vo Ook nu gaat het om het spel en niet om de knikkers Eén tegen allen STAD EN EILAND Bomaanslag op prinses Margareth Wellicht minder onevenwichtige situatie „Eén tegen allen" Ingezonden mededeling ZIERIKZEE, 7-1. „Is Zierikzee nu werkelijk klaar om met een re delijke kans van slagen het woens dag te kunnen opnemen tegen de hter uit Oirsehot, in het kader van het spel „Eén tegen allen"? Het z°u dom zijn hierop volmondig „ja" te zeggen, want helemaal klaar is men immers nooit. De organisator, de heer G. H. Breetvelt, heeft ons eens verklapt: „het is een glibberig spel, je weet niet waar te beginnen en waar op te houden". Men trekke echter geen verkeerde conclusies Zierikzee is toch „klaar" en ziet de 13e januari met vertrouwen tege moet. Op talrijke fronten is in de afgelo pen weken gezwoegd om straks te kunnen zeggen: „de voorbereidingen waren goed". De zaak mag trouwens ook niet worden overtrokken. Het gaat om het spel en niet om de knik kers. Verschillende lieden hebben het met het spel enorm druk gehad en hebben het nog. Ook de secretarie der gemeente heeft een administra tief steentje bijgedragen om de zaak rond te krijgen. Niet minder de P.T.T., die een technische duit in het zakje deed. Verder waren er heel wat mensen in de weer om bij cor poraties, instellingen en verenigingen te zorgen'voor de nodige „warming up". Last not least was de burge meester mr. F. Th. Dijckmeester de man die veel tijd en werk in de voor bereidingen heeft gestoken. „Niet alles aan de grote klok" De „Raad der Wijzen" is ook op alles voorbereid. Hun namen zijn ons bekend, maar het leek nu uitgere kend voor dit amusante, maar inge wikkelde spel juist niet alles aan de grote klok te hangen. Dit geldt ook m.b.t. de openingsceremonie. Het geldt ook voor de onbekende man uit Oirsehot. Mede op verzoek van de organisa toren hebben wtf in de afgelopen weken t.a.v. het komende gebeuren de nodige terughoudendheid in acht genomen. Niet overal Is dit gebeurd en o.i. valt zulks te betreuren, want juist het verrassingselement in dit spel moet het doen. Vast staat dat het openingscere- moniëei pittig en origineel is en ook de optocht een verrassing wordt. Vooral hieraan is veel aandacht be steed en honderden zijn er voor in de weer geweest. Voor 35 jaar.... ZIERIKZEE. Op 23 april van dit jaar herdenkt het harmoniegezel schap „Kunst en Eer" het honderd jarig bestaan. ELLEMEET. In een week tijds zijn alhier 3500 nesten van de bas- taardsatijnvlinder opgeruimd. OUWERKERK. In deze gemeente trad op het Tweede Kamerlid de heer W. Drop, die sprak over „De grondslagen van het socialisme". NOORDWELLE. De eerste stroom werd door de P.Z.E.M. aan deze ge meente geleverd. ZIERIKZEE. De raad besloot tot het aanschaffen van een truck voor gemeentewerken, ter vervanging van paard en wagen. Een bedrag van f 2750 werd hiervoor uitgetrokken. ZIERIKZEE. Aan een uitvoering van het Eerste Zierïkzeesche Mond- harmonika-gezelschap werd mede werking verleend door de humorist August de Laat. BROUWERSHAVEN. Het monu mentale kerkgebouw werdin het afgelopen jaar bezocht door 417 be zoekers. OUWERKEK. Voor de vereniging TOGIDO trad op de bekende voor drachtskunstenaar Jac. van Elsiicker SIRJANSLAND. Voor de Am bachtsheer van Oosterland is thans veel delfwerk in uitvoering. Boven dien worden kaden en hillen aange legd voor de vogelstand, zodat hier weinig werkloosheid is. ZIERIKZEE. Bij de burgerij be staat oppositie tegen plannen het Havenplein te veranderen in een park. OUWERKERK. De Kolenbond „Eendracht maakt Macht" vierde het vijftigjarig bestaan. ZIERIKZEE. Uit het Rode Kruis- jaarverslag bleek de stedelijke afde ling 127 leden te tellen. TONEEL EN FILM Elvis Presley in „Kid Galahad" Voor de liefhebbers presenteert de Concertzaal-bioscoop te Zierikzee met het weekeinde de fi'lm „Kid Ga- la'had", met in de hoofdrol Elvis Presley, ditmaal als bokser, die vuist en liefdesavonturen beleeft. Een stukje intrige is ook verpakt in deze film, waarin het edhter vooral gaat om de liedjes. Elvis zingt zes fonkel nieuwe „swinging 'hits" in deze met vaart geproduceerde film, die een „'happy end" krijgt. (Toegang 14 jaar). Zierikzee BURGERLIJKE STAND Geboren. 4 jan. Jacoba Cornelia Marina, d. van Marinus den Haan en Cornelia Adriana Vcrloo (Zierikzee). Overleden. 3 jan. Maatje van dei* Linde, 80 jr., (Zrcrrkzee), edhtg. van Pieter Nuijens, overleden; 3 jan. Maatje van de Sande, 84 jr., geh. geweest met Jan Marinus Geleijnse Rrouwtsnyhaven). Frappante staaltjes Intussen rijn deze week reeds ca meramensen te Zierikzee geweest, om een aantal goede „shots" te schieten van belangrijke stadsfrag- menten. Het opgenomen filmpje wordt eerst gedraaid, waarna de bom: „Eén tegen allen" barsten kan, met hopelijk uiteindelijk heel veel feestelijke confetti. Dat mag wel na alle inspanningen. Frappante staaltjes vielen er te noteren van de bereidheid tot mede werking. De organisatoren werden benaderd door talrijke mensen, die spontaan hun medewerking toezeg den. Alles wat ligt tussen bijenhou- De Amerikaanse verliezen in Zuid-Vietnam WASHINGTON, 8-1. De Ameri- kaanse verliezen in Zuid-Vietnam bedragen sedert 1 januari 1961 356 doden, 1546 gewonden en 19 vermis ten, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie donderdag be kend gemaakt. 246 soldaten zijn door de Vietcong gedood en 110 zijn bij vliegtuigon gelukken en andere ongevallen om gekomen. Gezegd werd nog dat in 1961 een Amerikaanse militair bij een gevecht werd gedood, terwijl in 1964 136 Amerikanen sneuvelden. Zierikzceënaars: houdt U woens dagavond aan de volgende regels. 1. Bljjft - voorzover U niet al bent ingeschakeld - b- uw t,v.-toestel- len. Er kan een beroep op u wor den gedaan. 2. Verleent zo snel mogelijk uw medewerking - maar weest niet boos als het al niet meer nodig is. 3. Vervoeg U, als U hulp kunt bie den, by de spelleiders met witte armbanden op het Havenplein. Hcudt U strikt aan hun aanwij zingen. 4. Het Havenplein zal alleen bereik baar zyn aan de zjjde van de muziektent. U verlaat het Haven plein, na gedane arbeid, in de richting van de Mol. De burgemeester van Zierikzee, F. TH. DIJCKMEESTER Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. President John- son heeft John Connor, directeur van een grote farmaceutische on derneming, benoemd tot minister van handel. Hij volgt als zodanig Luther Hodges op. CAIRO. Het persbureau voor het midden-oosten mel'dt, dat generaal Hassan Al Amri door president Ab- doellah Al Sallal van Jemen tot premier is benoemd, in de plaats van de afgetreden generaal Ha- moed Al Gayefi. BONN. Verwacht wordt, dat bondskanselier Erhard bij zin be sprekingen met president De Gaulle op 19 en 20 januari a.s. in Parijs, zal trachten tot overeenstemming te geraken inzake nieuwe stappen op de weg naar de politieke eenheid van Europa. DJAKARTA. Naar Antara meldt zijn drie Indonesiërs, die bananen van Cost-Sumatra naar Maleisië hadden gesmokkeld, tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij werden als spionnen berecht. BRUSSEL. De Belgische nationa le luchtvaartmaatschappij „Sabe na" heeft het afgelopen jaar voor het eerst in zijn bestaan meer dan één miljoen passagiers vervoerd: 1.120.000. PEKING. China zal levensmidde len, medicijnen en andere hulp ter waarde van ruim 700.000 gulden beschikbaar stellen voor de slacht offers van een ernstige droogte in de republiek Somalië DJAKARTA. Veertien Indonesi sche schoolkinderen en hun onder wijzer zijn verdronken toen de boot waarmee zij op weg waren naar een feestje nabij Bima, op het ei land Soembawa, omsloeg. KOEALA LOEMPOER. De Britse minister voor het legei-, Mulley, is in Koeaia Loempoer aangekomen voor besprekingen met de Maleisi- sahe regering. Tegenover verslagge vers verklaarde .hij dat Engeland iédere Indonesisdhe aanslag op de federatie Maleisië op geëigende wij ze zal beantwoorden. NEW YORK. Eén van de drie mannen die ervan worden beschul digd de „Star of India" safier te hebben gestolen uit een New Yorks museum probeert de steen terug te bezorgen in een poging een lichtere straf te krijgen, zo meldde de „New bondskanselier Erhard bij zijn be- PEKING. In een Chinese nota, die een antwoord vormt op een Indiase nota van 6 november, worden bij zonderheden opgesomd van „grens- schendingen tot eirïd november". Zo zouden Indiase troepen aan de Chi nese zijde van de grens 27 militaire stellingen hebben opgetrokken. Op 27 november hadden Indiase mili tairen de grens overschreden voor een verkenningsactie waarbij zij 59 jakken van Chinese herders hadden meegenomen. BANGKOK. Thailands vertegen woordiger bij de Verenigde Naties heeft opdracht gekregen een pro test in te dienen tegen een aanval die Cambodjaanse troepen zouden hebben gedaan op een Thailandse vissersboot in de Thailandse terri toriale wateren. ders en kolenhandelaars (en die twee categorieën uiteraard zelf ook) wil len helpen en uit het land regende 't telefoontjes met toezeggingen voor hulp of materiaal, die of dat men „wei eens nodig zou kunnen hebben" Dat geeft hoop voor woensdag a.s., als het Havenplein in een openlucht- t.v.-studio zal zijn herschapen, af gezet door uit Den Haag aangevoer de hekken en-bewaakt door veertig man politie, die de stedelijke rijks politiemensen komen aanvullen. Het presentatieteam van „Één te gen allen" bestaat weer uit Tan ja Koen, Herman Emmink en Gert Kamphorst. De spelleider is Dick van Ruler en de regie is in handen van Dick van 't Sant en Will Har- tingsveldt. Een vraag intrigeert ons nog bijzonder: „wat zal het \yeer doen?" Wie het weet mag het zeggen! GRATIS LOGIES STOCKHOLM, 7-1. Zich uit gevend voor ruimtevaarder John Glenn, heeft een vloei end Engelssprekende Fin en kele dagen gratis in een groot Stockholms hotel gewoond. Hij kreeg zonder moeite een ka mer toen hij zich hoogst ver baasd toonde dat de Ameri kaanse ambassade nog geen kamer voor hem had gereser veerd. Toen de hoteleigenaar argwaan kreeg duurde het niet lang of de pseudo-kosmo- naut was aan zijn volgende gratis logies toe. BRUINISSE Kotter kreeg sterkere motor Schipper K. Tahis uit Goedereede liet in zijn kotter G.O. 6, een nieu we motor plaatsen en wel een 435 pjk. Deutz dieselmotor, en daarmee werd zijn schip niet alleen een zeer snel schip, maar het heeft ook het grootste motorvermogen van alle viskotters van dit type die voor de Nederlandse kust hun 'bedrijf uit oefenen. De motor werd ingebouwd door de firma P. Maaskant te Brui- nisse, die het schip bovendien nog voorzag van een nieuw type koeling, de zg. toeunkoeling. Om aan de eisen van de scheep vaartinspectie te voldoen werd de winch verbouwd tot een viertrom- melige lier, een vierbla'dsöhroef van de firma van Voorden uit Za'ltbom- mel zorgt voor de voortstuwing. De ba lila stpomp zorgt niet a lleen voor het lens houden van het schip en voor .het in- en uit pompen van het water als ballast, maar fungeert ook om het dek te wassen en kan als nood-kpelwaterpomp gebruikt wor den. De proefvaart had tot volle tevre denheid plaats en op de eerste reis naar de visgronden voer eveneens een lid van de firma Maaskant mee. De resultaten van deze Visproeftocht waren financieel bijzonder bevredi gend en het blijkt, dat de kotter- kustvdsserij door het inbouwen van steeds sterker motoren ook steeds betere vangstresultaten weet te be reiken. Sterke bouwactiviteit In 1964 was er te Bruinisse een 'bevredigende bouwcapaciteit, maar er was daarbij nogal wat woning- wetbouw. Ook bij het begin van 1965 mag een verblijdende aktiviteit <jp dit gebied worden geconstateerd, thans in de vrije sector, want ter wijl aan de Dorpsweg wordt ge bouwd aan enkele woonhuizen, is men aan de Deltastraat al behoorlijk gevorderd met de bouw van enkele Bogaerswoningen (type Manders), terwijl aan de Van Hertsbeekestraat de fundering is gelegd voor nog en kele Bogaerswonin'gen van het zelf de type. En nog andere woningen zijn op papier gereed of worden voorbereid. SPORT VOETBAL Zierikzee I-Kruisland I a.s. ontmoeten de rood zwarten Kruisland op het sportpark te Zierikzee. Ook in deze wedstrijd zal het verlangen naar doelpunten door de voorhoede dn voldoende ma te geëffectueerd moeten woiden, wil de zege op Sdhouwse bodem blijven. Eenu"8^fiff P. van Beveren trad af als voorzitter van de Vereniging Oud-leerlingen Tuinbouw Winter-Cursus ZIERIKZEE, 6-1. Dez eweek hield in het „Huis van Nassau" de Ver eniging van Oud-leerlingen der Tuinbouw Wintercursus de jaarver gadering. De voorzitter, de heer P. van Beveren, opende deze vergade ring en stelde voor een ogenblik stil te te betrachten in verband met het overlijden van de heer J. Roggeband, mede-oprichter van de V.O.T. W.C. In zijn openingswoord wenste de voorzitter alle leden een voorspoedig 1S65 toe. Zoals in het voorafgaande jaar bleek, is de bedrijfsvoering soms erg moeilijk, gezien de vaak slechte financiële resultaten. Hartelijk welkom werd geheten de heer P. Huisen, ass. R.T.V.L.D.,, die sprak over actualiteiten in de fruit teelt. „Wij moeten", aldus spreker, voldoende geestkracht opbrengen om in deze tijd van shelle ontwikkeling staande te blijven. Conservatief blij ven op een bestaand bedrijf is uit den boze; wij moeten onze bedrijven aan passen aan de gevraagde rassen, bcomvorm, enz. Bij een nieuw te stichten bedrijf moet men uitgaan van de beste grond en aangepast plantsysteem. Hieruit volgt, dat voor wie voldoende geld en vakkennis bezit, fruittelen nog verantwoord is. In verband met een nog dichter plantsysteem wees spreker op de mogelijkheid van de kortlot typen. Deze hebben een gedrongen groei en vroege vruchtbaarheid. De mutaties Ook in de mutaties van bestaande Verkeerde (goede) kamer PERTH, 7-1. Toen een 71-jarige patiënte in een ziekenhuis te Perth, west-Australië, de verkeerde kamer binnenstapte ontmoette zij daar haar 64-jarige zuster, die zij gedurende 25 jaar niet had gezien. De twee zusters lagen al langer dan een jaar in het ziekenhuis. Verre t.v.-ontvangst WELLINGTON, 7-1. Televisiekijk kers in Wellington, Nieuw Zeeland, ontvingen donderdagavond geduren de 40 minuten een t.v.-programma van Hawaii, 'dat 6.500 km. van Nieuw Zeeland ligt. De ontvangst was goed. rassen wat betreft kleur en vorm zit misschien een mogelijkheid tot ver betering van de fruitteelt, vooral nu de aanwinst van nieuwe rassen zeer beperkt is, is de kostprijs van het fruit erg hoog. Deze zullen, aldus spreker, door middel van moderne machines (zonodig in combinatie) met chemische onkruidbestrijding en chemische vruchtdunning, omlaag moeten. De heer Huisen werd dank gezegd voor zijn lezing. Tot slot werden de huishoudelijke zaken afgehandeld. Uit het financiëel verslag bleek een voordelig saldo. De voorzitter achtte het in het belang van de ver eniging nodig een jongere voorzitter te verkiezen. Gekozen werd de heer T. G. Starkenburg. De voorzitter werd door bestuur en namens de leden hartelijk dank gezegd voor al hetgeen hij gedaan heeft voor de V.O.T.W.C.. Hij was 40 jaar bestuurslid, waarvan 27 jaar voorzitter. Op verzoek van een der leden werd de voorzitter benoemd tot ere-lid- DUBLIN, 8-1. Kort na de aan komst van prinses Margareth van Engeland en lord Snowdon in het Ierse plaatsje Abbeyleix is donder dagavond in de omgeving van het huis waar zü verblijven een bom ontploft De bom, die naar wordt aangeno men is geplaatst door leden van de Ierse verzetsbeweging „Het Ierse re publikeinse leger" ontplofte in een bos 'bij de woning van lord Snow- dons zuster. De pohtie, 'die bij de aankomst van het paar reeds uitgebreide veilig heidsmaatregelen had getroffen, zet te alle toegangswegen tot Abbeyleix af. Naar llater werd gemeld is de elek triciteitscentrale van Abbeyleix door de aanslag vernield, waardoor het plaatsje in het duister 'is gehuld. Honderden politiemannen zijn in gezet om de daders op te sporen. De conjunctuur in 1965 DEN HAAG, 8-1. Naar het zich laat aanzien zal 1965 wat de con juncturele situatie in Nederland aan gaat minder onevenwichtig zijn dan m 1964. Dit neemt edhter niet weg dat de beleidsmaatregelen die de re gering voor 1965 heeft genomen of gesanctioneerd, ontoereikend zullen zijn de door de regering gestelde doeleinden te realiseren: rü. het 'be reiken. van ontspanning op de ar beidsmarkt, het voorkomen van nieuwe kostenstijgingen en het her stel van de betalingsbalans. Dit heeft de voorzitter van de So ciaal Economische Raad, oud-minis ter van economische zaken drs. J, W. de Pous, vandaag in zijn nieuwjaars rede meegedeeld. Naar de mening van de heer de Pous mag op grond van de getroffen beleidsmaatregelen een wezenlijke ontspanning van de arbeidsmarkt in de naaste toekomst niet worden ver wacht. Tenzij 'de'internationale hoog conjunctuur tekenen van verzwak king zou vertonen of specifieke ver storingen in het internationale han dels- en betalingsverkeer zouden op treden, een mogelijkheid die overi gens geenszins mag worden veron achtzaamd. De loonsverhogingen Wat het voorkomen van nieuwe kostenstijgingen aangaat merkte de heer de Pous op, dat de loonsverho gingen niet binnen de nauwe gren zen zullen blijven waarvan in de troonrede sprake was. Het is z.i. duidelijk dat de te verwachten ver hoging van het loonniveau in 1965 ten opzichte van 1964 met in ieder geval acht a negen procent zelfs bij een meevallende prodüktiviteitsstij- ging tot een verdere loonkostenstij ging zal leiden. Vervolgens zal 1965 nog geen even wichtige betalingsbalans met een structureel overschot, maar eerder een niet sluitende met een tekort in de orde van grootte van tweehon derd a driehonderd miljoen gulden te zien geven. HET ZWAARD VAN PALERMO 18. Het zou Aram vermoedelijk nog min der bevallen zijn, indien hij op dat moment de reiskoets had kunnen zien, die niet ver van de oude herberg tussen de struiken stond. Want juist toen een glimp maanlicht tussen de takken door viel, maakte zich een donkere gestalte - in wie hij zijn aan valler herkend zou hebben - uit de duis ternis los en boog stuurs voor de fatterig geklede man, die uit de koets naar buiten trad. „Welaan, Felix", sprak de eigenaar van de koets hooghartig, „wat treuzelt ge. Reik mij die zwaardschede over, schavuit! Wij hebben ree'ds teveel tijd verspild!" „liet is mislukt, messire Alfonso", ver klaarde de zwaargebouwde zwaardvechter nors. „De duivei hale die avonturier! Ik had slechts de schede le pakken toen hij mij overviel!" Messire Alfonso wierp zijn handlanger een minachtende blik toe. „Ik ben noch ge ïnteresseerd in uw taalgebruik, noch in uw zielige mislukkingen, mijn waarde Felix", zei hij bijtend. „Het enige voorwerp waar op ik prijs stel is die zwaardschede! Huur desnoods net zoveel gespuis als ge wilt en overval die beide zwervers morgen, als zij de herberg verlaten. Maar zorg dat die zwaardschede in mijn bezit komt! Ik wens hem in mijn bezit te hebben wanneer ik de Rode Hertogin opnieuw een bezoek breng Met. een bestudeerd handgebaar wenkte hij zijn paladijn achter zich en een ogen blik later verdween de koe(s in de nacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7