Waarom rijdt deze auto zo prettig? Vergadering C.M.M.C.-af delingen Bruinisse en Oosterland Massale dood van lijsters Kindje verkouden DAMPO JUBILERENDE ADJUDANT A. PIPPING WERD GEHULDIGD ZIERIKZFESCHE NIEUWSBODE Uuadcrdïg 21 januari 1965 Nr. 19721 kleintjes ui\ ket bit\r\c. Voor <le melk worden drie klassen ingesteld Uiit tvl^oAd Ingezonden mededeling OOSTERLAND, 19-1. Maandag avond vergaderde in „De Blauwe Keet" de afdelingen Bruinisse en Oosterland van de onder leiding van de heer D. Eveleens te Zierikzee. De heer Eveleens gaf een over zicht van het jaar 1964. In de plaats van de assistent de heer Beene kwam de heer Visser, Het ledental bleef met 518 vrijwel constant. Afgeleid uit de melkplas, die in de fabriek te Zierikzee terecht 'kwam, zal waar schijnlijk sprake zijn van een kleine teruggang van de melkveebezetting. Aangevoerd werden aan de fabriek te Zierikzee resp. in 1962, 1963 en 1964 11 miljoen, 10% miljoen en'bij na 10 V2 miljoen liter. De te Zierikzee gehouden fokvee- dag werd een feestelijke dag, maar financieel voordeel werd door de C.M.M.C. niet geboekt. Deze en an dere tegenvallers waren oorzaak, dat de rekening met een nadelig saldo sloot. Dit tekort zal van het kapi taal worden afgeschreven, maar voor 1965 zal een contributieverhoging noodzakelijk zijn. Deze contributie is nu gesteld op 12 cent per 100 kg. melk, zowel voor de boer als voor de fabriek, terwijl de slijters 10 cent peT 100 kg. zullen moeten gaan be talen. De fokvereniging Sohouwen-Dui- veland kreeg in het jaar 1964 zijn beslag. Aan opfokverencging, contro levereniging en ter aanmoediging van de keuringen werden de beken de subsidies 'gegeven. Schouwen-Duiveland valt nu on der het regionaal bureau te Breda en dat gaat in 1965 andere eisen stel len. Protesten mochten niet baten. Drie klassen Er komen nu voor de melk drie klassen. De best geprimeerde melk krijgt 1 cent extra. Daarnaast komt klasse 2, voor melk dat noch een premie noüh een korting krijgt, ter wijl melk die niet aan de eisen vol doet, met 1 cent per kg. wordt ge kort. Na drie perioden in de laagste klasse te zijn geplaatst zonder dat er verbetering optreedt, wordt de korting op de kilopi-ijs 2 cent. Wie een conserveringsmiddel gebruikt komt onverbiddelijk in klasse III te recht. Daaruit kan men naar een hogere klasse promoveren door een tweetal perioden melk geleverd te hebber, dat aan de 'gestelde eisen voldoet. Of in 1965 weer pi'edikaten voor hygiënische melkwiwninig zullen uit gereikt worden, zal nader worden bezien. De heer Eveleens had uitgerekend, dat de beloning voor 'de Schouwen- Duivelandse 'boer de laatste jaren steeds slechter werd. Immers waar om mag de Sdhouwen-Duivelandse boer geen loon verdienen, dat in de betrokken bedrijfstak geldig is, met inachtneming van extra betaling van overwerk enz. Berekening van extra beloning voor overwerk, zaterdag en zondagwerk past 'het Landbouw Economisah Instituut bij het bereke nen van de kostprijs van de melk echter niet toe. Doet men dit wel, dan 'komt men tot de volgende ver houding. Uitbetaalde prijs tegenover kostprijs: in de jaren 1957-'58-'59 ge middeld IV2 cent te laag, 1960-'61 3 cent te laag en 1962-'63 4 cent te Een steeds verder gaande ver slechtering, die het bestuur aan het denken zette. Naast de V.Z.- prijs die aan de boeren op bet eiland wordt uitbetaald is er ook nog een gemiddelde P.Z.-prijs of de prijs die het ProduktsChap aanhoudt. Een nieuwe berekening toonde aan dat de Schouwen-Duivelandse boer oGk dan in het na'deel lag; het te overbruggen verschil werd veel gro ter. Het groeide uit van 0.2 cent tot 0.6 cent in 1963, in 1964 werd de si tuatie weer iets beter, 'het werd nu weer 0.4 cent, maar het bevredigt nog niet dat de prijs 'hier lager is dan in andere delen van ons land. Het vervooer Het melkvervoer op ons eiland werd een steeds grote slokop, van daar dat het bestuur daaraan veel aandacht besteedde. Het resulteerde in de instelling van een vervoers- commissie, die het vraagstuk gron dig aanpakte, naar Brabant ging om de kosten van vervoer te vergelij ken en die een lijvig rapport daar over uitbracht, met als gevolg, dat de vervoersprijs niet steeg, ondanks een duidelijke tendens tot prijsver hoging. Rond Zierikzee en in een deel van MiddensChouwen werd overgescha keld op tractorvervoer, en voor de overige melkrijders werden nieuwe trajecten vastgesteld. Wederzijds werden rechten en verplichtingen beter schriftelijk vastgelegd. Verantwoorde melkprijs Een andere belangrijke kwestie, die het bestuur steeds bezig houdt is die van een verantwoorde melk prijs en hier verkeert Schouwen- Duiveland in het nadeel, dat de V.Z. een particulier bedrijf is, dat op tijd moet zorgen voor behoorlijke af schrijving en investering in nieuwe machines. Een coöperatieve fabriek moet dat natuurlijk ook wel, maai bij het fourneren van 'het kapitaal hiervoor heeft de boer toch het idee, dat men investeert in zijn eigen fa briek. De V.Z. geeft en dat is van een particulier bedrijf wel begrijpe lijk, geen inzage in zijn boeken en de beweringen van de V.Z. over ho ge of hogere kosten dan elders in het land moeten dus op grond van het gezegde worden aangenomen. Dat impliceert niet, dat men wat be weerd wordt niet gelooft, maar het boekenonderzoek zou wellicht aan leiding kunnen geven tot besparin gen in bepaalde sectoren die aan de boer ten goede zouden kunnen ko men. Overigens wordt alles wat mo gelijk is gedaan om de belangen van de boeren tegenover de V.Z. te ver dedigen, al mag niet worden ver heeld, dat de laatste nabetaling be slist teleur stelde. Wel kwam de fabriek enigs zins tegoed aan de slijters, die klachten hadden over een te ge ringe winstmarge. Bij onderzoek 'bleek, dat 'bij ide slijters de melik- produkten 'meer reden tot tevre denheid geven, dan de bijpro- 'dukten. De heer Eveleens waarschuwde zijn gehoor -met de uitroep: „Laten de boeren geen slijtertje gaan spe len, maar laat elk op zijn terrein blijven". Waar dit niet langer kon, was op de campings in de Westhoek. De slijters konden hier de leverantie niet behoorlijk verzorgen, deze leve rantie is nu in 'handen gegeven van de fabriek en deze regeling is voor alle partijen bevredigend', al is het nadeel dat in dit geval de fabriek noodgedwongen moest komen op het terrein van de slijters. Wonderbaarlijk jaar Na het gloedvolle betoog van de heer Eveleens, sprak de heer C. Zee, secretaris van de Zeeuwse Mel'kfe- deratie, die 1964 een wonderbaarlijk jaar noemde. Als gevolg van de slechte melkprijs verwachtte men een terugloop van de aangevoerde melk, omdat de melkveestapel zou worden ingekrompen en worden ver vangen door de mesterij, die begin 1964 betere perspectieven bood. De verwachtingen werden bewaarheid voor wat de eerste helft van 'het jaar betrof. Het eerste kwartaal van 1964 gaf een teruggang te zien van 6 pet., maar het vierde kwartaal overtrof zijn voorganger van 1963 met 8 pet. Ondanks inkrimping van de veesta pel dus een gelijk 'blijvende melk- produktie over het gehele jaar ge rekend. In 1964 was de prijs onder meer voor boter beter dan in 1963, er moest zelfs Amerikaanse en Franse boter worden geïmporteerd om in de binnenlandse behoefte te voor zien, terwijl in Nederland als het grootste zuivelexporterende land ter wereld, andere jaren de boter moest worden geruimd met grote verliezen en als koelhuisboter ibeneden kost prijs moest worden verkocht. Was de export dus vrij gun stig, kenmerkend was de ver mindering yan het boterverbruik in eigen land. De Nederlandse huisvrouw reageert op iedei-e prijsstijging van de boter, met over te stappen op margarine. In 1964 werden drie prijsverho gingen voor consumptiemei k door gevoerd en hierop reageerde de Ne derlandse bevolking door daling van het melkverbruik. Om de melkprijs vast te stellen werden verschillende prijzen vastge steld, maar het voornaamste is wat krijgt de boer. In 1963 kreeg de boer 32 cent per kg. melk van 3.7 procent vet, in 1964 -1965 zal de uitenidelijke prijs zeer waarschijnlijk zijn 31 Vi cent per kg van 3.7 procent vet. Schouwen-Dui- veland is in het voordeel omdat de melk gemiddeld meer vet bevat dan 3.7 procent. Op de industriemelk krijgt men nog 8 cent per kg toeslag uit het Egalisatie fonds voor de Landbouw, maar ook dit zal een aflopend ka rakter moeten hebben. Men streeft er naar de subsidies af te schaffen. Huishoudelijke zaken De heer Joh. de Jonge, Bruinisse en B. Hage, Oosterland, werden als bestuurslid herkozen met algemene stemmen. De heer W. L. van 't Noordende, Bruinisse vond dat de melkauto in de wintermaanden te vroeg op het erf komt. Een boer met een aanzien lijk aantal koeien is dan nog niet klaar met melken. De heer Hoogen- bcom, directeur van de V.Z. te Zie rikzee, zegde toe de auto een half uur later te zullen laten vertrekken, welke geste zeer door de aanwezigen werd gewaardeerd. De heer Jac. de Jonge, Bruinisse vroeg nadere inlichtingen over de weigering van het L.E.I. om over uren voor de boer in rekening te nemen. De heer van 't Noordende vreesde bevuiling van de melk in de onder ste bussen, als beslikte bussen op een vrachtauto boven op elkaar worden gezet, maar deze mening werd dooi de heer Eveleens niet gedeeld, om dat eerder genomen proeven hadden uitgewezen, dat zulks niet het geval is. De heer Eveleens sloot met een hartelijk dankwoord, voor het pret tige verloop van de vergadering. LISSABON, 20-1. In 'de omgeving van Moura, 150 km. ten zuiden van Lissabon, zijn 7.000 lijsters afgescho ten, die de olijven tuinen bedreigden. Vele vogels waren geringd en ble ken afkomstig te zijin uit Nederland, Finland en Noorwegen. De plaatse lijke bevolking iheeft ze opgegeten. Ingezonden mededeling m dan net als bij ma aamm dan net als bij Vader en Moeder Bark wordt museum De viermastbark „Passat", één van de laatste Duitse' grote zeilschepen zal niet worden gesloopt maar als museum aanzien verwer ven. Men heeft het plan, op het bijna 54 jaar oude, 3181 brutoregisterton grote zeil schip scheepsmodellen en werktuigen uit de geschie denis van de Duitse zee vaart bijeen te brengen. Toen in september 1957 het zusterschip Pamirtijdens een wervelstorm in de At lantische oceaan verging en slechts zes van de 86 opva renden gered werden, en toen ook de „Passat" het zelfde jaar in moeilijkhe den geraakte, wilde men de bark al slopen. Zij kreeg echter in de haven van Travemiinde een vaste lig plaats en werd als zeevaart school ingericht. Daar er in de omgeving te weinig leer lingen waren, ontstond het mitieumplan. ROERMOND. Tien jaar gevan genisstraf met aftrek van voorar rest heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Roermond, mr. W. Bartels, geëist tegen de 32-jarige, autospuiter R. B. uit Krommenie wegens doodslag op de 25-jarige F. van der Aakster uit Alkmaar. ROTTERDAM. Een felle brand heeft de montagehal en de spuiterij van de meubelfabriek Everest N.V. aan de Nassauhaven in Rotterdam grondig vernield. De brand in dit oude deel van Rotterdam was zo hevig dat de brandweer groot alarm gaf en alle beschikbare materiaal en personeel naar de Nassauhaven dirigeerde. DEN HAAG. Een op woensdag ingegane douanestaking in Italië heeft de Nederlandse export van vee en vlees naar Italië sedert maandag j.l. lamgelegd. De handel in vette kalveren heeft in dit ver band maandag op de grootste kal vermarkt in Nederland, Barneveld, grote financiële verliezen geleden. De prijzen lagen gemiddeld f 0,40 per kg lager dan waarop de handel had gerekend. DRIEBERGEN. De Driebergense politie heeft drie knapen ingerekend die zich in de afgelopen maanden hebben schuldig gemaakt aan een groot aantal inbraken in de wijde omgeving. De initialen van de jon gens zijn J. P. H., F. V. D. en Q. Zij varieren in leeftijd van 15 tot 21 jaar. GRONINGEN. Nederland zou best een eigen satelliet voor ruimte onderzoek kunnen lanceren. Dit is de mening van de nieuw-benoemde lector in de sterrenkundige experi menteertechniek aan de universiteit van Groningen, dr. J. Borgman. RAAMSDONKSVEER. Op de rijksweg Breda-Gorinchem onder de gemeente Raamsdonksveer, zijn twee vrachtauto's met aanhangwa gen met elkaar in botsing gekomen, waarbij de chauffeur van een dei- wagens, de 40-jarige heer J. F. Wir- ke uit Gilze-Rijen, om het leven is gekomen. DEN HAAG. Z. K. H. prins Bern- hard zal op 24 februari in het Olympisch stadion de wedstrijd DWS - Vasas Gyoer in de kwartfi nales van de Europa cup komen bij wonen. AMSTERDAM. De rijksuniversi teit te Gent heeft het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte ver leend aan prof. dr. G. Suiveling te Hilversum, gewoon hoogleraar in de Nederlandse letterkunde en taal beheersing aan de universiteit van Amsterdam. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van de inauguratie van Lyndon B. Johnson als president van de Ver enigde Staten heeft de N. V. Konin klijke begeer een penning geslagen. Deze penning behoort tot de serie „Strijders voor vrijheid en vrede", in welke serie reeds penningen zijn verschenen van Churchill, Martin Luther King en Kennedy. DEN HAAG. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. J. H. Grosheide, ont vangt vandaag (donderdag) 21 jan uari a.s. het 500.000ste exemplaar van het boekje „Volk in verdruk king en verzet", geschreven door J. W. Rengelink en I. Mug. De voorzit ter van het nationale 5-mei comité, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, zal de staatsseci-etaris het boekje aanbie den op diens ministerie. ASTEN. Het tienjarig dochtertje vam de landbouwer A. Vinken te Asten-Heusden is door een vracht wagen aangereden. Het kind over leed ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. ALMELO. Op weg van de kleu terschool naar huis is de 5-jarige Henk Weijers vlak voor een uit een inrit komende vrachtauto langs ge lopen. Het ventje, dat door de be stuurder niet werd opgemerkt, kwam onder de wielen terecht en overleed korte tijd later. Gewoon omdat deze automobilist zich meer fit voelt dan andere. En zijn geheim schuilt in het dashboardkastje Daar ligt altijd een rol King. Heerlijk frisse King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagen als uw papieren. Vergadering gemeenteraad Zierikzee 28 januari ZIERIKZEE, 20-1. Op donderdag 28 januari a.s. wordt 'een vergade ring gehouden van 'de gemeenteraad. De agenda telt een dertiental pun ten, w.o. als voornaamste de behan deling van de gemeentebegroting 1965, de begroting van 'het gasbedrijf 1965, de begroting van de Volikskre- ■dietbank en de le t.m. de 18e wijzi ging van 'de gemeentebegroting 1965 en de le wijziging van de begroting gasbedrijf 1965. In verband met 'het saneringsplan en 'hierover eerder in de raad ge maakte opmerkingen deelt het col lege in een schrijven mede dat de totale aartkopen voor de aangekoch te percelen t.b.v. het saneringsplan tot nu toe bedroeg f 274.255,25, ter wijl in totaal 17.726 mL\ grond in eigendom werd verkregen. Hieraan wordt toegevoegd dat inmiddels een aanvang is gemaakt met de eigena ren van de nog niet gekochte per celen in het te saneren gebied aan te schrijven met het verzoek hun eigendommen aan de gemeente te verkopen en een vraagprijs op te geven. Voorgesteld wordt de onbe- woonbaarverklaring van het pand Wevers hoek 7 op te heffen, i.v.m. verbouwing tot garage, waardoor het 'karakter van woning is verloren gegaan. De heer M. Dieloman heeft ont slag gevraagd al's lid van de com missie tot wering van schoolverzuim. Ter vooraiening in deze vakature is de volgende aanbeveling opgemaakt: C. J. Verheule, hoofd chr. lagere school; mej. C. N. van Liere, direc trice landbouwhuishoudschool. Voor het instellen van een advies commissie zal worden overgegaan tot benoeming van de leden dei- commissie. Voorgesteld wordt de volgende leden te 'benoemen1: mevr. J. P. v. d. Werve-Sohouls, C. J. Coumou, A. Jonker, mr. K. A. Keu- ning en J. G. L. Simmers. Van de Staat is 'bij de gemeente in onderhoud gebracht een gedeelte van de rijksweg (Julianastraat) groot 2.49.30 ha. Voor deze eigendomsover dracht wordt de gemeente als tegen prestatie in rekening gebracht een som van f 350. In verband met een herziening van het Uitbreidingsplan Malta I heeft er een 'herberekening plaats gehad van de exploitatie en moeten de uitgifteprijzen van een aantal kavels worden verhoogd. Voorgesteld wordt de nieuwe uitgif teprijzen van de grond in Malta vast te stellen. Verder wordt de raad verzocht de vaststelling van 'het bedrag per leer ling voor het openbaar, gewoon la ger en uitgebreid lager onderwijs voor 1965, zijnde respektievelijk: f 72,04 en f 94,20. Plechtigheid in Bruse raadszaal BRUINISSE, 19-1. Tijdens een bijeenkomst in de raadszaal is de groepscommandant der rijkspolitie, adjudant A. Pipping, hartelijk ge huldigd, in verband met zijn zilve ren jubileum. Op deze bijeenkomst waren c.m. aanwezig de districts commandant Zeeland der rijkspolitie de overste A. J. van Thiel, mej. mr. C. A. Mculendjjk, officier voor jeugdzaken bij de rijkspolitie te Mid delburg, de groepscommandanten van Schouwen-Duiveland en 't per soneel van de groep Bruinisse. Van hun belangstelling gaven verder blijk het college van b. en w. van Brui nisse en de burgemeesters van Dui- velard en St.-Philipsland. In de huldiging werd ook betrokken mevr. Pipping, met haar jubilerende echt genoot en twee dochters, aanwezig in de raadszaal. In zijn toespraak wees burgemees ter van de Linde op een tweetal pluspunten in het leven van de ju bilerende adjudant, n.l. te leven in een harmonisch gezin en de eigen schap zich volledig te kunnen con centreren achter zijn bureau. Bo vendien vond spr. het belangrijk dat adjudant Pipping zich volledig heeft kunnen aanpassen bij de Bruse men taliteit, die nu eenmaal wars is van gezagsverheerlijking. Door het inne men van een ruim standpunt, heeft de jubilaris een plaats in die ge meenschap veroverd, zo vervolgde de burgemeester, die in dit verband ook wees op de steeds meer belang stelling trekkende verkeerscursus- sen, die op ieders waardering recht hebben. Fortuinlijke loopbaan Overste Van Thiel memoreerde en kele feiten en data uit de loopbaan van adjudant Pipping, een loopbaan, die hij bijzonder fortuinlijk noemde. Uit zijn toespraak bleek dat er ook bjj zyn superieuren grote waardering bestaat voor het werk van de Bruse adjudant. Burgemeester A. A. van Eelen achtte het een voorrecht dat het con tact tussen burgerlijke gemeente en de politie-autoriteiten niet zo inten sief is, want hieruit valt te conclu deren dat het rustig wonen is in het oostelijk deel van Duiveland. Spr. trok een vergelijking tussen vroeger en nu op politioneel vlak en herin nerde aan de groeiende voorlichten de taak van de politie. Zo is in Den Haag van politiewege een voorlich tingsbureau geopend, waar het pu bliek met allerlei moeilijkheden kan worden geholpen. Andere sprekers Burgemeester de Jonge van Sint Philipsland herinnerde aan de zware taak van de politie, tijdens de wa tersnood. Opperwachtmeester W. A. Bruggeman deed de gelukwensen aan zijn commandant vergezeld gaan van een barometer. Mevr. Pipping mocht een ruiker bloemen in ont vangst nemen. Namens staf en groepscomman danten op Schouwen-Duiveland sprak adjudant M ,A. Stegeman. Hij herinnerde er aan dat de jubilaris als één der jongslen in Nederland tot adjudant was bevorderd op 1 januari 1960. Zijn gelukwensen deed hij vergezeld gaan van een geschenk in de vorm van een schemerlamp. Opperwachtmeester J. van der Wen de te Nieuwerkerk sprak namens de Bond van Chr. Politie-ambtenaren in Nederland, waarvan adjudant Pipping sinds 1946 lid is. Reeds twee maal werd de jubilaris tot voorzit ter gekozen. Laatste spreker was de resei-ve-wachtmeester le klasse A. Geluk, met reserve-wachtmeester Van der Maas te Oosterland aanwe zig. Dankwoorden Adjudant Pipping dankte alle spre kers tenslotte persoonlijk, zowel voor de waarderende woorden, maar ook voor de stoffelijke blijken van be langstelling. Overste van Thiel en opperwachtmeester van der Meijden boden beiden een enveloppe met in houd aan, terwijl laatstgenoemde ook nog een boekenbon overhandigde. Groepscommandanten en reserve- personeel hadden hun waardering ook nog met bloemen vertolkt, maai de jubilaris bracht vooral dan aan God, die hem deze 25 jaar ook had geleid. Burgemeester C. H. van de Linde sloot tenslotte de uiterst stijlvolle -huldigingsbijeenkomst. De gehouden receptie in het Ned. Herv. verenigingsgebouw, was an dermaal een manifestatie van waar dering voor het werk en de persoon van adjudant Pippnig, zich uitende in vele felicitaties,' cadeaux en bloe men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5