Amerika neemt hulp aan Indonesië op de korrel Uittreden Indonesië zeer te betreuren Engeland en de verdediging van Azië Overeenstemming K.LM.-Garuda Indonesië en de V.N. Prins Bernhard was in Griekenland Schip aan ketting te Rotterdam Kon. marine doet mee aan M.L.F.-sqihdron Eén tegen allen Minister Luns in de Verenigde Staten Amok in trein Film over strijd tegen Chinezen Mr. H. L. de Vries gouverneur Suriname Havenstaking in de Ver. Staten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 januari 1965 121ste jaargang Nr. 19715 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Goed seizoen voor Zierikzeese vissers Djakarta meer in sfeer Rood-China Het nieuwste huizensnufje WASHINGTON, 9-1. Dc Ameri- kaan.se regering, die meent dat Dja karta steeds meer in de sfeer van communistisch China komt, neemt op het ogenblik de hulp aan Indone sië opnieuw in beschouwing. Dit hebben Amerikaanse functionarissen gezegd. Volgens hen was president Soekarno's besluit tot uittreding uit de Verenigde Naties de jongste aan wijzing van de nauwere banden tus sen Indonesië en China. Ze voegden er echter aan toe dat er geen aan wijzingen waren dat China presi dent Soekarno tot de stap had aan gezet. Soekarno's afwijzing van hulp van de bijzondere V.N.-instanties zou wellicht van invloed zijn op het pro gramma voor de bestrijding van ma laria op Java en Sumatra. Voor'dit programma, dat door de Verenigde Staten in samenwerking met de we reldgezondheidsorganisatie uitge voerd wordt, is tot 1967 jaarlijks 4 miljoen dollar uitgetrokken. De functionarissen zeiden dat In donesië overigens vrijwel uitsluitend op economisch gebied hulp van de Verenigde Staten ontving. De enige militaire bijstand bestond uit de op leiding van Indonesiërs. Mr. Marijncn: HILVERSUM, 9-1. De minister president mr. Marijnen acht het uit treden van Indonesië uit de V.N. zeer te betreuren. In de contacten van Indonesië met het westen speelt Nederland juist door de recente ont wikkeling een belangrijke rol. Het is jammer, dat Indonesië nu de familie van volkeren binnen de Verenigde Naties heeft verlaten. Dat zou de ontwikkeling alleen maar kunnen bemoeilijke. De betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië zelf zullen, hoopt de minister-pre sident, in stand kunnen blijven en zich verder kunnen ontwikkelen, maar hij achtte duidelijk, dat een losraken van een lid uit de V.N. dit niet zal kunnen vergemakkelijken. Mr. Marijnen zei een en ander in een televisie-interview met drs. Hoogen- dijk in het AVRO-programma op Nederland II. LONDEN, 9-1. In Londen is van gezaghebbende zijde vernomen, dat de Britse socialistische regering van plan is krachtige nadruk te leggen op de Britse militaire verdediging ten oosten van Suez. De regering meent, dat Azië thans voorrang moet krijgen bij het opstellen der Britse militaire plannen, omdat zij het oor logsgevaar daar het grootst acht. Men verwacht in Londen dat de regering in het eerste witboek over DEN HAAG, 9-1. De Garuda Indonesian Airways en de K.L.M. zyn na enige weken van onderhan delingen overeen gekomen de dienst Amsterdam-Djakarta v.v. gezamen lijk te exploiteren. Deze poolovereenkomst werd te Den Haag ondertekend, waartoe de president van Garuda, captani Par- tono, en de commercieel directeur van deze maatschappij, de heer Soe- darmo, gisteren op Schiphol aankwa men voor een kort bezoek aan ons land. De overeenkomst behelst dat Ga ruda - die het voornemen heeft de komende zomer tweemaal per week op Amsterdam te vliegen - en de K.L.M. tezamen vier diensten per week tussen beide hoofdsteden zul len uitvoeren. Slachtoffer caférel in Turkije begraven DEN HAAG, 9-1. Twee Turkse arbeiders in Nederland hebben het vorige week overleden Turkse slachtoffer van een cafëruzie, de 24- jarigc Riza Polat, naar zyn laatste rustplaats in Rivas, waar zyn we duwe en twee kinderen wonen, be geleid. Volgens de Venlose gemeentepoli tie heeft de Turk van een 20-jarige dienstplichtige militair een klap op het hoofd gekregen met een drie ki lo zware autokrik, toen hij samen met een andere Turk een derde land genoot te hulp schoot. De drie Turken waren rustig een biertje aan het drinken, toen een van hen lastig werd gevallen door een groep Nederlandse cafébezoe kers. Er zijn tot dusverre zes arres taties verricht en meer arrestaties worden nog verwacht, aldus de po litie. Onder de arrestanten bevindt zich de twintigjarige militair. militaire zaken, dat zij aan het La gerhuis zal voorleggen, een volledig overzicht zal geven van hetgeen zij zich voorstelt terzake te zullen doen. A-onderzeeër had aanvaring WASHINGTON, 10-1. De Ameri kaanse kem-ondei'zeeër „Ethan Al len", die uitgerust is met Polaris-ra- ketten, is zondag in de Middellandse Zee in aanvaring gekomen met de 20.211 ton metende Noorse vracht boot „Octavian". Het Amerikaanse ministerie van defensie deelde dit zondagavond mee. Het zei dat niemand enig letsel op liep en dat de schade aan beide schepen te verwaarlozen is. TOKIO, 9-1. Tegenover een mede werker van het Japanse 'blad' „Mai- nisji" heeft president Soekarno ge zegd, dat alleen de 'kwestie Maleisië aanleiding voor Indonesië is geweest ulit de V.N. te treden. Dë Indonesi sche stap ha'd niets te maken met d'e Chinese volksrepubliek noch met de binnenlandse situatie in Indonesië „De enige reden van ons uittreden uit de Ver. Naties is, dat wij niet kunnen dulden dat Maleisië, dat wij niet erkennen, een belangrijke zetel gaat innemen 'in de organisatie van de Ver. Naties". Dit was evenwel geen beletsel voor Indonesië van de Verenigde Naties te houden en de V.N. te eerbiedigen. De Indonesische leider voegde hieraan toe: „Wij heb- 'ben geen enkele reden ons tegen de Ver. Naties te verzetten als eenmaal het vraagstuk van Maleisië zal zijn geregeld". Voor het lopende fiscale jaar was 10 miljoen dollar voor hulp aan In- donsië uitgetrokken. De Russische Joden JERUZALEM, 11-1. - Het joodse wereldcongres, dat reeds elf dagen in Jeruzalem bijeen is, heeft zondag een oproep gericht tot de Sowjetrus- sische leiders, de Sowjetrussische jo den toe te staan naar Israël te emi greren. De joden zullen blijven strijden voor dit „onvervreemdbare recht" van hun Russische geloofsgenoten en het congres betuigde zijn spijt over het feit dat de Sowjetrussische joden van elke band met de internationale Israëlitische gemeenschap zijn be roofd, aldus de oproep. DEN HAAG, 9-1. Een in Neder land niet aangekondigde reis van prins Bernhard heeft in Athene tot allerlei geruchten geleid. Atheense kranten spreken van een mysterie rond dit bezoek. Een van de theorieën, die in Athe ne opgeld doen ds, dat prins Bern hard naar Griekenland was gekomen om te trachten een verzoening tot stand te 'brengen tussen koning Kon- stantijn en diens neef prins Peter, -tussen -wie -verV ittci i lUiixS" -was unt. staan als gevolg van een door prins Peter gehouden persconferentie. Een officiële woordvoerder in Den Haag heeft echter bij navraag mede gedeeld niet beter te weten dan dat prins Bernhard naar Griekenland was gegaan om te jagen. De prins heeft volgens de woordvoerder drie dagen met jagen doorgebracht op de landgoederen van ide Griekse reder N'iarchos en is zaterdag naai- Rome vertrokken. Jagen is volgens dezelf de woordvoerder ook het doel van prins Bernhardt reis naar lialië. ROTTERDAM, 9-1. Eai Ameri kaanse en twee Engels schuld eisers hebben het onder Liberiaan se vlag varende Philippyise vracht schip „Mindanao log geril van 7058 brt. in de Rotterdamse hsyen aan de ketting laten leggen. Htt schip is verankerd aan boei 55 u de Waal haven. s zajei De drie schuldeisers noodzaakt tot deze ma; te gaan toen bekend we bank in Manilla, die bij de exploitatie van nao", in financiële moei komen te verkeren. De zouden belangrijke bedril eigenaar te vorderen heb achterstallige; premie. Voi koppen tellende bemann|" „Mindanao logger" moet gel niet geheel onverwa< komen, want zij hebben ruime tijd geen gage on :n zich ge- alregel over d, dat een rokken is <e „Minda- jkheden is :huldeisers :en van de en wegens r de dertig ig van de le maatre- ,c|ts zijn.ge il vrij ge zangen. DEN HAAG, 9-1. Nederland zal samen met Canada, Engeland en de Verenigde Staten een multi-natio- naal squadron onderzccbootjagers gaan vormen. Ieder van deze landen zal een schip voor dit squadron le veren. De Marinevoorlichtingsdienst heeft dit desgevraagd bevestigd. Het vormen van het squadron ge beurt met medeweten en met instem ming van de N.A.V.O. Op dit ogen blik kan de marine nog niet mee delen welke Nederlandse oorlogsbo dem voor dit doel ter zal worden gesteld. Ooi moment nog niet bekend pen Engeland en de Vei ten zullen leveren. De C drage voor dit multi-nat dron is de jager schip met 230 man aai gecommandeerd wordt Hinton. De Columbia is Halifax vertrokken. Hël februari in Engeland z zich bij de drie andere het squadron zal voege Protestmars In een officiële verklaring heeft de Chinese regering zaterdag de te rugtrekking van Indonesië uit de V. N. ..gerechtvaardigd" genoemd en zidh achter het besluit van presi dent Soekarno geschaard. Indonesië heeft laten weten dat het niets van de Verenigde Naties heeft ontvangen voor de ontwikke ling van West-Irian, het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea. Ingezonden mededeling spannend! OLGA matrassen ontspannend AMSTERDAM, 9-1. Cba 5000 de monstranten hebben vimiddag in Amsterdam deelgenom1 aan een landelijke protestmars e was ge richt tegen de vormir van een M.L.F., een multilatera kernvloot en speciaal tegen even ele Neder landse deelneming daann. 'Zij ga ven daarmee gehoor aaiden oproep van de Nederlandse Vrosraad, het Comité 1961 voor de vile, en een op verzoek van deze bei1 organisa ties ingesteld comité ad Ic, bestaan de uit dertien personen vu verschil lende politieke en levenf^schouwe- lijike overtuiging. eschikking is op dit relke sche- ijnigde Sta- ïadese bij- nale squa- ïbia", een boord dat ioor Peter isteren uit :l£chip zal in nwaar het :hepen van Het nieuwste op het gebied van hui zenbouw is het huis gemaakt van glasvezelkunststof. Wat 's morgens nog niets anders was dan een hoop stalen buizen, glasvezelmatten en vaten vloeibare kunstharsbestand delen, is 's avonds al een gebouw, dat wat stabiliteit, gewicht, geluids- en warmte-isolatie, bestendigheid 1poon ^vloeden van het weer in de 'winter en wat de kostenbesparing - betreft alle conventionele bouwwer ken overtreft. Het huis, dat door een frame van stalen buizen gedra gen, is van binnen met een van een kunststoflaag voorzien hout en echt hout bekleed. Voor de vervaardiging van de gevelplaten brengt men te gelijkertijd glaszijde en met een spuitpistool kunsthars aan. Na één tot twee uur kan men de 3 mm. dik ke wand- of bodemplaten van de vorm tillen. De indeling van het huis kan geheel naar eigen inzicht worden vastgesteld. PARAMARIBO, 9-1. De Neder landse vice-premier en minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Bies heuvel, heeft op een persconferentie te Paramaribo gezegd verheugd te zyn dat zijn bezoek aan Suriname heeft kunnen leiden tot de benoe ming van een gouverneur. Hij voegde hieraan toe, dat hij een dergélijkè benoeming van zo een groot belang acht, dat persoonlijk contact met de Surinaamse minister raad hem zeer gewenst voorkomt. In een communiqué wordt gezegd, dat de besprekingen die de vice- minister-president van Nederland met de Surinaamse regering heeft gevoerd „tot volledige overeenstem- NEW YORK, 8-1. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft by zyn aan komst in New York gezegd, dinsdag bf woensdag naar Washington te gaan voor besprekingen met de Amerikaanse regering over de fi nanciële crisis van de Verenigde Na ties, de multilaterale strydmacht voor de NAVO en andere vraag stukken. MANILLA, -9—1'. Minstens twaalf mensen zijn vrijdag om het leven ge komen toen twee broers - een twee ling - amok maakten in een snel trein, die zich op dat ogenblik bij Binan op 80 km te zuiden van Ma nilla bevond. De twee broers zouden in de volle trein ruzie hebben gekregen met me de-passagiers over een geldkwestie. Beide mannen werden razend, trok ken hun messen en staken acht men sen dood. Verschillende passagiers, die uit angst uit de voortrazende trein sprongen, kwamen hierbij om het leven. NEW DELHI, 9-1. Op het inter nationale filmfestival in India, dat in New Delhi is begonnen, is een Indisch werk vertoond over de strijd van dé Indische troepen tegen de Chinese inval bij Ladak in 1962. De ter plaatse in 1962 gefilmde strijd tonelen laten de Chinese troepen zien die in golven over de kale vlak ten de Indische posten bestormen. Terugblikken tonen een bezoek van de Chinese premier aan India. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een goed woord baat, Een kioaad woord schaadt. Koninklijke familie naar de West ming hebben geleid en dat spoedig de benoeming van mr. H. L. de Vries tot gouverneur van Suriname kan worden tegemoet gezien". Minister Biesheuvel deelde verder mede, dat de Nederlandse premier, mr. V. J. Marijnen, volgende week in Suriname wordt verwacht voor een tiendaags bezoek. Omstreeks begin maart zal H.K.H. prinses Beatrix een bezoek aan Su riname brengen. Kort na de opening van de Nederlandse Staten-Generaal (derde dinsdag in september) zullen H.M. de koningin en prins Bernhard beginnen aan een 3 weken durende reis naar de Nederlandse Antillen en Suriname. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld a f 5,46 voor het eerste kwar taal 1965 storten op onze post rekening 1 3 7 6 7 7. De administratie Op een vraag of hij ook het uit treden van Indonesië uit de Ver enigde Naties zou bespreken, ant woordde minister Luns, dat dit wel licht ter sprake zóu komen. „We dragen niet langer verantwoordelijk- hedèn met Indonesië. De Nederland se regering heeft geen standpunt in deze kwestie ingenomen, maar we zouden .er natuurlijk de voorkeur aan hebben gegeven als Indonesië in de Verenigde Naties was geble ven". 21 januari zal minister Luns de algemene, vergadering van de Ver enigde Naties toespreken. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat zaterdagavond een klei ne storing met grote snelheid van west naar oost over ons land was getrokken, stroomde polaire lucht 'binnén, waarin het vooral in de noor delijke en oostelijke provincies sterk opklaarde. Op sommige plaatsen daalde daar de temperatuur tot aan het vriespunt. In de loop van zon'dag werd echter met zuidwestelijke win den oceaanluoht van subtropische oorsprong aangevoerd, zodat de af gelopen nacht het 'kwik tot zeven a adht graden opliep. De gepasseerde fronten* drie de verschillende lucht soorten begrensdfen brachten in het noorden en midden van het land veelal 10 tot 15, in het zuiden om streeks 20 mem.regen. Een storingsgebied op de oceaan beweegt zich nu met grote snelheid in de. richting van Spanje. Daardoor blijft 'in onze omgeving de wind nog enige tijd vrij zuidelijk. Br vindt dus geen luchtaanvoer over zee meer plaats en de temperatuur zal iets naar beneden gaan. Een front, dat zich van de Britse eilanden naar noordwest Spanje uitstrekt, komt naderbij en kan plaatselijk enige re gen brengen. Lagere temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen, maar hier en daar ook nog enige regen. Tot matig of zwak afnemende wind tussen zuid west en zuidoost. Lagere temperatu ren, vooral in de nacht. 12 jan. Zon op 8.44, onder 16.53. Maan op 12.53, onder 2.29. Volle maan: 17 jan. te 14.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 12 jan. 9.26 v.m. 22.12 n.m. BROUWERSHAVEN 12 jan. 9.21 v.m. 21.59 n.m. Doodtij: 13 jan. LAATSTE NIEUWS NEW YORK, 11-1. De staking in de havens aan de Amerikaanse oost kust, van Maine tot Texas, is een feit gewerden. Het werk werd een minuut na middernacht stilgelegd. Pas later op de morgen kon de juiste omvang worden vastgesteld. Het bleek dat praktisch alle zestig duizend vakbondsleden aan de op roep gohoor 'hebben gegeven. De ha venarbeiders van New York hadden vrijdag een nieuwe arbeidsovereen komst verworpen en traditiegetrouw volgden de arbeiders in de andere havens 'het voorbeeld van New York. Tijdens de winter van 1962-'63 heeft een 'havenstaking van 34 dagen de Amerikaanse economie naar schatting een miljard dollar gekost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1