Nü ongehoord lage prijzen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE fc* voor Heren- en Jongenskleding bij: Franse keraduikboten De gemeenten en de aardgasvoorziening Driikte op departement van O.K.W. als gevolg van Monumentenwet 1961 Toestand Churchill achteruitgaande SUCCESJES ZIERIKZEE POSTSTRAAT 19 TELEFOON (01110) 2184 Q1| 01 Jeugd-premiesparen Qj Q| Gewone spaarrekening J Ambtenaren-sparen j '4 10 Bedrijfssparen '2 '0 Q3I 01 »0| 6 mnd. opzegging J 12 mnd. opzegging XL 4 0 '0 Uitspraak aartsbisschop: „Zuidafrikaanse rassenstrijd eindigt in tragedie" DURBAN, 18-1. Bij de opening van de jaarvergadering van de Raad van het Zuidafrikaanse instituut voor de 'betrekkingen tussen de rassen, heeft de katholieke aartsbisschop van Durban, Denis Hurley als zijn mening uitgesproken, dat het rassen vraagstuk in Zuid-Afrika al'leen maar op een tragedie kan uitlopen. De situatie lijkt, zo zei hij, buiten menselijke controle en boven men selijke hoop. Negentig procent en zelfs wellicht meer der blanke Zuidafrikanen staan zonder meer voor de keuze tussen blanke overheersing en zwarte over heersing. De blanke Zuid-Afrikaan ergfert zich aan de kritiek in het buitenland op de door zijn land ge voerde politiek. Hij wordt het meer dan beu door mensen, die hoogst waarschijnlijk niet bereid zijn hun prediking door voorbeelden te sta ven, op vrome wijze te worden aan gespoord tot ihet 'begaan van wat 'hij als sociale, economische en rassen- zelfmoord beschouwt. Hoezeer hij ook de aan niet-blan!ken opgelegde onrechtvaardigheden en ontberingen betreurt, hij kern aan de situatie niets veranderen, die uiteindelijk zijn eigen bestaan kunnen verwoes ten, aldus aartsbisschop Hurley. Zo wordt, dag na 'dag, de .kloof breder, de situatie wordt steeds ongeneeslij- ker, de haat 'groeit dn de harten dei- blanken, slechts geëvenaard door de koppig evastbeslotenheid der blan ken om geen duimbreed toe te ge ven. Volgens alle regelen van het men selijk gedrag, volgens alle lessen die Om vijfdaagse werkweek in detailhandel DEN HAAG, 18-1. Met. de verga dering van het hoofdbedrijfschap de tailhandel over de ontwerp-veror dening tot realisering van de vijf daagse werkweek in de detailhandel in het verschiet (woensdag 27 janu ari) heeft de detailhandelsraad van de Nederlandse Rooms Katholieke Middenstandsbond zich vandaag be raden cp de situatie. Blijkens een communiqué van de N.R.K.M was de detailhandelsraad van mening dat de vele bezwaar- met het bestuur van de N.R.K.M. schriften die naar aanleiding van de ontwerp-verordening zijn ingediend een nieuwe overweging van de ont worpen regeling noodzakelijk maken De N.R.K.M. is voorstander van de vijfdaagse werkweek in de detail handel, aldus het communiqué.- De gedetailleerde uitwerking van dit beginsel stuit echter bij grote delen van het betreffende bedrijfsleven op ernstige moeilijkheden. Het zou, zo meent de N.R.K.M. verder, geen daad van wijs beleid zijn indien, ondanks de bezwaren van grote groepen van het bedrijfs leven, de ontwerp-verordening on gewijzigd door het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel zou worden vastgesteld. Er zal, zo besluit het communiqué, neg een nader gesprek zijn met de partners die betrokken zijn geweest bij het overleg dat tot de ontwerp verordening heeft geleid. Inwoner van Oosterland dodelijk verongelukt ROTTERDAM, 18-1. De 27-jarige havenarbeider C. Zwaiger, afkomstig uit Oosterland, werkzaam aan boord van het in de Waalhaven liggende Duitse motorschip „Braunfels", is dodelijk verongelukt. Tijdens zijn schafttijd viel hij in ruim vier. Met een sohedelbasisfractuur werd hij in het Havenziekenhuis opgenomen waar hij in de loop van maandag morgen is overleden. Over het ongeval meldt men ons nog nader, dat het slachtoffer een val van 10 meter maakte. Hoewel de val door zakgoed nog enigszins werd gebroken, waren de opgeiopen kwetsuren zo ernstig, dat geneeskun dige hulp njet meer mocht baten. Het slachtoffer pendelde reeds vijf jaar naar Rotterdam. De heer Zwa ger was op en top een sportman en speelde in het eerste elftal van de plaatselijke sportvereniging „Dui- veland". Hij was eerst sedert een half jaar gehuwd. Het medeleven met de jeugdige echtgenote en de fa milie van de omgekomene ter plaatse is groot. Vernomen wordt dat de te gen zaterdag a.s. uitgeschreven voet balwedstrijd, in verband met het overlijden van de 'heer Zwager is af gelast. uit de geschiedenis der mensheid kunnen worden getrokken, kan een situatie zo vol bitterheid alleen maar in een tragedie eindigen, aldus de aartsbisschop van Durban. DE OVERHEIDS- SALARISSEN ARNHEM, 19-1. De voorzitter van de Katholieke Bond van Overheids personeel, de heer A. S. M. Weijters, heeft dinsdagochtend te Arnhem ge zegd dat het onthouden van ander half procent meer aan het overheids personeel en een door de minister van binnenlandse zaken uitgedachte trendvermagering de fundamentele obstakels waren die overeenstem ming over een algemene salarisver hoging voor het overheidspersoneel per 1 januari moesten verhinderen. De heer Weijters zei dit in zijn openingstoespraak tot het tiende congres van de Kabo dat dinsdag en woensdag te Arhem wordt gehouden. Het rijkspersoneel werd met in gang van 1 januari 1965 een alge mene salarisverhoging van drie pro cent toegekend. RIJSSEL, 18-1. Krachtens het on langs aanvaarde militaire program voor de jaren 1965-1970 zullen drie Franse kernduikboten van 9.000 ton worden gebouwd die elk worden uit gerust met zestien raketten met een reikwijdte van 2.500 km. Dit heeft generaal Gaston Lavaud tijdens een lezing in Rijssel verklaax-d, „Dit ambitieuze project is geheel Frans. Wij schatten dat de duikboot omstreeks het midden van 1969 ope rationeel kan zijn". De totale kosten van het onder zeebootprogram zouden tegen 1973 vier miljard fr. bedragen (ongeveer drie miljard gulden). Er is onlangs een bevredigende proef met een der door kernenergie aangedreven ma chines genomen, aldus de genei*aal. De rode topconferentie WARSCHAU, 18-1. Op de vandaag (dinsdag) in Warschau beginnende topconferentie van landen van het Warschau-pact - de communistische tegenhanger van de N.A.V.O. - zul len de regerings- en partijleiders van de Sow jet-Unie, Polen, Hongarije, Oost-Duitsland, Bulgarije, Roemenië en Tsjecho-Slowakije, naar de me ning van waarnemers in de Poolse hoofdstad, een gematigde koers vol gen ten aanzien van China, gezien onder meer de aanwezigheid van een belangrijke Roemeense delegatie. Zo als bekend bewandelt Roemenië een middenweg tussen China en de Sow- jet-Unie in hun conflict over ideolo gische kwesties. DEN HAAG, 18-1. De ministers Witteveen (financiën) en Toxopeus (binnenlandse zaken) zijn in beginsel bereid gemeenten tegemoet te komen als zijn door uitzonderlijke omstan digheden projecten voor de aardgas- voorziening omwille der financiering achterwege laten. De ministers wil len zich dan beraden over een even tuele dispensatie van de eis tot vas te financiering van kapitaalsuitga ven (het lenimgplafond). Dit heeft de minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, als minister van economi sche zaken ad interim en als minis ter van financiën ad interim, geant woord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer S. van den Bergh (V.V.D.). Scholier (15 jaar) doodt 8-jarig zusje RICHMOND, 18-1. Een middelbare scholier van vijftien jaar, Virgil Gra ham, heeft te Richmond, in de Ame rikaanse staat Missouri, bekend met een 16-jarige vriend zijn achtjarige zusje te hebben doodgeschoten, „om dat zij hen hinderde". Virgil zei dat hij ook zijn zeven jarig broertje had willen doden, maar dat hij zich op het laatste ogenblik had bedacht. In oudejaarsnacht werd te Groningen voor f 50.000,- vernield GRONINGEN, 18-1. De vernie lingen aangericht in de oudejaars nacht kosten de gemeente Groningen volgens een summier onderzoek meer dan f 50.000,-, zc heeft de burge meester van deze stad, de heer J. Tuin in zijn nieuwjaarsrede aan de gemeenteraad meegedeeld. De heer Tuin zei in deze nieuw jaarsrede - zijn laatste omdat hij in maart met pensioen gaat - dat folklo ristische gebruiken in de grotere ste den steeds meer ontaarden in zinloze baldadigheid en vernielzucht. De schade van 50.000 gulden is ont staan door vernieling van klinker- en asfaltbestratirigen, verkeersbor den, banken, schuttingen, ruiten van schoolgebouwen )f 1000,-), straatver lichting en dergelijke. Daarbij komt nog de schade aan particuliere eigen dommen. Zwendel en oplichting: directeur gearresteerd AMSTERDAM, 18-1. De Amster damse centrale recherche iheeft de 42-jarige directeur vain N.V. Oentro- pa Chalet Service in de hoofdstad, C. A, M. van L., gearresteerd onder verdenking van opliohtimg en ver duistering. Er zijn vijf aangiftes te gen van L. 'bij de centrale recherche (afdeling zwendel en oplichting) bin nengekomen, waarmede een bedrag van ruim 150.000 gulden gemoeid is. Fabricage van jaloezieën in eigen, werkplaats DEN HAAG, 18-1. De Monumen tenwet van 1961 bezorgt de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, drs. L. J. van de Laar en de ambtenaren van zijn de partement een ongekende drukte. In augustus 1966 maeten alle monumen ten van geschiedenis en kunst op een definitieve lijst staan, daar anders de monumenten, die beschermd zijn krachtens de lijsten van de commis sies van 1903 en 1918 niet meer on der Monumentenzorg vallen. kleintjes uitfj kef binnen ZIERIKZEE, 19-1. In zijn bedrijf dal al vele jaren een reputatie geniet als zadelmakerij, tentenreparatie-inrichting en als „lederwarenhuis", is de heer W. Goudswaard te Zierikzee als eerste op Schouwen-Duivélwnd gestart met de vervaardiging van aluminium jaloezieën. De heer Goudswaard, heeft zich overigens al sedert jaren toegelegd op de bekleding van markiezen, zodst hij wat „zonwering" betreft al lang niet meer in de kinderschoenen slaat. Maar de eigen fabricage van aluminium jaloezieën is toch wel iels bijzon ders, want dit betekent bijv. dat deze jaloezieën op elk gewenst formaat in eigen werkplaats kunnen worden gemaakt, hetgeen uiteraard verschillende voordelen biedt. (Foto: Zierikzoesche Nieuwsbode). DEN -HAAG. De contact-commis sie veiligheid van de mijnindustrie- raad heeft uit de E.G.K.S.-gegevens over ongevallen in de ondergrondse bedrijven van de steenkolenmijnen in de gemeenschap geconcludeerd dat de ongevallencijfers voor Neder land in vergelijking met de andere E.G.K.S.-landen uitgesproken gunstig zijn, zo zegt de minister van econo mische zaken. DEN HAAG. De Amsterdamse de legatie onder leiding van wethouder dr. P. J. Koets is in Djakarta ont vangen door de 'gouverneur van Groot-Djakarta, H. Ngantoeng. ROTTERDAM. Een aantal van de schepen die buitengaats voor Hóek van Holland voor anker zijn gegaan in afwachting van hun 'beurt om de Waterweg op te varen, zijn maandag in moeilijkheden gekomen door de storm die hen van hun ankers l'os- ARNHEM. Sedert al ruim een maand wordt, naar thans uit een po- litiemededeling ,blijkt, in Arnhem vermist de 23-jarige A. Klaassen, die als boekbinder was te werk 'gesteld in de werkplaats Presikhaaf te Am- hem. AMSTERDAM. Twintig jaar gele den, op 27 januari 1945, werd het vernietigingskamp Auschwitz 'be vrijd. Onder auspiciën van het Ne derlands Auschwitz comité en onder steund' door een uit welhaast alle kringen en stromingen van ons volk samengesteld comité van aanbeve ling „Twintig jaar bevrijd" wordt dit feit deze maand op passende wij ze herdacht. SCHIPHOL. Met een vertraging van vier dagen is de groep Neder landse emigranten, 'die 'hier een lange kerstvakantie hebben doorgebracht, in een tweede super-constellation van World Wide Airways van Schip hol naar Toronto vertrokken. DEN HAAG. De minister van de fensie, de heer P. J. S. de Jong heeft besloten het op de vliegbasis Soes- tei'berg gestationeerde 325 Hunter squadron nog na 1965 te doen voort bestaan en dit squadron tot ultimo 1966 te handhaven. HOOGEZAND. In Westerbrock, gemeente Hoogezand-Sappemeer, is de 71-jarige iheer A. A. Geersing uit Westerbroek, toen'hij. na uit een bus te zijn gestapt, overstak, door een auto aangereden en gedood. AMSTERDAM. In de plaats van minister Luns, die door onverwachte am'btsamstandigheeden verhinderd is, zal de waarnemend minister-pre sident en minister van buitenlandse zaken ad interim mr. B. W. Biesheu vel, donderdagochtend 21 januari het 26ste reclame-congres in het RAI- gebouw te Amsterdam officieel ope nen. DEN HAAG. Woensdag 27 januari zal het bestuur van 'het hoofdbedrijf schap detailhandel zich gaan bezig houden met een ontwerp-verorde ning die al geruime tijd de -gemoe deren in d'e detailhandel beroert en die betrekking heeft op de invoering van een verkorte arbeidstijd voor de werknemers in de detailhandel. HOOFDDORP. Op rijksweg 4 in de Haarlemmermeer is een personen auto op het stuk tussen de Kruisweg en de Bennebrookerweg door de gladheid geslipt en door de midden berm gesdhoten. De auto kwam op de andere rijbaan in botsing met een tegenligger. Do bestuurder van de auto die het ongeval veroorzaakte, de Amsterdamse artis N. van Ree (48), overleed ter plaatse. AMSTERDAM. Vrijdag 22 januari zal Abbe Pierre in Amsterdam zijn gift van f 10.000,ten behoeve van een zogenaamde ochtendspeelzaal voor kleuters van de oostelijke eilan den in de hoofdstad aan het bestuur van hel wijkcentrum „De Eilanden" overhandigen. De staatssecretaris moet de eerste monumentenlijst nog vaststellen. Reeds vier ontwerptij sten zijn met op- en aanmerkingen van gemeente besturen en provinciale overheden terug ontvangen. Van de ongeveer 1000 ontwerplijsten zijn er al circa 250 naar gemeenteraden en gedepu teerde staten gezonden. De eigenaren van de panden op de lijsten werd 'kennis gegeven, dat hun percelen er op voorkomen. Niet alleen moeten nog 750 ont werplijsten de 'deur uit, ze moeten - evenals het overgrote deel van de verzonden 250 lijsten - nog kritisch door lagere overheidsinstanties wor den bekeken en bestudeerd. Daarna kan 'drs. van ide Laar de vele en ve lerlei bezwaren en ibelangen tegen elkaar gaan afwegen, alvorens hij de definitieve monumentenlijsten kan vaststellen. LONDEN, 19-1. Vanochtend om 8.40 uur heeft dokter Moran bekend gemaakt, dat sir Winston Churchill een onrustige nacht heeft gehad en dat zijn toestand achteruit gaat. Hij zal de patiënt op het middaguur weer bezoeken. De arts is vannacht om drie um bo Churchill ontboden. Korte tijd later stuurde h# zyn chauffeur weg. Deze kwam de dokter vanochtend weer halen. Vee komt 0111 bij brand VENRAY, 18-1. Bij een falie bran d in een schuur van landbouwer Direx in Leunen, gemeente Venray, zijn dertien stuiks jongvee, zestig biggen en tien zeugen in de vlammen omge komen. Voordat de Venrayse brand weer iets 'kon uitrichten, brandde de sChuur geheel af. De sChadë wordt geraamd op ongeveer zeventig dui zend gulden. De oorzaak van de brand, die door een voorbijganger werd ontdekt, is nog onbekend. BRUSSEL. Paul-Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, 'heeft in Brussel gesproken met de voormalige Kongolese pre mier Cy rille Adoela, zo wordt van welingelichte diplomatieke zijde in de Belgische hoofdstad vernomen. Scbeepvaartberichten Esso Rotterdam, 18-1 te Bombay verwacht. Scheldelloyd, 18-1 van Marseille naar Barcelona. Straat Colombo, 18-1 t.a. Durban. Straat Soenida, 18-1 van Tema naar Ta'koradi. Diversen: Zie onze prachtige sortering Poppell gas-aanstekers f 5,95, 7,95, 10,— en 12,50. Sigm. D. C. Viergever, hoek Kraan plein, Zierikzee en hoek An- kerweg-Weststr,, Haamstede. In de Winkel te Haamstede: grote sortering Upper Ten- rooktabakken. Sigarenmaga zijn D. C. Viergever, hoek Weststraat-Ankerweg Haam stede. Voor uw auto autoflex, snel drogende lak. Verkrijgbaar in de belangrijkste 'kleuren van bekende automerken. Mol, Nieuew Boogerdslraat, Zierikzee. Een shag,- of tabakszak, ook waar u een pijp in opbergen kan, bij sigm. D. C. Vier gever, hoek Kraanplein, Zie rikzee en Weststraat, Haam stede. Op voorjaarslevering, zo lang de voorraad strekt: vroege en late soorten pootaardappclen, voorgekiemd, in ld. E. A cn B en in de meest gangbare maat 35/45. - J. C. Geluk, Zonne- maire, telcf. (01112) 235; J. Adriaanse, Dreischor. telef. (01112) 212. Verloren: Zaterdagavond: een groene regenbroek, tussen Ooster land en Nieuwerkerk. S.v.p. terug te bez. bij Jan Bolle, St. Joostelijk 53, OosferlaiKl. BELANGRIJK BERICHT! A.s. donderdag om l.OiJ uur GESLOTEN. VRIJDAG kunt U weer V j kopen voor gekke prijzen f j Fa. v. Geesbergen Poststraat 12 Nieuwerkerk Te koop: Wegens moeilijke voet en verkeerde koop: pract. nw. zw. s. bontlaarsjes, m. 4 Vz en zw. jongens mol., m. 9537. - Gelok, O. Haven 40, Zierikzee tussen 10 en 11 u. 's morgens. D.K.W.-auto 1000 S, 28.000 km gelopen. In- en uitwen dig als nieuw (met smeer- automaat). Te bevr. Garage Slager, Brouwershaven. Zeer goed onderhouden kin derwagen. Te bez. van 19.00- 20.00 uur. Nieuwe Boogerd slraat 33, Zierikzee. Schotse Collies, 7 weken oud en gitzwarte poedels, 6 we ken oud, met stamboom. Ouders te bezichtigen. C. de Bruijn, Singelweg 26, Sint Laurens, tel. 01180-2436.. 1 kinderledikantje z.g.a.n. en 2 1-pers. ledikanten met bed, als nieuw. - I. A. Bakker, Zuidstraat 18, Haamstede. Te koop gevraagd: Een bokkenwagen met tuig. J. van Tiggele, Kuijerdamse weg 7, Ellemeet, tel. 01117- 234. Oiversen: V.v. „Zierikzee". Woensdag avond (morgen) inlevering van totoformulier nr. 22 Hoofdprijs f 100.000,-. Een kistje prima havanna- sigaartjes, 25 stuks a f 2,50. Sigm. D. C. Viergever, hoek Kraanpl., Zierikzee en West straat, Haamstede. Philips televisie.' Reeds van af f 728,Techn. Bureau A. D. van den Berge, Zevenhuis straat 6, telef. 2962, Zierikzee. Voor uw auto: „Ferrofix"! Voorkomt dat roest de lak aantast. Mol. Nieuwe Boo- gerdstraat, Zierikzee. „Vapo", onze natuurperma- nent, geeft voldoening: zit steeds patent! Kapsalon Murk, telef. 2767. Zierikzee Philips ventilatorkachels heb ben wij reeds vanaf f 49,95. Tech. Bureau A. D. van den Berge, Zevenhuisstraat 6, tel. 2962, Zierikzee. Heeft U een stofzuiger (slee model). dan kunt U ook Con fetti' spuiten Nü in de nieu we samenstelling, geschikt voor elke goede ondergrond. Vraagt inlichtingen bij ,Verf en Kleur', Meelstraat 40, Zie rikzee. Stopcontact thermostaten zijn ideaal voor ventilatorkachels! Techn. Bureau A. D. van den Berge, Zevenhuisstraat 6, tel. 2962, Zierikzee. Het beste voor uw tractor zijn: „Shell" produkten De Braai, Nieuwerkerk, telefoon (01114) 377. Voor uw haard of kachel. Shell-pctrolqum. De Braai. Nieuwerkerk, tel. (01114)-377. Voor uw auto: metaal vernis, oen afdoende, onzichtbare bescherming van het chroom. Mol, Nieuwe Boogerdstraat. Zierikzee. „Xylamon" helpt afdoende tegen li out worm en het be schermt uw dure hout legen aantasting door zwamrot. - „Verf en Kleur", Zierikzee. Philips eleklrodekens f 79,—. f 98,—, f 99,—. f 118,— en f 138,—. Techn. Bureau A. D. i den Berge, Zevenhuis straat 6, tel. 2962, Zierikzee. Wegens verbouwing Melk markt is onze zaak tijdelijk gevestigd: Zevenhuisstraat 6. Techn. Bureau A. D. van den Berge, telef. 2962, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7