Nobiles eerzucht kostte vele mensenlevens is net zo lekker als de duurste Amerikaan! maar# Oct lIM-tJrl.H Het roken van sigaretten kl. libre Cees de Hooge (17) kampioen le district Schouwen-Duiveland Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 januari 1965 Nr. 19716 BREDA II—ZIERIKZEE I 3-5 Ingezonden mededeling Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor Een avonturier wordt 80 jaar WAAR BLEEF DE ITALIA? Donderdag 21 januari 1965 wordt een bekend avonturier SO jaar. Het betreft bier de, vooral bij veel oude ren ongetwijfeld zeer bekende, Itali aan Umberto Nobile, vlieger en aeronautisch ingenieur, die de twee beroemde luchtschepen, de „Norge", dat als eerste luchtschip op 12 mei 1926 over de Noordpool vloog, en de beruchte „Italia" bouwde. De man wiens eerzucht vele mensenlevens kostte en die later in 1932 hoogle raar aan de universiteit van Napels werd, in 1933 door Mussolini's tra wanten om politieke redenen werd ontslagen en toen in dienst trad van de Sowjet-Unie voor het bouwen van luchtschepen. In 1936 keerde hij naar zijn vaderland terug, doch slechts voor korte tijd, om in 1939 naar de Verenigde Staten te vertrek ken, waar hij zich verbond aan de Lewis Holy Name School of Aero- nautict te Lockport. Na de tweede wereldoorlog werd hij met .steun van de communisten lid van het Italiaan se parlement. Een man dus met een merkwaardige en spectaculaire le vensloop, die vooral in het jaar 1928 met de ongeluksreis van zijn lucht schip „Italia" volop in het wereld- nieuws kwam. De wens ttot een grootse prestatie Nadat in 1926 twee beroemde pool- vorsers, Amundsen en Ellsworth, met het door Nobile ontworpen en gebouwde luchtschip „Norge" een geslaagde poolexpeditie hadden on dernomen, besloot Nobile in 1928 zelf een grote expeditie naar de pool te ondernemen en wel met het zus- terluchtschip van de „Norge", de „Italia". De gehele bemanning be stond uit Italianen en het moest een grootse demonstratie worden van Italiaans kunnen, althans dat ivas Nobile's opzet. Tot zijn grote spijt kon de gezag voerder zijn plan niet geheel uitvoe ren en moest hij op het laatste nip pertje nog gebruik maken van de diensten van de Zweedse weerkun dige Malmgren en de Tsjech dr. Behounek. Het eiland Spitsbergen werd door Nobile als basis voor zijn tochten gebruikt en het lag in zijn voorne men drie vluchten te maken. De eer-, ste vlucht zou over Groenland gaan, de tweede over Nova Zembla en de derde rechtstreeks naar de Noord pool. De eerste twee vluchten verliepen naar wens en Nobile kon tevreden zijn, hoewel deskundigen reeds vóór de tocht meenden, dat hij niet de ge schikte man was om de leiding van dergelijke poolvluchten op zich te nemen. Boven de pool Drie en twintig mei 1928 werd de derde tocht ondernomen, een tocht waarover Nobile het grootste stil- 2wijgen beivaarde. In de vroege mor gen werden de kabels losgegooid en het sigaarvormige luchtschip verhief zich in de ijle lucht. Aan boord be vonden zich zestien personen, sa mengebracht in de twee betrekke lijk kleine gondels en wel veertien Italianen en de twee buitenlanders. Hoog in de lucht vertelde Nobile zijn mannen, wat het doel van deze der de tocht was. Hij zou het luchtschip rechtstreeks naar de Noordpool stu ren. In de loop van de volgende dag be reikte men de pool inderdaad en hier liet Nobile de groen-wit-rode vlag vallen, terwijl op een koffer grammofoon in de gondel het Itali aanse volkslied werd gespeeld. Oor spronkelijk was Nobile voornemens een landing op de pool te maken, maar hier kon niets van komen in verband met de weersomstandighe den. De wind rukte en trok aan het luchtschip en dwong hem dadelijk terug te keren. Een drama De volgende dag, de vijf en twin tigste mei, voltrok zich het drama. De „Italia" bleek onklaar te zijn ge raakt en verloor zeer snel hoogte. Hoe men ook stuurde en wat men ook probeerde, het lukte niet het luchtschip omhoog te krijgen en met een oorverdovende slag sloeg het te gen het ijs. De stuurgondel brak van de romp en boorde zich in de sneeuw Ook de achterste motorgondel bleef op het ijs achter en even later ver hief de „Italia" zich weer en steeg omhoog met slechts de tweede mo torgondel, waarin zich zes Italianen bevonden, waaronder de journalist Lago. Wat het lot van deze mannen is geworden, weet men niet. Nooit heeft men meer iets van de „Italia" gezien of de overblijfselen gevonden. Op het poolijs bleven in de barre koude tien mannen achter, waar van er één bij de val was gedood, terwijl vijf anderen meer of minder ernstig waren gewond, waaronder de leider, Nobile zelf, De mannen mochten van geluk spreken, want in de gondel vonden zij een tent en voldoende levensmid delen, kleding en onderdelen van het radio-apparaat, waardoor het moge lijk was te trachten contact met de buitenwereld op te nemen. Spoedig bleek echter, dat hun apparaat niet ver genoeg reikte en zij gepn con tact kregen. De Zweed Malmgren en twee Ita lianen gingen te voet uit om te trachten hulp te vinden. Pas op zes juni werden de zwakke seinen van de ongelukkigen door een amateur zender opgevangen. Onmiddellijk kwamen vijf landen in actie om te trachten de vermisten te vinden. Zweden en Finland zonden vliegbo- ten en piloten. Rusland stuurde en kele ijsbrekers uit en Frankrijk stel de de poolonderzoeker Amundsen een watervliegtuig ter beschikking om aan de opsporing deel te nemen. Italië zelf zond twee grote vliegbo- ten. Meer ongelukken Het was de Zweedse vlieger Lund- berg, die de verongelukten ontdekte en met zijn van ski's voorziene toe stel een landing kon maken. Hij nam als eerste Nobile mede, met de bedoeling later terug te keren en de anderen op te halen. Zijn tweede po ging mislukte echter. Hij sloeg met zijn vliegtuig over de kop en veron gelukte. Tenslotte vond de Russische ijs- breker Krassinde luchtschipbreu- kelingen. Eerst trof deze de drie mannen, die te voet waren gegaan aan, waarbij bleek, dat de Zweed Malmgren was overleden. De twee anderen werden aan boord genomen. Later vonden zij de tent met de an deren. Zeven weken hadden de man nen op hun redding moeten wach ten. Zo werden tenslotte acht van de zestien mannen van de „ltalia" ge red. Hun redding eiste echter nog meer slachtoffers. De Zweedse vlieger Lundberg noemden we reeds, maar ook het Franse vliegtuig met aan boord de beroemde Amundsen en Guilbaud en een bemanning van vier koppen, werd nooit teruggevon den. Voorts verongelukten nog drie Italiaanse vliegers met hun vlieg- boot, zodat het totaal aantal slacht offers van Nobile's noodlotsexpeditie tot achttien steeg. Dat was het einde van een trotse Italiaanse droom. De op de Noord pool uitgeworpen Italiaanse vlag heeft wel erg duur gekost. Op zijn tachtigste verjaardag zal deze avonturier ongetwijfeld nog te rugdenken aan dit zwarte avontuur in zijn leven. Ingezonden mededeling Rillerig Onprettig? Pas aan opi Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. UeVfoouw- cp WASHINGTON. 11-1. Een van de vier Amerikaanse volwassenen heeft sinds 1962 de sigaret afgezworen, zo 'blijkt uit een rapport dat maandag door dr. Luther Terry is ingediend bij de Amerikaanse raad voor tabak en gezondheid (NICSH). Dr. Terry heeft het befaamde rapport van ja nuari 1964 over sigaretten en long kanker opgesteld. De NICSH is een niet-offioieel orgaan, igevormd uit geneesheren en vertegenwoordigers van 16 Amerikaanse instellingen. In zijn nieuwe rapport zegt dr. Terry dat bet tabaksverbruik door vrouwen het eerst idaaide, zij het in mindere mate, tussen 1962 en 1964. Het sigarettenverbruik is nog steeds een „nationale ramp", verantwoorde lijk voor de dood van minstens 125 duizend Amerikanen (mogelijk 300 duizend) per jaar, zo werd maandag door een woordvoerder van de NICSH meegedeeld. KERKNIEUWS Wereldraad van Kerken vergadert in Nigeria ENOEGOE, 11-1. In Enoegoe in Oost-Nigeria begint dinsdag een con ferentie - de eerste in Afrika - van het bestuur van de Wereldraad van Kerken. Dit bestuur, dat de grote beleids lijnen uitstippelt van de wereldraad, vertegenwoordigt 209 christelijke kerken en kerkgenootschappen uit meer dan 80 landen. 32 kerken en kerkgenootschappen in Afrika zijn bij de Wereldraad van Kerken aan gesloten. Men verwhcht dat de zes voorzitters van de raad de conferen tie zullen bijwonen. Ruim 200 kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders zijn al in Enoegoe aangekomen. Men verwacht dat er op de confe rentie gesproken zal worden over de betrekkingen tussen de rassen, de onderlinge hulp, de betrekkingen met de r.k. kerk en andere inter nationale vraagstukken. Twee waar nemers van de r.k. kerk zullen de vergadering bijwonen. Verder zal beslist moeten woi'den over de opvolging van de Nederlan der dr. W. Visser 't Hooft, die sinds 1948 secretaris-generaal van de we reldraad is en het volgend jaar als zodanig zal aftreden. Opbrengst zendingsgeldcn Hervormde gemeente te Bruinisse BRUINISSE. In bet jaar 1964 werd door hervormd Bruinisse voor de zending van de Ned. Herv. Kerk door middel van collecten, zer.dings- bussen cn met medewerking van de zondagsschoolleerlinigen in totaal bij eengebracht f 3166,63. Een sierlijk gevalletje, waarbij een gestrikte hoofddoek kan worden ge dragen. Het is een regenensemble. De stof is kreukherstellend. De stof is katoen en men kan er dus zonder meer de regen mee in. Het geheel is ook gemakkelijk wasbaar. DEN HAAG. H.M. de Koningin zal op donderdag 4 februari a.s. in de Kloosterkrek in Den Haag de her denkingsbijeenkomst bijwonen ter gelegenheid van ihet 100-jarig be staan van de diakonesseninrichting „Bronovo". SPORT BILJARTEN NIEUWERKERK, 11-1. Bü het tcernooi cm het kampioenschap le klasse libre van het distrikt Schou wen-Duiveland, dat in de afgelopen week in hotel „De Meebaal" te Nieu- werkerk plaats vond, was het dit seizoen voor de vierde maal dat een jeugdlid beslag op een kampioens titel wist te leggen. Deze maal was het de veelbelovende 17-jarige Zie- rikzeese biljarter Cees de Hooge, die het kampioenschap voor zich wist cp te eisen. Toch zag het er vrijdagavond toen hij zijn eerste partij beëindigd had voor Cees niet naar uit dat hij nog zulke hoge ogen zou gaan gooien. In zijn partij tegen Verburg kwam hij in 26 brt n.l. niet verder dan 55 schamele caramboles. Keurig wist hij zich hierna te herstellen. Bijzon der groots was de wijze waarop hij zaterdagavond zijn partij tegen Lems in 7 brt, met een slotserie van 98 caramb., wist te winnen. Toen hij zondag zijn voorlaatste partij tegen van Popering ook in winst wist om te zetten, kon hem door zijn veel beter algemeen gemiddelde dan zijn naaste concurrenten, het kampioen schap prakties niet meer ontgaan. Na een bijzonder zwakke start, ne derlagen tegen Lems en Sinke, liet de Renessenaar Berrevoets zien dat hij uit het goede hout gesneden was. In de finale-partij tegen Cees de Hooge was de opgaaf voor hem toch te zwaar om hem nog de kampi oenstitel te ontfutselen, daar zijn al- gem. gem. daarvoor te laag was. Met inzet van al zijn capaciteiten heeft hij in deze attraktieve slotpartij zijn minimale kansen verdedigd. In de 7e brt, toen de Hooge een voorsprong had (70-50) slaagde Berrevoets er met een fraaie serie van 83 in een prakties beslissende voorsprong te nemen. Geleidelijk aan wist hij nog verder uit te lopen om in de 13e brt. C. L. de Hooge, „V.O.G." Zierikzee J. Berrevoets, „B.V. Renesse" J. Sinke, „Concordia", Zierikzee D. Verburg, „Concordia", Zierikzee L. v. Popering, „OKK" Nieuwerkerk J. L. de Hooge, „VOG", Zierikzee M. Lems, „OKK", Nieuwerkerk Inbrekers gepakt AMSTERDAM, 11-1. De recherche van groep B te Amsterdam heeft maandagavond een -goede slag gesla gen toen zij een tweetal beruchte inbrekers op heterdaad -betrapte en kon arresteren, juist toen rij de deur hadden geforceerd van de parfume riezaak „Letty" in de smalle Corona (winkel) galerij tussen de Kalver- straat en het Rokin. Een van de ge- pakten is de '46-jarige Amsterdam mer Abraham Swalep, die sinds juli 1964 werd gezocht nadat hij uit de gevangenis te Leeuwarden had we ten te ontvluchten. MARKTBERICHTEN Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 11-1. Op de Rotter damse graanbeurs werden de volgen de prijzen genoteerd af boerderij: Tarwe - doorsneekwaliteit basis 17 pet. vocht, levering deze week tot f 37,25. Zomergerst - volgens monster tot f 29,75. Groene erwten tot f 36,50; Schok kers tot f 42,50; Bruine bonen - boe- renschoon tot f 72,50. Paardenmarkt te Utrecht UTRECHT. 11-1. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 370 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1000 tot 1260; werkpaarden 1' 1000 tot f 1300; oude paarden f 800 tot f 1040; 3-jarige paarden 1' 800 tot f 1180; 2-jarlge paarden f 680 tot f 900; -veulens f 300 tot f 550; hitten f 625 tot f 800. Slachtpaarden per kg. slachtge- wicht f 2,30 tot f 2,70; jonge slacht paarden per 'kg. slachtgewicht f 2,70 tot f 3,10. De handel was redelijk. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 11-1 te Aruba. Esso Rotterdam (t.), 12-1 te Rasta- nura. Goeree, 11-1 <van Tenerife naar Buenos Aires. SeineLloyd, 12-1 te Ilo Ilo verwacht. de 200 caramboles te maken. De Hooge, die de nastoot nog mocht doen moest hierin 7 caramb. scoren om naar de hoofdklasse te promo veren. Dit werd voor hem een grote teleurstelling daar hij na 5 caramb. gescoord te hebben strandde. Een veteraan Respekt in dit gezelschap dwongen de prestaties af welke de 71-jarige veteraan Sinke nog wist te leveren. Alleen in de kampioen en zijn vader J. L. de Hooge moest hij zijn meer dere erkennen, waardoor hij met een gelijk aantal punten als nummer 1 en 2 op de 3e plaats beslag wist te leggen. Bijzonder dramatisch was het verloop voor de kampioen van het vorige seizoen M. Lems, die wegens studieredenen niet veel had kunnen trainen. Twee beurten maakte hij teveel om zich in de le klasse te kunnen handhaven .waardoor hij volgend seizoen zijn geluk 'in de 2e klasse zal moeten beproeven. Cees de Hooge zal het distrikt vertegen woordigen'op de gewestelijke kam pioenschappen welke van 26 tot en met 28 maart a.s. te 's-Hertogen- bosch zullen plaats vinden. Aan het slot wees de voorzitter van het distrikt, de heer A. Brand, nog eens op het bijzondere aspekt in de biljartsport, waar het mogelijk is dat spelers van 17 en 71 jaar tegen el kaar uitkomen. Aan de kampioen overhandigde hij de bondsmedaille en de dis tri kts wisselbeker, terwijl ook de overige deelnemers een prijs in ontvangst mochten nemen. Na mens de deelnemers sprak Cees de Hooge woorden van dank tot allen die hun medewerking aan het toer nooi hadden verleend. Zoals steeds was de organisatie bij de vereniging O.K.K. weer in goede handen. De einduitslag ziet er als volgt uit: 8 975 137 98 28.57 6.99 8 1131 172 83 15.38 6.58 8 1115 223 27 6.25 5.00 6 1009 182 46 7.69 5.54 4 1022 193 31 5.90 5.30 4 1104 212 34 5.90 5.21 4 879 197 32 6.45 4.46 SPORT BADMINTON Ook het sterke team van Bx-eda II heeft in haar thuiswedstrijd tegen Ziex'ikzee I moeten ervaren, dat Zie rikzee nog geducht meetelt. In een fraaie, spannende wedstrijd zege- viex'de Zierikzee tenslotte verdiend met 5-3. Na de destijds verloren thuiswedstrijd tegen hetzelfde team met de cijfers 6-2, is dit dus een ge weldige revanche! Zierikzee begon onmiddellijk in een hoog tempo te spelen en na 5 van de 8 partijen was de stand al 1-4 in het voox'deel van Ziex'ikzee. zodat een grote ovex*winning in het verschiet lag. Slechts het 2e heren enkel ging verloren, zij het na zeer zwax'e tegenstand (16-18, 17-16, 15-7) Doch Breda II kwam terug en wel heel overtuigend en na 7 partijen was alles nog mogelijk (3-4). Het hex-endubbel moest dus de beslissing bx-engen en hiei'over liet het Ziex'ik- zese duo v. Vossen-de Vos geen en kele twijfel bestaan; met tweemaal 15-1 veegden zij hun tegenstandex's van de baan. Stand dus 3-5 Een prachtig resultaat boekten ook de Zierikzeese dames mevi\ Wie- ringa en Vleeshouwex', die beiden hun enkelspel in winst wisten om te zetten; een resultaat wat in deze competitie nog niet is voorgekomen. Door dit resultaat is Zierikzee op geklommen tot de 3e plaats en alles hangt nu nog af van de eventueel te spelen thuiswedstrijd tegen Flying Shutlle I uit Bergen op Zoom. Wordt deze niet meer gespeeld, dan wint Zierikzee x'eglementair met 8-0, hetgeen niet te hopen is. Het zou een domper zetten op de tot op heden spoi'tief verlopen kompetitie. De gedetailleerde uitslag luidt: le h.e.: J. Elmans-J. v. Vossen2-15, 6-15 (0-1); 2e h.e.: J. Gerx-inga-F. de Vos 16-18, 17-16, 15-7 (1-0; le d.e.: M. Elmans-A. Wieringa 8-11, 1-11 (0-1); 2e d.e.: N. Lemmens-P. Vlees houwer 12-9, 6-11, 3-11 (0-1); le g.d.: J. Elmans, M. Elmans-mevr. A. Wie- x'inga, dhr. J. v. Vossen 10-15, 3-15 (0-1); 2e g.d.:mej. N. Lemmens, dhx\ J. Gex'ringa-mevr. P. Vleeshouwer, dhr. F. de Vos 5-15, 15-5, 18-15 (1-0); d.d.: emj. M. Elmans, mej. N. Lem- mens-mevr. A. Wiexinga- mevr. P. Vleeshouwer 15-4, 15-8 (1-0); h.d.; dhr. J. Elmans, dhr. J. Gex-ringa-dhr. J. v. Vossen, dhi\ F. de Vos 1-15, 1-15 (0-1). Totaal 3-5 voor Zierik zee I. De Breedband-aandelen DEN HAAG, 11-1. De voox-zitters van de vaste commissie voor econo mische zaken en voor financiën uit de Tweede Kamer 'hebben de minis ters van economisdhe zalken en fi nanciën schi'iftelijk igevi'aagd op kox'- te termijn een nadei'e mondelinge toelichting te geven op de ovex-dracht van het zich in het *bezit van de staat bevindende pakket aandelen Bx-eed'band N.V. aan 'de Koninklijke Nedex-landse Hoogovens en Staalfa brieken N.V. HET ZWAARD VAN PALERMO 20. „Begi'ijpt gij eigenlijk wat er met uw zwaardschede aan de hand is?" informeei'de Aram bij zijn i'eisgenoot, toen zij enkele uren later de laatste ondex'delen van het overvloedig maal vex"wei'kt hadden.. „Eerst probeert iemand het van u te kopen. Dan probeert iemand het van u te stelen. Ein delijk woi'dt een waai'd stapelgek en geeft ons het beste maal van ons leven zodra hij die schede in het oog krijgt. Mijn simpel verstand staat er bij stil". „Ge denkt te veel, mijn vriend", vex'- klaai'de de dichter welgemoed. „Toen mijn goede vader mij deze zwaardschede op zijn stex-fbed schonk, verzekerde hij, dat deze mij nog eens een hertogdom zou bezorgen. Mijn vader spi'ak altijd de waai'heid. Waai*- om zouden we ons dus zorgen maken. Al deze dingen komen vanzelf in oi'de!" Hij wierp zorgeloos een blik naar buiten. „Reeds kondigt de i'ozenvingei'ige Aui'ora de nieuwe dag", spx'alc hij gloedvol. „Laat ons onze tocht voortzetten, mijn vriend. De wei'eld is vol wondex'en. Wie weet wat deze dag ons brengt!...." Toen zij op het punt stonden weg te rij den, wilde Aram hun logies met de waax-d afx-ekenen, maar deze was er niet toe te brengen geld aan te nemen. „Uw vriend bezit de zwaai'dschede", messix-e!" riep hij afwex-end. „Wat zou de Rode Hertogin zeg gen indien zij hoorde dat ik de di'agex's van die schede met geld had lastig geval len? Nee, nee! Vaai-wel en goede reis!" „PaleiTnoü' zei Ai-am eerbiedig, „gij hebt gelijk. De wereld is vol wondex-en. Ik ben benieuwd wat deze dag ons nog verder zal bx-engen!. Het was jammer dat hij de gestalte niet opmex'kte die hen dx'eigend nastaai'de toen zij wegi'eden. Misschien zou hem dat een idee gegeven hebben van wat hen nog le wachten stond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5