PIJN OF GRIEP! Chefarine ,4 V.V.V.-informatrices bezochten Westhoek van Sch.-Duiveland STAD EN EILAND HET ZWAARD VAN PALERMO Een zomerse trip in <le winter Ingezonden mededeling HAAMSTEDE. 16-1. Een snufje zomer verspreidde een twintigtal charmante V.V.V.-informatrices tij dens hun bezoek aan Haamstede, in een sfeer overigens die getekend werd door het kwakkelweer van deze storm, en regenrjjke januari maand. De informatrices kwamen hier wat indrukken opdoen, om straks in de diverse kiosken en reis bureaus het publiek te kunnen in lichten over de Schouwse Westhoek. De meisjes - enkele hebben een middelbare sahoolopleiding - volgden tn Den Haag een speciale cursus en ter afsluiting hiervan werd een ex cursie gemaakt naar Zeeland. In het reisprogramma was ook Wester- sohouwen opgenomen. De cursus staat onder leiding van mr. J. F. A. Gaster, met de provinciaal directeur van V.V.V. de heer J. de Regt aan wezig tijdens deze „winterse zomer- trip". De informatrices waren in hotel Bom gasten van V.V.V. Burgh- Haamstede en werden verwelkomd door de voorzitter de heer C. B. Blom. Burgemeester H. P. Everwijn gaf een korte uiteenzetting over de streekrecreatle en de 'hier aanwezige mogelijkheden. Daarnaast besprak hij de bestaande moeilijkheden op recreatief terrein, moeilijkheden, die in de toekomst nog groter zullen worden. De verschillende kampeerter reinen, hotels en andere recrea- tiebedrijven passeerden de revue en gewezen werd op het in de toekomst belangrijk wordende Schelphoekgat als jachthaven. SPORT VOETBAL Mevo A I - Zierikzee A II 4-4. Voor de ijver welke beide teams onder de voor hen wel bijzondere slechte weersomstandigheden aan de dag legden was de puntenverde ling voor hen wel een juiste belo ning. In de eerste helft was Zierik zee met de wind in de rug sterker. Doordat een der MEfVO verdedigers het leder in eigen doel werkte kon Zierikzee de leiding nemen (0-1). Uit een der uitvallen van MEVO slaag de Ko Verwijs er in de gelijkmaker langs doelman Stoutjesdijk te schie ten (1-1). Doelman Joppe moest hierna de handen nog al eens uit de mouwen steken wat niet zonder schade verliep. A. Schiettekatte gaf Zierikzee weer de leiding (1-2), welke voorsprong door S. J. van Sprundel nog in de eerste helft werd opgevoerd tot 1-3. Na de rust een geheel ander spel- beeld met MEVO nu meer in de aanval. Peter de Oude wist twee maal achtereen succes te boeken waarmee hij de stand in evenwicht bracht (3-3). De overwinning leek zelfs bij MEVO terecht te zullen komen toen Kees bij de Vaate weer raak schoot (4-3). Zierikzee dacht er evenwel anders over en toen kort voor tijd Stoutjesdijk wist door te breken gaf hij doelman Joppe geen kans (4-4). KERKNIEUWS Ger. Gemeente NIEUWERKERK. Woensdag 20 ja nuari, 7.30 uur ds". Karens (bijbel lezing). Vóór 50 jaar. Uiteraard kwamen verder de groeiende nieuwe verbindingen! ter sprake, met name de Grevelingen- dam, die via een noodweg reeds met Pasen 1965 voor gebruik gereed zal zijn. De mogelijkheid van een her opening van het vliegveld werd eveneens onder ogen gezien. De voorzitter sprak over de jaar lijkse V.V.V.-evenementen in de Westhoek waarbij hij speciaal de aandacht vestigde op de steeds meer in de belangstelling komende land- bouw-excursies. De heer Blom be sprak verder de recreatiemogelijkhe den van het gehele eiland. De cursusleider dankte voor de prettige en hartelijke ontvangst en tijdens het diner in hotel Bom sprak een der cursisten een dankwoord tot mr. Gaster. Hem werd een boeken - bon aangeboden. Mr. Gaster kon ten slotte mededelen dat de teamgeest van deze -groep uitstekend was en dat reeds vele meisjes een baan ge kregen hebben in V.V.V.-verband, o.a. in Valkenburg, Maastricht, Lei den, Groningen en andere plaatsen. Visuele voorlichting Teneinde de gasten wat meer te kunnen laten zien ihad het bestuur de heer J. P. C. Boot bereid gevon den om via een dia-serie iets meer Flitsen uit het buitenland MEDELLIN. Acht mensen zijn omgekomen en 25 wei-den ernstig gewond bij het ontploffen van de benzinetank van een bus te Medel- lin, 240 km ten noordwesten van ZIERIKZEE. Voor de vereniging Algemene Ontwikkeling" sprak in Julianajhr. mr. D. O. Engelsen, president van de rechtbank te Zut- phen over zijn reis naar Amerika. SEROOSKERKE. Onder leiding van de heer Barentsen, gaf „Zang Veredelt" een uitvoering in zaal- Boot. NOORDGOUWE. In zeer grote ge tale waren de leden present op de jaarlijkse vergadering van de „Gei- tenfokvereniging Noordgouwe en Omstreken". BROUWERSHAVEN. (Adv.): Rook tabak 12 ct. per pond; pruimtabak 22 ct. per pond; 5Y> pond. 1,10'. ZIERIKZEE. De Chr. Zangvereni ging „Looft den Heer" gaf in de Nieuwe Graanbeurs een geslaagde uitvoering. ZIERIKZEENa enkele pogingen is het gelukt een voetbalclub op te richten, bestaande uit landweersol daten en matrozen, alhier gestatio neerd. NOORDGOUWE. Aan de aandeel houders van de weegbrug „Ons Be lang" is 20 pet. en aan die van „De Controleur" 7 pet. dividend uitge keerd. ZIERIKZEE. Bij resolutie van de minister van koloniën is voor vijf jaar ter beschikking gesteld van de gouverneur van Suriname, onze stad genote mej. Moeliker. ZIERIKZEE. De stedelijke Burger wacht is officieel door de burgemees ter geïnstalleerd. ZIERIKZEE. De provincie Zeeland is bij Koninklijk Besluit in staat van beleg verklaard. BURGH. De watertoren, die de R. TM. in de nabijheid van de gemeen te doet bouwen, heeft de voorge schreven hoogte bereikt. NOORDGOUWE. Na vertrek van 15 Belgische vluchtelingen naar kam pen te Ede en Nunspeet, bevinden zich in deze gemeente nog 21 uit gewekenen. HANAU. In Hanau bij Frankfort schreef een leerling een anonieme brief aan de rector van zijn school, waarin werd gedreigd met een bom aanslag. Hij dacht op deze wijze een vrije dag te verkrijgen. De politie liet de 900 scholieren echter de rekst van de dreigbrief overschrijven, waarna de onverlaat spoedig aan zijn handschrift kon worden her kend. LONDEN. Onbekenden hebben getracht de woning in brand te ste ken van de Londense taxichauffeur Wolfe Busell, die vorige week werd veroordeeld tot een boete omdat hij de vrouw van de Britse nazileider Jordan had beledigd. Hij voegde haar toen toe „Ik vervoer u niet, u bent een stinkende nazi, ik ben jood" waarop mevrouw Jordan ant woordde „Waarom zit u niet in de ovens". De deur van het huis van Busell, die op dat moment in dienst was, werd beschadigd. WASHINGTON. De leiders van verscheidene bonden van Ameri kaanse spoorwegpersoneel hebben zich uitgesproken voor nationalisa tie van de Amerikaanse spoorwe gen. SAIGON. Het Zuidvietnamese staatshoofd heeft een decreet on dertekend waarbij de regering van Tran van Hoeong wordt gereorga niseerd, zo is uit goede bron verno men. Twee leden van het kabinet gaan heen, terwijl er vier nieuwe ministers komen, van wie drie gene raals. WARSCHAU. Wa-lter Ulbricht, Oostduits staatshoofd en partijlei der, is maandagmorgen per trein in Warschau aangekomen ter bij woning van de topconferentie van de landen van het Warchau-pact, die vandaag begint. MIAMA. Cubaanse ballingen hebben aan de Westkust van Cuba een suikerfabriek en suikerplanta ges gebombardeerd, zo is in Miami meegedeeld. HONGKONG. Het communisti sche radiostation „Stem van Laos" meldde dat een Amerikaans vlieg tuig van het type T-28 bij Xieng Khoeang in Midden-Laos omlaag is geschoten na een bombardement op de naburige stad Khang Khay. Over het lot van de bemanning werd niets meegedeeld. JACKSON, (Mississippi), de grote federale jury te Jackson (Missis sippi) heeft verscheidene personen die betrokken waren bij de moord op drie studenten die ijverden voor integratie, schuldig bevonden. Te gen 84 personen is een arrestatiebe vel uitgevaardigd, waai-van 51 wor den verdacht van schending van de burgerrechten. SAIGON. Even buiten Saigon hebben opstandelingen een spoor baan opgeblazen, waardoor vier wagons van een trein ontspoorden. De machinist en zijn helper werden licht gewond. Dit was voorzover be kend de eerste maal, dat de opstan delingen zo dicht bij de hoofdstad een spoorbaan hebben ondermijnd. DJAKARTA. Minstens vijfdui zend mensen zijn dakloos geworden als gevolg van overstromingen op Zuid-Celebes en Oost-Java, zo meldde het Indonesische persbu reau Antara maandag. DJAKARTA. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio. zal deze week een be- ziek brengen aan Birma en China, zo deelde de minister zondagavond mee. NEW YORK. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een comité van Cubaanse bal lingen toestemming gegeven een de legatie naar Havanna te zenden om te onderhandelen over een ruil van 91 anti-Castrogezinde studenten en negen leden van de indertijd in de Varkensbaai verslagen brigade te gen levensmiddelen en farmaceuti sche artikelen, die volgens het co mité geleverd zullen worden door „het volk van de Verenigde Staten en particuliere organisaties". over de Westhoek te vertellen. Na tuurlijk werd in dit toeristische ver haal de nadruk gelegd op hetgeen een vreemdeling trekt. Zowel de vo gelwereld als de geschiedenis van het eiland kwamen ter sprake en verder al die 'kleinigheidjes die voor een informatrice zeer belangrijk zijn om te weten. Alle dames hebben dan ook veelvuldig papier en potlood ge hanteerd om divei-se punten te no teren. Na deze dia-serie vertoond- de heer J. v. d. Berge zijn bekende film „Schouwens Westhoek". Beide heren werden aan het slot dank ge bracht door mr. Gaster. De avond werd bijgewoond door diverse be stuursleden van V.V.V., waarbij ook een deputatie der V.V.V. „Renesse Vooruit", evenals wethouder L, v. d. Klooster en gemeentesecretaris J. W. de Jonge. Trip over Schouwen-Duiveland Zaterdagmorgen startte het gezel schap per bus naar de uitkijktoren en ondanks het gure weer (de zee was door het buiige weer niet te zien) kon toch een indruk gekregen worden van de Sohouwse Westhoek. Over Westensehouwen ging de tocht naar Renesse, Soharendijke, waar de werkhaven „Den Osse" werd beke ken om in Brouwershaven neer te strijken in hotel „Graaf Floris". Hier werden de meisjes welkom geheten door dokter W. Terpstra, voorzitter van de V.V.V. Brouwershaven. Ge- tracteerd werd op koffie en stokbe- sohuit. De heer Terpstra vroeg spe ciale aandacht voor de fraaie monu mentale Ned. Herv.'kerk, het stad huis en in de toekomst de jachtha ven Brouwershaven. Snel werd nog een bezoek gébracht aan de kerkge bouwen, waarna 'het verder' ging naar Zonnemaire, over Dreischor naar Bruinisse waar de nieuwe dam in aanbouw en de vissershaven in ogenschouw werden genomen. Om streeks 12.30 uur nam de voorzitter afscheid van zijn gasten die daarop met de pont overstaken om in Ber gen op Zoom met de trein in diverse richtingen te vertrekken. Binnenkort worden nog twee van deze excursies naar Zeeland gehouden en ook Haamstede zal weer in 'het bezoek betrokken worden. EIGENWIJZE MAN RIDDERKERK, 18-1. De 47- jarige landbouwer G. L. uit Strijen heeft gistermorgen om acht uur geprobeerd met zijn auto een spoorwegovergang bij Barendrecht te passeren, hoe wel deze overgang in verband met werkzaamheden was afge sloten. De man negeerde alle borden en waarschuwingste kens, zette een aantal schrik- hekken op zij en droeg balken weg om zijn doel te bereiken. Eenmaal op de spoorwegover gang zakte zijn auto door de vlonders, die alleen voor voet gangers bestemd waren. De wagen kon toen niet meer voor- of achteruit. De man is daarop ijlings de spoorbaan langs gerend om een trein uit de richting Rotterdam aan te houden. Deze kon nog juist op tijd tot stilstand worden ge bracht. Nog drie andere trei nen moesten worden aange houden voordat de auto door de rijkspolitie van de baan was verwijderd. Het spoorweg verkeer liep een kwartier ver traging op. Ingezonden mededeling Vier middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te maken I 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd, ondersteunen eikaars werking en doen werkelijk wonde ren tegen pijn en griep. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één der middelen dient om de maag te beschermen, is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dal lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas planlage-tabakken voor "7 C maar f O ct SPORT KORFBAL Micro-korf baleompet itie S.D.KB. ZIERIKZEE Telegram van Kurt Jürgens Talrijik zijn de reacties geweest cp het door Zierikzee tegen de „Eén" uit Oirschot gespeelde spel „Eén te gen allen". Zo werd voor de aanvang van 'het spel een telegram ontvangen van „Vienna Film" te Wenen van de volgende inhoud: „Kurt Jürgens, Otto Dürer van Vienna Film te We nen en regisseur Gerard Rütten wen sen de stad Zierikzee - toekomstig opnamegebied van Magito-film - veel succes in Lv.-quiz". Voor een goed begrip diene dat Kurt Jürgens hoofdrolspeler is in een film over de watersnood van 1953, die gedeeltelijk te Zierikzee zal worden opgenomen. Naar „Het Parool" weet te melden zijin de verschillende „lokaties" voor de 'hier op te nemen film reeds uit gezocht. Z.V.U.-voorzitter treedt af In een rondschrijven aan de leden doet de Stichting Zeeuwse Volks universiteit mededeling van het voornemen van de Z.V.U.-voorzitter mr. F. W. Adriaanse op 25 januari a.s. .zijn funktie neer te leggen. De werk/groep Middelburg brengt inge noemd rondschrijven in herinnering de grote werkkracht en de initiatie ven, die in de afgelopen twintig jaar door de 'heer Adriaanse werden ont plooid. „Dank zij hem kwamen so listen van wereldnaam, grote orkes ten en beroemde toneelgezelschap pen naar Zeeland en werd de Z.V.U. een Zeeuws begrip", aldus het schrij ven. De werkgroep heeft het initiatief genomen de heer Adriaanse - als blijk van waardering - een geschenk aan te bieden, waartoe stortingen kunnen worden gedaan op giroreke ning 154963 t.n.v. notaris H. van den Briel, Londensekaai 25, Middelburg. NIEUWERKERK Cezinsavond „Eendracht Bindt" Gezien de agenda van de Coöp. Landbouwvereniging „Eendracht Bindt" alhier, belooft de op a.s. don derdag 21 januari te houden gezins avond een goede bijeenkomst te wor den. De leden met hun echtgenoten en gezinsleden van 16 jaren en ouder zijn tot deze bijeenkomst uit genodigd. De heer J. Markusse, agrarisch-so- ciaal voorlichter van de Z.L.M. zal spreken over „Bedrijf en Gezin", een onderwerp dat op dit ogenblik zeer urgent is. Voorts is een vertegen woordiger van de Provinciale Water- slaat bereid gevonden iets te vertel len over de bouw van de Ooster- scheldebrug. Het geheel zal met een fraaie serie dia's worden toegelicht. Niemand zal deze mooie avond wil len missen, zodat op een grote be langstelling mag worden gerekend. Brouwershaven - Unitas 7-1 In deze wedstrijd waren de rollen juist omgekeerd aan die welke de teams in hun eerste ontmoeting hadden gespeeld. Brouwershaven bleek plotseling haar produktiviteit te hebben terug gevonden, terwijl Unitas daarintegen al haar kruit te gen SKNWK bleek te hebben ver schoten. Al zeer snel zorgde Rinus v.d. Weele voor een 1-0 voorsprong voor Brouwershaven waarna de zelfde speler weer het leder in de Unitas korf liet verdwijnen (2-0). Na de vakverwisseling bleef het spelbeeld ongewijzigd. Een prakties geiijk opgaande strijd waarin Unitas wel cp, maar niet in de korf schoot, dit in tegenstelling met de zwart- witten die de korf wel wisten te doorboren. Nadat Kees Slager voor een 3-0 stand had gezorgd sloot Bep Duinhouwer de eerste helft af met een 4-0 voorsprong voor haar club. Na de hervatting werd het door Rinus v.d. Weele 5-0 waarna het Huitema gelukte de eer voor zijn club te redden (5-1). Tenslotte werd de eindstand nog 7-1 daar Kees de Moor en Janny Bodbijl ieder nog een doelpunt voor Brouwershaven aan wisten toe te voegen. WIK - Burgh 3-10 In deze wedstrijd is de zege voor Burgh eigenlijk geen moment in ge vaar geweest. Doorlopend hadden zij het beste van het spel en slechts sporadisch slaagde WIK er in gevaar voor de Burgh-korf te scheppen. Joop Hanse gaf Burgh de leiding, 0-1, maar nog geen tien seconden later had Hans van Langeraad al voor de gelijkmaker gezorgd (1-1). Door Willy v.d. Weele en Adrie v.d. Weele werd het hierna 1-3 waarna Joop Hanse de eerste helft afsloot met twee treffers (1-5). Na de hervatting zorgde Maarten Hanse voor 1-6 waai'na WIK door Jaap Geleijnse en Piet Ketting kon tegen scoren (3-6). Joop Hanse, Cor- y van Nieuwenhuize, Adrie v.d. Weele en Janny v.d. Have zorgden er hierna nog voor dat Burgh in de dubbele cijfers kwam (3-10). Burgh ZSC 5-3 In de eerste 'helft slaagde ZSC er nog in de stand in even'widht te 'hou den, maar uiteindelijk gaf in de 2e helft de betere conditie van de Burgfh mensen en hun grotere séhotvaardiig- heid de doorslag. Direkt na 'het be- ginsiignaal ontwikkelde zich een snel op en neer golvend spel, waarin bei de teams elkaar weinig toegaven. Toen Joop Hanse door de ZSC-ver dediging wist te breken maakte hij geen fout (1-0). De vreugde in het kamp van de'groen-witten was even wel maar van korte duur daar nog geen min. later Henny Mol aan de andere zijde het leder in de korf liet verdwijnen (1-1). Na de vakverwis seling bleef het een gelijk opgaarde strijd met het spel aan de Burgh- zijde iets beter verzorgd. Uit een doorloopbal slaagde Adrie v. d. Wee le er weer in Burgh een vooi-sprong te geven (2-1). ZSC beantwoordde deze treffer met een serie felle aan vallen waarbij Jan v. d. Bijl het ge lukte zich door de vended ging te werken en de gelijkmaker te scoren (2-2), Na de hervatting 'had Burgh overwegend het beste va rnhet spel. Willy Mooij verschafte d eclub uit de Westhoek een 3-2 voorsprong, welke even later door Janny v. d. Have werd opgevoerd tol 4-2. Na de vak vérwisseling gelukte het de taai volhoudend? Jan v. d. Bijl deze ach terstand terug te brengen tot 4-3. Even leek de spanning nog te zullen terugkeren maar Corry v. Nieuwen huize maakte aan alle onzekerheid een einde (5-3). Wel 'had Lou Lau- werse in de ZSC-aarwal met enige schot envrouwe Fortuna niet op zijn hand, maar in de stand kwam geen verandering meer. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Roermond-Maasbracht (als schipperspred.): kand. A. C. Verheul, Nijkerk; te Rotterdam (vak. wijlen G. Bouwmeester): G. Rang, Haarlem-Zuid; te 's-Gravenmoer: kand. B. Borreman, Amsterdam. Aangenomen naar Huizen (N.H.) (2e pred.pl.): Js. v. d. Linden. Rot- terdam-Delfshaven; naar Rutten (N.O.P.) (als hulppred.): ds. E. de Jong, a.s. em. pred. te Winterswijk. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Emmeloord: C. P. Plooy, Heemstede. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Amsterdam-West: C. Langbroek, Veenendaal en P. op den Vélde, Mijdrecht. Beroepen te Hilversum-C.: J. J. Rebel, Haarlem-Noord. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuid: C. Harinck, Utrecht. Twee sportieve cocktail-toiletten uit de Katoenshow 1965. De wijde pantalon is wel het meest opvallende van deze ensembles. Pantalon en hesje van het linker model zijn gemaakt uit een no-iron dobby met linnenkarakter en de blouse uit een kreukherstellende katoen-satijn. Voor het tweede model is de stof een kreukherstellend, filmbedrukt katoenen Panama-weefsel met linnenkarakter. De blouse bestaat uit een katoenen batist. De das, die erbij hoort, is bezet met grillige stukjes geslepen glas in vele kleuren. 23. „Een heerlijk rustig woudher haalde Aram's tochtgenoot nog eens - en toen stokte zijn adem want op hetzelfde ogenblik sprongen een aantal ongunstig uitziende lansknechten uit hel struikgewas tevoorschijn. „Houdt u rustig, messires!" beet een spottende stem hen toe en toen Aram in de richting van de spreker keek, herkende hij de aanvoerder van hun aanvallers. Het was de zwaargebouwde zwaardvechter, de man die vorige avond getracht had Paler mo's zwaard te roven. „Geen beweging, dwazen of ik laat uw keel afsnijden door mijn mannen", ver zekerde hij luidruchtig. „Overhandig mij die zwaardschede of bij de goden, het is met u gedaan!" Maar onder hel spreken loerde hij vol haat naar Aram en de avon turier, die zich het gevecht van de vorige nacht herinnerde, besefte heel goed dat deze man hen nimmer zou laten gaan. Veel kans om hel voorstel te overwegen werd hem trouwens niet gegeven, want met een heroïsch gebaar rukte de dichter Palermo zijn zwaard reeds uit de schede, terwijl hij briesend verklaarde: „De zwaardschede afgeven! liet enig erfdeel van mijn brave vader? Nimmer! Eerder zal ik u allen eigenhandig in een groot en heroïsch gevecht verslaan. Ha! Waag het nader te komen, onverlaten! Het woud zal weergalmen van mijn krachtige slagen. Ontzind door vrees zult ge vluchten. Mach teloos van angst Verder kwam hij helaas niet. want reeds werd hij door een joelende troep bespron gen die hem eenvoudig uit het zadel licht ten als ware hij een zuigeling geweest. En op hetzelfde moment stortte de zwaard vechter zich met ontbloot wapen op Aram.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6