gerda's EIGEN WEG ZUIVELZORGEN In afwachting van kampeervet Aantal bromfietsers groeit nog steeds Vliegramp in Ver. Staten eist dertig doden AGRARISCH NIEUWS Op het ogenblik is het in de melk- veehouderij rustig. Grote protesten tegen de melkprijs worden niet ge hoord en dat betekent altijd dat de prijs redelijk goed is, lietwat ver wonderd kijkt de Nederlandse vee houder op, als hij verneemt dat de Fransen er in geslaagd zijn, dank zij een oï ander foefje, hier Edammer kazen aan te bieden tegen een pry's die dertig cent beneden de onze lag. De andere maal is er een bevel van het ministerie, dat de restitutie b(j uitvoer van ongesuikerde condens naar Duitsland omlaag moet, terwijl de zuivelwereld het daar helemaal niet mee eens is. Zolang de melkprijs redelijk blijft, let de veehouder daar niet te veel op. Hij weet dat er sinds enige maan den een zuivelregeling voor de E.E.G. is en meent, dat daarmee de zaak wel in kannen en kruiken is. In wer kelijkheid moet die zuivelregeling voor de Euromarkt nog heel wat ver der uitgebouwd worden en zijn er toch wel een paar wolkjes aan de lucht. De produktie daalt niet meer Nederland is van ouds een land met een grote uitvoer van melk en zuivel. Duitsland, Italië en in min dere mate Frankrijk, zijn invoerlan- den. Dat zullen wij wel merken als men de regelingen verder gaat uit werken. Een uitvoerland houdt in het algemeen niet van teveel han delsbelemmeringen bij het verkeer met de buitenwereld, want het moet zijn spullen kwijt. Een invoerland heft graag rechten op invoer, o.m. om daarmee de eigen produktie te beschermen. Wat Nederland betreft is er met veel gejubel verkondigd, dat de to tale melkproduktie en die per koe, die al sinds jaren aan het dalen was, in 1964 gestegen zou zijn. In werke lijkheid is de daling bijna tot stil stand gekomen. De totale produktie bedroeg nl. nog maar één procent minder dan die van 1963. Het aantal koeien is niet meer gedaald. Vermoe delijk is de produktie per koe inder daad wat omhoog gegaan (men spreekt van 6 procent), maar vergist u zich op dit punt niet. Er zijn drie factoren van invloed geweest, die met de aanleg of het vermogen van onze dieren weinig van doen hebben. Op de eerste plaats natuurlijk het gunstige weer en de dito ruwvoederpositie. Op de tweede plaats is de gemiddelde leeftijd van onze koeien gestegen. En op de derde plaats heeft de kunstmelk vermoede lijk wéér terrein gewonnen op dena- tuurmelk, zowel bij de opfok als bij het mesten van kalveren. Niettemin mag men verwachten, dat de melk produktie in haar geheel weer een stijgende lijn zal gaan vertonen, zo wel in ons land als daarbuiten. Een dalend verbruik Melk mag dan in 1964 nog zo „in" en zo „verrukkeluk" geweest zijn, het publiek dacht er anders over, want ondanks de bevolkingsaanwas daalde de afzet van drinkmelk in het bin nenland met één procent. Ook het boterverbruik daalde, nl. met 15 mil joen kg. Tenslotte daalde óók het kaasverbruik, nl, met rond 3 mil joen kg. U ziet, dat onze voedingsdeskundi gen, die nogal eens verkondigen dat ons volk steeds „hoogwaardiger ver- edelingsprodukten" gaat eten, niet altijd gelijk krijgen van de statistiek. De oorzaak van de dalingen zit ten delen ook wel in de prijsstijgingen: kaas 4 cent per 100 gram, losse melk 3 cent, flessenmelk 4 cent, melkpro- dukten 5 cent per kg. De boter wordt straks nóg duurder, zodat het ver bruik vermoedelijk verder zal dalen. Een veeg teken is, dat zelfs in België het margarineverbruik stijgt. Er zijn KERKNIEUWS Wereldraad van Kerken ENOEGOE, 16-1. Het bestuur van de Wereldraad van Kerken, in Enoe- goe in oost-Nigeria bijeen, heeft vrij dag verzocht om steun voor de uit voering van een spoedprogram voor hulp aan Afrika, dat een periode van vijf jaar omspant en in totaal tien miljoen dollar zal vergen. Men wil met dit programma de vluchtelingen in Afrika helpen en steun verlenen aan de ontwikkelings acties van de Afrikaanse kerken. In Afrika zouden zich een half miljoen vluchtelingen bevinden. In een verslag over het projekt wordt voorgesteld het program te laten uitvoeren door de te Kitwe in Zambia gevestigde conferentie van Afrikaanse kerken. LAND- EN TUINBOUW Adviescommissie register van landbouwkundigen DEN HAAG, 16-1. Woensdag 20 januari a.s. wordt in Utrecht een adviescommissie geïnstalleerd, die het vraagstuk van de instelling van een register van landbouwkundigen zal bestuderen. Dit gebeurt op initiatief van het Nederlands Instituut van Landbouw kundig Ingenieurs (N.I.L.I.) en de Federatie van Oud-leerlingenvereni- gingen van Hogere Agrarische Scho len (F.O.L.H.A.S.). Minister Biesheu vel heeft enige vertegenwoordigers in de commissie aangewezen. De commissie zal aan de minister en de beide genoemde organisaties een rapport moeten uitbrengen met richtlijnen ten aanzien van de voor waarden, die moeten gelden voor landbouwkundigen die geen akade- mische opleiding hebben gevolgd, maar die op grond van hun be kwaamheden en van het niveau waarop zij werkzaam zijn, voor de inschrüving in een openbaar register echter ook ernstige klachten geweest over de kwaliteit. Denk aan de afzet! Als de produktie niet meer daalt of zelfs weer gaat stijgen bij een da lend verbruik, komt de afzet spoedig in gevaar. De regeling voor de E.E.G. heeft als voornaamste doel, de eigen producenten te beschermen. Tot op zekere hoogte is dat begrijpelijk, maar het bevordert natuurlijk de produktie. Immers, hoe beter de melkprijs, des te meer melk, door dat ook minder goed geleide bedrij ven (of bedrijven op minder goede weidegrond) dan nog aan hun trek ken komen. Ook daar is nog weinig op aan te merken, al dient er ook hier selectie te zijn. Maar voor Ne derland zijn er twee gevaren. Als wij de E.E.G. afsluiten voor derde lan den, kan onze condensuitvoer in ge vaar komen en die neemt nu reeds een kwart van onze melkproduktie voor zijn rekening. Op de tweede plaats kan er binnen de Euromarkt gemakkelijk een flink overschot gaan ontstaan. Men zegt, dat de zes landen daar niet zo bang voor zijn, omdat in zo'n geval de natuurlijke selectie zal gaan optreden, d.w.z. dat door de prijsda lingen de beste of best geleide be drijven zullen overblijven. Dat zou inderdaad het geval zijn, wanneer er een volkomen vrije handel in melk en zuivel zou zijn binnen de E.E.G. Daar zijn wij echter nog precies vijf jaar vandaan en intussen kan er heel wat gebeuren. Het oude liedje Men kan het hele vraagstuk als volgt samenvatten. Zodra de E.E.G. een regeling voor een produkt aan vaardt, moet men de grootst moge lijke haast maken met de uitbouw daarvan en met de vrijmaking van het handelsverkeer. Doet men dat niet, dan schept men een overgangs fase, waarin miljarden worden ver spild aan nodeloze subsidies, bescher mingsmaatregelen, produktie-uit- bouw en concurrentievervalsingen, met als eindresultaat toch een over voerde en bedorven markt. Dat heb ben we gezien bij de eieren. Voor Nederland betekent dit, dat wij zullen gaan aandringen op een zo spoedig mogelijk geliberaliseerd zui- velverkeer en op niet al te straffe maatregelen tegen derde landen. Aan gezien echter de zuivelregeling der mate ingewikkeld is, dat wy toch nog wel een paar jaar in de overgangs fase zullen zitten, dienen wy alles op alles te zetten om de kwaliteit van melk en zuivel te verbeteren. Dit is geen afgezaagde leer, want zelfs bü het winnen van de grond stof, de melk dus, heersen nog zeer betreurenswaardige misstanden. Zomerse idylles Tengevolge van een grondver schuiving zijn bij Pelabuhan Ratu op west-Java 23 mensen om het le ven gekomen, aldus een 'bericht van het Indonesische persbureau Antara. Een commissie heeft voorgesteld op twee van de vier platforms van de Eiffeltoren hekken aan te bren gen om zelfmoorden tegen te gaan. Sinds de toren vijfenzeventig jaar geleden werd geconstrueerd spron gen er 340 mensen vanaf. DODELIJKE ONGELUKKEN STAPHORST. Bij het oversteken van de autoweg onder Staphorst is het 13-jarig meisje B. Visscher uit Staphorst aangereden door een per sonenauto. Zij was op slag dood. WAGENINGEN. Tijdens heliossen van cement in de haven van Wage- ningen Is de 29-jarige arbeider B. Kuykhoven uit Harderwijk te water geraakt en verdronken. PURMEREND. In het Stadszie kenhuis te Purmerend is overleden mr. A. Blokdijk uit Beemster, secre taris-penningmeester van het water schap „De Beemster". De heer Blok dijk was op 8 januari met zijn auto geslipt en tegen een boom gebotst. Hij was 50 jaar. AMSTERDAM. Op het terrein van de brandstoffenhandel aan de Erts kade in Amsterdam heeft zich een dodelijk bedrijfsongeval voorgedaan. De 60-jarige bakkenschipper A. Zwart werd in de rug getroffen door een omvallende betonnen keerwand en moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden. WEERT. De 47-jarige M. Kanters uit Weert is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij stak het kruispunt Boshoverweg-Eindhoven- seweg 9) per fiets over. Hij werd gegrepen door een personenauto, be stuurd door Van O. uit Engelen bij Den Bosch. De heer Kanters moet op slag dood zijn geweest. AMSTERDAM. Bij een botsing in Amsterdam Is de 31-jarige Amster dammer N. Boots om het leven ge komen en zijn vier personen zwaar gewond geraakt. ELST. In Eist (Gld.) is zondag middag bij een verkeersongeval de 48-jarige G. Roeven uit Homoet zo zwaar gewond dat hij later in het Sint-Canisdusziekenhuis te Nijmegen overleed. De man werd op zijn brom fiets op een 'kruispunt 'gegrepen door een personenauto. EINDHOVEN. Bij een autobotsing op de Bosdijk in Eindhoven is zater dagmiddag een jongetje van acht maanden om het leven gekomen. DEN HAAG. Zondag is in de Ür- sula'kliniek in Wassenaar overleden de 76-jarige mevrouw W. Ohr. H. Wethmar-Hillen. Zij werd zaterdag bij het overstaken vam de kruising Sportlaan-Houtrustweg in Den Haag Toegelaten spijtoptanten dit jaar in Nederland Te Amsterdam beleefde de katoenshow zijn première. De nieuwe collecties zijn bestemd voor het komende voorjaar en de zomer. De foto toont twee wel zeer zo merse idylles van A. Diepeveen (links) en F. Offerman (rechts). De vrjje-tijdcombinatie is gemaakt uit een ka toenen stretch (relckatoen), van J. F. Scholtendie deze elastische stof bovendien voorzien heeft van een Bel-o- Fast finish. De jurk, met het sierlijke, loshangende ach terpand, is een filmbedrukte katoen met linnenkarakter van Rigtersbleek. Kruisingen grootste gevaar AMSTERDAM, 16-1. - In de loop van dit jaar zal in ons land de ander half miljoenste bromfietser(ster) op de weg komen. De prognose is da er in 1970 1.9 miljoen bromfietsers zullen zijn, aldus een publikatie van het Verbond van Veilig Verkeer. Het Centraal Brueait voor de Statistiek heeft becijferd dat niet minder dan 46,5 procent van de dodelijke onge- lukken met bromfietsen plaats vindt met kruisend verkeer. Twee punten spelen volgens het C.B.S. hierbij een rol: de bromfiet ser die met bravour een kruising neemt en/of over onvoldoende rij-er varing beschikt. Naar aanleiding hiei-van, alsmede van een aantal veel voorkomende fouten op kruispunten, lanceert het Verbond voor Veilig Verkeer in het eerste kwartaal van dit jaar onder het motto „Kalm aan - Goed zo", een actie voor correct weggebruik door bromfietsers. Met name op het punt van: het te snel zonder inachtneming der voorrangsregels oversteken van kruispunten, zal in het kader van deze, in nauwe samenwerking met de Centrale Politie-verkeerscommis- sie voorbereide en gevoerde actie, een verscherpt politietoezicht op bromfietsers volgen. Dit sluit aan op twee maanden propaganda en voor lichting van het Verbond.. In 1962 waren bijna 46.000 brom fietsers betrokken bij een ongeval, waarvan er 412 om het leven kwa men. De grotere voorbeschiktheid van de oudere bromfietsers voor bot singen met snelverkeer moet volgens het C.B.S. mogelijk mede worden toe geschreven aan een minder snelle wijze van reageren, hetgeen vooral fataal kan zijn bij het moeten ver lenen van voorrang. De bromfiets, die in 1948 zijn in trede in ons land deed, wordt door 58 procent van de eigenaars gebruikt om naar werk of school te gaan. Hakenkruisen in Calais CALAIS, 18-1. De Franse contra- spionnagedienst stelt een onderzoek in naar de activiteit van een groep jeugdige inwoners van Calais, die zich nazi's noemen en Hitier als hun god beschouwen. Het onderzoek begon toen op mu ren in Calais en in omliggende plaat sen hakenkruisen werden gekalkt. Tien leden van de groep bevinden zich in hechtenis, beschuldigd van kleine diefstallen, variërend van een zeekijker van een Frans oorlogsschip tot een bijl uit een padvindei-shut. Viermotorig toestel stort neer op blok woningen WICHITA, 17-1. Minstens dertig mensen, onder wie tien kinderen, kwamen zaterdag om het leven toen een straal-tankvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht in een dichtbe volkte voorstad van Wichita, iri de staat Kansas, neerstortte. Het reusachtige viermotorige toe stel van het type KC-135, in grootte te vergelijken van een Boeing 707 straal-verkeersvliegtuig, was nog maar net opgestegen van de nabij gelegen luchtmachtbasis McConnell, toen op een hoogte van slechts drie- honderd meter zijn motoi-en stilvie len. Het stortte neer op een blok woningen in de voornamelijk door negers bewoonde wijk bij de univer siteit en explodeex-de. Vier huisjes op de plaats waar het toestel neerstortte werden wegge vaagd, terwijl de brandende kerosine zich over een groot gebied vpr- spreidde. In een oogwenk stond-feen groot aantal huizen in brand, waar uit de ki-eten van slachtoffers klon ken. Een ooggetuige vertelde, dat hij een kind met brandende kleding uit eerx huis had zien rennen. Het getroffen gebied werd onmid dellijk door de politie afgezet en alle beschikbare brandweer-eenheden in het district werden opgeroepen. Za terdagavond woedden nog steeds branden. Huizen in <le as gelegd Elf huizen zijn volledig in de as ge legd en ruim dertig beschadigd, waarvan sommige door rondvlie gende wrakstukken, die hele stukken muur wegsloegen. Het vliegtuig zelf is in kleine stukken uiteengespx-on- gen. Twee motoren, die nog bijna intact leken, lagen 2 meter van el kaar. Tot de doden behoren de zeven be manningsleden van het tankvlieg tuig. Een twintigtal mensen werd in lijk met brandwonden. De zwaar ver minkte lijken van de slachtoffers zijn naar een leegstaand huis ovex-ge- bracht voor identificatie. DEN HAAG, 16-1. Na negen jaar kunnen vijftien ambtenaren van het ministerie van justitie binnen enke le maanden een zucht van verlich ting slaken. Dan zal in het bijzonder omvangi'ijke en tijdrovende onder zoekingswerk voor repatriëring van spijtoptanten en maatschappelijke Nederlanders uit Indonesië klaar zijn. Aan het eind van dit jaar zixl- len plm. 16.000 gegadigden op Ne derlandse bodem zijn aangekomen, ongerekend repatrianten uit Nieuw- Guinea. De K.L.M. vervoert maan delijks 700 hunner uit Bangkok naar Schiphol. Eind vorige week ging de heer A. J. van Aai-tsen, 'hoofd onderafdeling Indonesische zaken van de afdeling vreemdelingenzaken en grensbewa king, naar Djakarta. Hij zal daar sa men met twee sociale adviseurs nog enkele honderden gevallen onderzoe ken. De thans nog resterende zes tienhonderd dossiers 'kunnen begin maart zijn afgewerkt. De uit acht pei-sonen bestaande ad- viesccmmissie-Van Vollenhoven zal sedert 1960 tegen het einde van de rit zo'n goede zesduizend dossiers hebben doorworsteld en beoordeeld. Dit waren allemaal gevallen, die bij ambtelijke beoordeling niet voet stoots konder. worden toegelaten. Ruimhartiger beleid In de loop der jaren zijn tot het begin van 1964 ongeveer 6000 gega digden met eventuele gezinnen voor repatriëring afgewezen. Verleden jaar begon, op basis van het ruim hartige beleid, dat minister Scholten aan de Tweede Kamer toezegde, een „open periode" van drie maanden. Ongeveer 4600 spijtoptanten en maatschappelijke Nederlanders maakten voor plm. 16.000 personen van deze gelegenheid gebruik om xe- patriëring te vragen. Van dit aan tal bleek in 1600 'gevallen van her haalde aanvraag sprake. Al deze ge vallen zijn opnieuw bekeken. Van de drieduizend thans afgehandelde dos- siei's zijn 1300 aanvragen betreffende plm. 5000 personen ingewilligd en 1700 afgewezen. De dienst schat, dat het aantal afwijzingen en inwilligin gen van de restei-ende veizoeken in verhouding ongeveer hetzelfde zal zijn. Een voorzichtige conclusie, zo meent mr. A. J. Fonteyn, hoofd van de afdeling vreemdelingenzaken en grensbewaking, <is uit de herhalings- cijfers voorlopig wel te trekken, na melijk, dat het toelatingsbeleid voor heen in hoofdzaken juist was. Richtlijnen van Provinciale commissie Wie denkt dat de oppervlakte van de provincie Zuid-Holland geheel en al wordt ingenomen door waterwe gen, spoorlijnen, fabrieken, straten, woonblokken en koopcentra, vergist zich. In dit zeer dicht bevolkte ge bied is nog wel enige recreatie mo gelijk: men kan er o.m. 250 kampeer- gelegenheden aantreffen. Het was begin vorig jaar dat de Provinciale raad voor de volksge zondheid in Zuid-Holland een com missie instelde, die een onderzoek naar de kampeerhygiëne in die pro vincie tot taak kreeg. Pas aan het einde van 1964 ver scheen het rapport dezer commissie met de resultaten van dit onderzoek; het was een tamelijk bescheiden steekproef, want slechts zestien kam- peergelegenheden werden in de stu die betrokken. Minimum-eisen Op enkele van de onderzochte ter reinen bleek de hygiënische en sa nitaire situatie onvoldoende te zijn over liet geheel genomen troffen de deskundige bezoekers echter omstan digheden aan die aan redelijke eisen voldoen. Bovendien bevat het rap port een programma van minimum normen waaraan een kampeergele genheid volgens de commissieleden dient te beantwoorden. Dat is een beetje vreemd, want er bestonden reeds uitstekende richtlijnen in deze, die door de Nederlandse Kampeer- raad zijn opgesteld. De commissie is zich hiervan be wust geweest, maar in afwachting van de totstandkoming van het Kampeerbesluit en van de Kampeer- wet meende zij, dat er behoefte be stond aan een verfijning en detaille ring der omschrijving van de Neder landse Kampeerraad, met welker normen zij zich overigens heeft ge conformeerd. Reeds thans kunnen zowel de pro vinciale overheid als de gemeentebe sturen zich richten naar deze wat verder uitgewerkte minimum-eisen. Bovendien zullen de door de com missie gegeven richtlijnen goede diensten kunnen bewijzen aan de ex ploitanten van kampeergelegenhe- den. Sti-ozakken verversen Wie van deze minimum-eisen ken nis neemt, bemerkt tegelijkertijd wat er aan kampeergelegenheid zoal kan ontbreken. Vele trekkers zullen daar nooit bij hebben stilgestaan! Waar uit dan maar weer blijkt, dat het soms goed is als er voor ons wordt De slaapruimle moet voorzien zijn van een stofdichte zoldering of dak bedekking; de vloer dient bij voor keur van beton te zijn. De inhoud van de strozakken moet tenminste eenmaal per maand worden ver verst. Het dagverblijf dat als eetzaal ge bruikt wordt, mag niet dienen als slaapruimte; er moet een afzonder lijke keuken zijn, waar levensmid delen op hygiënische wijze kunnen worden bewaard. Binnen een afstand van 150 meter van elk onderkomen dient een pri vaat aanwezig te zijn voorzien van een closet. De privaten moeten wa terdichte vloeren hebben; zij dienen 's nachts te zijn verlicht. Drink- en waswater Per 50 kampeerders moet tenmin ste één middel tot drinkwatervoor ziening aanwezig zijn, met een capa citeit van tenminste duizend liter per uur. Binnen een afstand van tien meter van de privaten moet deug delijk waswater aanwezig zijn. Is aansluiting op de riolering niet mo gelijk, dan dienen afvalwater en fae- caliën via een gesloten buizensys teem zodanig te worden verwijderd, dat een en ander geen gevaar voor de volksgezondheid kan opleveren. Er dienen afzonderlijke en visueel gescheiden wasgelegenheden voor dames en heren aanwezig te zijn en de ligging hiervan moet dusdanig zijn, dat men ze kan bereiken zonder dat de slaap- of wasgelegenheden van de andere sekse behoeven te worden betreden. Wij vermelden deze conclusies slechts om een indruk te geven van de grondige aanpak der verschillen de problemen; van volledigheid moet te dezer plaatse vanzelfsprekend af gezien worden. Bij slecht weer Verheugend is ook, dat de commis sie niet voorbij gegaan is aan de wisselvallige klimatologische om standigheden, die zich bij ons te lan de voordoen. Er wordt in het rap port tevens aandacht besteed aan de wegen op het kampeerterrein en over hun toestand wanneer er veel neerslag is gevallen. Bovendien staat in het rapport, dat er op een terrein bestemd voor ten minste honderd personen een nood- onderkomen van minimaal 40 vier kante meter grondoppervlakte aan wezig dient te zijn. Dr. H. W. Scalongne. Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK I-Iet meisje was verbluft en gepi keerd. Waarom deed vader nu in eens zo? Ze keek naar haar moeder, die nu d:e tafel opruimde en met nietszeggende blik op haar gezicht door het vertrek liep. Arie zat nog steeds bij de tafel. Op een gegeven moment verliet mevr. Van 't Gras hek de kamer. Gerda kwam achter de stoel van de jongeman en sloeg haai' armen om'hem 'heen. Ze legde haar hoofd tegen het zijne, in zijn oor fluisterend: „Ik hou van jou, jongen. Jij en ik.niemand zal tussen ons in kunnen 'komen". Maar een uur later zat Gei-da van 't Grashek, de dochter van een dei- grootste boeren van Nijloo, op het bankje in het polderplantsoen te huilen en was het de beurt aan Arie om haar te ver-zekeren van zijn rots- vaste liefde voor haai*. „Als.... als ze geen toestemming geven, dan loop ik weg", verklaarde ze tussen haar tranen door. „Vader is onredelijk, ik begrijp hem niet. Eex-st zit hij gemoedelijk met je te praten en dan loopt hij ineens, zon der iets aaitiiïgs te zeggen, de deur uit. En moedor keek ook de hele tijd met een gezicht als een oorwixrm". „Stil, snoepie, misschien zie je het veel te zwaar. Ik geloof niet, dat je vader wat tegen me zal hebben, maar je moederik weet het niet Ach, het komt (natuurlijk alle maal, omdat ïk een zandvretcr ben, "J"1' ik "-'ve ''rant kom. „Ik vind het gemeen", verklaarde Gerda heftig, „dat kun jij toch niet helpen?" „Natuurlijk niet, maar je zult zien, Gerda, dat je moeder me daarom niet mag". „fk praat morgenochtend wel met haar. Ze zullen me nooit kunnen ver bieden met jou om te 'gaan Opeens greep ze hem 'hax-d bij de schouders. „Arie, je zult moeten to nen, dat je x-uggegraat hebt. Maar dk laat je niet in de steek, hoor? Samen gaan we vechten voor ons (geluk!" Doch de stemming was bedorven en om tien uur bracht Arie het meis je halverwege de oprijlaan, ondanks 'het protest van Gerda: „Je moet me 'helemaal naar huis brengen!" Hij schudde zijn hoofd. „Ik ben niet van plan je vader en moeder tegen me in het harnas te jagen. Als ze me nu za'gen, zouden ze het als een bi-utaliteit hesdhouwen, dat wil lik niet". „Je ibent bang". „Vanmiddag was ik het. Nu niet meer. Ik hoef me nergens voor te schamen; mijn familie bestaat uit 'behoorlijke mensen, al komen ze dan van de lage kant. Daarom wil ik niets forceren, zie je? Tot ziens, snoepie, ik houd van je. Enkele minuten later 'betrad Ger da de kamer, waar haar vader cn moeder nog tegenover elkaar zaten. Die hebben expres op me gewacht, begref-> ze. Ik voel het, 'dat ze Arie niet willen. Maar waai'om niet? Ze weten niet half, welk een lieverd ihij is. „Da'gbegroette ze timide. Meteen werd tie strijdlust in haar wakker. Ik accepteer geen enkel be zwaar, daoht ze. En «als hij niet op de 'boerdex-ij mag komen, ga ik naar Amsterdam. Arie is me meer waard dan alles hier. Van 't Gi-ashök sohraapte zijn keel. „We moeten eens met elkaar px-aten, Gerda. Je begrijpt wel, waax-over". Gerda dacht; de aanval is de bes te verdediging. Vooruit, je hebt het Ax-ie beloofd, dus Ze ging zitten en keek beurtelings naar haar oudei-s, een glimlach om haar mond. „En, hoe vonden jullie Arie. Keurige jongen, hé? Beschaaf de manieren. En vindt u hem niet 'kap, moeder? Wat een kex-el, ihé? En weet uhij is oersterk. Had u niet gedachtHij is een echte fij- n'e jongen en we houden exg veel van elkaar en Van 't Grashek wuifde ongeduldig met zijn hand. „Wacht nu eens, Ger da, en draaf n'iet zo door. Je moeder en i'k hadden onze ogen niet dicht, toen hij hiier aan tafel zat. En Arie ide Nots kan zeker verschillende goe de eigenschappen bezitten, wat even wel niet wegneemt, dat wij 'hem niet de geschikte man voor je vinden". Gex-da's ogen vergrootten zich. Niet 'ldwaad worden, dacht ze. „Daar hoor ik van op", antwoordde ze, rustig 'haar woorden overwegend. „Laat maar eens hoi-en, waarom niet". „Maar Gerda, dat is toch geen toon tegen je vader", bestrafte de boerin. „Wat miszeg ik daarmee? Vader zagt, dat Arie niet de geschikte man voor mij is. Mag ik 'dan weten om welke reden niet?" (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6