Kosten voor het jaar 1965 begroot op 49,3 miljard dollar Krij gsgevangenen in Maleisië HET GAAT NIET GOED MET DE V.N. Dr. Luther King aangevallen Omroeppersoneel gaat niet in staking Mr Luns had onderhoud met minister Rusk De achterstallige betalingen aan de V.N. Het bouwprogramma 1965 van de N.V. Nederlandse Gasunie Dertig arbeiders bedolven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 januari 1965 121ste jaargang Nr. 1S»72Ü WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: V.V.V.-informatriees bezochten Westhoek Tweede Tellem-expeditie Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WASHINGTON, 18-1. President Jchnscn heeft maandag in een bood schap aan het congres meegedeeld, dat de kosten voor de defensie in het komende belastingjaar worden begroot op 49.3 miljard dollar, of enge veer twee miljard dollar lager dan in het lopende jaar. De Amerikaanse defensiebegroting die de president op 25 januari aan het congres zal voorleggen, beoogt de grootste militaire macht ter we reld op de been te houden tegen zo laag mogelijke kosten. De V.S. stre ven er naar de wereldvrede te waar borgen met hulp van hun wapens, aldus de president. In zijn boodschap deelde Johnson mee, dat er een nieuwe ballistische raket wordt ontworpen die een twee maal zo grote lading zal kunnen ver voeren als de krachtigste Polaris- raket (de Polaris van het type 3-A). Het wapen zal ook bestemd worden voor kernduikboten. Bc nieuwe raket krijgt de naam „Poseidon" en zal met meer doel treffendheid gebruikt kunnen wor den tegen een groter aantal vijande lijke cbjekten. De raket biedt ook een grotere kans op doorboring van de vijandelijke defensie. Johnson sprak voorts van een aan tal opmerkelijke nieuwe ladingen voor strategische raketten. Deze worden voorzien van middelen die de zekerheid bieden dat zij hun doel door praktisch elke verdediging heen kunnen bereiken. Zij melden hun route tot aan het ogenblik van de explosie. Derde ontwikkelings project Een derde ontwikkelingsproject waarvan de Amerikaanse president gewag maakte is een korte-afstands- raket voor operationeel gebruik bij KOEALA LOEMPOER. 18-1. Ma leisië zit met het probleem van de Indonesische gevangenen, die niet als krijgsgevangenen kunnen worden beschouwd, omdat de ruzie tussen Indonesië en Maleisië nog niet de officiële benaming „oorlog" heeft gekregen. In verscheidene gevange nissen zitten ongeveer vierhonderd vijftig Indonesiërs die als infiltrant het land binnen kwamen. Zij zouden veroordeeld kunnen worden tot de doodstraf of levenslange opsluiting, doch de regering heeft nog geen be slissing genomen. Nu Indonesië uit de Verenigde Na ties is getreden ,kan ook deze orga nisatie geen oplossing meer bieden. Geen enkel plan voor kerninijngordel WASHINGTON. 19-1. Een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft maandagavond het bestaan ontkend van enig plan tot het aanleggen van een gordel van kernmijnen langs de grens tussen oost- en west-Duits- land. Hij deed deze mededeling in ant woord op beschuldigingen als vervat in de Russische nota van maandag aan de regeringen van west-Duits- lar.d, Amerika, Frankrijk en Groot- Brittannië. Radio-uitzendingen uit duikboot LONDEN, 18-1. De directie van „Radio-City", het Britse pira- tenstation dat uitzendt van een niet meer in gebruik zijnde luchtdoelgeschutstellivg in de baai van Herme, tracht een duikboot te kopen, die als zendstation dienst zal moeten doen als het voorstel tot ivij- ziging van het statuut met be trekking tot de piratenzenders, dat op het ogen blik door de Raad van Europa bestudeerd wordt, van kracht zal worden. De directie van „Radio-City" meent hiermee de nieuwe be palingen te kunnen ontduiken. De duikboot zal in de monding vatu de Theems moeten ma noeuvreren om de kwaliteit van de uitzendingen op peil te kunnen houden. Het Britse ministerie van marine heeft inmiddels al verklaard geen duikboot te zullen leveren aan het radiostation. bijvoorbeeld B-52 bommenwerpers. Het wapen is echter ook geschikt voor andere vliegtuigen. De presi dent noemde het nieuwe type een grote verbetering. Men kan er een aanzienlijk groter aantal doelen mee bestoken zonder binnen het vuurbe- reik van de plaatselijke defensie te geraken. Johnson zei dat de Verenigde Sta ten in vredestijd nog nooit zo sterk zijn geweest als op het ogenblik. Hij voorzag dat - afgezien van interna tionale ontwikkelingen - de uitgaven voor defensie in de Verenigde Staten een steeds kleiner aandeel zullen vormen van het nationale inkomen, dat jaarlijks met vijf procent groeit. De NAVO Hij noemde de Noord-Atlantische Vevdrags Organisatie een hecht schild tegen agressie en hij nodigde de Westerse bondgenoten uit met de Verenigde Staten samen te werken bij het bestuderen van een gezamen lijke strategie en het ontwerpen van betere methoden voor wederzijds overleg. De president kondigde aan dat de Verenigde Staten zich voorbereiden op de bouw van een reusachtig tran sportvliegtuig, de „C 5 A", dat ze venhonderdvijftig mensen kan ver voeren. klagen maken f Haar bo dachten maken bange nachten. bange dagen. Maar boze ge- j| oplossing voor (le financiële crisis No: NEW YORK. 18-1. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft, nu het nieuwjaarsreces ten einde is, maandag haar zittingen weer hervat. De zetels van de Indo nesische gedelegeerden bleven on bezet. Tydens het reces is secretaris generaal Oe Thant er niet in ge slaagd door persoonlek overleg met de delegaties een oplossing te vin den voor de financiële crisis, waarin de Verenigde Naties zich bevinden. In een vferklaring, die hij maan dag voor de gedelegeerden aflegde, zei hij, dat de wereldorganisatie nu aan haar laatste veertien miljoen dollar toe is. Hij deed een dringed SELMA, Alabama, 18-1. Dr. Martin Luther King is maandag in Selma, Alabama, door een blanke man aan gevallen toen hij zioh in gezelschap van een tiental andere negers wilde laten inschrijven in een hotel dat alleen voor blanken toegankelijk is. De man. die een uniform droeg van de „Nationale partij voor het recht der staten", een rechtse organisatie, sloeg de neger predikant op het hoofd en schopte hem in de lies. Het schijnt dat dr. King niet ge wond1 is geraakt maar hij klaagde wel over een lichte hoofdpijn. Het incident deed zich voor bij de ingang van het 'hotel. Korte tijd te voren hadden drie andere hotels en restaurants voor het eerst negers toegelaten. Indonesische ambassedeur voor Nederland DJAKARTA, 18-1. President Soe- karno heeft dr. Dusjarvvo Tjondro- negoro beëedigd als Indonesisch ambassadeur in Nederland. De president noemde de ambassa deur een krachtige tegenstander van het kolonialisme. Hij zei dat dr. Su- djarwo normale betrekkingen met de Nederlandse regering dient te onder houden op basis van wederzijds unt. Er moest geen contact zijn van het soort dat tijdens de 350 jaar kolo niaal bewind bestond. Het gaat om betrekkingen tussen twee onafhan kelijke staten, aldus Soekarno. Verawcht wordt, dat mr. E. L. C. Schiff deze week president Soekarno zijn geloofsbrieven als Nederlands ambassadeur zal aanbieden. Hadji Wahid, de „minister van financiën" van de opstandige Daroel Islam, heeft zich met een aantal volgelingen in het berggebied van Mekongga op Zuid-Celebes overge geven, zo meldt het 'Indonesische persbureau Antara. De regerings troepen zoeken nog naar Ka har Moe- zakar, de fanatieke Islamitische lei der die al jaren gewapend verzet pleegt tegen de Indonesische over heid. beroep op de leden om maatregelen te ti'effen, teneinde in de precaire si tuatie verbetering te brengen. Het voornaamste probleem van dit moment is, aldus Oe Thant, de Ver enigde Naties in de komende weken en maanden yin staat te stellen het vertrouwen te doen behouden van diegenen, die vertrouwen in haar hebben gekoesterd. Gezien de feiten, kan iemand redelijkerwijs volhou den, dat de organisatie thans daar toe in staat is. Tot 25 januari De voorzitter der algemene verga dering, de Ghanees Quaison Sackey, deelde vervolgens mede, dat de al gemene debatten tot maandag a.s. zullen worden voortgezet, waarna zal moeten worden overgegaan tot de verkiezing van vice-voorzitters der assemblee en commissievoorzit ters. Op 25 januari zal dus de uiterste termijn voor het vinden van een op- lossing voor de financiële vraagstuk ken verstrijken. HILVERSUM. 19-1. De algemene (Mercurius), de katholieke en de christelijke vakbonden, waarin het omroeppersoneel is 'georganiseerd, hebben maandagavond afzonderlijke vergaderingen in Hilversum belegd, waarbij ook de betrokken vakbonds bestuurders aanwezig waren. Dit naar aanleiding van de onge veer twee weken geleden gehouden gemeenschappelijke vergadering van het omroeppersoneel. eveneens in Hilversum, tijdens welke bij regering Stichting van de Arbeid en voorzit ter van de Tweede Kamer telegra fisch werd aangedrongen op een spoedige vaststelling van de nog steds niet geregelde status van het omroeppersoneel. In laatstgenoemde vergadering werd afkeurend gesproken over het feit, dat nog nimmer gehoor was ge geven aan de uitvoering van de mo- tie-Zwanikken, waarin drie jaar ge leden werd aangedrongen op een re geling van de betrokken status. Men kwam op die gezamenlijke bijeen komst van de drie vakbonden tot de conclusie, dat een eventueel besluit tot staking alleen kon worden ge nomen in afzonderlijke vergaderin gen. Zover is hel maandagavond niet gekomen. Er wordt dus niet gestaakt aldus de verklaring na afloop van de 'heren J. Rocttger en J. de Wit, vakbondsbestuurders van resp. Mer curius en de Christelijke Beambten- bond. De heer Roettger deelde mee dat onlangs is besloten een speciale werkgroep te formeren, bestaande uit vertegenwoordigers van de Stich ting van de Arbeid, van de omroep en de drie betrokken Vakbonden, om op korte termijn tot een regeling van de status te geraken. Twee leden van de tweede Tellem-expeditie naar Mali in Afrika, de archi tect-archeoloog Herman Haan, en de heer R. S. Wassing, zijn maandag ochtend als voorposten van deze expeditie van Schiphol vertrokken. - Foto: Herman Haan, leider van de expeditie, wordt op Schiphol geïnterviewd door reporter Kees van Langeraad, die de eerste expeditie naar de woonplaatsen van het Tellem-volk meemaakte. WASHINGTON, 18-1. Minister Luns heelt maandag in Washington een enderhoud van meer dan een uur gc-had met zjjn Amerikaanse ambtgenoot Rusk. Na -afloop ver klaarde hy dat dit gesprek hem de zekerheid had gegeven, dat de V.S. neg altyd evenveel belangstelling hebben voor een multilaterale kern macht en dat zij geenszins het voor nemen hebben het plan op dood spoor te laten. De toekomst van een atlantische kernmacht hangt af van de komende besprekingen tussen de Britse pre- jnier, Wilson en de West-Duitse bondskanselier Erhard, aldus de Ne derlandse bewindsman. De bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken der betrokken N.A.V.O.-landen, die oorspronkelijk eind januari in Den Haag zou wor- Geval van bloedwraak ROME, 18-1. In het dorp Santa Eufemia d' Aspromonte, in het zui den van Italië, zijn maandag een 34- jarige vrouw en haar vier kinderen van twaalf jaar tot vijf maanden oud, door revolverbandieten neerge schoten. De moeder en een 12-jarige zoon werden gedood en de andere 'kinderen ernstig gewond. Vermoe delijk betrof 'het hier moord uit bloedwraak. Nieuwe Tellem-expeditie SCHIPHOL, 18-1. Maandagmorgen zijn twee leden van de Tellem-ex- pediie van Schiphol voor de twee de maal naar Afrika vertrokken om in Mali (de voormalige Franse kolo nie Soedan in west Afrika) onder zoekingen te verrichten naar over blijfselen van het uitgestorven Tel lem-volk. Het waren de leider van de expe ditie, de architect-archeoloog Her man Haan en de cultuur-antropoloog drs. R. Wassing. De overige leden vertrekken volgende week maandag. De heer Haan, die tijdens een van zijn vele onderzoekingstochten in het gebied van het Dogon-volk in steile rotswanden verlaten wonngrotten aantrof, nam begin vorig jaar de leiding op zich van een expeditie die over land en via de Straat van Gi braltar naar het onderzoekingsgebied reisde. Met behulp van een vernuf tig hijsapparaat, waarmee men een rondvormig platform van de 180 me ter hoge rotswand liet zakken, deed men ten zuiden van Timboektoe in de van de grond af bereikbare rots woningen vondsten die aantoonden dat de Tellem een hoge ontwikke ling bezaten. Men vermoedt zelfs dat zij de basis van de west-Afrikaanse culturen vormden. DEN IIAAG. 18-1. Het hogedruk- veedingsnet voor het aardgas, dat in 1964 werd gelegd, zal dit jaar wor den uitgebreid met ongeveer 250 km, zo deelt dc Nederlandse Gasunie mede. Hierdoor zal Gronings aard gas ook kunnen worden geleverd in de westelijke prcvincics van Neder land. Eveneens zal de levering aan Twente kunnen worden uitgebreid. Deze uitbreiding omvatten de vol gen de projecten: Een aansluiting op de bestaande hoofdleiding ten ziuden van Utrecht, die over Woerden naar de omgeving van Leiden voert en afbuigt naar Katwijk. Dit gedeelte is 48 km lang en heeft een doorsnee van 90 cm, Hierop kan een later te bouwen hoofdleiding naar Noord-Holland worden aange sloten; een aansluiting op deze leiding bij Leiden, die zich tot het Botlekgebied uitstrekt. Dit is een traject van 37 km lang, waarvan de buizen een doorsnee van 75 cm hebben. Deze leiding is bestemd voor de gasvoor- ziening van Zuid-Holland; een aansluiting op de bestaande hoofdleiding ten zuiden van Tilburg, die tot halverwege Zeeuws-Vlaande- ren reikt. Dit gedeelte is 100 km lang en heeft een doorsnede van 60 cm. Bij de grens zal de leiding onder de Schelde doorvoeren. Door middel van deze tak zal o.a. West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen van gas wor den voorzien; een leiding van Hoogezand naar Groningen van 18 km lengte en 30 cm doorsnede, die gelegd zal worden den gehouden over het plan voor een multilaterale kernmacht, was slechts tot een latere datum verscho ven in afwachting van het resultaat van tweezijdige besprekingen die thans aan de gang zijn. Er is nog geen definitieve datum voor de bij eenkomst vastgesteld. De V.N. Minister Luns had met zijn Ame rikaanse ambtgenoot voorts gespro ken over toepassing van artikel 19 van het handvest der V.N. op de Sowjet-Unie en de andere landen, die weigerden bij te dragen tot de vredesoperaties van de V.N. in Kon go en het Midden-Oosten. Nederland steunt volkomen het Amerikaanse standpunt aangaande toepassing van het betrokken artikel dat voorziet in hun bijdragen. „Indien er op het laatste ogenblik geen oplossing wordt gevonden, worden de V.N. met een zeer ernstige crisis bedreigd", aldus minister Luns. Zoals bekend zijn de V.S. vóór toepassing van artikel 19 van het handvest, al is de Amerikaanse re gering tot een compromis bereid. Netwerk van rekenmachines MOSKOU, 18-1. De Russische industriële deskundige Nikolai Fedorenko, een aanhanger van de traditionele communistische opvattingen omtrent economi sche plannen, heeft in de „Prawda" gepleit voor inrich ting van een landelijk netwerk van rekenmachines ter stroom lijning van de planopstelling welke echter volgens hem ge centraliseerd behoort le blij ven ondanks de huidige proe ven met het geven van meer vrijheid aan fabrieksdirecties. Vrij kond Verwachting tot woensdagavond: Aanvnakelijk opklaringen met voor namelijk in de kustprovincies nog enkele verspreid voorkomende buien en in de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst; mor gen overdag toenemende bewolking met later kans op sneeuw; aanwak kerende wind tussen zuid en oost en temperaturen om het vriespunt. 20 jan. Zon op 8.37, onder 17.06. Maan op 21.04, onder 10.40. 21 'jan. Zon op 8.35, onder 17.08. Maan op 22.25, onder 11.00. Laatste kwartier: 24 jan. te 12.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 jan. 5.20 v.m. 21 jan. 6.02 v.m. BROUWERSHAVEN 20 jan. 5.00 v,m. 21 jan. 5.46 v.m. Springtij: 19 jan. 17.48 n.m. 18.32 n.m. 17.17 n.m. 18.04 n.m. HEI WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de achterzijde van een in diepte afnemend, naar het noordoos ten over Scandinavië wegtrekkend depressiegebied voerden noordelijke tot noordwestelijke winden geleide lijk koudere polaire lucht over de Britse eilanden en het Noordzeege bied naar west Europa. Een storingsgebied trok onderlus sen met grote snelheid over de Golf van Biscaye en zuid Frankrijk naar noord Italië, langs zijn 'baan veel re gen en sneeuw brengend. Een volgende depressie, welke van meer betekenis is en nog sterk in diepte toeneemt, bevond zich dins dagmorgen ongeveer halverwege tussen Ierland en New Foundland. Verwacht mag worden dat deze reeds morgen west-Europa bereikt. In eer ste instantie heeft dit tot gevolg dat na een nacht met weinig wind, waar in de temperaturen enkele graden onder het vriespunt kunnen dalen, de winden morgen uit zuid tot zuid oost zullen gaan aanwakkeren. Het is nog onzeker of het neerslaggebied ons land voor de avond bereikt, maar mocht dit het geval zijn dan zal deze vallen in de vorm van sneeuw. naar de elektrische centrale te Gro ningen ten behoeve van de electrici- teitsopwekking van aluminium Delf zijl N.V.; een leiding van Ommen naar En schede van 50. km lengte met een doorsnede van 45 cm, die op het be staande hoofdleidingnet aansluit en moet voldoen aan de stijgende aard- gasvraag in Twente. Verder zal in verschillende delen van ons land in totaal een 600 a 700 km aan regionale transportleiding werden gelegd. Het betreft hier zo wel uitbreidingen van bestaande re gionale netten als nieuwe aftakkin gen van de hoofdleiding. Voorbereidingen worden getroffen cm het werk in het voorjaar te doen aanvangen. Bouwopdrachten zijn nog niet ver strekt. NEW YORK, 19-1 Het secreta riaat van de V.N. heeft maandag, kert voordat de algemene vergade ring bijeenkwam, een overzicht ge geven van de „schulden" van ver schillende landen aan de volkeren organisatie. Zo was de achterstalligheid van de Sowjet-Unie opgelopen tot 52.623.137 dollar (niet-gestorte bij dragen in de kosten van V.N.-opera ties in Kongo en het Midden-Oosten) van Frankrijk tot 16.143.083 dollar (alleen poor de Kongo-operatie), Bel gië (Kongo) 3.271.651 dollar. Portu gal 188.277 (Kongo). Het totaalbedrag dat 62 landen van de Ver. Naties verschuldigd zijn bedraagt 112.957.394 dollar, zijnde 81.755.398 dollar voor de V.N.-activiteiten in Kongo, voor de vredesmacht in het Midden-Oos ten 29.550.285 dollar en 1.651.864 dollar voor de gewone begroting. TAIPEI, 18-1. In midden-Formosa zij'n derftig arbeiders levend bedol ven door een aardverschuiving, wel ke zich voordeed na 'hel opblazen van een rots in verband met de aan leg van een tunnel. Gevreesd wordt, dat allen zijn om gekomen. Tot dusver zijn vijf lijken geborgen. Deze bedragen worden per 1 jan. verhoogd met de bijdragen voor het nieuwe jaar. Frankrijk zou zich daardoor gerangschikt zien bij de landen die volgens artikel 19 van het handvest het stemrecht kunnen verliezen. Taalproblemen in India TRITSJINOPOLY, 18-1. Op een anti-Hindiconferentie in de Tamil- sprekende staat Madras is een reso lutie aangenomen waarin er op aan gedrongen wordt het Engels als taal voor geheel India te blijven ge brui-, ken „om India voor uiteenvallen te behoeden". De conferentie werd ge houden uit protest tegen ccn Indisch regeringsbesluit om met ingang van 26 januari, cle dag waarop het ont staan van de republiek wordt ge vierd. hel Hindi tot officiële taal •van de centrale regering te maken. Van diezelfde datum af wordt het Hindi ook de officiële taal van de staten Oettar Pradcsj, Bihar, Madh.ia Pradesj en Rajasthan. Volgens do dc dc conferentie goedgekeurde resolu tie zal dit 'besluit tot een chaos in hel openbaar bestuur leiden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag de uitwijzing bekend gemaakt van de Poolse diplomaat Kazimierz Mi- zior, een employé van het bureau van de Poolse militaire attaché in Washington.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1