en lid van de Molencommissie in Zuid-Holland is o.a. een bekend molen-deskundige. De Commissaris van de Koningin in Zeeland mr. A. F. C. de Casem- broot vermeldt in zijn voorwoord, dat 'het boek een lage verkoopsprijs (f 14,50) heeft, 'dank zij de- financiële steun van het ministerie van O. K. en W. en het Provinciaal Bestuur van Zeeland. Het boek, met een for maat van 26,5 19 cm. bevat 264 pagina's, inhoudende een omschrij ving en een foto van elke molen. Deze foto's zijn door de auteur zelf gemaakt. En het zijn pracht foto's. Sohilderactig zijn de molens te Haamstede, Dreischor, Oosterland, Tholen, Kortgene (oude molen), Co- lijnsplaat, Elikerzee, Nieuwerkerk, St. Annaland (standaardmolen), Big- gekerke, Wemeldimg (2), Krabbendij- ke Hulst en Retranühement. Daar onder zijn er ook een viertal in kleurendruk. Er is over molens in het algemeen, of over die in 'bepaalde provincies of belangrijke streken van ons land veel geschreven. Maai- nimmer is zo diep op de technische bijzonderheden in gegaan als in dit boek. Dit unieke werk getuigt van een gedegen studlie zowel in de tekst als door het foto materiaal en maakt het derhalve tot een waardevol bezit voor hen die belangstelling hebben voor molens en tot het behoud van het aanwezige molenbezit in het bijzander. Het is een bron van studie voor hen die na ons kamen. Inspiratie voor schilders De molen heeft vele grote schil ders geïnspireerd. In tal van musaa zijn de bewijzen daarvan te vinden. Rond 1700 waren er plm. 9000 mo lens in ons land en in 1850 waren het er nog 8000. Daarna werden zij bij honderden gesloopt. In unze c-euw werden er rond 1500 stuks zonder meer opge ruimd. Thans resten er nog slechts 970. De huidige toestand van ons mo lenbezit is wel niet hopeloos, maar toch ook verre van rooskleurig te noemen. De molen is een vorm van leven uit het verleden welke voor veler lei doeleinden dienstbaar is gemaakt. De praktijk schiep een aantal typen, die allen naar eigen aard een con structie handhaafden. Als eerste cate gorie denken wij o.a. aan de koren-, gort-, snuif-, olie-, cacao-, mosterd-, krijt-, verf-, tras-, en papiermolens zijnde de bedrijfsmolens. En de tweede categorie zijn de polder- of weide-molens. De standaardmolen is wel het oud ste type waarvan Zeeland er nog enkele telt, nl. St. Annland, Kruinin- gen, Hontenisse en Retranchement. Van de 75 Zeeuwse molens heeft de heer van Hoogstraten getracht een zo groot mogelijk totaalbeeld te vormen. Van iedere molen zijn de gegevens overzichtelijk opgesteld zo wel constructief, technisch, econo misch, historisch, genealogisch en folkloristisch. ."'1 SKI; L „De Graanhalm" te Burgh f.lRRTK7,F,P Van desbetreffende zijde deelt men ons mede dat de reizende ver tegenwoordiger van het Wachttoren genootschap, de heer Andeweg, een weekeinde-bezoek zal brengen aan Zierikzee en zondag 24 januari zal spreken in de zaal aan de Paternos terstraat. Voor het te Middelburg gehou den Ipraktij kexamen Moderne Be drijfsadministratie slaagde de heer F. J. M. v. Hooijdonik te Zierikzee, administratief beambte aan de Tech nische School „Sdhouwen-Duive- land" te Zierikzee. Inspectie der Directe Belastingen De hoofdassistent van 's Rijksbelas tingen J. Nagelkerke is m.i.v. 1 mei 1965 verplaatst van de inspectie der directe 'belastingen (afd. controle) te Zierikzee naar de inspectie der di recte belastingen (afd. controle) te Alphen aan de Rijn. KERKWERVE Rectificatie verkoping café Wij worden er op gewezen dat in het bericht over de openbare verko ping van het café Bazen te Kerk- werve een grove fout 'is geslopen. Gemeld werd nl. dat het café werd verkocht voor f 24.000 aan een on bekende koper. Het café Bazen werd echter teruggekocht door de brouwe rij „De drie hoefijzers" voor de som ma van f 40.000. De eerste lezing van deze verkoping was dus geheel on juist, waarvoor wij ons gaarne wil len verontschuldigen. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. Dinsdagavond kwamen de leden van de afd. Haamstede der Ned. Chr. Vrouwen Bond bijeen otm de jaargebeurtenissen te bespreken. De vergadering stond onder leiding van de presidente, mevr. v. Waveren-v. Egmcmd uit Haamstede. Na een me ditatie door de presidente naar aan leiding van het door haar voorgele zen Schriftgedeelte uit Spreuken 31 10-31, volgden de jaarverslagen der secretaresse en penningmeester- esse. Uit deze verslagen bleek dat de vereniging een goed jaar achter de rug had. In verband met het aftreden van de presidente, mevr. van Waveren- van Egmond, en de penningmeester- esse emvr. Roest-Doornenbal kreeg de vergadering tot taak twee nieu we bestuursleden te kiezen. Mevr. Krijnse Lokker werd met 'grote meerderheid in de plaats van mevr. Roest gekozen. De bezetting van de plaats dei* presidente leverde moei lijkheden op, doch gelukkig wilde de huidige presidente nog één jaar haar taak blijven vervullen. In de paiuze werden de meege-r brachte en zelf van een verrassende inhoud voorziene pakjes verkocht, hetgeen de kas versterkte met een bedrag, groot f 24,50. Het tij cisgedeelte na de pauze werd door de dames benut om te kijken naar mevr. Verburg-Sla ager uit Goes die demonstreerde met praktische plastic-artikelen. De vergadering werd besloten met het zingen van „Dankt, danikt nu aJlen God". BROUWERSHAVEN Vergadering Plattelandsvrouwen Voor de afd. Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen werd een interessante avond verzorgd door mevr. van Lent uit Schuddebeurs, die het onderwerp „Nemen en genomen worden" uit voerig behandelde. Mevr. van Lent stelde de vraag of de Nederlandse vrouw prijsbewust haar inkopen doet, en zich niet teveel laat mislei den door de vele vormen van goede en minder goede reclame-acties. Met voorbeelden bracht zij onder de aan dacht wat bijv. krantenreclame lam doen. Ook het spaarzegelsysteem en het cadeaustelsel kwam aan de orde. Na de pauze werden de dames in groepen verdeeld en kregen verschil lende vragen te beantwoorden, 'o.a. voor of tegen reclame in radio of t.v. of gaat uw voorkeur naar mid1- denstandszaak of supermarkt. ;Er werd over dit voor de huisvrouw zo interessante onderwerp gezellig ge discussieerd. Deze 'geanimeerde bij eenkomst stond otnder leiding van de vice-presidentemevr. v. d. Hamer, die een dankwoord sprak tot mevr. van Lent voor haar 'gezellige en leer zame uiteenzetting. Op 23 februari zal de jaarverga dering gehouden worden. Deze wordt dcor eigen leden verzorgd. NIEUWERKERK Auto's botsten Donderdagmiddag vond op de Rijksweg, ter hoogte van de kruising Stolpweg-Middenweg een botsing plaats tussen twee auto's, die zeer ernstig werden beschadigd. De be stuurders kwamen er met lichte ver wondingen af. Bij het ongèluk was betrokken de heer K. te Bruinisse, met zijn auto rijdend van Bruinisse naar Zierikzee. Ter hoogte van genoemd kruispunt naderde een auto, bestuurd door J. v. d. S. te Ouwerkerk. Gelijktijdig naderde een motorrij der, die dwars de weg wilde over steken, zonder aan K. voorrang te verlenen. K. moest hevig remmen, om de motorrijder te ontwijken, ge raakte in een slip (de weg was met een dun ijslaagje bedekt), schoot links en rechts en kwam in botsing met zijn tegenligger. De auto van de heer K. bleef tenslotte in de sloot kant hangen. De politie stelde een onderzoek in. LONDEN, 21-1. Lord Moran, die donderdagavond wederom een be zoek aan zijn patiënt heeft gebracht, deelde na afloop daarvan mede, dat in de toestand van sir Winston geen verandering is gekomen. C O bezocht Burghsluis BURG1ISLUIS. 22-1. Een vijftien meter lange reddingsboot van de Engelse reddingsmaatschappU heeft de nacht van donderdag op vrijdag doorgebracht in de haven van Burghsluis. Het fraaie schip arri veerde gisteren (donderdag) in de leep van de middag in het haventje en zette heden (vr(jdag)morgen om half negen de reis voort naar Stel lendam. De reddingsboot brengt n.l. ten tegenbezoek aan ons land, ais antwoord cp het bezoek dat het vlaggtschip de „Koningin Juliana" van de Kon. N.Z.H.R.NL twee jaar geleden bracht aan Engeland. De bemanning van het Engelse schip, dat anderhalf jaar geleden gebouwd werd in de Ver. Staten, bestaat uit vier personen. Aan boord bevindt zich voorts de inspecteur van de Kon. N.Z.H.R.M., de heer W. M. de Jong. Bij het vertrek vanmorgen uit Burghsluis werd de Engelse red dingsboot begeleid door het te Burghsluis gestationeerde reddings vaartuig „President Jan Leis". Op de terugreis naar Engeland zal het Engelse schip op 1 en 2 februari op nieuw de reis onderbreken. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 20 jan.: Cornelia Jacque line, d. van Jan Marinus de Waaij en Dirkje Johanna Lena Fonteine, wo nende te Zierikzee. Gehuwd: 15 jan.: Adriaan Dale bout, 28 j. (Brouwershaven) en Krina Neeltje Jacoba Boot, 27 j. (Zierikzee) Overleden: 15 jan.: Pieternella Eli zabeth Mol, 76 j., geh. geweest met Leendert Cornells Boudeling (Brui nisse); 19 jan.: Willemina Joppa Beije, 77 j., geh. geweest met Leen dert van Nieuwenhuijze (Duiveland); 19 jan.: Engelina Pieternella Quaak, 81 j., gehuwd geweest met Clement Moelijker (Zierikzee). SPORT VOETBAL De stand' in groep A I van de ju nioren-competitie van de afd. Zee land luidt thans: Vlissingen AI 8 8 0 0 57-10 16 Middelburg AI 9 8 0 1 64-10 16 Zierikzee AI 6 4 0 2 26-17 8 Goes AI 7 2 0 5 14-30 4 Zeelandia AI 8 1 0 7 6-32 2 Zeeland Sport AI 8 0 0 8 7-75 0 De stand in 'greep A VI is thans: Burgh AI 7 7 0 0 58- 2 14 Nieuwdorp AI 7 6 0 1 28-12 12 Kloetinge AI 7 3 1 3 18-26 7 Wolfaartsdijk AI 7 3 0 4 14-27 6 Robur A I 7 2 1 4 13-20 5 Goes A II 6 1 2 3 9-13 4 Volharding '32 A I 7 0 0 7 6-46 0 RITME Men weet het maar nooit met het ritme van de winter. In 1929 was er in januari geen vuiltje aan de lucht, maar in februari begon het grote ijs- en sneeuwfeest. Toen de kalen der al lente aanwees moest men naar een blaadje aan de bomen zoe kenTussen kerst en nieuwjaar 1964 hebben wij trots ons „enige" sneeuw- plaatje gemaakt. Dat dachten we tenminste, vooral in de weken na dien, toen het scheen alsof de winter ging inhalen wat de herfst had ver geten aan storm en regen te bieden. Maar als het dol wordt in de hogere regionen en het waarschuwend ele ment in het weerbericht dag na dag domineert, dan komt er altijd nog iets echt winters achterop. Een beet je vorst of veel vorst, dat weet men zo niet en sneeuw, die soms wel snel wil ontaarden in regen. De majestei telijke vachten, waarmede bergland schappen pverladen zijn, blijven hier nu eenmaal tot de hoge uitzonde ringen behoren. Wat veegjes rood en geel aan de lucht, wat transparantie aan de hori zon deden al naar een (vroeg\ voor jaar verlangen, maar ineens zit men dan weer volop in de wittigheid, waaraan we ons dan maar weer ge wonnen geven. Want sneeuw is een dualistische substantie. Het is mooi, maar heel vaak ook lastig en in het eindstadium wordt het zo triest voor de „mensen langs de weg", die door de prut van smeltsneeuw en zand moeten banjeren. Maar in eerste aanleg Jjomt de ontroering aansluipen als de wereld is verstild en toegedekt met een wit winterdekje. Straks als het allemaal anders is en de natuur opbloeit uit de vergrauwing van het harde getij, zeggen we toch tegen elkaar: „Het was (misschien) geen strenge, maar het is toch winter geweest". Niets stempelt dit seizoen - het ritme waarvan men nooit voorspellen kan - zozeer dan de blankte, die sfeer en stemming trekt en een herinnerings accent zet ook op deze winter, maar misschien knorren me vandaag al over de viezigheid, die het sneeuw- kapitaal als rente nu eenmaal vor dert. EILANDMAN. ZIERIKZEE, 22-1. In de loop van zondag a.s. wordt in de Zierikzeese haven de aankomst verwacht van het kustvaartuig „Breewijd" dat he den (vrijdag) door de werf „De Voor uitgang" (D. en Joh. Boot N.V.) te Alphen aan de Rijn is overgedragen aan de rederij P- A. van Es Co. N.V. te Rotterdam. Na de over dracht van het nieuwe schip door de werf aan de rederij komt de „Bree wijd" naar Zierikzee en Hansweert voor het innemen van een lading aardappelen, bestemd voor de Spaan se haven Cartagena. Hoeveel dagen het laden in beslag zal nemen hangt mede af van het weer. De vormgeving van 'het m.s. „Bree wijd" wijkt op verschillende punten af van die van de conventionele coaster. Zo werd de traditionele schoorsteen vervangen door twee ge- sdheiden rookkanalen waarmee, be halve een bijdrage tot cfe strakke vormgeving van het sahip, vanaf de brug ook naar achteren een maxi maal uitzicht wordt verkregen, door dat het mogelijk word in de geihel'e achterwand van het stuurhuis ramen te bouwen. Het uitzicht aan de voorzijde van de brug werd verbeterd 'doordat de ramen voorover-hellend werden ge plaatst (plm. 20 graden), 'hetgeen re sulteert in een beter uitzicht op bet dek, terwijl 'hinderlijke weerspiege ling van het stuurhuis in 'de ramen wordt voorkomen. Rationalisatie Het toepassen van automatisering van de hoofdmotor en bulpmotoren hebben het mogelijk 'gemaakt, dat met minder personeel dan gebruike lijk kan worden gevaren. Rationali satie komt voorts o;m. tot uiting cloor ihet in gebruik nemen van een nieuwe verfsoort, met een langere levensduur. Hierdoor zullen de on derhoudswerken van de „Breewijd" aan dek minder frequent kunnen ge schieden. De bruto tonnage van bet schip bedraagt 494,1 ton, de diep gang is 3,83 m., het draagvermogen plm. 1020 ton, de snelheid (dienst) bedraagt 13,5 knopen 'bij 1000 p,k. Gezagvoerder van de „Breewijd" is de beer E. de Roos, de bemanning (incl. de kapitein) 'bestaat uit 9 man. Wat betreft de acoomodatie wordt de aandacht gevestigd op de zeer ruime en 'liohte hutten, welke alle, evenals de overige woonruimten, zijn aangesloten op een mechanisch ven tilatiesysteem. Het schip is geheel centraal verwarmd door een half- automatisohe olie gestookte warm waterketel. Alle butten, het kom buis en de wasplaatsen hebben koud en worm stromend water. Met uit zondering van de vier «matrozen, die in twee-persoonshutten zijn onder gebracht, heeft ieder bemanningslid een eigen hut. Het schip heeft twee masten met in totaal drie bomen, welke ieder een capaciteit van 3 ton hebben. Tot de nautische uitrusting van het schip behoren: radar, richting zoeker, radio-telefonie installatie, echolood en Arkas automatische pi loot. In het achterschip bevindt zich de machinekamer waarin een geheel nieuw type hoofdmotor staat. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde man, vader, behuwd-, greot-en overgrootvader CORNEUS DE VLIEGER in de gezegende ouderdom van ruim 88 jaar. Zonnemaire: J. DE VLIEGER- NUIJENS Brouwershaven: H. S. v. TIGGELHOVEN- DE VLIEGER P. v. TIGGELHOVEN Nieuwerkerk: A. DE VLIEGER J. J. DE VLIEGER VAN ALMKERK Zonnemaire: P. J. DE VLIEGER A. C. DE VLIEGER- NUIJENS Anna Pauwlona: T. M. DE VLIEGER Zonnemaire: A. DE VLIEGER P. DE VLIEGER JONKER Dreischor: C. DE VLIEGER A. M. DE VLIEGER- SUURLAND Brouwershaven: J. DE VLIEGER M. C. DE VLIEGER VAN DER WERF Zwijndrecht: A. S. RINGELBERG- DE VLIEGER L. RINGELBERG Haamstede: J. DUINHOUWER- DE VLIEGER J. DUINHOUWER Alblasserdam: J. DE JONGE- DE VLIEGER G. DE JONGE Klein- en achterklein kinderen Zonnemaire, 22 jart. 1965 Prof. Zeemanstraat 7 TE KOOP: (door inruil verkregen) bouwj. 1961, 92.000 km, prima banden, in goede staat. B.M.W. dealer tel. (01114) 473 - Ouwerkerk Voor direct gevraagd: en Aannemersbedrijf fa. Gebrs. HOLM, Ki'epelstraat 7, Zie rikzee, telefoon (01110) 2882. SUCCESJES Te koop: D.K.W.-auto 1000 S - 28.000 km gelopen. In- en uitwen dig als nieuw! Met smeer- automaat. Te bevr.: Oost- straat 49a, Nieuwerkerk, tel. (01114) 580. Te koop gevraagd: Een box. Aanbiedingen bij P. de Graaf, Regenboogstraat 3, Zierikzee. OUWERKERK Advertenties voor en abon nementen op ons blad kun nen worden opgegeven aan onze agente: mevr. H. D. MENS-BAKKER Noorseslraat 16 Offieii-le i>ul)likatie Afschaffing rentekaarten In verband met de beëindi ging van de premiebetaling krachtens de Invaliditeits wet met ingang van 1 janu ari j.l. wordt aan belangheb benden het navolgende me degedeeld. Inlevering rentekaarten Alle nog in omloop zijnde rentekaarten dienen op korte termijn te worden ingele verd; op deze kaarten is het laatste rentezegel verschul digd over de week eindigen de op 2 januari 1965 Verzilvering overschot rentezegels Het overschot aan renteze gels dat niet meer kan of behoeft te worden aange wend ter bijplakking van de rentekaarten, kan worden verzilverd bij de Raden van Arbeid en - van 18 januari tot en met 12 maart 1965 - bij de postkantoren (niet bij de postagentschappen). Invalide verzekerden Verzekerden, die meer dan 3 jaar na de aanvang van hun verzekering, doch vóór 1 januari 1965' invalide zijn geworden en die op 1 januari 1965 nog geen 150 premies in rekening konden doen bren gen, kunnen op hun ver zoek in de gelegenheid worden gesteld ineens of In termijnen aan de Raad van Arbeid een bedrag te vol doen, dat aan rentezegels be nodigd zou zijn geweest om het aantal van 150 premies te bei-eiken. 65-jarigen Verzekerden, aan wie een ouderdomsrente krachtens de Invaliditeitswet (niet te ver warren met een A.O.W.-pen sioen) van minder dan f 165,- per jaar is toegekend en die de premiebetaling na hun 65e jaar tot 31 december hebben voortgezet met het doel een ouderdomsrente van f 156.- per jaar te verkrij gen, kunnen eveneens op hun verzoek in de gelegenheid worden gesteld ineens of in termijnen aan de Raad van Arbeid een bedrag te vol doen, dat aan rentezegels be nodigd zou zijn geweest om het gestelde aantal premies te bereiken. Terugbetaling premies Gezien de veelvuldige infor maties bij de Raden van Ar beid omtrent terugbetaling van premies wordt er de aandacht op gevestigd, dat het voorlopig geen zin heeft hiernaar te informeren. De afwikkeling zal eerst plaatsvinden na de invoe ring van de Wet op de Ar beidsongeschiktheidsverzeke ring. T.z.t. zullen nadere pu blicaties volgen. Bovenbedoelde verzoeken dienen vóór 1 juli 1965 bij de Raad van Arbeid te worden ingediend. Sociale Verzekeringsbank Vereniging van Raden van Arbeid Aan de bewoners van de Kloosterweg te HAAMSTEDE en het daarachterliggende woongebied tot aan de vuur toren, delen wij mede dat op MAANDAGAVOND 25 JANUARI, van 19.00 tot 24.00 uur, de watervoorziening wegens werkzaamheden aan de Kloosterweg zal zyn gestoord. N.V. Waterleiding Maatschappij „Schouwen-Duiveland", de directeur. HET ZWAARD VAN PALERMO 25. „Laat af, rabauwen! Vergrijpt u niet aan 't erfdeel mijner vaderen", gilde Pa lermo toornig, terwijl een der lansknech ten hem omlaag trok.en Alfonso zich grij pend over hem heenboog om hem de zwaardschede te ontnemen. „Is ieder schoen gevoel voorgoed gestorven in uw kille borst?" „Ge spreekt als een geletterde zot, mijn waarde", verzekerde Alfonso met een on aangenaam lachje. „De Rode Hertogin zal zich amuseren wanneer ik haar vertel dat ik een dichterlijke landloper ontmoet heb. Zij bezit een groot gevoel voor humor". Hij zweeg plotseling en wendde het hoefd. Want een der huurknechten, die tussen de struiken door de weg in het oog hield, waar Aram nog steeds zijn wanhopig gevecht streed tegen de overmacht, stootte plotseling een waarschuwende kreet uil. „Heer Alfonso! Een ruiter!...." De ijdele edelman rees snel op en voegde zich bij dc wapenknecht. Het eerste ogen blik zag hij niemand anders dan Aram, die door een lansknecht verraderlijk werd be slopen. Doch een ogenblik later onder scheidde hij een vreemde ruiter, die om de bocht van de weg was verschenen en met getrokken zwaard de benarde avon turier te hulp snelde. „Een nieuwe goudvink", grinnikte de huurknecht, zijn mes trekkend. „Die maakt het niet lang, messire! Ik heb niet voor niets geleerd hoe ik een dolk moet wer pen. Let op!" Reeds hief hij zijn arm om de nieuw aangekomene het mes in de rug te werpen, toen Alfonso hem met een grauw terughield. „Holt dwaas!" siste hij. „Geen bloed dit maal. Hot is de Rode Hertogin".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7