Het is een kleine moeite en onze auto blijft als nieuw Verkopen is soms „vakkundig bedriegen" nieuwe kunstmaan? West-Vlaanderen rampgebied? STAD EN EILAND Vijf kinderen bij brand omgekomen Auto vernielt tien vliegtuigen 7- T" De wereld wil bedrogen worden Lanceerden RuSSeil DEN HAAG, 31-12. De kunst van het verkopen is dikwijls de kunst van het vakkundig bedriegen. De Nederlandse Consumentenbond laat niet af hierop de aandacht te vesti gen en saillante gevallen te signa leren in haar orgaan „De Consumen tengids". Het januari-nummer van de Consumentengids vermeldt een aantal gevallen van misleidende verkooppraktijken, die tezamen een aardige bloemlezing vormen van het aloude boerenbedrog. Ernstig bezwaar heelt de consu mentenbond vooral tegen reclame methoden, waarbij wordt gesugge reerd, dat een genezende werking uitgaat van het te verkopen artikel. Dit geldt b.v. voor de reclamekrant, welke momenteel voor een soort ho ning wordt verspreid en de schone belofte daarin, dat „honing helpt bij hoge koortst, hartzwakte, aderver kalking" en wat al niet meer. Ge nezing valt van honing niet te ver wachten en de consumentenbond vindt reclame, die dat suggereert, zelfs ronduit gevaarlijk. Met kwasi-medische omhaal wordt de laatste tijd ook in speciaal daar voor gehuurde zalen een toestel aan het hooggeëerde publiek gedemon streerd, dat een combinatie is van verwarmingstoestel, infraroods traier, ventilator en hoogtezon of u.v.-stra- ler. Er worden in 'de zaal door een man in doktersjas kwasi-medische verhandelingen afgestoken, waar door het publiek - zelfs ernstige pa tiënten hebben zich naar de demon*- straties laten lokken - zich laat im poneren. Vaak juist het minder draagkrachtige publiek verbindt zich tot hoge bedragen en krijgt daarvoor een kachel, die weinig warmte geeft. Plus de mogelijkheid op eigen hou tje stralingstherapie toe te passen. Terwijl bekend is, dat zoiets nooit buiten de dokter om mag gebeuren. Dat bovendien zieken er hierdoor toe worden gebracht bij de dokter weg te blijven, acht de consumentenbond hoogst bedenkelijk. Kleurtjes Een medisch aspect kunnen ook de kleurtjes hebben, die de levens middelenfabrikanten zo graag aan him produkten toevoegen om het uiterlijk van de artikelen aantrek kelijker te maken, waardoor de con sumenten eerder geneigd zouden zijn ze te kopen. Wat hebben we eigen lijk aan die kleurtjes, zo vraagt de consumentenbond zich af, er op wij zend, dat er toch altijd een latent gevaar bestaat, dat een kleurstof die als onschadelijk werd beschouwd, dat tenslotte helemaal niet blijkt te zijn. De bond wal die kleurtjes lie ver kwijt. We zijn er aan gewend, dat vermicelli geel en tomatenpuree VOOR DE VROUW Misschien heeft uw echtgenoot kortgeleden een tweedehands auto of een nieuwe auto gekocht, waar u ook wel eens een keertje mee mag rijden. Of heel misschien kreeg u voor eigen gebruik een „boodschap- penwagentje"? Hoe het ook zij, de tijd is zo zoet jes aan gekomen, dat wij vrouwen steeds meer met auto's te maken krijgen. Als logisch gevolg hiervan dienen we er dus ook wat meer van af te weten. Daarom willen wij hier enige wetenswaardigheden laten vol gen over het onderhoud van de lak. Van welk tijdstip af vraagt uw auto onderhoud? In het begin zien alle auto's er even mooi uit Waarom er dan na enige tijd zulke grote verschillen zijn ?Dat ligt aan het onderhoud, het meeste aan te weinig onderhoud, maar ook maakt het een enirm ver schil hoe dat onderhoud wel is. Hel hangt van de staat af van de auto en dus van de staat van de lak af hoe dat onderhoud moet zijn. Hce moeten we te werk gaan? Dat hangt er van af of de lak nieuw, al wat ouder, of verweerd is. Hoe onderhouden we een pas gelak te auto? Nieuwe lok heert zuurstof nodig, veel zuurstof. De lak van een nieuwe auto is nog niet volledig ver hard, hij neemt zuurstof op uit de lucht en als u water over de verse lak spoelt neemt hij daar ook zuur stof uit op. Verse lak heeft voor een goed onderhoud dus slechts lucht en schoon water nodig. Alleen hierdoor wordt de lak snel hard en wordt hij het mooist. Wast u dus de nieuwe wagen de eerste twee a drie keer alleen met schoon water. Welke behandeling heeft al wat oudere lak nodig? Heeft de lak nog steeds zuurstof nodig? Nee, integen deel, hij mag juist geen zuurstof meer opnemen. Autolok neemt steeds meer zuustof op, wordt hierdoor harder, té hard, gaat barsten en wordt bros. De lak wordt mat en verweert. Een beschermend laagje Daarom moet bijtijds de eerste be schermende laag worden aangebracht zodat de lak zo lang mogelijk zijn „jeugdige" glans blijft behouden. Na twee of drie autowassingen heeft de lak en lucht- en waterdicht, een be schermend laagje nodig. Doet u dus bij elke wasbeurt een maalbekertje lakbesehermer, een vloeibare was, in de laatste emmer water. Nadat de auto als gewoon lijk gewassen is, sponst u de wagen met de opgeloste was af, en uw auto is zonder veel extra moeite goed. be schermd. Zo'n beschermend middel zet zich niet alleen af op de lak, maar het kruipt ook in de kleinste kiertjes, achter sierlijsten en de na- tien uzi n. de lampen. rood ziet en we zouden even raar kijken als ze ineens zouden verschie ten. Maar als dat bij alle vermicelli en alle tomatenpuree tegelijk zou ge beuren. zcuden we aan dat grauwere uiterlijk wel moeten wennen, zegt de consumentenbond. De bond weegt de vindingrijk heid van handelaren en fabrikanten en heeft ook die van een postorder bedrijf te licht bevonden. Dit bedrijf maakt op briefpapier van de „Huis vrouwenkring" Rotterdam reclame voor een linnenuitzet, genaamd Vlaamse weelde". Deze „Huisvrou wenkring" blijkt een vinding te zijn van het postorderbedrijf zelf en «dient kennelijk om een sfeer van vertrouwen te scheppen. Van een echte huisvrouwenorganisatie, die een en ander zou aanbevelen, is ech ter geen sprake. BRUSSEL, 4-1. Vlaamse parle mentsleden hebben het afgelopen weekeinde aangekondigd een wets ontwerp te zullen indienen om West Vlaanderen, waar de afgelopen da gen enorme schade is aangericht dcor overstromingen, tot rampgebied te verklaren. Daar door zou de re gering ruimere overschotten kunnen verlenen aan de getroffen gemeenten en de slachtoffers rechtstreeks kun nen helpen. Do overstromingen zijn ontstaan als gevolg van smeltende sneeuw en overvloedige regens rivieren en ka nalen buiten hun oevers zijn getre den. Niet alleen werden honderden hectaren weilanden en akkers over spoeld, ook woonwijken in tal van stadjes en dorpen kwamen blank te staan. Tientallen boerderijen en huizen moesten worden ontruimd. Vele we gen zijn onberijdbaar geworden. Het aantal slachtoffers is beperkt tot een bejaarde man, die tijdens de ontrui ming zijn woning door een hartaan val werd getroffen. Enkele honderden arbeiders zijn werkloos geworden doordat fabrie ken moesten sluiten. De schade is nog niet te overzien, maar zal mil joenen guldens belopen. Terwijl in de loop van zondag het water in enkele streken is begonnen te zakken werd in de loop van de avond alarm geslagen in Gent, waar de Leie in het centrum van de stad buiten zijn oevers trad. Militairen werden ingezet om het water te keren. Maar als de lak nu al een beetje mat geworden is, wat dan? Nu, in de eerste plaats zult u dat dof worden nauwelijks merken. Eigenlijk valt het u pas op, als uw wagen eens toe vallig naast een heel nieuw exem plaar staat. Uio wagen kan er echter precies zo nieuw uitzien! Schilvertjes Neemt u een autopolijstmiddel, een zachtpolijstmiddel, dat ook hard- was bevat. Bij het aanbrengen neemt zo'n polijslmiddel de losse schilfer tjes weg. Deze schilfertjes zijn er de oorzaak van, dat uw wagen niet meer zo glom als toen hij nieuio was. De was geeft nieuwe glans aan de lak en geeft hem ook een beschuttende, beschermende laag, een laag die vele weken houdt. Hij houdt nog langer als de wagen bij elke ivasbeurt een behandeling met vloeibare was krijgt Waarom zien veel auto's er zo ver weerd uit? Omdat ze niet goed onderhouden worden. Automobilisten, die hun auto na korte tijd weer verkopen, vergeten vaak het onderhoud, daar om ziet de lak van tweedehandswa gens er vaak zo dof uit. Ook zelfs wanneer de auto's nog eigenlijk vrij nieuw zijn. Een kleine moeite Wat kan men aan die verweerde lak doen? Eerst grondig schoonma ken met lakreiniger. Deze neemt de verweerde lakdeeltjes weg en de goede lak komt weer tot nieuw le ven ,want hij wordt immers tegelij kertijd gepolijst. Hij krijgt dus het zelfde beschermende laagje als door het autopolijstmiddel. Hoe dit be schermende laagje wordt aange bracht, werd al beschreven. Wanneer is zo'n beschermend laagje vooral belangrijk? Eigenlijk altijd! In de winter bij koude en in de zomer b\i hitte, dus bij goed en bij slecht weer. Stof, modder en pekel wrijven en schuren tegen de kostbare lak. Kijkt u maar eens naar zulke niet-onder- houden auto's, vooral op de kwets bare plekjes. Is de roest eenmaal in gevreten, dan is er heel moeilijk nog iets aan te doen. In industriegebie den zet het industriestof zich met al zijn kwalijke bijprodukten, zoals koolzuur, zwaveldioxyde en fosfor- verbindingen in de door stof en zand beschadigde plekken, vast. Daar kan geen enkele laklaag tegen! Zelfs de beste niet en daarom heeft lak een besschermend laagje nodig. Het kost maar weinig en uw auto behoudt zijn waarde en niet alleen bij even tuele verkoop. U verlengt de schoon heid en levensduur van uw wagen en u zuil er bovendien op deze manier meer vreugde van beleven. Betty Teeling. TOKIO, 2-1. Personeel van iabo- toria voor speurwerk der Japanse P.T.T. heeft seinen opgevangen, waarvan het aanneemt dat deze af komstig zijn van een nieuwe Rus sische kunstmaan. De seinen werden het eerst op vrij dag 23.05 gehoord waarna ze met tussenpozen van een uur en veer tig minuten werden herhaald. Een woordvoerder van deze labo ratoria verklaarde dat de seinen vclkomen anders waren dan vroe ger door Russische kunstmanen uit gezonden. Volgens het observatorium in Bochum, West-Duitsland, zouden de in Japan opgevangen signalen af komstig kunnen zijn van de Itali aanse kunstmaan „San Marco", die kortelings in de V.S. is gelanceerd en vrijdag is gaan uitzenden op een golf die gewoonlijk ook door de Rus sen wordt gebruikt. Arrestaties van communisten in India NIEUW DELHI. 4-1. Het onathan- kolijke dagblad Statesman te Nieuw Delhi heeft maandag gemeld dat Ita liaanse geheime agenten belangrijke inlichtingen hebben verstrekt, die tot de massa-arrestaties van commu nisten in India vorige week hebben geleid. De Indiase regering wilde op dit bericht geen officieel commen taar geven, maar gewoonlijk welin gelichte kringen zeiden 'dat (het juist is. De Italianen hielden de commu nisten in de gaten die zowel met de Italiaanse communistische partij als met de Chinese premier Tsjoe En Lai en diens minister van. buitenlandse zaken maarschalk Tsjen Yi contac ten onderhielden, aldus het 'blad. Honderdjarige H.B.S. in Middelburg MIDDELBURG, 31-12. De R.H.B.S. te Middelburg bestaat in het voor jaar van 1965 honderd jaar. Ter ge legenheid daarvan worden op dins dag 20 en woensdag 21 april herden kingsdagen gehouden. Op het feestprogramma staan o.m. een ontvangst door het provinciaal bestuur van Zeeland en door het gemeentebestuur, in de Concert- en Gehoorzaal een herdenkingsbijeen komst, in de Nieuwe Schouwburg een show, in de Koorkerk een con cert door het Middelburgs Kamer koor onder leiding van Bart Leijnse en het Middelburgs barok-ensemble onder leiding van Henk Mennes, en een boottocht langs de kust van Wal cheren en België. LAND- EN TUINBOUW Omzetstijging bij veiling Krabbendijke KRABBENDIJKE, 4-1. De omzet van de fruitveiling „Krabbendijke en Omstreken" te Krabbendijke is in 1964 ten opzichte van het voorgaan de jaar met 20 procent gestegen. De omzet bedroeg in 1964 f 3.785.451,29 tegen f 3.156.134,64 het jaar daarvoor en f 3.897.347,79 in 1962. Tegenover een geldelijke stijging van 20 pro cent staat een aanvoerstijging van 65 procent, want aan appels en peren werd in 1964 op de veiling in Krab bendijke aangevoerd 10.340 ton. In 1963 was dat 6278 ton en in 1962 5186 ton. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 3-1. Het aantal deel nemers aan de sporttoto van deze week bedroeg 578.055. De inleg was f 707.772. Voor prijzen kwam be schikbaar f 232.574. De eerste prijs was groot f 127.916, (die tweede f 69.772 en de derde f 34.886. Tot dusver is er één melding bin nengekomen met 12 'goed voorspelde uitslagen. Er waren reeds dertig meldingen van deelnemers, die de eerste acht Uitslagen goed voorspeld hadden. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redakteur. Met grote aandacht uw historische beschrijving, van de talrijke verdwe nen zandboerderij en in de Westhoek van Schouwen gelezen! Ik vond dit werkelijk een mooie beschrijving van hoe vroeger in deze duinpolders het boeren toeging. Enkel, volgens mij ontbreekt er wat aan deze beschrijving, namelijk, u spreekt van de verdwenen boerde rijen in de Westhoek, (maar de boer derijen die u behandelt), komen en kel in Burgh en Haamstede voor, en Renesse is toch ook nog de „West hoek" of niet?? Renesse heeft vele duinboerderij - en gehad, en heeft nog twee echte zandboerderij en, niet te vergeten „De Prinsenhoeve", beter bekend als de Achterse Viergever, een toekende naam onder de du'intooeren, en het „Watergat" van de fam. v. d. Panne. Deze boeren 'leven enkel van wat het Schouwsc zand opbrengt als oogst! Vele boerderijen zijn campings ge worden, bu. „Molenhoeve", Juliana- hoeve", „Wilhelminahoeve". Dit zijn enkele namen onder de vele duin- boerderijen die Renesse heeft ge kend! Als Renessenaar doet het me goed, u hier op attent te mogen maken! J. BEIJE. (Inderdaad ging het in het desbe treffend artikel alleen om boerde rijen te Burgh en Haamstede, maar daar steekt werkelijk niets denigre- rends in. Vanzelfsprekend' waren (en zijn) er te Renesse odk dergelijke boerderijen, maar de onderhavige historische verhandeling ging daar nu toevallig niet over. Wellicht dat speuren ons nog eens een dergelijke opsomming van boerderijen tc Re nesse in handen speelt. In zover is ihct goad dat u alvast enkele namen ■hebt genoemd. - Röd.). FINANCIEEL NIEUWS Aflossing 3'- procent Ne«l. Staatslening 1955 DEN HAAG. 4-1. Het ministerie van financiën deelt mede, dat van de 3V4 pet. Nederlandse Staatslening 1955 op 1 februari 1965 aflosbaar zal worden gesteld 1 31ste deel van het op die datum uitstaande bedrag van deze lening, zijnde f 14.937.000 of zo veel meer of minder als uit het sys teem van uitlctmg op eindcijfers van de nummers der schuldbewijzen en afronding van de aflossing op de in schrijvingen in het schuldregister zal voortvloeien. De uitloting vaai schuldbewijzen zal in het openbaar geschieden op maandag 11 januari 1965 te 9.30 uur in het gebouw van het ministerie van financiën te 's-Gravenhage. Uitge loot zullen worden 25 reeksen schuldbewijzen. Scheepvaartberichten Esso Den Haag, 1-1 van Rotterdam naar Banias. Straat Soenda, 31-12 te Kaapstad. BU RGH/H AAMSTEDE Rustige jaarwisseling Heel rustig heeft het jaar 1964 in zijn laatste minuten afscheid geno men te Haamstede en Burgh. Pas toen de 12 slagen der torenklok dit jaar voorgoed vaarwel beierden kwam er wat rumoer op de straten. Hier en daar spoot wat vuurwerk de ludht in, hier en daar vergezeld van kanonslagen en het geluid van ze venklappers. Sommige jongelui acht ten het nodig om hun bromfietsen van de uitlaat te ontlasten en bon den bovendien blikken bussen aan hun voertuigen. Deze laivaaitocht duurde maar even en al spoedig trok een ieder weer huiswaarts. Na de wederzijds gelukwensen op straat was het na een half uurtje al weer rustig in Burgh en Haamstede. HAAMSTEDE Onze oud-dorpsgenoot de heer J'ac. Bakker, agent van politie bij de gemeente Rotterdam, werd met in gang van 1 januari bevorderd tot hoofdagent. Dooi veroorzaakte wateroverlast Zaterdagmiddag kreeg de onder bouw van de nieuwe Kloosterweg nogal wat moeilijkheden te verwer ken door wateroverlast. Aan het be gin der Kloosterweg vlak bij de sla gerij - in aanbouw - van de heer D. de Jonge ontstond een waterplas die geen uitweg vonld in de afvoerbui zen. De afvloeiing was dus niet zo als ze wezen moest en er kwam nog al wat belangstelling voor het „bin nenmeer". Ook to. en w. stelden zich op de hoogte van het gebeuren en konden slechts vaststellen dat het hier een kwestie betrof die geregeld of hersteld moest worden door Üe aannemer of door de provincie. De overlast was een gevolg van de drang van het duinwater dat door de smeltende sneeuw zeer groot is geworden en een uitweg zoekt naar de lager 'gelegen afvoerSloten en ka naaltjes. Het is niet alleen de Kloos terweg die hinder ondervond van overtollig water. Overal waren tal rijke landerijen een spiegelend wa terbeeld geworden waarin eendèn en watervogels zich best op hun gemak gevoelden. De sloten stortden vol zo dat het bijna onmogelijk was voor de drains om het toevloeiende water in de afvoersloten te lozen. Oorzaak van de snel smeltende sneeuw was de hoog oplopende temperatuur die in tijd van één nacht bijna een eind maakte aan ihet bestaan van deze kristallen. Meestal gaat een dooi langzamer, doch nu was het wel een onverwachtse verandering die de morgenstond van 31 december bood. BROUWERSHAVEN Stemmingsvoile oudejaarsavonddienst Een stemmingsvolle, met kaarsen- licht versierde Grote Kerk te Brou wershaven herbergde op oudejaars avond ruim driehonderd bezoekers. Zowel alle banken a'l's de fraaie luchters schitterden in het kaars licht. De dienst, welke werd geleid door de plaatselijke predikant ds. R. Oort, werd opgeluisterd met muziek door een koperensemtole, bestaande uit leden van „Apollo", het Ned. Herv. Kerkkoor en het Jeugdkoor. Voor de prediking las ds. Oort de namen van hen, die in het afgelopen jaar zijn overleden. Dë prediking was uit Joh. met als tekst Joh. 1 29. „Zie het Lam Gods, dat de zon den der wereld wegneemt". Op voor treffelijke wijze zong het kinderkoor Gcz. 240 „Gelijk als witte zwanen". Deze indrukwekkende bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door burgerlij ke autoriteiten en diverse personen van buit enhet eiland, welke de jaar wisseling op ons eilahd doorbrach ten. SIERIKZEE Niet helemaal rustige jaarwisseling Over het algemeen werd de jaar wisseling hier rustig gevierd, ook al zijn er toch wel enkele vervelende incidenten geweest, die de politie in het geweer riepen. Een zevental jon gelui zijn druk in de weer geweest >naangenarpen dingen te doen. Zr werden er dwars over het plaveisel van de Melkmarkt ijzeren binten gelegd, afkomstig van een bouw werk. Op het Havenplein werd een handkar met brandende balen stro rondgereden, hetgeen gevaarlijk was en schade toebracht aan een ter plaatse staand boompje. Aan de Mol moest ccn tuinhek het ontgelden. De politie wist de jongelui te pakken te krijgen en deze oudejaarsavondmuis krijgt voor hen wellicht nog wel een staartje. De Zwitserse Alpinistenclub heeft in 1964 bij 130 ongevallen in de ber gen hulp verleend. Daarbij verloren 90 mensen het leven. ZIERIKZEE Schoorsteenbrand Heden (maandag)morgen omstxeeks 9 uur werd brandalarm gegeven voor een schoorsteenbrand welke was ont staan ten huize van de familie J. C. K. aan de Ravenstraat alhier. De brandweer rukte uit met de hoge- drukwagen, maar ter plaatse anage- komen bleek dat de brand kon wor den geblust met behulp van de z.g. ramoneur. ROME, 4-1. Vijf kindei'en van een in Nederland werkzamz Britse des kundige, van drei tot negen jara oud, zijn zondagavond bij een brand in een houten berghut te Macugnaga in de Italiaanse Alpen omgekomen. De vader, de 30-jai-ige Clement Green, werkt sinds november ais elektro- technishc deskundige en computer deskundige bij het Europees centi'um voor ï-uimtetechnologie „Estec" in Delft. De kinderen waren met hun ouders op kei'stvacantie, de brand brak uit terwijl de oudei-s bood schappen haalden. De bei-ghut werd geheel vernield, de lijkjes konden pas maandagochtend worden gebor gen. LA PCRTE, Texas, 4-1. Bij La Porte in Texas is zondagavond een auto van de weg geraakt, in een hangar van het plaatselijke vlieg veld terecht gekomen en in vlam men opgegaan, waarbij tien vlieg tuigen werden vernield en verschei dene andere wei"den beschadigd. Een der inzittenden van de auto, een 23- jarige vrouw, verloor het leven, haar echtgenoot werd met ernstige brand wonden naar het ziekenhuis gebracht MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 4-1. Aangevoerd 1152 vette koeien en ossen en 587 varkens. Pxfjzen per kilogram: extra kwa liteit f 4,25-4,50, le kwaliteit f 4,00- 4,25, 2e kwaliteit f 3,60-3,90, 3e kwa liteit f 3,25-3,55, stieren f 4,05-4,35, worstkoeien f 3,10-3,30; varkens (le vend gewicht) le kwaliteit f 2,00, 2e kwaliteit f 1,98, 3e kwaliteit f 1,95, slachtzeugen f 1,55-1,65, zware vai*- kens f 1,80-1,95. Vette koeien: aanvoer groter; han del willig; prijzen even stijver. Var kens: aanvoer ruimer; handel rede lijk; prijzen onveranderd, prima vleesvarkens boven notering. ROTTERDAM. Burgemeester mr. G. E. van Walsum heeft tijdens de traditionele oudejaarsbijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis van Rotterdam bekend gemaakt, dat er in 1964 27.735 schepen de haven van Rotterdam zyn binnengelopen. Naar het persbureau Nieuw- China meldt, heeft het Chinese par lement, het z.g.n. volkscongres, zon dag Tsjoo en-Lai als minister-presi- dent herkozen. In Rome zijn bij bet afsteken van vuurwerk bij de jaarwisseling meer dan tweehonderd personen gewond, van wie een twintigtal zeer ernstig. DEN HAAG, 2-1. „Het is een on mogelijke situatie, dat de organisa ties van hen, die in het onderwijs cp alle niveaus werkzaam zijn, niet alleen nauwelijks enige invloed heb ben op het te voeren onderwijsbe leid, maar ook niet in staat gesteld werden hun deskundigheid bij de worden in de pogingen bepaalde pro blemen op to lossen". Tot deze uitspraak kwam de heer W. van der Gevel, voorzitter van de „Nederlandse Onderwijzersvereni ging (N.O.V.) Sprekende over de positie der on derwijzers- en lerarenorganisaties in ons land, wees de heer van der Ge vel er o.m. op, dat een goed georga- NIEUWERKERK De Emmabloem-collecte De Emmabloemcollecte heeft alhier het mooie bedrag van f 363,20 opge bracht. Dank past voor de spontane offervaardigheid van de ingezetenen en aan de collectanten Anna Braam, Neeltje Rentier, Truus Folmer, Stina Folmer, Gré Boh. Janny van Klin ken, Willy ten Brinke en Neeltje IJzelenberg. „Flitsen" uit het buitenland MOSKOU. De 53-jarige voorma lige Britse diplomaat Harold „Kim" Philby, die twee jaar geleden spoor loos uit Beiroet verdween, blijkt in de Sowjet Unie te vertoeven. O SN AB RUCK. Begin van dit jaar zal een Nederlander (G. H. Kuiper uit Coevorden) in de West-Duitse ge meente Twist bij Osnabruck een kippenslachterij bouwen met een be- gincapaciteit van ongeveer 50.000 stuks per dag. Er zullen ongeveer 250 man personeel te werk gesteld kunnen worden. DJJAKARTA. In Indonesië zul, leb, naar verluidt, bezuiniginsmaat- regelen worden genomen zoals in trekking van subsidies aan staatson dernemingen en vei-hoging van be lastingen teneinde do Indonesische economic te steunen. DIVERSE BERICHTEN DEN HAAG. Op de hoek van-de Nieboerweg en de Tosselsestraat in Den Haag is op nieuwjaarsdag een bestelauto gebotst tegen een stil staande vrachtauto; de bestelauto moest uitwijken voor een bromfiet ser die geen vooi'rang verleende. Het driejarig dochtertje Dirkje van de chauffeur van de bestelauto, de 31- jarige heer P. K. uit Den Haag, kwam om het leven. AKKRUM. De 20-jarige chauffeur D. H. uit Akkrum is in het zieken huis te Leeuwarden overleden, als gevolg van een botsing met zijn be stelauto tegen een lantaarnpaal. Ern stig gewond werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Leeuwai-den. Het Westduitse bureau voor de statistiek deelt mee, dat in 1964 in de Bondsx-epubliek als gevolg van verkeersongelukken 16.000 mensen het leven verlox-en; vijftien procent meer dan het jaar daarvoor. AMSTERDAM. In het Langswater te Amsterdam is de viei-jarige Jo hannes de Jonge verdronken. Het jongetje is vermoedelijk spelend te water geraakt. Het stoffelijk over schot wei-d gevonden door de 36-ja- rige autospuiter J. Rietkamp. Deze sprong gekleed te water om het kind te i-edden. DEN HAAG. De negenjarige Os wald Zank uil Den Haag is zaterdag middag in het water langs de Val- kentooskade in zijn woonplaats ver- dron'ken. Hij is bij bet spelen te wa ter geraakt. Vriendjes waarschuw den de politie, die de jongen drij vende aantrof. Mond-op-mond-be- ademing mocht niet meer balen. ALMELO. Doorda t zij plotseling met een sneeuwschuiver de weg op liep, werd de elfjarige Gea Altena nabij de ouderlijke woning te Daar- lerveen door een auto aangereden en op slag gedood. DEN HAAG. Een Haagse politie agent maa'kte zaterdag een beste beurt door vanuit zijn surveillance- auto een man op straat te herken nen die in bet politieblad staat ge signaleerd, verdacht van oplichting tot een bedrag van f 150.000. Bij bet vervoer in de surveillance-auto heeft de arrestant de agent in het nauw gebracht door diens sjaal om de keel dicht te snoeren. SCHIPHOL. Uitgeleide gedaan door de directeur van de V.M.F. Stork-Werkspoor, de heer M. H. Damme, is een delegatie van negen Chinese reders, die in enkele Euro pese landen rondkijkt waar men or ders zal plaatsen voor de uitbreiding van de Chinese handelsvloot, zater dagmorgen van Schiphol naar Lon den vertrokken. DORDRECHT. Zondagmorgen is in het Diaconessenhuis te Dordrecht de 32-jarige heer F. Verzendaal uit Moökhoek (gem. Strijen) overleden, die zaterdagmiddag bij een ver keersongeval betrokken was. ALKMAAR. Op de weg langs het Noordhollands kanaal aan de oost zijde te Alkmaar, is vrijdagavond het 14-jarig meisje P. van Wani'ooij 100 meter van het woonwagenkamp waar zij woonde, aangereden door een auto bestuurd door de 28-jarige timmer man H. W. uit Koedijk. Het meisje stond anderhalve meter uit de berm op de weg te praten met enkele jon gelui. Zij was op slag dood. RHODEN. Op de Norgerweg in Rhoden is de 29-jarige mevrouw I. E. Posthuma-Boekhold uit Paterswolde, tengevolge van een auto-ongeval om het leven gekomen. niseerde mogelijkheid om het geor ganiseerde onderwijs in te schake len in het te voei'en onderwijsbeleid ons land niet kent. Hij bepleitte daarom de inspraak van het georga niseerde onderwijs bij de vaststelling van het te voei*en beleid. Zulk een inschakeling noemde hij noodzakelijk en de situatie daarvoor achtte hij rijp. Een „dringende eis van dit ogenblik" is, naar de mening van de N.O.V.-voorzitter, de totstandkoming van een overkoepelend adviesli chaam. dat z.i. belangrijk zou kun nen bijdragen tot het positiever stel ling nemen van de onderwijsorgani saties ten aanzien van het te voeren onderwijsbeleid. NEW YORK. Koningin Sirikit van Thailand staat bovenaan de lijst van de jaarlijkse lijst van de best geklede vrouwen ter wereld, die za terdag in New York is gepubliceerd. De tweede plaats wordt ingenomen door mevrouw Jacqueline Kennedy. MOSKOU. In hun nieuwjaars boodschap aan het Russische volk hebben de nieuwe Russische leiders de noodzaak beklemtoond om de banden tussen de landen van het communistische blok te versterken. KARATSJI. President Ajoeb Chan is herkozen in zijn functie en blijkt zijn grote mededingster, de 71-jarige mevrouw Jinnah te hebben versla gen bij de presidentsverkiezingen in Pakistan. HAVANNA. Premier Fidel Cas tro van Cuba heeft zaterdag in Ha vanna een militaire parade afgeno men, waarop voor het eerst nieuwe Russische raketten, straalvliegtuigen en tanks werden getoond. PARIJS. In zijn nieuwjaarsbood schap tot het Franse volk, uitgezon den door radio cn televisie, heeft president de Gaulle van Frankrijk verklaard, dat Frankrijk in 1965 zijn pogingen niet zal opgeven om. baas in eigen huis te blijven. WASHINGTON. De Amerikaanse regering is niet van plan zich tc mengen in de strijd om de verlening van de verjaringstermijn van door nazi's gepleegde misdrijven. „Geen invloed, onmogelijke situatie" N.O.V. wil „inspraak" in het onderwijsbeleid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6