DRIE AANSLAGEN OP TREINEN VAN NED. SPOORWEGEN Actie niet roken 1965 TOESTAND CHURCHILL ACHTERUIT Meer amusement voor de luchtpassagiers r BILT Engelse versterkingen naar Maleisië Beroep stewardess blijft steeds in trek STORM TEISTERT EUROPA EN DE BRITSE EILANDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maanda*: 115 januari 1965 121ste jaargang Nr. 19719 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, posthui 1, (el. 0I11O-225S, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uilgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Oehtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cenl. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeeënaars „gekooid" in Oirscliot Betonnen dwarsliggers op rails gelegd om trein te doen ontsporen UTRECHT, 17-1. Naar het A.N.P. zondag heeft vernomen, hebben on bekenden zaterdagochtend geprobeerd een trein tussen Amersfoort en Utrecht te doen ontsporen. Op de rails tussen Amersfoort en Den Dolder - ter hoogte van het vliegveld Soesterberg - waren twee dwarsliggers van gewapend beton, elk met een gewicht van tachtig a negentig kilo, gedepo neerd. De personentrein, die om 08.44 uur uit Amersfoort naar Utrecht ver trok, is over het obstakel gereden. Eén van de betonnen dwarsliggers is totaal verpulverd. Alleen de yzeren kern ervan bleef over. De trein, die met veel horten en stoten tot stilstand kwam, werd aan de voorkant beschadigd. De ongeveer zestig passagiers kregen op dit vroege ochtenduur de schrik van hun leven. Alles liep evenwel goed af, want na ongeveer tien minuten oponthoud kon de trein de reis voortzetten. Op het moment van de botsing reed de trein een snelheid van onge veer zestig kilometer. De betonnen dwarsliggers liggen op het ogenblik langs de spoorlijn opgeslagen we gens vernieuwingswerkzaamheden aan de spoorbaan. Volgens insiders is de gelukkige afloop mede te dan ken aan de lage snelheid van de trein. Opzet Proces-Rajakowitsch begint half februari WENEN, 16-1. Dr. Erich Rajako- witsch, een der naaste medewerkers van Adolf Eichmann, zal op 15 febr. vcor de Weense provinciale recht bank terechtstaan op beschuldiging van medeplichtigheid aan de uit roeiing van 110.000 Nederlandse jo den. Oorspronkelijk zou het proces - dat voor een zeer groot deel geba seerd is op documenten van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie in Amsterdam - op 28 decem ber jl. zijn begonnen. Het werd ech ter uitgesteld in verband met de ziekte van de president van de recht bank, dr. Strobl. Verwacht wordt dat het proces tot 27 februari zal duren. Er zijn geen Nederlandse getuigen gedagvaard. WIJZIGING GEMEENTEWET DEN HAAG, 16-1. - De door de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer bepleitte opneming van een wachtgeldregeling in het ontwerp van wet tot wijzi ging van de Gemeentewet met be trekking tot de ontvanger, is door minister Toxopeus (binnenlandse za ken) overgenomen. Dit blijkt uit de Memorie van Ant woord op het wetsontwerp. „Aan het verlangen van de commissie kan worden voldaan, voorzover dat de waarborging betreft dat de wacht geldjaren meetellen voor pensioen", aldus de bewindsman. AMSTERDAM. 16-1. Ook dit jaar richt dr. Meinsma's actie tegen het roken zich in ihet -bijzonder tot de jeugd, vooral tot de leerlingen van de lagere scholen, waarbij opnieuw het onderwijspersoneel en de ouders worden opgewekt hurt onmisbare en ook onschatbare steun te verlenen. Het belangrijkste 'hulpmiddel bij de benadering van de jongeren - in de leeftijden waarop als regel met ro ken wordt begonnen - is een film „Rook je mee. ja of nee". Deze film is op instigatie vain dr. L. Meinsma, hoofd van het bureau kankerregis tratie en voorlichting en leider van de anti-roker, acties, gemaakt door de Stichting Nederlandse Onderwijs Film (NOF). Uit het door de spoorwegrecherche ingestelde onderzoek is gebleken, dat opzet in het spel moet zijn. De avond tevoren heeft men op dezelfde lijn en op dezelfde wijze geprobeerd een posttrein uit de rails te laten lopen. Het wordt onmogelijk geacht dat deze waanzinnige sabotage is uit gevoerd door één persoon, aangezien voor het versjouwen van de lood zware dwarsliggers minstens twee personen nodig zijn. Deze indruk klopt overigens met de waarneming van een schildwacht van de vlieg basis Soesterberg, die zaterdagoch tend op de bijna fatale plaats twee personen heeft zien rondscharrelen. Hij heeft er verder geen aandacht aan geschonken, omdat hij in de schimmen baanwerkers van de spoor wegen meende te ontdekken. Onderzoek De afdeling Voorlichting van de Nederlandse Spoorwegen heeft des gevraagd medegedeeld, dat de spoor wegrecherche het onderzoek naar de daders, in samenwerking met de ge meentepolitie voortzet. Zoals bekend is, behoren misdrijven tegen de al gemene veiligheid van personen en goederen tot de zwaarste, tevens minst voorkomende delicten in ons Wetboek van Strafrecht. Op een spoorwegaanslag staat een gevange nisstraf van ten hoogste 15 jaar (als er doden bij vallen levenslang of 20 jaar). „Dit kan alleen het werk zijn van geestelijk gestoorden", verklaarde een politiedeskundige, die zich uit de na-oorlogse geschiedenis niet zo'n ernstige aanslag op de spoorweg her innert. Zondagavond omstreeks half negen is weer een aanslag op een trein ge pleegd, ditmaal op een dieseltrein, die tussen Roodeschool naar Gro ningen, even vóór station Uithuizen, op een houten dwarsligger is gebotst. De ligger was dwars op de rails ge legd. De trein is niet ontspoord. Acrobatiek wertl matroos noodlottig ROTTERDAM, 16-1. Acrobatiek op een steigerleuning van een Spido- boot in Rotterdam is de 23-jarige Duitse matroos Rolf Soeseman uit Geismar Gottinger noodlottig gewor den. To erthij met de machinist van zijn schip, het Duitse m.s. „Silvia", op een Spido stond te wachter, die hem naar d-e „Silvia" terug zou bren gen, maakte Soeseman een hand stand op de steigerleuning en sloeg daarbij, waarschijnlijk door de har de wind, door zijn evenwicht en viel in het water. De matroos, die niet kon zwemmen, verdween binnen en kele seconden in de diepte en kwam niet meer boven. Na een uur dreg den door de rivierpolitie werd zijn lijk opgehaald. Premier van Boeroendi in hoofdstad vermoord WASHINGTON, 16-1. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeit meegedeeld dat uit Boe roendi berichten zijn binnengekomen volgens welke de premier van dit land, Perre Ngendandumwe, bij het verlaten van een ziekenhuis in de hoofdstad Boejoemboera is vermoord. De premier had in het ziekenhuis zijn vrouw bezocht, die een kind ter wereld had gebracht, zei een woord voerder van het ministerie. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan der Ver eniging ter bevordering van de be langen des boekhandels - 18 augustus 1815 opgericht - worden diverse eve nementen georganiseerd, o.a. de Na tionale Boekenmarkt 1965 in het R. A.I.-gebouw te Amsterdam, van 14 t-'m 23 mei, in welke periode ook db dertigste Boekenweek valt. Voorts worden in een aantal plaatsen ex posities gehouden. LONDEN, 17-1. De toestand van sir Winston Ohurchill gaat langzaam achteruit. In 'het zondag op het middaguur uitgegeven bulletin wordt ge zegd, dat hij een rustige nacht had gehad, maar 's morgens onrustig was geworden. De pols was enigszins onregelmatig geworden. Dokter Moran zei op een vraag buiten, dat de onregelmatige pols geen goed teken was. Toen het bulletin werd voorgelezen, stonden er 500 mensen buiten de woning van de 90-jarige zieke. Kort na het middaguur werd de woning bezoc'ht door aartsbisschop Cardiinale, die lady C-hurc'hill een boodschap van de paus overhandigde. Omstreeks 18 uur was de gehele familie Churchill om 'het ziekbed van sir Winston bijeen. Randolph Ohurchill was in de loop van de middag met zijn twee kinderen, Ara bella en Winston, naar Hyde Park Gate gekomen. Mary Soames, de lie velingsdochter van de zieke, had de nacht in de woning van 'haar ouders doorgebracht. Haar echtgenoot, oud minister Soames. voegde zich in de loop van zondag bij haar. Ook Sarah Ohurchill, die direct uit Italië was overgekomen toen zij van de ziekte van haar vader had gehoord, zat aan het ziekbed. Voorts waren de zóón en twee dochters van Diana Ohur chill, Julian, Edwina en Celia, aan wezig. Tekenen van zwakte Sir Winston Ohurchill „gaat achteruit", aldus het zesde en jongste medische bulletin, zon dagavond in Londen uitgegeven. Toch, zo wordt -in 'het bulletin ge zegd, heeft hij na een onrustig begin een rustige dag gehad. Hedenochtend zou er een nieuw bulletin worden gepubliceerd, het tijdstip waarep was nog niet bjkend. Churchills hart begint nu tekenen van zwakte te vertonen. Een vrou welijke specialist zei, diat sir Win ston waarschijnlijk een fase dooi- maakt, die gewoonlijk volgt op een beroerte, namelijk een periode van rusteloosheid, dan een tijd waarin da patiënt rustig is en tenslotte een pe riode waarin hij geleidelijk zwak ker wordt. In vele kerken in Engeland heb ben miljoenen Britten zondag voor Ohurchill 'gebeden. Tenzij er zich een dramatische ontwikkeling in de toestand van Ohurchill modht voordoen, zou het volgende medische bulletin niet voor heden (maandagmid dag rond één uur worden uitge geven. SCHIPHOL, 16-1. - In navolging van de Trans World Airlines heeft de Pan American World Airways besloten haar luchtpassagiers meer amusement te verschaffen; zij zal al haar ruim negentig straal- toestellen gaan voorzien van radio-en en televisie-apparaten. De T.W.A. is er twee jaar geleden mee begonnen (zij vertoont in haar grcle straaltoestellen films) en de Panam meent, dat alle grote maat schappijen uit concurrentienoodzaak dit kostbare voorbeeld zuilen moeten gaan volgen. Kostbaar, wan dit vermaak in de lucht kost vele miljoenen. De Panam schat haar eigen kosten voor dit „theater in de „lucht" op ruim tien miljoen dollar. Bij de K.L.M. is men wat deze „service" betreft nog in een proef stadium. Op de laatste vergadering van de I.A.T.A., het overkoepelend or gaan van circa honderd grote burgerluchtvaartmaatschappijen uit de gehele wereld, steunden vrijwel alle „groten" een voorste! deze kostbare apparatuur aan boord te verbieden, teneinde de toch al niet zo lucratieve luchtvaart voor nog hogere en niet strikt noodzakelijke kosten te behoeden. Doch T.W.A. weigerde vierkant, overwegende dat zy immers al vele miljoenen had uitgegeven en dank zy dit initiatief haar passagiersvervoer met sprongen zag stygen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een vrouw is dikwijls zo wijs f dat de man eerst na de trouw- f l dag ontdekt hoe dor» ze is. i WAT ZEG 7" PE H.K.H. Prinses Margriet hoopt morgen, 19 januari 1965, haar 22ste verjaar dag te vieren. (Foto: M. Koot). Delegatie naar Indonesië voor oorlogsgravenverdrag SCHIPHOL, 16-1. In opdracht van de Nederlandse regering is vrijdag middag een uit drie leden bestaande delegatie van Schiphol naar Djakarta vertrokken om te onderhandelen over een verdrag tussen Nederland en In donesië betreffende de Nederlandse oorlogsgraven aldaar. Voorts zullen de erevelden, waar van er thans achttien over geheel In donesië verspreid zijn, door de com missie worden geïnspecteerd om na te gaan wat er aan het onderhoud moet gebeui^en. Hoofd van de dele gatie is de chef directie algemene za ken van het ministerie van buiten landse zaken, mr. E. O. Baron van Boetzelaer. „Sinds 1949 worden ons door de Indonesische regering overeenkom- een militair decreet allerlei facili teiten verleend om de erevelden goed te kunnen onderhouden", vertelde Baron van Boetzelaer voor zijn ver trek van Schiphol, „maar wij willen met Indonesië een officiële overeen komst aangaan om de begraafplaat sen, die bijna 25.000 graven en urnen tellen, voor onbepaalde tijd te waar borgen". De onderhandelingen die Baron van Boetzelaer met de Indonesische regering hierover zal voeren, zijn een resultaat van de besprekingen die minister Luns eind juli op Bali met zijn ambtgenoot, dr. Soebandrio, ge had heeft. Hij had dan ook goede hoop dat men spoedig tot een over komst zou komen. KOEALA LOEMPOER, 16-1. „Vier a vijfduizend Britse militairen, waar onder een pantsereenheid, zullen bin nen zes weken in Maleisië aankomen ter versterking' van de defensiekracht van het land, met het oog op de uit gebreide Indonesische militaire toe bereidselen", zo heeft Abdoel Razak, vice-premier en minister van defen sie van Malakka, verklaard. „De holle verzekeringen van Soe- karno zuilen onze waakzaamheid niet doen verslappen", zo zei hij, doelend op de in Djakarta door de Indone sische president afgelegde verkla ring, volgens welke hij het geschil met Maleisië op vreedzame wijze ge regeld wilde zien. Groot-Brittannië heeft al 50.000 militairen ingeschakeld voor de ver dediging van de zestien maandén DEN HAAG. Het Europese parle ment gaat zeer waarschijnlijk deze week in Straatsburg een oproep lot de regeringen van de zes landen der Europese Gemeenschap richten, om nu spoedig overleg over politieke sa menwerking te beginnen. oude federatie Maleisië, die Malakka, Singapore, Sabah en Serawak omvaf. Gp Borneo bevinden zich 10.000 Brit se militairen. Tot de nieuwe Britse versterkingen behoren, behalve de eerder genoemde pantsereenheid, een infanterie-afdeling, een artillerie eenheid en een afdeling parachu tisten. Iets kouder Verwachting tol dinsdagavond: Enkele regen-, hagel- of sneeuw buien, maar ook af en toe opkla ringen; matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest, maar tijdelijk zwakke veranderlijke wind; iels kouder met in de nacht om het vriespunt. 19 jan. Zon op 8.38, onder 17.04. Maan op 19.39, onder 10.15. Laatste kwartier: 24 jan. te 12.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 jan. 4.31, v.m. 17.01 n.m. BROUWERSHAVEN 19 jan. 4.09 v.m. 16.29 n.m. Springtij: 19 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde ver plaatste een diep en omvangrijk de- pressiegebied zich van de oceaan over de Britse eilanden en het Noordzeegebied naar het oosten. Het veroorzaakte over grote gebieden, vooral boven de Atlantische oceaan, zware stormen. Sommige stations in Engeland en Ierland meldden wind stoten van 35 tot 40 meter per se conde. De depressie vult nu op en trekt over Scandinavië naar het noordoosten weg. Nieuwe storingsgebieden op de oceacin zullen echter het weer ïn west Europa de komende 24 uur op nieuw gaan beïnvloeden, daar inmid dels geheel west Europa met tame lijk koude polaire lucht is over stroomd wordt de kans groter, dat de neerslag welke de nieuwe sto ringsgebieden vergezelt af en toe in de vorm van sneeuw zal vallen. De temperaturen komen gemiddeld op een wat laiger niveau. SAIGON. Volgens welingelichte kringen in Saigon heeft de Ameri kaanse ambassadeur, generaal Max well Taylor, tijdens het hervatte overleg over nieuwe Amerikaanse hulp, aangeboden dat de V.S. zullen betalen voor een onmiddellijke uit breiding van de Zuidvietnamese strijdkrachten met 100.000 man. Hier door zouden deze strijdkrachten in totaal byna 660.000 man omvatten. SCHIPHOL, 16-1. Binnen een week tjjds hebben meer dan driehonderd Nederlandse meisjes by Pan Ameri can Airways in Amsterdam gesolli citeerd voor de functie van stewar dess. nadat bekend was geworden, dat deze Amerikaanse maatschappij in Nederland geschikte krachten hoopte te vinden voor uitbreiding van haar stewardessen-korps. „Slechts de helft van dit korps wordt gevormd door Amerikaanse meisjes", aldus Panam-directeur P. G. Vosburg op een persconferentie in Amsterdam. „De andere helft is in het buitenland gerecruteerd". Het stewardessen-beroep oefent op vele jonge vrouwen nog steeds een magische aantrekkingskracht uit. Eind dezer maand komt een spe ciaal team van de personeelsafdeling van Pan American uit New York over, dat jaar-in-jaar-uit niets an ders doet dan gegadigden voor de functie stewardess te keuren. De eisen luiden: 21 tot 27 jaar oud. ongehuwd of gehuwd geweest, 161 tot 173 cm lang, 50 tot 63 kg zwaar, middelbaar onderwijs genoten, vloei end Engels en Nederlands spreken, kennis van andere talen strekt tot aanbeveling. DEN HAAG, 18-1. Gedurende de gehele zondag heeft een zware storm een deel van west-Europa en de Britse eilanden geteisterd. In Luxemburg ging de storm ge paard met zware regenval, waardoor rivieren buiten hun oevers traden. Een aantal auto's werd van de weg geblazen, waarby echter niet veel persoonlyk letsel ontstond. In Engeland zwaarste storm sinds 12 jaar In Engeland waren de gevolgen ernstiger. Hier werd de storm dé zwaarste sedert twaalf jaar genoemd. Ter hoogte van het Britse Kanaal eiland Guernsey raakle het Noorse vrachtschip „Norvard" in moeilijk heden omdat het op drift was. Sleep boten togen onmiddelijk op weg naar het schip, dat later meldde dat de machines weer werkten en dat lang zaam kon worden gevaren. In de haven van Dover sloeg een klein vissersvaartuig om, waarbij twee opvarenden om het leven kwa men. In de moerassen van Lancashij-e, nabij Southport, hebben reddings ploegen de gehele dag gezocht naar vijf jagers. Men vermoedt dat zij zijn verdronken. Tros overgebracht Tegen vijf uur in de nacht van zondag op maandag seinde de „Nor vard" dal de Nederlandse sleepboot „Gelderland" er in was geslaagd een tros over te brengen. De sleepboot „Gelderland" (rederij Wijsmuller; 2.950 i.p.k.), lag op sta tion in Penzance en leverde strijd met de Duitse sleepboot „Seefalke" uit Falmouth en de Fransman „Abeille" uit Cherbourg. Toen de „Gelderland", die onder bevel staat van gezagvoerder T. van Oosten, het in nood verkerende schip als eerste bereikte, werd een con tract volgens Lloyds zogenoemde „open form" (no cure, no pay), af gesloten. Bij zeer zware zeegang slaagde men er in een tros over te brengen. De „Norvard" wordt waarschijnlijk naar Falmouth gesleept, een afstand van ongeveer negentig mijl.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1