HET EINDE VAN BELGISCHE OLIECRISIS AL IN ZICHT? Onverzorgde zeelieden uit de brand Uc iinanciele crisis vnii tic Vcr# JtkIics hoogwaterstanden 'IK? zei de erwt De doop van een Russisch kind Open brief „Vrije boeren" aan Koningin het weekoverzicht Agrariërs zetten „beste beentje" voor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DuiuMa^ 1 I januari 1965 121ste jaargang Nr. 19717 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-225S, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 oer stuk. In dit nummer: Zi('rikzP(' jll 1)011 V(ll) „EÓll U'gOII (tUpl! Vlugge oplossing? Dit nummer bestaat uit 12 pagina's t f De waarde van een daad o/ f poging ligt niet in haar perolp, j J maar in haar beweegreden. donderdagochtend om half zeven eindigde. De Belgische regering was vertegenwoordigd door de ministers A. Spinoy van economische zaken en L. Servais van arbeid. Na afloop weigerden de deelnemers aan de be sprekingen enige verklaring over de inhoud van de nieuwe voorstellen af te leggen. Minister Sptnoy verklaar de wel optimistisch te zijn over het resultaat van het overleg, dat de af gevaardigden van de oliemaatschap pijen en de vakbonden in eigen kring moeten gaan plegen. Kalmte bewaren De twee ministers deden wel een oproep voor het bewaren van de kalmte rondom 'het arbeidsconflict, dat zich woensdag heeft toegespitst nadat particuliere firma's zich in de Antwei-pse raffinaderijen onder be waking van de marechaussee had den kunnen bevoorraden met ben zine en stookolie. De vakbonden zien hierin een poging de staking te bre ken en hebben met tegenmaatregelen gedreigd. De staking van de ongeveer 5.000 arbeiders in de olie-industrie is maandagochtend begonnen nadat een compromis-voorstel van de regering door beide partijen was afgewezen. De vakbonden eisen een loonsverho ging van ongeveer 17 procent voor 1965 en 1966 samen. De werkgevers boden 10 procent aan. Hel aanvan kelijke compromis van de regering hield een verhoging van ruim 13 pro eent in. Verwachting tot vrijdagavond: rv p» „i 117" AT Volle maan: 17 jan. te 14.37. Gevangenislevcn werd wat te eentonig WENEN, 13-1. Zes bewoners van de gevangenis van de kleine Oosten rijkse plaats Tamsweg bij Salzburg vonden het gevangenisleven wat te eentonig. Zij slaagden er in, een sleutel van hun celdeur te bemach tigen en gingen in de omgeving uit inbreken. Lange tijd Icon men de inbrekers niet op het spoor komen, omdat de schuldigen een uitstekend alibi had den. Tenslotte werd de zaak toch op gehelderd als gevolg van de loslip pigheid van een der gevangenen. De ■/.es inbrekers hebben intussen samen 46 maanden gevangenisstraf extra gekregen voor hun nachtelijke acti viteit. In de huiskamers herleefde de sfeer van de eeuwfeesten in 1949. Ijverig werd er gepast, gemeten en genaaid om goed voor de dag te komen bij dc massale zang ter inleiding op Eén tegen allen" of in de optocht. De resul taten waren vaak verbluffend. (Foto: Zierilkzeesche Nieuwsbode). BRUSSEL, 14-1. De Belgische re gering heeft woensdagnacht nieuwe voorstellen gedaan aan de oliemaat schappijen en de katholieke en socia listische vakbonden om een einde te maken aan de stalking in de olie-in dustrie. Beide moeten vóór vrijdag 12 uur antwoorden of zij het compro mis aanvaarden. De voorstellen werden gedaan tij dens een vergadering, die woensdag avond om zeven uur begon en pas ROTTERDAM, 12-1. De beman ning van het onder Liberiaanse vlag varende vrachtschip „Mindanao Log ger", die dcor de Philippijnse rede rij financieel in de steek is gelaten, zal geholpen werden. Het schip is aan de ketting gelegd in Rotterdam omdat de rederij in Manilla niet in slaat bleek schuldeisers te betalen. Hoe lang deze hulp zal worden ge boden? Zo lang als het nodig is. Wij rekenen op drié maanden zeker, zo werd bij Kipo gezegd. Wij beschou wen het als een schenking. Waar schijnlijk zullen de opvarende moe ten wachten tot het schip executo riaal verkocht wordt. Ook de bemanning zelf, 35 man in totaal, heeft al maanden lang geen gage ontvangen, terwijl de scheeps- kas zijn bodem laat zien, zodat voed sel- en brandstoftekort een nijpen de situatie veroorzaakte. De Philippijnse autoriteiten kon den geen hulp bieden en de toestand aan boerd werd werkelijk kritiek, ook al omdat de uit de tropen af komstige bemanning .geen warme kleren heeft. De heer W. B. Knoops, directeur van Kipo N.V., een coöperatieve in koopvereniging van ambtenaren, heeft nu echter uitkomst gebracht. Zijn organisatie - op Amsterdams initiatief - zal vandaag de gehele bemanning allereerst ruim in war me kleren steken. Verder zal ge zorgd worden voor brandstof, voed sel en alles wat verder nodig is om de mannen aan boord van de „Min- nanao Logger" een complete verzor ging te geven en daarnaast zal ieder bemanningslid een wekelijks zakgeld krijgen voor een sigaretje, een bier tje en een uitje. Verloren gewaande schilderijen opgespoord PRAAG, 12-1. Een Tsjechoslo- waakse kunst kenner dr. Jaromier Neumann, heeft meer dan 70 waar devolle schilderijen, waaronder wer ken van Veronese, Tintoretto en Ru bens, die twee eeuwen lang als ver loren gegaan zijn beschouwd, terug gevonden en samen in Praag ten toongesteld. De schilderijen hebben deel uitge maakt van de Boheemse keizerlijke verzameling, die in de 30-jarige oor log door Zweedse troepen werd ge roofd en naar Stockholm gebracht. Het merendeel ervan ging over naar de particuliere verzameling van koningin Christina. Later gin gen de schilderijen naar Antwerpen en Parijs en daarna werden zij over Europa vedspreid. Volgens het Tsjechoslowaakse persbureau C.T.K. is dr. Neumann de schilderijen op het spoor geko men door oude catalogussen van Europese museums met elkaar te vergelijken en honderd schilderijen van onbekende meesters in Tsjecho- Slowakije te onderzoeken Nieuwe parlikuiier secretaris prins Bernhard DEN HAAG, 13-1. Bij K.B. van 8 januari 1965 is met ingang van 15 januari 1965 de thesaurier van H.M. de Koningin en particulier secretaris van Z.K.H. de Prins der Nederlan den, mr. A. E. van Braam Houck- gtest op de meest eervolle wijze ont heven van z(jn functie als particu lier secretaris van Z.K.H. de Prins der Nederlanden onder dankzegging vcor de belangrijke diensten in die functie bewezen. Met ingang van dezelfde dautm is benoemd tot particulier secretaris van Z.K.H. de Prins der Nederlan den de kapitein-luitenant ter zee van de administratie E. Vernede voor de tijd van twee jaar. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee dat in verband met de omvang rijke en zeer gevarieerde werkzaam heden van zijne kon. hoogheid te vens is besloten enige wijzigingen aan te brengen in de organisatie van het particulier secretariaat. Tot ad viseur van de prins voor culturele zaken is benoemd de heer A. Veder te Rotterdam en lot adviseur voor economische aangelegenheden mr. A. E. van Braam Houckgeest te Hil versum. Beide adviseurs zullen in nauwe samenwerking met de parti culier secretaris hun werkzaamheden verrichten. MOSKOU, 12-1. Het Russische blacl „Sowjetskaja Rossia" bracht dinsdag het verhaal van de moeder die uit haar werkkring ontslagen werd om dat haar kind gedoopt is. Volgens het blad gebeurde dit in Valoejiki, in het district Belgorodwaarde vrouw aan een arbeidsbureau ver bonden was. De grootmoeder had het kind, bui ten.medeweten van de moeder, laten dopen. De plaatselijke krant maakte daar melding van, waarop de moe der werd ontslagen. Een rechtbank bevestigde het ontslag. Tegenover een verslaggever van „Sowjetskaja Rossia", naar welk blad de vrouw een brief had gezon den, verklaarde zij: „Men heeft mij werk aangeboden op een fabriek, maar ik ben dit jaar twee keer ge opereerd en niet in staat zwaar werk te verrichten". Toen zij om een baan in een winkel vroeg had men geant woord dat zij daarvoor niet geschikt was. De plaatselijke par tij secretaris ver klaarde desgevraagd tegenover de verslaggever: „De zaak is duidelijk. De openbare mening en de gemeen schap hebben de vrouw veroordeeld. Iemand die aan godsdienst doet kan geen opvoedende taak verrichten". Het blad achtte de vrouiv slechts gedeeltelijk verantwoordelijk voor het gebeurde. Sinds 4 januari leert de onfortuin lijke vrouw boekhouden ter wijl haar kind waarschijnlijk in een kidnerbe- waarplaats kan worden opgenomen. Woensdag is in Cairo een verdrag voor wetenschappelijke samenwer king tussen China en Egypte gete kend, zo meldt het Egyptische pers bureau. Opklaringen In de tot een moderne t.v.-studio „omgebouwde" raadszaal van het Zierik- zeese stadhuis werkte gisteren (woensdag)avond de „raad der wijzen" onder aanvoering van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester onder hoogspanning aan de oplossing van de theoretische vragen in de N.C.R.V.-quiz „Een tegen allen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Opklaringen, maar ook hier en daar een bui; matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en west; dezelfde of iels lagere temperaturen. 15 jan. Zon op 8.41, onder 16.58. Maan op 14.32, onder 6.39. Mosselkoningin ZIERIKZEE13-1. Met vreug de zullen tijdens de openings ceremonie de kijkers de mos- selkoningin hebben gezien, met haar twee charmante hofda mes, gezeten op een wagen, staande op het Havenplein. Hel wax de koningin van twee jaar geleden, die met een reu zenschelp als décor, in gezel schap van livee charmante hofdames, de visserij vertegen woordigde op dit stralende t.v'. feest. Mevr. M. Schot-Rentier heeft niet voor niets haar fraaie costuum van 1962 uit de mottenballenkist gehaald. Ze was er weer en Nederland kon zich herinneren dat Zie rikzee (ook) 'n vissersplaats is Ingezonden mededeling n ZAANDAM. Na een maand lang bewusteloos te zijn 'geweest is de 19- jarige mej. T. IJff uit Assendelft in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaan dam aan de verwondingen bezwe ken, die zij bij een verkeersongeval had opgelopen. Bouwvakarbeiders willen investeringsloon UTRECHT, 13-1. De in de Cen- trale Commissie Bouwnijverheid sa menwerkende organisaties van bouwarbeiders hebben in hun on langs bij de werkgevers ingediende voorstellen tot c,a.o.-vernieuwing alsnog het investeringsloon aan de orde gesteld. In grote trekken komt het voorstel er op neer, dat werkge vers en werknemers samen een in vesteringsloonfonds oprichten, waar bij het sociaal fonds voor de bouw nijverheid als uitvoeringsorgaan zou moeten worden ingeschakeld. Het in vesteringsloonfonds moet zegels gaan uitgeven, die de werkgevers zich moeten aanschaffen door middel van het afgeven van aandelen, schuldbe kentenissen of contante betaling. De waarde van de zegels wordt op ana loge wiize vastgesteld als de vakan tiezegel of de pensioenzegel. De werknemers willen dat voor elke ge werkte dag een investeringsloonze- gel wordt geplakt. Na afloop van het spel liet de stemming op het Havenplein ondanks de ge leden nederlaag niets te wensen over. Honderden Zierikzeeënaars trotseer den weer en wind om de optocht van nabij te kunnen gadeslaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG. Het Europese parle ment gaat volgende weck te Straats burg, op zijn eerste zitting in het nieuwe jaar, een voorstel van de E.E.G.-commissie bespreken voor het aanhouden van voorraden olie en benzine ter vergroting van de be- voorradingszdkerheid. Mijn collega-erwten zeggen dat ik een verwaand schepsel ben. Dat is ook zo. Maar terecht. Of niet soms, als je waardig bent bevonden om een zeer dienende functie te vervullen Ik mag in de California- soepDaar ben ik reuze trots op. Dat is voor een erwt de aller hoogste onderscheiding. NEW YORK, 13-1. Secretaris generaal Oe Thant is woensdag een serie besprekingen begonnen om een oplossing te vinden voor de finan ciële crisis voordat de algemene ver gadering maandag weer bijeenkomt. Hij heeft met de Amerikaanse ver tegenwoordiger, Stevenson en de Sow jet-Russische afgevaardigde Fe- dcrenko gesproken. Een V.N.-woord voerder .zei dat de Sowjet-Unie woensdag 3.528.339 dollar heeft bij gedragen aan het normale budget van de V.N. De Sowjet-Unie wil echter geen cent bijdragen in de kos ten van de operaties in het midden- Oosten en Kongo. De Verenigde Sta ten staan erop dat de Sowjet-Unie, Frankrijk en andere landen, die meer dan het equivalent van twee jaar contributie aan de Verenigde Naties schuldig zijn, hun stemrecht wordt ontnemen. In New York doen geruchten de ronde, dat de algemene vergadering maandag de vergadering tot septem ber zal verdagen. De komende pe riode zou dan gebruikt kunnen wor den om een regeling te zoeken voor alle komende V.N.-operaties ter handhaving van de vrede. WIJCKEL, 13-1. Het provinciaal bestuur van de Boerenpartij in Fries land 'heeft de koningin in een open brief ge vraagd, „u-it de volheid harer koninklijke macht" in te grijpen in de noodtoestand düe volgens dit be stuur is ontstaan door handelingen van het Landbouwschap. de inkomens van vele dezer boeren niet hoger dan ongeveer f 4.000. Het hoofdbestuur vraagt de koningin, de „niet nader te kwalificeren hande lingen" van het Landbouwschap pas weer te laten geschieden nadat de boeren er zich 'bij schriftelijke stem ming over hebben uitgesproken. Gedoeld wordt op ihet inhouden van de graantoeslag en/of nabetalin gen op melk hij hoeren, die hun hef fing aan het Landbouwschap niet willen betalen. Het is niet uit revolutionair oog punt dat de betalingen achterwege blijven, deelt 'het provinciaal bestuur mee. Vele boeren 'kunnen wegens gewetensbezwaren niet vrijwillig be talen, anderen kunnen de heffingen door geldgebrek niet opbrengen. Volgens het hoofdbestuur liggen MALAWI. De congrespartij die in Malawi, het voormalige Nyassa- Iand, aan de macht is, heeft bepaald dat het lidmaatschap niet openstaat voor de blanken en Aziaten. „More le steun" van deze zijde wil de partij wel aanraden, aldus de secreta ris-generaal Aleke Banda in een ra diorede. ZIERIKZEE 15 jan. 0.44 v.m. 13.13 n.m. BROUWERSHAVEN 15 jan. 0.26 v.m. 12.52 n.m. Springtij: 19 jan. DE BILT, 14-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een diepe depressie is in de afgelopen nacht van de oceaan via Schotland naar de Noordzee getrokken. Aan de voor zijde van het erbij behorende kou front bereikte de wind aan de kust lijdelijk stormkracht. Het zwaarste stormveld trdk echter overak' Britse eilanden naar het noordelijke deel van de Noordzee. Kort na midder nacht passeerde het genoemde kou front in een snel tempo ons land. waarna de wind belangrijk in kracht afnam. Vanochtend wakkerde de wind echter tijdelijk weer wat aan, toen een randsloring over de Noord zee bewoog. Ondertussen blijft de circulatie op de oceaan zodanig, dat Neder/and binnen het 'bereik van storingen blijft, het weer behoudt daarom een wisselend karakter waarbij opklaringen worden afge wisseld door enkele plaatselijke bui en. De win'd blijft westelijk en kan nu en dan aanwakkeren tot krachtig of 'hard. De temperatuur zal iets bo ven normaal zijn. SCHIPHOL, 13-1. Agrarisch Ne derland zal op de komend'e (zesde). „Grüne woche", de grote jaarlijkse internationale agrarische manifesta tie in west-Berlijn. zijn beste beentje voorzetten. Voor- 'het eerst zal Nederland dit jaar zijn prödukten in een eigen, 2500 m-, grote hal tentoonstellen en voor het eerst heeft 'het ministerie van landbouw, dat voor 'het ontwerp en de coördinatie zorgt, beic.'kt dat de deelnemende agrarische groepen voor een uniforme aankleding van hun stands hebben gezorgd. Dit heeft een voorlichtingsambte naar van het ministerie op Schiphol verteld aam een achttal Duitse jour nalisten van pers, radio en t.v., die zioh op uitnodiging van de Neder landse inzenders van te voren 3 da gen in ons land op de 'hoogte komen stellen van enkele Nederlandse agra rische instellingen en van bepaalde onderdelen van de Nederlandse in zending. Gehoopt wordt dat de in zending op deze wijze aan belang stelling zal toevallen. Met de Deense en de Amerikaanse behoort zij tot de grootste drie uit 'het buitenland. Aan de Nederlandse inzending voor de „Grüne woöhe", die van 29 januari tot 7 februari zal worden gehouden, wordt o.a. meegewerkt door de Promotion Stichting voor de export, 'het Nederlands Zuivel'bureau de Centrale Tuinbouwveilingen en de Nederlandse Bloemisterij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1