Werk in Antwerpse haven hervat na ingrijpen van regering Fabrieken met giftige gassen Eerste groep gediplomeerde hengelaars „De Waarheid" DE WATEROVERLAST IN BELGIE Prij sverhoging van Duitse antraciet Miljarden aan levensverzekeringsgelden Goedkoop vliegen over de oceaan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 januari 1965 121st? jaartiaiiK Vr. 19713 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. OM 10-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: „Tussen afsluitdammen en Deltadijken Dreiging 0111 Maleisië ANTWERPEN, 7-1. In de nacht van woensdag op donderdag, kort na drie uur, heeft het personeel in de Antwerpse haven,, dat gedurende zeven dagen heeft gestaakt, het werk hervat. Zoals gemeld had de Belgi sche regering woensdagavond beslo ten tot vordering van het stakende havenpersoneel. In de (haven van Antwerpen is siinds woensdagavond de regering de „burgerlijke mobilisatie" van de stakende arbeiders 'heeft afgekon digd, het werk geleidelijk hervat. De ongeveer 800 Leden van de „ha- vertkapitemsdiienst" - brug- en sluis wachters en sleepboobbemanningen - is door de christelijke vakbond, die de sta'king had uitgeroepen, opge dragen het bevel van de regering op te volgen. Achterstand inhalen Verwacht moet overigens worden Gevecht 0111 gewonde D NASHVILLE, 6-1. Twee mannen, werkend voor elkaar beconcurreren de ambulancediensten, gingen te Nashville, in de Amerikaanse staat Tennessee, met elkaar op de vuist nadat ze ruzie hadden gekregen over de vraag, wie van beiden een bij een ongeluk rioaar gewonde vrouw naar het ziekenhuis zou brengen. De po litie arresteerde hen wegens wange drag. MOSKOU. De zogenaamde „Wol- ga-Duitsers" zijn door de Sowjet- Russische regering ontslagen van de beschuldiging van collaboratie met de nazi-troepen, maar zij zullen toch „in de verstrooiing" moeten blijven wonen, aldus een mededeling van 29 augustus 1964, welke pas nu is ge publiceerd. Het vervoer in de Londense haven LONDEN, 7-1. - Leiders van de bond van vervoerspersoneel, waar bij de meerderheid van de 15.000 Londense havenarbeiders is aange sloten, hebben woensdag aanbevolen het werk op de weekeinden en het overwerk in de haven van Londen op vrijwillige basis te hervatten. Eén van de vakbondsleiders zei dat de bond elke verantwoordelijkheid vcor de huidige toestand in de haven afwijst, maar met de hervatting van het cverwerk heeft ingestemd in ver band met de noodtoestand. Sedert vorig jaar juli een onoffi cieel verbod op overwerk en werk op de weekeinden is ingegaan, heeft het werk in de haven zich opgesta peld en is het aantal te laden of te lossen schepen steeds groter gewor den. Orang Oetang overleed in Blijdorp ROTTERDAM, 6-1. Het nieuwe jaar is in de diergaarde Blijdorp te Rot terdam slecht ingezet. Bij de apen heeft zich namelijk een tropische huidinfectie geopenbaard, die we tenschappelijk als onschadelijk be kend staat, maar die inmiddels toch tot gevolg heeft gehad dat het kost bare bezit van de dierentuin verlo ren is gegaan. De een jaar oude orang oetang Geert, zoon van Tineke en Adriaan en een tropisch fokprodukt van de tuin, is aan de opgelopen infectie overleden. Specialisten uit 'het gehele land zijn dit weekeinde in het Rotter damse apenhuis geweest en zelfs de directie van de Rotterdamse G. G. en G.D. is er aan te pas gekomen. Er is geen verdere reden tot onige- rusthied, al wordt bet verlies van Geert zeer betreurd. dat het nog enige tijd zal duren voordat de in de zeven dagen ge duurd hebbende staking opgelopen achterstand zal zijn ingehaald. Be halve dat er een honderdtal schepen de haven moeten binnenvaren moe ten ongeveer 110 schepen via de sluizen de haven verlaten. Inmiddels -is nog geen datum vast gesteld voor nieuwe besprekingen over de eisen van het personeel van de kapiteinsdienst, die een premie verlangen voor onregelmatige dien sten waarmede ongeveer een bedrag van 30 miljoen frank per jaar is ge moeid. Het mislukken van de onder handelingen met bemiddeling van de regering leidde woensdagavond tot het besluit het stakende personeel te vorderen. Ingezonden mededeling Eén tegen allen iedereen kijkt ernaar.. OLGA matrassen iedereen slaapt erop! Burgemeester Van Walsum: Zelfstandigheid gemeenten levensgroot probleem ROTTERDAM, 7-1. Tydens de eerste raadsvergadering in het nieu we jaar heeft burgemeester mr. G. E. van Walsum, der traditiegetrouw, de gemeenteraad van Rotterdam toe gesproken, waarby hy o.m. opmerk te dat de zelfstandigheid van de ge- genten en ryksgoedkeuringen, de meenten in Nederland een levens groot probleem is geworden. De omvang van hun inkomsten wordt grotendeels bepaald door de wetge ver en de centrale overheid, het be leid ten aanzien van Ionen en sala rissen wordt eveneens centraal be paald, de vrijheid van de gemeenten met betrekking tot de investeringen kan beperkt- worden en de toegang tot de kapitaalsmarkt kan voor hen afgesloten worden, de tarieven die zij in rekening brengen voor dien sten die zij bewijzen zijn onderwor pen aan prijsbeheersing, de bouw activiteiten worden beheerst door het systeem van woningcontingen ten en rijksgoedkeuringen, de ruim telijke ordening kan de' gemeenten allerlei beperkingen opleggen, kort om buiten de gemeentewet om kun nen de gemeenten in tal van opzich ten in hun vrije beslissingsbevoegd heid beperkt worden en de ratio van de meeste van deze maatregelen is cm te voorkomen dat de gemeenten het regeringsbeleid zouden kunnen doorkruisen. Bezinning nodig Men kan kritiek hebben op de wij ze waarop deze maatregelen worden DEN HAAG, 6-1. Een molybdeen- fabriek, die men volgens geruchten voornemens is op Rozenburg te bou wen, zal rookgassen verspreiden, die ernstige gevaren kunnen opleveren voor de volksgezondheid. Sommige planten nemen deze stof op en kunnen daardoor giftig wor den. Er zoud'en reeds proeven met ratten en konijnen zijn genomen, die aantoonden, dat er groeivertraging optrad. Zelfs zouden er kankerver- sohijnselen geconstateerd zijn. De Statenleden, die iin het verslag van provinciale staten van Zuid- Holland over de begroting voor 1965 met hun vragen uiting geven aan hun vrees voor de vestiging van een dergelijike fabriek, vestigen ook de aandacht op de igrote hinder, die volgens hen de in idle laatste twee jaar gebouwde installaties van de Gulf Oil in Europoort veroorzaken. t TER APEL, 6-1. De kanaelstreek telt sinds kort 52 gediplomeerde hengelaars. Vermoedelyk zyn ze de eersten die zich op het bezit van een hengeldiploma kunnen beroemen. De duizenden hengelaars in Nederland, die nog niet zo'n diploma hebben, hoeven zich echter niet ongerust te maken. Dit diploma geldt alleen voor Duitsland, waar naar alle waarschynlykheid nog dit jaar een wet het bezit van het diploma verplicht zal stellen. In deze wet zullen strengere maat regelen gelden ten aanzien van de jacht en sportvissery. De sport- vissery is in Duitsland al aan vry strenge bepalingen onderworpen, maar met de nieuwe maatregel wil men trachten de vissery tot een zuiver sportieve aangelegenheid te maken, waarby in de allereerste plaats al dan niet bewust pynigen van dieren vermeden wordt. De hengelverenigingen in Duitsland hebben nu, vooruitlopende op de wet, cursussen georganiseerd, ook de hengelvercniging „Lathcn" in Duitsland. Voor de Nederlandse deelnemers aan deze cursussen, die het afgelopen najaar zyn gehouden, was de taal wel een moei lijkheid. Vandaar dat na overleg met het bestuur besloten werd een cursus in Ter Apel te organiseren. toegepast en de vi-aag stellen of zij soms niet verder gaan dan nodig is, maar men kan moeilijk ontkennen dat zijn in een moderne maatschap pij meestal in beginsel gerechtvaar digd zijn. Hier ligt - aldus burge meester van Walsum - naar mijn mening het kernprobleem van het huidige gemeentelijke bestel. Tenzij men aanstonds bereid is zich er bij neer te leggen dat de gemeenten ad ministratieve apparaten van de cen trale overheid worden, vraagt dit probleem nadere bezinning. De toestand in Kongo LEOPOLDSTAD. 7-1. Premier Tsjombe heeft zijn felste tegenstan- dars onder de Afrikaanse leiders (on der meer president Ben Bella van Algeirië en president Nasser van Egypte) woensdag uitgenodigd naar Kcngo te komen om zelf te horen welke gruweldaden de door 'hen ge steunde opstandelingen hebben be dreven. De Konógolese premier deed dit na zijn terugkeer in Leopoldstad van een bezoek aan de voormalige hoofdstad van de rebellen, Stanley- stad. Over het uitstel van zijn bezoek aan Brussel zei hij„Er zijn mensen die voedsel nodig hebben in Stan- leystad en dat gaat voor al het an dere". WASHINGTON, 7-1. De Ameri kaanse gangster Joe Valadbi, cjlie een senaatscommissie iheeft ingelicht over de „Cosa Nostra" (een Ameri kaanse mafiabende), heeft in de ge vangenis van Washington zijn me moires geschreven. Het ministerie van justitie zal 'beslissen cf het boek werk. dat 1200 pagina's telt en dat van Valachi. de titel „De waarheid" heeft gekrege.n, zal werden uitgege ven. ValaChi staat in de federale ge vangenis te Washington ni et in ver binding met andere gevangenen en wordt zwaar bewaakt. Sedert hij „gesproken" heeft, hebben de leiders van de „Cosa Nostra" een prijs van 100.000 dollar op zijn hoofd gesteld. Kennedy-monument onthuld in Beverwijk BEVERWIJK, 6-1. De Amerikaan se zaakgelastigde in ons land, mr. Fisher Howe, heeft woensdagmorgen in Beverwijk op het President Ken- nedyplein, in het hart van de nieu we stadsultbreidingeen monument onthuld voor president Kennedy. Deze plechtigheid werd door talrij ke autoriteiten en vele belangstel lenden bijgewoond. Het vormde de inleiding tot de bouwdag 1965, een tweejaarlijks gebeuren om de dyna mische ontwikkeling van het gebied te tonen. De heer Fisher Howe legd'e na de onthulling een krans van de ambas sade bij het monument, waarop zeer vele bloemstukken van de gemeente en van vele particulieren volgden. Verwijt aan Nederland BRUSSEL, 6-1. Het Belgische co- cialistische blad „Volks Gazet" ver wijt woensdag Nederland, dat het deer een „stugge houding" het weg trekken van het water uit de om geving van Gent belet. „In theorie zou het grootste deel van het overtollige water langt Ter- neuzen kunnen worden afgevoerd. Bij een volledig gebruik van de eb zou in zes uur het waterpeil met 12 centimeter kunnen zakken, indien zich vooral van Nederlandse zijde geen moeilijkheden zouden voordoen Vanzelfsprekend hebben onze noor derburen het recht hun eigen grond gebied van watersnood te vrijwaren. Wij hebben echter de indruk, dat de Nederlandse autoriteiten in Terneu- zen tot op heden de werkelijke draagwijdte van de watersnood in Vlaanderen nog niet beseffen". Inmiddels zakt het water vrijwel overal in de ondergelopen Vlaamse streken. In de omgeving van Gent, Kortrijk, Brugge en leper, staan echter nog grote oppervlakten onder water. De aangerichte schade is nog niet te overzien. In het Belgische parle- DEN HAAG, 6-1. Wegens de prijs verhoging van de Westfaalse antra ciet en van de bruinkoolbriketten, zullen de prijzen van de verschil lende afmetingen van deze soort in Nederland verhoogd worden met 30 tot 35 cent per eenheid. De prijzen van alle overige soorten vaste brandstoffen blijven ongewij zigd. Dit is medegedeeld door de Fede ratie voor de Nederlandse brand- stoffenhandel. Bij brand omgekomen kinderen begraven o RANCO, 6-1. Woensdag zijn de vijf kinderen van het echtpaar Green die 'bij een brand in een 'huisje dn de Italiaanse Alpen omkwamen, begra ven. Inwoners van Ranco, waar het Britse gezin tijdelijk verbleef, be dolven de vijf lijkkist jes onder witte bloemen en er was een krans van „die moeders van Raneo". De kinde ren waren in de leeftijd van. negen tot drie jaar. Tweeduizend mensen woonden de teraardebestelling bij. UTRECHT, 6-1. De efficiënte be drijfsvoering van de levensverzeke ringsmaatschappijen heeft er zeker toe bygedragen dat de premies de laatste jaren gehandhaafd konden blyven en in sommige gevallen zelfs verlaagd konden worden, terwijl de risicodekking werd uitgebreid. Hierbij heeft natuurlijk ook een belangrijke rol gespeeld dat de ont wikkeling van de rentestand voor het levensverzekeringbedrijf tot nu toe gunstig is geweest. Dit schrijft de heer W. A. H. C. Boellaard, voorzitter van de Neder landse Vereniging tot. Bevordering van het Levensverzekeringswezen, in een beschouwing ter gelegenheid van de jaarwisseling in het weekblad van deze vereniging. „De Verzeke ringsbode". Hij constateert dat. er in de eerste drie kwartalen van 1964 voor bijna 7 miljard gulden aan nieuwe levens verzekeringen tot stand is gekomen, bijna 34 procent meer dan in de zelfde periode van 1963. Geschat wordt dat hel totale verzekerde be drag bij de Nederlandse levensver zekeringmaatschappijen aan het eind van het afgelopen jaar 58 59 mil jard gulden was. ment is een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld een voor lopig bedrag van 500 miljoen frank (36 miljoen gulden) uit te trekken voor het herstel van de schade en uitkeringen aan de slachtoffers. DEN HAAG, 6-1. Naar aanleiding vain persberichten over goedkoop chartervervoer naar 'de Verengide Staten imet de Amerikaanse charter maatschappij Capitol Airlines, deelt de K.L.M. mede dat ook zij voor chartervluchten tarieven kan note ren die zeer 'belangrijk lager liggen dan de normale. Er is een groot on derscheid tussen tarieven voor char tervluchten en die voor normale lijn- vluchten volgens I.A.T.A.-tarieven. De prijs per persoon wordt hier nl. 'bepaald door het aantal zitplaat sen en de totale huurprijs van het vliegtuig. Met DC-8-vtIiegtuigen die plaats biedén aan 144 personen heeft dé K.L.M. ree'ds talloze chartervluch ten met normale service over het noordelijke gedeelte van de Atlanti sche oceaan uitgevoerd voor groepen die docr de I.A.T.A .zijn toegelaten. Voor 1965 staan nog vele op het pro gramma. Oök hier kunnen prijzen worden genoteerd d'ie beneden de f 700 per persoon 'komen. Man neergestoken in Groningen GRONINGEN, 6-1. In de Poele straat in Groningen heeft zich een Crama afgespeeld. De wijnhandelaar F. P. A. Mak, die een wijnhandel en distilleerderij heeft in deze straat, werd in een gang, die naar de dis tilleerderij en een pakhuis leidt, op gewacht door een man, die hem met een mes in de rug stak. De heer Mak wankelde naar het einde van de gang, leunde daar tegen de muur en zakte even later in elkaar, het mes nog in de rug. Kort na de aanslag is hij overleden. De dader heeft zich later bij de politie gemeld. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl zich 'bij de Golf van Biscaye een hogedrukgebied hand haaft is een depressie tot het zeege bied oostelijk van IJslan'd doorge drongen. Tussen 'beide systemen slaat een vvestcirciflatie die van nacht verder naar het oosten is door gedrongen. Hierdoor wordt de vovst- lijn die van de Duitse Bocht naar de Noorse kust loopt, teruggedrongen naar het oosten. In onze omgeving voert een zuidwestelijke wind zachte luöht aan met veel bewolking, nu en dan motregen en ook mist. Intussen is ten wensen van Ierland een nieu we randstoring verschenen die snel in diepte toeneemt. Verwacht wordt dat de storing even ten noorden van Schotland tot een omvangrijke de pressie uitgroeit en daarna wat naar oostelijke ol' zuidoostelijke richting afzwenkt. De wind zal 'hierdoor aan wakkeren, aan de kust mogelijk tol 7 a 8 Beaufort. Het front van de de pressie zal tijdelijk we«er regen ver oorzaken. Na de frontpassage ruimt de wind naar westelijke richting en stroomt iets koudere lucht binnen met enkele opklaringen, maar ook enkele 'buien. Een symptoom van de toenemende spanning om Maleisië. Militairen van het eerste bataljon van de Schotse garde stappen over de val reep bij hun vertrek uit Singapore naar Brits Borneo waar zij de Ma leisische veiligheidstroepen gaan versterken in verband met de drei gende toestand. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie op pad gaat neme zijn mond mee. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld a f 5,46 voor het eerste kwar taal 1965 storten op onze post rekening 1 3 7 6 7 7. De administratie Nieuwe depressie Verwachting tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt en nevelig met tijde lijk motregen of enige regen, later gevolgd door enkele opklaringen: aanvankelijk matige, later krachtige en aan de kust wellicht harde wind tussen zuidwest en west; vrij zacht. 8 jan. Zon op 8.46. onder 16.48. Maan op 11.46, onder 22.42. Eerste kwartier: 10 jan. te 21.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 jan. 6.29 v.m. 18.56 n.m. BROUWERSHAVEN 8 jan. 6.17 v.m. 18.32 n.m. Doodtij: 13 jan. Rond 2000 Indonesische studenten en leerlingen van middelbare scho len hebben dinsdag voor het minis terie van handel in Djakarta gepro testeerd tegen de gestegen prijzen voor boeken en ander leermateriaal. Prinses Christina terug uil Oostenrijk ROTTERDAM, 6-1. Koningin Juli ana heeft op het Centraal Station in Rotterdam haar dochter Christina afgehaald van de trein, waarmee zij terugkeerde van haar wintersport vakantie in Oostenrijk. De koningin, die met een perronkaartje in hel sta tion was 'gekomen en enige tijd in de wachtkamer moest wachten, bleef vrijwel onopgemerkt door het pu bliek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1