gerda's EIGEN WEG Vlees uit melkkoeien? DUET NYLONS STAD EN EILAND BEELDBUIS? ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 22 januari 1965 Nr. 19722 LANDBOUW EN VEETEELT In hei buiienland een succes kleintjes uit& het bLt\t\erUfxhd Ingezonden mededeling Dat het rundvlees duur is en voor lopig duur zal blijven, is een bekend feit. Dat mede daardoor de afzet van kip en varkensvlees tut dusver geen grote moeilijkheden opleverde even eens. Inderdaad zou het dit jaar, nu men voor de varkens in ieder geval een prijsdaling aan ziet komen, een ramp zijn, als het rundvlees goed koop was. Niettemin zal men zich er in ons land, evenals in de andere Euromarktlanden, rekenschap van moeten geven, dat de invoer van rundvlees stijgt en nog zal blijven stijgen. Dit jaar zal de E.E.G. naar schatting niet minder dan 150.000 ton rundvlees invoeren. Dat zal vooral Amerikaans vlees zijn en velen vin den dat niet erg. De Amerikaanse kwaliteit is nl. lager dan de onze en dan blijft de afzet van het eigen rundvlees gewaarborgd. Men kan de zaak nochtans ook an ders bezien. Konden wij de eigen rundvleesproduktie opvoeren, dan zouden wij daarvan stellig ook de voordelen plukken. Kan dat echter? Een groot deel van onze kalveren gaat naar de mesters. De uitbreiding van de veestapel gaat maar lang zaam (als zij zich al uitbreidt!) en een koe geeft normaal maar één kalf per jaar. Mesten tot hoger gewicht? Het is van alle kanten aanbevolen, maar zolang men goede prijzen voor kalveren maakt van drie tot vier maanden, zal niemand het doen. Gebruikskruisingen met stieren van vleesrassen dan? Men heeft ge zegd, dat de bastaarden voor de vleesproduktie niet beter waren dan onze fokzuivere kalveren. Het is echter zeer de vraag of dit juist is. Engelse ervaringen Sinds 1954 is het verbruik van rundvlees in de E.E.G. met 46 pet. gestegen, nl. in Italië met 80, in Duitsland met 58, in Frankrijk met 31, in Nederland met 29 en in België- Luxemburg met 27 pet. Ook in En geland steecj het uerbruik, maar om dat men daar een tekort aan melk en zuivel had, kon men de vleesras sen niet uitbreiden. Men is daar al in 1946 begonnen met het uitvoeren van gebTruikskruisingen. Dit betekent dat men een deel der melkkoeien (bv. de minst produktie- ve) insemineert met zaad van stie ren van vleesrassen. Aannemende dat 95 pet. van alle melkkoeien jaar lijks een levend kalf ter wereld brengt, kan men dan vrij nauwkeu rig bepalen hoeveel bastaarden men wenst en hoeveel kalveren van zui ver ras. Men kan dus zorgen, dat in elk geval voldoende fokdieren gebo ren worden om de melkveestapel op peil te houden (een deel van deze dieren zal tóch nog afgemest wor den, maar dat is onvermijdelijk) en tegelijk de beschikking krijgen over dieren, die een grotere geschiktheid bezitten voor de vleesproduktie dan de raszuivere dieren. De fokkerij wordt door deze gang van zaken niet in het minst ver stoord. Zoals bekend moet men met gebruikshybriden nooit verder fok ken. Dit geldt voor hoenders, maar voor runderen evenzeer. In Engeland hadden de stamboeken al een zeer eenvoudige controle op deze kwestie. Men gebruikte nl. rassen, die bij kruising een nieuwe kleuraftekening opriepen. Een Here ordstier bv. geeft bij Ayrshires kalveren met ivitte koppen en een Aberdeen-Angus zwarte, horenloze kalveren. Moeten wjj dit navolgen? In Nederland werkt nog steeds na, dat in de vorige eeuw, vooral in Zee land. kruisingen zijn verricht met Durham stieren. Dat liep op niets uit en tot in onze dagen heeft het sprookje ingang gevonden, dat zwar te vlekken aan de onderbenen van fokdieren (een soort doodzonde!) te rug zouden gaan op die mislukte kruisingen. Men vergeet echter, dat men toen het begrip gebruikshybri- de nog niet kende. Men moet nl., evenals in.Engeland, zaad van vlees stieren gebruiken en de verwekte kalveren tot meststieren bestemmen. Daarbij gaat het er dus om, of zij dan meer, sneller of beter vlees pro duceren dan fokzuivere dieren. Daarmee is de kous echter nog niet af, want de combinatie van deze kivaliteiten kan wel eens betekenen, dat men met een langzamere groei genoegen moet nemen voor een be tere kwaliteit. In ons land zegt men, dat ons melkvee zowel de eigenschap voor veel melk als voor goed en veel vlees bezit. In theorie is dit heel goed mogelijk. Nooit is bewezen, dat een dier niet beide eigenschappen kan bezitten. Het is alleen maar op merkelijk, dat ze maar zelden bij ge hele rassen voorkomen! Met andere woorden: men moet deze kwestie niet per koe bezien, maar pe rras. Er zijn inderdaad melkkoeien van groot gewicht en hoge melkproduktie. Maar ze zijn uitzondering. Wat is bereikbaar De Denen kruisen thans Yersey- koetjes met Franse Charolaisstieren om vleeskalveren te krijgen en dit lukt. Ook de geboorte levert geen moeilijkheden op. De Engelsen kruis ten Ayrshires met Charolaisstieren (na oneindig verzet eindelijk daar in gevoerd) en kregen een gebruiks- hybride, die op een leeftijd van 12 maanden een levend gewicht van 450 kg. bereikte. Dat is aanzienlijk méér dan onze dieren presteren. De kwaliteit bleek buitengewoon goed: de hybride kreeg nl. niet het grove beendergestel van de Charo- lais, maar wel zijn kwaliteit vlees. Oók een combinatie van erffactoren die mogelijk is. Door de buitenge wone kwaliteit ontving men een prijs, die inderdaad mesten tot la tere leeftijd winstgevend maakte. In Frankrijk en België volgt men een en ander met grote belangstel ling. Het wordt tijd, dat men in Ne derland op dit gebied onderzoek ver richt. Wij moeten niet bij voorbaat voor onmogelijk verklaren wat wij niet kennen. Vermoedelijk liggen hier kansen, die anderen wel be nutten en wij nog niet. TILBURG. De negenjarige Lilian van Poppelen is op de Ringbaan Oost in Tilburg om het leven geko men, toen zij door een passerende vrachtauto werd overreden. Het meisje dat op de Ringbaan fietste werd eerst geraakt door de vracht auto, zij kwam te vallen en geraakte onder een van de achterwielen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bennekom( vak. wij len P. J. F. Lamen's): P. de Jong, Veenendaal; te Uitwijk: kand. L. Gulmans, Reitsum. Bedankt voor Nunspeet (3e pred. pl.)F. J. Veldman, Drachten. Ger. Kerken Beroepen te Erica: R. J. A. Hanen- burg, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Gramsbergen: P. C. de Koster, Roodeschool. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Ensahedé-Oost: W. de Joode, Zwaagwesteinde en P. op den Velde, Mijdrecht; te Gouda: H. "W. Eerland, Amersfoort en W. Heerma, Nunspeet. Ger. Gemeenten Beroepen te Borssele: G. Schip- aanboord, Apeldoorn; te Leiden: C. Harinck, Utrecht.' Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart ZEIST. In het Zeister ziekenhuis is een 32-jarige Marokkaanse arbei der overleden aan de ernstige ver wondingen, die hij opliep, toen hij bij het te voet oversteken van de Amersfoortseweg in de Zeister buurtschap Huis ter Heide werd aangereden door een trekker met oplegger. IJMUIDEN. In de haringhaven te IJmuiden is het stoffelijk overschot gevonden van de 23-jarige Duitse visser Hanz Kahle, opvarende van de Duitse logger „Anhalt". Kahle ver dronk op 6 december. SCHIPHOL. Een groep van 15 Ne derlandse gasexperts en zakenlieden is van Schiphol vertrokken vooreen 14-daagse studie- en zakenreis dooi de V.S. AMSTERDAM. Voor de derde maal zal het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel een con certreis maken door de Verenigde Staten en Canada. DEN HAAG. Op 85-jarige leeftijd is in Den Haag de oud-toneelspeel ster Anna Sluijter-v. d. Lugt over leden. VARSSEVELD. Peter v. d. Zaag "diie op dinsdag 12 januari in over spannen toestand de ouderlijke wo ning in Varsseveld "heeft verlaten, is nog steeds niet terug. Enkele dagen geleden vond men wel zijn fiets bij de .Oude IJssel in Doetinchem. BRUNSSUM. Het 6-jarig dochter tje van de familie Keulen uit Bruns- sum is, toen het de Prins Hendrik- laan wilde oversteken, door een vrachtwagen aangereden. Het kind werd zo zwaar gewond dat het kort daarna in het ziekenhuis te Bruns- sum is overleden. MIJNSHEERENLAND. De 57-jari- ge heer B. van Oeveren uit Goud swaard is met zijn bromfiets op de Blaaksedijk-Oost bij een poging om een voor hem rijdende auto te pas- sei'en tegen een tegemoet komende wagen gebotst. De theer van Oeveren overleed ter plaatse. DEN HAAG. De Exploitatiemaat schappij Scheveningen (E.M.S.) heeft dezer dagen het flatgebouw „Wil lemspark" in Den Haag voor zes miljoengulden verkocht aan de Staat der Nederlanden. Tc Westerschouwen vierde de domeinwerker de heer A. v. d. Pol zijn veer tigjarig jubileum. De heer v. d. Pol is er één van de „oude domeingarde die nauw betrokken was bij de dennenaanplant in het Westhoekse duinge bied. Was het wonder dal hij wel op een plaatje wilde, vxaar dan in gezel schap van de Cisca-sparretje? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEK U.V.V.-bejaardencollecte In de komende week - van 25 tot 30 januari - wordt de jaarlijkse U. V.V.-collecte gehouden ten bate van het bejaardenontspanningswerk. In de rij van collecten neemt de „be jaardencollecte" hier altijd een bij zondere plaats in, gelet op hetgeen door de U.V.V.-afdeling voor onze oudere stadgenoten wordt gedaan. Vandaar hier een opwekking de col lecte mild te gedenken. Wat biedt de Er staan ons enkele hoogtepuntjes te wachten, dit week-end. Danny Kaye is er één van. Hij wordt op het eerste net gevolgd door Willem Duys. Wij zouden echter uw spéciale aan dacht ivillen vestigen op de parodis tische musical van de Italiaanse t.v. naar het beroemde boek De drie musketiers van Alexander Dumas (kan. 27), deze vrijdagavond. De Bel gen bieden om 8.25 het dramatische filmwerk Botsende jeugd. Zaterdagmiddag begint de Vara weer goed met Rawhide, een geliefd programma voor jong en oud die de zaterdagmiddag voor de buis (kun nen of willen) doorbrengen. Op het eerste net om half 8 Top of flop en na het journaal Rob de Niis met Trea Dobbs, Ria Valk, Marijke Mer- ckens, The Lords e.a., gevolgd door „Zo is het toevallig ook nog 's een keer". Nederland 2 biedt een pro gramma voor ouderen met o.m. het (succesvolle) detectivebureau Lynx met de vrouwelijke speurder, een ge zellige shoiv met oude bekenden on der wie bv. Aart Brouwer, Carla Meyer, The Fouryo's, Louise Rettich, Harry de Groot en zijn orkest onder regie van Kitty Knapnert en vervol gens het Klein Slottheater (minia- tuurtheater) in Zeist. Om tien over 10 kunt u overschakelen naar Ned. 1 voor een expositie van Berry Kie- vits schilderijen in Theater Thuis, het Huize Hommeles van de familie Walden. Genoeg ie zien dus, deze za terdag. U kunt er de Belgische trein rovers voor laten schieten. Zondagavond is weer de beurt aan Andy Williams en aan de opvolgers van 't Stadhxiis op stelten met de Vogel in de hand, het vermeende echte schilderij (deel 3) via Ned. 1 en niet te vergeten Robinson Crusoë en het verfilmde toneelspel Zweedse lucifers op zender 2. Daar tussen Tom Ewell. België VI. biedt de zui derlingen zondagavond de operette Die Fledermaus. Dc vyfdaagsc Enkele tips voor de werkweek: maandag als hoofdfilm een oude be kende: Jane Eyre (reeds enkele ma len als toneelspel op de buis ver toond), woensdag eerste optreden van Mies Bouwman als gastvrouwe in een eigen programma voor de Vafa, donderdag het regio-journaal, de Amsterdamse grachten en 'L nieuwe kijkspel van Heinrich Böll, op hel eerste net. Dr. van Swol komt vrij dag op Ned. 2. Weet u al. dat via de Belgische Vlaamse zender dr. Ben Casey, het Lureleicabaret (beide op dinsdag a.s.) en o.a. Richard Leeuwenhart tc zien zijn? (De laatste woensdagavond a.s.) Vrijdag komt daar commissaris Mai- nret if:pof fw Kool'1 ■»«»lezen melange r^gZe%toegevoe9derom Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De Nederlandse am bassadeur in Brussel, mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk, heeft gewezen op de noodzaak de dialoog tussen België en Nederland „te in tensiveren, verdiepen en uit te brei den". BERN. Speleologen hebben vast gesteld dat het zogenaamde „Helle gat" in het Zwitserse kanton met een lengte van tachtig kilome ter de uitgestrektste bekende grot ter wereld is. STOCKHOLM. De missie van de Zweedse kerk heeft voor het werk in Azië en Afrika in 1965 een bedrag van twaalf miljoen kronen - twee miljoen meer dan afgelopen jaar - ter beschikking gesteld. MADRID. Drie Spaanse legerpa- rachutisten zijn vermoedelijk ver dronken bij Maspalomas op de Ca- narische eilanden. Zij waren tijdens een prachutesprong onverwacht door een wervelwind naar zee gevoerd. HANNOVER. Een militair op een Oostduitse patrouilleboot op de El be heeft enige schoten afgevuurd over een Westduitse douaneboot, zo is van Westduitse zijde in Hannover bekendgemaakt. Het incident ge beurde bij Bleckede in het district Lunenburg. De douaneboot die niet werd geraakt, zette zijn tocht voort. PARAMARIBO. Ter gelegenheid van haar eeuwfeest heeft de Suri naamse Bank besloten een bedrag te schenken aan een liefdadigheidsin stelling ten bate van de gehele Su rinaamse gemeenschap. VANNES. In de Westfranse stad Vannes is een vierling - vier jon gens - geboren. De moeder, me vrouw Onno, de echtgenote van een kantoorbediende in Muzillac en de vier kinderen maken het goed. BERLIJN. De politiemannen in West-Berlijn stonden in de rij om hun vingerafdrukken te laten ne men. Men zoekt namelijk een auto dief en er zijn aanwijzingen dat hij tot de politie behoort. PARIJS. President De Gaulle heef een uitnodiging van keizer Hirohito ontvangen voor een bezoek aan Ja pan dit jaar, zo deelde een woord voerder van; het Elysee mee. HANNOVER. In Hannover be gint het proces tegen de 48-jarige voormalige ss-luitenant Hans Wal ter Zèch-Nenntwich en vier mede plichtigen, die hem in april van het vorige jaar hielpen ontsnappen uit de gevangenis van Brunswijk. BUENOS AIRES. Een kerkelijke rechtbank in Argentinië heeft een r.k. priester, pater Julio Meinville, gelast zijn verontschuldigingen aan te bieden aan legerofficieren, die hij vorig jaar ervan had beticht „het internationale communisme te die nen en te trachten dit door middel van het „nasserisme" wortel te doen schieten in Argentinië". PARIJS. In een zo juist door de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (O.E. S.O.) gepubliceerd1 overzicht van üe economische ontwikkeling in West- Duitsland wordt over het zeer grote overschot op de betalingsbalans van dat land opgemerkt dat daarin in 1964, evenals in 1960-61 het geval was, snel verbetering kwam door het optreden van de overheid. NAPELS. Twee jongens op een motor ontrukten woensdag een man die op het punt stond een bank in het centrum van Napels binnen te gaan een tas met juwelen ter waar de van 600.000 gulden. Zij zijn nog niet gevonden. SELMA, (Alabama). In Selma zijn ongeveer 200 negers gearresteerd, die zich in het plaatselijke gerechts gebouw als kiezers wilden laten re gistreren, doch weigerden dit ge bouw door een andere dan de hoofdingang te betreden. HONGKONG. De Chinese minis ter van buitenlandse zaken, maar schalk Tsjen Ji, heeft een beroep gedaan op Groot-Brittannië en de Sowj et-Unie als voorzitters van de Geneefse conferentie over Indo- China, de wat hij noemde Ameri kaanse regelrechte gewapende ag ressie in Laos te stuiten en uitbrei ding van de oorlog in Indo-China tegen te gaan. MADRID. In december 1964 be gonnen in Brussel in betrekkelijke stilte de eerste verkennende bespre kingen tussen een Spaanse delegatie en een delegatie van de Europese commissie over de positie van Span je tegenover de E.E.G. Slechts enkele meters naast het fundament van een ruim tweehon derd meter hoge televisie-zendmast bij Dortmund is een 250 kilo zware Britse bom uit de tweede wereld oorlog gevonden. Men ontruimde de toren en vervolgens maakte de Duit se mijnopruiminigsdienst de blind ganger onschadelijk, die boven de rand van de bouwput ihing. Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK Op de boerderij- ging Gerda stil haar gang. Al werd er lussen deze iïrie mensen doorgaans al niet veel gesproken, het zwijgen van nu was des te klemmender. Iedere morgen was het mêisje op tijd op en ging mee naar de stal om de koeien te melken, waarna ze alle werkzaam heden verrichtte, die van haar ver wacht werden. Maar gedurende de middag trok ze zich terug op haar kamer en gaf zich over aan over peinzingen, waarbij de koppigheid groeide. Toch trouw ik met hem, dacht ze, desnoods zonder toestem ming. Ik houd van Arie en ik' wil hem niet meer missen. Wat kunnen mij die tradities schelen? Ik ben geen prinses! Gewoon een boeren dochter. Hij is mijn jongen en ik trouw met hem. Op een avond, toen ze gereed stond om weg te gaan, hield de boerin haal bij de mouw vast, keek haar in de ogen en zei: „Je weet nu, hoe wij er over denken, he? Zet die jongen uit je hoofd, want er kan niets van ko men. En je vader cn ik willen niet, dat je langer met hem om blijft gaan". Rustig maakte Gerda haar mouw los en weerstond de doordringende blik van haar moeder. En even rus tig antwoordde ze: „U bedoelt na tuurlijk, dat u het niet wilt. Dat is een groot verschil, moeder". Gelijk verdween ze door de deuropening, de boerin verbluft achterlatend. De volgende morgen, na het mel ken, zei haar vader bij de staldeur: „Gerda, ik heb liever niet, dat je met Arie de Nots blijft omgaan". Het meisje kü "ader aan. Deze vraag bracht de boer even van zijn stuk en toen hij niet ant woordde, vervolgde ze: „Of is het moeders verbod?" „Je moeder en ik zijn het altijd in alles eens met elkaar". Ze keek hem enige tijd aan en knikte. „Ja, u zegt het precies, zoals het is: Moeder en u. Eerst moeder, dan u. De juiste volgorde is me in deze dagen duidelijk geworden". „Wat wil je daarmee beweren?" Hij fronste zijn wenkbrauwen en ze zag de aderen op zijil voorhoofd dik worden. „Kom. vader, ik ben geen kind meer. Maar ik ben in deze dagen meer van u gaan houden, ondanks alles. Legt u me alstublieft geen verbod op, want dan zou ik dit moe ten trotseren, hoe verschrikkelijk me dat aan de andere kant zou spijten". Hij greep haar zacht bij de arm. „Gerda waarom moet die jongen nu tussen ons in komen?? Is dat nu nodig?" Ze daaide zich geheel naar hem toe. „Denkt u soms, dat ik het niet verschrikkelijk vind? Ik houd van jullie, maar ik houd ook van Arie. En hij is een lieve jongen, want hij wil wachten. Misschien gaat u te zijner tijd anders over hem denken". Daarna werd op „De Peppelhorst" de naam van de jongeman niet meer genoemd. Doch de gedwongen sfeer bleef in huis heersen. Moeder cn dochter lie pen elkaar zoveel mogelijk uit de weg. En alleen als Gerda wist: Van avond komt Arie weer voor een paar dagen, dan leefde ze op in het voor uitzicht straks zijn stevige artaen warme lippen op de hare. Op de verjaardag van de boer van „De Peppelhorst" was Arie in Nijloo De volgende dag moest hij weer aan het werk. Gerda brak er 's middags een half uurtje tussen uit om haar geliefde te ontmoeten. Het bankje in het polderplantsoentje was tegen woordig de plaats van hun rendez vous. Hij drukte een kus op haar lippen. „Gefeliciteerd, Gerda. Ik hoop, dat je vader deze dag nog vele jaren in gezondheid zal mogen beleven". Ze drukte zich tegen hem aan. „Je bent niet eens kwaad op hem?" „Geen sprake van. En op je moe der evenmin. We zullen geduld be trachten, he? Misschien gaan ze me dan met andere ogen bekijken". Het meisje sloeg haar armen om hem heen. „Je hebt een groot hart, jongen, daarom houd ik nog meer van je". „En vanavond niet lelijk doen. Zorg ervoor, dat je vader een pret tige verjaardag heeft". Aan deze woorden dacht het meis je, toen de grote kamer die avond vol zat met familie en vrienden. Iedereen was opgewekt en vrolijk. De kamer roezemoesde van de ge sprekken. Gerda keek de kring eens i-ond en ontmoette de vriendelijke blik van Geert, die zich blijkbaar had ontfermd over een van haar nichten, een vlotte blondine. Ze lachte even en gaf hem een knip oogje, alsof ze zeggen wilde: Heb jij het even bekeken? Naast haar zat Brand van Gispelaar, die het als een vanzelfsprekende zaak had gevon den, dat zijn plaats was naast de dochter van de jarige. Verschillende malen was hij met haar een gesprek begonnen, maar omdat ze slechts met één- iettergrepige woorden rea geerde en haar gezicht strak bleef, gaf hij tenslotte zijn pogingen om met haar de oude vertrouwde ver standhouding terug te winnen, maar op en mengde zich in een discussie over de lage eierprijzen jnet^jnn huurlieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5