President Johnson van de V.S. werd beëdigd en geïnstalleerd tuinder De nieuwe C.A.O. in de metaal Politieke moeilijkheden in België Jongeren demonstreren tegen woningnood GESPREK ERHARD-DE GAULLE Met huifkar op schip naar Amerika Churchill is zeer zwak Rode top bijeen te Warschau De school-t.v. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 januari 1965 121ste jaargang Nr. 19721 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewakken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M, J. Bij de VaaIe, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer Het subsidiebeleid der gemeente Zierikzee IV vier jaar zijn ingegaan Geschenk voor prinses Irene WASHINGTON, 20-1. Met het af leggen van de eed: „Ik zweer plech tig het ambt van president der Ver enigde Staten nauwgezet te zullen bekleden en naar beste vermogen de grondwet van de Verenigde Sta ten te zullen naleven, beschermen en verdedigen", heeft Lyndon B. Johnson woensdag in Washington z(jn eerste volledige ambtstermijn als president aanvaard. Kerkklokken begonnen te luiden toen de nieuwe president, de linker hand op de bijbel en de rechter hoog opgeheven, het uitspreken van de eedsformule had beëindigd. De bij bel, een geschenk van zijn moeder van twaalf jaar her, was dezelfde als die, waarop de nieuwe president vier jaar geleden, de eed bij zijn installatie als vice-president aflegde. De eed werd afgenomen door Earl Warren, de hoogste rechter in de Verenigde Staten. Blootshoofds en zonder overjas, ondanks het kille, vochtige weer, herhaalde president Johnson woord voor woord de door rechter Warren uitgesproken eedsformule, gadege slagen door zijn vlak achter hem staande vrouw, lady Bird Johnson. Onmiddellijk na het einde van de plechtigheid brak een applaus los van dc aanwezige leden van het congres, hoge ambtenaren en diplo maten. De plechtigheid werd besloten met het uitspreken door president John son van een korte installatierede. Beëdiging vice-president Alvorens president Johnson de eed aflegde was eerst senator Humphrey tot vice-president beëdigd. Dit ge schiedde door John McCormack, de voorzitter van het huis van afge vaardigden, die gedurende de afge lopen veertien maanden, toen de Verenigde Staten geen vice-president Ingezonden mededeling Ik kweek de groenten van California's groentesoep. Denk niet dat ze daar de bloemkolen, de sperciebonen, de preien en wat al niet, zo maar in de soep verwerken. O nee, die worden heel zorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe zei California „ja" tegen al mijn groente. Noudan ben ik de béste groentekwekcr van Nederland Middeleeuivs getijdenboek DEN HAAG, 20-1. Het kost bare middeleeuwse getijden boek van de meester van Ca- tharina van Cleef zal van 21 januari tot 27 februari in het rijksmuseum Meermanno-W es- treenianum (museum van het boek) in Den Haag worden ge- exposeer d. Het is de eerste keer dat dit handschrift wordt geëxposeerd. Het werd vorig jaar door het museum aange kocht uit Amerikaans parti culier bezit. Over de geschie denis van het handschrift is zo goed als niets bekend. Ver moedelijk in het Utrechtse rond het midden van de vijf tiende eeuw ontstaan is het volslagen onbekend gebleven. Waarschijnlijk is het steeds privé bezit geweest. Er staat een eigendomsmerk in, nl. Sa ra Ploos van Amstel, die in 1803 is overleden. De grote waarde van het handschrift ligt in het belang voor de ge schiedenis van de Noordneder landse middeleeuwse boekver luchting. hadden, het eerst in aanmerking kwam voor opvolging van president Johnson. Door de installatie van vice-president Humphrey komt hij op de derde plaats. Zowel president Johnson als vice- president Humphry braken met de traditie van het dragen van geklede jas en hoge hoed. In plaats daarvan waren zij gekleed in wandelcostuum Tijdens de eedsaflegging en het uitspreken van zijn rede, stond de president .achter een kogelvrij gla zen scherm. Tegen onrechtvaardigheid en armoede In de rede, die president Johnson na zijn beëdiging en instalaltie als zes-en-dertigste president der Ver enigde Staten heeft uitgesproken, verklaarde hij. dat onrechtvaardig heid en armoede zullen zijn over wonnen „voordat deze generatie van Amerikanen voorbij is". De presi dent paarde deze verklaring aan een beroep op de mensen op te houden elkaar te haten en te trachten elkaar te vernietigen. „De wereld is groot genoeg dat iedereen zijn geluk op eigen manier kan nastreven". Onze eigen koers is duidelijk, zo vervolgde de president. „Wij streven naar niets dat anderen toebehoort. Wij streven niet naar overheersing over onze medemens, doch overheer sing door de mens van tirannie en ellende". Verder sprfak de president over zij nideaal van het tot stand komen van een grote gemeenschap, die armoede, discriminatie en ande re maatschappelijke kwalen zal be strijden. „Ik zal leiden zo goed als ik kan", zo beloofde nresident Jdhnson. „Doch kijkt in uw eigen harten - naar de oude beloften en de oude droom. Zij zullen u hel best van alles leiden". President Johnson wekte vervol gens alle Amerikanen op tot volle dige naleving van de opvatting van rechtvaardigheid, zoals die door de stichters der natie was vastgelegd. DEN HAAG, 20-1. In de jongste vergadering van de vakraad voor de metaalindustrie is besloten dat dc onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. zullen worden hervat op ba sis van de volgende uitgangspunten. Gestreefd zal worden naar een C.A.O. voor langer dan één jaar. Daarbij zal een nader overeen te ko men wijziging van de huidige verde ling der ziekengeldpremie plaatsvin den. Het is de bedoeling te komen tot een C.A.O. van een gewijzigde struc tuur, welke een op elkaar afstem men van de arbeidsvoorwaarden voor handarbeiders en beambten zal maken. In verband met het voorgaande zal worden gestx-eefd naar een aan gepaste structuur van het overleg in de metaalindustrie. De onderhandelingen over een en ander ziallen nog geruime tijd ver gen, doch gestreefd zal worden naar een aangepaste structuur van het overleg in de metaalindustrie. De onderhandelingen over een en ander zullen nog geruime tijd vei gen, doch gestx'eefd zal worden naar vol tooiing van het overleg op 1 juli 1965 of zoveel eerder als mogelijk zal blijken". Schrijver verkocht marihuana AMSTERDAM, 20-1. Tegen de 36- jarige Amsterdamse schrijver Simon V. heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank wegens het in zijn huis aanwezig hebben g: -" had van 25 gram marihuana een boe te van 1000 gulden subsidiair drie maanden hechtenis en een gevange nisstraf van drie maanden voorwaar delijk met een 'proeftijd van drie jaar geëist. Ten aanzien van een V. in februari vorig jaar voor eenzelfde soort feit opgelegde straf van zes weken voorwaardelijk vorderde de officier geen omzetting van deze straf in een onvoorwaardelijke maar verlenging van de proeftijd van deze sti'af met anderhalf jaar. BRUSSEL, 20-1. De liberale partij in België, de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang, 'heeft zich woensdag te- naggetro'kken uit de commissie die tot taak heeft een wijziging van de Belgische grondwet voor te bereiden. In de commissie hebben verder zitting de twee regeringspartijen, de Christelijke Volkspartij en de Bel gische Socialistische Partij. Aanlei ding is een meningsverschil over de ï-egeling van de taalverhoudingen. De drie voorzitters van de partijen hebben daai'over kort voor kerstmis vorig jaar een akkoord bereikt, waar echter de P.V.V. van is teruggeko men. De B.S.P. en de C.V.P., de twee grootste partijen in België die de huidige coalitie-regering Lefevre- Spaak vormen, zullen met de voor bereidingen doorgaan en waarschijn lijk de volgende week dinsdag het werk in de commissie voltooien. Woensdag werd in Spanje op symbo lische wijze het geschenk van een deel van de Nederlandse bevolking aan prins Charles Hugues en prinses Irene overgedragen. In Tilburg wa ren de verschillende gaven dezer da gen ter beschikking van de fotograaf voor het maken van foto's. Op deze foto zien we de Oudhollandse bal- poottafel van palissanderhout uit 1680, met enkele van de 12 daarbij vervaardigde stoelen naar een model uit 1600 van notenhout met bekle ding van „velours d' Utrecht". Aan de wand een gobelin uit de 19e eeuw genaamd „Verdure", van 2.80 2.80 meter. Boven de tafel een Oudhol- lands-gegoten koperen kroon. Op de achtergrond links een Amsterdams wortelnoten staand horloge (2e helft 18e eeuw) met volledige kalender, gesigneerd Jan Henkels. Tegen de muur rechts een eikenhouten Oud- Hollandse kist 1680). AMSTERDAM, 20-1. „De overheid moet er van uitgaan dat eenwoning evenals kleding en voedsel een pri maire levensbehoefte is. Daarom be hoort de woningvoorziening te wor den ondex-gebracht onder de cate- goriecollectieve voorzieningen en mag zij niet worden overgelaten aan het vi-gemarktmechanisme. De wo ningvoorziening is evenals het on derwijs een overheidstaak. De rege ring zou kunnen beginnen met uit de belastingverlaging van 1 miljard een bouwfonds te vormen". Dit zei drs. E. B. Schuurman, so ciaal demograaf woensdag in Kras- napolsky te Amsterdam op een de monstratieve vergadering tegen de woningnood onder de jongeren be neden de dertig. De vergadering was belegd door de werkgi'oep „Wonen onder de dertig", die onlangs een ï-apport uitbracht over dit onder werp. De voorzitter van de werkgroep, de heer H. Branderhoi*st, stelde dat er nooit van regeringszijde een on derzoek is ingesteld naar de woon behoefte in haar totaliteit. „In mi nister Bogaei-s' raming dat de wo ningnood in 1970 zou zijn opgelost is geen rekening gehouden met het grootste deel der jongeren", aldus de heer Branderhorst. Franse president voor initiatief inzake herenigd Duitsland PARIJS, 20-1. Het overleg tus sen de bondskanselier van West- Duitsland, Erhard, en de Franse pre sident de Gaulle, is woensdag beëin digd. In de verklaringen, die de woordvoerders van beide partijen af legden, sprongen enkele punten in het oog, nameljjk dat de Gaulle zijn Duitse gast verzekerd heeft dat hij voor een nieuw initiatief inzake een herenigd Duitsland is en dat hij be reid was dit probleem in overleg met de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland gezamenlijk l>ij de Sowjet-Unie aanhangig te maken. Er zou dan overlegdworden hoe men tot een viei'-mogendhedengroep kan komen die een dergelijk initia tief zal voorbereiden. De Franse pi-esident zou volgens waarnemers, echter niet veel hoop hebben op een oplossing in vier- mogend'nedenverband. Hij zou met nadruk zijn eigen Europa-politiek en zijn pogingen het communistische blok naar het westen te openen heb ben verdedigd. Een tweede belangrijk resultaat van het overleg is het feit dat de pogingen om een Europese politieke unie op poten te zetten opnieuw ter hand zullen worden genomen. Met de betrokken regeringen zal spoedig contact worden opgenomen. Het startsein zal een conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken zijn. die een procedure moeten opstellen. De defensiepolitiek Wat de defensiepolitiek betreft is van Franse zijde de West-Duitse wens, deel te hebben aan de plan ning van de nuclaire strategie in het westelijke bondgenootschap als volledig gewettigd erkend. Frankrijk blijft echter tegenstander van een multilaterale kernsti-ijdmacht en acht deze onverenigbaar met het Duitse streven naar hei'eniging. Volgens de West-Duitse woord- voerder woi'dt de samenwerking tussen Bonn en Parijs op het ter rein der bewapening als gevolg van het overleg versterkt. Aangezien ook de beide ministers van buitenlandse zaken bij hun be- sprekingen over afzonderlijke vraag stukken begrip vonden was men aan West-Duitse zijde bijzonder ingeno men. Toen bondskanselier Erhard ver- moeid maar opgewekt in Bonn te- ï-ugkeerde liet hij niet na er met nadruk cp te wijzen dat bij het over leg geen wanklank was gehoord en dat aan beide zijden grote tevreden heid heerste over een verdieping van de Duits-Franse viiendschap. Afgesproken is dat Erhard en de Gaulle elkander in juli opnieuw zul len ontmoeten, deze maal in Bonn. ROTTERDAM, 19-1. De familie Gilles - vader, moeder cn vier kin deren - is, compleet met huifkar, aan koerd van de „Statendam" van de Holland Amerika Ljjn gegaan cm de thuisreis naar de Verenigde Staten te aanvaarden. Leon H. Gilles is met zijn vrouw en oorspronkelijk vijf kinderen vorig jaar met een zelfgebouwde huifkar naar Europa gekomen om op voor trekkersmanier de oude wereld te dooi'kruisen. De vereniging „Het Nederlandse trekpaard" gaf hem twee paarden en zo reisde de fami lie via België, Frankrijk, Luxem burg, Duitsland, Polen, Tsjechoslo- wakije en Rusland naar Moskou, waar men net te laat aankwam om hulde te brengen aan Chroetsjef. Die was juist van zijn voetstuk gevallen. De oudste dochter van de familie overigens ook, want die had in Aus- bach in Duitsland een Amerikaanse piloot gevonden die haar hartje zo warm had doen kloppen dat zij fa milie en huifkar in de steek liet en het in hogere sferen zocht. Lee Ann is nu gelukkig getrouwd. Vlak voor Moskou stierf een der paarden maar er kwam een Russi sche remplacant. En nu zijn de Amei'ikaanse avonturiers weer op weg naar hun gebooi-teland. De huifkar is er niet beter op geworden maar zal toch een plekje vinden op de wereldtentoonstelling in New York. Verder zijn er plannen voor de inrichting van een museum van in Europa „gevonden" voorwerpen en dan komen er natuurlijk de boeken. Gilles, zijn vrouw en zijn kinderen zullen hun impressies te boek stel len, dat is vlak voor het vertrek ver teld. LONDEN, 20-1. Lord Moran heeft woensdagavond, na afloop van zijn bezoek aan sir Winston medegedeeld dat de bloedsomloop van sir Win ston zwakker is geworden. „De zwakte van sir Winstons bloedsomloop is opvallender. Er is niets anders mede te delen. Morgen zal een nieuw bulletin worden ver strekt", aldus dr. Moran in zijn laatste mededeling van woensdag avond. Een woordvoerder van de Britse vereniging van medici, die i-egelma- tig commentaar levert op de bulle tins, verklaai'de kort na het uitgeven van het jongste bulletin: „Sis Win ston gaat waarschijnlijk het laatste stadium van zijn ziekte tegemoet". Loi'd Moran verklaai'de na zijn be zoek dat sir Winston „zeer zwak" is. WARSCHAU, 20-1. Het raadge vend politiek comité van het pact van Warschau heeft woensdag, naar uit een door het Poolse persbureau P.A.P. verstrekt communiqué blijkt, zijn werkzaamheden 'beëindigd. „Er is een slotdocument 'getekend", aldus het communiqué. Aan de conferentie is deelgenomen door de hoogste leiders van de ze ven bij het pact aangesloten com munistische landen. Het in Moskou vei'schijnende tijdschrift „Nieuwe Tijden" schreef woensdag over de confei'entie, dat de 'behoefte aan overleg op hoogste niveau was ont staan „in verhand met de gevaar lijke westerse plannen voor een multilaterale of Atlantische kern macht van de Navo". Meer belangstelling voor emigratie DEN HAAG. 20-1. De cijfers van de emigratie uit Nederland naar lan den overzee wijzen uit, dal het na oorlogse dieptepunt in de animo hiervoor - dat in 1963 werd bereikt met minder dan 6800 emigranten - thans voorbij is, zo 'hebben zegslie den van de Nederlandse emigratie- dienst verklaard. Er emigreerden ruim 8100 Neder landers in 1964, ofwel 1400 meer dan in 1963. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een goed echtgenoot is de man, die met zijn wederhelft evenveel geduld heeft als met zijn kaartvrienden. Weersverslechtering Vei'wachting tot vrijdagavond: Vannacht opklaringen, weinig wind en op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overdag toenemende bewolking, gevolgd door enige sneeuw, later mogelijk overgaande in regen. Matige tot krachtige zuidoos telijke wind. Temperatuur om het vriespunt. 22 jan. Zon op 8.34. onder 17.10. Maan op 23.42, onder 11.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 jan. 6.45 v.m. 19.15 n.m. BROUWERSHAVEN 22 jan. 6.33 v.m. 18.51 n.m. Doodtij: 26 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie die woensdag over Frankrijk trok, bereikte van morgen Zuid-Italië al. Langs zijn baan heeft hij ,in Frankrijk sneeuw en ï'egen gebracht. In Noord-Frank rijk lag plaatselijk 4 cm. sneeuw. In ons land kwam in de afgelopen nacht bij afnemende oostelijke wind. plaat selijk weer 2 graden vorst voor. Over Engeland kwam vanmorgen een rug van hogedru'k naderbij die de wind verder deed afnemen. Een volgende oceaandepressie is zeer diep geworden en heeft zich in de riohtinig van IJsland verplaatst. Het frontensysteem hiervan nadei'de van morgen Ierland, waar de luchtdruk al weer is gaan dalen. Het systeem is snel de oceaaan overgekomen, maar wordt nu geleidelijk verder vertraagd, mede doordat boven Scan dinavië nog een uitloper van een Russisch hogedrukgebied aanwezig is. Niettemin moet worden verwacht dat na een nacht met lichte vorst morgen de invloed van de naderen de fronten in ons land merkbaar zal worden. De oostelijke wind zal aan wakkeren en de bewolking toene men. Het is mogelijk 'dat later op de dag in het westen van het land ook enige neerslag gaat vallen. DEN HAAG, 20-1. De minister van O. K. en W. heeft aan de N.T.S. 20 uur zendtijd toegewezen voor school televisie-uilzendingen in het school jaar 1964-1965. De stichting kan een gedeelte van deze zendtijd ter be schikking stellen van de omroepor ganisaties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1