Sterke Indonesische strijdkrachten worden samengetrokken De balans van „De muur" De vaststelling der economische huurwaarde van woningen President Johnson roept op tot strijd tegen ziekten Een veelbewogen jaar voor Artis-loket Spionnen in arrest in de Ver. Staten Eén tegen allen... IMPASSE IN ZUID-VIETNAM SCHIJNT DOORBROKEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag li januari 3965 121ste jaargang Nr. 19711 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewelcken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bi/ de Vaate, lel. 0)110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Nog eens „Eén tegen allen Djakarta geeft alle U.JV.O.-organisaties de bons Prinses Margriet opende congres-eentrum =3^r - SINGAPORE, 7-1. De permanente Maleisische vertegenwoordiger by de Verenigde Naties, Ramani, heeft bij de Veiligheidsraad schriftelyk mee gedeeld dat zeer sterke Indonesische strydkrachten naby de grenzen van Maleisië worden samengetrokken. Ramani zegt in zyn brief dat zyn regering de V.N. hulp zal vragen by de verdediging van Maleisië, indien dit door Indonesië op grote schaal zou worden aangevallen, aldus is donderdag in New York van Malei sische zyde vernomen. Ramani heeft in zijn brief niet om een onverwijlde bespreking van de toestand door de veiligheidsraad ge vraagd. De volledige tekst van de brief was nog niet direct beschik baar. Aan Ramani's 'brief aan de veilig heidsraad is woensdag een beroep door de Maleisische eerste minister Tpenkoe Abdoel Ralhman op de V.N. en het Britse gemenebest vooraf ge gaan om Maleisië te (helpen, indien het door Indonesië zou worden aan gevallen. Abdoel Rahman verklaar de toen dat Maleisië zich ongerust maakt over de Indonesische terug trekking uit de V.N. omdat het meent dat president Soekarno mogelijk be zig is iets op grote schaal tegen Ma leisië voor te bereiden. Soekarno: „onherroepelijk" DJAKARTA, 7-1. Het besluit van' Indonesië de V.N. te verlaten is de finitief en onherroepelijk, zo heeft president Soekarno donderdag in een dooi- radio-Djakarta uitgezonden rede verklaard. Het Indonesische staatshoofd zei dit tijdens een poli tieke bijeenkomst in Djakarta, die georganiseerd was 'door de Natio nale beweging tegen buitenlandse bases". Soekarno zei dat zijn regering niet van plan was 'het besluit op nieuw te overwegen en dat alle speciale afdelingen van de vol kerenorganisatie, zoals Unesco, de voedsel- en landbouworgani satie (FAO) en de wereldgezond heidsorganisatie (WHO) hun ac tiviteiten moeten staken en het land moeten verlaten. De door Indonesië behaalde resul taten waren volgens hem niet het gevolg van het werk van deze instel lingen maar van de arbeid van de Indonesiërs zelf. Soekarno zei dat verscheidene per sonen, onder wie secx-etaris-generaal Oe Thant, hem gevraagd hebben zijn besluit te hei-zien. Dit besluit was echter onherroepelijk, aldus de In donesische president. Hij roerde in zijn toespraak slechts even de kwestie-Maleisië aan toen hij zei dat de Britse bases in Sin gapore een bedreiging voor Indonesië vormden en dat Maleisië moet wor den vernietigd. Buitenlandse arbeiders bedachten minister DEN HAAG, 7-1. Vertegenwoor digers van buitenlandse werknemers afkomstig uit de provincie Utrecht hebben een bezoek gebracht aan het ministerie van maatschappelyk werk in Den Haag. De delegatie, die bestond uit Span jaarden, Marokkanen, Grieken, Tur ken en Italianen, bood de minister, mevrouw J. F. Schouwenaar-Frans- sen, gelukwensen voor het nieuwe jaar aan, Zij beantwoordde ieder in zijn eigen taal, alleen het Turks kostte haar enige moeite. De Marokkanen bedienden zich van de Franse taal. Nadat haar verscheidene geschenken, zoals bloemen en poppen in natio nale klederdracht, waren aangebo den, onderhield zij zich nog enige tijd op charmante wijze met de le den van het gezelschap. Twee Griek se jongemannen hadden voor de ge legenheid hun nationaal costuum aangetrokken. BONN, 7-1. Volgens de West-Duit se minister voor vluchtelingenzaken zijn sinds de oprichting van de Ber- lijnse muur op 13 augustus 1961 21.200 Oostduitsers naar het westen ontvlucht. In 1964 bedroeg het aan tal 3155, doch in dit jaar hebben minstens 150 mensen een ontvlueh- tingspoging met hun leven moeten betalen. Peruviaanse verkocht haar kinderen LIMA, 7-1. Een 35-jarige inwoon ster van een Peruviaans dorp heeft aan een onbekende haar twee kin deren van twee en vier jaar voor een bedrag van ruim 1 gulden per kind verkocht. De moeder kreeg la ter spijt en stelde de autoriteiten van het voorgevallene in kennis. Men is er echter nog niet in geslaagd de ko per en de twee kinderen op te spo ren. DEN HAAG, 7-1. Het ministerie van financiën heeft meegedeeld dat bij de aanslaggrens van de inkom stenbelasting en de premieheffing WASHINGTON, 7-1. President Johnson heeft donderdag in een boodschap aan het congres gepleit voor een grootscheepse actie tot ver betering van de gezondheid van het Amerikaanse volk. Met name drong de president er op aan, een reeks regionale centra op te richten voor Ingezonden mededeling AMSTERDAM, 7-1. - „Juffrouw, ik heb een lachduifje, 's ochtends en 's avonds laat ik hem steeds uit z'n kooi, maar nu is-ie in een pan met soep gevlogen. Z'n buik zit onder 't vet en hy koert niet meer". Dit is één van de urgente gevallen, waarin aan de voorlich tingsdienst van „Artis" jaarlijks telefonisch en schriftelyk om raad wordt gevraagd. De dienst heeft weer een druk jaar achter de rug, aldus „Artis"-nieuws, waarvan het 250ste nummer thans is ver schenen. Duizenden vragen werden beantwoord. Er waren hoogst merkwaardige bij, zoals: „By ons in Terwolde leeft een eenzame ooievaar. Heeft u niet een mannetje over?" en „We hebben een eend met vier poten, maar we kunnen hem niet langer houden. Kan hij niet in Artis worden ondergebracht? Hij is vertrouwd met mensen en honden". Van kinderen krygt men de wonderlykste vragen: „Ik wil uitvinder worden en daarom wil ik weten hoe een olifant, als hy dood is, weg gesleept wordt" of „Ik spaar speldjes, maar van uw fabriek heb ik er nog geen'. In Amsterdam noemt men alle vogels „sysies". Tele foontjes als „Juffrouw er loopt een sijsie op het dak dat kan niet vliegen" komen nog al eens binnen. Bij nadere beschouwing blijkt het sysie dan een kokmeeuw te zyn. Er bereikten Artis duizenden vragen, zowel uit binnen- als buiten land, over foto's, gegevens voor inscripties, verzorging, voeding en huisvesting van allerhande dieren. Voor het bekende Artis-loketje is 1964 een veelbewogen jaar ge weest. Weliswaar was het aantal dieren, dat er door het publiek werd afgeleverd, minder dan in 1963 - 2893 tegen 3264 - maar de variatie was groter dan voorheen. Van een hele bonte ry van merkwaardigheden, die dit jaar aan het Artis-loket werden afgeleverd, noemt Artis: een Amerikaanse springspin, acht parkieten met hun drinkbakje, een kamelion die juist een zevcnticnling ter wereld had gebracht, een hagedis afkom stig uit een zak Braziliaanse koffie, een hagedis in de bek van een kat op straat aangetroffen, een socpschildpad. Ook vissen - 328 - werden in ontvangst genomen. Voorts arriveerde, maar dan niet via het loketje, 180.000 liter zeewater uit dc Atlantische Oceaan. het bestrijden van hartziekten, kan ker en hersenbloedingen. Voorts sprak hy zich uit voor invoering van een ziekenhuiskostenverzekering voor bejaarden in het raam van het sociale verzekeringsstelsel. De president noemde geen bedrag voor het program inzake de genoem de regionale centra. Vólgens ambte naren zou hij 30 vein dergelijke cen tra willen oprichten, hetgeen de re gering in vijf jaar tijd 1.2 miljard dollar zou kosten Het plan voor een ziekenhuiskos tenverzekering voor bejaarden heeft vorig jaar niet de goedkeuring van het congres gekregen. Johnson noem de dit plan een zeer dringende aan gelegenheid. Andere voorzieningen Voorts verzocht hij het congres om maatregelen betreffende de moe der- en kleuterzorg, de revalidatie van invaliden, hulpverlening aan geestelijk gestoorden, de modernise- rnig van medische instellingen in het gehele land en de opleiding van meer artsen en tandartsen. Tevens sprak de president zich uit voor meer toezicht van de fede rale overheid op de aanmaak en ver koop van pijnstillende en slaapmid delen. President Johnson verklaarde in zijn boodschap dat men niet zo maar voorbij kan gaan aan het feit, dat 48 miljoen mensen van de hui dige bevolking het slachtoffer van kanker zullen worden, dat bijna 15 miljoen mensen aan hartziekten lij den, 12 miljoen aan artritis en reu matische aandoeningen, tien miljoen aan neurologische kwalen en dat jaarlijks de 5.5 miljoen Amerikanen die nu aan geestelijke stoornissen lij den, met 126.000 zullen toenemen. Ambtenaren schatten dat met de verwezenlijking van de plannen van de president - met uitzondering van het voorstel van de ziekenhuiskos tenverzekering voor bejaarden waar van de premies door werkgevers en werknemers moeten worden betaald - in het eerste jaar 262 miljoen dol lar en in het tweede jaar 800 miljoen dollar zal zijn gemoeid. WASHINGTON, 7-1. De Ameri kaanse federale recherche heeft don derdag een New Yorker gearresteerd op beschuldiging van spionage voor de Sowjet-Unie. Naar de. directeur van het F.B.I., Edgar Hoover, meedeelde, was de man, de 29-jarige Robert^Thompson, eigenaar van een pompstation, door de Russen in 1957 aangeworven toen hij diende bij de Amerikaanse lucht macht in Berlijn. Een Rus genaamd Fedor Koedasjkian werd beschouwd als medeplichtige. over het jaar 1964 voor de vaststel ling van de zogenaamde economi sche huurwaarde van nieuwbouw woningen en de afschrijving de vol gende normen gelden: De huurwaarde van woningen m de vrije-sector wordt gesteld op 160 pet. van de huurwaarde die geldt voor de heffing van de personele be lasting voor het jaar 1964-1965. Premiewoningen Voor de vaststelling van de 'huur waarde van premiewomingen gelden de volgende percentages: percentages v. d. woningen gereed- huurwaarde pers. gekomen in belasting 1964-'65. 1956 of eerder 105 1957 t.m. 1959 110 1960 115 1961 120 1962 125 1963 135 1964 145 Ingezonden mededeling OLGA matrassen voor iedereen! Vooruitgang bij overleg SAIGON, 7-1. By het overleg tus sen Zuidvietnainese en Amerikaanse functionarissen ter oplossing van de al enkele weken durende politieke crisis in Zuid-Vietnam, schijnt be langrijke vooruitgang te zyn geboekt, zo deelden welingelichte kringen in Saigon donderdag mee. Aangestuurd wordt op een rege ling, die gebaseerd is op voorwaar den die hieronder zijn opgesomd: 1. Vrijlating van de leden van dc Hoge nationale raad die op 20 de cember bij de beperkte staatsgreep van de generaals werden gearres teerd; 2. Bevestiging van het gezag van de burgerregering en erkenning daarvan door de militairen; 3. Voorbereiding van de spoedige verkiezing van een wetgevende ver gadering die in de plaats moet ko men van de ontbonden Hoge natio nale raad en meer leden zal tellen. Volgens genoemde kringen is ver leden week een uit vijf leden be staande werkgroep gevormd van vertegenwoordigers van dc burger regering, de militaire raad en de Amerikaanse ambassade, nadat de besprekingen waren vastgelopen. De Amerikanen, die het overleg met Zuid-Vietnam over uitbreiding van hun hulp hebben geschorst in verband met de politieke onstabili teit in dat land, staan op krachtige waarborgen dat de militairen niet opnieuw hun gezag over de burger regering zullen laten gelden. Naar verluidt zijn de Amerikanen bereid op dit punt. genoegen te nemen met een plechtige toezegging van de Viet namese generaals. Rode instructies Intussen hebben volgens het offi ciële Zuidvietnamese persbureau ge- zaghebende kringen meegedeeld, dat uit buitgemaakte documenten blijkt dat communistische agenten kort ge leden op een bijeenkomst in het ge heime hoofdkwartier van het com munistische opperbevel, voor het dis trict Saigon nieuwe instructies heb ben gekregen. Deze houden een of fensief op drie fronten in. Op het politieke vlak moeten de agenten de bevolking aanzetten tot relletjes te gen de regering om de spanning te vergroten. Voorts zouden ze ver deeldheid moeten zaaien in regering en leger. Te velde zouden grote aan vallen worden ingezet ter onder steuning van deze ondermijnende ac tiviteit, aldus het persbureau. De autoriteiten hebben tegenmaatrege len voorbereid Door het slaan op een grote gong heeft H.K.H. Prinses Margriet don derdagochtend te Amsterdam het internationale congrescentrum RAl- Amsterdam officieel geopend. Foto: breed lachend keek burgemeester mr. G. van Hall bij deze heugelijke gebeurtenis toe. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Aan het werk kent men de f vakman. Oudbouwwoningen Voor oudbouwwoningen (gereed gekomen vóór mei 1945) wordt de economische 'huurwaarde gesteld op 105 pet. van de huurwaarde voor de personele belasting 1964-1965. Voor de heffing van de loonbelas ting over 1965 gelden met betrek king tot de vaststelling van de eco nomische 'huurwaarde van woningen in de vrije sector en premiewonin gen gereedgekomen in 1957 of later, dezelfde normen als voor de heffing van de inkomstenbelasting; de eco nomische huurwaarde van oudbouw woningen en premiewoningen ge reedgekomen in 1956 of eerder, wordt voor de heffing van de loonbelas ting gesteld op 110 pet. van de huur waarde die geldt voor de personele belasting 1964-1965. Opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen, met later enkele ver spreid voorkomende buien; aanvan kelijk matige, later krachtige, aan de kust harde westelijke wind; la gere temperaturen. 9 jan. Zon op 8.46. onder 16.49. Maan op 12.02, onder 23.55. 10 jan. Zon op 8.45, o.nder 16.50. Maan op 12.17, onder 11 jan. Zon op 8.44, onder 16.52. Maan op 12.34, onder 0.10. Eerste kwartier: 10 jan. te 21.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEF. 9 jan. 7.04 v.m. 10 jan. 11 jan. 7.45 v.m. 8.31 v.m. 19.33 n.m. 20.17 n.m. 21.09 n.m. BROUWERSHAVEN 6.55 v.m. 7.38 v.m. 9 jan. 10 jan. 11 jan. 19.12 n.m. 20.00 n.m. 20.54 n.m. 8.25 v.m. Doodtij: 13 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen Schotland en IJsland ontwikkelde zich een diepe depres sie, waarvan het koufront vrijdag ochtend tot de omgeving van Lon den vorderde. De depressie zwen'kt nu af in oostelijke tot zuidoostelijke richting en zal vermoedelijk over het Skagerak wegtrekken. Hij ver oorzaakt hierbij 'boven de Nooidzee een westerstorm. Ook langs de Ne derlandse 'kust zal tijdelijk stormach tige wind voorkomen. Verder stroomt het komende etmaal koudere mari tieme lucht over ons land waarin flinke opklaringen voorkomen en later ock enkele verspreid voorko mende buien. De zachte lucht wordt dus verdreven. Toch blijft het tem poral uursniveau nog flink boven nul. Bij New Foundland is een volgende storing bezig in de westcirculatie te worden opgenomen. m De Amerikaanse ambassade in Cairo heeft een aanbod aanvaard van Egypte, de John F. Kenncdy-biblio- l'hóc'k onder te brengen in con kos teloos ter 'beschikking gesteld ge bouw tol een permanent onderkomen is gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1