4, 3,75 3,48 3,24 Stichting Z.O.V. tilt stedelijk verlichtingsplan van de grond (|oor brand verwoest Belgisch-Nederlandse Zuidpool-expeditie Rijkspolitie leverde snel werk Abbé Pierre in Amsterdam Varkensvlees meer in trek RIJKSPOSTSPAARBANK Gemeenteraad kwam horen en zien Kinderen speelden met ZIERIKZFË, 21-1. Op enkele sail lante punten bood de binnenstad donderdagavond reeds een voor proefje van hetgeen Zierikzee in de toekomst op het punt van verlich ting te wachten staat. De Stichting Z.O.V. (Zierikzee Ontvangt Vreem delingen) heeft met het In 1964 ge lanceerde verlichtingsplan niet stil gezeten, maar er gestadig aan ge werkt. Het was prettig dat het be stuur cp deze avond reeds iets kon laten zien, want voor een korte toe lichting was het gemeentebestuur uitgenodigd, zulks met het oog op de subsidie-aanvraag voor het plan, dat in de raadsvergadering van don derdag 28 januari a.s. aan de orde komt. Het ging op het punt van de reeds gerealiseerde verlichting om een drietal panden, die er goedverlicht „uitsprongen", nl. de burgemeesters- woning, 't woonhuis Oude Haven 55 (notaris P. Heering) en 's Landska-, mer. Bovendien was een „spotje" gezet op het wapen aan de deur van het ontvangkantoor der belastingen. De verlichting van deze panden vormt - zoals wij destijds reeds uit voerig mededeelden - onderdeel van een omvangrijk, meerjarig verlich tingsplan, dat Zierikzee tot lichtstad zal maken. Op een aan de bezichtiging van de verlichting voorafgaande bijeenkomst in „Mondragon" gaf de voorzitter van' de Stichting Z.O.V. de heer E. Krips een nauwkeurige toelichting op de plannen, waarvoor - zo bleek uit zijn woorden - .groeiende belang stelling bestaat, zowel van parbiku- liere- als van middenstandszijde. Zo is het bv. gelukt de middenstand te interesseren voor verlichting van de Visstraat en besprekingen met de zakenlieden, gesitueerd aan de Melk markt hebben een gunstig verloop. Verschillende objecten Aanvullend op de reeds bestaande „officiële" verlichting der monu menten, krijgen nog andere objecten ta de toekomst een 'lichtjasje aan, als bv. de Gasthuiskerk, de molens, de Westbrug en de Zuidwellebrug en de Nobelpoort. Bovendien is - in 'het door verfichtingsdeskundigen ontworpen plan - de Vismarkt op genomen. De verlichting zal een ge varieerd 'karakter krij'gen, in afhan kelijkheid van de situatie. Men krijgt schijnwerperverliohting, „spotjes", joduunlamp-vevlichting, stuk voor stuk mogelijkheden, toe te passen met als uitgangspunt een verant woorde illuminatie. Het Z.O.V.~bestuur heeft met de diverse gelegde contacten reeds positieve resultaten be haald (er is voor een bedrag van 10.000 gerealiseerd c.q. toege zegd), maar het is duidelijk dat de steun van de gemeente on ontbeerlijk is voor een comple ter realisering van het plan. Het is destijds geopperd met de bedoeling Zierikzee met iets aparts er uit te tillen, als de vaste verbin dingen eenmaal een feit zijn. Eerder gelanceerde ideeën - als het opvoeren van een openluchtspel in het seizoen - bleken niet direct gemakkelijk realiseerbaar. Met het verlichtingsplan meent het bestuur gevonden te hébben, 'hetgeen men voor deze stad zocht. Het grondwerk Ten aanzien van de financiële steun der gemeente merkte de voor zitter op, dat met name het grond werk, (kabels, verdeelkasten, e.d.) heel wat geld kost, waarvoor men de zakenstand en particulieren moeilijk kan interesseren. Juist op dit punt is subsidiëring dus een noodzakelijk heid, wil er van uiteindelijke vol tooiing van het plan sprake zijn. Overigens wil de stichting niet te veel tegen subsidie aanleunen, maar ook nog andere bronnen aanboren. Gedacht is b.v. de nog bestaande en actieve buurtverenigingen te be naderen en in het algemeen zoveel mogelijk de bevolking in te schake len. Over de technische aspecten van het plan deelde het bestuurslid de heer C. Linders nog enkele ver duidelijkende bijzonderheden mede. Medewerking P.Z.E.M. De voorzitter vulde aan dat van de zijde der P.Z.E.M. alle medewer king wordt verleend en waardevolle adviezen worden verstrekt. Juist omdat men tot een goed samenspel wil komen tussen gemeente en stich ting, is ook contact gelegd met de Dienst voor Publieke Werken. De voorzitter typeerde het plan als groots van opzet, maar was er zeker van - gelet op de tot dusver opge dane ervaringen - dat het in drie jaar tijds (te rekenen van nu af) zal kunnen worden uitgevoerd. Voor de thans nieuw verlichte ob jecten, zijn nog slechts provisorische voorzieningen getroffen, maar straks wordt dit alles goed en afdoende uitgevoerd. De stroomlevering zal geschieden op rekening van de gemeente. Wil echter een straat of de eigenaar van een verlicht huis, de verlichting ont stoken zien op andere avonden dan bepaald door de gemeente, dan ko men de stroomkosten voor eigen re kening. Stimulerende werking In de zomer wil men van het nieu we plan reeds zoveel mogelijk aan de burgerij laten zien. Het bestuur meent - aldus de heer Krips - dat hiervan een stimulerende werking kan uitgaan om zoveel mogelijk te helpen bij de realisering van het verlichtingsplan. Contact is intussen ook gelegd met de Rijksgebouwen dienst, omdat verschillende, voor verlichting in aanmerking komende, panden onder deze dienst ressorte ren. Het bestuur heeft alle hoop dat met de dienst goede regelingen kun nen worden getroffen. Tct slot sprak - bjj ontstentenis van turgemeester mr. F. Th. DUckmees- ter - wethouder H. Kcevoets een woerd van lef aan het adres van het stichtingsbestuur voor de ontplooide activiteit, waarbij spr. wees op de burgerzin der bevolking, die ook t.a.v. het onderhavige plan zich ze ker zal doen gelden. Gezamenlijk ging men hierna „de straat op" en werden de verlichte panden in ogenschouw genomen. Zij gaven een feeëriéke toets aan de stad op deze donkere avond, die ver „hors saiscn" toch alle verwachtingen op wekte voor het komende milde sei zoen. Ingezonden mededeling VOOR BABY'S HUIDJE DEN HAAG, 21-1. De tweede Bel gisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie die op 13 januari, na een reccrd- overtccht van slechts twaalf dagen vanaf Kaapstad, aan boerd van de Deense jjsbreker „Magadan", in de Koning Leopoldbaai aan de Zuid pool is aangekomen, kampt met slecht weer en kan daardoor de ba sis vooralsnog niet bereiken. Gedurende de overtocht, waarbij enkele dagen zeer stormachtig weer optrad, zodat de „Magadan" zelfs moest gaan bijliggen, heeft de expe ditie kans gezien nog oceanografi- sche onderzoekingen te doen. Op 14 januari is begonnen met het lossen van de „Magadan", waarbij de helikopter die men had meege nomen naar de Koning Boudewijn- basis vertrok, om de leden van de eerste expeditie te begroeten. Op 15 januari heeft men het Cess- na-vliegtuig, dat eveneens aan boord was, gemonteerd. En verder zijn voorbereidingen getroffen om het eerste zware convooi van sneeuw- tractoren naar idle basis te laten ver trekken. Uit luohtverkenn'ingen bleek echter dat het ijs op 'de route naar DEN HAAG, 21-1. Binnen vijftig minuten heeft de rijkspolitie donder dagmorgen een man aangehouden, die zijn kind uit de woning van zijn schoonouders had ontvoerd en in een snelle sportwagen ermee op weg ■was naar de Duitse grens. Het kind werd om elf uur ontvoerd, om half twaalf werd de alarmcentrale van de rijkspolitie in Den Haag gewaar schuwd, die alle op de autosnelwe gen patrouillerende Porsches van de rijkspolitie alarmeerde, dat een sportwageri met een Duits kenteken het ontvoerde kind naar het oosten bracht en twintig minuten later, om tien voor twaalf, werd de auto op rijksweg 12 bij Amerongen tot stil stand gebracht. De man, de 51-jarige Duitser A. Z. uit Dusseldorf, is in Muiden inge sloten. Zijn vrouw had hem onge veer een half jaar geleden met het kind verlaten. Bij haar ouders in Muiden, waar zij haar intrek had genomen, werd 's morgens om elf uur door een kennis van Z. gebeld. Toen er werd opengedaan, drong Z., die zich verdekt had opgesteld, het huis binnen. Bij haar pogingen hem tegen te houden, liep zijn schoonmoeder een kneuzing aan haar pols op. „Volk in verdrukking en in verzet" DEN HAAG, 21-1. Het 500.000ste exemplaar van het boekje „Vollk in verdrukking en verzet", samenge steld door de heren J. W. Renigelinik en I. Mug, is aangeboden aan staats secretaris mr. J. H. Grosheide. Dit geschiedde in de grote vergaderzaal van 't departement van O. K. en W. D.e voorzitter van het Nationaal 5 mei-comité, mr. H. A. M. Th. Kolfschoten (Den Haa'g), noemde dit herinneringsboek je aan de jaren 1940-1945 een voortreffelijk boekje, dat hij graag op zo groot mogelijke schaal verspreid zag. Hij maakte met dankbaarheid gewag van het feit, dat de nieuwe editie van „Volk in verdrukking en verzet" versierd en vereerd' is met een voorwoord van koningin Juliana. „Moge het boekje de weg naar de jonge generaties vinden", aldus mr. Kolfschoten. AMSTERDAM, 21-1. De 52-jarige abbé Pierre, elf jaar geleden in het nieuws gekomen door zijn actie tij dens de strenge winter 1953-1954 voor de duizenden clochards in en rondom Parijs, is drie dagen in Am sterdam. Hij komt kijken hoever het staat met de bouw van een zoge naamde „ochtend-speelzaal" (een chrèche voor halve dagenvoor kleuters van 2-4 jaar op de ooste lijke eilanden, een arbeiderswijk in de hoofdstad. De stichting „Emmaus- vrienden Nederland" schonk vorig jaar tien mille aan abbé Pierre die dit geld op zijn beurt gaf aan het wijkcentrum. „De Eilanden". Als aan deel in de twintig mille bedragende bouwkosten van deze ochtendspeel zaal. Nu ontbreken er nog ruim twintigduizend gulden, de kosten van de inrichting. Het wijkcentrum heeft een vooralsnog uitermate te leurstellend verlopen bliksemactie gevoerd onder ruim ISO Amsterdam se bedrijven om het ontbrekende geld bijeen te krijgen. Tijdens een bijeenkomst van abbé Pierre met bestuursleden van het wijkcentrum en de Stichting Em- mausvrienden Nederland in Maison Descartes heeft abbé Pierre op de hem eigen sympathieke wijze een oproep uitgesproken om het ontbre kende geld bijeen te brengen voor „les enfants d' Amsterdam". de basis verscheidene breuken ver toonde en dat de weersomstandighe den niet toelieten met het convooi naar de basis te vertrekken. De ex peditie zal nu betere weersomstan digheden afwachten en dan opnieuw proberen 'de basis te bereiken. DELFT, 21-1. Bij het vleesgebruik is een verschuiving in de consump- tie 1 te constateren van rundvlees naar varkensvlees. In verband mot de grote aantallen varkens in ens land is dat misschien ook wel wen selijk, maar nationaal bezien is het in het belang van de veehouder dat het Nederlandse volk ook zijn portie rundvlees blijft nuttigen. Dit zei donderdag de voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, afdeling Holland-Brabant, de heer F. A. van den Berg, uit Blcs- kensgraaf tijdens de jaarvergadering die in de Staatsdoelen te Delft weid gehouden. De C.B.T.B.-voorzitter concludeerde verder, dat bijna ide ale weersomstandigheden in de af gelopen zomer en het daaropvolgen de najaar er de ooi-zaak van waren dat goede oogsten konden worden binnengehaald, zowel 'kwantitatief als kwalitatief. 'T ZAND (N.H.). 21-1. Donderdag middag omstreeks vier uur is in 't Zand doordat kinderen met luci fers speelden de -boerderij van de familie de Wit uit Den Helder, In pacht bij de heer C. J. van der Hulst, geheel in vlammen opgegaan. Een in de bergplaats gestookt vuurtje vond gretig voedsel in de opgeslagen 'hooi-oogst. Buren, die rook uit het dak zagen komen, wis ten 17 stuks rundvee uit de vlam men te redden. Een op de gang vast gebonden geit kwam in het vuur om. Behalve de hooi-oogst gingen ook de tractor en het gehele verdere machinepark in de vlamen verloren. De schade wordt geraamd op 60.000 gulden. Weer jachtpartij van prins Bernhard SCHIPHOL, 21-1. Opnieuw zijn donderdag een aantal buitenlandse gasten in ons land aangekomen, die vandaag (vrijdag) op uitnodiging van prins Bernhard aan een jachtpartij in ons land zullen deelnemen. Onder de gasten bevindt zich de 44-jarige graaf Oscar Bernadotte, die om kwart over vier uit Stockholm op Schiphol arriveerde. Hij is een neef van de beroemde Folke Berna dotte van het Zweedse Rode Kruis, die in 1948 (aangewezen 'door de V.N. als bemiddelaar tussen de Arabieren en de Joden) in Jeruzalem door Joodse extremisten werd vermoord. Later op de avond arriveerde per Swissair uit Zürich tevens op Schip hol de Oostenrijkse prins Friedrich zu Fürstenberg. Hoeveel andere gasten nog uit het buitenland zijn gekomen is niet be kend. Wel staat vast dat aan de jadht ook Nederlandse genodigden zullen deelnemen. Een groep V.V.V-informatrices uit het gehele land, bracht een bezoek aan Wester schouwen, waar zij door de plaatselijke afdeling xberden ontvangen in hotel Bom. De informatrices kregen een interessante indruk van Schou- wen-Duiveland. Geheel links de prooinciale V.V.V.-directeur de heer J. de Regt. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode). Spaaroverschot bij Raiffeisen- en Boerenleenbank UTRECHT, 21-1. Bij de Boeren leenbanken. aangesloten bij de Coö peratieve Boerenleenbank te Eind hoven en bij de Boerenleenbanken en Raiffeisenbank te Utrecht, namen de spaargelden in december toe met f 36 miljoen, tegen f 23 miljoen in december 1963. De stortingen bedroegen in deze maand f 377 miljoen en de terugbe talingen f 341 miljoen. In december 1963 waren deze cijfers respectieve lijk f 299 miljoen en f 276 miljoen. In 1964 werd gestort f 3.749 mil joen en terugbetaald f 3.149 miljoen, een spaaroverschot van f 600 miljoen tegen f 684 miljoen in 1963. Het lagere resultaat in 1964 is het gevolg van de sterke vermindering der spaaroverschotten in de eerste TONEEL EN FILM „Taras Bulba", een grootse avonturenfilm Grote vraag naar uien DEN HAAG, 22-1. Er blijft een zeer -grote vraag naar Nederlandse uien op verschillende Westeuropese markten en zelfs ook daarbuiten. Zeer grote hoeveelheden van dit Nederlandse tuinbouwprodukt gaan er dagelijks de grenzen over. In cri eerste week van januari werden niet minder dan 6,4 miljoen kg. uien uit gevoerd, waarvan Engeland de be-; langrij'kste afnemer was met ruim 2 miljoen kg. en west-Duitsland met 1,8 miljoen kg. op de tweede plaats kwam. Ook Frankrijk is steeds een afnemer van betekenis van uien en verder gaan er kleinere zendingen naar vele landen, waaronder Afrika. Door 'de aanhoudende grote vraag is die prijs deze week opnieuw aan getrokken. De exportgeschikte mid del en grove uien worden op het ogenblik verkodht tegen prijzen van 30 tot 32 cent per kg., wat voor de telers een alleszins bevredigende prijs is, mede om'dat de kwaliteit dit jaar over 'het algemeen vrij goed Zaterdag en zondag a.s. wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de film over de grote vrijheidsstrijd van de Kozakken in de zestiende eeuw. „Taras Bulba", met Tony Cur tis, Yul Brynner en Christine Kauf- mann in de hoofdrollen. Be verfil ming van Nikolai Gogols indringen- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Beerta (toez.): W. C. H. Jansen, Grootegast; te Harskamp: J?. d'e Jong, Veenendaal. Beroepbaar: 'de'heer K. J. Arwert, Aimsterdam-SIotenvaart. Beroepen te Utredht-Zuild (vac. wijlen L. W. Muns): G. Rang, Haar lem-Zuid; te Stiens: P. C. Meijer, Valthermond. Ohr. Ger. Kerken Beroepen te Vl'issimgen: D. H. Biesma, Lisse. Ger. Gemeenten Bedankt voor Zoetermeer: C. Ha- rinck, Utrecht. de Kczakkenverhaal is een van de mees spectaculaire miljoenenproduk- ties ooit gemaakt. In het begin van de zestiende eeuw brachten de onoverwinnelijke hor den van de Turkse sultan Ottoman schrik en terreur over de beschaafde wereld. Oekraïne is 't volgende doel van. de Tui'ken en de voorhoeden staan voor de grenzen van Polen. Het lot van Europa hangt af van het behoud van de vruchtbare steppen van Polen en Oekraïne. Het Poolse leger is bijna verslagen als honder den Kozakken, onder aanvoering van Taras Bulba zich in het strijdgewoel werpen en de Turken voorgoed ver drijven. Als Taras echter een over- vvinningstoast weigert van de Poolse aanvoerder Grigory, vallen de Polen de Kozakken in de rug aan. Zij trek ken zich terug in de heuvels en zwe ren de Polen nog eens te zullen ver slaan. Taras Bulba moet echter duur betalen voor: zijn aandeel in de ge schiedenis want als later de strijd met de Polen onbrandt ziet hij hoe zijn lievelingszoon de Poolse solda ten aanvoert. Aan deze sterke film hebben dui zenden hun medewerking verleend en het resultaat is dan ook een in drukwekkend schouwspel. helft van 1964. In de tweede helft heetf de spaarbeweging zich echter hersteld. Het totale tegoed bij het georgani seerde landbouw-kredietwezen be- di'oeg per ultimo december 1964 f 6.867 miljoen. Met bijschrijving van rente werd het bedrag van zeven miljard gulden overschreden. Aldus een communiqué van de Raiffeisen bank. Militairen krijgen „oefentoelagen" DEN HAAG, 21-1. Zowel beroeps- als dienstplichtige militairen van de land- en de luchtmacht zullen voort aan een oefentoelage krijgen. Voor beroepsmilitairen is de toelage vast gesteld op zeven gulden per Üag voor opperofficieren, zes 'gulden voor hoofdofficieren, vijf gulden voor su balterne officieren, f 4,50 voor adju danten, f 3,50 voor een sergeant- majoor, een sergeant der eerste 'klas se of een sergeant, f 3,00 voor een korporaal der eerste klasse of een korporaal en twee gulden voor een soldaat der eerste 'klasse of een sol daat. Voor met-beroepsmilitairen be draagt de toelage de 'helft van deze bedragen. Europese conventie tegen piratenzenders STRAATSBURG, 21-1. Negen Euro- pese landen, waaronder Engeland; België en Frankrijk, 'hebben aange kondigd dat zij vrijdagochtend hun handtekening zullen zetten onder de nieuwe conventie van de Raad van Europa, die 'gericht is tegen piraten zenders aan boord van schepen, luchtschepen of op kunstmatige eilanden voor de 'kust. De onderte kening zal om 'kwart voor twaalf in het Huis van Europa te Straatsburg met enig vertoon geschieden, aange zien dit ide vijftigste conventie is die in het kader van de Raad van Euro pa tot stand fcomt. Ingezonden mededeling De Rijkspostspaarbank maakt bekend dat thans de volgende rentetarieven gelden: beleggingsrekeningen met een opzeggingstermijn van 12 maanden, rentegevend maximum f 50 000, met een opzeggingstermijn van 6 maanden, rentegevend maximum f 50 000, jeugdspaarrekeningen ambtenarenspaarrekeningen gepremieerde bedrijfsspaarrekeningen gewone spaarrekeningen Nadere inlichtingen rentegevend maximum f 20 000, bij alle postkantoren en bij de 1 V v tA) van Bacrlestraat 27, Amsterdam, telefoon (020)—73 12 71

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2