Minister-president zag Afobaka-projekt in Suriname Veel sneeuw in Europa Jongen pleegde aanslag op trein STAD EN EILAND Britten blijven trouw aan Concorde-projekt Dr. S. L Mansholt over de E.E.G.-maratlion Z.V.U. Piano-recital Willem Hielkema De pianist Willem Hielkema - hij is habitué op de Z.V.U.-muziek- programma's m de provincie - 'heeft een goed gevulde Concertzaalfoyer woensdagavond enkele uren van sprankelend hartstochtelijk musice ren geboden, waarbij de begaafde pianist in het midden liet hoezeer zijn muziek-paedagogische kwalitei ten wedijveren met zijn interpreta tief vermogen, dat van een enorme geladenheid getuigt. Hielkema is een door de muziek gefascineerde en ge biologeerde en hij verstaat de zeld zame kunst, het laaiend élan van zijn estetisch voelen over te dragen op het publiek, dat hij met woord en spel gemakkelijk in zijn ban krijgt. Wellicht geen toeval dat Hielkema - zonder andere componisten tekort te doen - vooral bewonderaar is van Frederic Chopin, „de Paganini van de pianoliteratuur", de zoeker en vernieuwer, wiens emotioneel talent en korte, maar veelbewogen leven zijn gesublimeerd in een oeuvre, dat van alle tijden zal zijn. Voor de pau ze alleen Ohopin in dit met bewon derenswaardige gloed gebrachte re cital, dat het „feu sacré" in de met overgave luisterende zaal ontstak; de „speelmuziek" van de wals dn As gr. t., de onrust, spanning, grillig heid en 'hartstocht 'in Scherzo no. 3, de „vrouwelijke toets" en poëtische innigheid van de Fantasie-impromp tu, de weemoed in de Ballade no. 1, het werd alles voelbaar in een span ningsvolle, bezielde voordracht, die ook physie'k heel wat eiste van de zich volledig gevende kunstenaar. Geen eenzijdigheid intussen bij Hielkema, die na de pauze - de sprong was wel groot - George Gershwin's „Rhapsodie in Blue" bracht, die inleidend bij het publiek, als een muzikaal „image" van het Amerika, in dit werk sterk negroïde getint. De rhapsodie in blue is de muzikale sensatie van de dertiger jaren geweest, een sohepping waarin de jazz werd ingedragen in het klas siek symfonisch klankbeeld. Gersh win kwam tot zijn compositie onder invloed van Paul Whiteman, de be roemde jazz-dirigent, die hem aan spoorde tot ihet weergaloos aange slagen experiment, dat een nieuwe toets, een nieuwe kleur schonk aan 'het muzikaal palet. Slotstuk was Khatsjatoerian's „Toccata", een modern (Hielkema: „wat is modern?) werk van de Rus met fabelachtige 'inventieve poten ties, die in zijn zich opeenstapelende notenpatronen, een Slavisch - en zelfs oosters - element invlecht, die 'de compositie tot een apart kunst- wenk stempelen. Hielkema werd bedolven onderhol applaus. Een gymnasiaste bood hem - na afloop - een presentje aan, waarna het publiek de pianist te rugriep. Voor zijn toegift - „het is om U gerust te stellen na K'liatsja- toerian" - koos Hielkema, ihoe kan het anders, Ohopin. In de middaguren speelde de pia nist voor de schooljeugd. H'ielkema liet zich weer kennen als de briljan te muziekpaedagoog. Wat ons be treft hadden er heel wat meer krachten uit de Schouwen-Duive- landse onderwijswereld in de zaal mogen zitten. Middel -om de neiging tot de „trekkauwgum-muziek", die zo „in" is wat af te remmen. B. d. V. TIJDENS STROOMMETINGEN „Hardloper" vaart meetschip „Orisant" aan PARAMARIBO, 20-1. „Happy birthday to you" zong ook de Ne derlandse minister-president Mary- nen hartelijk mee, toen dinsdag avond klokslag 12 uur tijdens de ontvangst van de Surinaamse Bank dit feestlied werd gespeeld. liet was dit maal echter geen huldiging van de jubilerende bankinstelling, die haar 100-jarig bestaan vierde, het gold de Surinaamse premier, J. A. Pengel, die op 20 januari zijn ver jaardag viert. ZIERIKZEE, 20-1. De Eén tegen allen"-pinda's komen terecht in de magen van de Schouwen-Duiveland- se dorpsmezen en vinken. De vogels danken deze winterse meevaller aan de nijvere Zierikzeese dames, die in „no time" op de avond van de grote t.v.-yuiz met naald en draad pinda slingers fabriceerden, omdat het moest van de heer Louis Termeer. Ze danken het ook aan de Vogel wacht. ditmaal in de persoon van de voorzitter, die - de tekst van de op dracht gaf het alleen - voer rook voor de eilandelijke vogeltjes. Op de bewuste t.v.-avond moesten de pinda-slingers worden ingeleverd bij de Vogelwacht en de voorzitter, de heer J. P. C. Boot, is per taxi - bestuurd door een hardrijdende Maarten Dijkman te Haamstede - naar Zierikzee geijld en toen het al les goed bleek te lopen met de „ape nootjes", is het kostelijk vogelvoer nog dezelfde avond naar de West hoek vervoerd. Het bestuur van de Vogelwacht besloot de slingers te verdelen on der de verschillende scholen, met hot verzoek erbij de pinda's aan de vogels te voederen. Woensdagmor gen is de geslingerde pinda-voorraad in een „lelijk eend" geladen en be gon een tocht over het eiland. Men is echter met de distributie nog niet klaar gekomen, want de slingers zijn - hoe kan het anders tijdens de drukte en het vervoer - lelijk in de war geraakt. Het restant van de slin- Bijbelse tentoonstellingen AMSTERDAM, 20-1. De tentoon stelling „De wereld van de bijbel", die in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam 45.000 'be zoekers trok, wordt thans in het centraal museum te Utrecht gehou den waar reeds 10.000 bezoekers de ze expositie hebben 'bezocht. De slui ting, die 31 januari zou geschieden, is tot 14 februari uitgesteld. De tentoonstelling „Bijbelse inspi ratie" in 'het rijksmuseum te Am sterdam, waar etsen en tekeningen van Rembrandt en Duoas van Ley- den worden geëxposeerd, trekt zo'n grote belangstelling (reeds meer dan 15.000 bezoekers), dat deze expositie wordt verlengd tot 21 februari. Week van de fotografie AMSTERDAM. 20-1. De tiende week van de fotografie, uitgaande van de Stichting ter bevordering van de amateurfotografie, zal worden ge houden van 8 t.m. 15 mei. De ope ningsavond is dit maal weer in Am sterdam. Ter ere van het tweede lus trum zal een reeks van bijzondere activiteiten op het gebied der ama teurfotografie en smalfilm worden georganiseerd. Bijbeluitgave voor geestelijk gehandicapten? AMSTERDAM, 20-1. Enig tijd ge leden heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsch Bijbelgenootschap besloten een studiecommissie in te stellen om de mogelijkheid te onder zoeken voor het tot stand brengen van een uitgave om de bijbelse boodschap door te geven aan gees telijk gehandicapten. Van vele zijden heeft het N.B.G. adhesie-betuigingen voor dit plan ontvangen en werd steun en medewerking toegezegd. Hoge prijs voor onbekende meester AMSTERDAM. 20-1. Een climax ook wat drukte betreft bereikte woensdag de voortgezette kunstvei ling bij Ma'k van Waay aan het Ro- kïn in Amsterdam toen er zelfs voor het werk van een onbekende mees ter - het wordt toegeschreven aan Cornelis van Heem - uit 'de Vlaamse school, voorstellende een stilleven mot gekookte 'kreeft, f 10.200 werd betaald. Navenante prijzen brachten een stadsgezicht van Springer op, namelijk f 17.000. Een gezicht op een besneeuwd werfje van Schelfhout word verkocht voor f 10.500, een klein doekje van Floris Verster voor f 7200. LONDEN. 20-1. Driekwart van En geland en Wales werd woensdag morgen door een sneeuwstorm onder een witte laag bedekt, waardoor het trein- en wegverkeer 'in vele gebie den grote hinder ondervonden. Tal van auto's strandden en sneeuwploegen, werden ingeschakeld om de wegen vrij te maken. De meeste sneeuw viel in de bergen van Noord-Wales, waar vrijwel alle we gen onberijdbaar werden en het treinverkeer tot een minimum werd teruggebracht. Ook in het grootste deel van Frankrijk sneeuwde 'het woensdag. De zwaarste sneeuwval deed zich voor in de Alpen en 'de Pyreneeën. Premier Marijnen, die naast pre mier Pengel stond, moest de vrien delijke uitnodiging om woensdag een echte „verjarihoso" bij zijn Suri naamse gastheer mee te maken af slaan inverband met het bezoek aan het district Nickerie. Dinsdag heeft de Nederlandse be windsman al kennis gemaakt met het „binnenland" van Suriname toen een bezoek aan Afobaka werd ge bracht. Hij was zeer onder de in druk van hetgeen hij daar te zien gers is overgebracht naar de leerlin gen van de b.l.o.-school, die zullen pogen het kluwen te ontwarren. Is het eenmaal zover dan kunnen ook tot nog toe niet bezochte scholen re kenen op een voorraadje, afkomstig van de dolle woensdagavond, toen pinda's rijgen „in" was. UITHUIZEN, 20-1. Een veertien jarige scholier uit Uithuizen beeft bekend dat 'hij zondagavond vlak voor het station Uithuizen een hou ten dwarsligger dwars op de spoor rails heeft gelegd. De politie neemt aan dat zucht naar sensatie de be weegreden is geweest. Om half ne gen zondagavond botste een diesel- trein die 'kort tevoren uit Roode- school in de richting Groningen was vertrokken bij 'het station Uithuizen op deze dwarsligger. De trein is niet ontspoord. De arrestatie van de jon gen is het resultaat geweest van een systematisch onderzoek. Benoeming bij waterschap Naar wij vernemen is bij Kon. Be sluit tot gezworene van 'het water schap Schouwen-Duiveland, be noemd de beer M. O. Hanse te Haamstede. ZIERIKZEE Het „Eén tegen allen"-bedrag Van gemeentewege deelt men ons mede, dat het van de organiserende omroepvereniging ontvangen bedrag na afloop van het spel: „Één tegen allen", ad f 900,-, is geschonken aan de Stichting Ned. Astmafonds te Utrecht. Zierikzeese Filn\Liga In afwijking van de mededeling op de jongste contactavond van de Zierikzeese Filmliga zij medegedeeld dat op 29 januari weliswaar een Liga-film wordt uitgebracht, maar niet de film: „La Frangaise et L'amour". Deze film komt uit op de reeds eerder vastgestelde datum 16 februari. Plattelandsvrouwen leerden over pottenbakken De vergadering van de afdeling Schouwen van de Ned'. Bond van Plattelandsvrouwen vond plaats in de 'koffiekamer van bet „Huis van Nassau" en stond onder leiding van de vice-pre9id'ente mevrouw Knips, die in het bijzonder enige nieuwe leden verwelkomde en mevr. Braat- Voorhuis, die deze middag een en ander vertelde over bet pottenbak ken. Mevr. Braat i's zelf pottenbak ster en vertelde over dit mooie am bacht, waarbij zij met 'behulp van foto's een en ander verduidelijkte. Na het draaien van de klei tot een vorm, behandelde zij het glazuren, een erg precies werkje, dat wel eens mislukkingen maar dikwijls ook on verwachte mooie resultaten kan op leveren. Ook bij bet bakken van de potten kan men uiteindelijk nog voor verrassingen komen te staan. De temperatuur van de oven speelt bij het bakken een belangrijke rol. Tenslotte beantwoordde mevr. Braat enige vragen en werd een aantal schaaltjes bekeken. Mevr. Krips dankte 'haar voor bet gëboden'e. KERKWERVE Openbare verkoping Woensdagmiddag 20 januari 1965 vond in 'het café K. Bazen te Kerk- werve een openbare verkoping plaats van woning annex café met bijge bouwen, in eigendom toebehorende aan K. Bazen. Voor deze verkoping bestond grote belangstelling. Bij op bod werd het café verkocht voor f 24.000 aan een onbekende koper. KERKNIEUWS Oecumenische klokken AMSTERDAM, 20-1. Even een seintje via de walkie-talkie en tij dens 'de wekelijkse 'middagpauze- diensten in 'de Engels-Hervormde kerk op het Amsterdamse Begijnhof zal bij de aanvang van het „Onze Vader" 'de klokken gaan luiden van de Rooms katholieke Begijnhofkapel die daar vlak tegenover ligt. De pro testantse kerk heeft namelijk wel een toren maar geen klokken en de Rjk. kerk 'heeft wel klokken' maar moet het zonder toren doen. De kos ter va nde Engelse 'kerk zal nu met de walkie-talkie de koster van de kapel kunnen waarschuwen dat hij zijn klokken in werking kan stellen. Het apparaat is een geschenk van een bekende Amsterdamse handelaar in velerlei zaken (Lou Lap) en het werd namens de schenker door de aalmoezenier T. Kl'öeg vanaf het kansel in de Engelse kerk aangebo den aan de heer J. Ingwersen, secre taris-penningmeester van de Stich ting Alledag Kerk, idie deze diensten iedere woensdag houdt. had gekregen. Met grote belangstel ling bekeek hij o.m. het in aanbouw zijnde krachtstation. Minister Marijnen zei, dat hy gaarne de boodschap naar Neder land zou meenemen, dat Suriname zeer hard kan werken, mits het maar de kans krijgt. Hü noemde het Afo baka-projekt „de hoeksteen van de opbouw van Suriname". Later op deze dag werd een bezoek gebracht aan het tx-ansmigratiedorp aan de Klaaskreek, waar bosnegers, afkomstig uit het ondergelopen stuwmeei-gebied, tijdelijk zijn onder gebracht. Premier Marijnen werd hier aller hartelijkst ontvangen. Arm in arm met de bewoners liep hij het dorpje doox\ Nieuwe wijkverpleegster Het bestuur van het Groene Kruis, combinatie Dreischor-Noordgouwe- Kerkwerve heeft met ingang van 18 febi-uari 1965 'benoemd tot wijkver pleegster zr. A. K. Weikmans te Amsterdam. Zr. Werkmans is gebo ren te Warfum (Gr.) en heeft haar opleiding tot verpleegster gehad in het Centi-aal Ziekenhuis te Alkmaar en voor wijkverpleegster bij de Cicsa te Amstei'dam. Zr. Werkman komt in de plaats van zr. F. de Jager welke met ingang van 1 februari 1965 is benoemd tot wijkverpleegster bij het Groene Kruis te Roekan je. Zr. Werkman zal de woning bij het wijkgebouw te Kerkwerve betrek ken. BURGII Kapperssucces Op het concours van Zeeuwse kap- pers, gehouden in hotel „Rotterdam" te Temeuzen, georganiseerd door 'de Bond van Technische Clubs van kappers, behaalde een jongeman uit Burgh een flink succes. De heer J. C. E. Kik werd in de afdeling be diendencompetitie herenvak bevor derd van de eerste naar de tweede ronde door als eerste te eindigen met 320 punten. NIEUWERKERK Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant van de rij'kspolitie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent -de volgende ge vonden voorwerpen: zwarte dames- glacé handschoen, een rijksdaalder en een viertain'd'ige riek. OOSTERLAND Schooljeugd zag Grevelingendam Onder leiding van de 'beide onder wijzers, 'het schoolhoofd de heer Knuijt, en de onderwijzer de heer Bolkenbaas, (hebben de leerlingen uit de drie hoogste klassen van d'e open bare lagere school alhier 'een trip ge maakt naar 'de Deltawerken, i.e. de Grevelingendam. De ouders van verscheidene 'kinderen hadden hun auto's hiervoor ter beschikking ge steld. Het is voor de kinderen een bijzonder leerzaam tripje geworden. Niet alleen werden ze grondig inge licht door een 'lid van de technische dienst van de Deltawerken, ook in het voorlichtingscentrum kregen zij een gedegen kijk op het gigantische werk dat hier wordt uitgevo-erd. Zij waren ook nog in de gelegenheid de laatste gondels te zien „varen" langs de kabel en op welke manier de dichting van het laatste stroomgat haid plaats gevonden. Al met al een leerzame excursie voor de leerlin gen. die nog lang in de gedachten der kinderen zal voortleven. BRUINISSE In iedere woning een douche Het gemeentebestuur van Bruinis- se heeft aan alle 'inwoners een cir culaire 'gezonden, waarin op de mo gelijkheid wordt gewezen, een dou- ohe in de woning te laten aanbren gen tegen vermindei-d'e prijs. Boven de thans geldende premie van f 267 voor een te 'bouwen ruimte en f 133 voor het aanbrengen van een douche in een reeds toestaande ruimte wil men nog een extra toeslag 'versti-ek- ken, maar men wil graag eerst op gave wie voor deze douche-aanleg geïnteresseerd is, teneinde de finan ciële consequenties te 'kunnen over zien. Een en ander vindt zijn oor zaak in het feit, dat men het ge meentelijk badhuis, 'dat ieder jaar een steeds groter verlies oplevert, gaarne definitief wil sluiten. Men wil dit echter niet doen, zolang het badhuis nog duidelijk in een be hoefte blijkt te voorzien. BRUINISSE Loopplank brak, schipper viel tussen wal en schip Toen de heer J. K. uit Werken dam, schipper op de vlet „Barry" van de firma van Oord, zich maan dagavond aan boord van zijn scheep je wilde begeven, dat in de vissers- haven te Bruin'isse lag, 'brak de loop plank en K. kwam in letterlijke zin tussen wal en schip terecht. Uiter aard is er 's avonds half elf niemand meer op de 'haven, maar gelukkig werd zijn hulpgeroep gehoord door sdhipper de Graaf uit Ouddorp, die met zijn schip „Onderneming" in d'e haven ligt om graan te laden. Schip per de Graaf mocht 'het genoegen smaken, zij het dan met veel moeite om de vletsc'hipper uit Werkendam, hulp te 'bieden en zo van een wisse dood te redden, want hij zou zeker verdronken zijn, als hij 'het touw waaraan 'hij zich vast geklemd had, had moeten loslaten en dit zou spoe dig zijn gebeurd als 'de Graai het ge roep niet, had gehoord'. De Werken dammer had zich zodanig tijdens zijn val 'bezeerd, dat hij in de ongeval lenwet moest worden opgenomen. Het Europese parlement heeft woensdag een oproep gericht aan de regeringen van de zes landen der Europese Gemeenschap om spoedig bü'cen te komen ten einde een con crete impuls te geven aan de op bouw van een democratisch en fede raal Europa. ANNA-JACOBAPOLDER N.C.V.B.-vergadering De afdeling Anna Jacobapolder van de N.C.V.B. hield haar jaarvergade ring onder leiding van mej. J. van Striem Na de jaarverslagen wissel den zang van het 'koortje, reciteren, improviseren en hersengymnastiek elkaar af. De presidente las een schetsje voor. nl. „De dominees vrouw" van ds. J. H. de Groot. In de pauze werden loten verkocht voor de pakjes die de leden hadden mee gebracht. De opbrengst hiervan heeft de kas weer versterkt. Philips heelt de 250.000ste EINDHOVEN, 20-1, De 38-jarige René Migneaux te Lommei (België) is gehuldigd, omdat hij de 250.000ste employé is van het Philipsconcern. De heer Migneaux, vader van vijf kinderen, is werkzaam in de glas- trekkerij van het Bhilipsbedrijf in Lommei, een dorp van bijna 20.000 inwoners in de Belgische Kempen op ongeveer 30 km. van Eindhoven. DIVERSE BERICHTEN Oscar Hammei-stein, de auteur van „Oklahoma" en „South Pacific" heeft een vermogen van ruim 614 miljoen dollar nagelaten. Hammer- stein stierf in 1960. b Het bureau van de Algerijnse president heeft bekend 'gemaakt, dat de bevelhebber van de contrarevolu- tionaii-e eenheden in het berggebied in het noorden van Constantino, Moessa Hassanii, ziöhzelf ter 'beschik king van de autoriteiten heeft ge steld. President Tito van Zuidslavië heeft president Johnson ter gelegen heid van diens installatie zijn beste wensen voor diens gezondheid en succes doen toekomen. In zijn tele gram sprak de Zuidslavische presi dent de overtuiging uit, dat de be trekkingen tussen zijn land en de Verenigde Staten zioh verder suc cesvol zullen ontwikkelen. b De Egyptische nationale vergade ring heeft woensdagavond president Nasser opnieuw kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezing in maart a.s. a Vijf .bergbeklimmers uit Buenos Aires worden sinds 27 december ver mist in de Andes. Zij trokken toen het gebergte in met 'het plan de 7000 meter hoge berg Aconcagua langs de WARSCHAU. De leiders van de zeven bij het Warchaupact aangeslo ten landen zijn woensdag, 'aöht uur lang achter gesloten deuren bijeen geweest. Over ihet verloop van deze eerste zitting is slechts 'bekend, d'at de leider van 'de Poolse communisti sche partij, Gomulka, de openings rede uitsprak. PARIJS. President de Gaulle heeft aan president Johnson een telegram met gelukwensen gezonden ter gele genheid van diens installatie tot president der Verenigde Staten. BUSSUM. Uit een villa aan de Brediusweg te Bussum, bewoond door de heer S. Keyzer, zijn drie al bums met kostbare postzegels uit het voormalig Brits-Indië en Hong kong en uit de vroegere Duitse kolo niën en de oude Duitse staten (ge zamenlijke waarde f 16.000,als mede specialiteiten, gestolen. DEN HAAG. Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. 'de Prins der Ne derlanden hebben op paleis Soest- dijk een afscheidslunch aangeboden aan de oud-gouverneur van Surina me, zijne excellentie A. Currie en mevrouw Currie. BEN HAAG. Mr. H. L. de Vries is bü Kon. Besluit van 18 januari benoemd tot gouverneur van Suri name. Hij zal als zodanig optreden met ingang van de dag waarop hij zijn ambt in Suriname aanvaardt. STRAATSBURG, 20-1. Dr. S. L. Mansholt heeft woensdag in het Europese parlement te Straatsburg verslag uitgebracht over de decem- bermarathon van de E.E.G.-minis- ters en daarbij de verwachting uit gesproken dat de consequenties er van voor de Europese consument niet erg groot zullen zyn. Alleen in Nederland en Frankryk zal men over ruim twee jaar zekere prijsstij gingen kunnen verwachten als ge volg van de Europese graanprijs, die hoger is dan de huidige nationale. De invloed van de kosten der grond stoffen op de kosten van levenson derhoud wordt echter steeds klei ner, zo zei hij. Dr. Mansholt verklaarde enigszins bezorgd te zijn over de toeneming van de verbouw van zadhte tarwe binnen de gemeenschap. Hij waar schuwde dat men bij de jaarlijkse Europese prijsstelling ernaar zal moeten streven de grotere voorkeur van de boeren in deze richting te corrigeren. Voorts zette 'hij uiteen dat versterking van de bescherming in de sector groenten en fruit nodig is, omdat dze bescherming wordt verwaarloosd vergoleken met de graansector. Dr. Mansholt noem'de het on begrijpelijk 'dat die regeringen die ZIJPE, 20-1. Ondanks de waar schuwingen die door het A.N.P. aan de scheepvaart ivaren gegeven, dat in de nacht van dinsdag op woens dag 19 op 20 januari in het Zijpc stroommetingen voor de Rijkswater staat zouden worden verricht, waar voor de nodige voorzichtigheid werd gevraagd, is een der schepen waar mee deze metingen werden verricht, de „Orisant", toch aangevaren, door het Belgische motorschip „Banzi- stad", een schip (z.g. hardloper) van pl.m. 1000 ton. Dit is te onbegrijpelijker omdat het lichte maan was en de scheepjes die de metingen verrichtten van de vereiste lichten waren voorzien. Wel moet worden toegegeven, dat het schip dat voor de stroom voer, na tuurlijk door de harde vloedsti'oom moeilijk bestuurbaar was en enigs zins uit zijn roer kan zijn gelopen. Het schip schijnt eerst de anker-- SPORT VOETBAL K.N.V.B. Dit jaar geen jeugdtournooi Blijkens een .mededeling van de jeugdcommissie van de KNVB afde ling Zeeland was id'e belangstelling voor een plan om rayonsgewijze dia's te laten vertonen voor de A-junio- ren en de grootste B-junioren zo ge ring, dat ihet teleurstellende besluit moest worden genomen deze bijeen komsten niet te doen plaats vinden. Er werd' noodgedwongen nog een tweede, minder prettig, besluit ge nomen. Het gering aantal verenigin gen dat vorig jaar beeft ingeschre ven voor ihet bekende massale jeugd- toemooi op hemelvaax-tsdag, beeft de jeugdcommissie 'doen toesluiten dit jaar van het organiseren van dit toernooi af te zien. Men overweegt nu de mogelijkheid om hemelvaax-ts dag te benutten voor 'het organiser-en van een pupillentoernooi. Voorts besloot de jeugdcommissie, zo mogelijk, een na-competitie voor de kampioenselftaMen in de junio- rengroepen A en B in Zeeland te or ganiseren, terwijl na afloop van de normale j unioren'competitie rayons gewijze met een pupillencompetitie zal worden begonnen. zo warm lopen voor de gemeen- schappelij ke landbouwpolitiek niet de consequentie 'hieruit trekken en 9nel streven naar een gemeenschappelijke handelspo litiek als logisdhe aanvulling erop. Voorts 'hoopte bij op een zodanige geleidelijke ontwikkeling in de ko mende jaren dat de E.E.G. de gele genheid zou hebben te redresseren waar dat nodig 'is. Het. Europese pai-lement heeft na deze inleiding zijn instemming be tuigd met de afspraak van de E.E. G.-ministei's, dat de Europese markt- verordening van groenten en fruit zal worden aangepast, teneinde idle sector (voornamelijk 'de Italiaanse sinaasappelen en eitroenen) een gro tere bescherming te 'kunnen geven tegen invoer van 'buiten de E.E.G. Het parlement vertelaarde echter •een ontwerp dat de E.E.G.-commis sie voor deze aanpassing heeft ge maakt, onvoldoende te achten. Van Nederlandse en Duitse zijde is te gen deze uitspraak, vergeefs, ernstig verzet aangetekend. Positie der fruitkwekers Zo verklaarde de Nederlandse li beraal J. Baas, dat tie voorgestelde bescherming ihet eigenlijke px-obleem dat wil zeggen fouten en tekortko- kettingen van de Ox-isant te hebben geraakt (anker en ketting gingen op 27 meter verloren) en voor daarop de Oi'isant aan, maar omdat dit schip toen los van zijn anker was, werd het wel beschadigd, maar niet ernstig, omdat het de schok kon op vangen. Een geluk was ook dat het juist de Orisant was, die werd aangeva- ren; een groter en stevig schip van de meetdienst, dat wel een stootje kan verdragen. Was een der andere kleinere scheepjes geraakt, dan wa rende gevolgen stellig ernsetiger ge weest. LONDEN, 20-1. De Britse premier heeft de Franse regering doen we ten, dat Engeland besloten heeft zijn verplichtingen na te komen op .grond van het Frans-Britse verdrag aan gaande -het Concorde-project. Dit heeft de Britse minister van lucht vaart, Roy Jenkins, in het Lagerhuis bekend 'gemaakt. De Britse regering was zeer onder de indruk van ihet vertrouwen van zijn Franse deelgenoten, maar blijft in zekere mate sceptisch wat de fi nanciële en economische aspecten van het project aangaat. Reddende sprong op het nippertje ROTTERDAM, 20-1. Arie Mul, een 38-jarige spoorwegmonteur uit Gou da, heeft woensdag een hoogst on aangenaam avontuur 'beleefd, toen hij bezig was met 'een karwei aan de bovenleiding van d'e lijn Maassluis- Hoek van Holland. Om even over elf versplinterde de Austria-expi-ess, die met een snelheid van 120 km./u. uit de richting Maassluis kwam aan rijden, de ladderwagen waarop hij zat. Dat gebeui'de luttele seconden nadat de monteur, die door een op de spoorlijn staande collega voor het gevaar was gewaax-schuwd, de top van de ladder met een noodsprong te verlaten. Hij brak daarbij een arm en een 'been. De Austria-express kreeg een vertraging va ntwdntig minuten. mingen in de groenten- en fruissec- tor in Italië, versluiert. Hij waar schuwde dat men met deze poging de sociale positie van groenten- en fruittelers in andere igemeenschaps- landen zou ondergraven zonder het gestelde doel in Italië te bereiken. Ir. P. J. Lardinois (K.V.P.) wilde zich niet verzetten tegen het hono reren van afspxaken die onderdeel wax-en van het Brusselse akkoord, maar de commissievoorstellen hiel den volgens hem geen rekening met de specifieke eigenschappen van de groente- en fruitmarkt. Ir. H. Vre- del'iinig (P.v.d.A.) ten slotte wees on der meer op het gevaar van tegen maatregelen vaxx andere landen en 'het ontstaan van 'een spinazie- of appeloorlog, zoals nxen ï-edds een keer een kippenoorlog met de Ver enigde Staten 'heeft gehad. Vrouwen- wereldgebedsdag Op vrijdag 5 maart a.s. wordt de Vrouwenwei'eldgebedsdag wederom over de gehele wereld gehouden. Het onderwerp van de liturgie is: „Wat vx-aagt God van de mens". Ook de jeugd zal zich op die dag in woord, gebed en vertelling met het zelfde onderwerp bezig houden. „Eén tegen allen"-pinda-slingers voor Schonwen-Duivelandse vogels Waarschuwing legen teveel tarwe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6