Mixen en kneden maar met welke machine? Erhard doet geen boete bij De Praten onder vier ogen met politie Na 32 jaar... Spanning aan grens van Israël en Syrië Jongeren en alcoholgebruik ZIER1K2EESCHE NIEUWSBODE Maandag IS januari 1965 Nr. 19719 VOOR DE VROUW De ontwikkeling van mechanische huishoudhulpen" voor mixen, men gen, roeren is de laatste jaren in een niet meer te stuiten stadium geko men. Veel huisvrouwen zijn al in het bezit van zo'n moderne machine, an deren zijn zeker van plan zich er een aan te schaffen zodra het bud get dit toelaat. Zo'n aanschaf vereist wel enig overleg. In de allereerste plaats moe ten we ons afvragen wdar het toe stel het best zou kunnen staan. Deze plaats moet zo gekozen zijn, dat het daar steeds voor gebruik gereed staat. Ook is natuurlijk van belang of bij die plaats de voorzieningen aanwezig zijn om het werktuig er inderdaad te kunnen laten werken. We houden er verder rekening mee, dat elke machine behalve plaats ruimte ook een bepaalde hoeveel heid bedieningsruimte vraagt. De aanschaf moet ook worden af gestemd op de grootte van het gezin, dus op de werkzaamheden die er verricht moeten worden. Belangrijk is, om bij de aanschaf goed te weten wat het apparaat dat u koopt, wer kelijk kan doen. De ene huisvrouw bakt veel, unl dus (zwaar) cakebe slag maken en boter-crème kunnen slaan of het deeg voor korstgebak kunnen maken. Daarvoor is een zwa re motor nodig. Een andere houdt niet van ingewikkelde machines en volstaat liever met een licht hand toestel, waarmee ze bv. melkdran- ken voor de kinderen wil klaarma- 'ken. Wat verlangt U De prijzen lopen sterk uiteen, dat ligt aan het aantal mogelijkheden, de sterkte van de motor en de grootte van het apparaat. Maar hierover kan uw leverancier u zeker voldoen de inlichten. Vraag eens gegevens van verschillende merken en ga die dan thuis vergelijken. Een keukenmachine bestaat meest al uit een vaste mengkom, waarin een stevige garde draait, en allerlei hulpstukken, zoals een vruchtensap centrifuge, een vleesmolen, een groentesnijder, een koffiemolen en wat niet al. Ook kan bij deze ma chines vaak een aparte mengbeker worden geplaatst. Zo'n grote elektrische keukenhulp, die voor grote gezinnen heel veel praktisch nut heeft, kan zich in een klein gezin niet altyd helemaal waar maken. Veel huisvrouwen kiezen daarom liever een handmixer of een staafmixer. Wat doen ze? Beide apparaten hebben veel ge meen en hun pluspunten zijn snel opgesomd: 1. zij kunnen zonder veel voorbereiding in werking worden gesteld; 2. zij kunnen in elke wille keurige kom of schaal worden ge bruikt; ze verwerken gemakkelijk kleine hoeveelheden; 4. zij kunnen gemakkelijk onder de kraan worden schoon gemaakt; 5. ze hébben maar een klein plaatsje nodig. Bovendien sparen we veel van onze krachten met deze helpers. Ook tijd wordt er mee uitgespaard, alleen niet zoveel als met grote keukenmachines, om dat we handmixers nu eenmaal in de hand moeten houden. Met de handmixer kunnen we room en eiwit kloppen, we kunnen er schuimende spijzen mee bereiden en er ook allerlei dranken mee men gen. Ze lijken, wat de vorm betreft, op een strijkijzer. De meeste merken hebben verscheidene snelheden die met een schakelaartje te repelen zijn. Paarsgewijs aangebrachte gar des, ei-vormige roer der s en kneed haken behoren tot de uitrusting van de handmixer. Sommige uitvoerin gen, dat hangt van de prijs af, heb ben meer hidpstukken, zoals eiwit klopper, citroenpers of messenslij per. Ze kunnen op een gemakkelijke wijze in het toestel worden geplaatst en worden, als het werk klaar is, bij de druk op de schakelaar weer uit geworpen. Met de staafmixer kunnen we rau we groenten, aardappelen en fruit fijn maken, gekookte aardappelen pureren, en amandelen, noten en kaas malen. Enkele wenken Bij de staafmixer is de as van de motor verlengd met een metalen staaf. Aan het eind daarvan bevindt zich een kapje met vier voetjes, waar het hulpstukje in geplaatst is. Bij gebruik houden we het apparaat loodrecht in de te verwerken ingre diënten. Een combinatie van hand mixer en staafmixer opent voor de huisvrouw vele gebruiksmogelijkhe den. Er zijn verschillende uitvoerin gen van in de handel. Hoge, smalle bekers zijn praktisch tijdens het gebruik van deze appa ratuur, omdat de inhoud hiervan niet wegspat en omdat de kracht en de snelheid van de gardes, in het bij zonder bij kleine hoeveelheden, goed benut worden. Om van gekookte aardappelen pu ree te maken, schakelen we het ap paraat op stand één en bewegen langzaam de draaiende gardes in de aardappelenmassa. Zodra de aardap pelen fijn genoeg zijn, doen we er warme melk en een stukje boter bij. Nu bewerken we alles met snelheid 2 en tot slot zelfs met snelheid 3, tot het geheel goed luchtig is. Eén enkel eiwit wordt snel stijf als uw een beker nemen om het in te kloppen. Pap en soep Griesmeelpap en havermoutpap smaken nog lekkerder als we de handmixer gebruiken om alle ingre diënten door elkaar te roeren. Ha vermoutpap wordt onder voortdu rend roeren aan de kook gebracht. Ook by soepen bewijst de hand mixer zijn goede diensten. Tomaten soep bijvoorbeeld maken we op de gebruikelijke wijze door water bij gesmoorde groenten, tomaten of to matenpuree, blokjes aardappelen en een beetje zout te doen. Daarna la ten we dit alles snel opkoken en maken dan de soep af met de hand mixer. Later voegen we boter en room (of koffiemelk) toe. Verder bestaan er ook zogenaam de mengbekers of mixbekers, een ge heel op zichzelf staande apparatuur. Deze snelmengbekers hebben hoge, naar boven toe iets uitlopende gla zen, waarin onderin een paar kleine mesjes razend snel ronddraaien. Zo'n mengbeker is ideaal voor het even vlug maken van vruchtenmelk, to- matencocktails, allerlei vruchten- dratiken .groentesoep en vele andere heerlijkheden. Maken we in een mengbeker soepgroenten fijn, dan voegen we altijd een beetje water bij. De mesjes „pakken" de groenten dan beter. Betty Teeling. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Turkije heeft de Vereragde Staten officieel meege deeld dat 'het niet langer zal deelne men aan de voorbereidende werk zaamheden met betrekking tot een multilaterale Navo-kernvloot. Dit is woensdag bekend 'gemaakt door het State Department. WASHINGTON. Een commissie van de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) heeft de instelling be pleit van een interamerikaans or gaan ter «bestrijding van de toege nomen communistische activiteit op het westelijk 'halfrond. LONDEN. Voorlopige cijfers, gepu bliceerd door het Britse luohtvaart- blad ..Flight", wijzen uit dat in 1964 de 'luchtvaart een nieuw veiligheids- record 'heeft gebracht. In totaal wer den in de geregelde burgerlucht vaart op de vaste lijndiensten 20 on gelukken met fatale afloop geregis- treerd, waarbij 583 passagiers om het leven kwamen en 74 beman ningsleden. ABERDEEN. Het verbond van po litieambtenaren in Schotland is van plan bewapening van politiemannen te eisen als het wetsvoorstel om alle doodstraffen in Groot-Brittanndë af te schaffen wet wordt. LONDEN. De „International Short wave Club" gevestigd te Londen, heeft Radio Nederland Wereldom roep uitgeroepen tot het populairste kortegolf station ter wereld na een enquête, die deze club de afgelopen maanden onder kortegolfluisteraars 'heeft 'gehouden. WASHINGTON. In de Amerikaan se stad Blommfield is een 22-jarige man gearresteerd die bekende sedert zijn achtste jaar, toen ihij begon met het lichten van automaten, dertien honderd diefstallen te hebben ge pleegd. Hij was nog nooit tegen de laimp gelopen. Dit gebeurde pas toen •hij onlangs uit een wapenwinkel kwam waar :hij zijn zakken had ge vuld met patronen. CANBERRA, Australië. Geertrui- da (Truusje) van Drempt, 20 jaar en wonende te Murwillembach, New South Wales, Australië, is gekozen als de winnares van de „First natio nal youth council of Australian citi zenship award". Het is de eerste maal dat deze onderscheiding werd verleend. BANGKOK. Een vierjarig Thai- lands jongetje is 'gestorven en zijn twee broertjes zijn ernstig zielk na 'het eten van een pad die zij hadden gevangen. SAIGON. Militairen hebben de wacht betrokken bij het boeddhisti sche nationale hoofdkwartier in Sai gon nadat zeshonderd boeddhistische geestelijken woensdag hadden beslo ten een grootscheepse campagne te ontketenen om de regering van pre mier Tran Van Hoeorug ten val te brengen. BELGRADO. De stoffelijke over schotten zijn 'geborgen van elf van de veertien mijnwerkers, die vorige zondagavond bij de ontploffing in een Servische mijn van de buitenwe reld werden afgesloten. LONDEN. Uit de Londense woning van de 91-jarige mevrouw Belle Nic- kols. weduwe van een miljonair, zijn juwelen gestolen ter waarde van bij na 450.000 gulden. Daartoe behoort een parelsnoer, bekend als de „May Mayer", dat alleen al ruim 400.000 gulden waard is. Het snoer was in 1913 al eens eerder gestolen. TOKIO. Premier Sato van Japan heeft op een persconferentie gezegd, dat zijn land niet als bemiddelaar in enig 'geschil in Azië zal optreden. Evenmin zal Japan de plaats wor den, waar Amerika en China contact met elkaar zuilen opnemen. ANTWERPEN. Een vrachtwagen is bij Antwerpen ingereden op schoolkinderen, die onder toezicht van een politieagent de straat over staken. De remmen van de auto wa ren defect. Een negenjarige jongen werd gedood, twee andere kinderen ernstig gewond. SAIGON. Een aantal hoge Zuid- vietnamese officieren is drie maan den met verlof gezonden. Zij 7.ullen na afloop daarvan worden ontsla gen. LONDEN. Uit de woning van een kunstverzamelaar in de Londense voorstad Hampstead zijn een schil derij van Goya, een dock van Cour- bel.. een tekening van Picasso en een schilderij van Michel Ciry gestolen, terwijl de eigenaar met vakantie was. DEN HAAG. 16-1. Zestig mensen vonden vorig jaar de weg naar het Haagse bureau van politie, afdeling voorlichting, voor een persoonlijk contact. De feiten waar het om ging waren van uiteenlopende aard: in- woningsproblemen, minder wenselijk geachte omgang tussen jongens en meisjes, diefstal, schulden, weglo pen, ernstige spanningen tusen kin deren en ouders. De mensen wilden hun problemen onder vier ogen be spreken. Zij hebben buiten verwach ting ervaren dat bij de politie be grip en goede wil is te vinden om ontsporingen in de breedste zin van het woord te voorkomen. Dit blijkt uit 'het jaarverslag, dat de afdeling voorlichting van de Haagse politie heeft opgesteld. De persoonlijke contacten vloeien vol gens het verslag voort uit de contac ten, die de afdeling voorlichting legt op scholen, en die zij krijgt middels lezingen en rondleidingen. Opgemerkt wordt in het verslag, dat de mensen nog altijd in de me ning verkeren, dat de politie alleen handelend optreedt, als het strafbare feit is gepleegd. Gebleken 'is ook, dat het luistex'en naar mensen, die hun problemen voorleggen, vaak al zeer positief 'helpt. Om huurbescherniiiig DEN HAAG, 14-1. Dr. M. Troost wijk, lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A., heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, schrifte lijk gevraagd of de bewindsman van mening is dat door het arrest van de Hoge Raad van 13 november j.l. een lacune in de huurwet met harde consequenties voor de weduwe en andere nabestaanden aan het licht is getreden en of de minister zo deze vraag bevestigend beantwoord wordt van plan is de indiening te bevorde ren van een wetsontwerp waardoor in de bedoelde lacune wordt voor zien. LANDBOUW EN VEETEELT Centrale hengstenpremie- keuringen in Zeeland en in Noord-Brabant De Centrale premiekeurlngen voor trekpaardhengsten in de provincies Zeeland en Noord-Brabant worden respectievelijk gehouden op donder dag 28 januari te Goes en op don derdag 4 februari a.s. te 's Herto genbosch. Tijdens deze dagen zullen alle Zeeuwse en Brabantse goedgekeurde stamboekhengsten acte de présence geven en de strijd om de provinciale kampioenstitels belooft wel een zeer spannende te worden. Verrassingen zullen daarbij, als steeds, niet uit blijven. Zijn de favorieten in de oudere rubrieken veeal bekend, de rubriek 3-jarige hengsten, met door gaans verschillende nieuwe aanko pen, wordt een volkomen open strijd en is alléén daarom al de moeite van een reis naar Goes en Den Bosch méér dan waard. SPORT MICRO-KORFBAL Renesse-WIK II 4-2 Van veel krachtsverschil tussen beide teams was 'in deze ontmoeting geen sprake. Renesse wist evenwél beter van de geboden kansen te pro fiteren, waardoor het op 'beide punt jes beslag kon leggen. Door een fout in de Renesse verdediging, waar men zich nog al eens bezondigde aan het wegslaan van het leder, kreeg Adrie Verirage de gelegenheid WIK de lei ding te geven (0-1). De vreugde in ihet 'kamp van de groen-witten was maar van 'korte duur daar spoedig hierop Joop Verboom door de ver dediging wist te breken waarna hij het leder in de korf liet verdwijnen (1-1). Na de valkverwisseling bleef 'het een gelijk opgaande strijd waar bij 'de Renesse aanvallen een ge vaarlijker 'karakter droegen. Na goed aangeven was 'het Wim Hoogerhuis die Renesse de leiding kon geven. Na de «hervatting 'kreeg Matty Ver boom een fraaie scoringskans welke zij niet ongebruikt voorbij liet gaan (3-1). WIK gaf de' moed evenwel nog niet op en na enige vergeefse po gingen gelukte het Adrie Verhage de spanning weer te ilaten terugke ren (3-2). Dezelfde speler liet hierna enige fraaie kansen om de stand in evenwicht te brengen ongebruikt. Enige minuten voor tij d besliste Hans Simons het pleit definitief in het voordeel van Renesse toen hij een strafworp feilloos benutte (4-2). kleintjes uitJ® Aet ('inncrUafid LEEUWARDEN. Ged. Staten van Friesland hebben aan de Prov. Sta ten voorgesteld om in principe te be sluiten tot de aanleg van drie nieuwe provinciale wegen met een zeven meter brede rijbaan, vanaf Leeu warden naar Bolsward, naar Drach ten en naar de Lauwerszeesluizen via Dokkum. De totale kosten van de nieuwe wegen zijn geraamd op 83 miljoen gulden. KLAZINAVEEN. Te Klazinaveen, in zuidoost Drente, is in de nacht van vrijdag op zaterdag het hotel - café-resturant Mazenier in vlammen opgegaan. Het vuur greep zo snel om zich heen dat in zeer korte tijd het hotel in lichterlaaie stond. De brand- ren van Klazinaveen en Emmen wis ten de belendende percelen ondanks de vonkenregen te behouden. De in ventaris alsmede het meubilair van het woongedeelte ging verloren. DEN HAAG. In de vergaderzaal van de Tweede Kamer in Den Haag is vrijdagmiddag - de Kamer is op reces - een discussie-bijeenkomst ge houden door iets minder dan 150 Ne derlandse jongeren. Het initiatief tot deze bijeenkomst kwam voort uit de Nederlandse Jeugdgemeenschap in overleg met de Nederlandse Politieke Jongeren Contactraad. De jongeren, die allen 21 jaar oud wax-en en dus juist de stemgerechtigde leeftijd had den bex-eikt, waren uit alle delen van het land afkomstig. Franse bladen - en niet alleen de gaullistische - gewagen niet zonder bewondering dat president de Gaul le een reeks diplomatieke overwin ningen heeft behaald de laatste tijd, waarvan dan zijn bekering van Er- hard de grootste zou zijn. Dat is niet zonder reden. Het lijst je is imposant: de generaal kreeg zijn zin over de graankwestie in de E.E.G., de multilaterale kernvloot waartegen hij zijn stem verhief is nu wel helemaal een dode idee, zonder dat hij in beide gevallen zelf noe menswaardige concessies hoefde te doen of zijn dreigementen uitvoeren. En dan is er de nogal vage afspraak over samenwerking met de Ameri kanen over de verdeling van de doe len voor kernwapens, iets wat de Fransen toch wel op mogen vatten als een erkenning van Washington voor de „force de frappe". Bovendien is er nog de uit John sons jaarlijkse (State-of-the-Union) boodschap blijkende neiging van de Amerikaanse president om maar lie ver niet teveel initiatieven te ont wikkelen op het gebied van de bui tenlandse politiek. Daarin, is een. hoofdschotel dat de Europeanen hun zaken onderling maar moeten rege len, waarbij de Amerikanen geen pressie willen uitoefenen. Dat laatste mag men haast lezen als een wens de Fransen niet voor het hoofd te sloten. Gelijk gekregen Nu valt er wel te debatteren of dit allemaal verdiensten zijn van de Gaulle. Wat de M.L.F. betreft kan men ook goed volhouden dat het op treden van de Brit Wilson - die be paald. niet uit eerbied voor de Gaul le zo handelde - het idee van de mul tilaterale kernvloot de doodsteek heeft gegeven. En zo meer. Maar dat neemt niet weg dat de Franse pre sident het prestige oogst van de man die het bij het rechte eind had en gelijk kreeg. En by deze doorzetter komt de Duitse bondskanselier Erhard nu op bezoek. De Fransen schilderen dat of als een soort boetevaart, maar dat is wat overdreven. Wat niet wegneemt dat de twee noodgedwongen heel wat dichter bij elkaar zijn komen te staan. Dit voornamelijk omdat Er hard bij de Amerikanen en ook bij de Britten nogal in de kou is ge raakt. En vanwege de ruzies in zijn partij. Erhard wacht dit najaar de gang naar de stembus en zijn kansen staan niet zo best. Zijn populariteit is da nig geslonken. Waarbij komt dat de Strauss-vleugel in de combinatie C. D.U.-C.S.U. - in de wandeling: de Duitse gaullisten - hem het leven zuur maken. DEN HAAG. De oudste gemeen telijke H.B.S. van Den Haag, thans Thox-becke-lyceum, heeft het eeuw feest gevierd met een reünie van oud-1 veilingen en oud-leraren en een officiële receptie, waarop de staats- secretaxis van onderwijs, mr. J. H. Grosheide, wethouder mr. M. Vro lijk en de rectox*, dr. J. N. van der Ende, gelukwenste. DEN HAAG. Het aardgas heeft zijn intrede gedaan in de tuinders wereld. Dit gebeurde in Schipluiden, waar burgemeester drs. P. J. Bollen de eerete met aax-dgas gestookte ke telhuizen op de tuinderbedi-ijven van Van Leeuwen en Romeyn in werking stelde. DEN HAAG. Nedex-land en Ecua dor hebben in Quito een overeen komst getekend over Nederlandse technische hulp bij twee pi'ojekten, nl. ten behoeve van het gemeentelijk slachthuis van Quito en voor een melk-vee-instructiebedrijf te Santa Catalina, 18 km van de hoofdstad. HEERLEN. In het afgelopen jaar heeft de netto-kolenproduktie van de staatsmijnen 6.801.327 ton bedragen. Dit is 123.089 ton minder dan in het jaar 1963. Verdeeld over de mijnen was de netto-produktie als volgt: „Wilhelmina" 1.052.644 ton, „Emma"- „Hendrik" 3.367.281 ton en „Maurits" 2.381.402 ton. ZWOLLE. Px-ins Bernhard heeft vrijdagmiddag in Zwolle het bedrijf van Scania Vabis Nedex-land N.V. of ficieel geopend. Het is een vestiging van de Zweedse fabx-iek Scania Va- bis in Södertalje, waar zware vracht auto's, autobussen en dieselmotoren woi-den gemaakt. VENSTER Succesje gevraagd Voor de kiezer is die tweedracht geen aanbeveling: kan men van een groepering die onderling zo hevig twist, verwachten dat ze een krach tige, doelbewuste politiek voert? Er hard en Schroder wilden met een stel successen komen om dit nega tieve punt te overschaduwen. De kernvloot zou Duitslands invloed in het westerse kamp aanzienlijk doen toenemen. Maar de V.S. die daartoe het initiatief namen, zien er niet zo veel meer in omdat het maar tot ge harrewar met Fransen en wellicht Britten zou leiden. En dit zou de NAVO meer verzwakken dan de hele M.L.F. waard is. Gevolg: Erhard en Schroder staan in de kou. Erhard heeft gepoogd een nieuw initiatief der westelijke grote drie uit te lokken over Berlijn en de her eniging. De Fransen zeiden resoluut nee en de anderen ook, maar wat gecamoufleerd onder vriendelijke woorden. In feite zien ze niets in een dergelijk initiatief: daarmee is de af gelopen twintig jaar niets bereikt en niets wijst er op dat ze er nu wel succes mee zouden hebben. Maar voor Erhard is het weer een slag die hij verloor in het politieke kaartspel. De enige u>inst die hij nu kan ma ken is inderdaad wat meer naar de Gaulle te leunen. Dat is altijd naar de zin van de Strauss-vleugel en zal dus het onderling geharrewar voor komen. Dust: een winstpunt met het oog op de verkiezingen. Bij gebrek aan beter Erhards en de Gaulles opvattingen over een toekomstige politieke unie van Europa lopen sterk uiteen, maar beiden zijn er wel van overtuigd dat iets van deze aard moet komen. Bei den menen ook wel dat daarbij de nationale souvereinïteit geen schade moet lijden, al zijn ze het niet eens over hoeveel verlies al ernstig ge noemd kan worden. Het is dus niet onmogelijk dat de twee straks in een gesprek althans gaan vaststellen in hoeverre ze het eens zijn en in het midden laten wat hen nog verdeelt. Dat zou voor Erhard tenminste weer iets zijn om mee aan te komen bij zijn kiezers. Erhard komt dus naar Rambouillet zeker niet omdat hij opeens zo ge wonnen is voor de Gaulles ideeën in hun volle breedte, maar gewoon bij gebrek aan betere middelen om zijn prestige thuis wat te schoren. Het lijkt dan ook voorbarig van de Fransen al te zeker er van te zijn dat de Gaulle de bondskanselier be keerd heeft. Tenslotte is Erhard - al is het alleen maar op economische gronden - nog lang geen aanhanger van de generaal. AMSTERDAM, 16-1. De Am sterdamse cabarettière Rika Jansen heeft in Willemstad op Curacao, waar zij met haar „One woman" show optreedt, de man gevonden en kunen be danken, die haar 32 jaar gele den uit het mater van de Gel derse kade in Amsterdam ge red heeft. Het is de 70-jarige Johnny Martis, oud-zeeman, die in een huisje in Willemstad woont en door tussenkomst van de Curacaose radio „Cu- rom" en de dagbladen is ont dekt. Dit viel niet mee omdat Rika Jansen niet ivist of haar redder nog leefde en ook zijn naam niet kende. Het contact tussen Rika en de heer Martis werd gelegd door een stadge noot, die zich herinnerde dal Johnny wel eens had verteld in zijn jonge jaren in Amster dam een meisje te hebben ge red. Op een winterdag in 1933 was de heer Martis op weg naar de haven om als matroos te monsteren op de „Stuyve- sant" toen hij op de Gelderse kade een meisje in het water zag spartelen. Hij bedacht zich geen ogenblik, sprong in het vieze water van de gracht en slaagde er in de toen 8-jarige Riekie op de wal te brengen. „Ik had een borreltje op", zegt hy nu „anders had ik mijn jas nog uitgetrokken". Na zijn moedige daad moest hij zich zo haasten dat de familie Jan sen geen kans kreeg hem nog te achterhalen en te bedanken. TEL AVIV, 16-1. Generaal David Elazai', bevelhebber der Israëlische strijdkrachten aan 'de grens met Sy- x*ië, heeft op een bijeenkomst in Na zareth verklaard dat de toestand in het grensgebied slechter woi'dt. Is raël zou tde besluiten der Arabieren op de jongste conferentie in Cairo niet te licht moeten opvatten. „Wij kunnen de Arabische tractoi-en al aan het werk zien voor de omleg ging van de zij stromen van de Jor- daan". Dit jaar zal beslissend zijn, wij moeten paraat zijn om onze rech ten op de wateren van de Jordaan te verdedigen, aldus de generaal. DUSSELDORP, 16-1. Jongeren brengen zelfs na het gei-ingste alco hol gebruik het verkeer meer in ge vaar dan ouderen. Dit hebben sta tistici in Dusseldorp berekend uit de gegevens van ruim veertiendiui- zend verkeersongevallen waabij al cohol een rol speelde. Bij vergelij king van vei-schillen'de alcoholgehal ten van het bloed constateei-den de statistici vooi-ts dat bij 21,9 procent van alle ongevallen met dodelijk let sel de weggebruiker -minder dan 0,4 promille alcohol in zijn bloed had. Bij 1,6 tot 2 promille alcohol liep slechts 6,7 procent dodelijk af. Pas bij waarden van meer dan 2,8 steeg 'het aantal dodelijke ongevallen tot boven de tien promille. Verzoek om afschaffing van de kwitantiezegel DEN HAAG, 15-1. De vier cen trale middenstandsbonden en de raad voor het grootwinkelbedrijf hebben in een rekest aan de staats secretaris van financiën opnieuw ge vraagd om afschaffing van het kwi tantiezegel. De staatsseci-etai-is heeft bij de behandeling van de rijksbe groting 1964 naar aanleiding van op merkingen vanuit de tweede Kamer medegedeeld, dat bij de in voorbe reiding zijnde vernieuwing van de zegelbelasting het kwitantiezegel een punt van zeer ernstige overweging zal moeten uitmaken. In aansluiting op deze „zekex-e ver wachtingen wekkende" mededeling vei-zoeken de organisaties met klem spoed te betx-achten met de herzie ning van de zegelbelasting. SINGAPORE. Het 50.000 ton me tende Bi*itse vliegdekschip Eagle"' is 'de haven van Singapore binnen gevaren, Enkele uren eerder waren de gevechtsbommemvenpers van het schip op het eiland geland. HET ZWAARD FztN PALERMO 22. „Nadei'en ze?" vroeg de fattei'ige edel man, in wien Aram zonder moeite degene herkend zou hebben die zoveel goud ge boden had om Palermo's zwaardschede in zijn bezit te krijgen. Hij kwam hooghartig op de verspieder toe, die zich vaii zijn be zweet paard had laten glijden. „Spreek huurling! Hebt ge hen zien verti-ekken?" „Zij komen langs de weg, heer!" ver zekerde de man onderdanig. „Het kan niet lang meer duren eer zij hier zijn Een schril gefluit uit het. struikgewas overstemde voor een ogenblik zijn woor den. „De post aan de weg schijnt onraad te bemerken, heer Alfonso", gromde een als zwaardvechter geklede man - dezelfde die de afgelopen nacht in Aram's slaap vertrek was doorgedrongen om de zwaai'd- sehedc te stelen. „Ze komen!" Hij wenkte zijn mannen en beval kort zich tussen de bomen in hindei'laag te leggen. Alfonso wierp een minachtende blik op de have loze gestalten. „Ge hebt een fraai stelletje spitsboeven uitgezocht, Felix", mompelde hij, zijn mantel dichter om zich heen trek kend. „Taveerne-gespuls!" gromde de zwaai'd- vechter kort. zich in het zadel slingerend. „Maar ze zullen zorgen dat ge uw zwaard schede krijgt, heer. Vertrouw op mij- Allen moeten ze van die verdoemde avonturier afblijven! Met, hem heb ik zelf iets te ver effenen". Hij trok met een x-uk zijn groot zwaai-d toen twee ruiters om de bocht van de weg verschenen. En meteen drong Pa lermo's stem tot de dreigende wachtende mannen door en vei-klaarde onverstoor baar: „Geniet gij ook zo van de maagde lijke rust van dit woud, vriend Aram?" BLIK DOOR HET WERELD

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5