Levensmoeheid een bruinisse was springlevende gemeente in m welvaartsverschijnsel So,nbe"M"lgl°8 vergadering gemeenteraad middenschouwen Zes gewonden bij autobotsing Blijvende politieke impasse in Nigeria ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 januari 1965 Nr. 19711 G.S. weigeren toestemming voor houw van machinehal HET WEER IN 1964 Afgelopen jaar was aan de konde en droge kant SCHARENDIJKE, 30-12. De raad van Middenschouwen kwam woens dag jl. in haar laatste vergadering van het jaar bijeen. Afwezig met kennisgeving was de 'heer J. H. de Jonge. Onder de ingekomen stukken be vindt zleh een mededeling van gede puteerde staten van Zeeland, dat goedkeuring onthouden wordt aan een besluit van b. en w. om inge volge artikel 20 der Wederopbouw- wet aan het Centraal Bureau voor de Landbouw vergunning te verle nen voor de bouw van een machine hal op het binnenterrein tussen de Weel weg en de Vroonstraat te Kerk- werve. De voorzitter deelt mede, dat b. en w. deze afwijzende beslissing betreuren, daar het bedrijf van de Cebeco een belangrijke plaats in neemt te Kerkwerve. Aan de Cebeco is gevraagd of zij voelt voor bouwen op een nader aan te geven plaats in het uitbreidingsplan. Op verzoek van de Vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen op Schouwen- Duiveland besluit de raad een bijdrage van 20 ct. per inwoner beschikbaar te stellen voor een in het Gravensteen te Zierikzee in te richten tentoonstelling ter gelegenheid van de openstelling van de Grevelingendam. Aan de heer J. J. van der Wekken zal een perceel bouwgrond aan de Weel weg te Kerkwerve worden ver kocht naast de woning van de heer C. P. de Vlieger voor 'het bouwen van een bungalow. Een perceel bouwgrond naast het wijkgebouw van ihet Groene Kruis aan de Vloedstraat te Kerkwerve zal worden verkocht aan de heer M. Berrevoets te Kerkwerve voor het bouwen van een woning. De heer J. der Weduwen vraagt of de grondprijs van f 7,85 per m-. niet hoger gesteld kan worden. De voor zitter lioht toe, dat bet bier een smal „Sudderplaatje" ARNHEM, 1-1. De zogenaamde kleinstand van gaskooktoe- stellen blijkt, zoals de praktijk heeft uitgewezen, niet fijn ge noeg te regelen bij het gebruik van aardgas. Dit is voor het gemeentelijk stadsgasbedrijf van Arnhem dat dit jaar op aardgas zal overgaan, aanlei ding, om aan de huishoudelij ke gasverbruikers een zoge naamd „sudderplaatje" cadeau te doen. Deze hebben een han delswaarde van f 3,45. Er zul len er 36.000 gratis worden uitgedeeld. Ook andere ge meenten blijken belangstelling te hebben voor dit initiatief van de directie van het gasbe drijf van Arnhem. Enkele jaren geleden is de Engel se wet, waarbij (poging tot) zelf moord strafbaar was gesteld, einde lijk afgeschaft. Bij die gelegenheid noemde een van de afgevaardigden in het Engelse parlement die af schaffing een overwinning van het meer beschaafde gezichtspunt. In derdaad kan het nauwelijks anders dan barbaars worden beschoinvd om mensen te straffen, die zich zo wan hopig voelen, dat ze helemaal geen uitkomst meer zien. De wreedheid van die vroegere op vatting berust echter m.i. voorname lijk op de instinctieve veroordeling van een zo schokkende daad als zelf moord, die indruist tegen de door de meesten onzer als natuurlijk en ge zond opgevatte levenswil. Hoe het. ook zy, in onze tijd mogen we niet langer bij deze primitieve opvattin gen blijven stilstaan. Wraakzucht en afkeer zijn in ieder geval ongeschikt om het euvel van de suïcide te be strijden. Doorbreken moet het besef van de noodzaak tot bestudering der oorza ken van het kwaad en van de moge lijkheden om hulp te bieden aan de in nood geraakte medemens. Het grote aantal gevallen van zelfmoord in Oostenrijk, in het bijzonder in de stad Wenen, is thans opnieuw aan leiding geweest om zich wetenschap pelijk weer eens in deze materie te verdiepen. Heterogene bevolking De directeur van het Oostenrijkse bureau voor de statistiek oppert de veronderstelling, dat de oorzaak ligt in de alom toegenomen materiële zekerheid en trekt een parallel met de zg. welvaartscriminaliteit. De schuld zou dan dus liggen bij de welvaart, die de mensen verweke lijkt en ze meer vatbaar maakt voor depressieve stoornissen en andere afwijkingen. Deze poging tot verklaring is niet erg bevredigend, vooral niet waar het de situatie in Wenen betreft, aan gezien daar altijd al veel suïcide is voorgekomen, zowel in tijden van ar moede en verscheurdheid als in rus tige en meer welvarende periodes. Twee Weense psychiaters, die zich thans uitvoerig met dit probleem hebben bezig gehouden, komen tot geheel andere opvattingen. Zij leggen er de nadruk op, dat de bevolking van de stad Wenen zeer heterogeen is samengesteld. Mensen van wel zeer uiteenlopende afstam ming. religie en levensgewoonten le ven hier naast elkaar. Een hechte eenheid is er nooit ontstaan en onder invloed van de schokkende gebeur tenissen van de laatste zestig jaren konden onworteling en gebrek aan perceel betreft van plm. 11 m. breed te, waar voor de woning extra voor zieningen getroffen zullen moeten worden door de aanwezigheid van oude sloten. Woningbouw Op voorstel van b. en w. besluit de raad in principe tot verlenging van de Ingridstraat te Seharendijke tot de ELkerzeeseweg. Aan de noord zijde van deze straat zijn een deel van de woningen geprojecteerd die ingevolge een plan voor ratiobouw zullen worden gebouwd. De heer J. der Weduwen, die de vorige verga dering niet aanwezig was, trekt in twijfel of de 20 woningen die inge volge dit plan zullen worden ge bouwd te Seharendijke, alle zullen worden bewoond. De voorzitter wijst er op, dat het aantal woningzoeken den in de gemeente de verwachting wettigt, dat de woningen zullen wor den bewoond. Overigens moet de ontwikkeling worden afgewacht. Vergoeding vervoerskosten kleuters Door de ouders van 'kleuters te El- lemeet is een verzoekschrift inge diend om een vergoeding toe te ken nen in de kosten van vervoer van hun kleuters naar de chr. nat. kleu terschool te Seharendijke. B. en w. stellen voor om een vergoeding van f 32 per week toe te 'kennen (totale kosten f 55 per week). De heer J. der Weduwen is tegen toekenning van een vergoeding. Vol gens hem brengen inwoners uit de polder hun kleuters zelf naar de kleuterschool; dit kunnen de ouders uit Ellemeet volgens hem ook doen. De voorzitter wijst er op, dat de be woners van Ellemeet in een nadeli ger positie verkeren, dan de inwo ners, die in de buurt van de kleu terschool wonen. Niet alle kosten worden voor rekening der gemeente genomen. Ook inwoners uit andere delen der gemeente kunnen voor een vergoeding in de vervoerskosten in aanmerking komen, wanneer aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. Ook wethouder Hoogen'boom wijst op bevoorrechting van de bewoners der dorpskernen Kerkwerve en Seharendijke. De heer Viergever vindt het een zware opgaaf voor de ouders om hun kleuters door weer en wind op de fiets of 'bromfiets naai de kleuterschool te 'brengen. De heer der Weduwen vin'dt, dat de kleuters dan maar niet de kleuterschool moe ten bezoeken. Wethouder Hoogen- boom vindt, dat de heer der Wedu wen hiermee de klok wil terugzet ten. De raad aanvaardt hierna het voorstel. De heer der Weduwen wil geacht worden te hebben tegenge stemd. De ijsbaan te Kerkwerve zal aan de plaatselijke ijs vereniging in ge bruik worden gegeven. De bijdragen, welke van de rijders zullen worden gevraagd behoeven de goedkeuring van b. en w. Met algemene stemmen wordt 'be noemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de o.l.-school te Kerk werve de heer R. Soesman, thans on derwijzer in tijdelijke dienst aan deze intermenselijk contact maar al te ge makkelijk hun ondermijnende in vloed ontvouwen. Duizend per jaar De statistici en de sociologen die het verschijnsel van de zelfmoord trachten te benaderen, houden reke ning met economische omstandighe den, gezinsleven, woonsituatie, be roep, eventueel verlies van kerkelij ke gebondenheid en met velerlei an dere van buitenaf inwerkende facto ren. De psychologen en de psychi aters hébben daaraan hun inzichten omtrent normale en ziekelijke psy chische verschijnselen bij de mens toe te voegen. Voor de praktische bestrijding van het euvel van de suïcide is bovendien nog de hulp van zielzorgers en maat schappelijk werkers noodzakelijk. In Wenen is een dergelijke samenwer king reeds georganiseerd. Sedert vijftien jaar bestaat daar namelijk een „consultatiebureau voor levens moeden", waar jaarlijks ongeveer duizend personen die een einde aan hun leven trachtten te maken, zo goed mogelijk worden geholpen. Natuurlijk is het zeer gewenst, dat personen die met dergelijke funeste plannen rondlopen tijdig als zodanig worden herkend, opdat hun de hel pende hand kan worden toegestoken en zij hun wanhoopsdaad niet zul len volvoeren. In psychiatrische kliniek In Nederland, waar zulke bureaus niet bestaan, is het natuurlijk even zeer van belang, dat „suïcidanten" tijdig worden opgespoord en worden geholpen. Opneming in een psychi atrische kliniek kan dan in het be lang van zulke mensen zijn. In zulk een inrichting is het nog best moge lijk deze ongelukkigen tegen zich zelf te beschermen. Heeft een mislukte suïcidepoging plaatsgehad, dan is een dergelijke opneming zelfs absoluut noodzake lijk te achten; in zulk een geval moet echter allereerst misschien behande ling in een gewoon ziekenhuis plaats vinden, waar alle vereiste maatre gelen tot behoud van het leven en herstel van de gezondheid kunnen worden genomen. Dit laatste geldt bijvoorbeeld voor die gevallen waarbij een zelfmoord poging met slaapmiddelen of andere giftige stoffen werd ondernomen. Voor zover het de (relatief veelvul digeslaapmiddelvergiftiging betreft, kan gelukkig worden vastgesteld, clat in de laatste tien tol vijftien jaar de vooruitzichten op succes bij de behandeling ten zeerste zijn verbe- terdl Dr. Alfreda Briedë. school. De benoeming gaat in per I januari 1965. Van de heer A. A. Theunisse te Kerkwerve zal voor de prijs van f 1 worden aangekocht een perceel grond vormende de toegang tot het Wek ken aan de Kerkweg naar de heer C. Post. De heer Theunisse heeft hiervoor van de Herverkavelings commissie andere grond toegewezen gekregen. De gemeente heeft een deel van het Wekken niet in eigen dom verworven omdat dit buiten de grens van het herverkavelingsblok viel. In de rondvraag wijst de heer L. W. van Kooten op een onjuistheid die begaan zou zijn bij de bereke ning van de door hem verschuldigde straatbelasting. De voorzitter deelt mede, dat afgegaan wordt op de ge gevens die in het kadaster zijn ver meld. Een onderzoek zal worden in gesteld. President Soekarno heeft zater dagavond verklaard, da tzijng ezond- heid uitstekend is en 'Wat hij zich be ter voelt dan ooit. Achttienjarig meisje gestikt in caravan BERKEL EN RODENRIJS, 2-1. Een 18-jarig meisje uit Berkel en Rodenrijs heeft gisternacht de dood gevonden in een caravan, die als verblijf diende voor de bedienden van een benzinepomp. Zij had haar 24-jarige verloofde, die deze avond dienst had, gezelschap gehouden en nadat de pomp was gesloten hadden zij zich in de caravan teruggetrok ken. Toen 'het meisje diep in de nacht nog niet thuis was gekomen, is haar vader haar gaan zoeken. Deze trof zij ndodhter en haar ver loofde bewusteloos in de caravan achter de benzinepomp aan. Er brandde een butaigasstel in de cara van en door gebrek aan ventilatie was de zuurstof opgeraakt. Het meis je overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Rotterdam, de jon geman is er ernstig aan toe. LAGOS, 3-1. Drie dagen na de fe derale verkiezingen in Nigerië duurt de politieke stagnatie in het land voort. Een nieuwe regering is er nog niet omdat president Azikiwe (lid van het progressieve grote verbond - U.P.G.A.) de vorming ervan weigert op te dragen aan de aftredende pre mier, sir Aboebakar Tafawa Balewa, lid van het Nigeriaanse Nationale Verbond (N.N.A.). De besprekingen over een compro mis tussen de twee tegenover elkaar staande partijen - de N.N.A, van sir Aboebakar en de U.P.G.A. - zijn nog steeds vruchteloos. Troepen zijn naar alle delen van het land gestuurd om ongeregeldheden te voorkomen. BRUINISSE, 1-1. Wie van de stel ling uitgaat, dat een plaats die leeft, bouwt, zal ongetwijfeld tot de con clusie komen, dat Bruinisse een springlevende gemeente is. En dat is dan ook wel juist want bouwactiviteit was er in Bruinisse overal en waar er overal volop werk gelegenheid was, was 1964 onbe twist een goed jaar, dat deelde in de algemene welvaart, waardoor on ze tijd heet gekenmerkt te worden. Er kwamen 14 woningen gereed naast de 28, die in Plan West reeds eerder waren gebouwd, en nog 21 bejaardenwoningen en het college van b .en w. doet alles wat mogelijk is, om Bruinisse ook tot een „leef bare gemeente" te maken. Helaas wordt men daarin gehinderd door een te krappe begroting, omdat de uitkeringen uit het Gemeentefonds onvoldoende zijn, waardoor steeds geworsteld moet worden met begro tingstekorten, waardoor niet kan worden uitgevoerd, dat niet of nau welijks kan worden nagelaten. Maar ook uit een ander ascpect, de toe neming van het aantal inwoners met ongeveer 2 procent, is een teken, dat Bruinisse nog niet tot de gemeenten behoort die zo maar wat ligt te dom melen en te teren op een voorbije glorie. j Vroeg nieuwjaar i 11 MOSKOU, 31-12. In de Sow- J ,i jet-Uuie is het nieuwe jaar f p reeds oudejaarsdag 12.00 uur f Ned. tijd begonnen, nl. op de f p eilanden in de Beringstraat, f p waar het nieuwe jaar met f p champagne, vlak bij de datum- f i grens werd ingeluid door de f (i chef van een radarstation. Het f i f nieuwe jaar „schoof" geleide- f i lijk naar het ivesten, waar- f i door het 24 uur duurde voor- f dat overal ter wereld de jaar- f i wisseling heeft plaats gehad. 7 (i Toen wij het jaar in west- f i Europa uitluidden, was juist f p de helft van dit traject af ge- f i legd. Weer overval op een pompstation AMSTERDAM, 1-1. Bij een bru tale met grote koelbloedigheid uitge voerde overval op een pompstation aan de Middenweg in Amsterdam, hebben twee Maleis sprekende man nen ongeveer f 1200,buitgemaakt. De 19-jarige pompbediende Arie van Slooten, werd door een van de onverlaten met een met een lap om wikkeld ijzeren voorwerp bewuste loos geslagen. De daders maakten zich in een uit de garage gestolen auto uit de voeten. WEESP, 3-1. Op de provinciale weg Bussum-Amsterdam heeft zich zaterdagmiddag bij het kruispunt de Adelaar te Weesp een autobotsing voorgedaan waarbij vier personen ernstig en twee licht gewond werden. Ernstig gewond werden het echt paar Vermeulen en dr. P. Blok en diens echtgenote, allen uit Neder- horst den Berg. Het echtpaar H. van Leeuwen uit Siebengewald werd lioht gewond. De N.N.A. heeft thans de absolute meerderheid in het federale parle ment. Maar behalve de U.P.G.A. eisen talrijke organisaties, zoals de partij van socialistische landbouwers en arbeiders en de bond van studen ten, de vorming van een voorlopige regering waarin de U.P.G.A. en de N.N.A. even sterk Vertegenwoordigd zijn. De verdedigers van dit voorstel, waartegen de N.N.A. zich blijft ver zetten, willen nieuwe verkiezingen binnen zes maanden en een hervor ming van de grondwet. De onderhandelingen, waaraan de leiders van de strijdkrachten en de politie deelnemen, gaan verder in een sfeer van groeiende spanning. Integendeel, in alle takken van be drijf heerste een opgewekt leven. Daar was in de eerste plaats de drukte van de Deltawerken. Enkele kilometers uit het hart van het dorp wordt een werk uitgevoerd dat te recht de aandacht trekt van de ge hele wereld en al had dat werk dan in 1964 te kampen met tegenslagen, het gaat toch door en verlevendigde in 1964 het beeld dat Oostelijk Dui- veland biedt. Dat dit zelfde werk bezig is een der hartaderen van Bruinisse door te snijden, is een bijkomstigheid, die wel terdege wordt beseft, maar geen enkele politieke partij kan de moed opbrengen tegen de stroom op te roeien en ook in Zeeland's Statenzaal zelf kan men niet voldoende begrip opbrengen voor het Zeeuwse eigene. In de Zeeuwse visserij werkt men voort zolang het kan, met de stille hoop, dat hogere machten het nade rend onheil toch nog zullen keren. Met die hogere machten, wordt dan beslist niet bedoeld, de regering in Den Haag, want deze bleek, aange stookt door enkele intriganten uit Yerseke, in 1964 zo weinig begrip van de situatie te hebben, dat men aankondigde dat het mosselkantoor en de huidige mosselverordening nu maar moesten worden opgeruimd. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel het afgelopen jaar minder kpud is geweest dan beide vorige ja ren, is de gemiddelde temperatuur een weinig onder de normale waar de gebleven, deze bedroeg te De Bilt 9.1 tegen 9.3 graden Celsius nol-maal. Op 201 van de 366 dagen, die het jaar telde, was de gemiddelde tempo rat urn- onder de normale waarde. Alle seizoenen waren gemiddeld een weinig te koud, van de maanden was mei het meest aan de warme en maart het meest aan de koude kant. In De Bilt wei-den 23 zomerse degen genoteerd, juist het normale aantal. Het aantal vorstdagen bedroeg daar 71 tegen 64 normaal. De warmste dag van het jaar was 18 juli toen in Limburg plaatselijk een temperatuur van 37 graden is gemeten, de koud ste dagen heeft december gebracht, toen het kwik in de thermometer plaatselijk tot 14 graden vorst zakte. Aantal uren zonneschijn Het aantal uren zonneschijn be droeg te De Bilt 1531 tegen 1575 nor maal, elders in het land was ihet aan tal uren over het algemeen wat gro ter en op tal van plaatsen een wei nig boven de normale waarde. Aan de kust scheen de zon ongeveer 150 uur meer dan op de Veluwe. Het was het zonnigste jaar sedert 1959. De hoeveelheid neerslag bedroeg gemiddeld over het gehele land bijna 700 millimeter tegen 740 normaal. Daarmede was 1964 ook het droog ste jaar sedert 1959. In Zeeland, Zuid-Holland en in west Brabant was het evenwel over Landelijke wedstrijd voor de schoolbladen De A.V.R.O. organiseert voor alle Nederlandse padvindersbladen en schoolbladen in de komende maan den een grote landelijke wedstrijd. Deze wedstrijd .staat open voor alle kweekscholen, lycea, en gymnasia, hibs-en, mms-en, hts-en, padvinders- groepsbladen en overige schoolbla den. De deelnemende bladen, die door de leerlingen resp. padvinders groepsleden zelf worden verzorgd, zulllen beoordeeld worden door een aantal deskundigen, die bij de keu ze het zwaartepunt zuilen leggen op de algemene indruk en letterkundige, resp. journalistieke kwaliteiten. Snelste te water SYDNEY, 31-12. Op de valreep is de Amerikaan Donald Campbell er in geslaagd in een jaar zowel het wereldsnel heidsrecord op het water als dat ter land te verbeteren. Op het Dumbledung meer in west Australië bereikte hij met zijn Bluebird een snelheid van 444,18 km.-u., waarmee hij zijn oude record van 418,91 km. per uur ruimschoots overtrof. „Bergen werk" Wat een bergen werk; beide pun ten, de Deltawerken en de aankon diging van de minister, dat een nieu we regeling, of liever in het geheel geen regeling in het leven moest worden geroepen voor de mossel- handel, wordt door de man in de straat, of liever de mosselkweker, die zich zo min mogelijk ergens mee be moeit, meebrengt, onvoldoende be seft. Maar zij die deel uitmaken van de besturen, die week aan week op reis zijn, altijd wel ergens naar toe, zij zijn het die de spits afbijten in een bijna hopeloze strijd. En geluk kig zijn er op Bruinisse ook nog zulke mensen. Want wenden we ons oog af van de donkere wolken, die de visserij bedreigen, dan was het bo tertje tot de boom. de boom. In 1964 bereikte de mosselverzen ding een record door de aanvoer van meer dan een miljoen tonnen mos selen, waarvan natuurlijk ook de Bruinisser kwekers profiteerden. De kwaliteit van de mosselen op de Gre- velingen voor het nieuwe seizoen 1964-'65 bleek beter dan iedere insi der ooit had durven voorspellen en ook op de Waddenzee liet deze kwa- leiteit niets te wensen over. Wel was de mosselaanvoer dooi de kwekers in dit seizoen, sept.-de- het algemeen te nat, elders te droog, vooral in Drente, Overijssel en in de Achterhoek. Zuid-Holland is in het afgelopen jaar de natste provincie geweest. In De Bilt regende het 565 uur tegen 545 uur normaal. LAND- EN TUINBOUW De teelt van hrouwgerst Op 9 juli 1964 werd op de brouw- gerstdag te Zierikzee voor de eerste maal de premie door het Centraal Brouwerij kantoor beschikbaar ge steld voor het kweken van een nieuw Nederlands brouwgerstras, dat beter moest zijn dan de bestaande rassen, toegekend aan het ras Cambrinus. Daarmede werd Cambrinus offi cieel erkend als het beste brouw gerstras, daar de premie slechts dan wordt toegekend wanneer een brouw gerstras een werkelijke verbetering van het bestaande sortiment bete kent. De teelt van dit ras heeft vooral in het brouwgerstgebied van het zuid westen een grote uitbreiding gekre gen, zo zelfs dat men wel kan aan nemen dat. de uitzaai hiervan in dit jaar overheersend zal zijn. Ook op rivierklei en lössgronden (Betuwe en Limburg) gaf Cambrinus zeer goede resultaten. De snelle uitbreiding is te begrij pen, omdat onder alle omstandighe den 7 procent en meer opbrengst ver kregen werd. Als bizondere eigenschap kan nog worden vermeld dat genoemd ras weinig gevoelig is voor minder goede structuur, een vlotte groei, veer krachtig stro, een mooie kon-el en weinig uitval. De brouw- en moutkwaliteit is minstens zo goed als van andere brouwgerstrassen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: mej. K. v. Drimme- len, Den Alerinck te Laag Zuthem (O.). Bedankt voor Bloemendaal (vak. dr. J. H. Stelma): J. W. B. Smit, vlootpred. te Der. Helder. Ger. Kerken Beroepen te Warns: J. Paiksy, kand. te Kampen; te Huizen (N.H.j (2e pred.pl.): Js. v. d. Linden, Rot terdam-Del fshaven; te Eemewoude: J. F. Sollie, laatstel. vrijgem. pred. te Nijega-Open'de en Suameer. Aangenomen 'naar Hilversum (met 'bijzondere opdracht): dr. O. Jager, Haarlem-N. BedankJ voor Doezum: H. Feddes, R'aard. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Meppel: H. Biesma, Stadskanaal en J. Kievit, Noorde loos. Ger. Gemeenten Beroepen te Opheusden: A. Kok, Leerdam; te Rilland! Ba tlh: L. Huis man, Vlaai-dingen. Bedankt voor Oosbkapelle: P. Blok, Dirksland. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht (2e pred. pi.) (toez.): J. J. v. Capelleveen, Rot terdam. Een acrobaat LOS ANGELES, 2-1. De 26- jarige acrobaat Rod Pack is het nieuwe jaar op ongewone wijze begonnen. In de buurt van Los Angeles is hij op nieuwjaarsdag zonder para chute op grote hoogte uit een vliegtuig gesprongen. Een val scherm werd hem tijdens de val aangereikt door een colle ga, diena hem uit het toe stel sprong. Pack heeft zijn val zoveel mogelijk vertraagd door z\jn lichaam horizontaal te houden, armen en benen gespreid. Zijn maat, die wei- een parachute bij zich had, heeft zich tijdens de val zo klein mogelijk gemaakt, zodat hij Pack in haalde. Samen kwamen zij in goede welstand op de grond, ieder aan zijn eigen scherm. cember, minder dan vorig jaar, voor namelijk door aanvoer van Deense mosselen, door enkele Yersekese handelaars, met een leveringspercen tage van 100 procent rondom de jaarwisseling mag in deze taak van bedrijf zeker niet worden geklaagd. HET ZWAARD VAN PALERMO 15. Toen Aram hem besprong verloor de zwaardvechter geen ogenblik zijn zelfbe heersing. Zonder een geluid te maken liet hij zich achteruit vallen, zodat hij de avon turier belette hem de gestolen zwaard schede te ontnemen en meteen schoot zijn vuist in de zware ijzeren handschoen uit. Slechts met een bliksemsnelle beweging kon Aram dc slag ontwijken en het vol gende ogenblik diende hij de indringer een vuistslag toe, die deze ruggelings over Pa lermo's bed deed tuimelen. De verbaasde dichter rees slaapdronken overeind. „Ik droom!" mompelde hij. „Twee heroïsche gestalten zie ik strijden in mijn slaap. Wel een schoon gegeven voor een groot, dramatisch gedicht. Hoewelwelk een ongewoon levendige droom Toen moest hij zich haastig terugtrek ken, want een van zijn droomgestalten trapte hem rakelings langs het hoofd, ter wijl de tweede, in wie hij zijn vriend Aram meende te herkennen, die zich als een kat op zijn tegenstander wierp en hem het zwaard ontwrong. „De dichterlijke verbeelding speelt mij partenprevelde Palermo begeesterd. „Nimmer zag ik een strijdtoneel zo helder voor mij. Zelfs hun stemmen versta ik „Geef u over, messire", beet Aram op dat ogenblik zijn onbekende tegenstander toe, terwijl hij aanstalten maakte het zwaard uit de schede te trekken. Doch als enig antwoord greep de zwaardvechter een zware stehen kruik die achter hem stond en slingerde die de avonturier naar het hoofd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5