PLOEG TURKSE ARBEIDERS VERTROK UIT NEDERLAND Moordaanslagen op Parij se chauffeurs „Provincies mogen niet verpauperen" De Amerikaanse hulp aan het buitenland Prijsverhoging aardolieprodukten ONTWAPENING Dr. Schweitzer vierde 90ste verjaardag NIEUWE STRATEGIE V.S. IN LAOS EN ZUID-VIETNAM Buit aan juwelen: tienduizend gulden Nieuwe program hulpverlening V.N.-f onds ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 januari 1965 121ste jaargang Nr. 19718 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Kon. Harmonie Kunst en Eertiaar Oirschot ANKARA, 15-1. Het chartervlieg tuig met de 57 Turkse arbeiders uit Zaandam is vrijdag even over mid dernacht in de Turkse hoofdstad Ankara geland. De drie Nederlandse politiemannen in burger, die de greep hebben begeleid, keren morgen naar Amsterdam terug. Verscheidene Turken uit de groep kusten de aarde onder de kreet „leve Turkije". SCHIPHOL. De Turken, die in dienst waren bij de woningfabriek Indeco-Coignet te Zaandam, gingen daar vorige week in staking omdat zij meer loon verlangden. De hoge eisen die zij stelden konden echter onmogelijk worden ingewilligd. On danks een overredingspoging van een Turkse ambassadesecretaris bleven de Turken bij hun weigering het werk te hervatten. Zij werden daar op ontslagen en daarmee verviel hun verblijfsvergunning in ons land. Maandag werd hun aangezegd, dat bij het land moesten verlaten, waar na zij 's avonds laat in twee bussen naar Schiphol werden gebracht. Reeds stond om half drie in de nacht de Skymaster voor de start gereed, toen M.A.C. uit Ankara het bericht ontving, dat het toestel er niet zou mogen landen. De vlucht werd der halve op het laatste moment uitge steld en de Turken eerst in een film zaal op Schiphol, later in de kantine van de kazerne der Koninklijke Ma rechaussee te Badhoevedorp onder gebracht.. Rustig Over het algemeen gedroegen de Turken zich beheerst, met uitzonde ring van enkele momenten in de nacht, toen een paar van hen wilde PARIJS, 14-1. In Montfort 1' Amaury in de omgeving van Parijs, is in de nacht van dinsdag een taxichauffeur' door een 19-jarige jongen met een gestolen karabijn doodgeschoten. Bij de 'beroving van zijn slachtoffer zag de moordenaar een portefeuille met 1.500 frank over het hoofd. In de nacht van woensdag op don derdag was, in het centrum van de Franse hoofdstad, een 65-jarige ta xi-Chauffeur 'het slachtoffer van een 22-jarige passagier, met wie hij ru zie kreeg omdat deze niet kon be talen. De passagier, een vroegere para chutist, stak daarop de chauffeur met zijn dolik neer. Het slachtoffer werd zodanig gewond, dat hij tot dusver niet kon worden gehoord. In beide gevallen werd de dader gearresteerd. weigeren naar het toestel te gaan. voordat het beloofde bedrag van f 25,- was uitbetaald. Er werd even met stoelen boven het hoofd ge zwaaid, doch de rust keerde spoe dig weer. Bij het vertrek naar Bad hoevedorp om half zes 's ochtends moesten marechaussee en politie een drietal onwillige Turken naar de bus slepen. Donderdagmiddag om half drie verliep alles rustig. De Turken wer den in dezelfde bussen van de kazer ne naar Schiphol gereden en wel tot op het platform, vlak voor het vlieg tuig. Zij stapten gelaten lachend in het toestel over. Ter voorkoming van mogelijke moeilijkheden tijdens de reis vlogen vier wachtmeesters der rijkspolitie en als toezichthouder de chef alge mene dienst van M.AC., de heer P. Houssart, zelf voormalig lid der rijkspolitie, met de groep mee. Ingezonden mededeling WASHINGTON, 14-1. President Johnson heeft donderdag het con gres verzocht 3.380.000.000 dollar (ruim twaalf miljard gulden) be schikbaar te stollen voor hulp aan 'het 'buitenland, het laagste bedrag dat voor dit doel is gevraagd sinds het begin van het plan-Marshall in 1948. Buitenlandse straatvegers in Breda BREDA, 14-1. In zijn nieuwjaars rede heeft burgemeester R. Geuljans van Breda meegedeeld, dat de stads- verontreiniging langzamerhand zo veel problemen oplevert, dat over wogen zou moeten worden buiten landers voor opruimingswerkzaam heden aan te trekken. I)e stad Breda heeft in de reinigingssector te kam pen met een personeelsgebrek. En kele weken geleden bood Breda aan trekkelijke arbeidsvoorwaarden voor al dan niet gehuwde vrouwen, die in Breda geüniformeerd als straat- veegsters zouden willen werken. Tot nu toe heeft er nog niemand belang stelling getoond. UTRECHT, 14-1. We staan als derdfe in de rij van de meest welva rende provincies, maar als we op den duur niet willen verpauperen zal de rijksuitkering flink moeten worden verhoogd, verzuchtte don derdagochtend de Utrechtse gedepu teerde A. C. Verhoeff, bij de behan deling van de provinciale begroting die een tekort aangeeft van f 1,3 miljoen gulden. De rijksoverheid pleit steeds voor decentralisatie, maar ze verzuimt er het geld voor te geven, klaagde de heer Verhoef, die deze bedenkelijke ontwikkeling vergeleek met de oude vrees voor het ontstaan van federa lisme. De zorgelijke financiële posi tie van de provincie Utrecht illus treerde de heer Verhoef met enige cijfers. De uitkering uit het provin ciefonds steeg van 1960 tot en met 1965 van 4,5 tot 7,5 miljoen gulden. Maar van de 3 miljoen meer was 2,7 miljoen nodig voor de direct ten laste van de provincie komende sa larisstijgingen. Van de resterende 3 ton moeten alle andere toegenomen lasten worden gefinancierd, hetgeen alleen maar leidt tot toenemende te korten. Johnson vraagt het Congres om twaalf miljard gulden De president zei dat de Sowjet- Unie en communistisch China in het afgelopen jaar de omvang van hun toegezegde hulp hebben verdrievou digd. Het thans van het congres ge vraagde bedrag - 1.170.000.000 dol lar voor militaire bijstand ei) 2.210.000.000 dollar voor andere vor- men«van hulp - ligt 136 miljoen dol lar lager dan hetgeen vorig jaar ge vraagd werd. Johnson verklaarde in die bege leidende boodschap, dat de gevraag de som het minimum is dat zijns in ziens met het nationale belang te verenigen is. rekening houdend met de hulpverlening van de zijde van internationale organisaties. Hij was er van overtuigd dat de V.S. waar voor 'hun gelid krijgen, doch zij kon den niet met een lager bedrag vol staan. Als zulks in de loop van hel jaar nodlig zou blijken, zou de pre sident niet schromen aanvullende fondsen te vragen. ROTTERDAM. 14-1. De Shell Ne derland N.V. deelt mede dat als ge volg van stijgingen in de aanvoer- prijzen op heden 15 januari a.s. de verkoopprijzen hier te lande van een aantal aardolieprodukten zullen wor den verhoogd. De prijs voor petroleum voor ver lichting en verwarming wordt cent per liter hoger. De nieuwe de tailprijzen worden: zone I: 191/.» cent per liter en zone II 19% cent per liter en zone III 20% cent per liter. Autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, huisbrand olie I en II en dunne stookolie wor den met f 0,80 per 100 liter in prijs verhoogd. De prijs voor autogasolie uit pom pen zal dan 16% cent per liter be dragen. Een felle discussie tussen een politie man en een Turkse arbeider op Schiphol, waar woensdagnacht de een en zestig Turkse arbeiders, die wegens staking in Zaandam waren ontslagen, door politie uit Zandvoort waren bijeengebracht. Dezelfde nacht zouden zij met een charter vliegtuig onder politiegeleide naar Ankara ivorden gevlogen. WASHINGTON, 15-1. President Vjchnson heeft vrijdag aan het con gres schriftelyk verzocht een krediet va,n 55 miljoen dollar voor de belas tingjaren van 1966 tot 1969 toe te wijzen om het Amerikaanse bureau voor toezicht op bewapening en ont wapening beter te doen functione ren. De president verklaart alles te willen doen om overeenkomsten te bereiken die het verbreiden van kernwapens tegen te gaan en het oorlogsgevaar en de gevaren en zware kosten van bewapening te verminderen. Sneeuwverschuiving maakt slachtoffers OCEAN FALLS, 14-1. Zeven men- sen kwamen woensdagavond om het leven toen een compacte sneeuwmas sa, die aan het schuiven was gegaan, zich een weg baande door het kust stadje Ocean Falls in de Canadese provincie Brits Columbia, enkele huizen in zee sleurend. Een tiental mensen werd gewond bij het instorten van hun houten huisjes. Ongeveer achthonderd be woners zijn uit het gebied geëvacu eerd. De sneeuwverschuiving te Ocean Falls, dat bijna 500 kilometer ten noorden van Vancouver ligt, was de tweede natuurramp binnen een week in Brits Columbia na ongekend zware sneeuwval in december. Za terdag j.l. schoof een halve berg in de buurt van Hope over een groot gedeelte van een belangrijke ver keersweg. Daarbij verloren vier men sen het leven. De 18-jarige Michaël Chaplin, een zoon van Charley Chaplin, hoopt op 22 januari in het huwelijk te tre den met de Britse actrice en dich teres Patricia Johns. Tentoonstelling in kerk DEN BRIEL, 14-1. De Vere.nl- ging Nederlands Fabrikaat kon voor haar tentoonstelling in Den Briel geen geschikte zaal vinden. Ten einde raad nam genoemde vereniging contact op met de president-kerkvoogd van de Nederlandse Hervorm de Kerk in Den Briel met het verzoek de Sint Jacobskcrk f aan de Brielse Voorstraat voor f de tentoonstelling te mogen gebruiken. De president-kerk voogd verleende de toestem ming prompt. Dagenlang is men bezig geweest voor de ontruiming van de kerk. Een werk dat nog aanmerkelijk meer tijd vergde dan de in richting van deze onderwijs tentoonstelling. - Woensdag middag is de tentoonstelling in het godshuis geopend door burgemeester H. van Es van Den Briel. De tentoonstelling onder de naam „Van put lot pomp" laat onder andere zien hoe aardolie wordt opge spoord, gewonnen en verwerkt LONDEN, 14-1. De wereldver maarde geneesheer, wijsgeer en mu sicus dr. Albert Schweitzer heeft donderdag' in Lambarenc, in equato riaal Afrika, zijn negentigste ver jaardag gevierd. Hij ontving van vele. zijden geluk wensen waaronder die van de West- Duitse bondskanselier, dr. Ludwig Erhard en de Oost-Duitse communis tische leider, Walter Ulb richt. De kranten in West- en Oost-Duitsland wijdden lange artikelen aan Schweitzers leven en werk. Het Hongaarse communistische partij blad „Nepszabadsag" heeft geschre ven, dat dr. Schweitzer zijn hele le men heeft geloogd, dat de mensheid geholpen kan en moet worden. Ook de Hongaarse televisie schonk aan dacht aan de verjaardag. De Britse wijsgeer Bertrand Rus- sel, die jarenlang met Schweitzer ge correspondeerd heeft, heeft de jarige telegrafisch gelukgewenst. „Niet veranderd" Tegen de lof die Schweitzer is toegezwaaid steekt een commentaar van het Zweedse blad „Aftonbladet" af, dat o.m. het volgende heeft ge schreven: „Afrika is veranderd in de 50 jaar dat Schweitzer daar ge weest is, maar Schweitzer zelf is niet veranderd. Hij heeft nog het zelfde oordeel over de negers als hij in een jaren geleden verschenen boek van zijn hand heeft gegeven: „de neger is een kind en in de om- AMSTERDAM, 14-1. Bij hun thuis komst woensdagavond circa half tien ddden ide Amsterdamse arts H. B. L. en zijn echtgenote de onpi-ettige ont dekking dat een inbreker een even ongewenst als succesvol bezoek aan hun woning - aan het Opveld te Bui- tenvel'dort - had gebracht. De be zoeker maakte voor ciroa 10.000 gul den aam juwelen buit. Hij heeft daar overigens nauwelijks enige moeite voor hoeven doen. Via het dak van de garage kon hij eenvoudig een openstaand raam van de eerste ver dieping binnenklimmen. Tweejarig jongetje gang met kinderen moet men een overwicht hebben". Volgens „Aftonbladet" is aange- loond, dat de Afrikanen Schweitzer thans een anachronisme vinden en dat zij hem haten als een voorbeeld van blanke superioriteit. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Mag vloeien't mag ebben Wie niet waagt die zal niet hebben. Later toenemende wind Verwachting tol zaterdagavond: Aanvankelijk opklaringen, afnemend buiig en krachtige tot matige weste lijke wind: later zwaar bewolkt met toenemende kans op regen en krach tige tot stormachtige zuidwestelijke wind: ongeveer dezelfde tempera turen. 16 jan. Zon op 8.41, onder 17.00. Maan op 15.31. onder 7.55. 17 jan. Zon op 8.40. onder 17.01. Maan op 16.46, onder 8.56. 18 jan. Zon op 8.39, onder 17.03. Maan op 18.11, onder 9.42. Volle maan: 17 jan. te 14.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 jan. 1.44 v.m 17 jan. 18 jan. 14.15 n.m. 2.44 v.m. 15.15 n.m. 3.39 v.m. 16.08 n.m. BROUWERSHAVEN 16 jan. 1.24 v.m. 13.49 n.m. 17 jan. 2.22 v.m. 14.45 n.m. 18 jan. 3.16 v.m. 15.36 n.m. Springtij: 19 jan. WASHINGTON, 14-1. De twee Amerikaanse jagers, die woensdag boven middcn-Laos zijn neergehaald, werden door vijandelijk vuur getrof fen toen zij de verbindingslijnen van de communisten in dit gebied aan vielen. Zo is donderdag van Ameri kaanse regeringszijde meegedeeld. Tot nu toe meende men dat de Amerikaanse luchtmacht in Laos al- Nog geen dorpen in Oostelijk Flevoland DRONTEN, 14-1. Nu minister van Aartsen (verkeer en waterstaat) in de Tweede Kamer heeft gezegd dat er voorlopig geen behoefte bestaat aan de bouw van de dorpen Larsen en Zeewolde in Oostelijk Flevoland, zullen voorbereidingen voor de aan leg van de plaatsen Larsen binnen enkele weken worden gestaakt. Voor het dom Zeewolde, dat in feite eer der was opgegeven, waren nog geen voorbereidende werkzaamheden ver richt. Gp het ogenblik werkt men nog aan Larsen. leen maar verkenningsvluchten uit voerden. Donderdag gaf men in Washington echter duidelijk te ver staan dat de Amerikaanse militaire steun aan Laos en Zuid-Vietnam sinds de vorige maand geleidelijk in een nieuwe fase is gekomen. Deze nieuwe fase wordt gekenmerkt door een nieuwe strategie van de Ameri kaanse luchtmacht. Gevechtsgroe pen, waarvan ook de beide neerge schoten supersone straaljagers deel uitmaakten, bombarderen en mitrail leren de verbindingslijnen en be voorradingsroutes, waarlangs de ver sterkingen voor de communistische guerilla's worden vervoerd. Van be trouwbare zijde in Washington i9 voorts meegedeeld, dat de Ameri kaanse gevechtsbommenwerpers die conventionele bommen van honder den kilo's op vijandelijke stellingen kunnen gooien, vier vliegvelden in Zuid-Vietnam kunnen gebruiken. Aan de actie van woensdag j.l. bo ven Laos, waarbij twee Amerikaan se jagers werden neergeschoten, is door 22 vliegtuigen, waaronder ook van Laos, deelgenomen. Laos had de Amerikanen om hulp gevraagd. Het ging om de vernietiging van een brug in een bevoorradingsweg van de Pathet Lao. De brug werd ver nield, hoewel hij door acht lucht doelbatterijen was verdedigd. door trekker overreden HET WEEKOVERZICHT MAARHEEZE, 14-1. Het tweejarig zoontje van de landbouwer J. van der Putten uit Maarheeze is donder dagavond onder een tractor, die 'door zijn vader werd bereden, gëraakt. Het 'kind kreeg het achterwiel over het hoofdje. Het was op slag dood. NEW YORK, 14-1. De'bestuursraad van het speaiale V.N.-fonds voor hulpverlening aan ontwikkelingslan den heeft donderdag een nieuw pro gramma ten bedrage van 172.200.000 doller goedgekeurd, waarbij de hulp voor Indonesië rn dc ijskast werd gezet. Indonesië heeft zioh uit de V.N. teruggetrokken. Het plan bestond 1.801.300 dollar voor landbouwonder zoek in Indonesië en 789.800 dollar voor een ontwlklccl ingsinstiluut voor watervoorziening in Bandoeng te verlenen. Indonesië zou hierbij voor aanvullende bijdragen zorgen. Er zijn vijf projecten van het speciale fonds in diverse stadia van uitvoe ring in Indonesië. Het nieuwe programma voorziet in het verlenen van gelden voor zes tig nieuwe projecten rn 41 ontwik kelingslanden en voor zes nieuwe regionale projecten. Van de totale kosten ad 172.200.000 dollar zal hel fonds 69.400.000 dollar bijdragen, hel resterende 'komt ten laste van de deelnemende regeringen. Voor het eorsl in de geschiedenis zullen Span je en Roemenië door het fonds ge holpen worden. DE BILT, 15-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De westcirculatie boven de Oceaan en west-Europa duurt voort. De storingen die vandaag boven Ne derland voorbijtrokken waren van kleine omvang. Ze veroorzaakten een tijdelijke toeneming van de bui igheid, terwijl de wind aan de kust in de nanacht en vroege ochtend korte tijd stormachtig werd. Midden op de Oceaan is echter weer een be langrijk grotere depressie aanwezig, die snel in noordoostelijke richting beweegt. Deze depressie zal waar schijnlijk morgen in de loop van de dag opnieuw regen en veel wind brengen. Voor de depressie uit be vindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die in hoofdzaak in de komende nacht zal passeren, verge zeld van opklaringen en een tijde lijke afneming van de regenkansen. De temperatuur blijft de eerstko mende dagen boven normaal. Met ingang van 1 februari wordt de melkprijs in België met een halve frank, ruim drie en een halve cent, per liter verhoogd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1