Olie-arbeiders (hoogst betaalde werknemers) in staking Pleidooi voor gedwongen sparen door jonge ongehuwde arbeiders Arbeidstijdverkorting in de detailhandel Eén tegen allen... Vooronderzoek in R.E.M.-zaak gevorderd Verkoop van benzine in België beperkt Om een open „radio- en t.v.-bestel" China helpt Tanzania ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 januari 1965 12Is(e jaargang Nr. 19716 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Biljarten om kampioenschap Sch.-Duiveland Incidentloze eerste dag in België Goodwill-missie in Djakarta BRUSSEL, 11-1. De eerste sta kingsdag in de Belgische oiie-indus- trie Ls maandag zonder incidenten verlopen. De gevolgen van het be sluit van de ongeveer 5.000 arbeiders in de raffinaderijen en bü de tran sportdiensten om het werk neer te leggen zullen pas» in de komende da gen werkelijk voelbaar worden. De tanks van de benzinestations waren boordevol voordat dc staking begon en slechts een niet-officiële rantsoe nering door een aantal pomphouders herinnerde aan de actie van de ar beiders in de olie-industrie, de eerste sinds 1947. Hoewel hun basisloon, dat f 10.000 per jaar beloopt, met dat van de werknemers in de cementindustrie en de scheepswerven tot de hoogste in België behoort, wezen de arbei ders in de olie-industrie een aanbod van de werkgevers van een verho ging met 10 procent over 1965 en 1966 van de hand. De eisen komen neer op een verhoging van ruim 17 procent. Zij voeren daarbij aan, dat als gevolg van de 2-jarige contracten die in de Belgische olie-industrie ge bruikelijk zijn, zij relatief achterop zijn geraakt bij de andere takken van industrie, met andere woorden dat hun voorsprong kleiner is ge worden. In vakbondskringen zei men maan dag te verwachten, dat de staking minstens twee weken zal duren. De actie kost dc katholieke en de socia listische vakbonden samen ongeveer ROTTERDAM, 11-1. Ir. J. Bosma, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, is een voorstan jer van een gedwongen spaarrege ling voor de jonge ongehuwde ar beider. Het principe geljjke beloning vcor gelyke arbeid - waar hy ach ter s'aat - leidt er toe dat de jonge ongehuwde arbeider gewend raakt aan een consumptie, die hjj later, eenmaal getrouwd en met een gezin, nooit kan volhouden. Door een dwin gend voorgeschreven spaarregeling moet de jongeman echter zjjn con sumptie beperken - wat ook gunstig is voor de overspannen arbeidsmarkt - en beschikt hij als hij gaat trou wen over een kapitaaltje, dat dan allerlei voordelen biedt. Een dergelijk spaarsysteem zou parallel 'kunnen lopen met de loon belasting. Ir. Bosma 'bracht dit denkbeeld naar voren op een bijeenkomst van de Nederlanidsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Rotterdam, in een causerie onder de titel „Ron dom de loonontwikkelingen voor het jaar 1965". Hij onthulde ook dat men van werknemerszijde niet veel voor dit idee voelt. Ir. Bosma stelde dat 'het loonak- koord dat tenslotte is bereikt en dankzij de medewerking van de re gering door zowel de werknemers als werkgevers is aanvaard, met na me bij de bestuurd'eren van de be drijf sbonden, een gevoel van onbe hagen 'heeft gewekt. Aanvankelijk 'hadden ook de cen trale werknemersvertegenwoordigers hun „onaanvaardbaar" laten horen maar zij waren 'hierop na overleg met minister Veldkamp terug geko men. In de diverse bedrijfstakken zijn er echter nog grote moeilijkheden over de contracten, hoewel er toch ook al verscheidene zijn gesloten. Ir. Bosma meende edhter dat de moei lijkheden wel overwonnen zullen worden omdat de 'bezwaren van een contractloze periode altijd ernstiger zijn en de bedrijfsleiders uiteindelijk bij de Rijksbemiiddelaars uiteindelijk hun 'heil kunnen vinden. Het systeem der loonakkoorden Spreker merkte op dat er van ver schillende zijden bezwaren worden geuit tegen het systeem om tot loon akkoorden te komen zoals dat de laatste jaren wordt gevolgd. Het be zwaar tegen vrije loon vormen - on der druk van het prijsbeleid van de regering - zoals bijvoorbeeld het N.V.V. wenst wees hij af omdat het prijsbeleid van de regering feitelijk niet meer dan 40 procent van het bedrijfsileven controleert, zodat een aantal bedrijven hoge doorbereke nenden lonen zouden kunnen betalen en een aantal onder druk van de prijsbeheersinig niet. In een tijdperk van overspanning op de arbeids markt zou dit onjuist zijn. Waar dus een compromis moet worden getrof fen blijkt het huidige systeem van loonvorming „nog niet zo gek", te meer daar het tot nog toe de arbeids- rust 'heeft verzekerd in Nederland, terwijl in andere landen de loonvor ming tot iheihalling aanleiding was voor grote arbeidsonrust. Indonesië en de V,N.. NEW YORK, 12-1. Indonesië was niet aanwezig op de bijeenkomst van de bestuursraad van het speciale fonds voor economische ontwikke ling op het hoofdkwartier van de V.N. in New York. De Indonesische afgevaardigde was vice-voorzitter van de raad. De V.N. heeft de uittreding van Indonesië nog niet geaccepteerd. Er is nog geen schriftelijke bevestiging uit Djakarta. De vlag van Indonesië wappert nog altijd naast die van. de 114 andere - V.N. - leden voor het hoofdkwartier van de wereldorgani satie. Vulkanische uitbarsting in de Sowjet-Unie MOSKOU, 10-1. Blijkens een be richt van Tass, 'heeft zich dezer da gen in een steppe op een afstand van ongeveer 'honderd kilometer van het oliegebied Bakoe, een vulkanische uitbarsting voorgedaan. Er vormde zidh een krater, waaruit geweldige vlammen omhoog sdhoten. Ter 'bescherming van nabij gele gen boortorens werd een aarden wal om de krater opgeworpen. 1 miljoen frank per dag, ruim f 70.000,-. Inmiddels hebben vakbondsverte genwoordigers maandag vergeefs met de grote olie-maatschappijen overleg gepleegd over de interpre tatie van de „vitale behoefte", waar aan moet worden voldaan. Hieronder vallen onder meer ziekenhuizen, bakkerijen, koelinstallaties, reini gingsdiensten en industrieën. De vakbonden verlangen garantie, dat daar geen misbruik van wordt ge maakt. De bepalingen brengen ove rigens met zich mee, dat een belang rijk percentage van de arbeiders aan het werk moet blijven om de instal laties in goede staat te houden en de leveranties van brandstof aan de op de uitzonderingslijst genoemde in stanties te garanderen. Voor vandaag (dinsdag worden overigens geen verdere onderhande lingen verwacht om tot een oplossing van het conflict te komen. De Amerikaanse havenstaking JfEW YORK, 11-1. De Amerikaan- se vakvereniging van havenarbei ders heeft meegedeeld dat de leden opnieuw zullen stemmen over de C.A.O., die 16 december met de werkgevers is gesloten, maar vrijdag door de New Yorkse leden met klei ne meerderheid is afgewezen. De datum van de stemming staat nog niet vast. Ramp op Victoriameer NAIROBI. 11-1. Het aantal doden als gevolg van de ramp van zater dag op het Victoriameer in Oost- Af rika, waar een Keniase passa- gïersboot in een zware storm om sloeg, werd maandagavond geraamd op zeventig. Het sohlip had minstens 115 mensen aan boord en was op weg van Kisoemoe naar het dertig kilo meter zuidelijker gelegen vissers dorp Ken doe. Er zijn veel kinderen onder de slachtoffers. ROTTERDAM, 9-1. In een brief aan het hoofdbedrijfsschap detail handel schrijft de Rotterdamse Ka mer van Koophandel, dat zij niet onverdeeld kan instemmen met de in het mededelingenblad „Bedrijfs organisatie" van 10 november j.l. ge publiceerde ontwerpverordening be treffende de arbeidstijdverkorting in de detailhandel. -De kamer stelt in de brief dat zij vooral ernstige bedenkingen heeft tegen het in artikel 11c bepaalde met betrekking tot de zeven vrije zaterdagen. De moeilijke situatie waarin het verkoopapparaat op de steeds drukker wordende zaterdagen verkeert, voor wat betreft de perso neelsbezetting, wordt volgens de ka mer door deze bepaling ten zeerste verscherpt. Er worden twee situaties Ingezonden mededeling OLGft matrassen voor iedereen! AMSTERDAM, 11-1. De officier van justitie en hoofd van het ar- modissementsparket te Amsterdam, mr. dr. J. F. Hartsuiker, heeft van daag bij de rechter-commissaris mr. Gevolg van staking BRUSSEL, 11-1. In Brussel is maandagochtend een aantal benzine- stattiens, waarvan het personeel niet by de vakbonden is aangesloten en niet aan de staking in de olie-indus trie deelneemt, begonnen met het rantsoeneren van de benzine. De elektronische verpleegster is (nog) niet nodig DEN HAAG, 11-1. - Zonder dat nu direct een elektronische ver pleegster wordt aangeschaft, zal het in ons land nodig zyn dat in het ziekenhuis gezocht wordt naar het efficiënt inzetten van het verplegend en het overige personeel. Dit verklaarde de directeur-generaal van de volksgezondheid, dr. P. L. Stal, by de opening van het nieuwe diaconessenhuis in Hilver sum. Hy zei dit naar aanleiding van het verpleegsterstekort in ons land, dat zich toespitst op een onvoldoend kader van gediplomeerden, eerste-verpleegsters en hoofdverpleegsters. Ten aanzien van leerling- verpleegsters ls de nood minder hoog. Het idee van een elektronische verpleegster, zoals die al haar in trede heeft gedaan in een ziekenhuis in New York, verwekt by de directeur-generaal van de volksgezondheid een gevoel van onbe hagen, omdat hierin de mogelijkheid kan schuilen, dat de patiënten onderworpen zullen worden aan een ontzielde zorg. Niettemin ge looft dr. Stal, dat in de Nederlandse ziekenhuizen verschillende mo derne mogelijkheden zullen moeten worden toegepast. Hy deelde mede, dat uit dc kringen van de ziekenhuisorganisaties in samen spraak met het departement initiatieven zullen voortkomen tot het instellen van een advicslichaam, dat op grond van dc kennis van „gepoolde" deskundigheid adviezen zal kunnen geven o.a. over ^e anaging" van ziejkenhuizen. Waar_ dit__ mogelijk is, zal aandacht moeten worden besteed aan mechanisatie, die dc pcrsoneclsschaarste compenseert. Er wordt per auto voor niet meer dan 100 frank afgeleverd, ongeveer 12 liter. Voor vele stations staan rijen auto's te wachten. Firma's met niet stakend perso neel hebben maandagachtend nog een aantal particulieren van olie voor hun verwarming kunnen voor zien. In de vele grote flatgebouwen in Brussel zijn de inwoners aange maand zuinig met de verwarming om te gaan. In Antwerpen is de staking onder de arbeiders algemeen. Zij hebben posten uitgezet om eventuele werk willigen aan te manen solidair te blijven. Vooral ging hun aandacht naar de groepen kantoorpersoneel om na te gaan of onder hen geen arbeiders scholen. Politie en marechaussee hielden een oogje in het zeil. Zondag is uit een tank van de Societe Industrielle Beige de Pé- troles een hoeveelheid ruwe olie weggestroomd. In een kantoor was een telefoontoestel vernieuld. Aange zien sabotage niet uitgesloten wordt geacht is het politietoezicht ver scherpt. De leiding van de V.N. NEW YORK, 12-1. José Rolz Ben nett (Guatemala), plaatsvervangend öhef van 'het 'kabinet van Oe Thant, is 'benoemd tot vice-secretaris van de V.N. voor bijzondere politieke kwes ties. Hij volgt 'de Zuidsla vier Pro- titsj op, die 'directeur wordt van het programma voor de vorming van administrateurs iin d!e ontwikkelings landen. A. Cóhen Tervaert in de R.E.M.-zaak een gerechtelyk vooronderzoek ge vorderd tegen tien personen, o.w. negen buitenlanders en één Neder lander. Mr. Hartsuiker vertelde een zo breed mogelijk onderzoek te hebben gevraagd teneinde een duidelijk in zicht te krijgen hoe de situatie is in deze zaak. Deze begon op don derdagmorgen 17 december op spec taculaire en sensationele wijze met de bezetting van het R.E.M.-eiland waarop de zenders van radio- en t.v. Noordzee werden verzegeld. De eerste vordei'ing betreft de N.V. Reclame Exploitatie Maat schappij R.E.M. (wier kantoor aan de Herengracht te Amsterdam is geves tigd). In de persoon van de gedele geerd commissaris van de vennoot schap, de Haagse advocaat mr. H. J. Minderop, Het gaat hier (evenals bij de overigen) om overtreding van ar tikel 20 van de telegraaf- en tele- foonwet van 1904: het gebruiken of doen gebruiken en aanwezig hebben van twee t.v.-zenders en een radio- zendinstallatie zonder de vereiste machtiging van de minister van ver keer en waterstaat, subsidiair uit lokking of medeplichtigheid aan het strafbare feit, gepleegd door de High Seas Television Ltd. gevestigd te Londen, door aan deze maatschappij de zenders ter beschikking te stellen. genoemd door de kamer van koop handel waarvan de consequenties van de zeven vrije zaterdagen on aanvaardbaar worden geacht: 1. de chef in een filiaalbedrijf moet in zijn toezichthoudende laak ge acht worden met de ondernemer gelijk te staan. Het is in de prak tijk in verband met de goederen controle onuitvoerbaar dat de verantwoordelijkheid die deze functie met zich meebrengt, steeds wëër~v5Ör een" dag aan een plaats vervanger moet worden overge dragen. 2. Deze bepaling is wel uitermate bzwaarlijk voor het kleine be drijf met een personeelsbezetting van minder dan vijf man. In vele branches bedraagt de zaterdag verkoop niet zelden de helft van de omzet. Het is duidelijk dat in dergelijke situaties de onderne mer juist op de zaterdagen wel ten zeerste op zijn personeel is aangewezen. Een strikte handha- ving van de bepaling betreffende vrije zaterdagen moet dan ook funest worden geacht, aldus wordt in de brief gesteld. De kamer dringt er in haar schrij ven tenslotte op aan, zo de ontwerp verordening rechtskracht krijgt, in bovengenoemde en soortgelijke ge vallen een ruim gebruik van de ge geven ontheffingsmogelijkheid toe te staan. In de Braziliaanse staat Pernam- buco 'hebben arbeiders suikerplanta ges in brand gestoken omdat zij geen kerstuitkering 'hebben ontvangen. Volgens persberichten dreigt een grote staking in de suikerindustrie omidlat de planters wegens hun slech te financiële positie personeel moe ten ontslaan. Toen de Amsterdamse goodwill-mis- sie, welke een bezoek brengt aan Indonesië op het vliegveld Kemajo- ran bij Djakarta arriveerde, kreeg de leider van de delegatie wethouder dr. P J. Koels, van een schone Ja vaanse een bloemenslinger omgehan gen. Op de achtergrond links ziet wethouder drs. J. M. den Uyl la chend toe. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 4 f Een babbelkous is een vrouw, f die urenlang kletst over iels l dat haar sprakeloos maakt. I Aanvankelijk enige regen Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige vegen, morgen opklaringen met hier en daar een bui; overwegend krachtige, tijdelijk echter matige wind ruimend van zuid naar west; vannacht iets hogere temperaturen, morgen iets lagere temperaturen dan vandaag. 13 jan. Zon op 8.43, onder 16.55. Maan op 13.17, onder 3.51. 14 jan. Zon op 8.42, onder 16.56. Maan op 13.48, onder 5.15. Volle maan: 17 jan. te 14.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE Kans voor apen 13 jan. 14 jan. 10.41 v.m. 12.03 n.m. BROUWERSHAVEN ROTTERDAM, 11-1. Een nieuw medicijn, dat vrijdag avond de chimpansee Diensje en de orang oetang Barbara is toegediend, die beiden goed ziek ivaren van de tropische huidinfectie, die op het ogen blik de apen in de diergaarde Blijdorp bij Rotterdam be dreigt, zou wel eens een keer punt kunnen blijken in het ge vecht met deze ziekte, die al het leven van twee jonge po pulaire mensapen heeft geëist. Na het toedienen van die me dicijn zijn de blaasjes op de huid van beide apen gaan ver drogen en is de algemene toe stand van de dieren wat voor uit gegaan. Het ziet er dan ook tiaar uit dat zij een goede kans maken de ziekte te overleven. 13 jan. 14 jan. 10.34 v.m. 11.47 v.m. 23.31 n.m. n.m. 23.16 n.m. n.m. Doodtij: 13 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Vandaag braohten zuidelijke winden lucht uit Frankrijk naar Ne derland. De zuidelijke winden waren aanwezig aan de voorzijde van een front, dat langzaam via Engeland naar 'het oosten 'bewoog. Dit front zal in de loop van de avond en nacht Nederland voorbijtrekken, vergezeld van enige regen. Daarna ruimt de Wind naar 'het westen er. zal iets koudere lucht van polaire oorsprong worden aangevoerd. Hierin komen flinke opklaringen voor en vrijwel geen buden. Een nieuwe depressie trok vanochtend bij Amerika de oceaan op en trekt snel naar 'het oos ten. DEN HAAG, 11-1. De minister president mr. V. G. M. Marynen is ervan overtuigd dat een open radio- en t.v.-bcstei in ens land haalbaar is Iedereen wil naar een open bestel toe. Het is thans een kwestie er vorm aan te geven. Mr. Marijnen zei dit in een vraag gesprek met drs. F. A. Hoogendijk, dat in de AVRO-televisierubriek „Parlementaire spiegel" werd uitge zonden. Het gaat volgens de minis ter-president om toelating van nieu we 'gegadigden en van reclame. Dat 'kan in verschillende vormen ge schieden. Voor het kabinet is de openheid van 'het radio- en t.v.-be stel nog een open kwestie. Wel vindt het kabinet dat het noodzakelijk ds dat men in ons land zo spoedig mo gelijk tot een open bestel komt, al dus 'de minister-president. In ihet winterkwartier van hel Duitse circsu Straszburger in Hanno ver in Duitsland is overleden Hans Straszfbuugor. Hij werd dood op zijn bed gevonden. TANZANIA (Tauganjika-Zanzibar) en China ihebben het afgelopen weekeinde een overeenkomst geslo ten over de vestiging van een staals- landbouwbedrijf van tweeduizend hectaren bij Dar-Es-Salaam, zo is maandag door de regering van Tan zania bekend gemaakt. De eerste ka pitaalsinvestering van 4 tot 5 mil joen gulden en alle vei"dere kosten zullen betaald worden uil een Chi nese lening van ruim 160 miljoen gulden, waarover reed's in juni jl. in Peking een akkoord is gesloten. China zal een gedeelte van de uit rusting voor het bedrijf leveren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1