DE ZIERIKZEESCHE COURANT UITTREDEN VAN INDONESIË OFFICIEEL BEVESTIGD Aanslag op Perzische premier Amerikaanse pers over Johnson's rede PROFITEERT Balansopruiming Gebr. THIEN „Rode top": M.L.F. Westduitse federale De verlaging van de leerlingenschaal rechter geschorst Totale inhoud visserijvloot 88.120 brt. bedreigt de vrede Rechtsbijstand-verzekering DADER TREINAANSLAG BIJ SOEST GEARRESTEERD Ausehwitz-tentoonstelling in Rotterdam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M Vrijdag 22 januari 1965 I21sle jaargang Nr. 19722 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 «EOAKTIE EN ADMINISTRATIE: ionnewakken II, Zierikzee, poslbus I, fel. OU 10-2255, rta 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. i. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uilgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) 1,25 oer stuk. In dit nummer: Zierikzeese verlichtingsplan van de grond Brief aan secretaris-generaal Oe Thant NEW YORK, 22-1. De Indonesische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Palar, heeft donderdagavond secretaris-generaal Oe Thant een brief van zijn regering ter hand ge steld, waarin deze het besluit van Indonesië uit de volkerenorganisatie te treden cfïiciël bevestigt. Indonesië heoft besloten zich in de huidige omstandigheden terug te trekken uit de Verenigde Naties en ook uit de bijzondere instellingen zo als de Voedsel- en Landbouworgani satie (F.A.O.), de UNESCO en het Kinderfonds, aldus de brief. Uit praktische overwegingen wordt het TEHERAN, 21-1. De Perzische pre mier Hassan-AIi Mansoer is donder dag morgen bjj zyn aankomst by de Majlis (het parlement) beschoten Ilij werd in de nek getroffen en in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd veer een spoedoperatie. De man die cp hem geschoten heeft is gearres teerd. De premier, op wie twee revolver- schoten werden afgevuurd, verkeert niet in levensgevaar. Naar nader blijkt troffen de kogels hem in hals en schouder. De aanslag werd ge pleegd op het moment, dat hij uit zijn auto stapte. De dader, die zich in 'n groep belangstellenden bevond drong naar voren en schoot op de premier. Hij rende daarop weg maar werd op een honderdtal meters van de plaats van de aanslag gegre pen. Het was een zekere Mohammed Bocharai, een 20-jarige student. NEW YORK. 21-1. De New York- se kranten menen in Johnsons inau guratierede iets van „neo-isolatio- nisme" te onderscheiden. De New York Times, die overigens zeer te spreken is over de toespraak („al maakt waarschijnlijk geen enkele zin een kans, in de geschiedenis voort te leven") wijst er op dat de Amerikanen moeilijk een „grote ge meenschap" kunnen opbouwen wanneer de rest van de wereld door honger en beroering wordt geteis terd. De republikeins-gezinde New York Herald Tribune vindt, dat Johnson betrekkelijk weinig aan dacht heeft besteed aan de urgente wereldproblemen en meer de na druk had moeten leggen op zijn on ontkoombare rol als leider van de westelijke wereld. Op het eerste ge zicht lijkt het verheugend, dat de president als zijn voornaamste taak het afrekenen met de binnenlandse problemen ziet, maar hoe beu het Amerikaanse volk de buitenlandse vraagstukken ook is, ze kunnen niet verdoezeld worden, aldus het blad. Ingezonden mededeling van de vele koopjes uit onze Zierikzee Tel. 2604 echter wenselijk geacht de kantoren van de Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties en die van de Ver enigde Naties in Djakarta eerst op 1 maart te sluiten. Een V.N.-woordvoerder zei dat se cretaris-generaal Oe Thant opdracht had gegeven geen commentaar te ge ven op vragen betreffende de te vol gen procedure na het uittreden van Indonesië uit de volkerenorganisatie. De woning van de Indonesische de legatieleider, Palar, in een buiten wijk van New York, zou voor 100.000 dollar te koop zijn. „Tot orde roepen" De brief was gericht aan secreta ris-generaal Oe Thant en aan de voorzitter van de Algemene Verga dering, de Ghanees Quaison Sackey. Hij was ondertekend door vice-pre mier en minister van buitenlandse zaken Soebandrio. „Deze beslissing is genomen voor het welzijn van de Verenigde Naties, die naar onze me ning van tijd tot tijd tot de orde moet worden geroepen", aldus dr. Soebandrio, die voorts zegt dat In donesië geduld heeft getoond tot het ogenblik dat Maleisië - „instrument van het Britse neo-kolonialisme" - in de veiligheidsraad werd „ge duwd". De toetreding van Maleisië tot de Verenigde Naties heeft vol gens de Indonesische minister bewe zen dat de organisatie wordt bewerkt door de kolonialistische en neo-kolo- nialistische machten. Na zyn onderhoud met Oe Thant zei Palar tot verslaggevers dat Indo nesië op 1 januari 1966, als Maleisië geen lid meer is van de Veiligheids raad, niet in de Verenigde Naties zal terugkeren. Eerst zou het Handvest van de Verenigde Naties moeten worden herzien, zo zei hij. ingezonden mededeling WARSCHAU, 21-1. De landen van het Pact van Warschau achten de plannen voor een multilaterale kern macht van de NAVO een ernstige bedreiging voor de vrede in Europa en de gehele wereld. Dit staat in een communiqué dat naar aanleiding van de topconferen tie van landen van het Warschau- KARLSRUHE, 20-1. Een Westduit se hoge federale rechter, dr. Hedn- rich Jagunsch, is tijdelijk geschorst en er zullen strafmaatregelen tegen hem worden genomen. In een ver klaring van het Westduitse federale •hof in Karlsruhe wordt gezegd, dat de Westduitse minister -van justitie, dr. Ewald Buoher, om de maatrege len tegen Jagusch iheeft verzocht na dat dr. Jagusch herhaaldelijk valse verklaringen had afgelegd over zijn lidmaatschap van de voormalige na zi-partij tegenover zijn superieuren en tegenover de minister. Hij had ook gelogen toen hij ontkende de auteur te zijn van twee artikelen in „Der Spiegel". AMSTERDAM, 21-1. De hoofdbe sturen van de Nederlandse Ouder raad voor het openbaar onderwijs en van de Vereniging Volksonderwijs hebben in een schrijven aan de Sta- ten-Generaal, een scherp protest la ten horen tegen het besluit van mi nister Bot (onderwijs) 'die reeds toe gezegde verlaging van de leerlingen- schaal voor het lager onderwijs, welke per 1 september 1965 zou in gaan, uit te stellen tot 1 januari „Door dit uitstel wordt het euvel van de te grote klassen, waarin ons land zich reeds jaren ongunstig on- Aanvoer mosselen in 1964: 100.714.000 kilo VLAARDINGEN, 21-1. Op de donderdagmiddag gehouden verga dering van het Produktscbap voor Vis en Visprodukten heeft de waar nemend voorzitter, de heer J. C. Pronk meegedeeld, dat volgens glo bale gegevens de zeevisserijvloot op 31 december j.l. bestond uit 197 trawlers en loggers, 779 kotters in- blusief specifieke garnalenvaartui- gen en 1535 overige vaartuigen. De totale inhoud was 88.120 brt, cn de sterkte 252.450 pk. Uit het globale overzicht van de aanvoer blijkt dat in 1964 is aange voerd 90.838.000 kg zeevis met een totale waarde van 79.460.000 gulden, 56.380.000 kg verse haring met een totale waarde van 16.090.000 gulden, 47.667.000 kg gezouten haring .met een totale waarde van 16.090.000 gulden, 47.667.000 kg gezouten haring met een totale waarde van 30.000.000 gulden, 8.868.000 kg garnalen met een totale waarde van 11.327.000 gulden, 100.714.000 kg mosselen met een totale waarde van 12.009.000 gul den en 2.904.000 kg zoetwatervis met een totale waarde van 7.895.000 gul den. Uitgevoerd werden 190.900.000 kg met 'n totale waarde van 197.800.000 gulden. De heer J. de Boer wees er op, dat by het seismologisch onderzoek voor het opsporen van gas en olie in de Waddenzee en in de Bergse Maas en ook reeds in de Noordzee, enorm veel vis vernield wordt. Hy drong aan op maatregelen. Van de zydc van het ministerie werd mee gedeeld, dat dit euvel reeds de volle aandacht heeft. der scheidt van andere Westeurope- se landen en waardoor het onderwijs aan de Nederlandse jeugd ernstige nadelen ondervindt, gecontinueerd", aldus het schrijven. Naar het oor deel van beide hoofdbesturen is niet aannemelijk .gemaakt, dat een der gelijk uitstel het noodzakelijk gevolg is van een tekort aan financiële middelen van de overheid of van een tekort aan onderwijzers. DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft president Johnson gisteren een telegram van gelukwens gezonden ter gelegenheid van zijn plechtige inauguratie als president van de Verenigde Staten van Noord-Ameri ka. EINDHOVEN. De Eindhovense po litie heeft de hand gelegd op drie mannen die waarschijnlijk een twin tigtal diefstallen en inbraken op hun kerfstok hebben. De politie verwacht dat er bij het verdere verhoor nog meer aan het licht zal komen. pact donderdagavond door het Rus sische persbureau „Tass" in gepubli ceerd. De conferentie, die In de Pool se hoofdstad werd gehouden, ein digde woensdag. „De raadgevende politieke com missie van de landen van het War schau-pact is bijeengeroepen om de nieuwe situatie te bespreken die is geschapen als gevolg van het plan van sommige NAVO-landen een multilaterale kernmacht in het leven te roepen en de konsekwenties te analyseren die de verwezenlijking van deze plannen op de vrede zou den kunnen hebben,zo werd in het communiqué verklaard. In het communiqué wordt gezegd dat de landen van het Pact van War schau gedwongen zouden zijn „pas sende maatregelen te nemen ter ver zekering van hun veiligheid" als de NAVO voortgaat met de plannen voor een multilaterale kernmacht, „De landen van het Pact van War schau achten de plannen voor de op richting van multilaterale strijd machten van de NAVO, die gesteund worden door de regerende partijen in de Verenigde Staten en West- Duitsland een ernstige bedreiging van de vrede in Europa en de gehele wereld". De leden van het Verdrag van Warschau zijn tegen overdracht van kernwapens aan West-Duitsland in welke vorm ook. De nieuwe Nederlandse ambas sadeur in Indonesië mr. E, L. C. Scbiff, heeft donderdag president Soekarno zijn geloofsbrieven aange boden. DEN HAAG, 21-1. Zestien Neder landse en in Nederland gevestigde buitenlandse verzekeringsmaat schappijen hebben besloten met in gang van 1 februari 1965 de branche rechtsbijstandverzekering voor au tomobilisten, bromfietsers en ande re weggebruikers te gaan uitoefe nen, ieder onder eigen naam en voor eigen rekening. voor we»<rebruikers DÖ Krachtens de polisvoorwaarden zal de behandeling van alle schade gevallen niet door de desbetreffende maatschappijen geschieden, doch door een speciaal daartoe in het le ven geroepen „Stichting schadere gelingskantoor voor rechtsbijstand verzekering" in Den Haag. Men wil hierdoor een deskundige en onpar tijdige behandeling waarborgen. Dienstplichtig korporaal (21 jaar) bekent als „getuige" ROTTERDAM, 21-1. In het ge bouw van het dagblad „Het Vrije Volk" te Rotterdam is donderdag een Auschwitztentoonstelling geo pend. Deze vormt een inleiding tot de Auschwitzherdenking die eind van deze maan in dc Maasstad zal worden gehouden ter gelegenheid van het feit, dat 20 jaar geleden Europa bevryd werd van het Duitse juk. Onder de titel „Homo, Homini, Lu- pus" geven eeen uitgebreide serie foto's en beelden van kunstenaars uit het kunstenaarsverzet een over zicht van de bezetting en de toe standen in de concentratiekampen. Midden op deze expositie staat een bord dat vertelt, dat uit 'docu menten van de SS is gebleken dat SS-gevangenen als werkkracht, uit geleend aan fabrieken in Duitsland, zes rijksmarken per dag opbrachten. Voor voeding, dekking en kleding trok de SS 0,70 rijksmark per dag uit, zodat de „winst" op de gevan genen per dag 5.30 rijksmark per persoon bedroeg. Het gemiddelde le ven van een gevangene in handen van de SS werd op negen maanden gesteld, zodat de SS per gevangene 1431 rijksmark ontving, daarbij werd 200 rijksmark opgeteld aan gouden tanden, kleding, geld en andere za ken, die men van de gevangene kon afnemen, maar daarnaast moest twee rijksmark worden afgetrokken voor de kosten van het verbranden van de slachtoffers. De „netto winst" die de miljoenen politieke gevange nen de SS hebben opgebracht was voldoende om de SS in stand te houden. UTRECHT, 21-1, De gemeente politie van Soest is er in nauwe sa menwerking met dc spoorwegrecher che in geslaagd de dader van de aanslagen op de spoorlyn Den Dol- der-Soestduin van vorige weck za terdag aan te houden. Het is een 21-jarige militair, woonachtig in Amsterdam, die inmiddels een be kentenis heeft afgelegd. De 21-jarige Amsterdamse dienst plichtige luchtmachtkorporaal T. P. heeft donderdagmiddag omstreeks vijf uur tegenover de Soester politie, de .spoorwegrecherche en de Konink lijke Marechaussee bekend dat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft geprobeerd in de vroege och tend een personentrein bij Den Dol- der ie doen ontsporen. Het bleek de zelfde militair te zijn die tot nu toe voor de politie de belangrijkste ge tuige was, want hij heeft na de aan slag tegenover de politie verklaard, dat hij op de fatale plek twee schim men op de spoorlijn had gezien. Hij verrichte 's nachts wachtdiensten op de aan de spoorlijn grenzende vlieg basis Soesterberg. Nadat de politie het gehele gebeu ren nog eens had gereconstrueerd, kwam vast te staan dat de getuige nooit kan hebben gezien wat hij aan de politie heeft verklaard. Hij werd daarna nog eens als verdachte aan de tand gevoeld en legde een vol ledige bekentenis af. De korpschef van de Soester po litie heeft de indruk dat de man met een daad heeft willen opvallen. Het onderzoek zal worden voortge zet in samenwerking met de Konink lijke Marechaussee. „Ilcld van dc dag" De korpschef van de politie te Soest verklaarde, dat de korporaal zich volkomen bewust was dat de trein zou kunnen ontsporen. Hij wil de de held van de dag worden door als eerste de helpende hand bij de ramp te worden. De korporaal be kende vlot. Hij kon zijn twee schim men niet meer handhaven. De mili tair, die voor de krijgsraad in Den Bosch zal moeten verschijnen, heeft zich schuldig gemaakt aan overtre ding van artikel 164 van het Wet boek van Strafrecht, dat luidt: hij die opzettelijk gevaar veroorzaakt voor het verkeer door mechanische kracht over een spoorweg, wordt ge straft met ten hoogste vijftien jaar gevangenisstraf, Wanneer er doden waren gevallen, zou de maximum- stx-af levenslang zijn. De korporaal die over drie en een halve maand zou afzwaaien, stond bekend als een zeer correct en actief militair. Be Spoorwegrcchcrche heeft ver klaard dat deze aanslag de meest serieuze cn meest bewuste poging is sinds vyftien jaar. Toen werd er een sabotagegroep in Delft onschadelijk gemaakt. Daarna zyn cr nog aan slagen gepleegd in Beverwijk cn in Kootwijk, beide keren door geeste lijk gestoorde mensen. In het arsenaal van de Amerikaanse nationale garde in Washington heb ben de mensen van de veiligheids dienst menig zweetdruppeltje gela ten toen liet echtpaar Johnsoti bijna verloren ging in een dansende en opdringende menigte. Het gebeurde op het bal dat werd gegeven nadat Lyndon Johnson was ingehuldigd als president van de V.S. Links van de Johnsons is vice-president Hu- bert Humphrey met zijn vrouw te herkennen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Alles begrijpen is alles ver geven, maar niet ieder, die ge neigd is alles te vergeven, be grijpt daarom alles. Morgen op rle meeste plaatsen droog Verwachting tot zaterdagavond: Vanavond in het noordoosten van hetland nog enige sneeuw. Vannacht plaatselijk vorming van mist. Mor gen overdag op de meeste plaatsen droog weer met hier en daar enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uil westelijke richtingen. Tem peratuur om het vriespunt tot lichte dooi. 23 jan. Zon op 8.33, onder 17.11. Maan op onder 11.34. 24 jan. Zon op 8.32, onder 17.13. Maan op 0.57, onder 11.50. 25 jan. Zon op 8.30. onder 17.15. Maan op 2.09. onder 12.08. Laatste kwartier: 24 jan. te 12.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7.24 v.m. 19.55 n.m. 8.05 v.m. 20.39 n.m. 8.53 v.m. 21.32 n.m. 23 jan. 24 jan.] 25 jan. BROUWERSHAVEN 23 jan. 7.15 v.m. 19.34 n.m. 24 jan. 7.58 v.m. 20.22 n.m. 25 jan. 8.47 v.m. 21.17 n.m. Doodlij: 26 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-1. Het K.N.M.l. deelt mede: Nadat het in de afgelopen nacht enkele graden had gevroren, bereikte vanmorgen het neerslagge- biod behorende bij een naderbij ko mend oceaanfront ons land. De neer slag viel ccrsl in de vorm van sneeuw, maar reeds was deze in Zee land vermengd met regen. Het neer- slaggebied trokt over ons land naar het noordoosten, waarna de wind tijdelijk westelijk wordt en minder koude lucht aanvoert. Vannacht kan echter tijdens opklaringen in gebie den waar nog sneeuw is blijven lig gen, lichte vorst voorkomen. Ook kan plaatselijk mist ontstaan. De depressie waarbij het front 'be hoort neemt ten zuiden van IJsland snel in betekenis af. Op het weste lijk gedeelte van de oceaan ontwik kelde zich al een volgende zeer ac tieve depressie, die in oostelij loe richting dc oceaan overtrekt. Deze depressie zal morgen op de dag de wind alweer doen krimpen, maar het bij deze depressie behorende neerslaggebïed zal ons land waar schijnlijk nog niet bereiken. Er kun nen morgen plaatselijk opklaringen worden verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1